Woensdag 9 April 1919. 34s,e Jaargang N°. 2483. LsUnu uden? roop TDEELEII AH voor de Znldhollaniloche en Zeeowselie Eilanden. Socialiitin en Slalesprovinciaai r'T-r J. Bonman. 1 Antirevlutiouair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES ndbouwers idars VAN HET BINNENHOF, BINNENLAND. LAN0- EN TUINBOUW. ia. PENNING. ekering Mij. ge- tevens tot haar op het eiland aen heer STEE Si» treur te Oude gelegenheid be- van Slopheng- velbreuken enz, DIRECTIE. Rotterdam, 16 voet f 2,50, 16 voet f 2,65. ats, Deur- eu d. Tengels ge- 4, 100 M. Gre- duims Kraal, 1 X 8,500 M, verschillende Binten, Platen, Raamgewich- nmantels, Lad- Draadnagels GEERLOFS, aagmolënstraat Alle Kokken voor de Redactie siegsearö. Advertenties* esi verdere Admisigstraffe lf#o©® fee te senden nnn de Uitgevers i ill en v Achttienhonderd acht en veertig En rle band der Staten sprong. En de dam werd doorgebroken, Die d'Omwentelingszee bedwong! Legioenen volksvertreders Zijn gewapend opgestaan Tronen vielen. Vorsten vloden, Schatten smolten en vergaan. 't Was de dichter-profeet Da Costa 'fje in het bange jaar 1848, toen gansch {Pfitopa in vuur en vlam stond, deze smartelijke woorden aan zijn harpont- lokte. Verander de eerste 4 regels Tien maal zeven jaren later, En men zag Europa's val. Het vuur spoot woedend uit den krater En verwoestte berg en dal. Legioenen volksvertreders Zijn gewapend opgestaan Vorsten vluchten. Kronen vielen. Schatten smolten en vergaan. RevolutiegeestGrijpen naar een macht, die ons niet toekomt. Het ge zag miskennen, waaronder we van na ture en van Godswege leven. De macht en kracht en invloed van de bende, die langs onwettigen weg; in alles vernielende zelfzucht zich zelf bedoelt en andermans belangen verwaarloost en vertrapt. .evolutiegeest in Nederland! Enmr. Wöelstra sprak te Rotterdam op 11 Nov.: Wij zullen dus Zondag de vraag te bespreken hebben of wij zullen overgaan tot een oppersten raad van arbeiders en soldaten voor het heele Land en verder van plaatselijke ra den. Hebben wij daartoe besloten, dan is die raad van af dat oogeriblik hei opperste gezag van ons Land. Gij, Bourgeoisie, 'ge voelt, dat de arbei dersklasse is geworden de macht, die niet meer kan vragen, eischen, maar die zich zelf als Opperste Macht moet konstitueeren (inrichten). Revolutiegeest! En Heikoop zei: De eischen van ons manifeststel len we aan de bourgeoisie, niet om er over te congresseeren, maar om ze ingewilligd te krijgen binnen eeni- ge dagen. Anders nemen wij het wanneer gij het niet geeft. Revolutiegeest! En de Socialistische onderwijzeres, nu Kamerlid, mevr. Suze Qroeneweg durfde zich zoo te uiten: Wij zullen zonder geweld ons doel bereiken en de mogelijkheid is er maar zoo niet, dan met ome volle kracht erop los f Revolutiegeest! En de Social. AI- deeling Den Helder stelt voor 'tPaasch- congres op 20 April de volgende mo tie: RevolutiegeestEn de Socialistische Afdeeling Den Haag stelt als motie voor, voor 't Congres: I Het Congres verklaart, dat de 1 Partij zich blijft stellen op het stand- Het Congres spreekt als zijn mee ning uit, dat het al of niet toepassen van Troelstra's toen in November voorgestelde methode, niet onafhan kelijk gesteld moet worden van een minder gevorderde burgerlijke demo cratische Staatsinrichting, doch uit sluitend van de kans van slagen. De Evenred. Verteg. kan zulke men- schen in onze Staten brengen. Toen op 28 November het Nederlandsche Volk een Biddag had. door de Regee ring aan de kerken gevraagd, stuurde mr. Troelstra zijn Proclamatie de we reld in, waarin hij een Tweede Revo lutie in het verschiet stelde, Maar onze Koningin had op 20 No vember te 's Hage gezegd tot de hon derden Christelijke arbeiders, aldaar vergaderd Het Evangelie behoort ook aan de toekomst. Het is aan geen tijd ge bonden. Het gaat met ons mee. Het gaat ons voor. Daaruit put Ik mijn kracht voor de taak van den Nieu wen Tijd. En in Hare proclamatie zei ze Het is mijn wil om steeds in nau we aanraking te zijn met den volks geest en te regeeren m overleg met de vertegenwoordigers van hot ge- liecle volk. Geen Revolutionairen in do Stalen Stemt den hoer En zoo krachtig Da Costa sprak in 1848, zoo ernstig Dr. Schaepman in zijn aangrijpende profetie Al dreigt met doodsgevaren De sfinks van onzen tijd. Of door de luchten waren De Wanhoop en de Nijd Geen nood! Door alle sferen Regeert des Heeren stem, Wilt gij zijn macht braveeren. Vereenigt U in Hem. Tegen de revolutie, 't >Vereenigt U in Hem.< Stemt No. 1 van lijst 13. x <'x V EL enz. Grootboe ten in verschillende we Vulpenhouder :rd onder garantie Prentboeken, en enz. en Visitekaarten, ;n concurreerende enz. volen - DIRKSLAND. «en gedaan? dadelijk een m-oplossend ïeeft bewezen zitten, welke eking veroor- ilg, gemakke- loskomen. De om een veel ij caterrhale ademhalings- hoest, bron- riep, asthma kink- wcxs irjni "tWMWHrtlO-lW maumwoesr meeste land gedrai- vele landbouwers n hun te bezaaien lt zich bij dezen meten en in kaart alten het eiland te 15620 15503 Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent by vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: W. BOEKHOVEN Zonen, SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTÏËN 12'/, Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DjNSDAG- en VRIfDAGMORGEN 10 UUR. OU t Rei Congres spreekt als zijn over tuiging uit, dat wanneer tijd en om standigheden die tullen veroorzaken de Socialistische Partij de leiding zal nemen van een proletarische revolutie, teneinde langs dezen weg tot het beoogde doel te geraken. aan zich zal trekkenindien de om standigheden zich daarvoor lemen Revolutiegeest! en de Socialistische Afdeeling Tilburg stelt de volgende motie voor Klacht over de Kiezerslijst. Een en andermaal hoorden we van men- schen, die zeiden: „fk ben 25 jaar en Ik heb geen kaart gehad," En hoe dat kwam. De zaak zit zoo: Wie op of vóór 2 Januari 1893 geboren is, is op 29 Jan. 1918 op de lijst gezet. Die krijgt een kaart, en anders niemand. Voor deze Statenverkiezing wordt gestem j met de kiezerslijat van Verleden jaarMaar voor de a.s. Raadsverkiezing wordt gestemd met de kiezerslijst van dit jaar, en dé&rop staat ieder die geboren is vóór of op 15 Mei 1894. Dus Voor de Staten krijgt ge géén kaart, of ge moest op 29 Jan. 1918 de 25 gepasseerd zijn. Geboren op of voor 2 Jan. 1893. Of ge nu 25 zflt, doet niets ter zake. Ge krijgt geen kaart, als de Burg. U w adres niet wist. In Rotterdam zijn 1360 Oproeplngs- kaarten door de post als onbestelbaar weer naar 't Stadhuis teruggebracht, En dat zit em weer In 't niet opgeven van de Verhuizing ten Stadhuize; daardoor was 't oude adres niet meer In orde. Wie op 1 Maart 1918 Is verhuisd, stemt In 't dorp, waaruit hl verhuisde. Voor den Raad moogt ge stemmen, als ge vóór of op 15 Mei '94 geboren zljt. Uitslag In 7 Provinciën. In 16 Rechts. In 19 Rechts. Ar. C.H. R.K, Tol. Ar, C.H. R.K, Tot. Nd. Brab. 1 0 60 61 3 2 51 56 Limburg 0 0 45 45 1 0 37 38 Friesland. 10 8 2 20 12 8 3 23 Groningen. 3 1 0 4 10 3 2 15 Drente. 1 1 0 2 7 4 2 13 Overijsel. 9 5 9 23 6 6 13 25 Nd. Holl. 9 6 7 22 6 7 18 31 33 21 123 177 45 30 126 201 De Anti's gingen voorruit12 zetels 36%. De C. H. gingen vooruit: 9 zetels 44%. De R. K. gingen vooruit: 3 zetels —2'/a Samen 24 zetels. De Socialisten. Nd. Brab. Limburg. Friesland. Groningen. Drente. Overijsel. Nd. Holl. 15 zetels. Ia 16. Ia 19. 0 4 0 4 20 14 11 14 2 8 4 8 21 21 58 73 Hoewel 't aantal zetel3 is vermeerderd, is 't aantal uitgebrachte stemmen op de S. D. A. P. bijna overal gedaald, vergeleken met '18. Het Socialisme krijgt klappen in de meeste provinciën I Voor de Regeering is de uitslag bemoe- digend I Amice Wat gister in onze Tweede Kamer is ge beurd is een zeer zeldzaam feit. De voorzitter, Mr. D Foek, maakte gebruik van zijn recht als Kamerlid, om het woord te voeren en droeg het praesidium over aan Mr. Kooien. Het is 37 jaar geleden, dat zoo iets gebeurde. Maar en was reden voor. Begonnen werd n 1. aan de Indische begroo ting en in ons Lagerhuis hebben we weinig Indische speciaiiteiten. De heer Fock is er een van en van onze partij is er de heer Sehreurer. Vandaar dat de voorzitter het woord nam en zeide met genoegen het optreden van Min. Idenburg te zien. Volgens den heer Fock moeten we in Indië brijgen een volle dige volksvertegenwoordiging met verant woordelijke ministers. Vervolgens komt de spreker met een heel nieuw denkbeeld. Hij wil in het Nederland sche parlement afgevaardigden uit de Kolo niën, wat later door den heer De Savornin Lohman (Chr. Hist.) werd onderstreept. Deze afgevaardigden zouden dan alleen moeten meespreken over zuiver koloniale aangelegenheden en niet over speciaal Ne derlandsche zaken. Zoodoende komt de stem van het Indische volk tot haar recht. Vervolgens bepleit hij verschillende her vormingen als vakscholen voor de inlanders en breideling van de bureaucratische sleur die in Indië nog overweldigend is. Hij had voorts den indruk, dat in de laat ste jaren in Indië met de noodige zorg in zake de voedselvoorziening is gehandeld. Men heeft geen vooruitziende politiek ge voerd. Toch is er tijdig gewaarschuwd, maar de Indische regeering heeft te veel gere kend op regelmatige aanvoeren. Hij hoopt dat men met zulk een politiek zal breken. Laat men zorgen dat de bevolking zich ook meer Interesseert In de cultures. Laat men haar een zeker wlnst-aaadeel verzekeren in de opbrengst er van. Dan zal de bevolking ook meer meewerken by de bestriding van rietbranden en diefstallen. Hij bepleit gelijkstelling van Inlanders en Europeanen op allerlei gebied. De Inlander zal zich nooit volkomen een Nederlandsch onderdaan bunnen voelen, wanneer hij ziet en ondervind, dat de Ne derlander boven hem wordt gesteld. Hiermede was de heer Fock uitgepraat, nadat hi een uur aan het woord was ge weest. Zoolang de Indische begrooting wordt behandeld mag de heer Fock geen voorzit ter meer zin. Pat blijft dus mr, Kooien (kath.) De heer De Savornin Lohman wilde geen bepaalde Indische afgevaardigde, maar Indi sche afgevaardigden met adviseerende be voegdheid. De heer Van Ravestein (com.) verklaart zich tegen Indische afgevaardigden, want die versterken dea band tusschen Indië en het moederland, volgens hem, moet die band losser worden. Door den heer Dresselhuys (V. L.) wordt de Indische mijnbouw behandeld. Hij bepleit de stichting van een zelfstandig departement en dient daaromtrent een motie in, waarna de vergadering uiteengaat. Gegroet, Politicus. De Statenverkiezingen. Wfl hebben nu de verkiezingen in 6 pro vinciën achter den rug. Daaruit blijkt dat de verhoudingen zich verplaatsen naar Rechts. Overzicht van de tegenwoordige en de nieuwe samenstelling van de Staten. NOORD-HOLLAND. Oud. Nieuw. Vrije lib.. .6 2 Unie lib16 7 Vrijz. dem.11 8 Econ. bond 2 Roomsch-Kath. 7 18 Anti-rev9 6 Chr.-hist. 6 7 Chr. dem.2 Middenstand 1 S. D. A. P.22 20 Communist 2 Soc. partij 2 77 77 FRIESLAND. Oud. Nieuw. Anti-rev9 12 S. D. A. P. 19 14 Vrijzinnigen 10 7 Vf(jz, dem. 3 Roomsch-Kath.2 4 of 3 Chrlst.-hlst.9 8 Christ, soc.1 Oeconom bond 0 of 1 Van der Zwaag 1 1 50 50 OVERIJSEL. Oud. Nieuw. Roomsch-Kath.9 13 Anti-rev9 6 Chris.-hist 6 3 Vrijb.-lib2 3 Unie-lib, 9 3 Vrijz,-dem4 2 S. D. A. P5 2 Chrlstelljk-sociale 1 1 Platteland 1 Communist 1 Oec. Bond 2 2 Geref. staatsp. 1 47 47 GRONINGEN Oud. Nieuw. Vrije lib- 1 Unie lib15 4 Vrijz. dem.15 9 Roomsch-Kath 3 Anti-rev. 3 9 Christ-hist1 3 S. D. A. P.11 14 Communisten 2 45 45 NOORD-BRABANT. Oud. Nieuw. Roomsch-Kath.60 51 Anti-rev1 3 Christ, hist 2 Vrije liberaal 1 Unie liberaal 3 1 Vrijz. dem- 1 S D. A. P. - 4 64 64 DRENTE. Oud. Nieuw. Vrijz. dem5 6 Unie lib24 7 Oecon. bond 2 1 Christ, hist.1 3 Anti-rev1 7 Roomsch-Kath.2 S. D. A. P. 2 8 Groep vrijz. kiez. 1 35 m BOND VAN FLAKKEESCHE LANDBOUW- VEREENIGIN GEN. OFFICIEEL. KORT VERSLAG van het verhandelde in de vergadering van het Dagelijks Bestuur van den Fiakkeesehen Boeren bond op 4 April 1919 in 't Hotel Spee te Sommelsdijk. Voorzitter den heer J.. Overdorp te Nieuwe Tonge. Afwezig is "de heer J. breen Pz. te Ouddorp. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft geopend en de Notulen der vorige vergade ring zijn vastgesteld, wordt de Secretaris op gedragen de Rotterdam3che Tramweg Maat schappij te verzoeken om antwoord op ons jongste schrijven. Vervolgens wordt medege- deelt dat zijn ingekomen. Ie. Een convocatie voor de vergadering van het Hoofdbestuur van de Vereenigtng van Nederlandsche Akkerbouwers op Don derdag 10 April a.s, In 't Hotel de Liggende Os te Utrecht. 2e. Een voor de Algemeene Vergadering in den Doel te Rotterdam op 15 April a.s. 3e. Concept voor de Zaaizaad en pootgoed- regeling van de V. N. A. 4e. 't Rapport van de Arbeidscommissie van den V. N. A. Alle welke punten uitvoerig worden besproken. De Secretaris wordt op gedragen zoo mogelijk met de heer Breen de Flakkeesche Landbouw te Utrecht te vertegenwoordigen. Dan wordt op diens verzoek de heer Vroeg- indewejj te Sommelsdijk ter vergadering toe gelaten welke eenige mededeelingen verstrekt in zake de veiling van uienslek en pasrdepeea voor welke mededeelingen de Voorzitter de heer V. dankt. 5e. Van 't Kon. Ned Landb. Comité een verzoek om steun voor dc oprichting van een Nederlandsche Handelekamer waarop zal worden geantwoord dat de strekking daarvan door ons nader zal worden onderzocht. 6s. Van denzeifde een circulaire met vra genlijst over de musschenschade men is 't cr over eens dat deze met vrucht kan wor den bestreden terwijl de gestelde vragen door den Secretaris zullen worden beant woord. 7e. Een schrijver van een Comité voor den Ned. Franschen handel om steun vooral fi- nancieelen om een commissie van 14 Fran schen in ons land te ontvangen en rond te lelden ten einde onze handelsbetrekkingen met Frankrijk te hervatten of te verbeteren. Den Secretaris wordt opgedragen te berichten dat een eventueel bezoek dien heeren aan Flakkee door ons zeer wordt geappricieerd, dat v/ij ze van voorlichting zuilen dienen en gastvrij ontvangen, doch dat wij niet in staat zijn ze finantieel te steunen, terwijl men zich overtuigd houd dat den handel met Frankrijk nimmer van groote beteekenis zal worden, althans niet voor Flakkee. 8e. Van den heer Regeeriags Commissaris is ingekomen een antwoord op onze klacht in zake het monsteren en schatten van peul vruchten vooral bruine boonen waar deze teelt als het ware geëindigd is en voor den oogst van 1919 dit gewas vrij Is wordt be sloten hierop niet verder Jn te gaan. 9e. Een schrijven betreffende het toegepaste boetestelsel door de veiling waar deze aan gelegenheid door ons bij zijne Exellentie den Minister van Landbouw persoonlijk is be sproken en nadien recht is gedaan wordt dit stuk voor notificatie aangenomen. 10ï. Wordt besproken de beweging die er gaande is om de gedwongen veilingen in stand te houden terwijl besloten wordt dat Flakkee zich daar met kracht tegen zal ver zetten, allereerst met een adres aan de Re geering, terwijl de Afgevaardigde naar de vergadering van 't Hoofdbestuur van de V.N.A. wordt opgedragen ook daar steun te bepleiten voor algeheele handelsvrijheid. 11e. Dan komt ter tafel den treurigen toe stand met de afname vaiï poters, alles een gevolg van de ongelukkige circulaire van den Regeringscommissaris vaii 14 Decem ber 1918 waardoor de boeren met groote partijen poters zitten, en Z.Ed. te verzoeken ze zoo spoedig mogelijk af te nemen, om nog iets van zijn prestage te redden. 12. Komt aan de orde de ulenhandel, het onrecht dat gepleegd, en de enorme schade die veroorzaakt Is door de domme mbreke- nlng van het Rijkskantoot van Groenten en Fruit, maatregelen worden beraamd" óm'par- t|en by elkander te krijgen, terwfli de voor- P?

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 1