Tweede Blad. No. 2476 Zaterdag IS Maart 1919. Twee Bladen. Brieven uit het Centrum. UIT DE PERS. BINNENLAND. BUITENLAND. RECHTZAKEN. LAND- EN TUINBOUW. INGEZONDEN STUKKEN. mm mmrn. INHOC-SMOWSES Dit nummer bestaat ait 69 Amice I Dat is nou eens wat je noemt, met de kous op den kop naar huis worden gezon den I je begrijpt natuurlijk wel, wat ik bedoel. De Belgische afgevaardigden ter vredes conferentie. 'n Fraaie beweging is me dat geweest I Onze regeering wou het naadje van de kous eens weten, wat nog al logisch is en de Belgische regeering was zeer onbeleefd, kom, dat woord is nog te zacht, was zeer onbeschoft, ja, dat is een beter woord. Wat 'n kwajongenswerkI Zij antwoordde: Hoor eens hier, we zullen er eerst eens over pra ten op de vredesconferentie of beter gezegd met de betreffende commissie. En bij ge legenheid zal-fe er dan wel nader van hoo» ren. Hou verder je grooten mond maar, ais de commissie je noodig heeft, zal ze je wel roepen. Nietwaar, hierop komt het antwoord, ont daan van aile phrasen en mooie, diploma tieke zinswendigen, neer. De Belgische re geering zal wel nattigheid hebben gevoeld en zweeg daarom bet liefst maar over dit zaakje, alsof het toch niet zou uitlekken I al moesten de kraaien op het dak het over brengen I Ditmaal waren het niet de kraaien, maar bovengenoemde commissie zelf. Die vond dat de vredesconferentie zich niet kon be- ■jf #Mnoeien^ met het Grondgebied van een Neu- Oef, het was dus wel terdege om Grond gebied te doen geweest 1 Hoe zijn ze met de kous op den kop naar huis gezonden I En dat is het merkwaardigste, ik meen er trouwens reeds vroeger op gewezen te heb ben, die eischen tot annexatie kwamen voor het grootste deel uit Bociaal-democratischen koker. ja, die 30ciaal-demoeraten, vertrouwt ze niet, amice. Ik heb veel liever met Wijnkoop te doen. Die zegt tenminste, wat-ie meent. Maar de S. D. A. P. Troelstra is nog steeds de leider der party. HQ is nu te Bern op het internationaal Socia listisch congres. Daar is hij niet te ziek voor I Weet je, wat hij daar heeft gezegd. Ik weet het niet woordelijk meet en op het oogen- blik heb ik zijn woorden niet bij de hand, maar het komt hierop neeiIk ben geen bols jewiek, maar ik laat me ook niet tegen het bolsjewisme gebruiken. Want wat de bols jewieken doen is niets anders dan een deel ran de socialistischen strijd. We kunnen het ons voor gezegd houden. Nee, amice, beeld je maar niet in, dat het gevaar voor revolutie Is geweken. Integendeel, liet groeit met den dag I Je leeft rustig op een der Zuid-Hollandschc of Zeeuwsche eilanden, ver van het centrum der revolutionaire propaganda. En daarom bemerk je zoo weinig, wat er omgaat in de greote steden. Maar geloof niet, dat men stilzit. Niets is minder waar dan dat. Men zit niet stil. En die revolutiebeweging wordt gevoed uit het buitenland, wordt gesteund met bul- tenlandsch geld. In Duitschland wint het bolsjewisme meer en meer veld. Het nadert onze grenzen. En daarom mfjn vriend, ons paraad hou den. Ons aansluiten bij burgerwacht of Vrij willige Landstorm. Zijn we niet anti-revolutionairDat is te genstander van de revolutie. Tegenstanders van de beginselen, die aan rey ut'e van '792 en daarna ten grond slag lagen en die ook nu nog zijn de be ginselen, waaruit de partyen der linkerzijde ten onzent leven. Maar niet minder zijn wij tegenstanders van de bedendaagsche revolutie-beginselen. In ons dagelijk8ch leven, in ons optreden In het openbaar, en bfl de stembus strijden wij daartegen. Desnoods met de wapenen la de vuist. Wfl zeggen dit niet, omdat wy naarstrfld verlangen. Integendeei, niets zou ons liever zfjn dan een leven in vrede en rust. Alle woelingen, alle bloedvergieten Is ons een gruwel. »Qfl zult niet doodslaan", zegt het God door 8ek°d' dat van bracht blijft alle eeuwen Wij zullen niet de eersten zijn, om hen, yan revolutie heil verwachten, met de W«P««'te lijf te gaan. L«t(entegen wanneer een minder en ,"Pre®P naar de macht" wil doen, keeren bereid geweld met geweld te gereld maar ook gereed Un nfo* ,we'' °uze tegenstanders zul- te vnml November, acht dagen au wU° voornemen aankondigen 1 ZBn 8 281 bet plots gebeuren. e daarom °P onze hoede Alvast worden we ten strijde geroepen. aaSoeht°n?Cif,e S^envetklczingen zijn in aantocht, Denk er niet te licht over, Zuid-Holland en Overysel, ze staan zoo zwak. In deze twee provinciën zal het pleit wor den beslecht. Men wil de Eerste Kamer om. Daarom gaat van de overzijde dan alle hens aan dek! En de strijd geschiedt met zulke drogre denen. Hoor, hoe liefjes het Unie-liberalen dag blad Het Vaderland het zegt. Kijk es hier, zegt het blad, zoo leukweg, we hebben een prachtrainisterie. We willen allemaal Ruys de Beerenbrouck steunen. Want dat ministerie heeft een prachtprogram ma. Maar by de uitwerking daarvan heeft zij in de Eerste Kamer een sta in den weg. De Eerste Kamer is, omdat zij een rechtsche meederheid heeft, reactionair en conserva tief. En daarom moet zij om I Ze moet links worden Dan wordt deze regeering met haar prachtig programma, sociaal program voor namelijk, krachtig gesteund. Een fraaie redenèering, hé? Ja, ja, maar we laten ons niet zoo gauw in de luren leg gen. De Eerste Kamer reactionair en conserva tief. Ja, ja, dat hebben de drie rechtsche hee- ren De Vos van Steenwljk, Colljn, en Lans schot verleden week wel bewezen bij de al- gemeene beschouwingen over de Staatsbe groting 1 Dat was een heel ander geluid dan conservatief I Vooruit, riepen ze, aan het werk. Niet talmen met uw program. Nietwaar dat is wat anders. Wij storen ons niet aan de praatjes van bladen als Het Vaderland Wij gaan vol vuur ten strijde voor onze anti-revolutionaire partij. Voor ditmaal genoeg, 't Is wei een alle gaartje geweest, ja Gegroet, „HAKA" De Amsterdamsche „Ton." Neen, niet de bierhal, waarin anno 1913 de latere minister Pit'yte zijn beruchte be zemrede hield tegen den goeverneur-generaal Idenburg, die thans weer op zijn plaats zit I 't Gelet nu een gansch andere „ton." Een kunst-ton, zouden we zeggen. Of neen, dat geeft óók weer aanleiding tot verkeerd begrijpen en 't is toch al zoo'n mysterieuse geschiedenis laat ik zeggende „Ton" in verband met de Kunst. Een „Ton" in goedgerande zilverlingen honderdduizend in tal Maar 'n rebus-„ton" Wie ziet haar Die „Ton" vormt een nieuw hoofdstuk in de tragische solhistorie met de Nederlandsche Opera, voor wier liefhebbers het te hopen is, dat ze nog ais 'n blijspel eindigen moge. Zooals men weet, heeft de-Tweede Kamer de f 10.000 subsidie voor die Opera afgestemd en 't pro en contra, naar aanleiding van dit besluit ook in de chr. pers verschenen, maakte vanzelf dat we wat meer op de Opera gingen letten. Ze heeft blijkbaar 'n besten naam. Allerwegen vonden we erkend, dat de tegenwoordige directeur, de heer Koopman, in drie jaar tijds deze Opera tot een eerste rangs-instelling wist op te werken, zoodat in 1918 niet minder dan 500.000 bezoekers haar bezochten. Nu zou men zeggen 'n Instelling, die zoo de gunst heeft van het publiek, waaronder ook het „goede", beter gezegd het rijke en schatrijke publiek, zy zal toch geen moeite hebben, om het hoofd boven water te hou den Toch is dit wei het geval. Sinds het Kamer-votum werden een twee tal vergaderingen gehouden, waar de onder linge broederliefde onder de kunstminnaars verre te zoeken was en men elkaar eigenlfjk voor geen halven cent vertrouwde. Wel had de directeur „kapitaal achter zich". Eenige tonnen gouds zelfs, mits dit en mits datmaar op tafel kwam er geen sou. En dat was toch ten hoogste noodig I Geld bij de visch en anders spatte de gansche Opera uit eikaar, zei de direc teur. Toen kwam de mysterieuse „Ton". Het „Hbl." had het bericht, dat een rijk Amsterdammer 'n ton gouds gefouneerd had, om de opera in staat te stellen, te kunnen doorspelen. Dra de directeur aan de telefoon Waar of dat praatje vandaan kwam Van den secretaris der opera zelf I „Nu ik weet er niets vanantwoordde de directeur. „Nou breekt me de klomp", zal de redactie van het „Hbl." gedacht hebben. Msar 't werd nog mooier. AI weet de directeur er niets van, meldde de secretaris, 't Is en blijft toch waar Ziedaar 'n kijkje achter de coulissen in den Tempel der Kunst. Hartverheffend is't niet. En de Kamer deed wel zich maar bui ten het kleurenrijke terrein der kunst te hou den. Willen de heeren soms onderricht, hoe men 't aanleggen moet, om zonder regeerings- hulp de een of andere „nuttige instelling" in 't leven te houden, dan kunnen ze van onzen kant aan tal van adressen gratis onderlcht verkrijgen. Het nieuwe Stembiljet. Het nieuwe stembiljet heeft een wijziging ondergaan, welke de duidelijkheid ten goede Is gekomen. Op het vorige stembiljet ston den de verschillende lijsten zóó naast elkaar gedrukt, dat sommige kiezels een hokje «wart maakten van een eandidaaf, wlen ze niet bedoelden ts stemmen. Deze vergissing kan thans bij het nieuwe stembiljet niet meer zoo gemakkelijk plaats vinden. Dc Iff sten op het stembiljet zijn nu zoo naast elkaar gedrukt dat dc lijsten met even nummers (2, 4 enz) iets lager geplaatst zijn dan die met oneven nummers 0,3 enz). Hierdoor is bereikt, dat de stemhokjes der even nummers juist vallen tegenover de scheidingslijnen, die de candidaten van de oneven nummers van elkaar scheiden. Zoedoende is uitgesloten, dat er vóór en achter den naam van den candidaat zich een wit stipje bevind. De Grondwetseommlssie der anti-revo'u- tlonaire partij, bestaande uit de heeren Prof. Mr, A. Anema (voorz.) Mr. J. A. de Wilde (secretaris), Prof. Dr. H. H. Kuyper, Ds.M. van Grieken, Dr. E. J. Beumer en F. H. de Monté Verloren, heeft eenige dagen geleden haar arbeid aanvaard. Naar men ons mededeelt heeft bij ontsten tenis van den voorzitter van het Centraal Comité, de heer H. Colijn, die buitenslands vertoefde Prof. Anema commissiegcïnstalleerd met een rede, waarin hij weesop de jongste Grondwetsherziening, welke eerst onlangs tot stand gekomen is, en op de groote ge beurtenissen der laatste maanden, die de wenschelljkheid eener nieuwe grondwetsher ziening medebrachten. Hij zette uiteen het karakter dat deze herziening zal moeten dra gen. Zij zal partieel zijn en betreffen de rege ling der troonsopvolging, het bésturen der buitenlandsche betrekkingen, de samenstel ling en bevoegdheid der Staten-Generaal met ingrijp van volksintiatief en referendum, be nevens de vraag of de Grondwet de moge lijkheid zal moeten openen tot bet in het leven roepen van andere publlek-rechterlijke instelling dan reeds door de Grondwet er kende. Naar het gevoelen van het Centraal Comité der A.-R. Partij behoorde aan de door de Regeering genoemde onderwerpen nog te worden toegevoegd het vraagstuk van de verhouding tusschen Kerk en Staat. Prof. Anema eindigde zijn rede met deze woorden „Elk woord mijnerzijds om u te doordrin gen van het gewicht van den arbeid, die ons wacht ware voor mannen van uw verleden en positie een woord te veel. Laat mij daar om mogen volstaan met te zeggen, dat wij allen overtuigd zijn, dat bij deze zoo bizon- dere revisie van onze grondwet de gewich tigste religieuse staankundige maatschap pelijke belangen van ons volk onze aandacht zuilen vragen. Onder den Indruk van den ontzaglijken ernst der tijdsomstandigheden, die ons optreden noodzakelijk maakten; ge voelende ook de zware verantwoordelijkheid voor het vertrouwen door de leiding van de partij in ons gesteldmaar aangetrokken te vens door de bezielende gedachte dat ons de gelegenheid wordt geopend aan onze party en zoo aan ons vaderland diensten van eeni ge beteekenis te kunnen bewijzenaanvaar den wij ernstig, maar toch ook niet zonder moed en opgewektheid den ons opgedragen arbeid. Wij stellen daarbij onze kracht alleen lijk In Hem, van wiens hulpe alle menschc- ïyke arbeid geheel afhankelijke is en wij bidden ons van Zijnentwege licht en wijsheid opdat wat wy tot stand brengen altbans eenig- zlns moge bijdragen tot de ontwlkklng van ons volksleven, naar den eischen onzer anti- rev. beginselen en tot de eere van Zijn hei lige Naam". Nadat de voorzitter met deze rede de com missie geïnstalleerd had, ging zij over tot het verdeelen harer werkzaamheden. Het ligt in de bedoeling dat in den loop van den zomer het repport der commissie gereeed zal komen, waarna de kiesverenigingen er mede in kennis zullen worden gesteld. Het kan dan in het najaar besproken worden. Steeds moorddadiger wordt de strijd in Berlijn. Scheen het eerst, dat na de ontruiming van de Alexanderplatz en de herovering van het politieprcsidium, verleden week, de te genstand der Spartacistlsche schurken spoe dig zou zijn gebroken. Zaterdag en Zondag is op verschillende punten van de stad dc strijd opnieuw en hevig ontvlamd. Heel de groote wereldstad staat in figuur lijken zin in vlammener woedt de gruwelijk ste burgeroorlog, die men zich denken kan. De machinegeweren knetteren onafgebroken voort, de kanonnen bulderen door de straten en boven de stad zweven de vliegers, die van uit de lucht den „vijand" bestoken. Zooals men van dat adderengebroedsel verwachten kon, maken de Spartacisten ofte wel Communisten zich aan beestachtige gru welen schuldig. Naar betrouwbare berichten melden, worden alle tegenstanders, die in hun klauwen vallen, zonder genade afge maakt. In een menigte straten hebben Communis tische groepen barricades opgericht, prikkel draadversperringen aangelegd en het asphalt losgehakt. Bovendien hebben zij automobiel- vallen gezet door staaldraden dwars over de straat te spannen, op zoodanige hoogte, dat de inzittenden van een snelrljdenden auto, die de dunne draad niet zien, onthoofd wor den. Herhaaldelijk kwamen er uitspattingen van het grauw voor. Iedereen, die maar even be hoorlijk In de kleeren stak werd aangerand en mishandeld. Bij de bezetting van Lichtenberg werden officieren, wachtmeesters en politiebeamten, vermoord. De „Garde Kavallerle Schuetzen Division" deelt mede De nacht is over het algemeen rustig voor bijgegaan. De Spartacisten laten zieh in het gevoel hunner machteloosheid tot beestach tige gewelddaden jegens de regeerlngstroepen verlokken. Een met bewapende soldaten bezette auto van de afdeeling Kuentzel.werd door Spartacisten in de Warschouwstrasse overvallen en de bezetting van 7 man werd doodgeslagen. Eveneens werd in de buurt van de Frankfnrtur Allee een vracht- outo, die vrijwilligers van een marineregiment vervoerde, overvallen. Men zal helaas reke ning moeten houden met den dood van de elf man der bezetting. Gisteren werden Spartacisten gevangen ge nomen, die volgens de getuigenis van on wraakbare personen daadwerkelijk hebben deelgenomen aan het afmaken van minstens 99 soldaten. Sedert eenige dagen gebruiken de Spartacisten ook vliegmachines voor den aanval op de vreedzame burgers van Berlijn. De vliegtuigen van de Spartacistlsche vlieger- afdeeling in Kottbus hebben behalve op dc wijken waar geregeld gevochten wordt, ook bommen geworpen op groepjes burgers en aanzienlijke verliezen veroorzaakt. De strijd neemt voortdurend ruwer vormen aan. Het beestachtige optreden der Spartacis ten in 't bijzonder het vermoorden van aiie beamten van 't hoofdbureau van politie te Lichtenberg, heeft onder de troepen de groot ste verbitteringSgewekt. De geheele wijk om het politiebureau van Lichtenberg wordt thans door de troepen omsingeld. Men hoopt aldus de moordenaars gevangen te kunnen nemen. Het aantal te Berlijn opereerende troepen bedraagt meer dan 20000. Gedurende de onlusten te Haile werd Maandag 1.1. een bekend hoofdofficier mid den op straat door Spartacisten aangerand, mishandeld en daarna in de Saaie geworpen. Toen de officier zwemmend den oever weder bereikte, werden hem beide handen afgehakt en nadat hij weder in het water was terugge worpen werd hij in de rivier, nog steeds zwemmend, doodgeschoten. Dit zijn maar enkele staaltjes uit de gru- welen-geschiedenis. Maar genoeg, om aan te toonen, dat èèn der voornaamste eigen schappen der Communisten bloeddorst is. Intusschen zullen z| in Berlijn wel het lood je moeten leggende Regeering neemt steeds krasser maatregelen en haar troepen-aantal vermeerdert met den dag. Maar, wat een ellendel En toch, het was te verwachten. Het is de uiterste consequentie van hetrevoiutiebegin- sel. Een waarschuwing vpor ons, om elke nieuwe poging van Troelstra tot het uiterste tewe- derstaan. Arrondissementsrechtbank te Rotterdam. Zitting van Dinsdag 11 Maart. Bevestiging is geëischt in een zaak tegen den 32-jarigen koopman G. de R., te Nleu- wenhoorn, uit anderen hoofde gedetineerd, die by vonnis van het Kantongerecgt alhier wegens stroopery te Nieuw Helvoet was veroordeeld tot f 30 boete, subs 30 da gen hechtenis, met betaling van f 10 scha devergoeding aan den benadeelde. G. L20 jaar, arbeider te Rockanje, we gens diefstal, tot veertien dagen gevange- nlsstraf. Een Nederlandsch Varbensstamboek. De lezer weet dat In Gelderland een Stam boek is opgericht voor het Veredelde Duitsche landvarken. De G.-Ov. My. v. Landbouw kwam hiertoe op voorstel van den yeeteelt-consulent, den heer Swierstra, en in Overysel was het de heer Annema, eveneens Ryksveeteelt- consulent, die daar voor een Stamboek y verde. Beide Stamboeken zyn nu één geworden, wat toejuiching verdient. Is dit nu voldoende, of moet er op dit terrein nog meer samenwer king komen, in ruimeren kring? Ja bepleit de Hoofdredacteur van „De Veldpost", de heer Reimers, die verleden jaar in de Algem. Ver gadering der G. O. My. een pleidooi hield voor een uniforme werkwyze en registratie van de varkens voor de verschillende fok- stations in ons land. De eerste stap is gezet, maar nu moeten wc verder gaan meent de heer Reimers. We moeten komen tot één groot Nederiansch Stamboek voor het Vered. Dulsch Landvar ken. Hy somt enkele groote voordeelen op: le. Uniforme werkwyze en controle in verband met afstamming, geboorte aangifte, registatle van dekkingen, enz. 2. Uniforme keuring van de dieten, waardoor geiykheid van type zeer in de hand wordt gewerkt, 3. Mogelijkheid tot het nemen van doeltreffende maatregelen, om ook in het buitenland ons varken een plaats te doen veroveren (tentoonstellingen, Inzendingen op buitenlandsche tentoonstel)- IJpgen gepaste reclame enz4. Goedkooper werkwyze, beter beheer, en inniger samen werking tusschen aiie fokkers. De Schaver wyst er op, dat fokkers van het Vered. Duitsch landvarken in verschiliendeprovlncien voor komenin Drente, Overysel, Gelderland, Brabant en Limburg, en is daarom van oor deel, dat men door één groot stamboek de zoozeer verwaarloosde varkenfokkery juist in deze tqden krachtig van den grond af kan opbouwen. De wenschen van den heer Reimers gaan nog verder, hy dringt nog aan op de stichting van één goed georganiseerden gedreven Stamboek waarin alile fokkers van het Groote Witte Engelsche Varken vereenigd zyn. Daar toe moet men in Noord Holland het initiatief nemen. Men moet daar geen isolement kwee ken dat slechts tot glorie kan zyn van enkelen. Mogen de adviseurs der Regeeting moeite doen om deze zaak meer in betere en alge- meene banen te brengen 1 Eindelijk zou de heer Reimers nog gaarne zien, dat het Varkensstamboek op den duur geheel vry gemaakt wordt van de landbouw- maatschappyen, wat thans in Gelderland en Overysel niet het geval is. Hulde verdiende de Ov. en de G. O. My. voor het door haar genomen iniatief, maar men dient toch ook in te zien dat landbouworganisatie als een der onderdeelen de stamboekhouding voor de varkensfokkery moet beheeren, onder haar sanctie een protectoraat moet laten beheeren. Een dreigend gevaar. „Een boer uit Kollummerland" ziet, waar hy in het „Lr. Wbld". schrijft, een dreigend gevaar. Men heeft In den oorlogstyd geleerd dat schapenvleesch een goed voedsel is. Wie vóór den oorlog er zyn neus voor optrok, koopt het nu voor ongekende prijzen. De koopman (of partculier) tracht er winst uit te slaan. En wat gebeurt er nu Men slacht niet enkel één schaap, Men slacht er twee of drie meer, Verreweg in de meeste ge vallen worden schapen gsslacht met lamme ren er in. En die worden er geslacht In me nigte. Dit is tegen het algemeen belang. „Veehouders", zoo raadt den scbryver, „laat u nooit door de booge pryzen verleiden uw dragende schapen te verkoope» voor den dood." Mond- en klanwzeeibestrijding. Het denkbeeld van den dierenarts, den heer de Beer, in het „Fr. Wbld," uitgesproken, om het mond en klauwzeer te bestrijden door toepassing van kunstmatige besmetting, wordt door een paar inzenders bestreden. Dr. Ferwcrda vindt vacclneeren tegen de ziekte prachtig het na ryp «verleg afmaken van zieke en verdachte dieren, om de ziekte te bestryden, keurt hij ook goed. Maar ai de ellende van deze goedaardige, maar toch wispelturige ziekte over den geheelen vee stapel met opzet loslaten, omdat wetenschap- pelijkc gronden en ervaring doen vermoeden, dat ze .a s. zomer toch komt en dan misschien meer scha brengt, is hem al te machtig, en acht hy ook niet zedeiyk te verdedigen. Den heer Schaafsma te Sneek komt de voorgestelde wyze voor doorzieken ook niet wenscheiyk en doelmatig voor. De tegenwer- kers en zorgeloozen zyn dan dadeiyk met ge moedsbezwaar te wachten tegen kunstmatige besmetting, terwijl de zorgvollen eerder ge hoor geven aan vóórkomen dan aan besmet ten. In de weide is een goede verzorging niet uit te voeren, de staltijd is voor door zieken bepaald gunstiger, maar toch is den weidetyd nabootsing wel mogeiyk en aan te bevelen. Met een ruim wagenhuis, schuur- reed of een deel van een veestal kan veel worden gedaan om de ziekte vlugger en met minder gevaar voor klauwzeer te doen verloopen, door de aangetasten ocmiddelijk onder dak te nemen en te behandelen. Licht aangetasten en meest herstellenden kunnen plaats ruimen voor later aangetas ten. Nu doorzieken van den veestapel onvermij delijk schynt, zat behoudens verplichte aangifte het tQdelijk buiten werking stel len der bestaande bepalingen het eenvou digste en voor de regeering het voordeelig- ste middel zyn, om in den korsten tyd door het dreigend onheil te komen. Veemarkten en Zuivelfabrieken vorderen dan geen kostbaar toezicht en moeilijk uit te voeren maatregelen. Dan vallen er geen be drijfsschaden en kosten van bewaking uit te keeren, terwyi doorzieken thans de veeuit- voer niet hindert. Coöperatieve Melkvoorziening. Het plan bestaat om in Waterland en misschien ook in Amsterdam eenige fabrie ken te doen verryzen, om alzoo de melk voorziening der Hoofdstad zelf in handen te hebben. Met zelf bedoelen wy de veehou ders. 't Plan is n.l. van den Noord-Holland- sche Bond van Melkveehouders. Reeds hebben 600 veehouders met 10.000 koeien hun medewerking toegezegd, waar door men de beschikking heeft over V» der hoeveelheid melk, voor Arasterdam benoo- digd. Men hoopt dit, tot op de helft te kun nen opvoeren. De melk zal aan de fabrieken worden ontvangen en b'ewerkt, en vervolgens naar Amsterdam vervoerd. Aldus hoopt men ook aan het knoeten een eind te maken. Voor den a.s. winter denkt de coöperatie aanvang te nemen. De cople van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactia an Uitgeven. Garantie-prijzen, oogst 1919. Van andere zijde Is er reeds opgewezen, dat sedert de vaststelling van garantie-prijzen voor die landbouwproducten oogst 1919 welke voor de voeding van het Nederland sche volk van het hoogste belang zyn, de omstandigheden een groote wfjzlging hebben ondergaan. Van het broodkoren, het meest belangryke dier artikelen, zijn de pryzen, waarvoor het buitenland levert, reeds nu belangryk iager dan den gestelden garantie- prij8 voor den komenden oogst. De teeke nen wy zen er op, dat het verschil by het vallen van den oogst nog grooter zal zyn. Men stelt zich in de landbouwkringen de vraag of de regeering ten deze bare plichten royaal zal nakomen en zal kunnen nakomen. De onaangename ervaringen, die velen reeds by den afzet van oogst 1918 opdoen, is een begrijpeiyke aanleiding voor twyfel ep dit punt. Vraag en aanbod regelen onder normale omstandigheden de markt; by vaststelling der garantiepryzen kan uitsluitend met den factor „vraag" worden gerekend, „aanbod" moest worden afgedwongen, een zeer onge zonde basis alzoo voor de prijsstelling I Hoe noodzakelijk en onmisbaar het systeem van prysgarantie des tfjds ook was, nu de toe stand zich geleidelijk aan het wyzlgén Is, dringt zich de vrees naar voren, dat voor de naaste toekomst, by handhaving van het systeem een gewrongen toestand zal ontstaan, waarvan de gevolgen noodlottig kunnen zyn, zoowel voor den Staat als voor den landbouw. Er moet met alle kracht naar gestreefd worden het bedrytsleven zoo spoedig moge lijk in geregelde banen terug te brengen. Het lijkt my daarom noodig, dat onverwyid de vraag gesteld worde, of er een weg te vinden is, om zonder geweld en met weder- zydsch goedvinden het contract tusschen regeering en landbouw te niet te doen. De regeering eenerzyds moet zeker kunnen zyn, dat de oppervlakte, beteeld met brood koren, niet wordt verminderd door ombouw voor andere gewassen in het a.s. voorjaar; zy kan dan vrywel gerust zyn wat betreft uitzaai der overige gewassen, ook zonder garantiepryzen by vrije teelt. De landbouw anderzijds dient te krygen: le. belangryke schadeloosstelling per Hec tare (denkbeeld van den Heer W. Kakebeeke te Goes) voor het uitgezaaide beslag tarwe en rogge; 2e. compensatie voor de kosten reeds ge maakt by de voorbereiding van den akker in verband met de gestelde garantiepryzen. Voor het broodkoren stelle men reeds nu een matige vergoeding per Hectare vastper 1 Juni worde gecontroleerd hoeveel Hectaren ieder landbouwer te velde heeft staan uiterlijk 15 Juli da schadeloosstelling in contanten voldaan. Als compensatie bedoeld onder 2e geve men den landbouwer de vryheld In zyn be- drijf terug en heffe men alle teeltbeperking met de daaraan verbonden misstanden en ellende op. Zekerheid dient tevens te worden gegeven, dat de export niet willekeurig zal worden belemmerd en zooveel mogeiyk dlrecten handel met het buitenland worde toegestaan, opdat de baten in hun geheel handel en landbouw ten goede komen. By onverwljtden terugkeer van de vrijheid in het teeltplan sullen er mogeiyk eenige

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 3