BINNEKLAND. LAND- EN TUINBOUW» OFFICIEEL BEDEELTE. GEMENGD fliEOWS, De brand in de Oranje kazerne. PLAATSELIJK NIEUWS in 1914 en Duitschland had drie dagen over de dingen kunnen praten en had kunnen zien, datjiet dc ganschc wereld tegen zich had het zou den oorlog niet begon nen zijn Laten we er het beste van hopen. Zien wat er van dien Volkerenbond in de praktijk des levens worden zai. Provinciale Staten. ZUID-HOLLAND. Gedeputeerde Staten hebben aan Provin ciale Staten ontwerp-besluiten aangeboden tot reorganisatie van de polders de Quack (gemeente Nieuw-Helvoet), Nieuw-Helvoet (gemeente Nieuw-Helvoet), ^Nieuwer/hoorn, (gemeente Nieuwenhoorn), Oude en Nieuwe Struüten (gemeente Nieuw-Helvoet), Heen- vliet) en Nieuwe Gote (gemeente Nieuw- Helvoet.) BOND VAN FLAKKEESCHE LANDBOUW- VEREENIGIN OEN. OFF/CiEEL. Kort verslag van de 33ste Hoofdbe stuursvergadering op 7 Maart 1919. Voorzitter den heer J. Överdorp. Afwezig dhr. Breen alsmede de afdeelingen den Bom mel, Stellendam en Ouddorp. Na opening door den Voorz. en vaststel ling der Notulen, worden gelezen de inge komen stukken Rijkskantoor voor GROENTEN en FRUIT. Bericht op schrijven van26 Februari 1919. Betreffende: UIEN. 's GRAVENHAGK, 28 Februari 1919. Aan de Centrale Vereeniging van Flak- keesche Landbouwvsreenigingen Me lissant, In het bezit van Uw schrijven van 26 Febr. 1,1. deelen wij U mede, dat waar U geen enkel voorbeeld aanhaalt, waaruit de on rechtvaardigheid der toewijzingen blijkt, het ons zeer moeilijk is op Uwe klacht in te gaan. Overigens is het ons niet duidelijk welke bezwaren er zouden kunnen bestaan tegen de door ons getroffen regeling, dat de minst-houdbare uien het eerste weg moeten. Dat daaruit nadeel voor de landarbeiders voortvloeit begrijpen wij evenmin. Waar nu 45% van de uien zijn geveild zijn wij de meening toegedaan, dat er in de kwaliteit der nog aanwezige uien niet veel verschil meer bestaat en hebben wjj reeds deze week aan onzen Conti Cle-dienst opdracht gegeven de keur te verminderen. Wij kunnen niet in Uw voorstel treden om den handel weer geheel vrij te geven. Dit zou juist den afzst niet bevorderen en zeer in 't nadeel zijn van de binnen'andsche voedselvoorziening en van de door U ge noemde landarbeiders. Wij z5n voornemens den afzet van de uien welke voor export vrijgegeven worden zoo vlot mogelijk te laten verloopen, doch moe ten met het oog op den prijs er voor waken, dat het aanbod niet in eens te groot wordt. Het Rijkskantoor voor Groenten en Fruit, De Directeur. 's GRAVENHAGF., 5 Maart 1919. Den heer A- IV. KEIJZER, Secretaris van den Flakkeeschen Boerenbond, Melissant. Naar aanleiding van Uw schrijven d.d. 1 Maart 1919, heb ik dc eer U te berichten, dat eu de nieuwe Distributie perioden voor aardappelen weer begonnen zijn, door mij aan de Rotterdamsclie organisatie be richt zal gezonden worden om bij haar be stellingen voor de aflevering er mede reke ning gehouden moet worden, dat op het eiland Flakkee nog een groot aantal aardap pelen, geschikt ter distribueering, voor de aardappelvoorziening aanwezig is. Voor den Regeeringscommissaris, De Secretaris, J. M. KNOBEL. MINISTERIE VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL. 's GRAVANHAGE, 28 Februari 1919. Aan de Centrale Vereeniging van Flak- keesche Landbouwverecnigingen, Me lissant. Terugkomend op sevenvermeid schreven, heb ik de eer U mede te deelen, dat waar mij by ingesteld onderzoek gebleken is, dat het drogen van meekrap nog niet geëindigd is, de Brandstoffencommissie te Ouddorp opdracht is verleend U ten behoeve van deze industrie 20 ton kolen te verstrekken, waar door aan Uw verzoek is voldaan. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Voor den Minister, De Directeur-Generaal der afdeeling Crisis zaken. VAN DER LOEFF. Voorts nog enkele stukken V2n mindere beteekenis, een uitvoerige discusie is het gevolg van het ingekomen stuk inzake den handel in uien. Ook het keuren alsmede de prijsbepaling van bruine boonen werd uitvoerig besproken mede naar aanleiding een ingekomen schrijven van iemand te Melissant. Voorts kwamen ter ta fel de zaai en poot goedregeling van de V. N. A. en de vragenlijst over de sociale wetgeving. Ook het pachtstelsel werd ter tafel gebracht terwijl op de Alg. Verg. van de V. N. A. met de adviesen door de Af deelingen verstrekt rekening zal wordende- hóuden. De Kunstmest Commissie werd daar na beoordeeld, en den onevenredigen Invloed de beteekenis der Afdeelingen bij stemmin gen besproken. Besloten werd dat hier om trent nader op de Zomervergadering over zal worden beslist. Het keuren van en den handel in legpoters werd ter tafel ge bracht tot besluit waarna de Voorz. dever- gadering sluit. De BURGEMEESTER van Sommelsdljk vestigt de aandacht van belanghebbenden op een schrijven van den Regeerings-Com- missaris voor Zuid-Holland, luidende als volgt Sommelsdljk, 10 Maart 1919, De Burgemeester, BOUMAN. 's-Gravenhage, 8 Maart 1919. Bij vele landbouwers, wlen broodgraan op eigen graankaart is gelaten bestaat een verkeerde meeuing omtrent het vervoer der op deze feaart vermelde hoeveelheden. Naar aanleiding hiervan heb ik dc eer U het volgende mede te deelen en verzoek ik U beleefd, dit in Uw Gemeente aan de be langhebbenden ier kennis te brengen. Het vervoer der oagemaieii hoeveelheden naar den op de kaart aangegeven moienaar ter vermaling, moet gedekt zijn door de graankaart, op welke keerzijde staat vermeld de te vervoeren hoeveelheid. Het vervoer echter van de vermaalde pro ducten naar de landbouwers en van deze naar de bakkers moet eveneens gedekt zijn door de graankaart. Uitdrukkelijk wijs ik U op het vervoer naar de bakkers, daar dit tot voorheen geregeld plaats vond zonder eenig vervoerbewijs, waar door de controle op deze partijen onmogelijk wordt. Tegelijk deel ik U nog mede, dat in geval de maalvergunning van een molenaar wordt ingetrokken, ik U oogenblikkdflk zal be richten, welke molenaar door mij wordt aan gewezen om te malen voor die landbouwers, op wier kaart de uitgesloten? als molenaar voorkomt. De Regeerliigscoinmissarls voor Zuid-Holland, (gel.) J. v. D. KOOGH. Een brand als in geen jaren in Den Haag voorkwam, heeft Donderdagavond de Oran je-kazerne aan de Mauritskade totaal ver nietigd. Omstreeks half acht uur bemerkten sol daten, dat er uit een der rustkamers, ver moedelijk rustkamer 53, zware rookwolken sloegen. Nauwelijks was dit geconstateerd of de vlammen sloegen reeds uit de ramen. De brandweer werd gealermeerd en verscheen zeer spoedig onder leiding van den com mandant, den heer Tuckermann, met alle beschikbaar materieel. De rustkamer, waar de brand was ont staan, is gelegen in de rechterhoek van de binnenplaats, aan den kant van de Maurits kade. Op de bovenverdiepingen van het reus achtige gebouw, dat eigenlijk bestaat uit vier hooge, aan elkaar gebouwde ver big ven rondom een vierkante binnenplaats, zijn de rustkamers gelegen, in deze rustkamers zijn de patronen geborgen, voorts dekens en allerlei andere brandbare stoffen. Dra stond de geheele voorvleugel in lich telaaie, de vlammen vonden gretig voedsel in al de brandbare stoffen. Om acht uur was de voorzijde een felle vuurzee, waaruit de rook in zware wolken zoog. Spoedig lekten de vlammen ook naar den rechtervleugel, en omstreeks half negen was ook de linkervleugel door een vuurmassa weggevreten. Hier woedde de brand wel op zijn felst. De vlammen lekten in 'breede gele tongen uit het dak, laaiden hoog op, een dikken bundel vormende. Met een groot aantal stralen bestreed de brandweer, die al het mogelijke deed, het vuur. Op de binnenplaats was het een war winkel van felefoondraden, kisten bedden en dekens, die overhaast uit de ramen werden geworpen. Binnen in het gebouw was het ontzettend. Op de benedenverdiepingen lagen diepe waterplassen, waardoor soldaten met pakken en kisten voorbij waaden om weer terug te snellen teneinde nog meer te redden. Maar de mcesten pakten om hun kameraden te helpen, maar weg wat bij de hand lag, wier pen het op de binnenplaats of sjouwden het naar beneden. Het was gevaarlek werk daarboven, vlak onder den vuurhaard, op sommige oogenblik- ken was bet daar een hel gelijk. Patronen ontploften met een geluid, alsof mitrailleurs bezig waren, het dakhout en de boventrap kraakten geweldig; de zoldering liet groote vuurbonken door, boven de hoofden van de jongens, en daardoor en daaroilder zagen wij manschappen geheel uit eigen beweging voor hun kameraden nog redden wat nog te red den viel. Op heel. wat plaatsen hebben brandweer en soldaten prachtig gewerkt, maar ook heb ben vele manschappen met de handen in de zakken staan lachen, tot een ijverig officier hun bevelen gaf. Een troep zagen we met waren werklust op verzoek ven een officlei naar boven storm- mener waren er die wel wat doen wilden, maar niet wisten wat ze moesten doen. Het was ook zulk een ontzettende vuurzee I Eu waar we ook Hepen vingen we de woorden op: „Er is toch niets meer aan te behouden!" Dat leek ook wel zoo. „Redden wat er te redden is I" Het vuur temperen waar mogelijk I" zoo luide het ad vies. Eu dus werd oek gedaan. Toen de drie vleugels branden en ook de achtervleugel werd aangetast was het op de binnenplaats niet meer om uit te houden. De rook begon neer te slaan, de vonkenregen werd heviger dan te voren, het geknal en geknetter nam toe de binnenplaats moest worden ontruimd. Intusschen waren de manschappen nog voortdurend bezig met het reddingswerk. Op het plein achter de kazerne leek het wel een groote markt, allerlei goederen lagen op en over elkaar gegooid, en steeds werd voor raad aangebracht. Soldaten liepen met aan- geklcede poppen, liefhebberijen die ze niet wilden verliezen. In het verbifif van de on derofficieren werd zooveel mogelijk alles op geborgen, in de hoop dat dit achterafge- legen gebouw gespaard zal blijven. Omstreeks halftien staan alle vleugels van het eigenlijke gebouw in volle vlam. De veronderstelling, dat niets behouden zou blijven, is dus reeds bewaarheid. De brand weer heeft zich van de binnenplaats terug getrokken en bepaalt zich thans tot het nat houden van de belendende gebouwen, die door den sterken wind veel gevaar loopen. Hoe feller het vuur oplaait, hoe meer het geheele gebouw door de vlammenzee wordt weggevreten, hoe schooner en grootscher gezicht voor de omgeving, waarin de rijzige parochiekerk in de Parkstraat zich scherp afteekent. De stad is leeggeioopen, de anders volle café's zijn verlaten en auiz'enden verdringen elkaar in de belendende straten om het mach tige schouwspel gade te slaan. Naar wij van de militaire autoriteiten ver nemen is dc munitie, diè iu de magazijnen naast de kazerne opgetast Irr omstreeks Hen uur in veiligheid gebracht, Door dezen brand is het IJaagsche kazer- r.evraagstiik misschien voor een deel nader tot zijn oplossing gebracht. De Oranjekazerne was sinds jaren het voorwerp van strijd tusschen autoriteitenen colleges. Reeds 20 ja3r geleden was het ge bouw voor zijn bestemming door de Ge zondheidscommissie afgekeurd, terwijl deze handeling iii den loop der jaren nog enkele malen herhaald is. In de kazerne waren naar schatting onge veer 3000 man gehuisvest. Geen van hen heeft iets van den brand bemerkt, voor aan blusschen te denken viel. Vele der manschappen bevonden zich in de stad b?j het uitbreken van den brand. Toen het vuur ontdekt werd poogden en kele militairen-met hun vuurwapenen de plaat te poetsen, wat echter niet gelukte. Er is nog heel wat gered, toch zullen er heel wat zijn, die thans over niet meer be schikken, dan zij aan hadden. Het valt te vermoeden dat veler particulier eigendom mede ten prooi aan het vuur is gevallen. Met stelligheid werd beweerd dat het vuur op meer dan een plaats te gelijk zou zijn uitgebroken. Mocht dit juist zijn, dan mag het vermoeden van kwaadwilligheid wel plaats maken voor zekerheid. Een oogenbiik werd gevreesd, dat ook in andere kazernes zich iets voor zou doen. De bewaking der gebouwen is toen onmiddellijk versterkt en verscherpt. De stemming der soldaten was over het algemeen die vangrooje gelatenheid. Er was toch niets aan te doen. En om liet ver lies van het kwartier als zoodanig werd eenigszins begrijpelijk volstrekt niet be treurd. Een deel hielp krachtig mede aan de po gingen tot redding en beveiliging, anderen sloegen lachend en met de handen In de zakken het schouwspel gade. Na het op eekenen der eerste bijzonderheden van dezen geweldigen, brand zullen we trach ten eenigszins een beeld te geven van het geheele schouwspel. De indruk is overwel digend. Stel u voor, een massaal vierkant gebouw, dat gelukkig in de omgeving vrij staat. Daar slaan de vlammen, één groote gloed, aan alle kanten uit, Door de ramen zien we na het instorten der bovenverdie-® ping, de vlammen vreten in da zolders van de tweede verdieping. Het is of zy wedstrijd hebben gehouden oin het eerste beneden te wezen. Omstreeks elf uur staan de tweede verdiepingen in alle vleugels ge lijk in brand. Het hout 13 gretig aangetast, en, aangewakkerd door een matigen bries vormt het spoedig een helwitte gloed. Met donderend geraas stort hier een zwa re balk naar beneden, in zijn vaart anderen meeslepende, even stilte, dan een zwaar gezuig en achter de opstijgende wolken stu wen zich de vlammen weer omhoog Balk na balk bomt omlaag. Het is of de verdie pingen gelijk afbranden. Terwijl aan de vóórzijde de vloer verdiepingen nog geen vuur heeft gevat, zijn de vleerverdiepiugen der zijvleugels en achtervleugel, hoewel veel later aangetast reeds aan het uitbran den. De voorzijde ligt het meest buiten den wind. Daarom eens even gewaagd. Meteen paar sprongen onder de brandende massa door de vloeren houden hier de vallende balken nog tegen I en we staan voor de binnenplaats. Een grootscb, een geweldig gezicht 1 Daar binnen uit de wanden zuigen de donkerreede hei-vlammen, aan alle zijden braakt en valt het, maar schaars zuigt de rook boven de vlammen uit, bijna wit. Het is ailes vuur wat-we zien, vlammen en vuur vuur en vlammen. We komen even onder den indruk van het schouwspel, onweerstaan baar trekt de zee van vlammen. Woorden om te schetsen, schieten te kort. Het is over weldigend, en maar moeilijk kunnen we ons van 't kijken losmaken. Toch moeten we weg want boven ons is het niet pluis. Rondom het gebouw is thans alle3 orde lijk geregeld. De wachtposten zijn talrijk, vooral van de militaire politie scherp. De mannen treden flink, doortassend op. Al hetgeen gered Is staat op de ruimten rond om het brandende gebouw opgestapeld. De archieven en de inhoud van het museum der brigade grenadiers en jagers zijn even eens gered. Veel officieren hielpen hierbij vooral. Van de muzlek-blblotheek der Konink lijke Militaire Kapel i3 een deel gered, een deel verbrand. De brandweer heeft cok dapper gewerkt I Op het oogenbiik blijven zij de belendende perceelen, die onder den wind, loopen alle gevaar, nat houden. De soldaten hebben het meeste van hun boeltje zien verloren gaan.-De arrest, uit proovocsten, zijn onmiddellijk na het uitbre ken van den brand vervoerd ge «orden. Op de omgelegen terreinen helpen ook de burgerwachts, gade geslagen door de auto riteiten, onder wie w|j thans ook de minis ter-president, mr. Ruys de Beerenbrouck, en de minister van Waterstaat, den heer Köuing, nog opmerkten. Rondom het gebouw was het een druk geioop. Aan den linkerzijde van het ge bouw lagen de munitiemagazijnen. Man schappen, onder bevel, hebben snel deze zoo mogelijk trachten leeg te halen, maar de vlammen gingen sneller. Omstreeks mid dernacht ontplofte een groote hoeveelheid munitie van de mitraileur-afdeeling, het welk gepaard ging met een langdurig salvo. Dat het gebouw in weinige uren zoozeer gesloopt is, komt voornamelijk wel hierdoor dat de brand ontstond op het uiterste punt van het gebouw, gelegen vlak onder den wind, waardoor de kazerne aan de vlammen niet kon ontsnappen. Reeds moeten verschillende arrestaties hebben plaats gebad van militairen en van burgers, die in hun militair pakje gestoken, niettegenstaande zij reeds lang niet meer in dienst ware», op het terrein rondliepen. Ook de muziekinstrumenten van de mu zikanten werden Vrijdagmorgen eerst te voorschijn gehaald. Deze waren geborgen in een kamer boven de hoofdpoort en, waar het alles in steen is opgetrokken, ztyw deze instrumenten er nog betrekkelijk goed af gekomen. Direct gevaar levert het gebouw niet op, al dreigt de rechter-binnenmuur te bezwij ken. Waarschijnlijk zal deze gestut wor den, want men vreest dat bij het neer halen ook andere muren zullen bezwijken. Ook de achterpoort levert gevaar op voor instorten zoodat daardoor niemand meer passeeren mag. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog steeds in het onzekere. Politie mannen vertelden ons, dat een slroozak met petroleum gedrenkt gevonden zou zijn anderen wisten mede te deelen, dat eenige brandkranen in het gebouw onklaar waren gemaakt. Van deze geruchten konden wij echter geen bevestiging krijgen; men zal goed doen voorloopig geen conslusies te trekken, totdat het onderzoek is afgeloopen, dat onmiddellijk door de militaire en bur gerlijke autoriteiten is ingesteld. MIDDEl HARNIS. Vrijdagavond zal er van het Onderling begrafenisfonds een aigemeene vergadering worden gehouden in het voor malig Evangelisalie-gebouw. Zaterdag had Mr. W. griffier bij de recht bank het ongeluk uit te glijden niet 't gevolg dat hij zijn been heeft gebroken. Hedennacht heeft de firma Hollen en Spéa alhier een bezoek gehad van een (of meer) inbreker(s). Na de poort ontgrendelt te hebben is een ruit beneden achter uitgesneden en heeft men zich toegang verschaft tot de keuken waar een stuk'spek en rookvleesch van zijn gading schijnt te zijn geweest, althans hei eerste is verdwenen. De huishoudster werd wakker toen hij tastende naar boven kwam, riep de heeren wakker, waarvan een onmiddellijk gewapend met een revolver naar beneden ging. Jam mer de vogel was gevlogen; blikbaar langs diezelfde weg terug, was hij hen te vlug. Zou de persoon niet verkeerd zijn geweest en gemeend „vrijheid" te hebben om gebruik te maken van de aangeboden „vrijheid" door de onbewoonde sociëteit „de Vrijheid" daar vlak naast? Door den heer J. Mosselman ia de. ge heele Visscherstraat onderhandsch gekocht van den heer Kolft, STAD AAN 'T HARINGVLIET. Het Kohier der Grondbelasting dienstjaar 1919 is den Rijksontvanger te Oude Ton ge ter invordering ter hand gesteld, er. is elk belastingplichtige verschuldigd aan voornoemden ontvanger zijn aanslag te voldoen. Op bon 173 is verkrijgbaar l'/j ons kaas en op bon 174 pond suiker. Toen M. O. alhier, een meisje van vijf tien jaar naar de kachel wilde kijken, waar op een pan met boonen stond te koken, had - zij het ongeluk, dat de pan van de kachel viel en zij de kokende inhoud over de voeten kreeg, welke daardoor zoo brandden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. VERSLAG van het verhandelde in de vergadering van Landarbeiders te Den Bommel, gehouden 7Maartj,I. waarin als spreker optrad den Heer Tempelman, Propagandist van den Ned. Bond van Chr. Land-, Tuin bouw- en Zuivdarbeiders, De Voorzitter dhr. A. Bakelaar-Jz. opent de vergaderisg, en spreekt een welkomstgroet uit, aan de veie belangstellenden. De notulen der vorige verg. worden door den Secretaris gelezen en onveranderd goed gekeurd en geteekend. Daarna geeft de Voorzitter het woord aan de geachte spreker, welke verklaard, de vorige avond een vereeniging gesticht te hebben te Dirksland, beginnende met 63 leden. Daar dit hier reeds gebeurd is, spreekt hij zijne voldoening uit, dat er reeds zooveei leden zijn toegetreden, (n.l. 93) en dat aan een pasbegonnen vc eeniging op zoo'n kleine gemeente. Spr. raad dan ook aanballen aan te sluiten, daar de organisatie reeds bij de schepping der wereld is begonnen'; toen Adam en Eva op de wereld waren, toen waren ook deze twee menschen al vereenigd; wij zien ook het sehoone voorbeeld uit de H. Schrift, hoe de twaalf stammen Israels alten op zich zelf iedere stam vereenigd was. Men leest ook in de oude geschiedenissen van het Glldewezen, wat uit patroons van allerlei vakken bestondhoe machtig was ook niet die vereeniging Van verschillende Waterschappen, Spoorweg- cn Stoomboot maatschappijen, welke toch allen door orga nisatie zijn ontstaan. Spr. gaf dan ook een prachtig voorbeeld, hoe wij als ongeorga- niseerenden altijd aan het kortste eind heb ben getrokken. Wij zien dus uit deze voor beelden dat organisatie ook onder ons arbei ders zoo ncodig is; ontwaakt diis gij nog sluimerende arbeiders! Na voornoemde tijden gaat spr. aldus verder kregen wij ook zoo zachtkens aan de werlriiedenorganisatie o.a. Ned. Werklieden verbond, Patrimonium, SrD. A. P. enz. enz. eik in zijn vak organiseerde, en behaalde ongetwijfeld voordeel. Spr. wijst er op, dat 't ook zoo noodig is door vereenigd te zijn, medezeggenschap te krijgen, in't maatschap pelijk leveu. Spr. wijst er ook op, hoe treurig soms een werkdag op verschillende plaatsen van ons land is ingesteld; een voorbeeld van een melkknecht in het dorp L., welke 's morgens half drie naar zijn werk ging en 's avonds half acht weer thuis kwam; en alleen des Zondags het middagmaal thuis gebruikte. Dezen man had een bengel van een jongen, welke hij op zekeren dag een pak slaag gaf; huilend liep de kleine deugniet naar zijn Moeder en zei: „Moeder die vent die hier 's Zondags komt eten heit me gesloegen." Lachen en huilen moet men om zoon toestand, 't kind kon zijn Vader niet eens omdat hij nooit thuis kwam als 't dag was. Verder wijst spr. er ook op hoe door de organisatie ook verschillende voordeden ontstaan door coöperaties enz. enz. Ook zette spr. uiteen het voordeel van aansluiting aan den Ned Bond van Chr. Land-, Tuinbouw- en Zuivelarbeldersb.v. sterke kas, ultkee- ring bij staking of uitsluiting, gratis advies in verschillende gevallen, orgaan enz. enz. Bedoelde bond lelde 31 Dec. 1918 drie dui zend leden, 't welk half Februari 1919 zes duizend twee honderd vier en twintig be droeg, dus die gaat met reuzenschreden vooruit. Verder wijst spreker er ook op, hoe de vereenigde Chr. arbeiders 't eerst een huldebetoon brachten aan H. M. de Koningin, in de revolutiedagen, toen Troelstra en de zijnen het roer in handen wilden nemen, en wat had dan van ons zoo roemrijk Nederland gewordenwe nemen slechts een voorbeeld aan Duitschland, daarom God, Nederland en Oranje wij verwerpen den klassenstrijd, maar trachten naar eenvoudige lotsverbetering, daarom arbeiders sta voor uw huisgezin, maar houdt God voer oogen. De S. D. A. P, schrijft de oorlog jtoe aan 't kapitaal, maar dc Chr. arbeider ziet hierin Gods slaande hand, tot straf der vele booze zonden. Hierna volgde een korlc pauze, waarin nog 9 personen ais lid (oelraden, zoodat het ledental steeg tot 102 Na de pauze gaf spreker eenige inlichtingen omtrent de Sta tu ten dier Bond, aangaande contributie, welke bij staking of uitsluiting naar verhouding wordt uitbetaald, dat men ook lid kan worden van de ziekenbus, tegen een contributie van 5, 10 en 15 cent per week, waarvoor men bij eventueele ziekle respectievelijk 3, 6 en 9 gulden per week terug ontvangt, en f0,50 per week voor ieder kind beneden de veertien jaar. Hierna vraagt den Voorzitter of er van de leden zijn die bezwaren hebben om aan te sluiten bij den Ned. Bond v.Chr. Land-, Tuinbouw- en Zuivelarbelders. Niemand be zwaren hebbende, wordt om aansluiting ge vraagd bij voornoemde Bond. Spr. feliciteerd den Bommel van harte met zoo'n sterke pas begonnen vereeniging en zegt hartelijk dank voor de opkomst die zoo verbazend groot was en hiermede wordt de vergadering als gesloten geacht. Daverend applaus volgde, voor de opwekkende rede van den Heer Tempelman, waarna allen wel voldaan huiswaarts keerden. OOLTGENSF^LAAT. Tot bestuutslid der A. R. Kiesvereeniging is gekozen Ds. J. J. van der Pol. B. en W. maken bekend dat een cur sus zal gehouden worden in de Fransche taal, indien tenminste drie leerlingen zich aanmelden zal ook les gegeven worden in de Engelsche taal. Aanmelding voor 26 Maart ter gemeente-secretarie of bij het hoofd der school den heer Stassen De Burgemeester maakt bekend dal het Kohier der Grondbelasting en suppeletoir Kohier der Grondbelasting over 1910 Invor derbaar is verklaaid en den ontvanger ter hand gesteld. Ieder belastingschuldige is ver plicht zijn aanslag op den bij den wet be paalden voet te voldoen. Verslag van de vergadering der Afdee ling OOLTGENSPLAAT der Zuid— Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis op Maandag 3 Maart in 't hotel Moelker. De voorzitter Dr. Hers opend de vergade ring met een woord van dank aan de opge komen leden en spreekt zijn genoegen uit dat de Kanonnen tot zwijgen zijn gebracht en- de vrede weldra terug zal keerer. en spoe dig foede besluiten in het belang der ver eeniging genomen kunnen worden. De laat ste vergadering werd een besluit genomen het salaris van de zuster te verheugen. Zeker piet overbodig in aanmerking genomen de drukke werkzaamheden met de griepepide mie wat straks zal blijken uit het jaarverslag. Aan de commissie een woord van dank voo. de moeite om de leden te bezoeken voor A verhooging der contributie wat ten goede zal komen aan de dure verplegingsartikeleu. Hierna worden de notulen gelezen door dhr. J. Bol bg afwezigheidvan de Secetaris dhr. S. de Ruiter. Uit het jaarverslag blijkt dat 2 jaarverga deringen werden gehouden, In de najaars vergadering bleek dat over 1917 een goed slot was van f 166.54'/,. Het ledental was op 1 Januari 1918, 378 en vermeerderde met 25 leden doch vermin- door overlijden met 3 door vertrek met 8 en 2 om onbekende reden dus op 1 Januari 1919 390 leden. In najaarsvergadering werden de H. H. J. G. van Putten en G. Wielaard herkozen in de Vacature Ds. Dekker werd gekozen dhr. A, Wagner. Het materiaal verkeert in goeden staat 95 maal werden verplegingsart. in bruikleen ge geven. De wijkverpleging geniet nog steeds de sympathie van de geheele bevolking waar van het salaris der zuster dan ook gebracht werd op f 900. Door de wijkzuster werden in het afgeloopen jaar 4043 bezoeken afge-^fM legd verdeeld over 184 gezinnen. HetJ leden- tal klom in 15 jaar van 35 tot 390. Met de wensch dat de afdeeling moge groeien on der den zegen des Almachtlgcn sluit dit jaap; verslag. De rekening over 1918 bedraagt in ontvang sten 1 1107 20'/2 In uitgaaf t 1011.22'/, goed slot f 95.98 Door H. H- P. J, Hobbel en C. Haitmans in de rekening is orde bevonden. Door dhr. Joh. Bol wordt verslag uitgebracht over handhygéne kraamvrouwen verpleging cn ontsmettings-ovens zulks naar aanleiding der aigemeene vergadering te Rotterdam. Dhr. Bol wordt door den Voorzitter dank gebracht voor de moeite. Ten slotte dringt de voorzitter nogmaals aan op spoed bij de commisie tot contributie verhooging dhr. Braber en Bol zeggen zulks toe. Met een woofd van dank aan de leden sluit de Voor zitter de vergadering OUDE TONGE. De kohieren der Grond belasting nos. 174 en 153 over het belasting- jaar 1619 zijn invorderbaar verklaard, en aan den ontvanger ter hand. Ieder belastingplilch- tige is verplicht zijn aanslag op den bg den wet bepaalden voet te voldoen. Maandagmorgen ontstond schoorsteen brand bg den heer M. Munters. Door toe geschoten hulp werd deze echter spoedig geblüscht. Vrijdag j. 1. zga aan 25 gedemobili- seerden de hun toegekende tegemoetkoming voor kiéeding enz. uitgekeerd. NIEUWE TONGE. Bg den landbouwer J. V. onder deze gemeente, doet zich een geval van mond- en klauwzeer voor. De dienstplichtigen, die 19 Mrt. a s. hadden weg moeten, kunnen als ze willen gaan, doch kunnen voorloopig thuis bigven en kunnen in het tydvak van 16 tot 20 Juni zich aanmelden in het Algemeen Verkoop lokaal te Rotterdam. Deze week is by winkeliers verkrggbaar gesteld, Kaas, Zeep, Erwten en Boonen. DIRKSLAND. Broodkaarten kunnen worden afgehaald op Woensdag de [huisnummers 1—300, en boven 300 op Donderdag vai»9— 12 uur. Gelieven s.v.p, zooveel mogenigk met uw huisno. naar de daarvoor bestemde dagen i'£{c6tl6tl -1* De Coöperatieve Boerenleenbank „Dirks land" gevestigd te Dirksland hield Zaterdag 8 Maart 1919 eene Aigemeene Vergadering. Na opening door den Voorzitter C. Warnaer bleek, dat er van de 126 leden 48 present waren. Uit de rekening en balans over 1918 bleek dat aan spaargelden werd ontvangen f 7473023 en terugbetaald f 67249.42. Aan voorschotten werd uitgegeven f 8650, en terugbetaald f 24450, In loopende rekening

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 2