PLAATSELIJK (IIEUWS OPENBARE KENNISOEVNNO. Uitwoniiig gemeente-secretaris. Burgemeester en Wethouders van Som- melsdijk maken bekend: dat door heei en Ge deputeerde Staten der provincie Zuld-Hol- Iand is bepaald, dat de secretaris dezer ge meente op eiken werkdag voor de ingezete nen dezer gemeente alhier zal zjjn te spreken. Sommeisdijk, 26 Februari 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. Verkrjjgbaarstelling van Petroleum. De BURGEMEESTER van SOMMEESDijK brent ter kennis van houders vanpetroleum- distributiekaarten, dat volgens bepaling van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de geldigheidsduur van bon no. 15 en 16 zal zjjn van 1 Maart tot en met 15 Maart 1919 en dat tijdens dien geldig heidsduur de aflevering op elk der groene bóns kan worden verzocht van twee L. pe ttoleum en op eik der bruine bons kan wor den van drie L. petroleum. Uitdrukkelijk wordt onder de aandacht gebracht, dat er in het aangegeven tijdvak op voorafgegane bons niet meer mag wor den geleverd, terwijl ook dit noch mag ge schieden op volgende. De petroleumdistributiekaart is uitsluitend ten dienste van het gezin van hem, op wiens naam zij staat. Zij mag niet door of voor anderen gebruikt worden, op straffe als bij de Distributlewet 1916 is pepaald. Het is verboden bons af te geven zonder daarvoor petroleum te ontvangen. Petrole um mag uitsluitend worden gekocht, bij den leverancier op de distributiekaart vermeld Het is aan den houder eener distributie- baart verboden deze aan een Jeverancinr in bewaring te geven en het is een leveran cier verboden zoodanige kaart in bewaring te nemen. Schippers zijn vrij in de keuze van hun leverancier en mogen de petroleum ook ge bruiken voor seinlichten. Sommeisdijk 28 Februari 1919. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. VEBTELLING 1919. De Minster van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt onder de aandacht van belang hebbenden, dat in het tijdvak van 5 tot 12 Maart 1919, eene veetelling zal plaats hebben. Daartoe zuilen de veehouders opgaven moe ten verstekken aan door den Bugemeester aan te wijzen tellers. Deze opgaven moeten nauwkeurig en naar waarheid worden gedaan. Nalatigheid in dezen kan worden gestraft met gevangenisstraf van hoogste éèn jaar, geldboete van ten hoogste f 100000, en ver beurdverklaring van den veestapel. ,8 Gravenhage, 17 Februari 1919. De Minster vooroemd, H. A. vAN IJSSELSEYN. Verkrflgbaarsteilfng regeeringsgoederen. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat in de loop van de vol gende week verkrijgbaar zal zijn Op bon 224: een stukje kleizeep of een stukje kalizeep. Op bon 225 een ons Kaas. Op bon no. 227, Suiker tot een gewicht van 0.25 K.G. (voor kinderen beneden het jaar zal geldig zijn de bijzondere bon no. 8). Op bon no 15 Bruine boonen tot een ge wicht van 0.25 K G. Sommeisdijk, 28 Februari 1919. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Verkrijgbaarstelling regeeringsgoederen. De BURGEMEESTER van MIDDELHAR- NIS maakt bekend, dat voor de week van 3 Maart 1919 vanaf namiddag één uur tot en met 9 Maart 1919 zal worden beschikbaar gesteld i Op bon 81250 gram Suiker. Op bon 82: 100 gram gort. Op bon 83 200 gram rijst. Op bon 84 50 gram sago of Aardappel meel. Op bon 85 300 gram Jam. Op bon 86: 150 gram Kaas 20 plus of an dere soorten. Op bon 7 der peulvruchtenkaart 200 gram Erwten. Op bon 8 der Peulvruchtenkaart 200 gram Boonen. Middelharnis, 27 Febr. 1919. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Verkrijgbaarstelling Regeeringsgoederen. De BURGEMEESTER van DIRKSLAND maakt bekend dat in de week van 24 toten met 1 Maart 1919 verkrijgbaar zal gesteld worden Op bon 193, 2'/i ons Suiker en op bon 9 de kinderkaart. De burgemeester voornoemd. DE WINTER. Verkrijgbaarstelling Regeeringsgoederen. De BURGEMEESTER van MELISSANT maakt bekend, dat in de loop van de voi- hende week verkrijgbaar zal zijn Op bon no. 20 der Peulvruchtenkaart 3 ons erwten. Op bon no. 21 1 br. boonen. Op bon no. 205, 1 ons rijst. Op bon no. 206, 5 ons jam. Kaarsen voor stalverlichting, af te halen aan het distributiekantoor op Maandag en Dinsdag a.s, Verder wordt bekend gemaakt, dat vanaf heden des Maandags niet des morgens doch des namiddags spreekuur zal gehouden wor den. Melissant, 1 Maart 1919. De Burgemeester voornoemd, DE WINTER. SOMMELSDIJK.* Maandagavond j.I. 24 Febr. vergaderde de Vereeniglng van oud- verlofgangers te Sommeisdijk—Middelharnis 4n de zaal van den heer v. Leeuwen alhier. De Voorzitter den Heer van IJzerloog richt een woord van welkom tot de aanwezige le den, en zegt, dat hoewel er leden zijn ge weest, die meenden zich van ons te moeten afscheiden, dit aan het standpunt van het Bestuur niets heeft veranderd, n. 1. te wer ken in neutralen geest, d. w. z. zonder in menging van politiek, van welke kleur of richting ook. We hebben niet alleen, aldus de Voorz. de steun noodlg van eenige, doch vragen dien van alle leden der Tweede Ka mer. Verder wrrden eenige zaken van huis- houdelflken aard afgewikkeld. De Voorz. deelt mede dat het Bestuur inlichtingen heeft gevraagd aan het „Landelijk Comité van te leurgestelde oud-verlofgangers te Haarlem." Daar genoemd Comité in onzen geest het zelfde doel nastreeft als wij, adviseert de Voorz. namens het Bestuur tot aansluiting. De aanwezige leden verklaren zich hiervoor, zoodat werd opgericht: „Landelijk Comité van teleurgestelde oud-verlofgangers afdee- ling Goeree en Overflakkee", waarvan het Bestuur voorloopig blijft geyestigd te Mid delharnis (adres, J. van Ijzerlooij, Èendracht- straat 40 Middelharnis) De Vereenigingte Ooltgeosplaat sloot zich bij ons aan, terwijl wij hopen, dat overige plaatselijke Vereeni- gingen spoedig dii voorbeeld mogen volgen, teneinde een zoo sterk mogelijkactie te kunnen voeren. Door bovengenoemd Comité te Haar lem werd dezer dagen een request verzon den aan den Voorz. Tweede Kamer, waarin o.m. werd gevraagd: 6 gulden vergoeding voor elke maand in militairen dienst door gebracht. Met dit request werden door de afdeeling Goeree en Overflakkee telegram men van adhaesie gezonden aan Voorz. Tweede Kamer. Nog kwam in bespreking het voorstel van Contributieheffing. Besloten werd eene contributie te heffen van 5 cent per week met dien verstande dat 2'/j cent wordt gestort in de plaatselijke en 2'/i cent in de afdeelingskas. Het Bestuur zal verder de zaken regelen. Na eenige besprekingen van algemeenen aard, sloot de Voorz. met een woord van dank deze goed bezochte ver gadering. Woensdag 26 Februari hield de Boe renleenbank Sommeisdijk—Middelharnis haar Algemeene vergadering in het Hotel Spec alhier. De opkomst (ruim 100 leden) was, in te genstelling van andere jaren groot te heeten. De voorzitter voor die vergadering (voor de algemeene vergadering presideert de voor zitter van de Raad van Toezicht) opende de vergadering, door de aanwezigen een harte lijk welkom toe te roepen, in het bijzonder de nieuwe leden en gaf al spoedig het woord aan de secretaris die met heldere stem de notulen der vorige vergadering voorlas en die zonder op ot aanmerkingen werden goed gekeurd. De rekening van het afgeloopen jaar werd met een kleine opmerking goedgekeurd. Er bleek te zijn ontvangen Kas 31 Dec. 191717109,82 Ontv. Spaargelden 36276,54 Terugbetaling voorschotten 45847,50 Ontv. Centr. Bank v 202075,58 Van medeleden20600,— Van verkochte waarden2000,— Winst 1917917,01 Rente voorschotten4827,41 Rente loopende rekening 9982,45 Buitengewone Ontvangst13,20 Totaal620251,51 Er werd uitgegeven Terugbetaling Spaargelden}212788,17 Gegeven voorschotten 111250,— Uitgaven Centr. Bank 199495,41 Aan medeleden65309,— Rente Spaargelden12746,21 Prov. loopende rekening 75,58 Salaris kassier400,— Buitengewone uitgaven 178,84 Winst 1917 917,01 Kas 31 Dec, 1918 17500,29 Totaal 620651,51 Terwijl de balans uitmaakte: VORDINGEN. Kas 31 Dec. 191817500,29 Uitst. voorschotten130243,— Bij de Centrale Bank142854,10 Van medeleden102150,— Waardepapieren (Koers 31 Dec.)» 37000,— Aand. Centr. Bank 70,— Totaal429827,39 SCHULDEN. Saldo's spaargelden422945,22 Reservefonds5459,74 Winst 19181422,43 Totaal429827,39 Daarna kwam de verkiezing aan de beurt van een bestuurslid. Aftredend was de heer J. C. de Gast, die met 96 van de 105 stemmen werd herkozen, verklaard en voor het aftredend lid voor de raad van toezicht werd de heer G. van Eek Az. opnieuw gekozen met 82 van de 102 uitgebrachte stemmen. De laatste nam onder dankzegging voor de op hem uitgebrachte stemmen, opnieuw weer zitting, en eerstgenoemde, die niet te genwoordig was, zal dit worden gevraagd. Daarna werd het salaris van den Kassier bepaald omdat de statuten voorschreven dat dit ieder jaar moet gebeuren. De voorzitter brengt in herinnering de veie werkzaamheden aan deze verbonden en stelt namens het bestuur voor om dit in plaats van f 400,— te brengen op f 500,—. Niemand is daarop tegen en wordt dus met algemeene stemmen goedgekeurd. Het Bestuur stelt daarna voor om de rente der voorschotten en loopende rekening die 4'/i% '3 en die der spaargelden, die 3'/i% is, dit jaar zoo te houden en hun volmacht te geven om hiervan af te mogen wijken met V» onder of boven deze persentatie wan neer het eens blijken mocht, dat dit noodig wasnatuurlijk alies evenals nu, zonder be rekening van voorschotten en zegels enz. Dit werd mede met algemeene stemmen goedgekeurd. Tot Commissie tot nazien der rekening over 1919 werd benoemd de heeren T. de Gast en T. v. d. Doel en tot plaatsvervan gers de heeren J. Mastenbroek en P. van Nimwegen. Nog voor de heeren voornoemd hunne goedkeuring daaraan gehecht hadden, stelde de heer Timmerman, namens het Bestuur, voor, om voor die moeite, die altüd belan geloos geschiedde, van heden af f 2,50 de persoon toe te kennen, wat in geen geval bestrijding vond. Punt 11 rondvraag. Op de vraag of iemand nog iets in het bel at: g der Veteeniging had te vragen of te zeggen, deelt de Voorzitter van het Bestuur, de heer Timmerman, mede, dai het hem was opgevallen ji. jaar dat leden, die spaargelden op de bank hadden staan, deze er afhaalden en naar hij gehoord had om reden, dat hij voorzitter tevens wethouder was en dus medewetenschap droeg van de fioantiën der inleggers en dit in verband gebracht werd met de aanslagen op den Hoofdelijken om slag. Hij brengt daarom in herinnering dat door het Bestuur geheimhouding was opgelegd èn voor de Boerenleenbank èrt voor die zaak in den Raad. Hij meent dit te moeten zeggen, omdat die meening glad verkeerd is. Zelfs de heeren die de rekening nazien weten niet wie en hoeveel iedere inlegger op de Boerenleen bank h eft staan. Alleen het Bestuur weet het en die moeten zwijgen. Laat dus de Bank aldus spreker er niet onder lijden. Ook de heer Slis heeft destijds dezelfde opmerking gemaakt toen hij te Ooltgensplaat lid was van de Boerenleenbank aldaar en tevens raadslid, De Kassier verzoeke voorts de leden die voorschotten bebben en deze toch niet terrug denken te geven cm in het begin en niet in de 2e helft van December hun rente te be talen om de administratie te vergemakkelijken. Die geld ook voor inleggers daar deze de laatste helft toch geen rente Kunnen krij gen omdat de boeken dan zijn afgesio'cn. Den Heer C. van Eek heeft opgemerkt ais er Bestuursleden gekozen moeten worden daar nooit een tweetal wordt gegeven. Hij wil er niet inkomen, m3ar zou toch gaarne zien dat er een dubbeltal door het bestuur aan de Algem. Vergad. werd voor gelegd. Hier zijn stemmen uitgebracht op G van Eek en C. van Eek. Als C. van Eek genoemd wordt zou men zeggen „die man is gek, maar die gek is kan goed worden, en die goed is kan gek wor den". Nu zou hij candidaten willen gesteld -Jen want iedereen wil wat verdienen, hij ook, en als er dan vreemd bloed in komt, zouden dat dan verraders worden De Voorz. merkt op dat niemand iets ver diend, dan alleen de Kassier, en wat het laat ste betreft de Heer van Eek vraagt of daa het nieuwe bloed verraders zouden worden, dat Is juist omgekeerd, de oude zouden het kunnen worden. De Heer Slis stelt het op hoogen prijs dat de zittende leden zooveel mogelijk blijven opdat niet iedereen weet wie inleggers zijn en wat ze inleggen. De Voorz. brengt ter herinnering dat het nooit aangaat om verandering te brengen in een bestuur, „om te veranderen". Daarmede is deze vergadering afgeloopen. De Voorz. zegt de aanwezigen dank voor de gemakkelijke wijze en. de vlugge afwik keling der zaken en sluit de vergadering ca allen een tót ziens in het volgende jaar te hebben tcegewenscht. De 8 onderofficieren zullen niet tot 19 Maart maar tot 1 April hier blijven. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tot be stuurslid, kassier en voorzitter van den raad van toezicht van de boerenleenbank zijn resp. herkozen de heeren C. Arensman Azn,, C. Magielsen en A. J. C. Silvius. W. alhier had het ongeluk bij het hout- kloven in zijn duim tc hakken, waarvoor ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Op bon 162 is deze week verkrijgbaar 2 ons rijst, op bon 163 2 ons kaas, op bon 164 3 ons erwten, op bon 165 l'/j ons jam, op bon 166 Vj ons pakmeel en op bon 13 der kinderkaart een V» pond suiker. Tot aller blijdschap zjjn er weer een weinig kolen in Oude Tonge aangekomen en voor deze gemeente bestemd, zoodat bin nen enkele dagen verdeeling van 20K.G. kan volgen. De Gemeenteveldwachter L. van Ant werpen als teller aangewezen zal daartoe ten huize der landbouwers zich vervoegen doch bij afwezigheid i3 men verplicht, per soonlijk tusschea 5—12 Maart ten gemeen tehuize opgave te verstrekken tusschen 9—12 uur v m. en 1—3 uur n.m. Op 19 Maart moeten worden ingelijfd in het Algemeen Verkooplokaal te Rotterdam A. A. Keijzer, L. J. Melaard, G. J. Mulder, P. Snijder en Anth. Wesdijk, allen in te lij ven voor eenzelfde compagnie. Reeht gezellig. Deze week zijn aihier weer verscheept 1100 H. L. aardappelen. Wijl het bewaren der aardappelen voor de boeren toch reeds een zeer groote schadepost is ware het ge wenst geweest, dat vijfmaal zooveel had kun nen worden verscheept. Deze week is er begonnen niet de boo- men te rooien aan den dijk van J. L. Koert, wat voor den dijk goed, maar voor de wan delaars minder aangenaam is. DEN BOMMFL Vergadering der arbeiders- coihmissie op 22 Februari 1919. De heer A. Hermans opent de vergadering. Vervolgens wordt uiteengezet het doel der op te rich ten vereeniglng, wat betreft de tijdsveran dering op 1 April. Een vereeniging wordt gevormd, bestaan de uit 50 leden, waaruit een vrijwillig be stuur benoemd wordt, bestaarde uit 6 per sonen. Besloten wordt een motie in le die nen, bij den raad der gemeente. Nadat er nog enkele pesprekingen gehouden zijn, sluit de voorzitter de vergadering. Op 21 en 22 Febr. zijn overgegeven, aan den heer Burgemeeeter alhier 54 gewe ren, 23 karabijnen, 2 sabels, 3 losse bajonet scheden met drager en 3 losse geweerrie- men, Verkrijgbaar gesteld: op bon 124 sui ker, 125. jam, 126 soeptabletten, 127 kaas, 128 havermout, 129 aardappelmeel, 130 1 3tuk kleizeep, 131 erwten. Op 25 Febr. 1919 zijn alhier bonnen uitgereikt voor kaarsen, voor houders van schuren. OOLTGENSPLAAT. In de week van 3 tot 8 Maart is verkrijgbaar gesteld op bon 102 1 half pond suiker, 103 een pond boonen, 104 een half ons jam, 105 een stuk kleizeep, 106 twee ons sago, 107 2 ons kaas. Vanaf Za terdag schemerlichten vrij, prijs 58 cent. Za terdag weder havermout voor zieken. Vol gende week geen voldoende roomboter, doch kan voor ditmaal op die bon melange B geleverd worden. Woensdag sloegen de paarden van den landbouwer D K. op de Voorstraat op hol Met gebroken been werd hIj opgenomen en naar zfln woning vervoerd. Wonder mag het heeten, dat het ongeval nog zoo afliep. NIFUWE TONGE. Albier is weder een partij kaas gearriveerd, welke spoedig onder de inwoners zal worden gedistribueerd. Onder het vee van enkele veehouders komt aihier mond- en klauwzeer voor. De lijst van beheerders en eigenaars van paarden, ligt gedurende de maanden Februari en Maart, voor een ieder ter ge- meentebulze ter inzage. Daze week is aan ieder gezin weder wat steenkolen uitgereikt. Zij, die nog in het bezit zq'n van bons waarop zij tegen betaling van f 8 bij een schoenhandelaar deze schoenen kunnen be komen, worden in' hun eigen belang aan ge raden, die zoo spoedig mogelijk in te wis selen. HERKINGRN. Andermaal hebben deze week oud militairen vergaderd en besloten om zich niet aan te sluiten bij den Soc. Bond, Men geeft voor dat revolutie niet de drijf veer is van hunne pogingen om evenals jon gere militairen geldelijke ultkeering te ver krijgen van het Rijk. Hun streven is alleenlijk om gelijkelijk te worden behandeld. Deze vereeniging telt thans 40 leden waaruit defenitief een be stuur is gekozen Zij die na 1 Aug. 1918 uit werkelijken dienst der Nat. Mil. zijn getreden worden Zaterdag a s. nam. 1 uur ter'conferentie met den iBurgcmeester dezer gemeente opgeroe pen. Doel besprekinglgeldelijke vergoedingen. Dinsdag J.I. viel een kind van schipper M. van! den Doel alhier in de kaai. Tijdig opgemerkt werd het gelukkig zonder letsel daaruit opgehaald. Ook dit jaar wordt zoolang de voorraad strekt betaling in geld gehouden voor wedu wen enz. van ingezamelde zoogenaamde Nieuwjaarsgaven. De hengst „Braaman" eigenaar C. D Oebuijs onder deze gemeente gestationeerd is op de laatstleden gehouden keuring goed gekeurd en een prijs toegekend. Zij zal naar gewoonte worden rondgeleid. DIRKSLAND. Dezer dagen zal een waggon brandhout aankomen dat verkrijgbaar wordt gesteld voor 4 cent per Kg. (maximum 100 kiio). Donderdag werden hier een partij mi litaire schoenen afgeleverd A f 8 per paar. Deze vonden natuurlijk graag koopers. Jam mer dat ook vele die er groote behoefte aan hadden ze toch niet konden koopen omdat bij hen de portemonaie ledig is. A.s. Donderdagavond 6 Maart zal om zeven uur in het koor der Kerk de heer j. A. Knetsch van Lisse, hoofdbestuurder van den Ned. Bond vanChr.Land-enTuinbouw- en Zuivelarbeiders optreden om te spreken in '1 belang der Chr. Vakbeweging. De pre dikant der Ned. Hezv. Gem. zal hem inleiden. Zij die aardappelen wenschen te be trekken door middel van het distrbutiebureau kunnen zich Maandag 3 Maart van 9—12 uur opgeven op liet bureau. De Natuurboter op bon no. 5 zal ver krijgbaar gesteld worden bij A. J. van Don gen, A. v, d. Schenk, M, Bal, M. Baart en A. Braber. Op een middag, dat wegens weersge steldheid niet gewerkt kon worden, begaf zich een comité, uit sociaal-democraten be staande, vergezeld van verschillende verlof gangers, naar het gemeentehuis, alwaar ge noemd comité een onderhoud met den Bur gemeester werd toegestaan. Op informatie omtrentuitbetaiingtoelagen verlofgangers, bleek dat bijna alles ter af handeling van betaling gereed was. en alleen nog op het geldelijk voorschot van het steun comité gewacht werd. Voor het verzoek van den sociaiistischen spreker om een Demobli- satiecommissie te noemen, scheen de bur gemeester weinig idee te hebben, aangezien zooveel vergoeding of steun wordt gegeven als de voorschriften maar toelaten, zoodat dat geen zin heeft. De geheele betcoging had dus achterwege kunnpn blijven, terwijl zelfs toegegeven moest worden, dat de Burgemeester alles gedaan had, om de militairen zooveel.moge lijk verlof te bezorgen. MELISSANT.' Voor de burgerwacht alhier melden 16 personen zich aan. OUDDORP. De vlsscher Jac. v. d. Kloos ter verspeelde bü de uitoefening van zijn bedrijf een anker met ketting. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn er weer kleeren gestolen van de bleek en wel van iemand uit het dorp. Den vol genden dag werden een paar mutsen op den weg terrug gevonden. Offlcieël zijn candidaat gesteld voorde stemming voor een lid van de gemeenteraad op 12 Maart as. de heeren W. Hameeteman Fz. door de Herv. kiesver,, M. Bosland, van vrijzinnige zflde; en C._ Aleman, door een groep rechtsche kiezers. De Ouderavond voor het Chr. Onder wijs is voor dezen winter thans voor goed van de baan. Tot een volgend najaar dan. De sprekers waren met hun onderwerpen gereed en de leerlingen hadden het werk af dat ter bezichtiging zou worden gesteld. Jammer, dat uitstel 1 HELLEVOETSLUIS. Alhier heeft zich een subcomité van actie tegen de R. T. M. ge vormd, bestaande uit de heeren E. Benthem, J. Smit en G. W. B. de Haas. Hr. Ms. «Zeven Provinciën" is op de thuisreis van Colon vertrokken. Op de voordracht voor hoofd der M U L. O school komen voor de heeren G, Werkema te Utrecht, J. A. C. v. d. Brugge te 's-Bosch, L. Verjaal te Gouda en J. Troentjes le Marum. Ter beschikking is gesteld de off. mach, 3e kl. D. Houthuljsen. ROCKANJE In het jaarverslag over 1918 van de naamlooze vennootschap geneeskun dige badinrichting „Walesteyn" alhier zegt de directie o.a., dat de verkregen resultaten in medisch opzicht evenals verleden jaar, zeer gunstig mogen genoemd worden, tetwiji het aantal patiënten dat in Bad-Walestyn genezing of althans belangrijke verbetering verbetering vindt, sieeds toeneemt. Toch had men dit jaar buitengewoon veel moeilijkhe den te overwinnen. De flnancieele offers om in alle behoeften te voorzien, waren groot, zoodat ook dit jaar geen dividend kan wor den uitgekeerd. Terwijl In 1917 het aantal ver- pleegdagen 3220 bedroeg, was dit| aantal In 1918 tot 3283 gestegen, waarsuder chroniscl fc lijders, welke dc vorige jaren belangrijk vcK beterden, et: zich nu ook weder mei goed gevolg aan dc kuur onderwierpen. Het Bad werd geopend 1 April en 15 October gesloten het aantal patiënten bedroeg gedurende dien tijd 91. Blijkens de winst- en verliesrekening be droegen de baien per saldo f 8194 (v. j f 9243), waarvan uit winst hotel f 6752 (v. j. f4952) en winst uit modder f 1442 (v. j. f 4226). Aan den anderen kant vorderden dealgemeene on kosten f 6188 (v. j. f 4052), de algemeene sa larissen f 4481 (v. j. f 2423), interest f 1964 (v. j. nihil) en afschrijvingen f 6028 (v. j. f 2767); bü elkaar een bedrag van f 18,663 (v. j. f 9243). Het verlies bedraagt derhalve f 10,469 tegen f 4291 een jaar geleden. De heden alhier gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders heeft de balans en de winst- en verliesreke ning goedgekeurd en den heer mr. L. Trouw als commissaris herkozen. TINTE. Maandag 3 Maart wordt de jaarverg. der Kiesv. gehouden. Door de vele andere vergaderingen is de samenroeping dezer verg. wat vertraagd. We hopen echter dat de lust om op te komen die op de laatste samenkomst eenige graden was gestegen op onzen poütieken thermometer nog meer wat omhoog mag gaan. Leden schud dus alle gemakzucht lauw heid of hoe de politieke zonde ook bij u mag heten, stelt zelf de diagnose maar, van u af en komt als een eenig man op. Een droevig ongeval had hier Zon dagavond j. I. plaats. Een vrouwelijk fami lielid van den Koster der Kapel alhier ver dronk in de Riksche Wetering. Dinsdagmid dag werd het iijk naar men ons meededeel- de gevonden. VIERPOLDERS. Van Maandag op Dinsdag is er brandhout ontvreemd bij W. Polder vaart Andizn. De Evangelisatie alhier mocht van de Ned. Herv. Gem, te Rhoon twee lichtkronen en zes lampen ontvangen. Dit geschenk is dankbaar aanvaard, BRIELLE. L.l. Woensdagavond 26 dezer gaf de ehiis. gem. Zangvereen. .Excelsior" alhier, Directeur de heer L. de Bruin in 't Hotel „De Nymph" een goed geslaagde uit voering. De ruime zaal was geheel gevuld met Donateurs en verdere belangstellenden. De Eere-Voorz. Ds Bremer sprak een kort en krachtig openingswoord. Hij wees op 't voorrecht, dat Excelsior genoot, om in deze alles beroerende tijden een christelijk lied ten gehoore te mogen brengen en hoopte dat ieder dit ook dien avond zou waardeeren. De zes zangnummers welke ten gehoore wer den gegeven verdienden alle lof, 't beste be wijs daarvoor was het laatste applaus dat zoo lang aanhield, tQt 't Oude Wilhelmus lied nog eens herhaald moe3t worden. A Na de pauze werd een historisch tooneef™ stuk in twee bedrijven opgevoerd, getiteld „Klaartje Jans", Het speelde in 't jaar 1572, even voor en op den dag dat de Watergeu zen door 't innemen van den Briel zulk een groote verandering te weeg brachten. Het Het ons zien hoe de harde druk der Span jaarden in die tijden werd gevoeld en ook dat de Watergeuzen, die ruwe dikwijls zeer wreede mannen een hart hadden, dat ook van vergeven en genade schenken wist. In een woord 't stuk was uitmuntend, te meer daar de spelers geheel naar dien tijd gekleed waren. Na afloop werd door allen gezongen 't lied "In Naam van Oranje" welk een die pen indruk op allen maakte, omdat wij met 't stuk mede leefden. Met genoegen mag Excelsior dan ook zich verheugen voor deze goed geslaagde uitvoering. De heer J Finholt, Hoofdonderwijzer alhier, slaat als No. 2 op dc voordracht voor hoofd eener school te Hilversum. Uit goeden bron verfiemen wij dat onze wijkverpleegster (zuster Lamers) tegen 15 April a.s. wegens haar vertrek naar Amerika ontslag heeft aangevraagd. j.I. Dinsdag in de namiddag zag een voorbijganger in de Riksche Watering nabij Brielle iets liggen wat nog al vreemd voor kwam. Bij nadere beschouwing bleek dat liet het lgk was van dc 57-jarige wed. J. K welke thuis behoorde bij haar broeder de koster van de R. K. Kapel en vermoedelijk Zondagavond door de duisternis misleid in 't water geloopen is en verdronken. Volgens berichten zal de Stoomboot Maatschappij „Maasnymph" met ingang van A" Maart a.s. tot nadere aankondiging haar dienst Brielle- Rotterdam v.v. staken. SPIJKEN1SSE Het woonhuis van den Heer j v. Hamburg gelegen aan den achterweg is onderhands verkocht aan den Heer A Ba- ris. Dn graanhandelaar L. is tot 1 Febr. 1919 als detailhandelaar uitgeschakeld, zoo dat hij niets mag kopen of verkoopen. —2 Een vijftal winkeliers ontvingen Don derdag vrije thee. Per omroeper maakte de eerste bekend dat ze verkrijgbaar was voor 47'/j cent per ons; de andere lieten zich ook j. niet onbetuigd en zoo w.erd nog vier keer de stem der omroeper gehoord resp. voor 45, 44, 42Vj en 40 ct per ons. Dinsdag zijn weer kolen gearriveerd, welke Woensdag verdeeld zijn. Een halve H. L. per gezin. Het voornemen bestaat om geen solli citanten op te roepen voor de 1 Maart va- ceerende betrekking van distributie directeur, daar vel? artikelen toch zullen worden vrij gegeven. De ter kimme neigende zon, en het len gen der schaduwen wijzen op het beëindigen der dagtaak. De steeds toenemende scheme ring belet welhaast de richtige uitoefening van den arbeid binnen, terwijl ook buiten de grenstijd voor den duur van het werk bereikt werd, en met zichtbaar welgevallen wordt de huiselijke woning door ieder ar beider (hier genomen in breeden zin) op- gezocTit. De staalharde spieren vragen om ontspan ning en de vermoeide geest zoekt naar ruste, Na zich verfrischl en ook verkwikt te heb ben strekt vader welbehaaglijk de leden uit en neemt met een voldaan gevoel zjjn plaats bij de kachel in, het genot verhoogende door het aansteken van sigaar of pijp tabak» of soms ook van dit laatste artikel een niet,"on- aanzienlijke hoeveelheid achter de kiezen ne mend, wat dan in den regel tengevolge heeft eene bedenkelijke opschuiving naar den ko lenbak. Welgevallig slaat hg de bedrgvig- heid der moeder gade en houdt zich onder wal bezig met het uitkleeden der kleinen

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 2