m ill ffi! fill s* j yilli IB '«ill INGEZONDEN STUKKEN. POSTERIJEN, VISSQHERiJ. VERKGGPINGEN. RECHTZAKEN. BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL. 1 ,11 lui m. ïiitp M I!! HI if It il: bou 156 2 ons rflst, bon 157 U/j ons baas, op bon 158 V» onu aardappelmeel, op bon 160 1 stuk zeep, en op bon 12 der kinder- kaart pond suiker. BiJ den vor igen leverancier is'nogmaals gelegenheid tot het bestellen van mlllltairc schoenen. Alhier is weder schellevi3ch verkrijgbaar voor welker afname liefhebbers genoeg wer den gevonden. DEN BOMMEL. In ïeze gemeente zijn zeer vcordeelige en sterke rljkskleedcren verkrijg baar gesteld. Verkrijgbaar op bon: 118 suiker, 119 jam, 120 Soeptabletten, 121 '/i povd kaas, 122 1 stuk kleizeep. Dhr. A. Woudstra, wonende alhier is benoemd tot Dir. v. h. Levensmiddelenbe- drijfte Andijk. Tegen Maandags, s. des namiddags 2'/i uur is door den Burgemeester een openbare vergaderiug van den Raard belegd. B. en W. alhier hebben bekend gemaakt, dat Zaterdag 22 Februari des voorm. 9 12 uur gelegenheid zai worden gegeven tot kos- telooze in en herinenting. Hoewel de gelegenheid geopend werd ter Secretarie hout te besteilen, is cr geen groot gebruik van gemaakt, daar er in 't ge heel maar aanvraag was voor 6200 K, G. OOLTOENSPLAAT. In de week van 24 Febr. tot 1 Maart verkrijgbaar op bon 97 een half pond suiker, 98 een kiio erwten of boo- nen, 99 een half ons jam, 100 twee ons kaas, 101 een half pond carbid, 95 blijft geldig voor zachte- en kleizeep. Maandag bonr-en afhalen voor kindermeel, maïzena en suiker voor kin deren. In deze gemeente zijn voor de nationale militie van de lichting 1920 ingeschreven 27 personen. Woensdag a.s. des avonds ten zes ure hoopt in de Ger. Kerk voor de Kiezers op te treden, de EdelAchtdare Heer Bouman, Bur gemeester van Middelbands en Sommelsdijk, Lid der Provinciale staten, No. 1 der candl- datenlijst in dit district. Toegang vrij. NIEUWE TONGE. in het gemeenteraadsver- slag, geplaatst in het vorige nummer, is door een vergissing van dan zetter vergeten te plaatsen: Tegenwoordig de Heer J Overdorp, Burgemeester, Voorzitter. De lezers worden beleefd verzocht nu te lezen Tegenwoordig de Heeren J Overdorp, Burgern. Voorz., A. Dorst, A. C. Breesnee, K, Prlnse, A. J Voordijk, en M. Vreeswijk enz. Bij winkeliers is verkrijgbaar gesteld op bon no. 13 en 14 2 liter petroleum, J. V. V. alhier, had het ongeluk zoodanig met een beitel in zijn pols le steken, dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. DIRKSLAND. Na toelichting door den Bur gemeester is de burgerwacht verder georga niseerd, klom het ledental tot boven de 70 en werd tot hopman benoemd sergeant S. de Bruin. De oefeningen worden gehouden iedere Donderdagavond half 7 in de Openbare School. Nieuwe leden kunnen zich nog aan melden. Getracht zai worden door vrijwillige bijdrage een fonds te vormen van de niet door het Rijk vergoedde uitgaven, De commmissie belast met distributie van schoeisel en kleeding maakt bekend dat op t insdag 25 Febr. en Woensdag 26 Fe bruari gelegenheid zal zijn de distributie- kleeding te bezichtigen. Een ieder wordt aan geraden in zijn belang daarnaar te komen zien, daar degelijke kieedingstukken voor matigen prijs worden beschikbaar gesteld, HERRINGEN. Eenlge werklieden hebben alhier plannen overwogen onderling een dorschmachine aan te schaffen. Een en an der iu navolging van de reetU bestaande groep in Nieuwe Tonge en meer andere ge meenten' Zijn wij goed ingelicht dan bestaat ook alhier een voornemen om over te gaan tot het oprichten eener Burgerwacht. Wegens kolehschaarschte is men ge noodzaakt geworden alhier de zoogenaamde avondschool stop te zetten. L.l. week is by den heer G. N. een partijtje koren in beslag genomen, 't welk niet voldoende was bijgeleid door maalbe- wjjzen. Hoewel de winter oogcnschijniijk niet bijzonder streng is geweest heeft bet ijs, dat zich voor de haven alhier had vastgezet, veel schade aangericht aan de visscherij der Wed. Doornhein. In aauraerking nemende de in den regel schrale vangsten en niet aangename gewaarwording. MELISSANT.* Een kat van den heer J. A. Kleinenberg werd door baldadige rakkers de staart afgehakt en dit lichaamsdeel in een boom bij de Chr. school opgehangen, ter wijl het dier bloedend verwond naar huis werd gejaagd. Daders natuurlijk onbekend. Welke geest vaart er toch in onze jeugd De vorige week zakte het zoontje van C J. B, door het ijs. Gelukkig kwam hij er met den achirk en een nat pak af. Op de lijst bedoeld bij art. 18 le lid der Leerplichtwet komen 263 kinderen voor. STELLENDAM. Aan een buitengors onder deze gemeente is een mijn aangespoeld en aan de militaire wacht overgegeven. Deze hebben hem onschadelijk gemaakt, GOEDEREEDE. Een huls met schuur staan de in den Bokkepolder onder deze gemeente, van K. Soeteman alhier is onderhands ver kocht aan W. Heerschap te Ouden Oostdfjk gem. Ouddorp. Op bon 86 in deze week één pond erw ten verkrijgbaar. Per tram zijn er 56 vette kazen gear riveerd. Naar men zegt, de laatste die ge distribueerd zullen worden. OUDDORP. Er zijn steenkolen gekomen, voor ieder huisgezin een half mudeen volgende keer nog een half mud. De Ciu. School heeft 12 mud gekregen, dus zullen Maandag a.s. de lessen weder beginnen. De benoemde gemeente-verloskundige heeft zich voorlooplg gevestigd ten huize van den heer Kr. Breen Dz. by den molen. Naar wij vernemen bestaan er plannen tot oprichting van een zangvereenlging voor gemengd koor, een zoogenaamden volkszang, uitgaande van de muziekvereeniglng. De Hervormde Kiesvereenlging heeft in hare vergadering van Donderdagavond can- didaat gesteld voor lid van den gemeenteraad den heer W. Hameeteman Tz. HELLEVOETSLUIS. H.Ms .Zeven Provin ciën", is op de thuisreis te Panama aange komen. Zaterdag zakte een jongen met z'n slee dior het Ijs in het kanaal Door eene.afrot 8 werdt de jongen cr uitgehaald. Ais chef van den staf der zeemacht wordt 1 April a s. te Middelburg geplaatst de Kapt luitnt. ter zee Jhr. H. K. B. Benadorp. De Viaardingsche boot heeft haar dienst weer hervat. Een afschrift van het 4e kohier school geld 1919, ligt gedurende 5 maanden ran 21 Februari 21 Juli ter inzage. BR1ELLE. De politie alhier krijgt 't ook al aardig druk. Elke week hebben hier ver balen plaats. Deze week werd weer verba- liseerd, zekere R. terzake van diefstal van boter uit de tab; iele de „Eersteling" alhier, tegen zekere E. alhier die een militaire deken gekocht had, van diefstal afkomstig, tegen H. v. H. en A. R. wegens vervoeren van af gekeurd vleesch, tegen B. uit Q.stvoorne die voor Q. alhier aardappelen vervoerde. Door wijlen Mej. de wed. C. J. Simon, vroeger alhier woonachtig en thans overle den heeft aan het R. K. Armbestuur, aan 't Kerkelijk bestuur en aar, de Zusterschool al hier een legaat gemaakt. De afscheidfee8ten aangeboden door den Heer en Mevrouw Lette aan alle school kinderen van Brleile is tot groote genoegen geweest van gever, geefster en kinderen. Toen 't echtpaar binnen kwamen werd hun een welkomstlied toegezongen. Door een der leerlingen werd aan Mevrouw Lette een bloe menmandje aangeboden. Dat er genoten werd door de kinderen bewees geregeld door 't apiaus. Na afloop werden ook de Heer en Mevrouw Lette bedankt. Daarna nam den Heer Lette het woord en nam afscheid van de Bridsche kinderen. Hij hoopte dat ze hun ouders en onderwijzers steeds gehoorzaam zouden wezen en mochten opgroeien tot de gelijke leden der Maatschappij. Daarna een lang leve de Heer en Mevrouw Lette, en to gen allen opgew.-kt huiswaarts. Maar niet alleen de kinderen waren een feestje aangeboden maar ook de oude van dagen in 't Gast- en Proviniershuis alhier, deze werden ook allen een gezellig avondije door hun aangeboden. Reeds des 's morgens aan ieder al bij de koffie iets extra aange boden, en des avonds werd dat weer voort gezet. Onder de leiding van Vader en Moe der Schriel liep dit alles uitstekend van stapel. HNTE. De middagsschooltijd van 18 Febr. 1919 was op de Bijz. School alhier gewijd aan het jaarlijksche schoolfeest op den dag der jaarverg der schooi. Tractatie en voor drachten wisselden elkaar af. De voordrach ten werden gehouden door het personeel der school, de jongedames A. Klok, D. Jongejan en N. Klok, terwijl ook eenige leerlingen zelf een en ander ten koste gaven, De schoolgasien amuseerden zich koste lijk Daartoe uitgenoodlgd door den afge treden heer buigemeester van Oostvoorne, den Heer Lette, begaven de Oostvoornsche kinderen van de Bijz, School alhier zich Maandagmiddag 17 dezer onder leiding van den onderwijzer M, de Kruis naar de Open bare School te dezer plaatse, om vandaar met hua makkers van die school per rijtuig te vertrekken naar de zaal van den heer Stans te Oostvoorne waar voor hen en de schoolkinderen uit het dorp Oostvoorne een bioskoopvoorstelling zou worden gegeven door het Leger des Heils. De voorstelling siaagde uitnemend. Welvoldaan keerden de leerlingen terug. Een woord van dank komt den Heer Lette voor deze attentie toe. ROCKANJE. Den 8sten Februari is in een vergadering van belanghebbende uit Oost voorne en Rockanje, beslaten tot hetjoprich- ten van een eigen veiling van groenten en vruchten. Er zai hier een klompen fabriek opge richt worden door de heeren J de Grutter, I. van Rij en K Kraaijenbrlnk. De afval zal dienen tot eiectrische verlichting van de kom van het dorp. SPIJKENISSE. Zij die in hun werkplaats voorzien zijn vanelectrisch licht zooveel b.v. kleermakers winkeliers e. d. en in de huiska- mersnlci, kunnen aanspraak maken of een bon voor petroleum, evenwel lette men er op dat in het omgekeerde geval geen peroleum mag worden verstrekt. Donderdagmiddag zijn ten laatste de kolen aangeveerd maar nog slechts in beperkte mate verdeeld d. w. 2. eenj half mud per gezin. De copls van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst Ejjn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur! Mogen wij voor onderstaande regels een plaatsje in Uw veelgelezen blad. Bij voor baat onzer, hartetjjken dank. Gaarne hadden we gezwegen, het valt ons hard weer op dezelfde zaak te moeten terug komen, maar het is onze plicht U nogmaals een ernstig woord ter waarschuwing toe te roepen: „Laat Uwe kinderen niet voor onder wijzeres) studeeren." In de eerste plaats moeten wij U dit onder het oog brengen, gez'en de nog steeds treu rige salarissen, waarmee een Onderwijzer betaald wordt. Zelfs in de nieuwe salaris- regeling door den Minister van Onderwas voorgesteld, wordt een onderwijzer a's aan- vangsjaarwedde nog geen f 90, zegge zestig gulden in de maand toebedeeld. En dat in deze tijden, waar een kosthulsprljs van f 50 A f 60 zeker niet meer tot de zeldzaamheden behoort en alles zoo schrikbarend duur is. Het Is toch onmogelijk om met zoo'n sala- risje rond te komen. De ouders zijn er weer goed voordie kunnen weer bijpassen, waar ze gemeend hadden voor hun kinderen een onafhankelijke positie verworvcu tc hebben. Hoevelen hebben zich op deze manier deer lijk bedrogen gezien. En dan nog de groote kans om na het behalen dfit acte nog langen tijd zonder be trekking rond te loopen. Want er is op hef oogenbiik een zeer groot te veel aan onder wijzers, vooral aan onderwijzeressen. Geval len, dat er voor één vacature meer dan 100 liefhebbers zijn, zijn legio. Vandaar ook, dat er velen een betrekking zien te krijgen buiten het onderwijs, b.v. by de distributie, ja zelfs ziju er onderwijzers, die agent van politie zien te worden om toch maar een betrekking te hebben en wat te verdienen. Daarom ouders, bezint, eer gij begint. Over denkt deze weinige regels goed, Zendt Uw kinderen in geen geval naar Normaal- of Kweekschool. Overal slagen zij beter dan bij het onderwijs. Het Bestuur v. d. afd. Stellendam v. d B. v. Ned. Ord^rw. HELLEVOETSLUIS. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Januari 1919 gestort f 85820.10uitbetaald wegens scheques f54291.34. Op de postrekeningen van dit kantcor werd bügeschrevana. wegens stortingen f29036 27; b. wegens overschrijvingen f228115.135. Afgeschrevena. wegens overschrijvingen f 149042.41; b. wegc-ns cheques fG4519.325. Op den laatsten der maand was het aantal rekeninghouders van dit kantoor 22. Sinds de laatste opgave traden bij als rek, houders bij de Postcheque en girodienst No. 14651, Comdt. Detach. 37e, L. W. S. te HellevoelsluisNo. 14778, W. C. van der Linden, Arts te HekelingenNo. 14827, J. van Beek Az., Graanhandelaar te Zuidland. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende huippostkantoren werd gedurende de maand Januari 1919 ingelegd {30534,43, terugbetaald f20735,305. Onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen aan het Postkantoor alhier in de 2e helft van januari 1919 Brieven. J Bovenhoven, Venloo; Greeye, Amsterdam. Briefkaarten. J. Bakker, AmsterdamJ. P. de Bot, Zuidlasd; E. v. d. Burgh, Zuidland L. Dupuis, Hilversum; M. Goudswaard, Rot terdam; D. de Kruik, Strijen; H. Lammerse, Zuidland; A. Mourik, ld.; B. Pijl, id.; C. Spoon, id; W. Spoon, id.; W. Spoon, id; P. de Vries, RotterdamA. Levenbergen, Oudenhoorn. GOEDEREEDE. Woensdag werd voor het eerst, na de vorst, weder ter garnalenvls- sclrerij uitgevaren. De vangst was schraal, er werd gemiddeld slechts 20 Kilo gevan- gen. Op Donderdag 27 Februari 1919 's voorm. half 10 uur te Dirksiand aan den Kerkring vóór de door hem gehuurde schuur, van: hooi, stroo, tuimelkarn, veerkaros, wieipioeg, bietensnijder, kleerkast.palen,planken,heining- draad, de mest in de mestput enz. Ten ver zoeke van den heer Abr. Vreeswijk. Notaris VAN DER SLUijS. Op Donderdag 27 Februari 1919,'s voorm. 11 uur, te Olrksiand, aan deu Vroonweg, op de werf van den heer D. Poortvliet, van 13 loopvarkens, ten verzoeke van de Heeren G. Poortvliet en D. Vermeulen. Notaris VAN DER SLUIJS. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeellng van het Handelsin formatiebureau van VAN DER GRAAF dtCo.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 8 Febr. in Neder land uitgesproken 20 faillissementen tegen 11 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 januari tot en met 15 Febr., 1919 162 faillissementen tegenover 104 over her zelfde tijdperk van liet vorige jaar. SOMMELSDIJK. Overleden: Teuntje Both, oud 74 jaar Wed. van Dimmes v. d. Waai. MELISSANT. Geboren: Willempje d. v. M. Both en S. C. v. Eek. Johannis z. v. L, Gootjes en B. H .Oorbeek. Cornelia Jan z. v. W. Stolken C, Vermeulen Marhsus Abraham z. v. Tb. v. d, Spaan en N. S. v. Overbeeke. RQ.CKANJE. GeborenMaarten, z. van J. H. Goeden- dorp en M. v. d. Velde. Elizabeth Maria, d. van W. J. Klok en T. de Gruijter. Diua Cornelia, d. van J. Rietdijk en A Nicolai. Willem, z. v. W. Briggeman en K. v. d. Velde. Arie Evert z. van E. Beljer en P. J. van Marlon. Plona, d. van A. W, Mol en P. Latsgestraat. Willem pje Mijna, d. van A. van den Blink en S. M. van Santen, GetrouwdP. de Snaijer en M, G. van Berk hout. A. de Kieviet W. Rlstdijk. A.P.Moree en J. van der Velde P. Timmers en B. Ha- zelbag. OverledenJan Noordermeer, echtg. vanj. Karnaat, oud 52 jaren Lena|Schipper, oud zea maanden. OOSTVOORNE. GeborenMarie z. van W. Moerman en L. M. Laat, Johannes Cornelis, z. vanC Pol dervaart en J. J. M. Ca3sa. Cornelia, d. van C. Rietdijk. A. Noordljk. Catharina Chisfina d. van J. S. Veenebosch en J. F. Boon. Adri- anus Willem, z. van J. de Vries en M. Snoeij. Ondertrouwd: W, van den Brink, 25 j.en L. Weiemer, 16 j. OverledenGeertrui van der Wel, 59 j. cchtgenoote van A. v. d. Knaap. Arendje Schipper, 59 j. echlgcnootc van T. Briggc- inan. Reina de Kievit, 79 j. weduwe van P. Elshout. Maria van den Blink, 6 maanden. Trijntje van den Dool, 87 j. weduwe jvanA. Poot. Johannes van der Blom, 81 j weduw naar van S- Elderkamp, Cornelia Rietdijk, 1 week. Jacob Assenberg, 3 maanden. Pietcr van Santen, 26 jaar. OFFICIEEL GEDEELTE. GODSDIENSTOEFENINGEN Predikbeurten op Zondag 23 Februari 1919 Ned. Hervormde Kerk. Sonunelsclijk, n. m. 2 uur Ds. Dekker van Melis sant (Doop. Middelharnis, v m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds Aa'ers van Goudliaan (Maand. coll. v. d. Armen.) Oolteensplaat, v.m. 9.3d en 's nam 2 uur Ds. G Lans van Monster. Nieuwe Tonge, vm. 9 30 Leeskerk eti n.m. 2 uur Ds. P. Kruijt Dirksland, v.m. 9,30 en nam 2 30 uur Ds. Van As. (Do.p). Mellssaiit, v.m. D9. Dekker. Goedereede, v. m. 9 30 uur Ds. F. de Gid's.(Ooop). Ouddorp, nam 2 uur Ds de Gidts v. Goedereede. Oostvoorne, v m. 9.30 uur Ds Poldervaart. Rockanje, vm 9 30 uur Ds. Witkop. Nieuw-Helvoel, v in 9.30 uur Ds. Priester. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds Tim mer. Nieuwenhoorn, vm. 9.30 uur Ds. de-Voogd v. d. Straaten. (Doop). Spijkenisse. v.m 9.30 en nam. 2 uur Ds. J J, v. d. Wal. Zwartewaal, nam. 2 uur Ds. Trouw van Heen- vliet. Vierpolders, v.m. 9,30 uur Ds C. v. Nieuwen/ruizen. Nteuwesluis, v.m. 930 en 's av. 6 uur dhr. J A Schalekamp. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, v.m. 8.30 en ev. 6 uur dhr. de Boer van Hoogvliet Stad aan 't Haringvliet, vm. 9,30 en '3 av. 5,39 uur Ds Vesseur Ooltgensplaat, v m 9.30 en nam. (i uur Ds. Jan zen van Langerak (Voorb. H. A.) Mellssant, v.m. 9,30 en nam. 2 uw Ds. de Bruijn. Ouddorp. vm. en 'sum dhr. Versteeg. Brlelte, v.m, 10 en 's av 5 uur Lee'kerk. Rockanje v.m. 930 en nam. 2.30 uur leesdienst. Tinte, vm. 9,30 en nam' 2.30 uur Ds. M. Gra- vendijk. Nieuw-Helvoet, v.m. 9 30 uur Ds. Verrij. Hellevoetsluis. 's av 5 uur Ds. Verrij. Spijkenisse, vm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. H. Z. de Mildt. (Bed. H. A.) Gereformeerde Gemeente. Dirksland, v.m. 9, nm. 2 en av. 6 uur Ds. Verhage. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp, Ds. K. W. Rossing. Van de overige gemeenten geen opgaif. NIEUWE TONGE. Ds. P. Kruijt, Ned. Herv. Predt. alhier heeft bedankt voor zijn beroep naar de Ned. Herv.Gem, Ouddorp (Z.H) Uitslag van de op Donderdag 20 Fe bruari j 1. in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk gehouden stemming voor één notabel, in de vacature dhr. B. van den Broek. Er waren uitgebracht 25 stemmen. Dhr. W. van Driel verkreeg 1Jan Breur Gz, 1 P. Tijl 2, Chr. Brooshooft 1, li. van Zielst Iz 1, W. Muije 1, R. Breur 1 en L. Zwcerus Lz. Sr. verkreeg 16 stemmen, 1 blanco. Alzoo is tot notabel in de Ned. Herv. kerk alhier ge kozen dhr. L. Zweerus Lz. Sr. HERRINGEN. De heeren E, Slis en M. Log- mans respectievelijk gekozen tot kerkvoogd en notabel der Ned. Herv. Kerk alhier hebbea hunne benoeming aangenomen. MELISSANT. Beroepen naar de Herv. Gemeenten Nieuw-Beijerland en Piershil Ds. Dekker alhier. STELLENDAM. Verslag van de ouder avond op 19 Februari. Deze vergadering werd geopend met het zingen van Psalm 119 17 en het lezen van Jezaja 55 en gebed door den voorzitter. Die daarna een woord ter inleiding sprak. Het was juist 25 jaar geleden op 19 Febr. dat liet eerst een openbare rede werd gehouden door wijlen ds. Douma van Rotterdam in het belang van het onderwijs over het woord van Christus. „Laat de kiuderkens tot mij komen. Dat zaad is tot bloei gekomen en we mogen Gods zegen daarop aanschouwen. Dit nu is de derde ouderavond. Dhr. Holtman had tot onderwerp: „Gods dienst is privaatzaak". Waarin hij uiteenzette dat van de openbare school die krachten niet uit kunnen gaan tot het opvoeden van-onze kinderen, daar ze niet gewezen mogen wor- dea op den Christus den eenlgen kindervriend. En waar bij ons de Bijbelschc geschiedenis wordt verhandeld, die leid tot ontwikkeling van 't verstand, wordt ze op de openbare school een ballast genoemd. De kerkgeschie denis ligl er in ongenade. Bij ons wordt er op gewezen, hoe in vroeger tijd de vinger Gods hier in werd gezien, waarbij de geschie denis van Calvijn, de Bartholemeusnacht en het einde van het Fransche koningshuis werd voorgesteld. En de vaderlandsche ge schiedenis staat ook niet in de gunst bij het openbare, daarbij werd aangehaald hoe met de inneming van den Biiel, 't Ontzet van Leiden Gods helpende handwas. Dat daarop onze kinderen worden gewezen en de andere met zulke geschiedenissen verlegen staan. Hierna werd door de kinderen der hoogste klas eenige psalmen en liederen gezongen. Juffr. de Haan had een woord in het be lang Aer kinderen, en wel van dezen inhoud. De schade voor een kind als zij met hun 5e jaar naar school moeten, dat de moeilijk heden bij het onderwijs der kinderen hef eerste leerjaar zooveel zijn, dat het beter waren de kinderen met hun 6e jaar school te laten gaan, dan kon er meer van hun ge vergd worden aangaande het leeren, waarop zij ten slotte nog op het nut van een be waarschool wees. m De heer J, v. Seters Wz, behandelde „Ar beid en vrucht". Het was een woord uit het hart. Dat er gewichtige tijden ophanden z(jn in Staat en Maatschappij. De godsdienst wordt opz? ge zet en hoe nu de school de bakermat moet wezen vobr onze kinderen en de godsdienst haar leidsman. Hoe in vroeger jaren de Staat de school overnam en de Christus mocht niet meer genoemd worden. Daarna ging men over tot het bouwen, door druk cfl tegen stand, van Scholen niet den Bijbel. De vaders ea moeders werden opgewekt om niet alleen voor het stoffelijke, maar ook voor het geestelijke te zorgen. Dat er dan biddend gewerkt mocht worden in het huis gezin, dan zal onzen arbeid niet beschaamd word n. Hierna werd gezongen Ps. 68: 2 begeleid met orgel en gecollecter rd. Ten slofte werd het woord gegeven aan den heer Dronkers, die liet werk der opvoe ding behandelde. Waarin gewezen weid op het leeren der kinderen, orn ze te wijzen op Jezus en de belofte hieraan verbonden. Wat de roeping der oudets is om ze niet alleen een opvoeding te geven voor dit leven maar ook voor het toekomende, de zorg voor de ziel. En hoe de ouders ook met veel moei lijkheden te kampen hebben, wijst h(j hen op God, die begeeft r.och verlaat degenen die er Hem om vragen en dat de school de voortzetting iu van het huisgezin. Dus möet er ook een nauwe verbinding bestaan ius- schen school en huisgezin. Waarom het dan ook zoo nuttig is een ouderavond te houden, waarin de band tusschen school en huisge zin versterkt mocht worden, fin daar de tijd vei streken was en niemand het woord ver langde, bedankte de voorzitter alle degenen die tegenwoordig waren en ook allen, die dezen avond hunne medewerking .gegeven hadden. Het was een gezellige en goedge slaagde ouderavond. F.n de hoop werd uit gesproten steeds te volharden met het oog op God I Hierna werd deze vergadering beëindigd met het zingen van Psalm 133 3 en dank zegging door den heer Holtman. HELLEVOETSLUIS. Verslag van liet jaar feest der Chr. Knapenvereen. „Samuel" te Hellevoetsluis. De voorz. opent dit jaarfeest en laat zin gen Psalm. 131 vers 1. Hij leest voor Johan nes 5. In zijn gebed dankt hij dat allen ge spaard zijn. Hij spreekt een woord van wel kom aan de ouders en verdere genoodigden. De ouders kunnen nu zien in welke omge ving hun kinderen zich bevinden, hij hoopt dan ook op een medeleven van de ouders en vooral de steun met het gebed. Al is het werk heel moeilijk daar er maar 2 leiders zijn om de knapenvereer.iging en jongeiingsvereenlging 'te leiden, zoo is hun verwachting van den Heerc God. Het is een mooi werk deze jongelui de weg te wijzen hoe zij door het leven moeten gaan. Het is de kwaadste tijd als zij 15, lb en 17 jaar zijn. We gaan weer een nieuw vereeni- gingsjaar in ais er ouders zijn die er belang in stellen kunnen zl] de gewone vergaderin gen ook wel eens bezoeken. Hierna leest de Secretaris en Penningmr, hun verslagen voor. Uit het verslag van den Penningmr. blijkt dat de kas er cu wel niet zoo rooskleurig uitziet, doch hij rekent op een goede gave va'n de bezoekers. Hierna kregen we een flink program van voordrachten en samenspraken en werden eenige liederen ten beste gegeven. De voord-achten en samenspraken werden heel leuk en netjes uitgeyoerd. We konden merken dat de jongens er werk van gemaakt hadden. Uit het applaus dat telkens na een voordracht of samenspraak werd gehouden bleek dat het zeer in den geest van de aan wezigen viel. De heer Vermaas zegt dat we nu aan het eind van dit jaarfeest zijn gekomen. Hij zegt dat hetgeen de knapen vanavond aan voor drachten enz geleverd hebben hun eigen keus is geweest. Eeu goed teeken is dit daar het een bewijs is dat zij het goede willen. Hij dankt alle aanwezige ouders en afge vaardigden der verschillende verecnigingen voor huu aanwezigheid, Hij hoopt dat tt meer eensgezindheid moge komen onder de verschillende christelijke veieenigingen opiat ook naar buiten deze samenwerking moge geopenbaard worden. Hierna werdt gezon gen het liedDank, dank nu allen God, waarna Ds. Timmer eindigt met gebed. Hier is een woord van warme belangstel ling wel op zijn plaats. Het is een zeer nuttig werk wat de twee leiders der vereeuiging de H H. Vermaas en Rietdijk verrichten, om het jonge geslacht op deze wijze het goede voor te houden. Wij gelooven dan ook dat deze vereeniging steun en belangstelling verdient, TINTE. Verslag van de Jaarvergadering der Schoolvereeniging, gehouden op 18 Februari 1919. Tegenwoordig 98 leden en belangstel lenden. De Voorzitter de heer Am Roskam, laat zingen Psalm 72 9, gaat vooi in gebed en leest Psalm 127 en 128 Hierna spreekt hij een ernstig openings woord, waarna hij het woord geeft aan het Hoofd der School, den Heer P. W.J Krijnen, die In het Jaarverslag de geschiedenis der Schcoivereeniging over het Jaar 1918 behan delt. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen over dat jaarverslag wordt gebruik gemaakt door de Heeren A Roskam Amz., johs. Roskam en den Heer P. Brouwer van Maassluis, als g'ast ter vergadering tegen woordig. De vragen loopen over den Leerplicht en de gevaren verbonden aan fin. gclfckstelling van' Openbaar en Bijzonder Onderwijs. Het hooft der School beantwoord dc vragen, De Heer Ds. Gravendjjk heeft niets te vra gen, maar wenscht de opmerking, in het jaar verslag gemaakt over het schoolverzuim te onderstreepen. Ook deze spreker dringt er ten zeerste op aan bii de ouders, het schoolverzuim krachtig tegen te gaan. De penningmeester der school, de heer P. W. van Rij, doet rekening en verantwoording over het ja ar 1918. Hteruit blükt, dat het batig saldo bedraagt f 243,67. Verschillende vragen worden gesteld door de heeren L. FJand, Arie Roskam, A. Ros kam Amz., W. Roskam, Ds. Gravendijk en P. van Rij Lz. De penningmeester beantwoordt de|gestelde vragen. Alsnu wordt pauze gehouden. Be Voorzitter laat nu zingen Ps. 68 10, onder welk zingen eene collecte wordt ge houden ter bestrijding van de kosten der feestelijke jaarvergadéring. De heer C. Klok brengt verslag uit van de werkzaamheden der scbapencommlssie. Hier uit blijkt, dat de opbrengst over 1918 be draagt f 135. De heer Ds. Gravendijk houdt na eene

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 4