v©«r de KnidJiollsnidfielie en ieeiwsclie Eilanden Zaterdag 1 Februari 1919 3S8(e Jaargang N\ 2464 Antirevolutionair Orgaan Eerste Blad. IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN Zonen, Vrijheid terug. „HET GOUDEN HEET", f 1,25, f 1.50, en f 1.75 Tel, no, 1532, Aanbevelend, jropriêtair R. C. F. i i. LEE-Koom 0P BEN UITKIJK, Bfmrn siii het C@ntrum. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per Jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 121/» Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRijDAGMORGFN IQ UUR. BSKfiteSaËBaaaaBSaMKOi *tks fttiikkeas voor de kestesMd, Advcrtcratiéra ©si verdere AdBatiiilfftratl© iraacö toe ®e zeiden aais de fiï8t#s evers De oorlogstoestanden riepen op een dwangsysteem, dat op alle terreinen des levens zijn akeligen invloed gelden deed. In de oorlogvoerende en neutrale Landen, op 't gebied van oorlogsindu strie en burgerdienst, vlootbouw en 'Jandbouw, handel en zee- en scheep vaart, monstering en voorwaarden van monstering van zeelieden, in beslag neming van schepen, eigeniDg van sche pen, eigening van fabrieken, opvorde ring van vee en voedsel, paarden voor den krijgdienst en manschappen voor 't frontde distributie met haar maxi mum prijzende gedwongen leeningen, hoewel schijnbaar vrijwillig en zooveel meer, als gedwongen beperking van inkomsten en uitgaven, gedwongen werkeloosheid, gedwongen ondersteu ning van steuncomité of andere fond sen, gedwongen inkrimping van huise lijke en persoonlijke bshoeften; ge dwongen te zitten in de kou bij gebrek aan brandstof; gedwongen om in 't donker te zitten bij gebrek aan gas en gi kaaTsen in één woord er was nu waarlijk niet één terrein, of de oude betrekkelijke vrijheid is zoek geraakt. Alles dwang, dwang, dwang uit den treure. We zeggen niet, dat 't anders had gekundwel hadden enkele zaken wat minder dwang kunnen ge nieten, zonder dat dit schade zou gedaan hebben aan 't Nationaal belang; zelfs in een dwang systeem kan een Minister nog verstandige, maar ook zeer domme dingen doen en zoo onzinnige en on praktische vermeerdering van de lasten opleggen, dat men er kriebelig en toornig van wordt, en er verzet tegen wordt aangeteekend, zooals de Land bouw aangelegenheden en haar vier jarige historie allerduidelijkst aan 't licht hebben gebracht, niet alleen op de klei eilanden, maar ook op 't zand, ja overal waar teelt was. En de pas af gespeelde geschiedenis in Amsterdam D.l. de zoogenaamde Melkoorlog en 't droogleggen van die hoofdstad, zoodat er geen melk te krijgen was ener zelfs een 800 Liter in 't water zijn geworpen, bewijst, da| bij de daar gedwongen Centralisatie van melkaanvoer zulke domme fouten zijn gemaakt, door de boeren stelselmatig te negeeren, dat er redenen te over zijn om te erkennen dat ook bij een zelfs noodzakelijk dwang systeem een beelje gezond verstand en geschiktte tact en overleg niet over bodig zijn. Dwang begon toen de oorlog begon. En Internationaal de zaak bezien, is nog de Dwang niet ten einde. In Duitseh- land leggen de Arbeiders- en Soldaten- raden den duim op alle Gezag en macht, en dwingt de Spartacusgroep de Rijksregeering om't verbannen mili tairisme weer nieuw leven in te blazen door het Leger en zijn Officieren op te roepen tegen wijlen Liebknecht en Rosa Lnxenburg Heel Europa is vreesachtig voor de Bolsjewiki die in hun anarchis tische avonturen, onder de leus van vrijheid al een paar jaar den grootst mogelijken dwang hebben uitgeoefend op de Russische bevolking, een dwang, zoo tjrannisch, dat 't toppunt van Re volutie dfór is bereikt, daar. waar de rijkdommen zijn vernietigddo bezittin gen verwoest; de Staatschulden ge annuleerd; de hofhouding is vermoord Ministers en hooggeplaatsten zijn ge dood of als bedelaars rondloopon on Petersburg of Petrogard een uitgehon gerde,1 uitgemergelde en uitgezogen ruine is geworden, ontdaan van alle eertijdsche bekoorlijkheid. En de Groote Mogendheden verga deren Voor een Rechts- óf voor een Machtsvrede? En het besluit is verle den week genomen, ondanks alle te- gensparteling van België, dat de Groote Mogendheden de hoogste stem in ,t ka- pittal zullen hebben en de kleine, neu trale Staten met er alle een onbedui dend aantal stemmen zullen uitbren gen bij eventueele beslissingen. En Frankrijk aast op den heelen Rijnoever en Italië op de Oost-Adriatischo zee; en Engeland op de Duitsche koloniën in Afrika; en Amerika op de hegemo nie ter zee en bij de leus »zelf- bescbikkingrecht der volkent laat men de Trans vaal scha Boeren, zucktens moe, onder Engelsche gouvernement, en jacht mee over de ineenstorting van Oostenrijk-Hongarije, hoewel die volken in dien ouden Tweelingstaat, het zelf beschikkingsrecht niet gegund wordt, zooals dit met de Oostenrijksche Duit- schers ad 14 millioen zielen wel blijkt want deze willen zich de republiek Duitschland als Stamgenoot verbinden, maar de Entente ziet met leede nijdi ge oogen aan. Dwang onder den oorlog. Dwang na den oorlog. De Volkerenbond wordt Dwang, 't Heele Europeesche leven wordt Dwang, Heel fde politieke constellatie der kleine volken in do Toekomst wo$dt Dwang. Economisch en politiek gaat ae een den ander dwarsdrijven omdat ze allen onder de grootste schuld zuchten en men zoogenaamd de Oorlogeu in de toekomst wil vermijden wat niet en nooit kan, dan elkaar in de kabinetten en departementen met Argusoogenen vol wantrouwen te spioneeren, dan el kaar dag in dag uit te controleeren, in zijn in- en uitvoer in zijn verdragen met andere landen, zijn corresponden ties met de naburige of verre volken. Een dwangtoezicht van den een op den ander Nationaal kan de vrijheid van be weging eenigermate terugkeeren. De looden last van duizend-en één circu laires en bepalingen over 't distributie gedoe wordt allengskens lichter. Het daget in 't OostenLangzaam, natuur lijk Maar 't komt. Doch de Wetgever staat alweer klaar om in te grijpen in 't sociale leven. Denk om den 8 uren dag. De Vakorganisaties trachten haar slag te slaan voor hooger loon. De werkgevers verbinden zich om den aan val op hun beurs te verzachten, De Minister van Finantiën luidt de bel voor hoogere en drukkender belastingen. Eensdeels keert de vrijheid terug ia bedrijf en scheepvaart, maar anderzijds wordt de dwang grooter. Er wordt een keurslijf van nieuwe wetten en bepa lingen door Reg9ering en belangheb benden uit 't bedrijf klaar gemaakt. De Regeering eischt meer geld èn de wer kende stand meer macht en recht. En zóó sukkelt nu, na den oorlog, 't leven voort. Met dwang allerwege in 't ver schiet, In wantrouwen voor jaren! In Motel üegts&israrat Gedempte Eocrsnst®ig®r 63A, 63H 14739 Direct nabg de Hoofdsteeg, Rotterdam, DINERS f 1,— en hooger. LOGIES MET ONTBIJT Het door ieder aanbevolen adrea. u Mi i—miii iii'i» onophoudelijke wrijving nog tijden ach tereen. De oude vrijheid terug Ware 'tzool Maar is er een nieuwe tijd aange broken Met internationale en sociale toestanden, die de vrijheid geen plaats gunnen kunnen voor 'thol van haar voet. We zijn de dwangperiode inge treden. Van angstvallig wantrouwen der Volken en Staten onderling. Van nijdig wantrouwen in de verhoudingen van de burgers eener zelfde Natie. En zoo wordt de tijd rijp, al dwingend en wantrouwend, voor een geweldige re volutie, die al de voorgaande in sterkte zal overtreffen. Dan wil men den dwang afschudden en zinkt 't leven der Natiën in.- Nadruk verboden, «Elke week één 't Was de heer A. Colijn, die 't in dé Kamer zei en ik was 't er van harte mee eens, méér dan met wat hy er op volgen liet,dat men n.l. een dankdag zou kunnen uitschrij ven, als het laatste opgeruimd was. Ons bidden en danken moeten we n.l. als Iets intiems en teeders beschouwen en het niet onnoodig in ons dagelijkscli gesprek en in gemengd gezelschap gebruiken. 't Is er mee als met het „Goddank !i' Dat kan 'n zeer gepaste uiting zijn. Maar het wordt ook vaak gebruik, zelfs door menschen van wie men 't niet verwach ten zou, als een soort stopwoord om 't ge sprek te vullen. Doch om ter zake te keeren. De heer Colijn zal zeker naar veler hart gesproken hebben, toen hij het had over de Haag:che crisis bureaux, die hij met het ge paste tempo van één per week opruimen wou. Ze hebben hua nut gehad. Laat ik dat op den voorgrond stellen. Maar nü moeten we, zoo gauw 't maar éven kan, weer tot normale toestanden terug. Want die bureaux hebben óók veel geld ver slonden, menig ambtenaar machtsdronken en menig burger der wanhoop naby gemaakt. De bureaucratie heeft hoogty gevierd. Wij zijn ietlijk verambtenaard. Met al 't onheil, daaraan verbonden Want ambtenaren zijn vaak uitstekende menschen, daar niet van, vooral de gewone ambtenaren. Die er voor opgeleid zija. Die hun leven lang in die carrièie zijn groot en oud geworden. Huu lof kan ik best zingen I Al hebben ook zjj hun gebreken en eigen aardigheden die wij allen hebbenze zijn een onmisbaar element ia de samen leving en vaak vanwege hun dienstwilligheid en hulpvaardigheid bij ieder gezien en be mind, Maar men weet, hoe 't nü ging, De bureaux breidden zich steeds uit. Huis na huis, straat na straat werd, met name in onze residentie als bureau ingericht en bij honderden werden de gelegenheids ambtenaren op hun kruk gezet. Wisten soms van toeten noch blazen. Moesten eerst zelf soms nog van meetaf leeren datgene, waarover ze zoo plotseling waren gesteld. Maar hadden verbeelding voor drie. En waren eigenwijs voor zes. En daarbij moest dan het Nederlandsche zafeenpubliek te markt komen. 'ti Brief schrijven hielp heelemaal niet. Op een telegram kwam geen antwoord. De telefoon leek wel stom en doof. Wie tenslotte zelf naar Den Haag ging, kwam vaak ten hoogste ontstemd terug, van wege den «rommel", die hij daar gevonden had. In de Kamer is van een eu ander meer malen een boekje opengedaan en nu ditmaal wil ik dan hier toch eens afschrijven, wat de heer Kolthck, al is hij absoluut geen geestverwant van mij, wist mee te deelen o\er het Rijkskantoor van Vieesch en Vet, of het Vetbureau, gelijk het vroeger heette. De heer Kolthek sprak zeer stellig. En wat hy zei, had in elk geval allen schijn er van, dat hy in staat was geweest, de zaken van dat Vetbureau behoorlijk na te gaan. Hij vertelde dan het volgende. Aan het hoofd van dat bui eau werd geateld iemand die vroeger commissionair in lijnolie was geweest en naast hem werd gesteld zijn broer, die voorheen als onderwqzer voor de klas had gestaan. Die laatste maakte trouwens geen langen werkdag. Hij kwam, altijd volgens Kolthek, een paar uur daags op kantoor, om zyn persoonlijke correspondentie af te doen Dan was er nog een kantoorbediende, en 'n inspecteur. Bij elkaar nu juist niet een gezelschap dat van huis uit doorkneed was in het Vet. Later kwam er nog een jonge dame bij, zóó van de kostschooldie er ook al niet veel verstand van had en by elkaar, men moet de tragi-comische schets lezen, die Kolthek van den gang van zaken geeft, wisten ze de boel zoo reddeloos ia 't hondert te sturen, dat er een achterstand kwam in de administratie," itt de controle en in de boeken van een gansche maand, waar geen mensch meer wys uit worden kon, zoodat de Directeur met het voorstel kwam, om de heele maand maar om te slaan en uit te vlakken cn dan met een schoone lei te beginnen Ik heb man en paard genoemd. Zelf heb ik er geen verstand van. Alleen weet ik, dat onder 't publiek de klachten legio zijn cn dat uit veler mond een hartgrondige juichkreet zal opgaan, ais steeds meer van die «kantoren" 'en «bureaux" voor goed worden opgeruimd. Daar hebt ge de hooi- en stroobureaux. «Niemand is tevreden", zei de heer A. Colijn, Er zijn gevallen dat het hooi is wegge haald van personen, die het niet konden missen ea gebracht by personen, die het niet noodlg hadden- In zqn, Colijn's, eigen gemeente dat ban dus navraag lijden, staan honderddui zenden kilo's stroo te verrotten, bij gemis aan een afzetgebied. En zoo zou ik kunnen voortgaan, Wy moeten, zoo was in de Kamer veler meening, en ik geloof dat de minister ook wel in die richting wil, wy moeten zoo spoedig mogeiyk zien, dat we van de meeste van die distributie-maatregelen Afkomen. Ze waren in hun tyd noodzakelijk. Vaak in hun soort ook niet slecht. Maar men komt op die manier altijd verder in de macht der honderdarmige poliep, die Bureaucratie heet, dat is het groote ge vaar. Bureaucratie is 'n plaag voor 't volk. Zy Nkent het leven niet; zy handelt niet met levende menschen, maar met doode objecten. Dat heeft men weer kunnen hooren, toen de bekende melkoorlog in de Kamer ter sprake kwam. De staking van die boeren keur ik nog niet goed, maar dat zy van Wibout's melkwijsheld niets moeten hebben, ja! ddt kan ik begrijpen. Boeren uit Halfweg, die in Mydrecht moes ten gaan leveren; 't is toch eigenlijk al te zot. Paard en wagen en knecht waren ze er minstens zes uur meè kwytterecht werd gevraagd, wat Wibout's arbeiders wel zeggen zouden van een arbeidsregeling, waarby zij 's morgens en 's avond3 'n paar uur moesten reizen, die ze natuuriyk niet vergoed kregen, om naar en van hun werk te komen. Zóó handelt de onwBze Bureaucratie. Zy neemt 'n papier, 'n potlood, 'n passer, 'n liniaalen dan stippelt ze netjes de ïynen uit, waarlangs het leven en de levende menschen zich bewegen moeten. Dat móét natuuriyk spaak loopen I Het volk smacht naar verlossing. «Elke week één, Excellentie J1TKIJK. 64 Amice I 28 Juli 1914 is er een historische datum geweest in de geschiedenis der wereld. Toen werd deze onmenscheiyke ooriog ontketend die Europa heeft gedecimeerd die handel en nijverheid heeft verwoest; die tronen deed om- vervallen en kronen op de straten rollen, die haat beeft gezaaid. 11 November 1918 was de tweede histo rische datum. De Duitsche gedeiigeerde der wapensttlstandscommissie hadden hun naam maar te zetten onder de vernederdt ..apen- stilstandsvoorwaarden, zonder dat ze iets in te brengen hadden noemenswaard. 18 Januari 1919 was de derde historische datum. Te Versailles, in dezelfde zaal, waar in 1871 't groote Duitsche Rijk was gesticht, werd de vredesconferentie geopend. Wilson is er speciaal voor uif Amerika gekomen, heeft half Europa vliegensvlug doorreisd, is overal gehuldigd, omdat men hem de man acht die een duurzamen vrede tot stand zal kunnen brengen. Je weet ik schreef het reeds enkele ma len hoe ik over dien duurzamen vrede denk. Die komt er niet. Dat is mijn over tuiging. Met jou hoop ik van harte, dat ik my vergis. Het eerste punt van Wilson's veertien pun ten werd reeds verloochend. Er is geen sprake van openbare zittingen des vredesconferentie. In Parys wemelt het van journalisten uit alle oorden der wereld, maar zg mogen er niet bij zijn. Hoogstens kunnen ze nu en dan wat naar hun bladen seinen, dat zy terloops opvangen. En dat is nog niet altyd de volle waarheid, want de afgevaardigden ter conferentie moeten ook zwygen ais moffen. Wilson was vóór openbaarmaking. Waar blijft hij nu Hy is immers ook maar één man. En Ame rika heeft immers maar 5 stemmen, als ik me niet vergis. Ik weet wei, er verschenen geregeld officieele commuaiqgu's, die door den draadloozen dienst van den Eifeltoren de wereld ingeseind worden, maar die laten ook niet meer los dan zü mogen en dan de geaiileerden wenscheiyk oordeeien, Wilson heeft in die niet openbare behan deling maar toegestemd. Hy kon trouwens wel niet anders. Maar we zijn er nog lang niet met die vredesconferentie. Zuid-Afrika heeft twee menschen afgevaardigd, waaronder de be roemde Christiaan de V/et, om te pleiten voor onafhankeiykheid. En de Ieren, reeds lang, te lang geknecht door het Engelsche volk, doen hetzelfde. En eu? Wilson zal er veel voorgevoelen, althans ais hij trouw blijft aan zijn begin selen. Maar Engeland, o, maar. Dat moet botsing geven. Even zoo goed als Rusland verschil van meening heeft gegeven. Wilson en Lloyd George, om nu maar twee personen te noemen, wilden geen ge wapende interventie in Rusland. Frankrijk wel. Je moet n.i weten, dat vele Franschen Russische papiertjes hebben. Meer behoef ik je niet te vertellen. Dat moet weer zoo gauw mogeiyk in orde komen. Snapje Maar er is geen sprake. Er wordt rustig met Rusland onderhandeld op het Prinseneiland in de Zee van Marmora. En te Dantzig met de Polen. Nou 'k hoop van harte, dat het zonder strydt afloopt. Strijd, ja strijd. Men spreekt van vrede, maar alom is nog strijd. Een burgeroorlog in Duitschland, die nu weer tot het verleden behoort, nu Liebknecht en Rosa Luxemburg dood zijn. Een burgeroorlog in Portugal, aan de eene zijde dé Republikeinen, aan de andere zyde de Monarchisten, die Manuel weer op den troon willen hebben. Hoe is het mogeiyk, dat deze, waar alom kronen op de straten vallen, zich daarvoor nog leenen wil I Van daag (Maandag) las ik, dat de monarchisten de nederlaag hebben geleden. Strijd tusschen Polen en Pruisen. Och die haat zit al van jaren her. Een Pruis en een Pooi: ze kunnen mekaar niet luchten. In 1795 had de derde verdeeling van Polen

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 1