Woensdag 29 Januari 1919 888le Jaargang N*. 2468'. voor de Knidhollandiche en ^eenwselie eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGN O VINCES VAN HEI BINNENHOF. UIT DE PERS. LAND- Ei ÏÜ1R8ÖUW. W. BOEKHOVEN Zonen, Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMELSDJJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTSËN 121/, Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zg beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. etiAiüiéiB tie üedacüte itcnieind, e® v«fdijr.é AdddBlasreSI® Sffinco t© seastie® 00 tïM$r«>" s. Minister de Visser en de subsidies. Tweemaal Is in de verloopen week minister de Visser een echec bezorgd, 't Was ver diend die klappen. Er waren op de Begrooting 2 posten, die kritiek uitlekten. De eerste: «subsidien ter bevordering van 't invoeren van bewegings spelen"; ènt «subsidie aan de Ned. Opera ad f 10.000." De heer Duymar van Twist wilde volko men Zondagsheiliging verbinden aan de subsidie voor de Sportverenigingen, De Minister wilde ze vóór 1 uur op Zondag niet toelaten. De hear D, v. Tw. vroeg stemming en de Minister kreeg gelijk met 48 vóór en 20 tegen. En wie waren tegen, die 20? De Anti's en de Chr. Hlsto i-schen. Dus heeft de Minister 't toch gewonnen Ja, noem dit een overwinning, als 2 groepen, waarop ge als Minister steunen moet, je afvallen, 't Is een overwinning, die den Minister pijn zal doen, want 't waren Link- sshen plus de Roomschen die vóór stemden Bij de Opera-subsidie was er weer een amendement D. v. Twist om ze te weigeren de liefhebbers moeten 't zelf maar betalen, als ze kunst willen genieten, 't Amendement werd aangenomen met 42 vóór cn 40 tegen. Vóór waren Links piuks Bakker plus waarlijk onze grijze LohmanHoe is 't mogelijk, dat deze Christen-Staatsman toch zoo «verdraag zaam" zijn kon, hij, die altijd zoo kranig voor 't particulier initiatief op schoolterrein gestreden heeft. Laten de Liberalen zelf voor hun comedie zorgen, maar geen steun vragen van 't Rijk! En onze grijze Lohman stemt dédr vóór, 't spijt ons. Maar voor den Mi nister was de aanneming een echec.èn verdiend. Eere aan den heer D. v. Twist. Bat is mannenpraat. De Friesche Bond van Patrimonium hield 16 Januari, zijn 27ste Jaarvergadering en de Voorzitter sprak toen aldus: De 8 pCt. Christelijk georganiseerde ar beiders moet en kan vertiendubbeld wor den. Allen aangesloten I De klassenstrijd verwerpen wij, maar als zelfstandige or ganisatie vragen wij .verheffing van den arbeidenden slatad en een gewaarborgde rechtspositie voor den' arbeid. Wanneer men op politiek en sociaal gebied niet met ons rekent, dan kon de tijd aanbreken dat wij, met eerbiediging van Gods ordi nantiën, als vrije mannen zelf kunnen be slissen. Wij moeten voorwaarts met ver snelden pas! Laten de ons geestverwante politieke partijen in gewest en land meer contact zoeken met de Chr, organisatie en de oogen niet sluiten voor de sociaaal- ecenomisch belangen van den arbeidenden stand. Precies Verheffing van den Arbeidenden Stand! Van arbeiders, onderwijzers, ambtenaren, ge- drukten Middenstand, die 't nog slechter heb ben dan tal van arbeiders op 't Platteland en fabrleksmenschen. Een gewaarborgde rechtspositie voor den Arbeid I Rechten op 't Mannen- en Vrouwenkiesrecht; dit laatste niet alleen voor «dames", maar ook voor de werkvrouwen, voor alle vrouw uit den een- voudigen stand. Recht op Ievensbestaan. Recht op pensioen op den ouden dag. Recht op Invaliedenverzekering. Recht op Ziektever zekering en uitkeering bil Werkloosheid. Geen ofzeer beperkte Zondagsdiensten gelijkmaking van de ontwlkkelingsvoorwaarding voor al ler,. Meer Rechten en meer Plichten. Niet: meer Rechten bij minder Plichten. Niet alle belastingen van zijn schouders afwerpen om ze uitsluitend op een andere klasse te leggen maar meebetalen en meedragen de schulden der Natie. Meer Rechten, maar ook meer ge- voel *an verantwoordelijkheid voor alle maatschappijleven op alle terrein.» Geen onverschilligheid, maar konsjentieus behandelen der Patroonsbelangen. Studiebeurzen. Alle partgen hebben er al jaren op aan gedrongen en 't is één der democratische elschen van de Christelijke Werkliedenorga nen, dat er bij alle takken van onderwijs Reiden beschikbaar zijn voor arme leerlingen, "je flink kunnen studeeren, om zich in hun den i kunnen „uitleven" in den zeer goe- Rflken,?. woord8- Efin mooie gedachte, «ras ii8 k,inderen' al zijn ze z0° groen als nen mi88fin ze aau'eg voor studie, kun- hoe H.l onderwas inrichtingen bezoeken, beknmüü' Zm 00k ZSD> kunnen extra lessen raen; allerlei boeken en materiaal zich aanschaffen; geholpen worden,voortgeduwd en voortgetrokken worden, omdat papa geld heeft. Maar een kaappe jongen, wiens vader arm is, kan 't zelden ver brengen, moeders inkomsten beletten het, om naar H.6.S. of gymnasium, of hoogesehool te sturen. En zoo bl^ft zoo'n studioos gedoemd om rond te kruipen in den kring, waaruit hij geboren is- Verschillende Ministeries zijn recüs zoo welwillend geweest om dan ook studiebeur zen in te stellen en Minister de Visser is daarin niet achtergebleven. Het is een goede gedachte, die allerwege sympathie vindt In zijn Sociaal politiek program van 30 Jan. 1918 vraagt 't Christelijk Nationaal Vakverbond «Ruime beschikbaarstelling van beurzen voor kinderen uit den arbeidersstand, waarvan blijkt, dat z,g aar leg voor hoogere studie bezitten". In 't Program van Patrimonium staat: „Voor begaafde kinderen uit de min vermogende volkskringen worde meer dan tot dusver het volgen van voorbereidend hGOger, èn hooger enderwijs, finantleel mo gelijk gemaakt". En die wensch van ons Vakverbond en van Patrimonium leeft in aller hart. Gelijk making van de economische en onderwas- voorwaarden I Ook aan arme, begaafde kin deren uit de yoikstoicgen ruime gelegenheid tot Excelsior, tot hooger I Duitschland. Hoewel ons de volledige uitslag der poli tieke verkiezingen voor de Nationale Ver gadering (Tweede Kamer) in Duitscbiand nog niet bekend is, mag toch volgens de vermoedelijke opgaven verwacht worden, dat aldaar geen meerderheid voor de huidige Socislietische regeering tot stand gekomen is. Waarschijnlijk zal er een gemengd babi- net gevormd worden. Hoe dit zij 't Socia lisme is in zijn verwachtingen teleurgesteld. Trouwens wat heeft het opgeleverd. Er is een bitter antwoord op gegeven, namelijk in Duitschland zelf, en men schreef 1- Een weerloos Duitschland. Overgeleverd te zijn aan de vijanden, op genade of onge nade. 2. Een op aangematigd geweid steunende sociaal-democratische regeering een wilkeur- heerschappij zonder wetten. 3. Een uitschakeling van de anders-denken den, in 't bijzonder der Christelijke volkskrin gen. 4. Het gevoel alle beschavingsgoederen en maatregelen te verliezen, die vroegere Chris telijke stastsinrichtingen hebben bezorgd den Cultuurkamp tegen het Christelijk ge loof in zijn scherpsten vorm, 5. Een teuondergaan van alle bedrijfsstan- den, voor handei, ng verhei a en landbouw, tengevolge van de staatkundige onzekerheid, der maatschappelijke onvastheid, voor u eii voor de toekomst; een ramp voile verzwaring der levensmiddeienvoorzier.ing, 6. Een verdubbeling va» het aantal beamb ten en dus ook van de staatsuitgaven. Een reuzenverkwisting van het vermogen van den staat. 7. Een begeerlijke hebzucht onder de bree- de kringen des volks, waardoor het alge meen welzijn woidt bedreigd, daar het ge munt is op andermans eigendom, en zoo vergrooting der rechtsonzekerheid voorgoe deren en voor leven. Da kans en het gevaar van een staatsban kroet 8. Is het wender, dat men huiverig was voor een S. D. A. P.regeering? Amice Min. de Visser, over wien ik mijn vorigen brief schreef, Is er uitstekend afgekomen. Algemeen werd zijn beleid in de Kamer ge roemd en werden zijn plannen toegejuicht. De begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aangenomen, met twee stemmen tegen, vaii de uiterste linkerzijde natuurlijk. Je weet nu eenmaal, dat die hee- ren alleen maar kunnen afbreken. In avondvergadering 1b de Waterstaatsbe- grooting behandeld. Ik zal je er niet veel van vertellen, want er is niet veel van te vertel len. Op een avond was de publieke tribune van de Kamer vol spoorwegmannen. Je weet dat onder het spoor- en trampersoneel ernstige ontstemming heerscht onder de loonregelin gen. Heel wat conferenties met de spoorweg directies zijn door de hoofdbestuursleden der verschillende bonden reeds gehouden. Nu was de algemeene verwachting, dat bij Waterstaatsbegrooting deze zaak wel aan de orde zou komen. Het gebeurde echter niet, De Kamer vereenigde zich zonder stem ming met een mofie-Kieerekooper (dat is de oproerige krabbelaar uit Het Volk) om het debat over het spoorweg-personeel uit te stel len en met een motie-Oud met dëzelfde be doeling ten aanzien van het tramwegperso neel. Eveuwei vond Minister Koning nog gele genheid tot de raededeeliug, dat hij met de biliijke verlangens van het personeel zal re kening houden en wist heer Hermans (R K.) van Z Exc. de belofte te verkrijgen, dat da beslissing over de dienstvoorwaarden uiterlijk Zaterdag over 1 week zal vallen, Dan weten dus onze spoorwegmannen, waar zij aan toe zijn. Maar toen de bcgrooting'van Landbouw. Ik zou niet graag min. van Landbouw wil len zijn I Min. Posthuma was de kwade, maar min. Van IJselsteijn is bet niet minder ge loof ik. Het ging zelfs al zoover; de Haagsehe re dacteur van het Volk schreef, dat in parle mentaire kringen hardnekkige geruchten de ronde doen omtrent een te verwachten af treden van Minister Van IJselsteijn wegens de algemeene afkeuring van zijn siecht re- geerlngsbeleld. Voorts verzekerd men elkaar in deze krin gen, dat het in het plan der regeering ligt, den heer Van IJselsteijn te vervangen door den minister van Financiën, den heer de Vries, omdat diens flnancieeie pias nen ook in zijn eigen kring afkeuring hebben gevon den en men zijn Financiën onmogelijk ge worden oordeelt." Zoo komen de kletspraatjes en geruchten in de wereld. Die mijnheer wil, den Minis ter graag weghefeben, zeker, er, dan is de wensch de vader der gedachte Het iaafste uit het bericht is onwaarEr is geen sprake van, dat de Regeering aan het overwegen is geweest, min. de Vries aaneen ander baantje te helpen. Natuurlijk weet je, waarom het gaat. Het is de onverkwikkelijke melkhlstorie te Am sterdam, waarin werd gesproken van «mis verstand", waarin de heer Co'.üjn (A.R.) den minister tegensprak en de minister de heer Coiijn; waarin de boeren uit Amsterdam en omgeving honderden liters melk in de aloot wierpen (ten allen tijde een schandelijke daad I) De heer Sannes (S.D.A P.) ging er den Minister over inierpelieeren. Aan het slot stelde hij enkele vragen. 1. Bestaat, da rnogelijkh id de toegezegde rantsoenen voile melk en taptemelk aan de bevolking te garandeeren Zoo ja, weike maatregelen zuilen dan getroffen worden, op dat deze rantsoenen in de steden inderdaad ter beschikking der bevolking komen 2. Welke motieven hebben deu Minister er toe gebracht, de voorwaarden te laten vallen, dat in afwachting van een oplossing der te Amsterdam bestaande moeilijkheden inzake de melfecentralisatle, deze centralisatie zou blijven gehandhaafd? 3. Waarom heeft de Minister niet de op lossing van het conflict bevorderd op de ba sis van het tusschen het gemeentebestuur van Amsterdam en het bestuur vaa den Bond van Melkveehouders verkregen overeenstem ming Achtte de Minister deze oplossing na verklaringen van heer Coiijn niet meer mo gelijk? 4. Was en is de Minister vam oordeel, dat de inbezitneming van vee bg landbouwers in de omgeving van Amsterdam die weigerden melk te leveren overeenkomstig de bestaande eentraiisatieregellng, rechtens toelaatbaar was en is? Zoo ja, is de Minister voorne mens, zoo noodig de inbezitneming zoo krachtig mogelijk door te zetten 5. Was en is de Minister van oordeel, dat de centralisatie noodzakelijk was en is in het belang der mdk- en botervoorziening De afgevaardigde was verbazend scherp. De minister moest bevredigende verklaringen afleggen, anders had hij een motie vaa af keuring gereed. De Min. scheen sterk te staan, want den volgenden middag (Vrijdag) beantwoordde hij de interpeliatie-Sannes. Z. Exc deelde mede, dat de melkcentrali- satie onder Minister Posthuma werd ont worpen» Slechts aarzelend heeft hij haar goedgekeurd, al aanvaard hg ook de voile verantwoordelijkheid. De meikregellng van 25 October liet ook ruimte voor andere regelingen der melkdis- tributie dan door centralisatie. Amsterdam koos evenwel deze en stelde aanvankelijk 6 centrale punten, waar 20C0 boeren hun melk moesten leveren.Dif bleek onuitvoerbaar.Taen kwamen er 14 punten, waarQnder ook bui ten de gemeente. Hiermede waren evenwel de gerecht vaar digde bezwaren van de boeren tegen de siecht voorbereide en onvoldoende geregelde centralisatie niet weggenomen. Boeren onder den rook van Amsterdam moesten hun melk brengen naar Mijdrecht op 3 uur afstands van Amsterdam. En tot driemaal verzocht de Minister hef Amsterdamsehe Gemeente bestuur vergeefs het aantal centrale punten te vermeerderen en ook gewGne ontvangsta tions, waar geen pastearisaiie zou zijn voor geschreven, in te richten. Het verzet der boeren is derhalve begrijpelijk, al vallen de staking der melkveehouders en het uitstor ten van melk niet goed te keuren. Wat het onderhoud met den heer Coiijn betreft, de Minister heeft daarbij dit Kamer lid gezegd, niet aan een blijvende centrali satie te hechten. Daaruit mocht echter niet worden afgeleid, dat Z Exc. niet zou willen vasthouden aan een tydeigke centraiisatie. Op de vragen van iuterpellant antwoordde de Afinister, dat het melkrantsoen niet is te garandeeren bij gebrek aan kracht voeder. Evenwel zal het mogeiqke worden gedaan. Centralisatie is noodig zoolang maximum- pryzen en distributie moeten gehandhaafd; daarna evenwel niet meer. Met inbeslagne ming van vee zal, zoo noodig, worden voort gegaan; eveuwei niet dan nadat zekerheid is verkregen, dat zij op voor de boeren recht vaardige wijze zal geschieden. De positie van den minister schynt niet verzwakt to zyn. Enkele leden voerden wel het woord maar de aandacht werd eerst gespannen weer, toea de heer Coiijn aan het woord kwam, die voedsel vernietiging rondweg eea misdaad noemde. Tegen de boeren melkweggociers is dan ook proces-verbaal opgemaakt en de vervolging zal doorgezet worden. Verder betoogde hij, dat de boeren zich niet verzetten tegen centralisatie op zich zelf, maar wel tegen de onmogelijke uitvoe ring en dat hij in geen enkel opzicht heeft geïnfluenceerd op de houding der boeren, doch hun alleen heeft gezegd, dat zij de Amsteröamsche centralisatie niet konden uitvoeren, doch hun meik aan Amsterdam mochten onthouden. Voorts droog da afgevaardigde aan op spoedig terugkecren naar een normale wijze van handelen. Al die crisis-bureaux moeten zoo spoedig mogeigk verdwijnen. Ik ben het roerend met hem eens. En jg Gegroet. Politicus. Wie hebben het land gered Op deze vraag geeft de Delftsche hoogleer aar Valckenier Kips een antwoord, De Prijs valt ten deel niet aan des schrijvers geest verwanten, de vrgzinnigen, die onderling kib belden, wie van hen wel het eerst tegen mr. Troelstra's plannen gesproken had, maar de professor meent daarvoor in de eerste plaats het huidige ministerie te moeten huldigen. Voor hun kloeke en beleidvolle houding verdienen onze bewindsmannen wanne buide en lof. Met groote slaaismanswijsheïd is door den Minister-President gesproken reeds op 13 November, ter waarsetui wing en afweer, maar niet minder met rustige kracht en rijp beleid in de welsprekende slotrede van 20 November. Bijzonder ge- lufek'g was de Regeering vooral In de uit stekende wgza waarop dadeigk het volk door haar is voorgelicht en een verstandi ge en gezonde leiding aan de openbare mee ning is gegeven. Daarin is het Ministerie op schitterende wgze bggestaan door de organisaties der Katholieke eu Calvinistische arbeiders, la ter ook met neutraie vereenigingen en per sonen aangevuld. De door deze organisaties verspreide ma nifesten, in kloeken weisprekenden stijl ge steld, de pakkende aanplakbiljetten, het een na het ander hield den goeden geest er in bg de bevolking, maakte ze wakker en gaf een psychische strooming, die, eerst Zondag nog op de kolossale bgeenkomst op Houtrust aangewakkerd, Maandag 18 Novemderophef Malieveld te 's Gravenhage tot ongekend schitterende ontlading kwam. Er is gezegd: „de Katholieken en Calvinis ten hebben het land gered". In dit woord ligt groote we iieid. Waarlijk, 't ware denkbaar geweest.dat het ouder andere leiding anders ware ge komen. Wij hadden het voorecht, een Minis terie aas het bewind te zien. dat op zoo krachtige en trouwa keurbenden kon steu nen. Men mag zich de vraog stellen, of dit van eik Ministerie hoe ook samenge steld, zou kunnen worden getuigd. !n alle bescheidenheid zullen Katholieken en Calvinisten van deze woorden met zekere voldoening kennis, nemen. Er zich op verhoovaardigea mogen zij niet en zullen zij niet, omdat zij overtuigd zijn in de critieke Novemberdagen slechts te heb ben gedaan, hetgeen zy schuldig waren te doen. En ze weten dat onze Heiland in zoodanig verband het woord onnutte dienstknechten bezigde. Ze deden hun plicht. Niets meer, niets anders. Dat sluit aile menschelyke hoogmoed en pretentie uit. Toch mag van Prof, Kips' woorden met er kentelijkheid worden melding gemaakt. Het „eere wien eere toekomt" behoeft onderons geenszins te worden verwaarloosd. N. H. Ct Opleidingscursus dar Nederlandsche Heide-Maatschappij De Directie der Ned. Heide-Maatschappy heeft ia sea beknopt geschrift een en a„aer meegedeeld ever de opleidingA. van werk en boschbazen, boschwachters enz: B. van opzichters enz. Wij gelooven, dat dia inlich tingen velen welkom zullen zijn. Het voor naamste vslge hier: De eureus A. stelt als eischen vaa toela ting: dat men de lagere school met vrucht hebbe deorloopea, kennis hebbe vaa de praktijk van land- en bsschbauw, en zooveel teore- tisehe kermis, ais op een laudbouwwinter- cussus kan worden verkregenvoor den leef tijd vau minstens 18 jaren. Om toegelaten te kunnen worden tot cur sus B., moet men minstens 19 jaren zyn.de kennis hebben van esn 3-jarige cursus Hoo gere Burgerschool, idem van een landbouw- winterschooi, en eenige praktyk van land en bosehbouw. De leerling moet flink kun nen en willen aanpakken, en met arbeiders kunnen omgaan. In het a.s. voorjaar worden weer nieuwe leerlingen aangenomende cur sus duurt twee jaar. Omstreeks Maart heeft een oproeping in verschillende bladen plaats, waarna men zich bij den Directeur te Arnhem kan aanmelden. Na gehouden exitnen war den hoogstens 45 leerlingen toegelaten. Van Maart tot October woraen de leer lingen tegen een geldely'ke belooning, bui ten werkzaam gesteld, van October tot Maart ontvangen ze te Arnhem theoretisch ouderwys. Hebben ze den cursus met vrucht gevolgd, dan wordt hun een diploma uiigetelkt. Het onderwgs wordt gegeven door den Directeur 13 ambtenaren der My., 2 van het Staats- boschöeheer, en 1 leeraar io de wiskunde uit Arnhem. Het schoolgeld bedraagt per winterhalfjaar voor Afd. A. f 10, voor Aid B. f 40. Boe ken èn kosten van exuisn-s (f 20—f 25 per winterhalfjaar) sgn ook voor rekening der leerlingen, De zomers kunnen c-e leerlingen zelf geheel of grootendeels in hun onder houd voorzienvoor de 2 winterhalfjaren kan men te Arnhem of in de omgeving een kosthuis vinden voor pl.m. f 40 per maand, en hooger. De vooruitrichten der leerlingen hangen grootendeeis af van eigen inspanning; wie zijn best doet, heeft kans geplaatst te wor den bg de Heide-Mij. zelfs bij het Staats- boschbeheer of bij de Do seinenverschil lende oud keringen vonden ook elders een betrekking. De brochure geeft een lystje van 202 oudleerliagen van de 7 cursussen, sinds 1903 gehouden. Daarvan werden 55 bg de Heide-Mij geplaatst: 18 'o.v. als opzich ter, 5 ais adjunct opzichter, 10 als adspirant opzichter, 4 als bosch- of werkbaas, 4 als ambtenaar. Een 19-tal werden boschwachter bij het Sfaatsboschbeheer, 8 vonden plaat sing bij het Koninklijk domein te Apeldoorn, 18 werden rentmeester, directeur, opzichter, enz. by particuliere cultuurondernemingen, 7 bosch - of werkbaas in particulieren dienst, 37 kwamen bij cultuuroudernemlngen in Oost- Indië, 8 bg de bodemcultuur in Amerika, 23

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 1