land- m tuinbouw. üemenbd nieuws, geworden over den ex-keizer of de schul digen voor de rechtbank. Is het, omdat de beschuldigers zichzelf ook schuldig voelen? Nauwelijks was er van alle kanten op ge zinspeeld, dat zulk een rechtbank een goed idee was, vooral ook, omdat dan alle schul digen en vooral de ware schuldigen konden ontdekt worden, of op eens was het gedaan met den Fransch-Eugelschen aandrang om den ex-keizer te vonnissen. Dat teekent toch de pennemenschen ginds Is er eigenlijk wel een rechtbank noodig om uit te visschen, wie de schuldigen zijn Weet niet ieder tegenwoordig, dat de groote schuldigen eigenlijk de menschen ven de stookpers zijn, die jarenlang hun best hebben gedaan om de landen tegen elkaar in 't har nas te jagen Had die pers de laatste 10 jaren vóór den oorlog zich zóó beijverd om den krijg te voorkomen als ze nu gestookt heeft, de ellende ware niet over ons gekomen. Ja die persl De krantenkoningen, Nort- cliffe en dergelijke, weten wel wat z« doen a»s ze huu milüoenen aanwenden om links en rechts kianten op te koopen. De richting doet er niet toe; die monschen ver- koopen publieke opinie van diverse samen stelling, zooals anderen een pondje koffie. In binnen» en buitenland (men zegt, dat die li tgelsche krantenkoning ook al Holiandsche bladen bezitkoopen en verkoopen ze. En ze maken en breken oorlog naar believen. Dat de eeuwige pers nog altijd de groot- w c it is. valt ook zoo duidelijk waar tene ns In de afschuwelijke troebelen >e Berlijn, 't li heusch geen toeval, dat de Bolsjewiki daar cc kratueupaldzen hadden ingepalmd. O >k zij wisten, dat wie baas is van de pa pieren wereld, op den duur de heele wereld regeert. Daar is niets te gen bestand Gelijk de kleine druppel, die dag In, dag uit den steen uitholt, er ten slotte in slaagt den ko los te overwinpe. zoo is de sterkste mensch op den duur niet bestand tegen de lectuur die hij geregeld geniet. Alüjd blijft er wat vart in zijn brein fiawerk'n en hij zat al voor een stevig tegengif moeten zorgen, wil hij er geen blijvend nadeel van ondetvinden. Er wordt door ons veel gedaan voor goede lectuur, door bibliotheken, leeszalen, krantec, tijdschriften enz., maar nog altijd leggen we het loodje tegen de tegenpartij. Zoolang er nog lectuur van de vijand in onze huisge zinnen komt, mogen we niet rusten Voora! de krantenlecluur zij een voorwerp van aan houdende zorg. De slechte kranten zijn oor zaak van den oorlog maar ook van de gees telijke volksellende." Ik ben het hier volkomen mee eens. De Per3 kan vergiftigend werken, opruien en verdachtmaken. Wanneer ik Het Volk, hel hoofdorgaan van de socialisten lees, dan kan ik soms de vuis ten ballen van woede. Want de verdachtmakerij in dat blad is soms enorm. En ais ik dan bedenk, dat nog tientallen, honderdtallen (zijn het er geen duizenden arbeiders van Christelijke huize georganiseerd zijn in moderne vakvereeniglngen, die, als het er op aankomt allemaal dansen naar de pijpen van Troehtra c s., dan staat het schrei en mij nader dan het lach en, al hou ik er overigens heusch geen pessimistische levens beschouwing op na. En als ik dan bedenk, dat bij classis Dok- kum der Geref. Kerken een voorstel is in gediend om de vraag te overwegen of er niets gedaan moet worden om het indringen van de leeringen der N. C S. V. in de Ker ken door a s. predikanten tegen te gaan, dan zeg ik met Ds. Waterink van Zuif n (goed zoo, dominee leg de vinger maar eens op de wondeplek I) „Ik heb mij verbaasd over de activiteit van deze Kerkeraden 1 Als men toch maar met zijn tijd geen raad weet. We weten dat tientallen, honderdtalten, mi ?schien nog wel duizenden van onze Geref. arbeiders lid zijn van moderne Vakvereni gingen, die revolutie prediken, die vergiftigen ons volksleven maar men laat dat pas- seeren. Die Vakverenigingen hebben wel een officieele „belijdenis", een program, dat re volutionair, dus: goddeloos is. Maar aanstaande predikanten, dat is gansch iets anders, weet ge. Voor hen gelden bij zondere wetten." is het niet om de vuisten te ballen van ergernis Men gaat er over praten, of een a s. Ge reformeerd predikant wel lid mag zijn van de Ned. Christen-Studentenvereeniging, ter wijl prof. Bavlnck van de Vrije Universiteit en prof. Hoekstra van de Theologische school in het bestuur er van zitten. Maar de arbeiders men laat ze aan hun lot over. Of die lid zijn van een moderne vakvereeniging, dat doet niet ter zake. Moest het de oude Dr. Kuyper niet zijn die onlangs in De Heraut zijn waarschuwende stem liet hooren? Kerken, herzie u l Dsnk om onze arbeiders. Ieder dominee, ieder kerkeraadsiid moest Het Volk lezen. Misschien werden dan de oogen geopend. Ik raak heelemaal in de war en keer maar gauw tot mijn uitganspunt terug. Ik had het over de verdachtmaking van Het Volk. Je weet dat min. de Vries onlangs zijn financieel program heeft uiteengezet. Zoo wil hij o.m. verschillende genotmiddelen als thee, koffie, cacao enzbelasten. Een storm stak op. Een goede pers heeft de mi«. niet, ook niet van bevriende zijde. Alleen de Chr. Amsterdammer gaat ongeveer onvoorwaardelijk met hem mee. Edoch, er wordt gefluisterd, dat de hoofdredacteur van De Amsterdammer, de schrijver van het ar tikel, en min. de Vries een persoon zijn I Intussehenhoe men over de belastings plannen van Min. de Vries denkt, het gaat niet aan, hem aan te duiden, zooals J. t.(er) L.(aan) het in Het Volk doet, als den„Chtis- ten-bewlndsman", die de minst draagkrachti ge naar verhouding hit zwaarst wil tref fen. Oize Courant neemt het blad daarover eventjes onder handen en niet zoo zuinig, „Wie nu M\ de Vries persoonlijk kent, weet, dat, welke gebreken hem ook mogen aankleven, hem niet kan worden verweten, dat hH met opzet den minstdraagkrachtigen de zwaarste lasten zal willen opleggen. Veel eer zal bjj hem de goede wil voorzitten, om de lasten der kleine luiden te verlichten. Daarom, al zou nu ook blijken, dat bij uit voering van 's Ministers plannen de min3t draagkrachtige» het zwaarst getroffen zou den worden, dan kunnen er fouten BChullen in die plannen, doch dan behoeft het vol strekt niet geweten te worden aan het op zet om juist die het zwaarst te treffen. En in iedergeval mag dit niet maar zoo onbe wezen worden neergeschreven, om teedsbij voorbaat den minister en zijn politiek bij de arbeiders in een kwaad daglicht ie stel len. Dit is geen volks- voorlichting maar volks misleiding en gemeette verdachtmaking. Ziezoo, daar kunnen we het voorloopig mee doen dunkt me. Maar het helpt niets amice,- heusch het hrlpt niet. Je kunt pralen als Brugman. Het Volk zwijgt er overen gaat voort verdacht te maken. En dan te denken, dat er zooveel chr ar beiders Kom, ik hou op, anders begin ik weer van voren af aan. Van dAt punt valt nog heel veel te praten. Gegroet I HAKA. Waarschuwing tegen Geel Mosterd- zaadkoek. De Regeering verstrekte voor de maand November aan vele boeren geel-mosterzaad- koekeu, tegen den prijs van f 35— per 100 kilo, behalve vracht enz ZooalB Henkei te Ruinerwold ic het „Drentrch Lbid." schrijft is bij menigeen het vee, na voeding met gentalen koek, zelfs bij ern kie^e gift, ziek geworden (diarrtre). Bij een landbouwer stierf een kalf, bij ten ander zou een pink eveneens bezweken zijn, als het niet bijtijds was geslacht. De Rijksveearts te Meppel, de heer J. Knol, constateerde een en ander De inzender noemt het verstrekken van zulk veevoeder van Regeeringswege, zonder eerst het advies in te winnen van het Proefstation te Wageningen, onverantwoordelijk Deland- bouwvereeniging te Ruinerwold zond een kiacht naar Den Haag. Intussehen heeft het Proefstation voor Veevoeder onderzoek te Wagenlngea zijn ervaringen met geel-mosterdzaadkoek gepu bliceerd. 'i Ond ;rzochi 3 monsters, welke de volgende samenstelling hadden Eiwitachtiee Vetachtige Minerale Voclil Zuiverli. sloffen. stoffen. bestaadd. A 34.3 B 34.3 C 35.9 7.9 7.2 5.8 66 7.i 7.3 10.5 voldoende U.5 8.7 22 November begon men eer- 8 tal melk gevende koeien met monster-af (schilvers) te voederen, eerst K.G. per dag en per koe, met opklimmfng tot pl m. 2 K.G. na 4 dagen De "koeien namen het voeder zonder tegenzin op; nadeellge gevolgen werden niet waargenomen; alleen bij één dier herinner den reuk en smaak in zeer geringe mate aan mosterd. Varkens, die in een schrale wei liepen en bepaald hongerig ware*, weiger den een week lang de schilfers harddekkig, zoowel geweekt ia zure wei, als vermengd met pulp. Later namen ze het echter op. Na het onderzoek voederde men dezelfde dieren met monster B (koek) aanvankelijk ia kleine hoeveelheid. O k hier geen na- deeiige gevolgen, de opname ging wat moei lijker waarschijnlijk doordat de koek harder was daa de schilfers. Een der drie keur meesters nam aan alle acht keurmonsters in geringe mate een mosterdsmaak en reuk waar, de beide andeten merkten die sl chfs bij één monster duidelijk bij een tweede in lichten graad. Monster 3 (koek) was nog harder dan de voilge, weid daa ook zeer moeilijk opgeno- ineu3 der beesten lieten steeds een groo- ter en kleiner deel liggen, 1 koe weigerde den laatsten (4en) dag totaal; de andere kregen 2 K.G. daags. De melk der dieren weid afzonderlijk onderzocht; er werd niets bijzonders aan waargenomen, ook niet ais ze gekoekt was. Schapen heeft men op de Proefzuivelbedüjf niet, zoodat bij deze dieren met de koek een proef kon worden genomen, fn Denemarken beft! men bij soortgelijke proefnemingen dezelfde ervaringen als ie Wageningen op gedaan. Men steit daar do voeder waarde gelijk met die van goede raapzaadzaak. 300 M3 rotte Aardappelen. „De Veldbode" weet mede te deelen dat op de Klinkelbeek bij Arnhem 300 kubieke Meter aardappelschillen, sedert maanden daar liggende, in een rotten teestand verkeeren, en als triest te koop worden aangeboden. Dit zijn blijkbaar aardappelschillen, die ver zameld 2ijn ten behoeve van de veevoeder- bereiding door Van Calcar's fabrieken, wel ke bereiding te Arnhem moest worden stop gezet, wegens den ondragelijke.! stank, dien de grondstoffen verspreiden. Van het heele z.g. systeem Van Calcar is zegt de Hoofd- ledactcur slechts overgebleven het ge bruik van den droogtrommel, door Prov Van C geconstureerd, maar waarvan het principe ai bestond; immers in Duitschland kent men t rch ook roteefende droogtrommeh. Het trtu- ij» gevolg van het monopolie, aan de fa brieken van Prov. van C. verleend, is intus sehen geweest, dat honderdduizenden kilo's afval, in dezen tijd zoo kostbaar verloren gingen en ongebruikt bleven. Ware de ver werking van afval op veevoeder onder de uoodige waarborgen tegen knoeierij vrij ge laten dan zou veel meer afval tot zijn recht gekomen zijn dan nu. Bij een goed georga niseerde afvalverzameliog had de afval ge leverd kunnen worden aan fabrieken, welke voor de verwerking waren ingericht, of met geringe kosten ingericht hadden kunnen wor den. In het koele en koude seizoen zou men Üe af ral ongedroogd ter beschikking hebben kunnen stellen van de landbouwers nabij de stedendit had brandstof bespaard. C. B. mmmmnmi Zaterdag 25Januari, afslag, 's avonds 6 uur te Ouddorp in het logement van Akershoek van het oude schoolgebouw met erf en grond te Ouddorp op het dorp, kad. Sectie E. no, 2239, groot 3 aren, 80 centiaren, met banken, podium en al wat verder in het gebouw aanwezig is, ten verzoeke van de vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel te Ouddorp. Te aanvaarden 1 Maart 1919. Notaris VAN DEN BERG. Op Zaterdag 25 Januari 1919 nam. 1 ure te Nieuwe Tonge aan het tramstation van timmerhout, als planken, delen, ribben, latten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Maandag 27 Januari 1919, des voorm. 10 ure, te Somn-elsdSk, arrt de kaai van timmerhout, alt planken, dekn, ribben, latten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Maandag 27 Januari 1919, des nam. 2 ure te Middelharnis, aan de Kaai van tim merhout, ais planken, delen, ribben, latten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Woensdag 29 Januari 1919, d s ram. 1 ure te Goedereed -, aan het Tramstation van timmerhout, ais planken, delen, ribben, latten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Woensdag 29 Januari 1919 bij' inzet en op Woensdag 5 Februari 1919, bij afslag telkens des avonds 7 uur in het hotel Spee te Sommekdijkhet nieu wgebouwd huis met schuur en erf aan de Jseob Banestraat te te Som!iteJ3dijk, kad. Sectie B nummer 2475 thans bewoond door J, da Ruiter, voor f 2 70 per week tot uiterlijk"! Mei 1919 Ten verzoeke van den heer Anth. Mar,3 te Sommeisdljk. Notails VAN BUUREN Verkooping bij inschrijving van 71 iepe- bcomen middellijn 25 tot 50 e, M. staande langs de taring naar de hoe»e van den heer M. Blaak te Zuldland. In te schrijven per nummer of in de massa. Mondelinge inlich tingen bij den verkooper, den heer M Blaak en bij ondergeteekende te wiens kantoor rie inschrijvingsbiljetten gesloten moeten worden ingeleverd vóór of op Woensdag 20 Jati 19 8. Notaris C. LOEFF. Op Maandag 30 Januari 1919 nam. 1 uur te Achthuizen nabij café Jakobs van timmer hout, als planken, delen, ribben, latten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Vrijdag 31 Jan. 1919 's nam. 3 uur in het logement P. M. Schipper aldaar afslag van Zen huizen, met het erfpachtrecht van den grond tot 1 Nov. 1929 a/d Noordlandschen- dijk te Nieuwe Tonge, kad Sectie A no 's 1298, 1297, 1296, 1609, 1610 alien geheel groot I A. 57 CA. en 1611 gedeeltelijk, Ge heel groot 23 C A, ten verzdëke van den heer en mej. Robër aldaar. Notaris VAN iSPELEN. Vsijdag 31 Januari 1919 's narn. 3 uur, in het Logement van P. M. Schipper aldaar, afskg van: Zes huizen met het erfpaehtsrechtvanden grond tot 1 November 1950 aan den Noord- iandschendijk te Nieuwe Tonge, kad. Sectie A nos. 1298 1297-1296-1609-1610, allen geheel, groot l Are 57 centiaren, no. 161 i gedeeltelijk, geheel groot 23 centiaren, in perceelen en combinatiën, ten verzoeke van den dhr. en Mejuffr. Robër. Notaris VAN ISPELEN. Op Vrijdag den 31 Januari 1919, des na middags ten één ure ie S'eKendam, aan het Tramstation van timmerhout, als planken, delen, ribben, latten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Vrijdagen 31 Jan. en 7 Febr. 1919 tel kens nam. 3 uur te Dirksland ten heibergen van H. v. d. Doel bjj veiling en van J. Ver meulen bij afsjag van 8.8900 HA. 19 gemet 107 roeden V. maat Bouwland, onmiddellijk nabij Mclïssant in polder Roxenlsse, deels da delijk te aanvaarden deels op korter termijn verhuurd. Ten verzoeke van den heer W. v. d. Linde Jr. te Dirksland. Notarts v. d SLUIJS. Op Vrijdag 31 Januari 1919 bij inzet en op Vrijdag, 7 Februari 1919 bij afslag tel kens des avonds 7 uur in het hotel Meijer te Middelharnis het ruim, woon- au winkel huls (vroeger Apotheek) op den besten,win kelstand san den Westdijk te Middelharnis, kad. Sectie B, no, 1781 groot 1 are 96 centl aren. In eigen gebruik en direct te aanvaar den. Ten yerzoeke van Mej C. E Teepe te Middelharnis. Notaris VAN BUUPEN. Zaterdag 1 Februari 1919 's nam. 2 uur, ter herberge van J. A. Salla te Oude Tonge, verkoop van schaarhout, gegroeid op bosch- land a/d tweede Groeneweg te Oude Tonge, ten verzoeke van den heer D. Mosijaart Kz. Notaris VAN ISPELEN. Zaterdag 1 Feb-uari 's avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement van Akershoek, verhuring, bij inschrijving voor 10 jaar dade lijk ingaande, van ongeveer 76 48 aren of 1 Gemeten 200 R. V. M. bouwland teOuddep op Rustburg, zijnde het terrein waarop de gebouwen gestaan hebben met het naastge legen zoogenaamde „Plein" en het achter gelegen „Oude hof" ten verzoeke van Mej N. D. Lodder. Notafis VAN DEN BERG. Verhuring b$ inschrijving van twee hof steden voor 5 of 7 jaren, naar verhuizing. Ie. Een Bottwmauswoning, met erf, tuin en boomgaard te Bierl, (gein. Geervliet) met bouw- en weiland, te zamen groot 39 H.A 33 aren en 50 centiaren, thans in huur bij den heer B van Beek en 2e. Eene dito te Simonshaven (gem, Geer vliet) met bouw- en weiland te samen groot 40 H A. 61 aren en 4$ centlaren, thans in huur door den heer Joh. van Beek. Aanvaarding der landen dadelijk en der gebouwen 3 Mei 1919. Asnwijzing doen heeren huurders op 22, 23, 29 en 30 Januari a.s. Inschrijvlngsbiljelten, op formaatzegels van f 0,50, gesloten in te leveren voor eerstge noemde hoeve voor of op 1 Febr. en voor laatstgenoemde op 9 Febr. a.s. bij Notaris C. LOEFF te Zuldland, Op Woensdag 5 Februari 1919 in het ho tel Hobbel bij veiling en Op Woensdag 12 Februari 1919 in het ho tel Moelkcr bij afslag, telkens des voormid dags ten 11 ure, publieke verkooping van: Een burgerwoning aan de kade te Oolt- genspiaat. kad. Sectie A no. 795 groot 37 c. a. thans bewoond door den heer W. van Nimwegen A f 2 per week, ten verzoeke van de erven den heer Jac. van Nimwegen. Notaris AKKERMAN. Donderdag 13 Februari, bij inzet en Don derdag 20 Februari, b|J afslag, telkens des voormiddags 10 uur, in het hotel Spee te Sommehdijk, van: a: De landbouwerswoning genaamd „De Kleiburg* met bouw-en welland, tuin, boom gaard en water in den polder het Oudeland van Sommei sd^k, onder de gemeente Som- melsdijk, groot 41,31.50 H.A. of 101 gemeten 294 roeden. Sommelsdijksche maat, In 38 koopen, combinatiën en massa. b. 1.54.40 H.A. of 3 gemeten 243 Roeden Sommelsdijksclu maat,gedraineerd. Kostbaar bouwland, in den polder het Ou del add van So.uiuelsdijk, aan den Lnngeweg, tegenover den Kruis-'of Kioonweg, in 2 koopen en massa. c. 14.01,59 H.A of 30 gemeier. 155'/j Roe den. Voornsehe maat bouwland, in den 5e en 6e blok van den polder „KUnrkeland", on der de gemeen.e Nieuwe Tonge, strekkende van den Sint-Pieters- of Battenoordschen w: g tot aan den Welfesirüpschen dijk, in 16 koo pen, combinatiën en massa. d. 1.56.40 HA. of 3 gemeten 122 Roeden Voornsehe maal, kostbaar bouwland in den polder WdDstrgpe order de gemeente Nieu we Tonge aan den Duivewaartschen dijk, tegenover den Armenweg, in 3 koopen com binatiën en massa. Notarissen HAFFMANS ie Heiden en VAN DEN BERG te Coedereede. Op nader ic bepalen datums in de tnaand Feb.uari 1919, te Oude Tonge, publieke verkooping van 36 77 60 H.A. of 80 gemeten, 24 roeden kostbaar Wei- en Bouwland, ge legen in de onmiddelijke nabijheid van Oude Tonge, in den Heerenpolder. Bierder om- schreven bij biljetten en veilingboekjes, welke op nader te bepalen datum verkrijgbaar zijn ten kantore van Notaris AKKERMAN. Een vredesgebi uik van den periskoop. Beter dan voor ooriogsduikbooteu is het ge bruik, dat men in eer. krachtstation kan ma ken van een periskoop; ten minste hier en daar passen de opzichtets in electrische cen trale» reeds dit toestel toe, om de tempera tuur van de olie in transportforrnatoren af te iezen. Vroeger had men een ladder niet sporten noodig om den thermometer te be reiken, die aan den top van eiken transfo - mator opgesteld is. Doch dooreeneenvoudl- geu periskoop te gebruiken, is het nu voor de toezichthouders mogelijk gemaakt, den stand op de thermotrieterschaai af te lezen, die door een lamp verlicht wordt, terwijl zij op den vloer olijven staan. Ook in andere fab,ieken en inrichtingen zal men dit voor beeld met groot voordeel kunnen volgen. (IJ. en S.) Fraude. Te Zandvoort Is ernstige frande gepleegd door ambtenaren van het distributie bedrijf Zij voorzagen zich zelf en hun vrien den van velschillende artikelen en pleegden fraude in de boeken, waarin gefingeerde firma's voorkomen. Behouden weergekeerd. De kotb-r Vrouw Neeitje van IJ muiden, waarover onge: ustheld bestond, is na een wegblijven van 7 dagen behouden weergekeerd. Door het stukwaaien van de zeilen waren de opvarenden in groo- len nood. Na eerst op sleeptouw te zijn ge nomen door den Vlaardinger beuger 86, liet deze boot na het knappen van den tics, den kofter hulpeloos achter. De boot is echter met eigen huip te IJmuiden aangekomen. Nog gered. De drie opvarenden van he Katwgksche visïchersvaartuig, Rina K.W. 190 welk vaartuig door een stoomtreiler verla ten te IJmuiden is binnengesleept en waar van men dacht, dat de maaning wa? om gekomen, zijn door een vrachtiogger opge pikt e» in den Nieuwen Waterweg behou den binnengebracht. Verdrenken. Van een motorboot op weg naar Rotterdam, viel op het Kagtrmeer bij Warmond eea 22-jarige^knecht van boord en verdronk jammerlijk. Branden Te Son brandde Zondag de aan de familie v. d. V. toebehoorende boerderij met stalling af. De gehcele graanvoorraad ging in vlammen op. Het vee kon men bij- ttjd3 buiten gevaar brengen. In een woning te Kerkrade brak brand uit. Het pand brandde zoo goed als geheel uit. De 70-jarige invalide mijnwerker A, U door den rook half gestikt, werd naar een houten loods gebracht waar hij eenige oogen- blikken iater overleed. Maandagnacht is te Epe de onbewoond staande viiia van deo heer Spruyt te Rotter dam uitgebrand. Men vermoedt dat vooraf inbraak en diefstal heeft plaats gehad. Inbraak. Dinsdag is ingebroken ten huize van het Tweede Kameilid Mr. Dresselhuys, aatt de Stadhouderslaan te 's Graven hage Door het inslaan van een ruit zijn de in-' brekers van achteren in de keuken binnenge komen en toen door forceericg van de deur er in geslaagd het bui3 verder binnen te dringen. In de eetkamer was de geheele boel overhoop gehaald, ter wij i uit het buffet al het tafelzilver wa3 verdwenen Geld heeft men niet kunnen vinden, wel ziju nog eenige andere waardevolle voorwerpen ontvreemd In het geheel voor een bedrag van ongeveer f 13,000. De bewoners die boven sliepen, hebben totaal niets gehoord, zoodat een en ander eerst werd ontdekt, toen de dienstboden Woensdagmorgen beneden kwamen. Da politie, welke terstond ontboden werd stelde dadelijk een on ferzoek in, tot nu toe echter zonder resultaat. Holiaodsch schip gestrand Bij het De partement van Buitenlandsche Zaken is van den Nederlandschen consul te Havre bericht ontvangen dat de vice-consuRte Dieppe ge telegrafeerd heeft dat hfj bericht heeft gekre gen van de Marine-autoriteiten, dat het Neder- landsch vaartuig „Vier Broeders", komende van Londen met 110 ton hars op de kust van Treport is gestrand. Pogingen om het vlot te krijgen zijn mislukt Onverwacht geschenk. Vrijdagavond ver zocht een fatsoenlijk gekleede vrouw aan een dame op het Rembrandplein te Amster dam haar kindje even vast te houden, daar zij een dringende boodschap moest doen. De dame wachte, maar de moeder verscheen niet meer. Het kindje werd voorloopig naar het politiepureau gebracht. Het bleek niet ouder dan 9 dagen te zijn. Naar de moeder wordt een onderzoek ingesteld. Vlektyphus. In de Kamp te Haarlem, een wijk, waar veel volkslogementen zijn, ko men 12 gevallen van vlektyphus voor. Er zijn uitgebreide maatregelen ter bestrijding genomenverschillende personen zijn in ob servatie. Pen boer-zeepspecuient. Een winkelier te KoJIum vroeg per advertenbe karnemdkreep te koop. Hij kieeg een aanbieding van 4200 stuks van ecu veeboer te Wolvega. Spoorvvegdieven. Door de recherche te V(recht Is een elftal lo=se remmers der Staats spoor van 16 lot 24 jaar oud, gearresteerd wegens diefstal van goederen uit spoorweg wagens. Bij al de gearresteerden werd huis zoeking gedaan en goederen, van diefstal afkomstig, in beslag genomen. De meesten hunner hebben reeds bekend. (Tel.) Moord O a der de gemeente Retranchemcnt heefi men Dinsdagmorgen vermoord ge vonden in en nabij hun woning, het hoog bejaarde echtpaar J. Perels, wonende in den Olieslagerspoider. De vrouw lag onder het bed en de man gedeeltelijk onder een mest hoop verborgen. De moord is vermoedelijk in den nacht van Zaterdag op Zondag al gebeurd. Ongeluk De ijzerwerker P P. fe Schiedam woonachtig, is Dinsdagmiddag aan boord van het stoomschip Cron of Ciliecia, liggen de aan het terrein van de Rotterdamsche Drocgdokmaaf chapaïj te Rotterdam van een ladder in het ruim gevallen. Hij kwam met het hoofd op een luanel terecht en overleed kort daarna aan Öe bekomen kwetsuren. fj beslag genomen. Luit Graafland heeft naar uit Maastricht aan de 's-Hertogeab. CL wordt gemeld, meegedeeld, dat er begin der week getracht is, van Aken uit pakken met oproerige geschriften over de grens te brengen, h-tgeen evenwel door de waakzaam heid der mililairen belet werd. De pakken zijn in beslag genomen Ontplcfingen Uit verscheidene piaafsen van ons land ontving de „N.RCt." bericht dat daar Dinsdag de ramen rammelden. Uit TerneuzenOp dit oogenblik staat onze stad te dreunen op een wijze, zoo ais wij dat zelf tijdens het heftigste bombardement aan de kust of onze grens niet hebben me degemaakt. Slechts doffe geluiden van schie ten of ontploffingen worden gehoord, welke geen richting aanwijzer». Uit Sas van GentDe Duitschers hebben volt hun vertrek het kanaal van Terneuzea naar Gent op Belgisch gebied op allerlei manieren vernield en versperd. Woe nsdagmid dag heeft men feSelzaete de me beton geladen en tot zinken gebrachte iorpedobooten in de lucht latrn vliegen. Het gedonder werd te Sas van Gent angstwekkend en was sterker dan bij den ergsten strijd. De revoutieplannen Te Amsterdam zijn de vorige we>.k uitgebreide maatregelen geno men tegen een weer te verwachten bolsRe- wistlschen aanslag. In Den Haag zou men namelijk een uit gebreid complot op 't spoor zijn gekomen. Bij de generale staf waren dusdanige gege vens binnengekomen, dat men het alleszins rechtvaardig achtte ernstige voorzorgsmaat regelen te nemen. Het p'an zou geweest zijn, Zondagavond in de hooftstad het postkantoor, de stations, de Nederlansche Bank, de dagbladbureaux er> het gebouw der burgerwacht te bezetten. Om te voorkomen, dat de telegrafische ver bieding met andere steden hierdoor verbro ken zou worden, besloot men op het gebouw aan het Singel een draadiooze installatie aan te brengen, 's Morgeus vroeg was reeds zoo'n installatie op de Nedeilansche Bank gereed. In sommige gedeelten van het gebouw wer den prikkeldraadversperringen aangebracht en betrcuwbare manschappen ingekwartierd die de st-enge order haiden het gebouw tot het uiterste in handen te houden. Ook het hoofdkwartier der burgerwacht was op diezelfde wijze versterkt 's Nachts was daar een vendel gewapende burgerwachts gelegerd, gereed om in te grijpen, als dit noadig mocht blijken. Z >o waren nog tal van voorzorgsmaatregelen genomen. O, a. was het plan, de dagbladburraux op Zondagavond met millitaren te versteiken. Verschillende besprekingen waren voor dat reeds tusschen de autrciteiten gehouden. Russisch Omstreeks 11 uur Dinsdagavond werd in het kosthuis van H.Bop hef Vasteland al hier, waar Ruisen en Italianen tijdelijk zfln ondergebracht, de hulp van een paar burgers ingeroepen ten bate van een man, die met een revolverschot was verwond In een af gesloten vertrek op de eerste verdieping trof men twee Russen aan, een in nachtge waad, zijn hemd niet bloed bevlekt en een schotwond aan de linkerzijde van den hals, die een tweede Rus, die geheel gekleed was, op den grond gedrukt hield. De verwonde Rus, genaamd W.Joutawlef. klerk op het Russisch consulaat alhier, ver klaart dat, toen hij reeds te bed lag, de twee de Rus, die S. Parastschenko heet, met een electrische zaklantaarn in de eene en een geladen Browning in de andere hand, zijn kamer is binnengedrongen en van hem afgifte van zijn geld eichte, dat hij on der zijn hoofdkussen verborgen had Hij wei gerde, een worsteling volgde en Parrastschen- ko loste een schot, d3t hem aan den hals heeft verwond. De dader, die gearresteerd en ontwapend werd, ontkent dit en zegt, dat het wapen bij ongeluk is afgegaan. De verwonde Rus is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand i3 niet levensgevaarlijk. Parastschenko is uaar het politiebureau in de Groote Pauwensteeg overgebracht. Daar i3 bij in het. barit gevonden van een pas, gedateerd 20 D cemberl9l8, afgegeven door bet Souwjetcomité te Amsterdam en namens D. Wijnkoop onderteekent door zekeren Wle- schon. la de pas wordt hulp gevraagd voor den bezitter er van als vertegenwoordiger van een arbeiders- en soliatenraad, bij even tueel oponthoud in Dultschiand. Dsnkbiarheid De politie te Bussum heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een jong- mensch, dat ten nadeele van iemand, die hem in zijn gerin had opgenomen en koste loos van voedsel en kleeding voorzag, een belangrijke som gelds had ontvreemd. De ex-kroonprins beweegt zich thans over geheel Wieringen vrijelijk. Van de visschers heeft hij een zware zeemanst-ui en een iange duffelscbe jas gekocht waar hij bij koud en slecht weer mee uitgaat. J.l. Zondag woonde hij de repltltie van de Wieringsche „Harmonie" kapel bij en daar een der ledeil zijn koperen bruiloft vierde, feliciteerde hij hem en bood hem een glas champagne aan, waarna de bruidegom een dasspeld ten geschenke ont-

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 2