Woensdag M Januari 1919 338t* Jaargang N"„ 8461. voor ile Kwiëiliollandseiie ei» Seeiiwsciie Eilanden. "gaan An tirevolutimmit IN HOC SIGNO VINCES ou DE pers, binnenland. RECHTZAKEN. VERKOOP IN6EÜ Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS". W. BOEKHOVEN Zonen, S O M M E L S B Ij K. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 121/, Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing, Groote letter? en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- -en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. All© stulkk6«i vow «Se RHedftciie AövfrtcnWfc» ©s» v©pH©Fe A€Miiüf f# V Onderwijs. Dr. de Visser, minister van Onderwijs, heeft op 30 Dec. j 1. een mooi wetsontwerp namens de Koningin, b| de Kamer ingezon den. Geen blad of 't wordt behandeld, want de gelijkstelling in velerlei opzicht tusschen Openbaar en Bijz. Onderwijs, wordt er in vastgelegd, behalve dan nog de hoogere salarieerlng, die aan allerlei onderwijzers ten deel valt. 't Bijzonder onderwijs krijgt ook zijn wachtgeld, als er eens een onderwijzer of de heele School abdiceeren moet. Een Volontair krijgt 't volle salaris van 't Rijk. Krijgt de O. School behalve een Volontair nog een extra-meester, betaald uit de G=- meentekas, dan mag de Bijz. School ook uit de Gemeentekas een tweeden Volontair nemen, 't Herhalingsonderwijs wordt beter betaald. En zoo zijn er meer artikelen in 't wetsont werp, die blijdschap in alle kringen van onderwijs verwekken zullen. We mogen dr. de Visser dank zeggen voor zijn Oudejaars avondverrassing, en we hopen dat hij het genot mag hebben om 't ontwerp, zij 'tdan ook wat gewijzigd, in 't Staatsblad te zien. Is 't ontwerp volmaakt De Minister erkent zelf o.m. dat bfj voor de klassifiGatie niet veel voelt; en zoo is 't door gansch Neder land; dat artikel is voor wijziging zeer vatbaar. Ook de vergoeding voor de lesuren van 't H. O. 13 niet in ordewaar de Minister 't systeem toeoast om 't hoogste salaris met 4, 8, 12, 16 '/o te verminderen, en zoo 5 klassen van salarieering krijg!, had hij dit zelfde artikel ook op 't H. O. moeten toe passen, maar dat doet hij niethg geeft voor 't H. O. willekeurige cijfers, die in zijn systeem van Massificatie niet passen. Maar de Hoofdvereenigingen van Bijz. en Openb. Onderwijzers zullen hier nog wel een woordje meespreken, 't Ontwerp, en 't is zoo met elk ontwerp, heeft haken en oogen; maar dat komt wel goed, als de Hoofdvereeniglngeu maar adresseerenen ze zijn reeds aan den gang. De Massificatie vooral is 't zwakke punt; de rest komt wel, als van minder belang, in orde. Dankbaar zijn we. Dankbaar omdat een groot en mooi stuk atrjjd met eeu Rechtsche victorie eindigt, 't Zal onzen Voormannen, dr. Kuyper, mr. Lobman, op hun oudeu dag een ware verkwikking zijn te zien, hoe hun 50 jarige strijd door God den Heerc is be kroond hoe schoonc zegen op hun woorden en geschriften over Onderwijsrecht, gekomen is. En wat een heerlijke gedachte is 't, dat, bij zooveel ongestraft onrecht op Aarde, hier op Ondetwqsgebied, de Rechter der Wereld, nog 't Recht doet triomfeeren. Hier in Ne derland heeft 't Reeht 't van 't Onrecht ge wonnen. Zelfs de oude vijanden-zijn tevreden gestemd. Tegen de belastingplannen van Minister de Vries komen bezwaren. De indirecte be lastingen op koffie, thee, cacao- en choco lade, vallen niets In den smaak. En er zijn reeda antirev. klesvereenigingen, die klinkende moties er tegen hebben aangenomen. In de Chr. Pers, zoo vau Antirev. als van Chr. Hist, en Roomsche zijde, worden de be schouwingen geleverd, die den Minister niet in 't gevlei komen. En van de Socialistische Pers waait er een stinkbommenlucht over de Arbeidersklasse de Vries ditde Vries datreactionairconcervatlef enz. enz. die de Rijken spaart, waar hij geen Hefilng in eens aandurft. Het komt ons voor, dat de Minister wijs iZaL doen' om de indirecte belastingen op koffie, thee, cacao eh chocolade te schrappen. Niet, omdat de socialisten na hun mislukte Novemberaanslag nu wat anders noodig hebben om op te hitsen tegen Regeering en Regeeringsmeerderheiddat socialistisch ge mier over alles en nog wat, laat ten slotte ieder koud, mollen wroeten altijd. Maar om dat t artikelen zijn, die tot de levensbehoef ten behoorenen van zulke moet een Mi nister geen cent heffen. Laat hij weeldear tikelen dan dubbel belasten, maar geen levens behoeften. Geld moet er komen, 't Vaderland zit van boven tot onder in de schuld, en dan zijn er elk jaar nog millioenen noodig voor So cialen Vooruitgang, maar van koffie en thee enz. moet de Minister afbleven. wij kunnen ons met elk Christelijk protest «aartegen van harte vereenigen. Onze eenheid. Het blijft een zaak van het hoogste ge wicht, dat de anti-revolutionaire partij, welke zonder twijfel in de toekomst, indien zij principieel blijft, nog een belangrijke rol te vervullen zal hebben, eendrachtig blijft door strijden ter bereiking harer idealen. Zelfs mag gevraagd worden of het niet weuschelljk ware, dat de vele elementen in de Chr.-Hiat. partij, welke met ons nauw verbonden zijtz, te zamen met de anti-revoltionaireri den strijd tegen den. gemeenschappelijken vijand aan gingen. Natuurlijk kan men zoo iets niet forceeren. Het moet groeien. De loop der gebeurtenis sen zsl ons" allicht op den duur steeds dichter bij eikander brengen. Maar ook el forceert men het niet, het is toch wel goed zoo nu en dan op den plicht aller Christenen om schouder aan schouder te staan, te wijzen. Want zonder twijfel gaan we ook in ons vaderland een zeer moeilijke worsteling te gemoet. Een deel van het volk wordt, ondanks onderwijs en alle andere middelen van op voeding, steeds meer verwilderd. De gezin nen worden uiteengeslagen, de opvattingen gaan in egoïstische richting, het staatsbelang bezielt velen uitsluitend in verband met hun eigen belasg, verkugenir.g van het volk-is aan de orde van den dag. W.lien wij waarlijk de Christelijke grondsla gen vaa ons volksleven handhaven en tevens werken aan de opheffing des volks ia mo reel en materieel opzicht, dan zullen allen, die den Christus beladen, zich steeds nau wer aaneen moeten sluiten en met ontem- baren moed voor eigen politieke gedachten behooren te strijden. Wittebrood. Naar de N. Ct. meldt, zal begin Februari wittebrood van zoodanige qualiteit worden geleverd, dat het ongeveer gelijk is aan dat van vóór den oorlog. De samenstelling zal bestaan uit 50 pet. Amerikaansche tarwe, 37'/s pet. inland3cce tatwe en 12'^ pet. rogge. Het aardappelmeel, dat aan het tegenwoor dige brood zijn min aangenamen smaak gaf, zal dus niet meer voor de samenstelling wor den gebruikt. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK, Zittiag van 17 Jan. 1919. In deze zitting werden een aantal overtre dingen van het Cultuurverbod behandeld waarin als getuigen optraden de controieurs der cultuurcommissie, Tanls, Dirksland,j Ta- nis, Ouddorp, Van Tol van Sassenheim en Poortvliet van Dirksland. Er werd dan geëischt tegen. S. v. G. (niet verschenen) op getuigen ver klaring voor f 20 boete subs 10 dagen hech tenis. C. P. v. Es. 27 jaar landb. te Herklngen voor 5 aren peen zaad f 20 boete of 10 da gen hechtenis, J. C. K. 40 jaar, arb. te Middelharnis voor 10 aren peenzaad. Er bleek dat er geen 10 aren waren. Eisch vrijspraak, J. G. K. (alet verschenen), opgetuigen ver klaring, voor 2 are peenzaad f löboete subs. 15 dagen hechtenis. D. P. 38 jaar, landb. te M'ddelharnis voor 6 aren peenzaad. Beklaagde vond deze grootte overdreven. Eisch Vrijspraak. C. L. O. 25 jaar, landarb. te Middelharnis voor 25 aren uienzaad teveel. Eisch f 150 boete of 30 dagen hechtenis. J. T. 27 jaar, arbeider te Oolfgensplaat had op 7 September de3 morgens 6 30 uur bal dadigheid gepleegd op den Galathecschendijk met een wagen, waardoor de Inzittenden van den wagen vielen, en een zekere Mej van Dam zich ernstig bezeerde. Get. Maria van Dam 24 jaar te Oolfgens plaat verklaarde dat zjj onverwachts van de wagen viel en bewusteloos is weggedragen. Get. elschte f 20 schadevergoeding. Eisch voor deze laffe aardigheid f 10 boete of 10 dagen hechtenis, met toewijzing van de civiele vordering, groot f 20. J. v. d. B. 18 jaar visscher te Middelhar nis voor geschreeuw en getier, door hem ge maakt op 28 November 's avonds 3 uur op het Zandpad te Middelharnis, f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. P. B, (niet verseh.) A. M. 47 jaar, huis vrouw van v. d. L. en E. B. 24 jaar, huis vrouw van v. d L. allen te Ouddorp had den in vcreenigittg met elkander op 18 Nov, des avonds 1115 uur geloopen op de tram lijn te Ouddorp. Beklaagden beweerden dat zij ter goeder trouw waren en dat zij enkele boódschaopen moesten doen, o.a. afscheid nemen van de Belgen die den anderen dog zouden vertrekken. Eisch voor ieder f 6 boete Cf 6 dagen hechtenis. W. d. B. 36 landb. te Sommelsdijk voor 11 aren peenzaad. Eisch vrijspraak. K. d. G. 68 jaar, landb. Sommelsdijk voor 5 aren uienzaad f 25 boete of 10 dagen hech tenis, M, E, d. G. (volmachfigdeT.K.) Sommels dijk voor 23 aren uienzaad. Eisch f60 boete of 20 dagen hechtenis. J. K. 41 jaar landb. te Sommeisdfjk voor 13 aren uienzaad. Eisch f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. S. F. K. 52 jaar landb. te Sommelsdijk voor 40 aren uienzaad en 10 aren peenzaad, ter wijl hij slechts vergunning had voor 5 aren van die gewassen. Eisch f 60 boete of 30 dagen hechtenis, G. K. (niet verschenen) opgeiuigenverkia- ring voor 3 aren peenzaad. f 5 boete of 5 dagen hechtenis. L. S. 59 jaar laudb. te Dirksland voor 33 are uienzaad. Beklaagde beweerde van slechts 19 aren teveel. Get. A dechage J. Kruik 37 jaar controleur der cultuurcommissie te Oostvoorne ver klaarde het land zelf opgemeten te hebben en kwant ook tot 19 aren. Eisch f 40 boete of 20 dagen hechtenis. B. B. 48 jaar, landb. te D:rksland voor 15 aren uienzaad en 2 aren peenzaad. Eisch f 50 boete of 25 dagen hechtenis, C. v. L. niet verschenen (gevolmachtigd) door M. v. d. W. te Dirksland voor 17 aren peenzaad. Eisch f 50 boete of 25 dagen hech tenis, A. K. 18 jaar te Middelharnis had op 2 Dec, des avonds 8,30 uur op de Westdijkte Middelharnis, hinderlijk geieund tegen het etaiageraam der firma B. Haagens Zn. Eisch f 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. v, d, N. 22 jaar. Mandenmaker te Mid delharnis had op 20 December 1918, des nam. 2 uur met een wagen bespannen met 2 paarden gereden op den Zuidelijken Berm van den Westelijken Havenüijk te Middel harnis, eigendom van de heerlijkheid. Get. J, Born te Middelharnis verklaarde dat er steeds gereden werd, en door hen daarom palen waren geplaatst, welke werden verwijderd, zonder te weten door wien. Get. vroeg f 10 schadevergoeding. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis, met toewijzing van de civiele party groot f 5. A. T. 35 jaar werkman tc Stellendam, overtreding Leerplichtwet. Eisch f 8 boete of 8 dagen hechtenis. A. T., geheel alsvoren, Eisch f6 boete of 6 dagen hechtenis, C. G, 46 jaar, schoenmaker te Melissant alsvoren. Eisch f 6 boete subs. S dagen hechtenis. P. D. K., 40 jaar arbeider te Melissanf, alsvoren f 8 boete of 8 dagen hechtenis. M. R. en J. V., te Ouddorp (niet versche nen) voor 10 are uienzaad te veei. Eisch ieder f 40 boete of 20 dagen hechtenis. A. H. 65 jaar landbouwer4e Stellendam voor 17 are vla3 te veel. Eisch f 40 boete of 20 dagen hechtenis. H. K. te (niet verschenen) voor 6'/2 are koepeenzaad f 25 boete of 10 dagen hech tenis. T. H. 55 jaar landb. te Ouddorp had op 21 Dec. des avonds 11.15 uur in de duinen van Goedereede geloopen met een jachtgeweer welke gronden in eigendom waren van D. Breen aldaar, terwijl nog geen 12 maanden verloopen waren dat Bekl. voor eenzelfde feit terecht stond. Get. St. Visser 36 jaar te Ouddorp had het feit gezien en op zijn vraag toonde hij geen schriftelijk bewijs. Hij beweerde dat beklaag de eerst had gejaaagd op gronden van Breen toen op de Domeinen, waar hij is verbali seert. 'Het bewijs dat beklaagde toonde was hem eerst 6 dagen na het gebeurde verstrekt. Deze zaak is aangehouden tot 7 Februari. A. H. 37 jaar arb. te Nieuwe Tonge bad op 24 Dec. een haas vervoerd, zonder jacht- acte en zonder machtiging, buiten hef jacht veld. Get J. van Helden, Rijksveldw. teHerkia- gen had gezien dat hij uit het Jachtveld kwam waar collega Nieuwland hem het warme haas afnam. Eisch f 40 boete of 20 dagen hechte nis, met verbeurdverklaring van het inbeslag- genomen haas. L. A. v. d. V. commies ie Nieuwe Tonge kwam in verzet tegen het vonnis van 22 No vember voor dit kanton. Hij beweerde 2 maal veroordeeld te zijn voor een zelfde feit. De Rechtbank heeft' h;t 2e vonnis (f 60 of 30 dagen) vernietigd en deze zaak voor haar niet ontvankelijk verklaard. L. v. d. P. te Stad aan't Haringvliet kwam eveneens in verzet tegen een boete van f50 voor het afslachten van een varken. De Recht bank eischte bekrachtiging van het vonnis. Uitspraak 31 Jan. 0FFSC1ÊEL BE0EELTE. De Burgemeester van MIDDELHARNIS maakt bekend dat liefhebbers voor mil talre schoenen yan buiten de kom der gemeente zoolang de voorraad strekt, zich kunnen aanmelden Donderdag 23 Januari eu Vrijdag 24 Januari in het voormalig postkanroor van 2-4 uur namiddag. Middelharnis, Januari 1919. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Verkrijgbaarstelllag Regeeringsgoederen. De BURGEMEESTER van HERRINGEN maakt bekend, dat voor de week van 20 tot en met 25 Jan. 1919 is verkrijgbaar gesteld Op bon 166: 2'/t ons Suiker. Op bon 1 v. d. Kinderkaart 2'/i ons Suiker. Op bon 1673 ons rijst. Op Controiebon 168 boter, Herklngen, Jan. 1919, De Burgemeester voornoemd, DE WINTER. Verkrijgbaarstelllng Regeeringsgoederen. De BURGEMEESTER van MELISSANT, maakt bekend dat op Donderdag 23 Jan. verkrijgbaar za! zijn Op bon no. 9; der peulvruchtenkaart, Bruine boonen tot een gewicht van 0,2 K.G. Op bon 10der Peulvruchtenkaart: 0,2K.G. Erwten. Op bon no, 173, Kaas tot een gewicht van 0,15 K.G. Melissant, 22 Januari 1919, De Burgemeester voornoemd, DE WINTER. Verhuring bij inschrijving voor het seizoen van 1919, om te scheuren van 6 73-20 H A. weiland te Hekelingen in de Oude Uitslag van Patten, langs den Droogedijk in 5 perc. Aanwijzing doei de Heer D. Zoeteman aidaar. Inlichtingen ten kantore van ondergetee- ke.nde alwaar ds voorw. ter iezing liggen en inschrijvingshiljetten gesloten moeten worden ingeleverd vóór of op Woensdag 22 Januari 1019. Notaris C. LOEFF. Woensdag 22 Januari, na aflpop der ver- kooplng voor den heer P. Boelaars, te Oud dorp op het steedje van den heer Kis. Ha- meeteman Cz, van een groote partij doode musterd, orn contant geld, ten verzoeke van den heer D. Komtebedde. Notaris VAN DEN BERG. Woensdag 22 Januari 's voormiddags 10 te Ouddorp op de Goudmijnen om contant geld, vm een groote partij afbraak afkoms tig van de loodsen van de kustwacht. Ten verzoeke van den Heer P. Boelaars te Oud- dorp, Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 22 Januari 1919 bij afsiag, des avonds 7 uur in het hotel Spee te Som melsdijk Een huis met erf aan den O jstdqk te Som melsdijk, plaatselijk geteekenó A 280, kad. Sectie B. nummer 72, groot 55 centiaren. Ten verzoeke van den heer Matfh, Joppe Jz. te Sompieisdgk. Notaris VAN BUUREN- Op Donderdag 23 Januari 1919 in het hotel Hobbel aldaar bij afslag, des morgens om 11 uur van: Een huis met hauwschuur en een perceel bouwterrein aan het Weespad te Oolfgens plaat, in perceelen en massa, ter, verzoeke van den heer W. Kortewag Lz. aldaar, alles breeder bij billetten omschreven. Notaris AKKERMAN. Woensdag 22 Januari 1919 afsiag, des avorids 6 uur, in het logement vaa Wed. G. Kanters sfi Zn. te Oude Tonge, ten ver zoeke van de Erven dhr. Jacob de Vos van 1. Een huis en erf aan den Ring te Oude Tonge, kad. Sectie C no. 2116 groot 1 A. 8 c.A. met de bijbehoorende rechten, lasten en plichten ten opzichte van het kad. perceel aldaar Sectie C no. 959 groot 81 c.A. 2 Een schuur en erf aan den stationsweg te Oude Tonge, kad. Sectie, C no. 2333 groot 1 A. 98 c.A. Notaris VAN ISPELEN. Op Woensdag 22 Januari 1919 nam, 1 uur te Oude Tonge aan hei tramstation van tim merhout al3 plaukeii, delen, ribben latten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Donderdag 23 Januari 1919 nam. 1 uur te Melissant aan den Molendijk van timmer hout als planken, deelen, ribben, lattstn enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Donderdag 23 Januari 1919 's nam. 2 uur, verkoop van schaarhout vcor den heer Mr. A. Moolenburgh te Busfum, gegroeid op boschlaiid aan den 4deti Noord Boutweg cn Langeweg in den polder Oudenland te Ooltgenspiaat, in het hotel „Hobbel" aidaar Notaris VAN ISPELEN. Op Donderdag 23 Jan. 1919 In het hotel J. V/are aldaar bij toeslag, des namiddags ten 1 ure publieke verkooping van De Kapitale Hofstede genaamd „Dijkzlch!" nv andere bouw en weilanden in den Oude .iandschen polder onder Oude Tonge, groot 16.83.26 HA. of 36 gemeten 196 roeden pp es, half uur afstand van de tramhalte bij dk:' j. Pol leman, met daartegenovèrstaande werkmans woning, met tuin en verschillende perceelen onder massa's en, massa, ten verzoeke ran dan geer Z. Vreeswijk, Notaris AKKERMAN Ooltgenspiaat, Vrijdag 24 Januari,, te Stellendam, in het Logement van de Wed. Kuöps, afsiag, des avonds half zeven, van zes Woonhuizen met het erfpachtsreeht tot 1 Mei 1950 aan den grond, te Stellendam aan den Spuijdijk of Molenkade, kad. S-ctïe B no. 1253 t/m 1258, samen groot 5 aren 76 centiaren, ver huurd aan Human Brinkman, C. Lulme, Leendert Koese, M, van Lenten Hz., Aren Spuij en Adr. van der Laan a f 1,30 per woning per week, in 6 perceelen, com binatiën en massa. Notaris VAN DEN BERG. Vrijdag 24 Januari 1919, 's nam. 3 uur, in het Logement van J. van Paasschen te Nieuwe Tonge, veiling, en Vrijdag 31 jauuarl 1919 's nam. 3 uur, in het Logement van P. M. Schipper aldaar, afslag van Zes hulzen met hei erfpachtsreeht van den grond tot 1 November 1950 aan den Noord- laudschendyk te Nieuwe Tonge, kad. Sectig A nos.1393 1297-1206-1609-1610, alten geheel, groot 1 Are 57 centiaren, no. 1611 gedeeltelijk, geheel groot 23 centiaren, in perceelen en combinatiën, ten verzoeke van den dhr. cn Mejuffr. Robër. Notaris VAN ISPELEN. Vrijdag 24 Jan. 1919 's nam. 3 uur, in het logement van J. van Paaschen te Nieuwe Tonge, veiling en Vtijdag 31 Jan. 1919 's nam. 3 uur in het logement P. M, Schipper aldaar afsiag van Zes huizen met het erfpachtrechl van den grond tct l Nov. 1929 a/d Noordiandschen- clijk te Nieuwe Tonga, kad Sectie A no.'s 1298, 1297, 1296, 1609, 1610 alien geheel groot 1 A. 57 CA. en 1611 gedeeltelik.'Ge heel groot 23 C A. ten verzoeke van den heer en mej. Robër aldaar. Notaris VAN ISPELEN. Zaterdag 25 Januari, afslag, 's avonds 6 uur te Ouddorp in het logement van Akershoek van heb oude schoolgebouw met erf en grond te Ouddorp op het dorp, kad. Sectie E, no.

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 1