i GEMENGD NIEUWS. I lo r Een „verhooging" is vast. Een „toeslag" is slechts lijdelijk, ai bestaat natuurlijk, ook de kans, dat de „toeslag" na zekeren tijd als de toestanden zich niet wij zigen ia het vaste inkomen moet worden bij- gesmolten. Hoe het zij, alom gaf men „toeslag." Doch toen bleek het toch dl te gek, om daarbij absoluut niet met de grootte der ge zinnen rekening te houden. De nood en de werkelijkheid wierpen al die theorieën omver. Jui3t de stijgende prijzen hebben de onge lijkheid van levenspositie tu-raclien grooteen kleine gezinnen nóg weer scherper gemaakt, En zoo kregen velen ook „kindertoeslag." 't Zij dan, dat er bij het toekennen uit drukkelijk van de kinderen gewag werd ge maakt, 't zij dat er stilzwijgend met de grootte van het geiin werd rekening gehouden, 't Woord „fokpremie" verstomde. Men wende ook Links aan 't idee. En thdns heeft zich het eigenaardige ver schijnsel voorgedaan, dat in de „Bode"'tor gaan vao d?n bekenden „wooden" Bond van onderwijzers niet lang geleden door een der voormannen, bepleit is het denkbeeld krach tig propaganda te maken voor de idee om bij de komende salails-regeling cok we! de gelijk rekening te houden met de behoefte en dat in verband met de grootte van het gezin. Men ziet nuchter de werkelijkheid. In dat opz'cht deed de crisis nut. En ik behaëf niet te zeggen, hoe ik mij hartelijk over deze symptomen verbéüg er is niets waarmee meer direct de toekomst van ons volk samenhangt, dan de zorg voor 't groote gezin. Want als de kinderrijke gezinnen verdwij nen en het kinderarme regel wordt, dan -gaat het volk te gronde. En ik heb er mij insgelijks hartelijk over verheugd, dat de bekencte socialistische arts L. H(eyermans) in de Hygiëniscfte Kroniek van „Het Volk' in een tweetal artikelen bet Nieuw-Malthusianisrne zoo krachtig gegee- seld heeft, ah 't uit dién hoek, waar men het goddelijk gebod als factor uitgeschakeld heeft, maar geschiedt n kan. - Die artikelen moeten bij elkaar gevoegd 1 En din ia den „brochurehandel" der Partij, Hier wordt nu bevestigd, dat het óók voor een volk geldt: „In het onderhouden van Uw geboden is groote loon." Ook wat aangaat dit tijdelijke leven. Met volkomen instemming neemt de schrij ver b.v. over het woord van Grotjahn„In de toekomst zal een volk slechts zoo lang bestaan, wanneer het, niettegenstaande de algemeene kennis van voorbehoedmiddelen, zorgt voor een geboorte-overschot van be- teekenis." En dit woord van prof. Hector Treub „De bourgeoisie is bezig zich den nek te breken over het Nieuw-Mailhusianisme." En zè'f zegt hij met grooten ernst: „Voor tel van volkeren wordt het een taak van zelfbehoud den strijd aan te binden tegen dezen vorm van Nieuw-Malihusianisme, want anders kan het niet uitblijven of het Japan- sche en Chineesche ras zal zonder ooilogte voeren in de toekomst het blanke ras over vleugelen." En nóg es weer in zijn volgend stuk: „Het N. M. is ontaard en geworden een gevaar voor de intelligentste, werkzaamste en beschaafdste volken van Europa." Ieder voeitwij spreken daders. - Wij leggen éérst den' nadruk er op, dat kinder-beperking, zooals het N. M. van den hu'digen dag najaagt, van God verboden en vervtoekt is; dat het is een afschuwelijke zonde en eerst in de tweede plaat3 wijzen we er op, hoe ook déze zonde haar eigen bittere vruchten draagt. Doch d&t verschil zal biijven bestaan. Wij verheugen ons er over, dat thans aan de Linkerzijde een langzame zwenking plaats heeft ten "pzichte van het kinderrijke gezin en het kin niet anders of de pogingen om de sociale positie van dit gezin krachitger te maken, zullen straks ook van die zijde wor den gesteund. Laat er dan óók bij ons eenheid zijn Die is er, helaas! nog steeds niet. Ook onder óns wordt nog maar al te vaak de doctrinaire leus opgeheven: Gelijk loon, óók itt publiekea dienst, voor gelijken arbeid, zonder eenig vet band met dv behoefte van wie den dienst verricht." Dat lijkt dan een pracht-sfelling. Die oiiiyk en rechtvaardig, ja misschien wel christelijk heeteïi moet. Maar met die stelling is het kinderrijke gezin dan ook Mie hoop op éénige verlich ting van druk afgesneden 1 f Ongetroost wordt het weggezonden. Want het héét dan wel, dat.het „doorsnee- looa" zóó hoog moet worden opgevoerd, dat ook een kinderrijk gezin er behoorlijk van leven kan, maar in het licht van dézen tijd nu de verhouding tusschen prijs, behoefte en verdienste maar ongunstiger wordt, is dat een theorie waarbij het kinderrijke gezin verhongeren kan, zooals 't met elke theorie is, die niet klopt op de werkelijkheid. Onder ons móét in dezen eenheid van overtuiging komen. En het doet zéér. wanneer b.v. in den Rotterdamschen Raad, een onzer eminentste mannen 't gewicht van zijn woord in de schaal werpt, om een voorgestelden kinder toeslag voor de ambtenaren en werklieden, omver te kegelen. En wij begrijpen het niet, dat zeifs „Pa trimonium" pleit voor een regeling, waarbij de ongehuwde onderwijzeres, die voor nie mand te zorgen heeft en wier oude dag ver zekerd. is, J^dten zij hetzelfde werk ver richt preoiCT evenveel traktement moet hebben als de gehuwde onderwijzer met acht of meer kinderen I Dat héét dan de konsekwente theorie. Ach! wat hébben we van dat rijden op princlplëele stokpaardjes al niet te lijden ge had. In onzen schoolstrijd en op zoo menig gebied 1 Moge God er ons van verlossen I Laten we het leven toch nemen zooals het is en niet zooals het zich volgens onze theo rieën zou moeten ontwikkelen UITKIJK. Dood gedrukt. Op het rangeerterrein te Zwolle is de 9-jarige L. T. met het hoofd tusschen twee buffers bekneld geraakt en rlóod gedrukt. Zonderling geval. Te Haarlem werd inde laatste dagen handel gedreven in broodkaar ten. Bij onderzoek bleken de kaarten afkom stig te zijn uit een kist door iemand op 16 December aan het N. B. Spaarne gevonden en opengebroken. De kist was geadresseerd aan bet eemeentebr stuur ie Zevenhoven. De zaak wordt nader ondsrzocht. Gevaarlijke Dienstweigeraars. Vier dienst weigeraars te Assen traentten uit de Hendiik- kazerne te ontvluchten. Door hei verbreken ven eert ruit kwamen ze in de wacht en na men eenige geweren weg. Een officier en vaandrig zijn ontwapend, waarop de wacht begon te schieten. Ook de dienstweigeraars losten schoten, met veel moeite zijn ze ein delijk weer opgesloten. Mislu te oplichting. Een firtr.a aan den Schledamschen Singel te Rotterdam werd Zaterdag opgebeld namens een familie aan den Westersingel om daar een vijftal bont stellen te bezorgen. Da firma deed navraag bijydie familie die echt r nergens van af wist. Een loopjongen met een doos opgevuld met papier werd naar het opgegeven adres gezonden. Op den Westersingel gekomen werd wb jongen aangesproken door een paar mannen, die de gewon* truc uithaalden. De jongen gaf de doos af ea tegelijk pikte d? politie de mannen in. Een effectenhandelaar op de Zuidblaak te Rotterdam heeft men getracht op te lich ten voor f 720. Op diens kantoor is een jon gen gekomen met een kwitantie, geteekend met den naarn van dien effectenhandelaar en een verzegeld pakket, waarin zich gouden en zilveren munten zouden bevinden en het welk hij naar zijn zeggen in opdracht had af te geven tegen ontvangst van f 720, ge lijk de kwitantie vermeldde. Een bediende van het kantoor, die packet =n kwitantie aannam, ontdekte dat de handteebening van den patroon niet in orde was. De jongen werd aan de praat gehouden en de politie gewaarschuwd. Het pakket bleek geen gou den en zilveren munten, maar een straatsteen te bevatten. De jongen zeide, dat hij gehan deld heeft id opdracht van een heer, die hem op het Beursplein opwachtte, maar in middels verdwenen was. Lijk gevonden Op den spoorweg der H. S- M. te Delft is het vermorzelde lijk van een onbekend, ongeveer 21-jarigen iran ge vonden. Oneerlijke schoonmaaksters, Op een dor stedelijke bureaux te Rotterdam hébben ge- dnrende de laatste maanden diefstallen plaats gehad van levensmiddelenkaarten en bons. Gebleken is, dat deze diefstallen wrrden ge pleegd door twee schoonmaaksters, die in bezit waren van een valsrhen sleutel van de kast, waarin de kaarten geborgen waren. De politie heeft beide vrouwen aangehou den. In de woning van een der vrouwen werden nog eenige duizenden losse bons en distributiekaarten gevonden, het restandvan de in de afgeloopeu maanden, gestolen hoe veelheden. Met deze kaarten dreef de vrouw handel, In een kast in baar woning werd f 11000— gevonden als opbreugst van de gestolen kaarten. De andere vrouw stal de kaarten voor zichzelf en de familieleden. Dit is de grootste diefstal van levensmiddtlen- kaareen, die tot dusver te Rotterdam is voor gekomen. Brand. Zaterdag brandde af de boerderij van Harskamp te Wiessel. Veel koren, ge reed voor de distributie, ging verloren. Alles was verzekerd. Doodel'jk gewond. Op de bruinkoolonder- neining Bruoahiide bij Brunssum, is de werk man K. bij een botsing van twee treinen zoo ernstig gewond, dat hij na korten tijd aan de gevolgen bezweek. Zonder brood. Te Enkhuizea wordtsedert Vrijdag geen brood meer gebakken, wegens gebrek aan snee!. Sommige inwoners trachten zich in de nabijheid gelegen dorpen van brood te voorzien. Zigeuners. Sinds eenige dagen trekt een troep van pl.m. 100 zigeuners doordeLattg- sttaat. Ze voeren een dertig-tal paarden mee, die vrij in de polders rondloopen. Diefstal len zijst aan de orde van den dag. Ouder veel belangstelling werd de vorige week een paartje, door den aanvoerder „bij eikaar gevoegd", „getrouwd"' zouden we haast zeggen, als de verlooning nfet zoo pot sierlijk was geweest. De Heerenveensche dienstboden. De Diens boden vereeniging te Heerenveen, besloot met 1 Januari a.s, a 40 pCt. trieer loon te vra gen. Legaten. Wijlen de heer W. H. van Rii- derbeek, notaris te Dordrecht, he; ft de vol gende Legaten vermaakt onder den Last van vruchtgebiuik tot 1924: de Vereenining tot Ziekenverpleging f~4000, het Kinderzieken huis f 1000," de Openb. Leeszaal f 1000 en een schilderij van Z. Lury, Armenzorg f 10C0, de Doopsgezikde Gemeente f 2000, ter ver- srerking van het salaris van haar predikant Dordrechleche Museum het schilderstuk „in bruidstooi", van Kamerling Onnes, en „De smokkelaars", van J. H. Jurres. „Pictura" f 1000, de Z. Holl. Wafersehapsbond te Rot terdam f 3000 en de Vereeniging „Rem brandt", te Amsterdam, f loOO. Twee paarden gestolen. Ts Haarlemmer meer zijn in den nacht van Vrijdag op Za terdag uit een schuur van den Landbouwer P. Koekho-ren twee beste veulenpaarden, ter waarde van meer dan f 2000— ontvreemd.- Door dp politie werd onmiddelijk een uit gebreid onderzoek ingesttU, wat tengevolge had, dat reeds Zaterdagmorgen de twee paarden en de dader van den diefstal te Leiden zijn aangehouden. Een postzak met belangrijke geldswaar den vermist. Men meldt ui Gprcum Een der postzakken, inhoudende belang rijke geldswaarden van verschillende belang rijk handels en bankinstellingen in het begin dezer week van Gorcum naar Amsterdam gezonden, 13 tot dusver niet aan het post kantoor in Amsterdam aangekomen. Oplichting. Eergisterenmlddag vervoegden zich by mevr. M. te Schiedam twee personen die voorgaven een bedrag van 49.— te komen innen voor leveranties aan den neer M Op aandringen der kerels gaf de dame, daar haar ntan ultstedig was hun alvast f20—mee in voorschot. Later is gebleken, dat men mét een paar oplichters te doen heeft gehad. Inbraak, In de tijdelijk onbewoonde villa van v. d. B. aan den Atnhemschen Straatweg te Velp is ingebroken. Blikbaar zijn de die ven door een kelderraam binnengekomen. Een groote hoeveelhied tafelzilfer wordt vem mist. Venlag van het verhandelde in den gemeenteraad te Middelharnis op Vrij dag 20 December 1918 des namiddags om 3 uur. Aanwezig 8 leden, afwezig den heer J. C. Born met kennisgeving. De Voorz. opent de vergadering met ge bed. En verzocht den secretaris de noiulen voor te lazen waarna deze worden goedge keurd. Aan de orde ingekomen stukken, a. Goedgekeurd terug ontvangen van Ged. Staten, raadsbesluit 1918 b. Een schrijven van P. Vermeulen inhoudende dankbetuiging, c. Proces-verbaal, boeken en kas vsn dén gemeenteontvanger, d. Een schrijven van de Ned. gemeentelijke beheer, gasfabriek, e. Ver zoek Joh. Zaaijer, om te visschen in de ha ven waarop afwijzend werd beschikt, f. Een adre3 van de bewoners der Schoolstraat, in houdende verbetering in de toestand van die straat te brengen. De Voorz. stelt den raad voor dit aan B- en W. over te laten om daar verbetering aan te brengen. Den beer Alblas verlangde hier het woord over. Hij zag liever dat B. en W. den raad een vast en groot stratenplan voorstelden en er zoo doende eene flinke verbetering kwam, en eens afstand gedaan werd van het lap middel welke jaarlijks plaats heeft, daar de toestand op heden onhoudbaar is. Ook deelde de heer Alblas mede dat de bewoners dier straat ook bij hem geweest waran om op d^e lijst te teekenen, doch daar hij er zelf bij betrokken is, wilde hij als gemeenteraads lid daar niet op teekenen. 't Gebeurd meer als de post 's morgens bij hem aan de deur komt, dat hij eerst een plank moest leggen, willen zij zijn deur bereiken. De Voorz. wii alsnog hebben dat de raad het aan B. en W. overlaat dat zij daar vol doende verbetering aanbrengt. Doch den heer Alblas is hier tniot mede tevreden, daar de Voorzitter hem niet yoldoende antwoord, en dringt er nogmaals op aan zooals hij heeft medegedeeld. Na eenige onderlinge discussie wordt be sloten het aan B. en W. over te laten om daar voldoende ve.-betering aan te brengen. Verders is nog ingekomen een verzoek van den heer Reevers om verbetering van jaarwedde. De voorz. steld voor beide politie tractementen met f 100 te verhoogen Den heer Slik verzoekt don voorz. om het adres Reevers voor te laten lezen, 't welk door den secretaris voorgelezen wordt, 't welk inhield om 't geen tekort komt aan kleeding dat de gemeente dit bijbetaald. Den heer v. d. Slik steld voor hem dit te geven, 't welk door den raad wordt goed gekeurd. De verhooging gaat in met 1 Jan 1919 Ook was ingekomen een adres van den heer Snijders en een van den heer Sinit3, Inhoudende, verzoek eervol ontslag als on derwijzer wegens zijn dienstjaren ea als hoofd van de meisjesschool wegens lichaams zwakte. De voorz. steld voor dit beide eervol on der dankbetuigen te verleenen, 't welk den raad goedkeutd. Vervolgens een verzoek van den heer van Paasschen om een stukje grond te huren van de gemeente naast zijn woonhuis, 't welk wordt goedgekeurd. Daarna een bericht van Ged. Staten, om den post buitengewone subsidie voor het openbaar onderwijs te doen vervallen. De voorz. acht het als nog rioodig die post te doen blijven, en steld den Raad voor dit aan Ged. staten te berichten. -Vervolgens steld de voorz. voor om het salaris van de Sasknecht met f 50 te ver hoogen. De heer Kootte komt hier tegen op en vindt het satans van de sasknecht veel te laag en vindt het treuiig in deze dure tijden dat door de gemeente zoo'n gering loon wordt betaald, en zag gaarne dat dit minstens met f 100 wordt verhoogd, den beer Alblas voegt het zijne er ook bij, en zag gaarne dat de gemeente de ioonen zoodanig regelde dat de werkman of ambtenaar niet om ver hooging behoefde te vragen. Nadat hier nog eenige discussie over plaats had, werdt besloten het loon van de sas knecht met f 50 te vethoogen. Vervolgens deeld de voorz. mede om het noordelijk gedeelte van het stukje grond langs de tramlijn disponibel te stellen voor varker shokken 't welk wordt goedgekeurd. Aan de orde is nu benoeming lid en plaatsven augend lid voor de gasfabriek, de beide aftredende herren L. de Ruiter ais lid en J. Nieuwland als plaatsvervangend lid worden herbenoemd. Vervolgens benoeming van een Regent voor 't weeshuis, aftredend de heer J Knops, op de voordracht zijn geplaatst de heeren J. Knops en B. Tiggehnan, door den raad wordt met 8 stemmen en 2 blanco benoemd den heer J. v. d Slik, en wordt deze door den voorz. gevraagd of hij zijn benoeming 't welk hij bevestigd beantwoord. Vervolgens benoeming van een lid van de plaatselijke schoolcommissie, op de voor drecht zijn geplaatst Dr, Cleinde t en Ds. van Vei zen. Bij gehouden stemming is daartoe benoemd Ds. van Vtlzen welke met zijn benoeming in kennis zal werden gesteld. Daarna sttld de voorz. voor over te gaan tot het benoemen van een onderwijzer. Alfa betisch zijn op de voordracht geplaatst Merheer van Sommelsdijk; C. Tiggelman van xMiddelhsrnis en J. van Toorn van Din- teioord, na gehouden stemming wordt met algemeene stemmen ber.oemd C Tiggelmar. Vervolgens had nog eer.e wijziging plaats in de gemeenlebegrooiing, 't welk werd goed gekeurd, 't suppletoir kohier hondenbelasting wordt goedgekeurd. Dat van den Hoofdelijken omslag acht de voorz. nood'g dit met gesloten deuren te doen. Alvorens daartoe besloten wordt doet de voorz. rondvraag. Den heer van der Slik zegt klachten ont vangen te hebben waarom die lantaarn by het huis van den heer Clewens niet orand. De Voorzitter zegt dat van de 86 lantaarns er slechts 23 branden, dus dat er wel op meer plaatsen geen lantaarns branden en dat dit slechts op de noodige plaatsen kan ge schieden. De heer Esselink vraagt of het uiteinde van de Waterweg wat verbeterd kan wor den, daar het op 't oogenblik haast niet doen baar is daar met een rijtuig te passeeren. De Voorz. zegt daar een onderzoek raar te zullen Instellen. Ook werd dooi Esstlinknog gevraagt of het niet mogelijk is,'t gas's mor gens wat vroeger te geven. Doch de Voorz. zegt dat dit een regeling is die de gascom- missie betreft, en dat het niet gemakkelijk is, dit zoodanig te regelen dat het voor allen goed is Den heer Alblas vraagt hoe of het met de uitkecring van onze armen gesteld is want dat die mensehen dit me( deze dure tijden ook hard noodig hebben. De Voorzitter zegt, dat dit de laatste 2 jaar aanmerkelijk hooger is geworden. Ten slotte vraagt de heer Bruggeman of er toch niets aan te d en is om de baldadig heid op de Westelijk tegen te gaan, want dat dit tegenwoordig meer dan erg is. De Voorzitter zegt, dat hij ds laatste weken ge durig de politie er op gewezen heeft vooral daar op te letten. Maar hoe of dat zit weet de voorzitter niet of zij het niet willen zien of niet kunnen zien, hoe het zij, zij zien het niet. Doch wanneer er zulke baldadigheden plaats hebben kunnen de burgers daar ook klachten bij den burgemeester indienen en kunnen zij op zijn volle medewerking reke nen. Hierna gaat men over in geheime zitting. VERGADERING 'van den Raid der ge meente den Bommel op Maandag 23 December 1918, des nam. 2'/j üur. Tegenwoordig alle leden met uitzondering van den heer B. Jongeling, die door ziekte verhinderd is de vergadering bij te wonen. Na opening door den Voorzitter worden de notulen der vorige veigadering gelezen en goedgekeurd. Vervolgens worden de volgende ingeko men stukken voor kennisgeving aangenomen. a. Schrijven van HH. Ged, Staten, houdende goedkeuring wijziging begiooting dienst 1918. b. Idem, houdende goedkeuring besluit tot het aangaan van een gelcileening voor het uitbaggeren der haven. c. idem, houdende goedkeuring heffing kade- en havengeld. d. Idem, houdende mededeellng, dat de jaarwedde ambtenaar van den burgerlijken stand is bepaald op f 100 per jaar. e. 1-Jem, houdende goedkeuring begrooting dienst 1919. In behandeling komt verder le. Schrijven van HH. Ged. Staten, hou dende mededeeling, dat het wenschelij.k wordt geacht de verordening op het beheer van het Levensmiddelenbedtljf in één artikel te wij zigen. Met algemeene stemmen wordt be sloten het artikel te wijzigen overkomstig het verzoek. 2e. Wijziging verordening regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel der O. L. scholen. Met algemeene stemmen worden de wijzigingen, die HH. Ged. Slaten gewenscht achten, aangenomen. 3e. Schrijven van verschillende inwoners, houdende verzoek om den onderberm van dert Oostdijk te verharden. Na eenige be spreking wordt aan B. en W, opgedragen de kosten van bestrating te betekenen. Met een en ander zal spoed gemaakt worden 4e. Wijziging begrooting dienst 1918. In vetbatid met het te laag geraamd zijn van verschillende posten, wordt besloten de begrooting dienst 1918 te wijzigen, als in het concept is aangegeven. 5e. Voorstel B. en W. tot vaststelling pacht van het land van 't Burgerlijk Armbestuur. Met algemeene steramen wordt besloten de pacht te bepalen op f 90 per H.A. Na de rondvraag wordt de openbare ver gadering gesloten, ten einde over te gaan in besloten vergadering tot het behandelen van eenige reclames Hoofdelijken omslag. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van 20 December 1918, Heden stonden een aantal beklaagden te recht voor overtreding Cultuurverbod, waar voor als getuigen waren gedagvaard de heeren Keizer van Melissanf, Poortvliet, Ditks- land, Tanis Dirksland en van Tol Sassenheim. Er werd dar. giëischt tegen: M. K„ 24 jaar, landbouwer te Harkingen, voor 20 are uienzaad en 1 H.A. vlas f 500 b.ete sub3. 100 dagen hechtenis. B. D. 25 jaar, arbeider t.'Middelharnis voor 11 aren uienzaad f 25 boete of 25 dagen- hechtenis, P. D. S. (niet verschene^) Op getuigen- veiklanng voor 53 aren vlas, f 60 boete of 30 dagen hechtenis. J. v. D 28 jaar landarb. te Ooltgensplaat 5 are uienzaad f 20 boete of 20 dagen hech tenis. L. C. (niet verschenen). Op getuigenver- klaring voor 10 aren uienzaad, 14 aren peeti- zaad en 50 aren vlas f 25 boete of 20 dagen hechtenis. J. B. (niet verschenen.) Op getuigeverkla- rlng van 14 aren tyen teveel f 60 boeten of 30 dagen hechtenis. P. L. v. d. W. 29 jaar werkman te Dirks- Irfnd voor 5 are koepeenzaad f 10 boete of 10 dagea hechtenis. M. K. (riet verschenen.) Op getulgeverkla- ring voor 7'/> are uienzaad f 25 boete of 25 dagen hechtenis. C O. 27 jiar, arbeider te Oude Tonge voor 7'/i aie uienzaad f 25 boete of 25 dagen hechtenis. M. J. K. 26 jaar, arbeider te Nieuwe Ton ge voor 5 are koepeenzaad f 10 boete of 10 dagen hechtenis. H v, B, 42 jaar, arbeider te Nieuwe Tonge voor 1,9 are uiezaad ,f 6 boete of 6 dagen hecht- nis. G C. v. d. H. 49 jaar, bakker te Middel- barnis. In deze zaak werd het Openb. Minis terie niet ontvankelijk verklaard, L. v. G. (niet verschenen) Op getuigever- klaring voor 7 aren peenzaad f 20 boete of 10 dagen hechtenis. B, B. 31 jaar werkman te Dirksland voor 2 aren koepeenzaad f 15 boete of 15 dagen hechtenis. C. K. (niet verschenen.) Op getnigeverkla- ring voor 3 aren uienzaad f 15 boete of 15 dage hechtenis. A. v. S. 20 jaar, koopman te Oude Tonge voor 4 aren uienzaad f 20 boete of 20 da gen hechtenis. 1. v d. D. t. v) Oogetuigeverklaringvoor 4 aren zaaiuieu f 30 boete of 15 dagen hech tenis. in een tweede zaak tegen deze be klaagde wed voor een gelijke overtreding, dezelfde straf geëlscht. J. v. P. 27 jaar, werkman te Oude Tonge voor 5 aren uienzaad f 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. v. P. als voren, ditmaal voor 4 aren uien zaad f 10 boete of 10 dagtn hechtenis. In afwijking de Culfuitrovertreding heden de zaak tegen A. v. d. K 27 jaar te Melis sant (niet verschenen) welke zich op 27 Aug. 19 8 aldaar had schuldig gemaakt aan het laten loopen van een hit op de trambaan der Rotterd. Tramweg Maatschappij. Getuige H A v. Buren, 39 jaar machinist te Sommelsdijk verklaarde dat hij het feit gezien had en zelfs zfin trein moest inhou den om een aanrijding te voorkomen. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. v. d. K. 18 Jaar, stoker te Middelhar- nis en M. B. 16 jaar, arbeider aldaar ston den heden terecht, beklaagd dat zij op 29 November 1.1. des avonds 7 30 uur aan den Ritg te Mlddelharnis een hek, toebehooren- de aan D. Peeman uit de hangen had ge licht en op de straat geworpen, waardoor het hek ten deele werd vernield en er hin der voor voorbijgangers ontstond, v. d. K. ontkende, B. erkende dat hg er 1 hek heeft ultgcworen, dat andere, wist bij niet. Get. D. Peeman landb. fe Middel harnis had het feit zeif niet gezien. Hij zat thuis en toen hij op het rumoer buiten kwam lag zijn hek op de straat. Get. A Struik 16 jaar, landbouwerszoon te Middelharnis bad gezien dat de twee be klaagden bij het hek stonden, en het er uit geworpen werd Wie het deed wist hy niet. Get. M. Onderdelinde 16 jaar te Middel- harnis had gezien dat beklaagde B. zijn hand aan het hek sloeg en het op de straat ge worpen werd. Hij kreeg het nog op zijn hie len. Eisch voor P. v. d. K. die niet gunstig bij de Rechtba k bekend staat f 10 boete of 10 dagen hechtenis. M. B. f 5 boete of 1 maand tuchtschool. Aisnu volgdende Cultuurovertredingen werd geëischt tegen M. K. 52 jaar landb. te Dirk- land voor 5 are uienzaad en 3 aren peen- zaad f 20 boete of 20 dagen hechtenis. A. J. de B 28 jaar, landb. te Herkingen f voor overtreding van uienzaad, vlas en sul- kerbieten f 100 boeten of 50 dagen hechte- 1 nis. A. M. 43 jaar landb. te Oude Tonge voor 5 aren uienzaad f 20 boete of 20 dagen hech tenis. lu de tweede daarop volgende zaak voor 4 aren zaaluien f 20 boete of 20 dagen hechtenis. P. J. B. 47 jaar, arbeider te Oude Tonge voor 2 aren zaaïuien. Beklaagde beweerde het land gehuurd te hebben. Aangehouden. v. d. D. (niet verschenen.) Op getuige- verklaring voor 2 aren zaaiuien f 15 boete of 15 dagen hechtenis. P. v. d. G. 29 jaar, arb. te Dirksland voor 4 aren uien f 15 boete of 15 dagen hechtenis. J. B. Dz. 30 jaar, landb. te Ouddorp voor 51 aren [zaaiuien f 200 boete of 100 dagen hechtenis. J. M (niet verschenen) voor 67 aren sui kerbieten, 20 aren cichorei eit 20 aren zaai uien f 600 boete of 2 maanden hechtenis. E, T. 61 jaar, landb. te Ouddorp voor 13 aren zaaiuien f 40 boete of 20 dagen hech- tenis. /- S. v. G. 22 jaar, landb, te Mlddelharnis voor 7 aren peenzaad. Beklaagde beweerde niet de teler te zijn, hij was wet bij den te ler in dienst en den vorm als loon zou hij de helft van de opbrengst, ontvangen. Aan gehouden. L. D. 53 jaar, landb. te Ooltgensplaat voor 15 uienzaad f 50 boete of 25 dagen hechte nis. A. H. 35 jaar, werkman te Sommelsdijk, in verzet tegen een boete hem opgelegd in een der vorige zittingen, Hij was toen voor het vervoer van een haas In gesloten jachttijd verroordeeld tot een geldboete van f 20 of 20 dagen hechtenis. H. vroeg vermindering van boete. Het O. M. bekrachtigde het vonnis. Uitspraak 3 Januari 1919. Arrondissementsrechtbank te Rotterdam. Strafzitting. In de zaak van den niet-verschenen bekl. A. den B., die voor het kantongerecht te Sommelsdijk had terechtgestaan wegens overtreding van de visscherywet doch bij vonnis van dat kantongerecht van alle rechts vervolging was ontslagen, heeft het O. M. vernietiging van het vonnis geëischt, met veroordeeling van bekl. tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. De rechtbank heeft Maandag veroordeeld Juffr. A. de Lwegens het in den klein handel verkoopen van voile rauwe melk le gen hoogeren prijs enz. door schuld te Mid- deihan is, bij verstek, tot f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. H. D. R., wegéns het in den kleinhandel verkoopen van nuchter kalfsvleesch met been tegen hoogeren prijs enz., door schuld, te Nieuw Helvoet bij verstek tot f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. Juffr. L. v. d. Swégens het in den klein handel opzettelijk verkoopen van volle rauwe melk tegen hoogeren prijs enz., te Middel- harnis, bij verstek tot f 25 boete, subs. 10 dagen hechlenis. Juffr. S. A. T., wegens het in den klein handel opzettelijk te koop aanbieden van zeeppoeder tegen hoogeren prijs enz., te Dirksland, bij verstek tot f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring. -A Verkrijg De BUIS maakt be gende we Op bon wicht var Op bon 0.25 K.G. zal geld ijl Somme Verkrijg De BIJ NIS maa 30 Dec. 1 met 4 J gesteld Op bon Op bori Op bon dere soo Op boni Op bor Erwten. Op bor Middel! Verkrijg De BU niaakt be en met 2 Op bor Op bot Op bot Op boi Op boi Op Co Herkin Verkrijg De BL maakt bf tot en r gesteld Op bc van 0,15 Op bo van 0,2 Op bo van 0.25 Verder dag 30 uur nieu gereikt dat zi nieuwe b veranden 31 Dec. dat hel de gemei Meliss De Bu onder de van 1 onder ft lo. alii waar in te worde herstelle wijze tol van voo voor een daartoe i dergaan een krac zigd of blijven. Daar,

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2