voor de Znidhollandirhe en Zeeuwsclie Eilanden. PREMIE Zaterdag 28 December 1918 88ste Jaargang N"\ 2454 An litem Orgaan Eerste Blad 1919, liisiijiiiwiiishi M iiis t'irsfaf Mi? feuilleton. IN HOC SIGNO VINCES „MAAS-ES SCHILBIBQDI" GEËMANCIPEERD. „HIT GOUDEN HERT", OP OEN UITKIJK. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling, BUITENLAND bg vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN Zonen, SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 12l/s Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DjNSDAG- en VREjDAGMORQFN 10 UUR. Aiie Mnfs.8i.esi ^o«r de Redactie toestemt. .IdverieraSSêsa èe vcriSièr® dsnfisIstrstle franc® lee te sessien mmm de lilfsrever» In het as Nieuwjaar-nummer van dit blad, zullen evenals vorige jaren gebracht aan Familie, Vrienden en Be gunstigers opgenomen worden tegen den geringen prijs van slechts ©vgsss indien de advertentie 5 of minder regels bedraagt. Elke regel meer JLOeealS. Daar van deze wijze om elkaar geluk te wenschen, steeds meer wordt gebruik gemaakt, omdat het 't omslachtige ver zenden van naamkaartjes kan vervan gen, zal het ons aangenaam zijn, r eeds Air de advertentiën daarvoor te ontvangen, teneinde voor een goede plaatsing te kunnen zorg dragen. DE UITGEVERS. voor de lezers van Wij hebben voor onze lezers te koop voor den iiu'itefflgew«©is lagers prijs van 25 CENT een keurig in koper diepdruk uitgevoerde foto van onze Vorstelijke Familie, (boudoir formaat.) Tegen inzending van 27 ee&t in post zegels, volgt toezendii g onmiddellijk. Afgehaald aan ons bureau a 25 cent. Haast u, au-gezien de voorraad niet groot is. Be A dministratie Schrijnende tegenstelling Eens was er een diep stille stonde, toen de wachters des hemels als dienst- door HUGO KINGMANS. 11) Heléne, gezeten aan de bestuurstafel, stut het hoofd m de hand. Wat mankeert die man? Kent die haar le ven Alles schildert hij nauwkeurig. Zoo is het immers ook met haar het geval Terwijl hij spreekt, ziet ze Herman, die haar verwij tend aanstaart, omdat zij niet voor hem is, wat zij heeft beloofd. Ziet zq Charles, die nu den slaap des onschuldigen slaapt en dien zij verwaarloost Ziet zij Henk, gestut in de kussens, het ventje van de presidente, die zoo graag zou willen, dat moeder voorlas, om wat afleiding hebben bij z'n schier onduldbare pijnen. Met verheffing van stem gaat de spreker werkeïflkh^jbrengt haar weer terug tot de Haf!? zi!n vaste overtuiging spreekt hij uit. in p?ats van de gehuwde vrouw niet is ha,An p lieke leven, maar in het huis van naren man. knechten des Allerhoogsten zich gereed hielden om de homelooort uit te gaan en de Blijde Boodschap des Heils aan bij hun schapeu neerliggende herders te gaan verkondigen. Er was stilte in den hemel, want de Zone Gods zou zich gaan openbaren in 't vleesch. Waarde eeuwen óp gewacht hadden, wat de Engelen hadden begeeren te zien, wat de profeten zagen naderen, wat den vromen Israël aantrok; wat de ceremoniën afbeeldden't zou nu tot openbaring komen. En zooals er altijd bij een koninklijke verschijning een korte pooze van spanning is van inge houden adem, van beklemde borst van toegewrongen keel, maar daarna een spontaan enthousiasme, een losbarsting van blijheid, een aanzwellende stroom van geestdrift, een vloedgolf van vreug de een ze-a van klanken vol gejuich, zoo óók in die stille stonde, voor de Koning der Eere zijn glorieuse entree op Aarde deed. Maar nauwelijks was de moedervreugde gesmaakt, 't Woord vleesch geworden, had de Goddelijke Verlosser vleesch en bloed van men- schen voor allen zichtbaar aangenomen, of het hemelsch gejuich klonk langs 't firmament en dat twintigeeuwen oude Lied, neeudie zestig eeuwen oude Scheppingshymne uit 't Parijdijs werd gehoord over de velden: Eere zij God in de hoogste hemelenvrede op Aarde en in menschen een welbehagen. Vrede op Aarde. Bracht ons Kerst feest dien En keizer Augustus riep zijn legi oenen op om een Romeinsch Wereld- gezag te vestigen en _'t oude Wereld rijk van Babel op nieuwen voet te herstellen. En koning Herodes misleidde de Wijzen in 't Oosten om kwasie in den vorm en de belofte van Heiland aan bidding dien Heiland te vermoorden. En latei-, in de donkere catacomben, ver van 't gejoel van Romes heidendom en diens gruwelijke aanbiddingen van door 't intellect uitgelachen goden, zuchtte Christus kinderen bij de viering van huu nachtmaal. En de Oorlogen hieiden aan. Dan om 't Christendom te vestigen met 't zwaard in de hand tegen Saksers en Longobarden, dan om 't „Neea, de vrouw moet niet streven naar gelijkheid met den man. Zij behoort hem on derdanig te zijn. Het staat in mfjn Bijbel en ook in den uwen, ais ge het maar lezen wilt „En de Heere God bouwde de ribbe, die H^j van Adam genomen had, tot een vrouw en bracht haar tot Adam." En in dit verband zegt ook Paulus„De man is het hoofd der vrouw." Gij lacht. Juist, dat is de kwestie. Ik heb nu alleen nog maar gesproken over het maat schappelijk leven. Maar de kern zit dieper. Het is het religieuze leven, waaraan de worm knaagt. Ge meent er te zullen komen met uw moderne levensbeschouwing; met uw eman cipatie, met uw Darwin, met uw schandelijk Neo-Malthusianisme, met uw crematie en wat al meer. Maar gij zult er niet komen. Gij hebt den God uwer vaderen verlaten en Het is hem niet meer mogelijk, voort te gaan. Hier wordt hardop gelachen, daar klinkt helsch gefluit. De presidente hamert. De debater tracht nog tegen het lawaai op te tornen, maar het gelukt hem niet en hij ziet van het woord af. En de gevierde spreekster De laatste woorden van den spreker heeft zij niet meer gehoord. Want in gedachten zat zij te Amsterdam, zag zij Herman zitten motel Hrsfbisraiu Gedampt® Boeretswtéigssr 63 4, 83H 14739 Direct nabij de Hoofdsteeg, ■mri.r...—. 5* DINERS f 1,- en k> ger. LOGIES MET ONTBIJT f 1.25, f 1 50, en f 1.75 Tel. uo 1582. Aiubevelead propnetair R. 0. F. I LEE-ïeom Het doe? ieder annW.v-Vss a«tfe« tegen Turk en Barbaar. Oorlogen ook uit puur winstbejag, zonder een enkele ideëele gedachte, uit heersehzucht en begoerzucht tuk op overwinuingsglorie, op annexatie, op buit, uit haat en om zijn wraak den teugel te vieren, Oorlogen om de Vrijheid van Gewe ten te herkrijgen, en verlost te worden van een staatsorde, die den lust tot 't Vrije Woord en 't Vrije onderzoek on derdrukte, om te komen van onder een despostisch Koningschap dat de schuil hoeken des harten durfde te openen door 't geweld van schavot en ver minking des lichaams en brandstapel. Ve En de eeuwen door was er Oorlog De gansche wereld doorVrede was de Scheppingsgedachte Vrede rnischte ho ven en in de kribbe te Bethlehem Vrede aan 't Kruis te Golgotha Vrede op den OlijfbergDe hemel is vrede. Eu de A.arde zuchtte er om. Maar er was nog geen vrede Rusland ligt amechtig onder de plun- derzucht der Bolsjewiki en diens com plot dat de vaan der Re volui ïe hoog iu top voert. Da Entente zet haar lood- zwaren voet op de'Centralen. Duitsch- land kraakt en de grootste monarch van Europa, de Czaar met zijn heele familie is doodgeschoten, terwijl des ex-keizers leven hangt aan een zijden draad. Engeland en Amerika, schijn baar vrienden, zijn eikaars concurrenten in zake de macht ter zee en haasten zich in zenuwachtigen ijver om den een den ander in vlootbouw en daarbij behoorend oorlogsmateriaal te over treffen. Japan loert op Siberië. De af genomen Duitsche Koloniën met den Elzas roepen nu al om nieuwen oorlog. dien zij zoo liefheeft, eenzaam en verlaten, in het bezit van een vrouw, die hij toch niet bezit. Al haar liefde komt weer boven. Zij gevoelt zich niet in staat den spreker te beantwoorden. Het rumoer in de zaal roept haar tot de werkelijkheid terug. Ijlings staat ze op, fluistert de presidente iet3 in het oor en verdwijnt Dit werkt verrassend. Vlugger dan de hamer van de presidente dit kan bewerken, is het plotseling stil, doodstil. De leidster deelt mede, dat de spreekster plotseling ongesteld is geworden en sluit de vergadering. XI. Zij weet niet wat ze doet. Ze is de zaal ultgeleopen, heeft in de garderobe van de bestuurskamer haar hoed en mantel gezocht eu staat weldra op straat, waar de regen neersulzelt, nu reeds den hee- len avond. Werktuigenlijk steekt zij haar parapluie op en neemt de richting naar het station, dat weldra bereikt is. Waggelend treedt z3 op het loket toe en vraagt zenuwachtig gejaagd om een klaartje eerste klas Amsterdam. Op de Indiën slaat menig Land zijn jaloersche oogen. Io ons Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen spat de antipathie tegen den ondankbaren Belg de protest- meetingen uit en in onze 2e Kamer heeft 't Geweer bij den Voet* tegen over wat snoode Belgen de harten vervuld. -X- Vrede op Aarde Bracht ons Kerst feest dien Geen vrede op aarde, zoolang de zoude woedt on woelt. Geen Volkeren- hond, geen arhritage-gerechtshofgeen afschaffing van vloot en leger, geen vermorselen van imperialisme en mili tairisme, brengt een Vrede. Die komt nooit dan op die nieuwe Aarde, waarop (en daarop alloen woont zij) Gerechtig- tigheid woont, In een zondige wereld kan men door dwangmiddelen-wat uit wassen en grove holsters van Onge rechtigheid weg krijgen, maar de Wortel d.i. afkeer van God en haat tegen zijn naaste, blijft tenzij de Weder geboorte hij 't individu, haar machtige kracht doet gelden. Maar de Wereld in haar geheel wordt niet wedergeboren. Velen zijn geroepen, maar weinigen uitverkoren. Maar de wereld, als grooto massa, wil van geen Gerechtigheid weten en draagt dus van uur tot uur, van oord tot oord de zaden van oorlog in haar schoot, en strooit die uit, en doet ze ontkiemen. Vrede op aarde? Bracht ons Kerst feest dien? Ja, want de genade is particulier, is persoonlijk, is voor den eenling. En de uitverkoren Eenlingen vormen da Kerke Christi, georganiseerd in Haar Hoofd Christus. En die Kerk draagt de banier des Vredes tot over Graf en dood. Want Jezus is Vredevorst. Maar daar buiten 't is al oor logszucht, hatelijk en elkaar hatende, volgens 's Heeren Woord, dat de Waar heid is. En dies was de Vrede gevlucht van de aard9 ook op ons voorbijgegane Kerstfeest. Nadruk verboden. Er bestaat een woord„fokpremie", 't Is gesmeed doer onze tegenstanders en 't werd sinds eenlge jaren toegepast op wat De loketjuffrouw ziet haar medelijdend aan en vraagt, of ze ongesteld is. Mevrouw Vaa Lankeren schudt ontkennend en vraagt toonloos, wanneer de trein vertrekt. „Over tien minuten, Mevrouw." Dat treft. Weidra is het stalen ros vóór het perron en heeft zij een eerste-klas coupé opgezocht waar zij tot haar groote verlichting, geheel alleen zit. En dat wil zij. Zij moet nadenken over Herman en over Charles en over haar gedrag de laatste jaren. En vrucht dat begrijpt zij vrucht van dat nadenken moet worden een glorierijke zelfoverwinning, een prijs geven van idealen een «vergave aan man en kind Diep in de kussens gedoken, snikt zij, alsof heur hart zal breken. Op het moment dat de trein zich in bewe ging zet wordt de coupé opengeworpen en treedt haastig een heer binnen. Hélène herstelt zich, droogt snel de oogen af. Even kijkt zij op en berkent den pre dikant, die zooeveu debatteerde en door de aanwezigen zoo met minachting werd be jegend. Zij kleurt. Ook hij herkent, groet beleefd en vraagt dan onmiddellijk, hoe het haar gaat. „Ik ben niet ongesteld," zegt Hélène kort. „Ik ga op de woorden van de presidente af Mevrouw, die zei, dat U ongesteld waart." bekend geworden is onder den naam „kin dertoeslag". Men weet, wat deze bedoelt. In particulier bedrijf kan zoo'n „kinder toeslag" niet worden toegekendzou 't al léén in de toekomst kunnen bij wijze van „verzekering", zoodat de kinderuitkeeringen over een gansch bedrijf werden verdeeld en niet ten laste kwamen van een bepaald patroon. Iets anders is 't in den public ken dienst. Dé&r tón het beginsel vaa „kindertoeslag" toepassing vinden mits het natuurlijk als beginsel wordt aanvaard. Wie tegen 't idee zélf is, zal de toepassing ook niet wil len in gevallen, waarin ze mogelijk zou zijn. Hoe was nu lang de stand van zaken? Aan de overzijde wilde men over 't alge meen van zoo'n „kindertoeslag" niet3 weten. Velen zien daar ia de kinderen geen zegen meer, tenminste niet wanneer er boven bet tweetal wordt „gefokt". Wie dat rlskeeren wil, moet het zélf weten, maar dan ook zélf de gevolgen dragen en er is geen enkele re- deu, waarom hem die kinderluxe door een extra-uitkeering ook maar in 't minst behoeft te worden verlicht: hij ondervinde de gevol gen zijner eigen daden, desnoods in een hen- gerende maag Zoo spraken zeer velen ter Linkerzijde. Zelf heb ik 't jaren geleden reeds uit den mond van een overigens hoogstaand man, in toorn eens gehoord toen 't over een plicht getrouw ambtenaar ging, die er met zijn g.oot gezin onmogelijk komen kon: „Wat doet de vent ook met zoo'n hok vol jongens I" Links wilde men geen kindertoeslag. Velen zijn er voor kinder-beperking, al kan dit gelukkig niet op allen worden toe gepast. Smalend sprak men van fok-premie. Ja, 't kwam soms zoo ver, dat een aan geboden of in uitzicht gestelde kindertoelage eenvoudig geweigerd werd. Wat men wilde, alléén wilde, was een algemeene, gelijke sa- laris-verhöoging, die evenzeer gelden zou voor den ambtenaar zónder kinderen, wiens vrouw bovendien ook nog een betrekking bekleedde, als voor den kinderrijken ploete raar, wiens vrouw in de huishouding 't al leen niet af kon en noodig hulp hebben meest. Daarheen dreef de „grauwe theorie". Nu doet zich echter 't merkwaardig ver schijnsel voor, dat de Ooriog en de Crisis de theoretici tenminste een weinig ontnuch terd hebben. Hoe tech was de gang van zaken? Toen alles duurder werd en de prijzen dl maar stegen, kon niet één ambtenaar meer met zijn salaris uit: 'n algemeene drang, die volkomen begrijpelijk was, ontstond, om vermeerdering van inkomsten. Over het algemeen kwam zekere trakte- ments-verhooging tot stand. Doch wat was het geval. Ten eerste bon die verhooging toch nooit gelijken tred houden met de stijging der prijzen en in de tweede plaats begon men allerwegen naast de „verhoogingen", ook „toeslagen" in te voeren, omdat niemand wist of en hoe lang de tegenwoordige ab normale toestand blijvend zou zijn. En ondeugend zegt hij dan„Dat vind ik trouwens ook het eenlg motief voor U, om de zaal te verlaten. Anders ware het een be- wij3 van zwakheid geweest. En ik veronder stel dat U van Uw standpunt mijn argumen ten wel had kunnen weerleggen." „Laten we nu niet gaan debatteeren tus- schen ons beiden," zegt Hétèpe mat. „Ik heb van al dat gedogen afschuw ge kregen." De predikant begrijpt haar niet, kijkt haar even verwonderd aan en neemt „De Stand aard", zoo juist gekocht, waar hij zich spoe dig in verdiept. De trein ratelt door. „Dominé." Verrast kijkt hij op. Het verwondert hem, dat zij niet „mijnheer" zegt. „Dominé." „Tot Uw dienst, Mevrouw." „Mag ik U eens wat vragen, strikt in ver trouwen Maar U moet me beloven, de waar heid te zeggen." „Dat beloof ik U stellig," antwoordt hij, bovendien nieuwsgierig, wat er na zulk een inleiding voor vraag zal komen. Nog even aarze}! Hélène Wordt vervolgd

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 1