Tweede Blad. officieel gedeelte. van het binnenhof. gemeenteraad. Twee Bladen. Zaterdag 21 december 1918* no. 2as2 BINNENLAND. VERK00PINGEN. PLAATSELIJK NIEUWS IN HOCSIGKO WSES Dit KQinmer bestaat ait BUITENLAND. Rfee lOe boter- en vet- week van bel Se tijdvak loopt van Woensdag- tl üecember tot en niet Ijtonderdag £6 decem ber. öe broodkaart van liet SOste tijdvak loopt van Maandag S3 lof en met Plnsdag 31 liecember. Verkrijgbaarstelling regeeringsgoederen. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat in de loop van de vol gende week verkrijgbaar zal zijn Op boil no. 5= der Peulvruchtenkaart, Bruine boonen tot een gewicht van 0,1 K.G. Op bon no. 6: der Peulvruchtenkaart, Groene erwten tot een gewicht van 0,25 K.G. Op bon no. 183: Rijst tot een gewicht 0,25 K G. Op bon no. 184Huishoudjam tot een ge wicht van 0,2 K.G. Op bon no. 185: Kaas tot een gewicht van 0,15 K.G. Op bon no. 186 Suiker tot een gewicht van 0.25 K.G. (voor kinderen beneden het jaar zal geldig zijn de bijzondere bon no. 18), Sommelsdgk, 20 December 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Verkrijgbaarstelling regeerlngsgoederen. De BURGEMEESTER van MIDDELHAR- NIS maakt bekend, dat voor de week van 23 Dec. 1918 vanaf namiddag één uur tot en met 29 Dec. 1918 zal worden beschikbaar gesteld Op bon 33: 250 gram Suiker. Op bon 34: 100 gram Gort. Op bon 35een stukje Zeep of pakje zeeppoeder. Op bon 36: 150 gram Kaas 20 plus of an dere soorten. Op bon 37300 gram Jam. Op bon 38250 gram Rijst. Op bon 11 der Peulvruchtenkaart200 gram Erwten. Op bon 12: 200 gram Boonen. Middelharnis, 19 Dec. 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Verkrijgbaarstelling Regeeringsgoederen. De BURGEMEESTER van D1RKSLAND maakt bekend dat in de week van 23 tot en met 28 December 1918 verkrijgbaar zal ge steld worden Op bon 159: 5 ons erwten. Op bon 160: 2 ons gort. Op bon 1612'/j ons Suiker. Op bon 16 der Kinderkaart idem. Verkrijgbaarstelling Regeeringsgoederen De BURGEMEESTER van MELISSANT maakt bekend dat in de week van 23 tot en met 28 Dec. a.s. verkrijgbaar wordt gesteld Op bon no 2, der Peulvruchtenkaart, Bruine boonen tot een gewicht van 0,4 K.G. Op bon no. 158, Gort tot een gewicht van 0,3 K.G. Op bon no. 159, Rijst tot een gewicht van 0,3 K.G. Op bon no. 160, Suiker tot een gewicht van 0 25 Kg. Mellasant, 21 December 1918. De Burgemeester voornoemd, DE WINTER. JACHT. De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Sta ten dd. 2 December 1918, no 85; Gelet op art. 11 der Wet van 13 juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden A. dat, gelet op de huidige omstandighe den, bij bovengenoemd besluit van de Ge deputeerde Staten zijn opgeheven le. de sluiting der jacht op alle wildsoor ten in het in deze provincie gelegen gedeelte der stelling van het Hoilandsch diep en het Volkerak nabij de linie van Ooltgenspiaat onder die gemeente op het terrein aan de ZO. punt van het eiland Overflakkee (ge meente Ooltgenspiaat). 2e. de beperking der jacht op alle wild soorten en van het verleenen van machti gingen tot het schieten van schadelijk ge dierte en het uitreiken van vergunningen voor het schieten van schadelijk gevogelte in het in deze provincie gelegen gedeelte van het gebied der Nieuwe Hollandsche Water linie, wat betreft de terreinen, gelegen in de gemeenten Asperèn, Everdingen, Gorinchem. Heukelum, Leerdam en Schoonrewoerd. B. dat voorts bij voormeld besluit van Gedeputeerde Staten de jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, in de geheele provincie wordt gesloten op Dinsdag 31_ December e.k., met zonsonder gang, terwijl het schieten van houtsnippen en het rn art. 16, sub. litt. g dier wet be doeld jachtbedrijf, van het vangen van hout snippen met laatwar- of valfloutven, blijft toegelaten tot en met 31 Januari 1919. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Pro vinciaal Blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. 's-GRAVENHAGE, 5 December 1918. De Commissaris jder Koningin voornoemd, SWEERTS. Amice Die rantsoeneering in den spreektijd der leden heeft maar wat fijn geholpen 1 Ia en kele dagen ware» we door de algemeene be schouwingen van de Staatsbegrooting heen. Zoo moet het ook gaan. Er Is werk aan den winkel I Het program van deze regeering is overvol, staande in het teeken van den tqd. De sociale kwesties moeten worden opge lost en met spoed. Aan het werk, mijne heeren, aan het werk! We gaan nu ook avondvergaderingen houden. Mr. Fock, de voorzitter, lijkt een sterke kerel. Want het is gewoonte, dat bij de avondvergaderingen de tweede voorzitter de leiding heeft. Maar tot heden daarvan geen sprake. Mr. F* ck is ook des avonds op zijn post, tenminste tot nu toe. We zijn al enkele hoofdstukken doorge kropen. Het eerste, dat handelt over het Huis der Koningin, vroeg stemming. Tegenstem den natuurlijk Wijnkoop met zijn vrienden en ook de sociaal-democraten, waarom deze laatsten Ze zeggen toch, dat ze in den grond republikeinsch zijn, maar niets tegen de Oranjes hebben Wacht even, Schaper kwam het zeggen, waarom de socialisten tegen dit hoofdstuk zijn. Omdat de Koningin zich de laatste weken ia de politiek had ge mengd 1 dit is absoluut onwaar. Ons volk wilde haar huldigen en daarom kwam Zij. Dat is alles. Natuutlp, ik begrijp wel de socialisten hadden liever gezien, dat zij ge zegd had: Nu, als jullie, minderheid, het roer van Staat in handen wilt hebben,, zal ik maar hesngaan. Ja, ja, dat Is lochus. Verder geen woord meer hierover. Ten krachtigste is verder in ons Lager huis geprotesteerd tegen de vele Belgische bladen, die een stuk van Limburg en Zeeuws- vlaanöerea willen hebben. De heer Nolens (R. K.) sprak als Lim burger een hartig woordje. Minstens 99 der Limburgsche bevol king zei hij werpt met verontwaardi ging de gedachte \jaa zich af, dat zij de Nederlandsche vlag zou wenschen vervan gen te zien door welke vlag ook. Neen, de Oranjevlag in topl Wanneer de Koningin nu In Limburg kwam, zou het een zegetocht zijn, waarbij de demonstratie op het Malie veld in den Haag kinderspel was. Na deze woorden daverde de Tweede Ka mer van toejuichingen. De heer Van der Voort van Zijp (A. R.) nam den heer Van Groenendaei, katholiek afgevaardigde voor Limburg, onder handen. Deze heer moet in een pariiculier gesprek uitlatingen hebben gedaan, als zou bij de annexatie (inlijving) bij België wel willen. Later verklaarde hij, dat dit maar een grapje geweest wasl De zaak is wel wat ernstig voor een [grapje, dunkt mij. Andere heeren, die bij dat gesprek tegenwoordig waren, verklaarden dat in ernst was gesproken. De heer Van der Voort van Zijb wilde een stel lige verklaring hebben van dit Kamerlid, dat het maar een grapje was. Die verklaring 13 er nog niet. Verschillende onderwerpen gicgen zoo eventjes onder den hamer door, waarna Hoofdstuk IV (Justitie) aan de orde kwam. Zoo heel veel belangrijks, asnice, leverde dit niet op, zoodat ik dezen brief gevoeglijk meen te kunnen eindigen. Politicus. De Spoorwegmateriaal-orders. Omtrent de groote orders, die de Pruislsch- Hessiscise spoorwegdirectie aan verschillende machinefabrieken gegeven hebben, verneemt de Köln. Volksztg." nog, dat voor het loo- per.de boekjaar nog 1045 locomotieven, 1558 wagens voor personenvervoer en 27.108 goe derenwagens xjjr> besteld. Daarbij komende voor het somerhalfjaar (April-September) 1919 bestelde 1090 locomotieven, 1569 wagens voor personenverkeer en 18.661 goederenwagens. Bovendien zijn voor enkele dagen nog 1204 locomotieven, 2050 passagierawagens en 20 239 goederenwagens besteld, gedeeltelijk ter vervanging van het materiaal, dat aan de entente moet worden afgeleverd. Ten einde spoed te zetten achter den ar beid voor het herstel van het voorhanden, bruikbare materiaal, in het bijzonder van de locomotieven, heeft men asn den eenen kant de productiviteit der fabrieken van spoorweg- materiaal aanmerkelijk verhoogd en aan den anderen kant een zoo groot mogelijk aantal noodlijdende fabrieken, die zich vroeger be zig hielden met het uitvoeren van de be stellingen voor het ministerie vsn oorlog, hiervoor aan het werk gezet. Door- groote vermeerdert!g van het aantal arbeiders, zoo wel* als door de invoering van het ploegen- stelsel is de productiviteit der fabrieken van spoorwegmateriaal minstens verdubbeld. Duitschland en het Vaticaan. Volgens de „K. V." verklaart de „Corr. Vat." dat de regee ringen te Berlijn en Miinctien het Vaticaan medegedeeld hebben, dat zij de betrekkingen met den H. Stoel ongewijzigd willen handhaven. Wilson bij den Paus. De Italiaansche bladen bevestigen, dat pre sident Wilson den-23sten December des mor geus om 10 uur door den Paus met alle aan een souverein toekomende ccrbew^zen zal ontvangen worden. De Paus zal, volgens genoemde bladen, bij die gelegenheid een belangrijke rede houden. De Duitsche verliezen. Ter aanvulling van de indertijd gepubli ceerde mededeeling omtrent de verliezen der Duitschers in den wereldoorlog tot 10 November 1918, worden nu de volgende au thentieke cijfers gepubliceerddooden, 1.600 000, vermisten, 203.000, gevangenen, 618 L00, gewonden, 4 064.000. Vredeswerk In de Mauserfabrlek. Duitsche bladen melden, dat de wapenfa briek Mauser te Oberndorf, die de uit den Transvaal oorlog bekende Mausergeweren vervaardigt, er toe is overgegaan, de fabri cage van andere artikelen, waaronder meu belen, op te nemen. Steenkolen. Het ihinisterie van bultenlandsche zaken deelt mede dat de Vereenigde Staten, in ver band met den kolennood hier te linde uit voervergunning hebben verleend voor 100,000 ton steenkool en aan deNederlandsche schepen Jason, Cornells, Amsteldp, Rirrab en Djebres vergunning verleend hebben terstond met een lading steenkolen nasr Nederland te ver trekken. In de haven van Amsterdam zijn aangekomen het Nederlandsche stoomschip Noordstroom van Swansea met 864 ton en het Engelsche stoomschip Holmaide van de Tyne met ruim 1100 ton steenkolen. Aanvoer van Zweedseh calcium-carbld. De Nederlandsche gaffel3choener „Regina" is gisteren met reen lading van ongeveer 180,000 kilogram calcium-carbid geconsig- neert aan de Maatschappij Oxygenium te Schiedam van Worgön (Gothenburg-district) te Ijmuiden aangekomen. VERGADERING van den Raad der ge meente Stad aan 't Haringvliet op 18 December '18, v.m. te lO'/j uur. Aanwezig met den Voorzilter de h.h. A. Koppenaal, M. H, van Paa3se, D. Hutzer en L. Braber Bzn. Afwezig de hh. J. Koert en L. Braber J.Lz. Aan de orde: Ingekomen stukken. Begrooting 1919. Wordt voorlezing gedaan vau een schrijven van Ged. Sfaten als geleide vau de begroo ting voor 1919. Hierin wordt opgemerkt, dat het uitgetrokken bedrag voor buitengewoon subsidie niet kan worden toegelaten en dit bedrag bij den post hoofdelijken omslag moet worden gevoegd. Na ampele bespreking wordt besloten den betrokken post terug te brengen op duizend gulden, aangezien het bedrag van den hoofdelijken omslag de draagkracht der ingezetenen te boven gaat. Verbinding vaste wal. De Voorzitter doet mededeeling van de pogingen die in het werk zijn gesteld, ten einde een betere verbinding te verkrijgen met den vasten wal. Ze hebben nog niet tot het gewenschte doel mogen leiden. Hoofdelijken omslag. Wordt overeenkom stig het voorstel van het Dagelijks Bestuur besloten dr. Gnirrip ontheffing te verleenen van het betalen van hoofdelijken omslag we gens vertrek. Adres smedenbond. Besloten wordt een ECbrijveu van den Voorzitter van den smedenbond mededee- lende dat door de smeden slechts parliëel zal worden ingeschreven bij aanbestedingen voor kennisgeving aan te nemen. Jaarwedde weegmeester. Naar aanleiding van een verzoek van G. Smits om verhooging van salaris als weeg meester wordt besloten dit om advies naar B. en W. te renvoijeeren. Adres hoofd O. L. school. Verzoek van het hoofd der O. L. school tot herziening van de verordening der on- derwflzersjaarwedden wordt om praeadvies naar B. en W. gerenvoijeerd. De Voorzitter doet vervolgens mededeeling van de Kerstvacantie aan de O. L. school, dat bij de laatst gehouden kasopneming de boeken en kas in orde zijn bevonden en dat de bezoldiging van den ambtenaar van den burgerlijken «tand door Ged. Staten van f55 op f 60 is gebracht. Mededeeling van den Minister van onder wijs enz. dat de vergoeding voor herhalings- onderwijs is vastgesteld op f 34 35. Ten slotte vraagt de Voorzitter machtiging tot het doen van af- en overschrijving en de regeling van een toevoeging aan de begroo ting waarna de vergadering wordt gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente OOLTGËNSPLAAT op Donderdag 20 December nam. 2 uur. Voorzitter Edelachtbare heer J G. v. Putten. Present alle leden. De Voorz. opent de vergadering. Kotnt aan de orde beëdiging van het nieuw gekozen lid dhr. Noordijk welke na het af leggen der vereischte eeden zitting neemt. DeWoörz. feliciteert dhr. Noordijk alle leden volgen dit na. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Komt in behandeling de rekening van het doktershuls over 1918 welke in handen wordt gesteld van de heeren Jacobs, Hobbel en Donkersloot welke commissie voor stelt aldus vast te stellen, Inkomsten f 3C0, Uitgaven f 291,81'/i, batig slot 8,18'/j. Wordt vastge steld. Goedgekeurd terug ontvangen de Gemeen- tebegrooting 1919 behoudens een kleine wij ziging in het heffen der opcenten en betref fende de geldleening welke wijziging door den raad worden aangebracht. Schrijven van de afdeeiing van den Sme denbond voor Goeree en Overflakkee om bij aanbestedingen alies afzonderlijk aan te be steden. Wordt besloten dit voor kennisgeving aan te nemen daar dit bij de laatste beste ding reeds in toepassing is gebracht. Schrijven van H. H. Ged. Staten waarbij de wijzigingen in het salaris door dat coHege zijn goedgekeurd. Tevens wordt besloten dat dhr. S. de Ruiter wordt 1ste ambtenaar dhr. J. G. v. Putten 2de ambtenaar en wordt te vens tot 3de ambtenaar benoemd dhr. K. Korteweg. B en W. vragen machtiging tot het aan gaan van f 9300 ten behoeve der Distributie Wvfclt toegestaan. Ingekomen een schrijven van de Minister van Blnnenlandsche Zaken waarbij de Ko ninklijke goedkeuring van 's Rijks voorschot ten ten behoeve van den bouw der woningen. Hierna gaat de Raad In geheime zitting na heropening niets meer te verhandelen sluit de Voorzitter de vergadering. Zaterdag 21 December 1918, 's avonds 6 uur te Ouddorp, in het Logement van Akers- hoek, bij opbod en afslag in eene zitting, voor afbraak de Bouwmanswoning, genaamd „Rustburg", bestaande uit Huis, Schuur en Varkenshok, staande aan den Nieuweweg, in het Oudeland onder Ouddorp, in 2 koopen en in combinatie. De afbraak moet vóór 1 Februari 1919 vervoerd zijn. Betaaldag der kooppenningen 1 Mei 1919. Ten verzoeke van Mej N. D. Lodder te Goedereede. Notaris VAN DEN BERG. Maandag 23 December 1918 in het Loge ment van A. F. Waare en Zoon, Veiling Maandag 30 December 1918 in het Loge ment van J. Legierse te Oude Tonge afslag telkens des avonds ten half zeven ilur, van een nieuw gebouwd huis meterfpacht rechts aan den Stationsweg te Oude Tonge, kad. sectie C no. 2717, groot 3 aren 54 centiaren of 23 R. V. M, waarin café met verlof, ten verzoeke van M. Rommelse. Notaris J VAN ISPELEN. Op Maandagen 23 en 30 December 1918 bij inzet en afslag telkens des namiddags 3 uur in het Hö'el Meijer te Middelharnis, het HUIS met ERF aan het Vingerling te Mid delharnis, kad. sectie B nummer 2220, groot 1 are 50 centiaren. Vrij van huur te aanvaarden 6 weken na den afslag. Ten verzoeke van de Erven van den Heer K. J. Meijer te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 27 December 1918 bij afslag des namiddags 2 uur in het Hotel Zaaijerte Mid delharnis, 30 perceelen TUINLAND, gelegen tusschen de Hobbemastraat, den Langenweg en der. Prinses Juliana Weg te Middelharnis. In diverse perceelen en combinatiën. Alles direct te aanvaarden. Ten verzoeke van den Heer Jan Zaaijer te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 27 December 1918, te Dirksland ter herberge van C. de. Bruin afslag, beide dagen 's avonds 6'/j uur, van een woonhuis met erf en grond, te Dirksland aan de Voor straat, kad. sectie B No. 1075 ged. dagelijks te aanvaarden. Ten verzoeke van den heer W. Koole. Notaris VAN DER SLUIYS. Zaterdag 28 December, 's avonds 6 uur te Ouddorp 'in het Logement van Akershoek, verhuring bij inschrijving naar de beneficie voor 10 jaar, ingaande 11 November 1920 van a. 081.00 Hectare of 1 Gemet 229 Roeden V. M. bouwland te Ouddorp in het West- Nieuwland (thans in pacht bij Hendrik Grin- wis Kr. Thz.) De jaarlijksche pachtsom be draagt f 105 80. b. 0,6650 Hectare of 1 Gemet 141 Roeden V. M. bouwland te Ouddorp in het West- Nieuwland (thans in pacht bö Joh. Hollaar). De jaarlijksche pachtsom bedraagt f 88.20. c. 0.34.20 Hectare of 223'/, Roeden V. M te Ouddorp in het Oudeland, genaamd „Hoekje in de Val" (th&ns in pacht bij Kommer Ta- nis J. K. Wzn.). De jaarlijksche pachtsom bedraagt f 44.70. d. 0.72 50 Hectare of 1 Gemet 1737, Roe den V. M. bouwland te Ouddorp, in het Oudeland aan cj£n Nieuweweg (thans in pscht bij Teunis Hameeteman WznDe jaarlijk sche pachtsom bedraagt 94 70. Ten verzoeke van den heer Jacob van der Linde Azn. te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Op Maandag 30 December, te beginnen des voornilddags 9 uur op de Groenmarkt in de gemeente Gocde^eede van musterd en groenhout op s am onder de gemeenten Goedereede en Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdagen 2Januari 1919 en 9Januari 1919 respectievelijk in het Hotel Hobbel en Moelker te Ooltgenspiaat telkens des voor middags ten 11 uur, publieke verkooping van een huis met erf, staande en gelegen aan den Oudelandschendijk te Ooltgenspiaat tegenover de hofstede van wijlen den heer H. Scbilperoord, kadaster sectie A nos. 1034, 1035 en 1036, groot 15,45 Aren, verhuurd op de gebruikelijke conditiën aan den heer G. van der Slelt voor f 3.50 per week, ten verzoeke van den heer G. W. van Kempen te Ooltgenspiaat. Notaris AKKERMAN. Op nader te bepalen datum in de maand Januari publieke verkooping van ongeveer 200 koopen, 6—2-jarige Essen en ander Hout, liggende in het Wiihelminabosch onder Oolt genspiaat ten verzoeke van dhr. A. Wagner. Notaris AKKERMAN, Op nader te bepalen data in de maand Januari 1919 publieke verkooping van de Kapitale hofstede „Veldzicht" met annexen bouw- en weilanden gelegen in den Oude- landschen polder onder Oude Tonge, groot 16.83.26 H.A. of 36 gem. 196 roeden ten ver zoeke van den heer Z. Vreeswijk te Oude Tonge. Notaris AKKERMAN. SOMMELDIJK.* De Brandstoffen commissie M.harnis, S.dijk en N. Tonge, maakt bekend dat vanaf Maandag 23 Dec. op de Bons no. 6 A. en B. der Brandstoften kaartKolen verkrijgbaar zijn80 K G. stukkolen a f 2 22 of voor vul kachels 75 K.G anthrasiet f 2 42. Met de Kerst dagen worden^geen kolen afgegeven. MIDDELHARNIS.* Onder Voorzitterschap van den heer Van Zuilen van Middelharnis had hedpn In het Hotel Meijer te Middelhar nis een vergadering plaats toteeu bespreking van een betere verbinding van de Zuid-Hol- landsehe en Zeeuwsche eilanden met Rotter dam.1 De Voorz. begon met te zeggen dat deze vergadering was belegd om een actie te voe ren, tegen de ellendige wijze waarop de R. T. M. ©ns bediend. De sympathie met de*e vergadering uit alle deelen der eilanden, als ook uit Rotterdam, Delft, den Haag en" an dere gemeenten is enorm. In het geheel kwa men 5200 betuigingen binnen. Krachtige steun toegezegd uit groote en kleine plaatsen op deze eilanden. Opzweping voor het doel achtte spreker niet noodig. Dit feit spreekt voor zich zelf. We hebben als eilandbewo ners recht op een betere verbinding met het vaste land, en daardoor alleen deze actie. Hoe deze te voeren laat de spreker aan de verg. over. Verschillende middelen had de «preker bedacht o.a. Overneming door den Staat was er. één van. Dit alles i3 noodig laten _wij een krachtige actie voeren en dit niet opgeven voor wij onzen zin hebbers. Duizenden en duizenden handteekeningen moeten worden vergaderd voor ons doel. En dat alleen moet óf de R. T. M. ét de regee ring van onze gegronde klacht overtuigen. Spreker noemde enkele Kamerleden die ons doel steun toe zeiden. De Heer de Maak van Rotterdam, vroeg of er een actie was uit gegaan direct aan de R. T. M. Hij had altijd nog hoop dat.de Maatschappij gewillig gehoor zou geven bij een krachtige poging. De heer Van Driel te Heilevoetsluis zei, dat daartoe al menige klacht is uitgegaan. Dit hielp echter steeds n ets. De heer IJkema voorz. van Oud Beijer- land's gemeentebelang heeft in 1916 daartoe een groote actie op touw gezet, door alle plaatsen op de Hoeksche Waard gesteund. Ook zonder resultaat. Ontsporingen zijn daar aan de orde van den dag. Toestanden welke eenmaal onhoudbaar zijn. Spreker zelde een krachtige steun toe. De heer de Waal van wilde dat elke Raad een adres aan den Minister zond, welk voorstel echter geen bijval vond. De heer De Gast van Sommelsdijk zeide dat er bij de Maatschappij al klachten ge noeg waren gedaan, en steeds zonder resul taat, Laten we het toch nu anders aanpakken. De heer Overdorp, Burgemeester van Nieuwe Tonge wees op het feit dat er bij de Maatschappij veïschil bestaat tusschen goe deren en personen vervoer. En daarin stelde spreker voor geen goederen met de R. T. M. te vervoeren, alleen dan wanneer er een goe de personen vervoer bestaat. Alle goederen kunnen dan gemakkelijk per schipper Rot terdam bereiken. De heer Kolft, Directeur der Stoomboot- Maatschappij Overflakkee en Goedereede uitte zijn klacht daarover dat de Maatschappij nog steeds niet wordt beperkt in zijn kolenver- bruik, althans zooals de booten op deze ei landen. De heer W, Ouwens te Oude Tonge pleitte juist tegen de grieven, doordien de Maat schappij niet kon zooals ze wilde in ver band met haar gering kwantum kolen. De heer Bouaian, Burgemeester van Mid delharnis en Surnmelsdijk, zeide, dat het be zwaar van Steenkolen vervalt, want hoeveel goederen de Maatschappij ook vervoerd, altijd zijn daar kolen voor. Als ze goed besteed werden, zou er ook voor personen vervoer betere regelen getroffen kunnen worden. In dertijd is door B. en W. van alle gemeen ten van alle eilanden een verzoekschrift met 65 gegronde klachten verzonden. Van al deze klachten bleek er bij de Maarschappij maar 1 gegrond. De klacht was dat op een markt dag (Dinsdag) te yeel vee op de tramboot van Heilevoetsluis naar Middelharnis was ge weest, zóó dat de gangpaden op de boot volstonden, mè&r, werd er geruststellend aan toegevoegd de gang naar het buffet was vrij. Spreker las een nieuw adres met grie- v.en voor, en het daaruit gekomen antwoord. De heer Scheer uit O. Beijerland :In een ver gadering te Klaaswaal gehouden, werden ook groote klachten ter sprake gebracht. In en kele gevallen werd toen verbetering toege zegd, doch het groote bezwaar is steeds het enkel en het smalspoor der Maatschappij. Een beweging daartoe optouw gezet leidde tot geen resultaat. Spreker zou nog cena wil len vragen om breed en dubbel spoor, groote subsidie of anderzins. De heer De Haas als voren wilde en bleef er bij eerst nog eens een poging wagen bij de Directie der R. T. M. Hij had dit uit de vergadering gewacht en dit is niet gebleken. Uit het antwoord van de Directie aan de •heer Bouman bleek dat de Directie van goe den wil is. En dan niet zoo'n klacht van Jan en alleman, maar een gegronde grief met goede redenen omkleed. Hij wilde de mee ning daaromtrent der vergadering hebben. Veel en breedvoerig is daarna alles door de heeren behandeld, waaraan vele officleele personen deelnamen. De heer de Gast van Sommelsdijk bepleitte nog eens voor de R. T. M. De Directie, die de uiinoodiging heeft ontvangen doch hetzij te laat, hetzij om andere redenen, was niet ter vergadering, niettegenstaande de Direc teur in een gesprek met Spreker, gaarne zou komen om de verschillende grieven te ont zenuwen. Nadat de Voorz. er een voorstel van heeft gemaakt, is door de vergadering aangenomen nog eens bij de R T. M. aan te kloppen. Tot dat doel i3 een commissie opgericht die zich ten doel stelt op alle eilanden een co mité van actie op te richten welke weer ep haar beurt een hoofdcoralté kiezen om met de Maatschappij te onderhandelen. Voor dat doel zullen alle corporaties uit alle plaatsen worden opgewekt. de gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad zijn uitgebracht 446 stemmen, van onwaarde 39, daarvan yerkregen A. Krijgsman (a r.) 232 st., D. de Haas (vrijz.) 175 st. Gekozen de heer A Krijgs man. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Doze week zijn de liehflooze gezinnen voorzien van 4 liter petroleum wat weer een ware uitkomst is. Ieder die op 1 Jan. 1919 eigenaar of houder, is van een twee jarigen of ouderen hengst, is verplicht hier van binnen een maand aangifte te doen bij den Burgemees ter der gemeente zijner Inwoning.

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 3