m RIEK R, mm Antirevolutionair Orgaan u IN HOC SIGNO VINCES )J Land, Land, Land, hoort des Heeren Woord! VAN HET BINNENHOF. BINNENLAND. Woefnsdag 11 December 11)18. 388te Jaargang N\ 2449 Burg-e- To. 41), öVoorne« te Bridle ■ov. Staten Hand 13405 voor de Knidhollandichf en Zeeuwsche Mlanden. W. BOEKHOVEN Zonen, Alle «tukken voos* de Redactie bestemd, Advertentiën en verder© Adnainletr^ti© Irane# fwe Se eenden ®,m$ de Ullg-sTera trijsen. O: traat it het AM. LDERIJEN an 100 mo» verkoopen. igd zijn van fabriek ge- Ho. 9, etc. hsroiiTo A'1' LE- >AM. pCt. Staten Holland; )at ze fontje". jenoeq fteqen- 3annen mono- 1 keuriq |e daar in het 1eugde |ever is 14883 ondags- Deze Courant verschflnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent by vooruitbetaling. BUITENLAND bi] vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMELSDUK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN Ï21/» Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij b. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 U m. A eken en getuig- ;baar in NBACH 'fi rik. Pelikaan» :leine Koffle- in alle maten, voet, Hand- :n Schoppen, [zeren Maten, soorten ge- i. rkocht. tor gevestigd dort 1904. 13694 2—4 UB* 0.85 De toestand in Rusland is allertreu rigst. Het wordt verscheurd door anar chie met al de treurige gevolgen. Da Bolsjewiki, die hyena's vaa alle Orde, Gezag en Wet, verwoesten 't volks leven. Zonder God en zonder keunis van Zijn ordinantiën smaden zij Hem en vertrappen de rechten des volks.- In den chaos genieten zij. In ellende stor- +-»n zij rijk en arm, hoogeren en lage V, Staat en Maatschap, 't Is de macht des Verderf», die daar zetelt en tot heden triomfeert. Arm Russisch volk Zander Czaar, zonder Hof, zonder wet telijk Gezag, zonder sociale voorziening, zonder economische grondslagen, maar luk raak voortlevend van den eenen dag op den andereneen politieke en sociale woestenij. Maar lees 't onderstaande en 'twelt u nit de zielLand., Land, Land, hoort des Heeren Woord HET BEWIND DER BOLSJEWIKIE. De heer Oudendijk, de afgetreden en hier te lande teruggekeerde waarnemende gezant van de Nederlandsche regeering te St. Peters- burg heeft over hetgeen hij gedurende den laatsten tijd van zijn verblSf aldaar van de toestanden in Rusland heeft gezien, een en ander aan de „N. R. Ct." meegedeeld. Onder het nieuwe „bevrijdende" regiem, zei hij o m., zijn lyraanie, wreedheid, om koperij en ellende grooter dan onder welk „Zlem ook, dat Rusland ooit heeft gekend. Petrograd is leeg, de weinige menschen die men op straat ziet, waren als geraamten rond met bleeke gezichten, blauw om de oogen en den mond van den hongerde paar den vallen voor de wagens neer van uitputting, de honden, die door de stad zwerven, zijn nog slechts uitgeteerde wankelende stum- perds. ik heb menschen, Russen, bij mii gehad, die gehoord hadden, dat de Nederlandsche gezant misschien zou kunnen helpen en die in mijn armen in zwijm vielen van honger en ellende. Het [and is met de overgroote meerderheid van zijn inwoners aan de diepste ellende, de wanhoop prijsgegeven. Levensmiddelen zijn er nietwel worden er, vanwege de dis tributie, levensmlddelïnkaarten uitgegeven, doch men kan daarop in de meeste gevallen niets krijgen. Het spoorwegverkeer en daar door ook de aanvoer van de noodzakelijke levensbehoeften staat nagenoeg stil, alleen op de groote lijnen is er nog eenig verkeer. De treinen kruipen vaa station tot station, na ieder uur, dat zij hebben afgelegd bleven zij anderhalf uur staanvan een georgani seerde dienstregeling is geen 3prake, de wa gens zijn absoluut leeggestolen, al het koper werk, de gordijnen, de kapstokken, de be kleeding van de zittingen zijn er uitgehaald. Reizen is zoo goed als onmogelijk tenge volge van een ongebenden pasdwang. Om een .spoorkaartje te koopen heeft men een speciale permissie noodigop het traject St. Petersburg—Moscou wordt men driemaal gevisiteerd. De bewoners zitten in de steden gevangen, overgeleverd aan willekeur, hon ger en gebrek aan het noodzakelijkste. Naar het buitenland uitwpen is onmoge lijk, de grenzen zijn hermetisch gesloten voor wie niet het noodlge geld beschikbaar heeft om de grenswacht om te koopen. De bevol king is als met een gloeiende ij zeren stang terneer geslagen, zoodat zij de fut heeft ver loren in opstand te komen. Alle energie, die in het volk zat, is stelselmatig geknot en vertrapt. Politie, veiligheidsdienst, recht spraak bestaan niet meer en hebben plaats gemaakt voor terrorisme en willekeur. Nooit onder bet oude regime zfln de gevangenen zoo talrijk geweest als thans, hebben er exceutiën op groote schaal plaats gehad als thans aan de orde van den dag zijn. Hoeveel malen heb ik niet een menigte vrouwen aan getroffen, die schreiende voor de gevange nissen bijeenstonden, zoekend naar hun echt- genooten, broers of zoons, die hun zonder vorm v*n proces waren afgenomen en van *'e zij niet wisten waar zij gebleven waren. Hartverscheurend was hetgeen men hoorde wanneer men zich onder de vrouwen mengde. Het vrgheidsregiem van de bolsjewiki heeft alleen afgebroken en verwoest, opgebouwd heeft het niets. De „distributie" heeft de bevolking in vier klassen verdeeld. De hoogste, degene die het meest krijgt, omvat de „elite" van de arbei ders, degenen, die zwaren arbeid doen, d.w.z. het uitvaagsel van de maatschappij, waar onder zich losgelaten misdadigers en derge lijke elementen hebben gemengd. Zij krijgen (nominaal) 200 gram brood per dag, In de tweede] klasse worden de arbeiders gerang schikt, dia lichten arbeid doen; zij hebben recht op 100 gram per dag. De kleine amb tenaren; welke in de volgende klasse zijn ingedeeld, ontvangen 50 gram op de laagste klasse, die van de boursjous (bourgois) 25 gram per dag, In den laatsten tijd kregen deze echter niets meer. In de praktijk komt dat heele systeem, eerlijk gezegd hierop neer, dat de meeste menschen totaal niets krijgen. Kolen zijn er allang niet meer, voor brand hout, dat vroeger 7 roebel per vadem kostte, moet men nu 220 roebel betalen I De gezondkeidstoestand is onder den in vloed van al deze omstandigheden begrijpe lijkerwijze slecht; dehcspitaaldienstverkeert in eenj staat van totale ontreddering, medi cijnen zijn er zoo goed als niet meer. Geweld moet aan al de draksnische maat regelen, welke elkander opvolgen, kracht bfj zetten. Met geweld wordt van de bevolking tot de laatste penning geëscht, wo;den zij uit hun huizen, hun zaken verdreven en aan ellende prijsgegeven. De helft van de winkels te Petrograd is gesloten na eerst te gronde gericht te zijn, de andere helft mag voor de distributie niet verkoopen. De winkeliers hebben over hun „eigen" zaken niets meer te vertellen, in hun plaats deden de bedien den er de lakens uit, en stellen hun eigen loon en werktijd vast. Het grondbezit is z.g. genationaliseerdin werkelijkheid komt deze nationalisatie hierop neer, dat de een zich toeeigent hetgeen aan den ander met geweld is ontnomen, In vele gevallen willen trouwens de boeren dat genationaliseerde land niet eens hebben, omdat z§ bang zijn, dat zij op bun beurt voer bourgeois zullen worden aangezien. En het gevolg hiervan is dat het braak blijft liggen, of als het wordt bebouwd onvoldoende wordt bewerkt en bemest, in één woordt, dat de landbouw voor een groot deel heeft opgehouden te bestaan. Alles wat zooge naamd genationaliseerd en gesocialiseerd is schijnt te zijn aangeraakt met een verdorren de hand, het verkwijnt en gaat te niet. De barken liggen te verrotten in de rivier, De buitenlanösche scheepvaart beteekent niets meer; er moet aan zoovele formali teiten worden voldaan, dat het onderhouden van handels betrekkingen vrfjwel onmogelijk is. Groote plakkaten op de hoeken van de straten wekken de allerarmste proletariërs op om de huizen van de bourgeois in bezit te nemen. De bewoners woröeu er met een opzeggingstermijn van twee uur uit hun woningen verdreven en moeten alle meube len achierlaten. Onophoudelijk ziet men wo ningen leegdragen, omdat de inboedel z.g. gekonfiskeerd d. w. z. eenvoudig gestolen wordt, terwijl de Jbewoners maar moeten zien hoe zij verder aan een onderdak komen. Der gelijke voorvallen zijn zoo gewoon, dat men er al b§na niet meer op let. Op de geraffineerdste wijze worden de bourgeois tot bloedens toe gekweld. Velen hunner trachtten vroeger door het verkoopen vaa couranten, eigen gebakken koekjes e.d. nog iets te verdienen, jen de verhalen van gewezen generaais, die met snoeperijen of nieuwsbladen langs de straat liepen te ven ten, prinsessen die als winkeljuffrouwen of bar-meisjes aan den kost trachten te komen, zijn geen verzinsels. Maar dat is hun nu ook verbodeu, ook dit, welhaast het eeeige mid del vaa bestaan dat den boursjous nog over bleef is bun afgenomen. Het leger zelf is totaal uit elkander ge rukt de troepen over welke het bestaande regime beschikt zijn samengesteld uit de radikaalsten van de radikalen, die men door exorbitante soldijen en extra voeding bijeen houdt. Van wat er in het buitenland en in het eigen land gebeurt i3 het publiek absoluut onkundig; alleen de officieeie regeeringsge- zinde kranten mogen nog verschijnen en die brengen slechts eenzijdige en tendentieuze berichten. De leensuur oefent een ongekend terroris me uit en is honderd maal scherper dan de cenzuur onder het oude bewind, die men immers overboord zou werpen Alle fabrieken zijn geruïneerd. De machi nes worden weggehaald of van de eene fa briek naar de andere gesleept. Het doel hier van laat zich «lechts gissen. De weinige ar beiders die nog werken, moeten verbijste rend hooge Ioor.en hebben, terwijl zij zoo goed als niet werken. Van geestdrift voor het tegenwoordig re giem geen spoor, alls fut is er bij het volk uit, doodgeslagen. De bolsjewiki vermaken zich in de schouwburgen en bioskopen, op concerten donsavonden. In het keizerlijk pa lels is een bioskoop ingericht. Maar de bour geois wagen zich maar zoo weinig mogelijk op straat, want de publieke veiligheid laat zoo goed als alles te wenschen. Van drankmisbruik kan men in de steden niet spreken, men merkt althans weinig van dronkenschap. Op het platteland moet veel brandewijn gestookt worden, maar in de steden is de sterke drank blijkbaar schaars. Zoo schaarsch, dat mea er de eau de cologne en het politoer al opgedronken heeft. De toestand op het land is veel beter. De boeren houden er echter hun graan, voor zoo ver zij 't hebben, zooveel mogelijk vast en voor de steden schiet er dan ook maar een heel klein gedeelte over De In Siberië op gehoopte voorraden aan graan, en grondstof fen z|n voor de sovjetregeerlng nietbereik- baar. Statenverkiezing en Groslijst. Overeenkomstig art. 13 der Statuten van de Stateosectie Ridderkerk, bevattende de eilanden Flakkee, Voorne en Putten, Hoek- sche Waard en IJseltnonde, moest er vóór 1 Dee. door elke Kiesv. een grosl^st gemaakt worden van candidaten voor de Prov. Staten. Dat plaatselijke grosiijstje is door de Secre tarissen der Antir. Kiesv. opgezonden naar het Bestuur, zetelend te Barendrecht (Ds. Munink aldaar is Voorz. der Statensectie). Maar die gemaakte groote groslijst is, vol gens de laatste alinea van datzelfde art, 13, naar de Kiesv. gezonden. Iedere Kiesv. heeft er éèn. In de enveloppe, afgezonden door den Secretaris, te Pernis, zaten twee papie ren, nl. Eén Groslijst met zoo eventjes een 60 namen door de 51 kiesv. opgegeven, waar aan den anderen kant op staat: Stembiljet; en dan nog een papier, dat als Toelichting dient. Vóór 15 Jan. a.s. moet elke Kiesv. vergaderd hebben om uit die 60 namen er 20 te kiezen, en die 20 worden weer opge zonden naar Barendrecht. De Kiesv. dienen dus te vergaderen. Elk lid der kiesv. krijgt zoo'n groslijst in handen en dan zet hij maar No. 1. dien hij zelf wil. Ook No. 2, No. 3, No. 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 en 20. Uit 60 namen is er een rijke keus. Maar zoo dom is er geen van onze leden, of ze hou den rekening met de aftredende leden. Af tredend voor Flakkee zijn de heerenH. de WildeC Warcaer en J. Bouman. De eerste zit 't langst. Dan de heer Warneer. Dan de heer Bouman. Alle drie mannetjes, waar we met eere mee voor den dag kunnen komen, natuurlijk de andere 57 niet te na gesproken. De Wilde, Warnaer, Bouman zija reeds Sta tenlid. Wie ze niet stemmen wil, laat 't ge- rustelfjk, we zijn democraten en ieder doet zijn eigen zin als ie stemt, maar dat staat toch ook y®8t: Wie aftreedt en goed opge past heeft, zooals onze waardige 3 Staten leden altijd goed opgepast hebben, heefteen schreefje voor, Althans zoo is ons persoon lijk gevoelen, dat we aan de aandacht van elk lid der Kiesv., voor dezen éénen keer, gaarne willen onderwerpen. Dan treden ook in ons Statendistrict afde heeren Van Nes en Stans. Ook ouwe rotten in de politiek, Onmisbaar, en terdege op de hoogte; manden van be ginsel en kloeke trouw. Zoo krijgen we al 5 nommers op ons biljet. Ze zijn volgens ons nu eens publiek gemaakt stembiljet: No. 1, H, do Wilde, No. 2, Warnaer, No. 3, Bouman, en dan, óf van Nes óf Stans. Maar wie an ders wil, hij ga gerust zijn gang, er zijn er 60, dus keus volop, en we leven in een vrij gevochten Land, met een democratische or ganisatie van leden, ncchtans: jegens aftre denden staan we, als 't flinke mannen ge weest zijn in de Staten, niet onverschillig-, dat zou onwaardig zijn, dat zou hun Eere te na komen en bij ons zou 't getuigen van weinig waardeering voor hen, die onze be ginselen zoo jaren lang trouw beleefd en beleden hebben. En die andere 15? Aftredend zijn: de hee ren Van Baren, te SchiedamBeeck Calkoen te 's-HageBriët te Leiden; van Galen te GoudaGevers Deijnoot te 's-Hageden Hoed te Delftv. d. Hoeven te DordtHovij te Loesduinen; Jongenburger te Gouda; Pera te Leidenv. d. Pols te Rotterdam Rutgers te BoskoopScheer te ZoetermeerSchouten te RotterdamSchreuder te Schoonhoven v. d. Velde, den HaagVeldhuizen v. Zanten te HlliegomWarnaar te Sassenheim. Moeten die nu worden de nommers 6, 7, 8 tot 20. Zoek 't zelf uit, mijn vrind 1 Breng echter een flink potlood mee en dan schrijf jé maar, wie je begeert, achter 't nommer van 't stembiljet. Hier is geen advies moge lijk! Maar wil Flakkee ons voorbeeld volgen, dan toch in elk geval: No. 1. H. DE WILDE. No. 2 C. WARNAER. No. 3 J. BOUMAN. E» de andere 17 namen blijven aan Uw eigen oordeel overgelaten I Amice Een nieuwe rubriek in de courant zal je allicht vragen. Ja, de redactie kan wel groote lappen ver slagen van de Eerste en Tweede Kamer ge ven, maar ze nemen veel plaats in en ze zijn verbazend droog. Deze rubriek wil het voornaamste geven op niet al te droge wijze. Ik hoop, dat ik daarin slaag! In den goeien, ouwen, tjjd was in de Tweede Kamer de Staatsbegrooting vóór Kerstmis afgehandeld. De laatste jaren is dat gaan „slabakken". Maar dit jaar is het al heele- maal toppunt I Van September af is de Tweede Kamer aan het interpelleeren. Ik dacht, dat het zoo on geveer afgeloopen was, toen de militaire in terpellaties aan te orde kwamen die heeie- maal ontaard is in een revolutiedebat, toen Pieter Jelles Troelstra z'n revolutieplan nen propageerde. Het hielp niet, of de heeren De Savornia Lohman, Notens, de Marchant en anderen tegea die vele interpellaties sputterden. Voor uit ging het maar. Voornamelijk de heeren van links houden verbazend veel van praten. Maar gelukkig, we waren er door. Hej piannetje-Troelstra is mislukt, de heeren kou- den beginnen aan de Begrooting, Wacht even, zei mijnheer Wijnkoop, de Ne derlandsche bolsjewiek (je kent wem we), ik hoef die niet tneer voor te stellen,) wacht even, ik gooi heel eventjes roet in het eten. En haastig vroeg hg een interpellatie aan over het verblijf van den ex-Keizer ia ons land en over den doortocht der Duitschers door Limburg. En dan ook nog, dat zou ik haast vergeten en het is toch zoo van ver bazend veel belang voor ons landover de Jodenvervolging in Polen en Gallcië. Het werd de Tweede Kamer toch wat al te bar I De heer Beumer ging voorop, vond het hard tijd, dat aan wetgevender, arbeid werd begonnen. Bovendien, zoo zei hij, moet zoo'n kiesche teere zaak niet behandeld worden door iemand als Wijnkoop. Steek die in je zak, David I De roode heer Duys volgde,- al sprak hij niet in den geest van den anti-rev. heer Beumer. Er moet >naar eens een einde ko men aan deze interpellalie-griep, zooals Zaandams wethouder het beliefde te noemen. En er kwam ook een einde aan, al liet Wijukoops boezemvriend Van Ravesteyn een dreigement hooren, daarin bestaande dat een minderheid het werk van de Kamer kan op bouwen. Dit ligt natuurlijk geheel in de lijn van de heeren communisten. Niet helpen opbouwen maar afbreken is hun parool. Wijnkoops verzoek kelderde met 65 tegen 4 stemmen. Hiermede blijkt (hetzij tusschen twee haakjes gezegd) dat 31 leden d.i. bijna een derde afwezig waven! Nu is men dan eindelijk begonnen aan de Staatsbegrooting, die vroeger, heel vroe ger met Kerstmis was afgehandeld. Die kan interessante debatten opleveren. Van het voornaamste hoop ik je trouw op de hoogte te houden. Je vriend, Politicus. HET WERK DER VLAAMSCHE OOR LOGSMETERS. Vlaanderen is vrij! Na meer dan vier jaar verstoken te zqn geweest van alie familie betrekkingen, hebben onze IJzerjongens ein delijk hun geliefden teruggezien. Zij hebben hun vader en moeder, hun vrouw, broers of zusters in de armen gedrukt en met nieuwen moed zijn zij vooruitgesneld voor België's volledige bevrijding. Het werk der Vlaamsche Oorlogsmeters heeft than3 opgehouden te bestaan. Ruim 9000 Vlaamsche jongens vonden hier in Ne derland een medevoelend hart, dat het op zich wilde nemen het zoozeer verlangde v/oord van opbeuring naar den Ijzer ie stu ren, dat de plaats innam der innig geliefden, dat van hieruit met nooit verzwakkenden ijver brieven, rookgerief, versnaperingen aan het petekind deed toekomen. Het weze mij vergund langs dezen wsgal die bereidwillge medewerksters van harte te bedanken voor hun grenzelooze toewijding. Zij hebben menig soldaat voor aen moreeie inzinking behoed; zij hebben duizenden het zoozeer verlangde nieuws van hun familie bezorgdzij hebben aas den killen Ijzer ge bracht troost, geluk en blijheid. Dit eenvoudige dankwoord, dat ik tevens richt tot de Nederlandsche pers, kan niet weergeven de gevoelens die mij bezielen. Ik ben eenvoudig onmachtig ze uit te drukken zooals ik het zou wenschen, doch onze Vlaamsche zonen zullen ervoor zorgen, dat de dankbaarheid tegenover hun weldoensters op meer innige wijze worde betoond en dat zal voor de Ooriogsmeters zeker wel de grootste voldoening wezen voor hun bereid willige hulp. De vriendschapsbanden tusschen jongens en meters zuilen onverflauwd worden onder houden, de erkentelijkheid van zooveel Vlaam sche families zal die banden versterken en in het Vlaamsche Land zal één luide stemme van lof en dank opgaan voor het broeder volk, dat in de droevige oorlogstijden zoo liefderijk de hand reikte aan zijn verlaten zonen, die aan den Ijzer streden. Ik zal wat mij betreft, steeds met groote en dankbare waardeering gedenken al de sympathie al het medevoelen, al de offer vaardigheid van mijn duizenden medewerk sters en naar Vlaanderen medenenien een blijde en liefdevolle herinnering aan mfjn stamzusters uit het vriendelijke, gastvrije Noorden. mevr. Em. HULLEBROECK, Hotel Witte Brug, Den' Haag. DE GEWEZEN DU1TSCHE KEIZER. Een draadloos telegram van Lyon pieldt: De Duiisohe regeering heeft zoo juist be sloten, zich siet te verzetten tegen een mo- gellfkea eiseh van de zijde der entente, dat de gewezen Keizer en- Kroonprins gedaagd zullen worden voor een internationaal hoog gerechtshof om zich te verantwoorden op tegen hen ingebrachte beschuldigingen. De Duitsche regeering heeft deze, hare, zienswijze reeds aan de Nederlandsche re geering meegedeeld. Een instelling van algemeen nut. I. Er zijn in ons laud tal van vereenigingen, die een alleszins nuttig doei nastreven, het zij op geestelijk of materieel gebied. Eenlge dezer strekken de sfeer van hare bernoelïn- gen uit over geheel ons land, andere bepalen zich er toe zich plaatselijk nuttig te maken. Tot de eerstgenoemde behoort de A. N. W.- B., Toeristenbond voor Nederland, die kortge leden door de Regeering erkend is als te zijn een instelling van algemeen nut. Deze erkenning berustte o.m. op de overwe ging, dat „weliswaar aan de leden bepaalde ondergeschikte voordeelen zijn toegekend, maar daarin moet worden gezien een mid del om een vaste kern van personen te ver krijgen en te behouden die de noodige gelden voor de uitvoering van de algemeene taak van den Bond kunnen verschaffen, dan een streven om de voordcelen van den Bond tot een kring der leden beperkt te houden." Wie aan den weg timmert en dit tot te vredenheid van tallobs velen doet, heeft recht op veel bekijks en waardeering. De A. N. W. B. nu zit, zooals wel bekend is, in een glazen huisje. Hij werkt in 't open - baar, zoodat vele de vruchten vau zijn arbeid kunnen waarnemen, al weet niet iedereen, van welken boom deze vruchten afkomstig zjjn. Wij zullen daardoor den boom en zijne vruchten bespreken, in het vertrouwen, dat

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 1