voor de Zuidliollandüclie en Eilanden. Zaterdag 30 November 1918. Antirevolutionair Orgaat IN HOC SIGNO VINCES A OP OEN UITKIJK. «Ii«f G. X. B. van groene 8. mmelsdyk 838le Jaargang N\ 2446. NOEN. li W. BOEKHOVEN Zonen, sm&ifeeia voor de Redaetfie bestemd, Advertentiégi eis verdere P toe te aeadeai CIt& evers i'fc» Eerste Blad. Het Evangelie reactionair? fftotel Hestauraut „HET GOUDEN HERT", Rotterdfèn, DINERS f 1,— en hooger, LOGIES MET ONTBIJT propriBtair R. c. F. 14. LEE-Moim Het door teder aaulevoleu adres Brlavsn uit het Centrum. .JL Mtfkendgewehibt Igo». Telef. 215 r 1918 in Hotel bij afslag, des voor- Ie verkooping van Bouw- en Vroon- bnlandschen polder Insplaat breeder bij Threven. \rnhem en AKKER- in het Café van Bommel des na- kerzoeke van Mej, |e den Bommel, pu- nanswonlng Veld- Afbraak van de |ur met annexen, Afbraak van het |ppen- en honden- prongas installatie Img. 5. De koepel. It drijfwerk, tanks, H.A. bouwland en llschen polder, uit- Van bovengemelde ios. 1607, 244, 245 J'eiland kad. sectie ■bouwland, gelegen V, sectie B 110.230. I, sectie B no. 229 viand, gelegen ais- 7 70 H.A. bouwland 7 H.A. bouwland, Ino. 227.14.1.00 30 |tse B no. 459 ged. kad. sectie B no. bouwland, kad. |78 60 'H.A. bouw- 455. 18. 1.88 30 ■tie B 454 ged. 19. i. sectie B no. 454 Ir, kad. sectie B no. J'.nd, kad. sectie B H.A. weiland, kad. I.20.28 H A. bouw- 07 ged. 24. 1.20.27 B no. 457 ged. I kad. sectie B no. bouwland, kad. |erschiUende com- nassa. brkooplng worden po en 2 Canada ooper van dehof- Jien. |tingen te bekomen e.k. bij Notaris ensplaat. nber 1918, des Zaaijer te Mid- Zaadstroo, in den Sommelsdijk op Aeide Bz. aan den nn den polder het b op het land,1 van I den van Zantens- 1 firma Kuhn Co. Iber 1918 bij vei- nderdag5 Decetn- ®oaisier te Hekelin- 111 uur, publieke pdurend recht van entiaren grond te k, met den eigen Jle huis, bevatten- 35 A., 40 c.A. iuwe Uitslag van 8 Jannuarie 1919 In den :r en 6 December '1 uur ten koffie- te Zuidland, pu- 86-60 H.A. best polder, strekkeh- tot den blinden- genot feaanvaar- rerkooper de Heer nhoorn en de No- d te koop. bij afslag, des in het Logement erceei Bouwland West-Nieuwland, 'root 75,90 aren, A. tot 11 Novem- Hendrik Grinwis Anthony Verb age dadelijk te aan- ber 1918 inzeten nber 1918 afslag If vier in Hotel en weg in den elissant, kadaster 25 en 326 en Me- 238, 253 en 249 :-70 H.A. (15 ge ien heer J. Sieling. te Rotterdam en te 's-Gravenhage. 14843 ns Inzet en Afslag and tusschen de reg en den Prinses lis, tot aanleggen 1 en in de naaste ouwterreln. Alles straten. eer Jan Zaaijer te Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENT1ËN 121/» Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. D1ENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentïën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGFN 10 UUR. Het is in de verloopen revolutiedagen uit Socialistischen mond weer gehoord, dat 't Evangelie zoo'n reactionaire macht is. En vooral gingen de schimp scheuten naar 't Roomsch Katholieke kamp, waar verwijten, socialistische verwijten gehoord werden over 't con servatisme der Kerk, dat den rijkdom de hand boven de hand hield, maar voor 't arme in de samenleving zoo weinig oog had. Nu moet men natuurlijk met die socialistische praatjes oppassen. Wat niet in hun roode kraam te pas komt, werpen ze uit; betitelen ze met reac tionair. De Rechterzijde is, volgens hen, heelemaal reactionair; de Linkerzijde is reactionair; 't Koningschap is reac tionair 't Kapitaal en de kapitalist is reactionair; heel Nederland is reactionair, is conservatief, behalve de S. D. A. P, Honderdmaal is er om gelachen, dat de S. D A. P. zich alléén de vooruit strevende noemt, terwijl toch juist de politieke programs der Rechterzijde ge tuigen, dat niet de reactie, maar wel degelijk de Vooruitgang in haar banier geschreven staat, maar natuurlijk niet langs den bolsjewistischen weg van Troelstra en Wijnkoop en dito, dito, revolutiemakers, die op één dag de vooruitstreverigheid zoover zouden in toepassing brengen, dat ze 't Koning schap met één streep uit de Grondwet zouden uitstrepen't Staatsgezag in één ommezien zouden omverwerpen de Socialistische republiek in 24 uren tijd zouden uitroepen 't Kapitaal in weinige uren zouden den nek breken; arbeiders en soldatenraden naar de Gemeentehuizen sturen en als een staatsburger zich tegen die staatsgrepen verzet en zijn hart zich lucht voor Koningin en Vaderland dan roept de Socialist: „Kijk, kijk, hij doet met ons niet meewat een reactionair, wat een conservatief". Men diene dus op te passen als een revolutionair, zooals die zich openbaar de van 7—12 Novb. 1918 te Rotterdam, tegen U zegt: je bent een reactionair*, 't beteekeat dan iets goeds nl.: man van Wet en Gezag en Orde en Voor uitgang door bestendige verbetering. En elke revolutionair is er dan al tijd als de kippen bij om te protestee ren tegen Kerk, Ambsdragers en Evan gelie, want die zijn allen reactionair. En toch, 't is de grootste Leugen, die er ooit verbreid is, dat 't Evangelie een conservatieve macht zou zijn en reactie voorschrijft, achteruitgang of stilstand predikt in 't sociale en economische leven, 't Evangelie is in hart en nieren de blijde boodschap der democratie. Lees 't Oude Testament. Lees de Wet geving van Mozes. En wie dan nog den moed heeft om na bestudeering van de Goddelijke en daarna Mozaïsche Wetten te durven zeggen: 't Oude Testament is door en door reactionair, is de grootste schandvlek der 20ste eeuw. En immers, 't zijn juist de pro feten geweest, die den afval, de inzin king des Volks toeschreven aan de overtreding, aan de nalating der God- lelijke geboden aan Mozes gegeven. Neen, neen! duizend maal neen! wie de boeken van Mozes herhaaldelijk met aandacht gelezen heeft, hij slaat de handen samen over de echt democra tische gedachten, die daarin liggen verscholen. Heel de Sociale Wetgeving van Israël was door en door, op en top heilzaam voor Welvaart en Recht voor Allen, maar de Kapitalist trok toch aan :t kortste eind en de werkman aan 't langste. Zoo is ook in 't Nieuwe Testament. Wie daar de Heiland hoort spreken wie Zijn daden ziet, hoe Hij 't arme der wereld uitverkiest om Hem te vol gen, dien ontzinkt de brutale moed om te zeggenHet Nieuwe Testament is reactionair. De kern van Jezus leer is nooit anders geweest, dan liefde voor 't verlorene, voor 't ongelukkige, 't weggezonkene, en met Zijn kruisdood en zijn bloed heeft Hij 't op Golgotha bezegeld, dat zelfs een moordenaar hem niet te min was om hem een eeuwige zaligheid te geven in 't Para dijs, dat openstond. Hoe durft men 't zeggen, dat 't Evangelie dat een Blijde Boodschap der Hemelsche zaligheid is, niet zou zijn óók en tevens een Blijde Boodsch ip van Aardsch geluk, maar op een conditie .die de Rotterdamsche revolutionairen miskennen nl. Zoek eerst 't Koninkrijk Gods en Zijne gerechtigheid en dan zullen alle dingen (neen, niet door bloed en vuur en kruitdamp veroverd worden maar dan zullen alle dingen geschonken worden, U toegeworpen worden en ge hebt dus maar naar de weldaden te grijpen, ze op te vangen, ze rollen zoo maar in uw schoot. Doch nog eens de conditie is: >Zoekt eerst*. In den weg der geboden Gods schenkt 't Evan gelie aardsch en hemelsch geluk, voor uitgang op alle gebied en alle kringen. Rijk en arm ervaren de zegeningen ervan. O, die leugenaarsdie durven zeg gen, dat 't Evangelie een wanklank is in 't lied der Schepping, een Boodschap van traagheid en lamlendigheid; van gemakzucht en onderworpenheid als der slaven, noodlotsgedachte en stompe gelatenheid aan een God, die zooveel ellendigs in de wereld bestuurt en toelaat. Tegen zoo'n God moet verzet gepleegd, tegen zoo'n rampzalig Evan gelie van slavengedweeheid moet in den socialistischen naam van vooruit gang protest aangeteekend worden. Och, och! ze kennen 't GodsWoord niet. Ze hebben zelfs in hun groote meerderheid Hem en Zijn Woord ver laten, hoe zouden ze 't dan immers nog willen lezen en herlezen en be studeeren. Want dan blijkt de Leugen Dan blijkt 't, dat Gods Woord overa', ja overal, op elke bladzijde den Voor uitgang predikt, omdat God de Heero wil, dat zijn Aarde zou zijn een voor portaal des hemels, een sieraad onder de hemellichamen, vol liefde, barm hartigheid, vrede en recht. Zóó wil God de AardeVrede op Aarde 1 In menschen een welbehagen Is dat geen hemelmuziek? Is dat niet de waarachtige Menschenmin en de hoogste Democratie? Dat is nu eens liefde voor een schepsel, daar in Bethle hem uitgezongen door de Boden des Hemels. Dat is geen liefde voor Jan of Piet. Geen liefde voor één klasse, voor één groep. Daar ruischte liefde voor Allen. Vrede voor Allen, EaWel- Gedempte BoerensieJger 63A638 14739 Direct nabij de Hoofdstceg, f 1.25, f 1 50, en f 1.75 Tel. no 1532, Aanbevelend, behagen in Allen. Dat is geen revolu tionaire kreet. Dat is de democratie van den Waren Christen. Maar de Socialist wil vrede voor zich en zijn club, en aan de anderen de Haat. Nadruk verboden. Zoo is dan de rust weergekeerd. Binnen „acht dagen zicht", die Troelstra de revolutie meegegeven had, is zij als een on gare pudding ineengezakt en ook de in „na tionale betoogingen", die niet uitblijven kón en uiteraard mede een Oranje-huide worden móést, is nu vrijwel uitgewerkt. Maarde heugenis blijft. Eu dat is maar goed ook. Troelsira zei op het Congres, dat ons volk gedurende de week-van-beroering „een prak tisch le^je" had genoten, en diir heeft hij nu eens gelijk in gehad, alleen heeft dat lesje wei een beetje een andere uitwer king gehad, dan hij precies heeft bedoeld. Wij hebben de S D. A, P. weer eenslee- ren kennen in haar nimmer, ook mi niet, verl rcchenden revolutionairen aard. En dit vergeten we maar zoo niét. Wèl heeft de bezadigde Vliegen meen ik, den raad gegeven om die gansche rumoerige week maar a's een benauwde nachtmerrie zoo gauw mogelijk te vergeten doch dddr kan ik niet in komen. Zóó gaat dit niet. Stel u voor, dat groote menschen, den- dende koppen, drie dagen lang op de meest roekeiooze wijze met lucifers en klappers eii allerlei vuurwerk hebben loopen spelen en draven in een pakhuis vol brandstoffen zijn ze er dan mee af, met te zeggen dat het een misgreep was? Zóó laat ons volk hen niet gaan De vonken hidden de boel in lichter laaie kunnen zetten en dan zouden we nu mid denin de revolutie gezeten hebben, nu, op ditzelfde oogenblik Het gevaar is nu voorlooplg voorbij. Maar 't kan plotseling terugkeer en 1 We zitten nog middenin de geweldigste crisis, die de wereldhistorie kent; we heb ben den brand npg steeds vlak naast de deur, want niemand die vandaag nog zeggen kan, hoe het morgen in Duitschland stormen wil de bolsjewiki in geheel Europa, wèl begrij pende dat de overwinning der Entente in be ginsel hün nederlaag is, zijn straks in hun vertwijfeling tot alles in staat De tijd is nog steeds hoogst ernstig En daarom kunnen we maar niet, zonder meer vergeten, wat achter ons ligt en is het van 't hoogste belang, dat wij precies weten, wat de S. D. A. P. en wat haar leiding in de toskomst wii. Alléén den weg van wet en orde Of, als ze kéns ziet, den revolutionairen sprongdèt is de groote vraag, waar alles om draait. Troelstra, zegt men, bekende schuld. Pardon I dat deed hij juist niet. Dht beslissende, verlossende woord heeft de hoofdman der Partij niet gesproken, nóch op het Congres, waar hij een middaguurtje ver toefde, nóch in de Kamer, waar hg niet kwam. „Ik heb mij vergistheette het. Hij heeft zichzelf tegenover de Partij niet gespaard, dat geef ik toe. En 't Congres was in een stemming om zelfs de zoomen van zijn boetekleed In vervoering te kussen Wij laten ons niet vervoeren. En als we nuchter de zaak bezien, dan staat het zóó, dat Troelstra de revolutie en de roode vaan op 't regeerkasteel niet ver loochend heeft, maar als momenteel onbruik baar heeft opgeborgen. „Wat heden niet is, kan morgen zijn." Zóó, letterlijk, is het gezegd! Mr. Troel3tra heeft zich „vei gist" Goed. dat zij zoo doch waarin Niet in de keus zijner middelen. Maar wei in den keus van den tijd. Hij vergiste zich in het volk en vergiste zich in het leger. Maar„Wij leven in een tijd van snelle veranderingen, het kan nog spoedig komen Stidn blijft zijn woordAls er revolutie komt, hoop ik er bij te zijn I* Dat woord nam hij niet terug; drukte er vetleer r\pg- maals het zegel op, En daarom vooral ook, acht ik van zoo hooge beteekenis de spontane uitingen der volksvreugóe, 's Maandags b.v. in den Haag op het Malieyeld en 's Zaterdags te Amster dam voor het Paleis. Dat was het antwoord van 't volk. Het waren feestdagen, waarvan landgenoot en bijwouer verbaasd stonden. De veer was lang en sterk gedrukt. Vier jaar van oorlog en misère Waarin het nationale karakter zich vaak niet van de schoonste zijde liet kennen en het nationale leven vaak uitgebluscht scheen. En nu ineens! zulke dagen. Zij waren als een openbaring. Wq zyn geen „nation éteinte" geen uitge doofd volk. De volksziel vóélt nog en uit zich op een wjjze, die toont hoe er nog kracht in haar schuilt, om met goeden moet en ijzeren vol harding het nieuwe tijdperk in te gaan. In deze uiterlijken weg. Niet in den weg der revolutie Dat heeft ons voik in deze dagen aan Troelstra en de zijnen duidelijk gezegd en 't is te hopen, dat zij er hun winst meedoen, niet docr te hopen op voor hen betere tijden, maar dan eens voor goed elke gedachte aan revolutie te laten varen, en dat te zeggen ook. Dit geschiedde tot dusver niet. Dr. Notens heeft in de Kamer de alles be- hcerscheiide vraag geformuleerd „Veiwerp, gij, sociaal democratische partij, in deze Kamer de omverwerping van het staatsbestuur langs onwettige weg in principe, óf wacht gij alleen een beter en gunstiger oogenblik af?' Daarop antwoordde, mede namens de ctub in de Tweede Kamer, de heer Van den Tem pel aldus: „Ik ben niet voornemens op de pertinente vraag van den heer Nolens een categorisch antwoord te geven De soc. dem. zitten ,hkr niet, om de biecht afgenomen te worden." Geen ja dus en geen neen. Het blijft eenvoudig „hangen". Wel hebben, dat mag ik hier niet onver meld laten, tegenover Troelstra's revolutio nairen solo-zang de d ie soc. dem, leden der E. Kamer hun trio gezet, dat den leider nog lang in de ooren naklinken zal. 'n Kaime, maar besliste veroordeeling „Het is de meening van mij en mijn par- tijgenooten in deze Kamer, dat de regeer macht behoort bij hen, die haar langs grondwettigen weg hebben verkregen." Aldus de heer Vliegen. Mede namens Van Kol en Polak. Wat voor Troelstra beteekent een nul voor zijn jongste optreden als leider der Party. Een vernietigende afkeuring zijner revolutie rede. Alleen maardat is E. K.-c'ub. Het is niet de leider. En het is óók niet de partij. Al hechten we dus aan deze uiting vanzelf hooge waarde, afdoende is zij niet men heeft het aan de overzij de vaak over „waarborgen"welnu voldoende waarborg geeft dit woord van-drieën niet. Toch is 't te hopen dat het hiertoe komt vooral nu H, M de Koningin in haar toe spraak op 't Paleis, te Amsterdam, feitelijk 't eerst de hand óók aan de S. D. A. P. heeft toegestoken. Zij herinnerde aan haar „proclamatie". Herinnerde met name aan het woord, dat nóch Regeering nóch Natie „reactie" wil, maar wél in den ordelijken weg al die her vormingen, welke door den tijd noodzakelijk zijn geworden. En tóén zei, de Koningin „hUen". „Ik ben bereid mede te werken met allen tot verwezenlijking van de denkbeelden, in de proclamatie neergelegd." Met allen, zonder uitzondering. Dus óók met de sociaal-democraten. Natuurlijk op één enkele voorwaarde Dat zfj, die straks de uitgestoken hand aanvaarden, zich dan ook zonder eenig voor behoud plaatsen op het standpunt, door de Eerste-Kamer-fractle aangenomen en door Vliegen vertolkt: afzwering van alle geweld. Ik kan met ieder samenwerken. Ook wel in mijn eigen huis Maar niet met den man, van wien ik wéét, dat hij dag en nacht op een gunstig oogen blik wacht, om mij bij de kraag te pakken en de deur uit te gooien I Ook wij zeggenmet allen. Onder dat eene voorbehoud dan I De „Staatsgreep" werd onvoorwaardelijk geketst, maar niets zal ons liever zijn, dan dat de S. D. A. P. zich voorgoed plaatse op het standpunt van wet, en orde en recht en dit zóó ondubbelzinnig uitspreek, dat er geen zweem van twijfel overblijft. Dan blijft de politieke strijd. Maar dan kan toch ook het „allen" der Koningin ia vervullen gaan. En daür hebben we waarlijk in dezen zoo hoogst ernstigen tijd behoefte aan; een tijd, waarin het ook voor ons volk en vaderland een „strijd om het bestaan" geven zal, zij 't dan ook met onbloedige wapenen, waarbij al wat voorheen werd vertoond in 't niet zinken zal. UITKIJK. LVH. Amice. Sinds ik mijn vorigen biief schreef, is in ons vaderland heel wat gebeurd, dat tot verheugenis moet stemmen. Troelstra's plan nen zijn mislukt; ze zijn fallkant uitgeko men. Pieter J riles heeft zich schromelijk vergist in de mentaliteit van ons volk. Het Nederiandsche volk is in zijn overweldigende meerderheid oranjegezind I Je bebt het natuurlijk in de bladen gelezen, ik behoef het je dus niet weer te vertellen, hoe het in den Haag begonnen is. De ver slaggevers in de bladen konden er geen passend bijvoegeiijk naamwoord voor vinden, om uit te drukken, hoe de grootsche hulde aan onze geliefde Koningin was. Ik gebruikte daar het supe. latief grootschdat is veel te zwakDe verslaggever van de N. R C. vond het woord overweldigend nog lang niet sterk genoeg. Schitterend, schitterend in één woord. Na den Haag volgden de andere plaatsen, Haarlem, Amsterdam, Rotterdam, Arnhem, Apeldoorn, Utrecht, enz. enz. Het is één zegetocht van deze bij het volk zoo innig geliefde Oranjetelg. 't Ï3 een prachtige weerspiegeling voor wat er leeft in de harten van de overgroote meerderheid van ons volk. Het Volk, het dagblad van de socialisten is natuurlijk verbolgen, dat alles zoo is ge- loopen. Hoe gaarne had het Mr. Troelstra gezien als president van de Republiek der Nederlanden 1 Zóó had het moeten gaan. Dan had men eens gezien hoe groot de macht van het socialisme was. Eilacie voor Het Volkhoe omgekeerd is het uitgeko men. Men kan zoo echt zien, hoe hef bladspflt heeft over den afloop. Het steekt die spijt niet onder stoelen of banken. Eerst kreeg het Jid van de Eerste Kamer, de heer Van Kol, die in België, waar hij vertoefde, hoorde wat z'n vriend Troelstra van plan was. In ons land teruggekeerd had een vertegen woordiger van het Haagscfie corresponden- tiebureau een onderhoud met den heer Van Kol. Deze keurde onomwonden de pknnen van Troelstra af, verklaarde dat de S.D A.P. in den grond nooit tegen de Oranjes was geweest en was van meenicg, dat ons land het meest democratische land was, dat er bes'ond, nog democratischer dan de repu bliek Frankrijk. O, wee, daar kreeg-ie het aan den stok met Het Volk, dat hem een geduchte afstraf fing gaf. [Bij de redactie van Het Volk, ligt de heer Van Kol in ongenade. Veel zal-leer zich niet van aantrekken. Want in bovenge noemd onderhoud zeide hij„al stond; ik ook alleen, wat echter niet hef geval is," in deze mijne meening, dan zou ik die nog zeggen." Dat is mannentaal!- '1 Is best mogelijk, dat in wezen de S.D.A.P niet tegen de Oranjes was, maar dan is Het Volk, zeker onder den invloed van de ge- beunenissen der laatste weken, verbazend gauw omgedraaid! Laat ik dit even constateeren en moet jij je conclusies maar trekken. Zooals je weet is de Koningin verleden week in Amsterdam. Evenals in den Haag gs

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 1