Zaterdag 23 November 1918 338te Jaargang N". 2444. voor de Znidhollandsciie en Zecuwsche Eilanden, Eerste Blad. Mr. Troslitra in 't Meed. zé Antirevolutionair IN HOC SIGNO VINCES j. „HET GOUDEN HERT", OP öEi UITKIJK. erg. :n. W. BOEKHOVEN Zonen, Alle stukken voor de Redactie bestemd, AdTOrtemtlgn era verdere AdBil«il«er^^e. ftrraiaca toe te «endera a»«s de D'it^evers jen. (Wordt vtmlgd.) Motel ffiesfaurant projriêtair R. C. F. y, i LEE-Moom Arnhem eft AKKER- ov. 1918 in het Café 1 en 28 Nov. in het )kker aldaar telkens it ten verzoeke van jden te den Bommel, 'manswoning 9 Veld- 2. Afbraak van de uur met annexen, 3. Afbraak van het kippen- en honden- brongas installatie iding. 5. De koepel, iet drijfwerk, tanks, H.A. bouwland en nelschen polder, uit- 1 van bovengemelde nos. 1607, 244, 245 weiland kad. sectie bouwland, gelegen eg, sectie B no. 230. id, sectie B no. 229 ïwland, gelegen als- ,15 70 H.A. bouwland 190 H.A. bouwland, B no. 227.14.1.00.30 ictie B no. 459 ged. id, kad. sectie B no. ,A. bouwland, kad. 0.78 60 H.A. bouw- 3. 455. 18. 1.88.30 ectie B 454 ged. 19. tad. sectie B no. 454 ver, kad. sectie B no. Hand, kad. sectie B H.A. weiland, kad. I.20.28 H.A. bouw- 457 ged. 24. 1.20.27 :ctie B no. 457 ged. id, kad. sectie B no. A. bouwland, kad. verschillende com- massa. verkooplng worden imen en 2 Canada kooper van de hof- orden. chtingen te bekomen ber e.k. bij Notaris >ltgenspiaat. rem ber 1918, 'snam den Lagen Nolleweg, Iepen- en Esschen- gekloofd op Meter- VAN DERSLUYS, bij inzet en Zater- afslag, telkens des orp in het Logement en perceel Bouwland der West-Nieuwland, 51, groot 75.90 aren, i V. M. tot 11 Novem- 3ij Hendrik Grinwis van Anthony Verhage :1 is dadelijk te aan- November 1918, des lótel Zaaijer te Mid- en Zaadstroo, in den van Sommelsdijk op er Meide Bz. aan den en in den polder het amis op het land! van aan den van Zantens- de firma Kuhn Co. )vember 1918 b$ vei- Donderdag 5 Decem- Monster te Hekelin- m. om 11 uur, publieke ltoosdurend recht van 80 centiaren grond te oldijk, met den eigen aande huis, bevatten- H.A., 35 A., 40 C.A. Nieuwe Uitslag van< i: 8 ïanmiarip 1Q1QV-^ Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling BUITENLAND bfl vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT UITGEVERS: SOMMELSDJJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 12»/i Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRI|DAGMQRGFN 10 UUR. - sasar~*-"ÉS aP 8 Jannuarie 1919 van den ember en 6 December m. 11 uur ten koffie- Driel te Zuidland, pu- 3-86 60 H.A. best sche polder, strekken- dijk tot den blinden- en genot te aanvaar de verkooper de Heer ieuwenhoorn en de No- e hand te koop. datums Inzet en Afslag ouwland tusschen de ingeweg en den Prinses ilharnls, tot aanleggen arden en in de naaste >or bouwterrein. Alles eerde straten. [en Heer Jan Zaaijer te een. En dan: „Is de aan dan zachtjes: „Dat heb En ik wist ook niet", huldigen, „hoe Iaat u zou, als ze niet thuis ;en, dat alles In orde Maar wat bekommert lem in mijn kamer aanma- i» de gouvernante is uit". Ifde cynische „zoo", dienstbode, om in de dat zij „geboft" heeft, :t is uitgevaren, hoewel ■andde en niet één kachel verdrietig uit", zegt ze. Iers", meent de keuken en prettige thuiskomst nan waart en getrouwd had!" enzame naar de kinder- het licht half getem- het bedje en fluistert jeen wonder, dat je een gezichtje hebt. Moeder- rmen zich niet over je. alleen haar plicht, om- snt. Maar wat is nu een De »Oproep tot de moderne arbeiders beweging*, verschenen in Het Volk van 4 Nov. 1.1. ging uit van 't Partijbestuur der S.D.A.P.; van het Ned. Verbond van Vakvereenig. en van den Bond van Ned. Arbeids-coöperaties. Het was de bedoeling om op 24 Nov. een Congres te houden, want zoo staat er in dat stuk van 4 Nov.; en men leze het en herleze 't nog eens, want Het is onze wil, om op het oogen- blik dat de strijdende arbeidende klasse gereed moet staan tot volbren ging van 't groote werk, dat de his torie van haar eischt, haar onge schonden in den strijd te kunnen voeren. Want niet voor wanhopige uitbarstingen vm 't oogenblikmaar voor de duurzame verheffing der ar beiders, voor hun bevrijding van ka pitalistische uitbuiting en onderdruk king, is deze macht door ons gescha pen en ontwikkeld. Zoo hebben wij, ook bij eiken strijd tot verbetering der arbeidsvoorwaarden, bij al ons werken voor de coöperatie, bij een jarenlange worsteling voor algemeen kiesrecht en sociale hervorming, steeds voor oogen gehadde vervangiug van 't stelsel en ondermijning van 't kapitalisme, het optreden der arbei dende klasse als leidende faktor iu Staat en Maatschappij. Alleen op die wijze is 't mogelijk te zorgen, als hier de tijden rijp zijn, dat wij bewust en krachtig onze taak kunnen ver vullen. Alléén zóó zullen wij sterk zijn, zoowel tegen alle pogingen van terrorisme en anarchie, als tegen het streven der heerschende klasse om. haar stelsel van uitbuiting en onder drukking te handhaven. Het Congres dient om den revolu tionairen toestand in Europa ernstig onder de oogen te zien en omtrent de vragen, waarvoor hij de strijdende arbeidersklasse plaatst, haar houding te bepalen. Ieder, die toen op 4 Nov. dat Mani fest, dien oproep las, vond het stuk conform de Tijdsomstandigheden. De Regeering hoorde den Nieuwen Tijd inluiden. Alle Partijen leefden in de Nieuwe Toekomst in, en 't was dus natuurlijk dat de S.D A.P. óók, even goed als de Antirev. Partij en de andere, haar houding zou bepaleneen houding Tegen Terrorisme en Tegen Anarchie. 't Was te doen om op 24 Nov. te ko men door 't Congres tot een Duurzame Verheffing der arbeiders, en in géén ge val tot een Wanhopige Uitbarsting. Heel dien oproep van 4 Novb. was van a tot z een gematigd, bezonken, verstandig woord, zooals alle Partijen sinds 't Woord Wapenstilstand de har ten veroverde, bezonken woorden spra ken van betere Samenwerking tusschen Kapitaal en Arbeid, van Meerdere Er kenning der Arbeidersrechten, van Ver heffing van den Arbeidersstand, die in deze Oorlogsjaren zoo, in de steden, en in de dorpen minder, nameloos veel geleden, maar als vaders en zonen bij de Neutraliteitshandhaving deege veer kracht en trouwe plichtsvervuiling heeft geopenbaard. Maar hoe volkomen anders is 'tuit- geloopen't Congres is niet gehouden op 24 Novb. maar een week vroeger. En een Congres, dat niemand, zóó zich had voorgesteld. Een Congres in 't teeken van Mitrailleurs bij de Stadshuizen, van opgeroepen Vrijwilligers van den Landstorm, van Cavalerie en burgerwacht, van Regee- ringsoproeping tot 't Nederlandsche Volk om zich eendrachtig te scharen rondom 't Wettig Gezag en de Orde, in 't teeken van vergaderingen der Christelijke vakbonden en Middenstands organisaties, die de Rabellie en Anarchie den kop zouden indrukken, in 't teeken van nationale betoogingen voor Vor stenhuis en Regeering, in millioenen verspreide Christelijke en Vrijzinnige manifesten tot ernstige waarschuwing tegen alle anarchistisch avontuur, nu de Regeering allerlei hervormingen voor stelt, de voedselvoorziening beter werd, de demobilisatie was aangevangen, de scheepvaart herleeft. Een Congres na een week van ontzettende verwarring in de Tweede Kamer, van booze inter rupties, dreigingen, smeekingen, waar schuwingen aan 't adres van den leider der S. D. A. P, Een congres na een week van vreeze voor muiterij, voor revolutie, voor bloedstorting, na een week, waarin deze Christelijke Regee ring zich volkomen meester toonde van den toestand en van plan was om Socialistisch geweld met geweld te be teugelen, een schans te plaatsen om 't wettig Gezag, om de Overheid, om 't Parlement, én de Anarchie te vermor zelen, als ze den kop opstak. Een Congres, waarin Mr. Troelstra 't boetekleed aantrok, wat hem niet ont sierde, want een mensch die eerlijk schuld belijdt over een. zij 't ook reus achtige vergissing iu het Nederlandsche Volkskarakter, iu den nog totaal on- rijpen Tijd om van Nederland een Re publiek te maken, om 't Parlement te verdrijven en dan zelf als „President Troelstra, president der Republiek der elf provinciën", de huidige Regeering als zijn ambtenaren te gaan gebruiken wie als Troelstra schuld belijdt, blijft nochtans een groot man, hoe lichtzinnig en onvergeeflijk ook zijn fout moet gebrandmerkt worden. Troelstra heeft een zeer groote fout gemaakt, een Leider en Staatsman onwaardig. In plaats van hervormingen te begeeren en ze langs regelmatigen weg tot stand te brengen, inplaats van te willen zijn een leider van een »moderne< arbei dersbeweging, die langs rechten parle mentairen weg, door de stembus, door de Vakbeweging, door de Coöperatie, door de rusteiooze propaganda der Pers, door pleiten in de Raads- en Gemeen tezalen voor opheffing der arbeiders, zijn volkje poogt te brengen tot wat verbetering in hun toestandeninplaats van 't Gezag te handhaven, de Orde te bevestigen, de Staten-Generaal te eer biedigen, de Regeering te erkennen, grijpt hij. lichtvaardig en roekeloos, als werk van een ontvlambaar hart, maar van een toen beneveld verstand, grijpt hij naar 't Presidentschap van een Nederlandsche Republiek, wil hij de Regeering wegjagen, soldaten- en ar beidersraden sturen naar de Gemeente huizen om daar na verdrijving van Gedempte Eoerensteiger 63A, 638 14739 Direct nabij de Hoofdsteeg, - Eotterdam, - DINERS f 1,— en hooger. LOGIES MET ONTBIJT f 1.25, f 1.50, en f 1.75 Tel. no. 1532. Aanbevelend, Het door ieder aanbevolen adres. Raad en Burgemeester, de teugels van Stad en Dorp in eigen socialistische handen te nemen. Hij wilde Duitschland naapen en de roode vaan laten wap peren van Nederlandsche officieele ge bouwen, wapperen uit 't Paleis en de Departementen en de vergaderzalen. En de soldaten zouden hem volgen en de groote Kladderadatsch of sociale en economische omwenteling zou ge komen zijn met zijn wegschoppen van de Bourgeois, zijn annexeeren van 't Kapitaal en diens Bedrijven en uitdeelen van baantjes op alle terrein voor de socialistische vrindjes en medestanders. Heel die lichtzinnige opzet van mr. Troelstra is mislukt, 't Gansche Neder landsche volk liep storm tegen zoo'n brutale aanranding van de Itegeerings- macht, tegen zoo'n plan van revolutie op groote schaal door een kleine min derheid. Hervormingen! natuurlijk! 't Nederlandsche volk vraagt er omzal ze krijgen maar wil ze niet langs dien demonischen, op burgeroorlog uit loopenden weg. En tegen dien muur van Orde èn Liefde voor 't Oranjehuis èn Bestendiging der Staatsfundamenten en onmisbare Constitutioneele instel lingen, liep mr. Troelstra zijn hoofd stuk. En 't Congres had goed te maken, wat de Leider bedorven haden 't Congres moest 't uitspreken, dat bij Troelstra een afschuwelijk misverstand had geheerschten Troelstra moest belijden, dat hij zich vergaapt had aan een luchtkasteel van socialistisch geluk en naar idealen had gegrepen, waar voor zijn handen te klein waren, hoe wel zijn hart er naar hunkerde; en Troelstra moest zijn revolutionairen strijdbijl begraven en met 't Congres erkennen, dat alléén in den weg van Orde en Parlement de Arbeidersstand te brengen is tot 't hoogere peil, waarop hij van Godswege behoort te staan Want een Arbeider, na den oorlog, moet meer mensch worden, dan hij 't vóór den oorlog was. Ht Mr, Troelstra heeft schuld beleden, 't Is hem vergeven. Maar vergeten neen! 1903 niet en 12—18 Nov. 1918 niet! De revolutiekreet uitsocia- listischen mond zal ons in de ooren blijven klinken. Maar ook zullen we onthouden, dat de RegéSring beloften heeft gedaan van hervormingen. En alles wat Christen-Arbeider is, wat mensch is in den veelvormigen zin van 't woord wij dringen er op aan, wij smeeken erom houde de Regeering bij de panden van haar jas; dringe aan op de zeer spoedige komst dier hervormingenop afbraak van wat toch al kraakte; op vluggen ophouw voor onze Arbeiderswereld, dien productie schakel in 't leven des volks. Voor God Nederland en Oranje zoo luidde 't heerlijke trio dat door de straten weerklonk Maar Veor den Arbeid! Voor de Christen-Democratiezoo roepen we deze Regeering toe. Inlossen de gedane beloftenEn de Rechterzijde toone oog en hebbe hart en oor voor den Nieuwen Tijd! Nadruk verboden. Het ging ón-Hollaridsch snel: 's Maandags werd de revolutie aangekon digd te RotterdamDinsdags met veel ophef aangeplakt tegen de muren van het Binnen hof Donderdags verloochend in de Kamer door den leider zelf; Vrijdags door Schaper gekistZaterdags en Zondags uitgeluid en begraven door het Congres. In minder dan één week tijds Er zit echter leering in voor vele jaren, als ons volk dóór nu maar van doordron gen mag zijn De leider der S D.A.P. heeft letterlijk met de revolutie gespééld, of 't een voetbal was, die hij es probeeren wou of hij ze al in 't doel krijgen kon. Ons gansche volk was inzet van 't spel. En erbij ons gansche vaderland. De „groote dag" was thans gekomen. Het langverwachte revolutie-uur Zóó heeft hij 't Maandag te Rotterdam gezégd. Dinsdag, in de Kamer herhaald. 't Gansche land in beroering gebracht. Zijn eigen voïk op tal van plaatsen tot een toesTand van de meest gevaarlijke opwinding geprikkeld. Men moest de gesprekken maar hooren I „De" groote dag, was gekomen De dag der eindelijke zegepraal I En voor de arbeiders van Nederland, de roode arbeiders dande anderen rekenen niet mee, men moet de stemmen niet tellen, zei Troelstra, men moet ze wegen I was de heerschappij weggelegd over de gansche rest van 't volk. Omdat het nu hun tijd was. Omdat de regeering failliet ging. Omviel, net al3 in Duitschland Zóó hadden Troelstra's bliksemende woor den van Maandag en Dinsdag zijn arbeiders aangepakt; zóó voelden zij het; zóó zouden zq het doen; Wijnkoop stuurde al een boodschap, dat-ie ook van de partij zou zijn "t Congres zou het sein geven. Arbeiders- en soldatenraden wérden hier en daar ai opgericht; de revolutie zat op rolletjeséén duw en zij ging Men wachtte slechts op het teeken. En toen gansch het vaderland in de uiterste spanning verkeerdetoen een machtige tegen actie zich afteekenen ging en al wat r.iet- soclalist was, zich als één man om de regee ring had geschaard Toen kwam de groote reuzenzwaai. „Ik zoek geen staatsgreep'zei Troelstra. En den dag daaraan werd onder een trom melvuur van interrupties en fel verwijt de naakte revolutie door Schaper in de kist gelegd en grafwaarts gevoerd. En nu zou de S.D.A P. maar liefst willen dat heel Nederland verder om die onaangename historie zweeg. Zij zal hetnooit weer doen Neen, d&t heeft ze niet beloofd I Maar voorhands in geen geval. Dus kunnen we rustig zijn Neen, dat kunnen we juist niet, want hij heeft niet en dat Is 't kritieke puntl hij heeft niet de revolutie voorgoed verloo chend. En nu kan Ik me levendig begrijpen, dat honderdduizend S.D.A.P.ers in ons goede vaderland het roerend eens zijn met Vlie gen meen ik die den raad gafWe moeten die heele vorige week maar als een benauwde nachtmerrie zoo gauw mogelijk vergeten. Maar zóó gaat dat niet Stel u voor, dat groote -menschen, den kende koppen, drie dagen lang op de meest roekelooze wijze met lucifers en klappers en allerlei vuurwerk hebben loopen spelen en draven in een pakhuis vol brandstoffen zijn ze er dan mee af, met te zeggen, dat het een misgreep was Zóó laat ons volk hem niet gaanl De vonken hidden de boel in lichterlaaie kunnen zetten en dan zouden we nu mid denin de revolutie gezeten hebben, nu, op ditzelfde oogenblik Het gevaar is nu voorloopig voorbij Maar 't kan plotseling terugkeeren i We zitten nog middenin de geweldigste crisis, die de wereldhistorie kentwe hebben den brand nog steeds vlak naast de deur, want niemand die vandaag nog zeggen kan, hoe 't morgen in Duitschland stormen wil; de bolsjewiki in geheel Europa, wèl begrij pende dat de overwinning der entente in beginsel hun nederlaag is, zijn straks in hun vertwijfeling tot Alles in staat De tijd is nog steeds hoogst ernstig En daarom móéten we weten, wat de S.D.A.P. nu wil. En wat haar leiding wil. En het is de plicht onzer gansche pers, om op de dobbelaars, die in de leiding zaten en nóg zitten, zonder eenig sparen de aan dacht te vestigen. En let dan allereerst op mr. Troelstra. Die wèl erkende, dat hij zich vergist heeft, maar niet dat hij zich vergrepen heeft! Die wèl de revolutie op dit moment den rug toekeert, maar ze niet als dr. De Haas het deed voor altijd afzwoer? Welnu, deze Troelstra is en blijft de „ko ning" der S.D.A.P. Dat is nooit duidelijker gebleken, dan door deze historie. Het is een wonderlijk zielkundig raadsel, maar 't feit als feit ligt er toe, dat de socialisten, de republikeinen, de gelijkheids mannen, de omwentelingsgezlnden het tóch niet zonder koning stellen kunnen. Saul moet aan 't hoofd des volks. „Van zijn schouderen en opwaarts grooter dan al het volk". En eer is het niet tevreden Want dit was nu toch wel het Allerergste wat een partijhoofd overkomen kanMaan dag de revolutie prediken, de gewelddadige ommekeerMaandag zeggen tot zijn luiden, dat uu aan hèn de beurt .is, dat thans zij zuilen regeeren, idat dus de groote dag der soclaiistische dagen aangebroken is .en eer 't wederom Maandag werd, te moeten erkennenIk heb raij vergist. Men zóu zoo zeggenZulk een vergissing is onvergefelijk. Na züik een misslag is het de vraag, of de aanvoerder nog als gewoon recruut in de gelederen mag blijven dienen, maar wordt hij onverbiddelijk van 't bevelhebbersschap ontzet. Neen, zoo doet de S.D.A.P. niet. „Troelstra. .Troelstra!"... dróng de schare. En de leiding moest volgen. Troelstra werd getelegrafeerd, dat alles veilig was en Zondag werd hij als triomfator binnengehaald. Wat pleit voor zijn koninklijk leiderschap. „Doch waarlijk niet in staat is, om ons zonder meer met gerustheid en vertrouwen en toekomst te doen tegengaan En let dan ook op de „leiding" Wat 'n dobbelaars-zaakje is dat Op het Congres was 't duidelijk. „Géén geweld", zei de leiding. En mocht de zaal hem al ais haar lieve ling ontvangen, het podium heeft Troel stra kras verloochend. Vliegen, Oudegeest, allemaal. Stel eens het ondenkbare, dat Troelstra niet met een „Peccavi I" maar met een „Leve de revolutiegekomen was en de zaal meegekregen had, dan zouden al de lagere leiders, 't gansche kader, hem alléén naar de barricaden hebben laten gaan. Behalve dan Heqkoop. Maar die is onoterekenbaar. Als Troelstra van den berg in den af grond springt, dan springt hfj 'm met een „Leve de Leider!" achterna. Goed, laat hein springen. Er is Iets anders: Hóé was de leiding vóór het Congres? En dan staan deze feiten vast: Reeds op Zondag 3 November kwam de „Staatsgreep" in den Sociallstischen Grooten Raad ter sprake, maar werd toen ver worpen. Op 10 Nov. wederom soortgelijke discussie, waar Troelstra bij is, met het zelfde resultaat. En 11 Nov. houd deze zijn revolutie-rede te Rotterdam12 Nov, in de Kamer Dè leiding der S.D.A.P.zwijgt. Tot tweemalen toe is de oprichting van arbeiders- en soldatenraden besproken en heeft de leiding zich tegen dat Russische uitvindsel verklaard, .Troelstra spreekt

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 1