Zaterdag 16 November 1618 388le Jaargang N°. 2442 Antirevolutionair Orgaan voor de Zaidhollandoclie en Zeeuwsclte Eilanden. Eerste Blad. IN HOC SIGNO VINCES .HET GOUDEN HERT", W. BOEKHOVEN Zonen. Alle stukken v©or de Redactie atestemd, Advertesstiési en wer«iere Adrailailstratle Iran©® toe te é&aü de Uitgeven Democratiseering door de Socialisten Maakt 't duidelijk, dat ze hun op roerkreten langs straat en plein doen Motel Mritauram® Pïriëtair R. C. F. t. 4. LEE-Moom De Eindeatastrophe is voor den OP DEH UITKIJK, *-"7/ Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMELSDjJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 12»/, Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentlën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRI|DAGMORGFN 10 UUR. De Harskamprelletjes mogen dan geen oorzaak of diepere grond zijn geweest van de gewicntvolle redevoering door den Minister van Oorlog gehouden, ze zijn in elk geval een uiterst belangrijke aanleiding geweest om Kamer en Volk, 'innen- en Buitenland, Koningin en Generaien Staf, Sabeldragers, hetzij supérieuren dan wel inférieuren of minderen goed te doen gevoelen, dat er een Nieuwe Tijd, óók voor 't leger moet aanbreken. Dat er gebroken moet worden met 't stelsel van militair Saamlevenmet 't stelsel van Recht spraak; met 't stelsel van Afscheiding van Soldatenstand en Burgerstaatmet, hetzij in één woord gezegd, met 't Nederlandsche stroeve, stramme, con servatieve, militaire stelsel, zooals zich dit reeds een eeuw heeft geconsolideerd of vastgezet en vast ligt in Militaire Wetboeken en de Duizend en Ben voor schriften en al maar uit de militaire bureaux uitvloeiende circulaires en masse, die 't kleine, 't pietlutterige beoogden, maar voor 't Groote Leven van onze Jongens zoo miserabel weinig Jtfoaarde en beteekenis hadden. En nu mogen Sociaaldemocraten en Vrijzinnig-democraten zich de dwaze pretentie veroorloven, dat zij de lui zijn, die den Minister geprikkeld heb ben om 't initiatief te nemen tot de Hervorming; en ze mogen de »welbe wuste scharec d.w.z. hun eigen socia listische leden of mee- en bijloopersin den dwazen waan pogen te brengen, dat zij, Socialistische Kamerleden de Regee ring onder den knie hebbenvriend en tegenstander erkent; en 't Leger is ei vol van, dat door 't Rechtsche Kabinet een grootsche daad is verricht, die in de geschiedenis geboekstaafd blijft, als «en nieuw tijdvak inluidende in de Nederlandsche defensie. We protesteeren er tegen, en ieder die niet politiek- overstag gevaren is, zal er tegen pro testveren dat men de eere van dit Kabinet verkleine; de eere van den Oorlogsminister aan den leider der Socialisten geven zou. We protesteeren tegen die socialistische zelfbewustheid tegen die overschatting van de macht en den invloed van een 20 tal socia listische tolken. Niet, hetzij erkend, of zij loopen helaas l in dagen van span nende nationale en internationale on rust, zooals nu, met een bundel eischen" in hun koker en willen een Revolutie zonder anarchie, d.i. Revolutieze dur ven nog wel, net als in 1903 bij de anarchistische spoorwegstaking aan de opgezweepte massa der Overheid ter gende bevelen te geven. Hetzij erkend nog durven ze dag in dag uit te neuriën, en in deze revolutiedagen hardop te zingen: *Het ganscheBader werk staat stil, als ome machtige arm dat wilmaar al rammelt hun koker, toch is hun eischenlijst veel te zwaar om door socialistische Arbeiders*, en Soldatenraden uitgevoerd te kunnen worden, toch is daarom hun ware beteekenis nog niet in evenredigheid met het geklikklak dat hun koker maakt, 't Nederlandsche Volk, en 't Platte Land vooral, walgt van die Opstandigheid, Zekerze weten 't wel, de S.D.A P., dat ze in revolutiedagen tal van op roerige harten kunnen meetronen; de ondervoeding, de armoe, de werkeloos heid, de duurte, hebben de hoofden van zeer velen in de steden op 't kookpunt gebracht en ze laten zich daar allen onzin gezeggen, alle opzwee- perij gedoogen; zijn dag in dag uit hoogst ontvlambaarvatbaar voor bloedigen opstand en demonische rebel lie. Elk zondaars-menschelijk hart is van nature wars van een hoogere macht naast zich, tenzij genade't oog verlicht. Zeker! we weten 't wel en ieder heeft 't al met smart gadegeslagen, dat de Vrijzinnigheid tegen 't Socialisme niet opgewassen is en niet alleen, als in 1913 bij de Kamerverkiezingen, onder 't juk van Troelstra door moet gaan en naar zijn politieke eischen hun poli tieke gedragslijn richt, maar ieder heeft 't ook met deernis ontwaard, dat Libe ralisme en Vrijzinnigheid, blijkens het groote débacle of zetelverlies in dit jaar '18 niet meer in staat is om flinke politieke kracht te openbaren in den Lande; en dat de Evenr. Vert. hun een nekslag heeft gegeven, waar ze niet meer van genezen. Zonder krachtig tegenheginsel tegen 't Socialisme, zijn ze zwak. Zekerieder heeft 't in de gaten, dat Troelstra de zweep van Wijnkoop vreest en expres verder moet gaan in zijn eischen om zoodoende dezen Anarehist den wind uit de zeilen te blazen; uit concurrentiezucht; uit vrees voor stem menverlies hij de aanstaande Staten- en Raadsverkiezingenin hope om in Amsterdam nog te kunnen redden, wat onder Wijnkoops opstandigheid er door de SD.A.P. aan invloed, macht en beteekenis, verspeeld wordt; in sterk verlangen om van de toenemende revolutionaire gezindheden veler, uit de onderste lagen der stedelingen, een politiek fortuintje te genieten op kosten van den door hen zoo gehaten Wijn koop en dito Bolsjewiski. Op kosten ook der Vrijzinnigheid. ZekerIeder die oogen heeft om te zien, ziet 't, dat de S.D.A.P. poogt haar politieken slag te slaan, visschend in troebel water, waar ze vroeger van 19131918, het Kabinet Cort steunden als de edelste bourgeois, en over 't Le ger en de Legerleiding nooit in de Kamer een gloeiende, noch gloedvolle rede tegen minister de Jonge, tegen Bosboom, tegen Cort gehouden heb ben, maar alleen door hun krant „Het Volk" de soldaten prikkelden en hun socialistische gevoelens luchtten. Dit nu zoo zijndeèn de jaloezie op Wijnkoop; èn de zinkende invloed op de bolsjewistische massa in de groote stedenèn de zoo vaak slappe houding en betreurenswaardige aftakeling van vreedzaam Liberalisme en ordelijke Vrijzinnigheid; èn de aanstaande Staten- en Raadsverkiezingenèn 't troebele water waarin de politieke hengelaar zijn aasje werpt; dat alles te zamen maakt 't duidelijk, dat ze de Rechtsche Overheid geen plaats meer gunnen voor 't hol van haar voetdat ze aan die Macht gaan knabbelen, en 't zonder God en zonder Wettige Overheid den brutalen strijd tegen Hem en zijn die naresse durven openen. Gedempte Boereusteig«r 63A, 63B 14739 Direct nabij de Hoofdsteeg, Ef»S.S<eS"4*iï.B» DINERS f 1,en hooger, LOGIES MET ONTBIJT f 1.25, f 1 50, en f 1.75 Tel. no. 1532. Aanbevelend, Het doos- ieder aanbevolen adres. weerklinken om aan Arbeiders en Sol daten een Overheidsmacht te verleenen, die ze niet toekomt. Tot vertrapping van de door God gestelde machten! Een Rechtsche maakt onderscheid tusschen Valsche Democratie, welke 't om kiezerslokking te doen is, om pro paganda vanaf de Balie en de Tribune der Kamers, èn de Ware Democratie, die alléén 't Nationaal Belang in 't oog heeft. In de Valsche Democratie vindt de Rechtsche zijn geduchten tegen stander en kampioen; maar de Ware Democratie is zijn Vriend en Bondge noot. 't Nationaal Belang is zijn drijf veer en kracht, al moest hij daarom ook jaren aanéén 't onderspit delven, en in de minderheid blijven. De Recht sche zoekt invloed te oefenen, niet door te speculeeren op 't slechtste wat in een menschenkind is nl zelfzucht en „heersch- zuchi' en „een Paradijs hier beneên ten koste van een ander', maar door den kiezer en niet-kiezer vóór te hou den, dat hij Lid der Gemeenschap is, een evenwaardig de el van 't Nationale Geheel, dat „met God- Nederland- en Oranje" en in 't Heden on in de Toe komst tot kloeke daden in staat is, in staat is niet om één Arbeidersstand, om de stads-ontevredenen gerust te stellen, en ze voor hun politieken ze gekar te spannen en te gebruiken tot meerdere glorie van wat Laders en Laidertjes, die zich dekken in 't gevaar. De Rechtsche zoekt niet 't Deel; hij wil 't Geheel. Niet de arbei ders alléén, maar ook de Rijken, en allen te zamen onder den Koning der Koningen en den Heere der heeren als hun eenigen en eeuwigen Soeverein. Onder Hemde soldaat, de arbeiderde patroon, de Allen, Zoo'n Democratie is thans aan de orde! Voor Orde en Gemeenschap, óf Wanorde en Klasseregtering. Die ontzettende strijd is al sinds jaren ontbrand, De Valsche tegenover de Ware Democratie. De Vrijzinnigheid staat daar tus schen in en zal mitsdien doodge drukt worden, waarvan hun Ach en Wee! sinds 1901 al wordt gehoord De Rechterzijde zal 't tegen de S.D. A.P. moeten uitvechten. Zij durft dat aan. In de kracht des Heeren. En daarom is zoo noodigKrachtige aansluiting van alles wat Rechts is! En daarom: Geen opbieden tegen 't Socialisme en 't Revolutionaire gedoe, maar blijven staan, wat gebeurt dat gebeurt, op 't Fundament der Profeten en Apostelen. En dan moge de eerste Toekomst voor de Revolutie zijn, de laatste is voor 't Evangelie. En de Laatste Toekomst is des Heeren, die al Zijn vijanden verplet teren zal. Rechter des Hemels en der Aarde, die de Nieuwe Aarde, 't Nieuwe Paradijs zijn trouwe strijders aanbieden zal. Er kan in de steden bloed vloeien Er zal bloed vloeienDe Overheid staat klaar! De Heere verhoede 't, dat zonen van 't zelfde huis elkaar doodschieten. Aan de S.D,A.P. en Wijnkoop daar voor de ontzaglijke verantwoordelijk heid. Aan die Revolutionaire menschen, die de Natie op haar hoofd zetten willen. Maar de Overheid sta als een Rots temidden der kokende baren en toone Nu, voor Natie en 't Volk van goeden wille, dat ze in staat is om alle re bellie den boezen kop te vermorselen. Om 't Gezag te Handhaven! Zij voor onze Overheid in deze da gen veel Gebeds te harer ondersteuning. En wij, Plattelanders, zullen Haar helpen in haar strijd tegen Muiters- geest en Revolutiekreet! Nadruk verboden. De Revolutie nadert Nederland. En dat niet bij manier van spreken, maar In volle werkelijkheid, of zij ook óns land overmeesteren zal is Gade alleen be kend en Hij moge er ons volk voor bewaren I Ik schrijf dit niet om bang te maken, of om iets pikants te zeggen, noch ook uit zucht tot overdrijving, maar alleen omdat ik de zaken zoo zie en omdat ze zoo zijn. Overdreven vrees is zeker verkeerd. Maar zorgeloos is misdadig. Och, van dat oude moedertje kan ik 't begrijpen en plaatsen, toen ze 't eerste vre- desgerltsel hoorde, waar Duitschland om een wapenstilstand vroeg, 't oude moe dertje dat uitriep: „Ze moesten nii maar yrede sluiten't heeft nu lang genoeg ge duurd we konden dan ook weer es tromkoek eten!" Zoo'n mensch ziet niet verder. 't Ondergordijntje vormt haar horizon. Maar van zoovele menschen, die meeleven, die de kranten lezen, die zekere ontwikkeling deelachtig zijn, kan ik 't maar niet vatten, dat de vreeselijke ernst van de dagen, de uren, die we doorleven hun niet méér weegt op het hart. Ze blijven rusteloos zaken doen. De oud Holtandsehe groet, aan 't zeemans leven ontleend„Hoe vakr je zie ik nog es vervangen door déze: „Hoeveel heb je verdiend En voorts zoekt men afleiding en pret. Als in de dagen van Noach; als in de uren vóór God het Zoutdal verdierf; ais 't eens zijn zal, wanneer de Zoon des men schen wederkomt. Alle fondamenten wankelen En veler hoogste belangstelling gaat uit naar de vraag, of er nog tabak is voor 'n pijp en nog „echt" goed voor 'n kop thee. En terwijl de een den neus optrekt voor 't „bocht", dat men tegenwoordig wel rookeri moet en de ander tevreden aan 't kommetje lept, dat tenminste eenige herinnering bevat aan vóór-oorlogsche thee terwijl nadert de Revolutie Nederland. 't Onweer rommelt om ons heen. Of 't ook In3laan zal, weet God Tweemaal zijn we 't allerergste van een revolutie gelukkiglijk ontkomen: in 1795, toen in Frankrijk 't Schrikbewind al gevallen was, eer de golfslag hier de vermolmde Republiek vallen deed, èn in 1848, waarvan da Gosta zong, toen 't hier b$ wat straat- oproer bleef en de Grondwet in meer „mo dernen" zin werd herzien. Wie zegt, dat 't weer zoo gaan zou De Revolutie heeft nog niet zoo'n reuze- kans gehad ais thins Ontevredenheid is voor haar wat kunst mest is voor 'n zandigen akker: en de on tevredenheid kan moeilijk feller oplaaien. Van alle kanten wordt ze gevoed. De Entente heeft ons nu al maanden lang beknibbeld op het etende Fransche gezant laat het donderen ter plaatse waar zulks gehoord moet worden, wanneer de vluchte lingen 't met 200 grain brood per dag moeten doen en dat is véél te weinig Maar ons gansche volk mag 't al maanden doen met dat rantsoen. Tenminste het „lijdende deel". Er is een deel, dat aan niets gebrek heeft, groeit en bloeit en alle overheidsbepalingen aan zijn laars lapt en ais gulden levensregel heeft„Ik voor Ik, en de rest gaat me niet aan." Dat móét ontevredenheid voeden! Daar komt bij de werkeloosheid. Voorts de druk der mobilisatie; de kneve larij van den kettinghandeldaar komt al de droeve ellende bij, die daar loopt op straat en wegkwijnt in-schamele woningen redenen tot ontevredenheid te over. In die atmosfeer groeit de Revolutie. Daarbij komen dan de voorbeelden uit het buitenland. In Rusland is de Bolsjewiek de koning van 't land; hij woont in de paleizen der vorsten, hij kleedt zich met den weelderigen tooi der grooten, hij rust in de zetels der rijken, der voormalige grootbezitters, hij eet op, al wat het land heeft voortgebracht, en op den zooveelsten dag der elfde maand des jaars onzes Heeren 19 honderd en acht tien, zoo gaat de sprake, zal hij met de zijnen in één grooten Bartholomeus-nacht alle overgebleven „bourgeois" uit het land dooden. Gelijk men sprinkhaanen doodt in menigte. En met hetzèlfde recht-van-den-daad. Uit Rusland is de vlam reeds overgeslagen naar Boedapest en naar Weenen en nie mand kan zeggen, dat ze hier of ginds niet inslaan zal, want er staat niets meer vast en de Revolutie gaat sneller dan de Spaausche griep. Dat is de ernst van den toestand. Toen pas Rusland zich zijn eersten, revo lutionairen roes dronk, keek men hier es óp en zei„Wel, wè! I" Maar men dacht aan geen gevaar. Duitschland was er immers nog 1 't Duitsche Rijk lag beschermend als een machtig en onbeweeglijk blok graniet tus schen Petersburg en Amsterdam Wie staat nii nog voor Duitschland in Wie staat voor ons eigen vaderland in? Wie, die Iet op de teekenen der tijden, ziet niet hoe er zware dagen komen; hoe ze staan vlak voor de deur En in déze dagen, opzettelijk juist nii, roept de S D.A P. de gansche arbeidersbeweging van Nederland te zamen tot wat ik vrees, dat worden kan een „revolutie-congres". Het „manifest" geeft er reden toe. Ik schrijf er het slot van over: „Zoo hebben wü, ook bij eiken strijd tot verbetering der arbeidsveorwaarden, bij al ons werken voor de coöperatie, bij onze Jarenlange worsteling voor algemeen kiesrecht en sociale hervorming, steeds voor oogen gehad: de vervanging van het stelsel en ondermijning van het kapitalisme, het optreden der arbeidende klasse als leidende factor in staat en maatschappij. „Daarom begroeten wij den tijd van thans als het oogenblik voor de ganscbe moderne arbeidersbeweging, om den revo lutionairen toestand ernstig onder de oogen te zien en omtrent de vragen, waarvoor hij de strijdende arbeidersklasse plaatst haar houding te bepalen. „Alleen op die wijze is het mogelijk, te zorgen, als hier de tijden rijp zijn, dat wij bewust en krachtig onze taak kunnen vervullen. Alleen zóó zullen wij sterk staan, zoowel tegen alle pogingen van terrorisme en anarchie, als tegen het streven der heerschende klasse, om haar stelsel van uitbuiting en onderdrukking te handhaven. Nu zal ik niet voorultloopen. Ik zal rustig den 24en afwachten. Ja, 'k wil nog méér zeggen, de tijden gaan thans bliksemsnel: Het kimgebeuren, eer we een jaar verder zijn, dat antirevolutionair en sociaal-demo craat voor 'n oogenblik schouder aan schou der staan in ons goede vaderland, om het Allerergste af te wenden datgene wat het „manifest" noemtterrorisme en anarchie. Als Wijnkoop ooit Troelstra naar de keel vliegt en ik kan Pieter Jelles redden, dan doe ik het, eerstens omdat het mijn christen- en menschenplicht is en tweedens omdat Troelstra dan tenminste een socialis tische staatsgemeenschap nastreeft mèt or de en Wijnkoop ons gehéél in den chaos brengen wil. Henri Polak schreef het dezer dagen zoo juist, doelende op het Bolsjewistisch Rusland

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 1