Zaterdag 9 November 1918 888te Jaargang N". 2440 voor lie SSnldliollandsclie en üeenwsclie füUlandeii. Tweede Blad. De Oorlof. Antirevolutionair w' NPr Orgaan IN HOC SIGNO VINCES w. Twee Maden. LAND- EN TUINBOUW. BINNENLAND. BUITENLAND. BOEKHOVEN Zonen, Dit ntimmrtr bestaat mi OFFICIEEL 8E0EELTL De wapenstilstand op til üe broodKaarlvanliel 75ste «ifdvak loopt vais Vrijdag 8 .l«v, tot en met Donderdag 14 Mov. a.s. De 5e boter- en vet- week van het 9e tUdvak loopt van Zaterdag 9 Vovember tot en met maandag 11 november. A, I Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent b(J vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 12'/» Cent per regel, RECLAMES 25 Gent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRijDAGMORGFN 10 UUR. &ite «iiUdLen voor de Redactie nesteund, Adriarteiiiiëii eis verdere jtu.m^po toe ie a&eatieii de tültgever» Verkrljgbaarstelling regeerïngsgoederen. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat in de loop van de vol gende week verkrijgbaar zal zijn Op bon no. 154, Gort tot een gewicht van C; i K.G. Op bon no. ,155, Kaas tot een gewicht van 0.2 K.G Op bon no. 156 Suiker tot een gewicht van 0.25 K.G. (voor kinderen beneden het jaar zal geldig zijn de bijzondere bon no. 12), Sommelsdijk, 8 November 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Verkrljgbaarstelling regeeringsgoedereu. De BURGEMEESTER van MIDDELHAR- NIS maakt bekend, dat voor de week van 11 Nov. 1918 vanaf namiddag één uur tot en met 18 Nov. 1918 zal worden beschikbaar gesteld Op bon 1250 gram Suiker. Op bon 250 gram Gort. Op bon 3: 50 gram Aardappelmeel. Op bon 4: 100 gram Kaas 20 plus of an dere soorten. prr Middelharnis, 9 Nov. 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. BOND VAN FLAKKEESCHE LANDBOUW- VEREENIGINGEN. OFFICIEEL, In de laatste vergadering van 't Hoofdbe stuur van den Flakkeeschen Boerenbond werd onderstaande motie met algemeene Btemmen aangenomen „Den Centraten Boerenbond van Overflak- kee en Goedereede vergadert te Sommels dijk op Donderdag 31 October 1918, protes teert tegen de meening van het Rij üskantoor voor vee en paarden als zou op ons eiland voldoende slachtvee aanwezig zijn, en als of door den onwil des veehouders niet zou worden geleverd met het gevolg dat de be woners het vastgestelde rantsoen vleesch zou worden onthouden. Gaarne willen zij medewerken. Massa's vee wordt te Rotter dam aangekocht om in de komende staipe- riode ais slachtvee te worden afgeleverd, doch zij dringt er ten sterkste op aan dat hun rechtmatig toekomend rantsoen vleesch ook hier wekelijks wordt gedistribueerd, wil niet de goede geest onder de veehouders geheel verloren gaan." Deze motie werd gezonden: a. Aan Zijne Excellentie den heer Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel; b. Aan het Rijkskantoor voor de distribu tie van levensmiddelen; c. het Rijkskantoor voor vee en paardenen d. Aan het Bijkantoor van het Rijkskantoor voor vee en paarden. NEDERLAND EN DE OORLOG. Verhooging van het broodrantsoen. De regeering heeft besloten, het brood rantsoen zeer belangrijk te verhoogen. Of schoon men hier te lande vooralsnog aan gewezen is op de binnenlandsche korenpro ductie, zoo noodig tijdelijk te versterken uit de militaire voorraden, is dit besluit geno men, omdat de toeneming van schier alle besmettelijke ziekten en in het bijzonder de voortwoekering van de Spaansche griep, volgens het eenparig gevoelen van geraad pleegde medici, erop wijzen, dat de voeding van de bevolking bij het huidige rantsoen geheel onvoldoende is. In de verwachting, dat het mogelijk zal gijn binnen betrekkelijk korten tijd van over zee broodkoren aan te voeren, !s dan ook besloten den duur van de geldigheid der broodkaarten te brengen van 7 op 5 dagen, zoodat het rantsoen van 200 gram per dag wordt verhoogd tot 280 gram. Deze verhooging zal ingaan den 15den dezer. Nederland en Rusland, Uit Moskou wordt draadloos geseind Na aanvankelijk de benoeming van burger Rosing tot gevolmachtigd vertegenwoordiger van Rusland in den Haag te hebben goed gekeurd, heeft de Nederlandsche regeering thans verklaard, de missie van Rosing liever niet te ontvangen. De heer Oudendijk, de Nederlandsche gezant te Petrograd voegt hieraan toe dat de Nederlandsche regeering niet gesteld is op vertegenwoordiging van de Sovjetrepubliek. Blijkbaar steunt Nederland het conserva tieve Russische restauratieplan, d i. het con- trarevolutleonaire plan van de entente. De heer Oudendijk verklaart verder, dat de Nederlandsche regeering, vreezende dat maatregelen van de sovietregeering het ge zantschap zullen beletten nuttig werk te doen hem heeft teruggeroepen. Hij vraagt een trein om te vertrekken, Nederland heeft dus besloten met de Rus sische volksregeering te breken. Ongetwijfeld is dit een vooriooper van de algemeene con trarevolutionaire samenzwering van de En tente, die de neutralen tracht te verzamelen tot een contra-revolutionair offensief tegen de volksomwenteling in Rusland. Het woord is thans aan de volksmassa's in Nederland. Zullen zij toelaten dat Neder land wordt gebruikt voor een aanval tegen een volksrevolutie? N. R. Ct. Generasl Snijders ontslag aangevraagd. De Minister van Oorlog heeft heden in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de Opper bevelhebber van Land- en Zeemacht heden zijn ontslag heeft ingediend, nadat de Minister hem kenbaar had gemaakf, dat hij met waar deering voor de voortreffelijke eigenschappen als mensch en officier, van oordeel was, dat Generaal Snijders niet getoond heeft een moderne militaire geest te kunnen wekken. DB TOESTAND. Het antwoord aan Dultschland. WASH1NTON, 5 November (Reuter) De secretaris van Staat, Lansingheeft het vol gende bekend gemaakt: „Dept. van Staat, 5 Nov. 1918. Mijnheer, Ik heb de eer, u te verzoeken, de volgende mededeeling te willen over brengen aan de Duitsche regeering. „in mijn nota van 23 Oct. 1918 heb ik u bericht dat de president zijn correspondentie met de Duitsche autoriteiten had doorgezon den aan de regeeringen, met welke de Ameri- kaansche regeering is geassocieerd als oorlogvoerende partij, met het voorstel, dat, indien deze regeeringen geneigd waren om een vrede te sluiten, op de aangeduide voor waarden en beginselen, aan hun militaire raadgevers en aan de militaire raadgevers der Ver. Staten zou worden verzocht, aan de regeeringen die tegen Dultschiand geasso cieerd zijn, de voorwaarden voor te leggen, die ten volle de belangen der betrokken volken zouden waarborgen, en die aan de geassocieerde regeeringen, de openbare macht zouden iaten om de bijzonderheden van den vrede te waarborgen en af te dwingen, in welke de Duitsche regeering had toegestemd, vooropgesteld dat zij (militaire raadgevers) zoo'n wapenstilstand mogelijk achten uit militair oogpunt. De president is thans in het bezit van een memorie met beschouwingen van de gealli eerde regeeringen over deze correspondentie, welke als volg luidt: „De geallieerden hebben nauwgezet de correspondentie oyerwogen, die heeft plaats gevonden tusschen den president der Ver. Staten en de Duitsche regeering. Onder voorbehoud van de hier volgende punten, verklaren zij zich bereid om vrede te sluiten met Dultschlaud op de voorwaarden, die| de President heeft gefor muleerd in de presidentleele toespraak tot hBt Congres, op 8 Januari 1918 en op de aan vullende beginselen in zijn latere toespraken verkondigd. Zij moeten er echter op wijzen, dat punt 2, betrekking hebbende op wat gemeenlijk wordt omschreven als de vrijheid ter zee, vatbaar is voor verschillende uitleggingen, van welken zij er enkele niet kunnen aan vaarden. Zij moeten dus voor zichzelv.en op dit punt vollediee vrijheid voorbehouden wan neer zij ter vredesconferentie komen. Verder verklaarde de president in zijn toespraak tot het Congres op 8 Januari als voorwaarden voor den vrede, dat het bezette gebied zoowel moet worden hersteld als onr- rulmd en bevrijding, en de geallieerde regee ringen gevoelen, dat niet mag worden toe gelaten dat er twijfel blijft bestaan omtrent wat deze voorwaarde beteekent. Zij (de ge allieerde regeeringen) verstaan er onder dat door Dultschland vergoeding zai worden gegeven voor alle schade toegebracht aan de burgerbevolking over de geallieerden en aan hun eigendommen door den aanval van Duitschland te land en ter zee en in de lucht." De president draag mij op, mede te deelen, dat hij Instemt met de interpretatie gegeven in de laatste paragraaf van het hierboven geciteerde memorandum. Voorst draagt de president mij op u te verzoeken de Duitsche regeering ervan te verwittigen, dat maar schalk Foch gemachtigd is door de Ameri- kaansche regeering en de geallieerde regeerin gen om behoorlijk geaccrediteerde vertegen woordigers van de Duitsche regeering te ontvangen en hun de voorwaarden vooreen wapenstilstand mede te deeien. Aanvaard mijnheer, de hernieuwde ver zekering van mijn buitengewone hoogachting. (w.g.) Robert Lansing. Den Heer Hans Sulzer. „Zwitsersch gezant,; belast met de waar neming der Duitsche belangen in de Ver- eenigde Staten." V Het voorlaatste bedrijf van het tweede deel der droeve wereldtrilogieoorlog, wapen stilstand, vrede, loopt ten einde en alle vol keren houden den adem in om toch geen lettergreep te laten verloren gaan, van het geen de spelers op het tooneel zeggen, aldus de Msbd. in zijn 'beschrijving over boven staande. Wilson en Max van Baden hebben gespro ken, de leiders der geallieerden hebben een conferentie gehouden, de voorwaarden vorr den wapenstilstand zijn vastgesteld en be hoeven nog slechts aan Duitschland voorge legd en door dit land aanvaard te worden. De entente heeft de kwestie van den wapenstilstand met Dultschhnd steeds als een militaire aangelegenheid beschouwd, welke dus ook door da militaire leiders der geassocieerde regeering.'ii moest behandeld en afgedaan worden. En al zullen de politici op de conferentie van Versailes wel het beslissende woord ge sproken, tenminste de definitieve beginselen hebben aangegeven, volgens welke de voor waarden van den wapenstilstand moesten worden opgesteld, de orde wordt gehand haafd en de militaire Foch zal, als de Duitsche gevolmachtigden naar het Fransche hoofd kwartier komen, aan dezen uiteenzetten, wat zij moeten prijsgeven om tot een beëindiging van don strijd en het beginnen van vredes onderhandelingen te komen. Het Duitsche leger zal de witte vlag moe ten opsteken en daardoor zullen de militaire leiders van het trotsche rijk, die voor de entente het Pruisische militairisme verper soonlijken, onomwonden moeten erkennen, dat zij verslagen zQn en de tegenpartij om genade moeten vragen. Hetgeen de bitterheid van dezen ei sch voor de Duitschers, die zich tot den filosoof- staatsman Wilson gewend 'hadden om van deze een rechtsvrede te verkrijgen, eenlgs- zins zal verzachten, is het feit dat de pre sident der Vereenigde Staten in de nota, waarin hg hun het besluit der geallieerden mededeelt, tevens kan verklaren, dat de op den wapenstilstand volgende vredesonder handelingen op den grondslag van zgn pro gram zullen gevoerd worden. Een enkele uitzondering wordt gemaakt, betreffende punt 2 over de vrgheid der zeeën, dat als volgt luidt: „Volstrekt vrg verkeer op de zeeën buiten de terrioriale wateren, zoowel in vrcdes-als in oorlogstgd, tenzg v/anneer zeeën geheel of ten deele mochten worden afgesloten door een internationale actie om eerbiediging af te dwingen voor internationale verdragen, Ten opzichte van dit punt behouden de geallieerden niet Amerika, zooals uit den verderen tekst der nota blijkt zich volle vrijheid voor. Er zijn voor dit punt verschillende ver klaringen mogelijk, aldus de geallieerden, en eenige er van kunnen wij niet aanvaarden. Zooals men weet hebben de Duitschers, voor wie de handhaving van dit punt bijna een levensbelang is, er steeds met de meeste kracht aan vastgehouden. Zij wenschen na- tuurigk, dat de zeeën, zoowel in vredes- als in oorlogstijd, voor hen open staan, en dat de economische oorlog na den militairen oorlog achterwege blijft. Nu is het voor Duitschland van het hoog ste belang, dat Wilson en met hem dus de Amerikaansche regeering, wat betreft punt 2, niet op het standpunt der entente staat. H| kan zijn invloed blyven doen gelden om ook in dit opzicht de vredes-voorwaarden voor Duitschland aannemelgk te doen zijn. Er bestaat te dien opzichte dus alle hoop, dat Duitschland zich aan Wilson zal over geven, in de verwachting dat deze matigend zal kunnen optreden. Wat de kwestie der schadevergoeding be treft, behoeft men hierin slechts een nadere verklaring van punt 7, 8 en 11 van het pro gram van Wilson te zien, uitgebreid tot den oorlog ter zee, vooral tot den onbeperkten duikbootoorlog. Welke moeiigkheden hieruit kunnen voortvloeien, is nog moeitgk te voor zien. Uitlevering van de geheel e Duitsche handelsvloot aan de entente em de getor pedeerde schepen der geallieerden te ver vangen zou een voorwaarde zgn, waarin slechts een absoluut verslagen, niet meer weerbaar Duitschland kan toestemmen. In- tu3schen is het zeer goed mogelijk, dat op dit punt bij de vredesonderhandelingen een schikking getroffen wordt, welke nog eenigs- zins met de Duitsche belangen rekening houdt Dat de geallieerden het program van Wil son, zij het ook met genoemde belangrgke wijzigingen, aangenomen hebben, is reeds een stap in de goede richting en wijst er op, dat, al zijn de voorwaarden voor den wapen stilstand uiterst hard, die voor den vrede door een meer gematigden geest geïnspireerd kunnen zijn". Sedert 24 uur rust de strijd aan het kanaal van Selzaete tot Gent. Het artillerievuur en alle verdere actie op de linke' flank van het leger der geallieerden is gestaakt. Of dit verband houdt met de besprekingen over den wapenstilstand, valt niet na te gaan. VERSPREIDE B'RICHTEN Ia Engeland zoowel als In Frankrijk zijn er nog altqd lieden, die ondanks de ellenden van eeu meer dan vierjarigen gruwelijken krijg ten koste van alles de volslagen ver nedering van Duitschland wenschen. Zulk een oo'logsaanstoker is de Fransche afgevaar digde Reinach, die in de „Figaro" als volgt zyn gemoed lucht: „Duitschland begint in te zien, dat het den oorlog verloren heeft, maar dat wil het niet erkennen, het zou gaarne willen kunnen zeggen, dat het vier jaar lang met succes tegen de gansche wereld volgehouden heeft en den strgd slechts door het verraad zijner bondgenooten heeft opgegeven. En toch is ook ondanks dit verraad aan zijn vijanden niet gelukt Duitschen bedem te betreden. Om zulks te vermyden is het noodig Duitsch land binnen te rukken, want alleen op Duit schen grond kan een duurzame vrede wor den verkregen." De Engelschen moeten toegeven, in tegenstelling met andere verspreide geruch ten, als zou het Duitsche leger gedemorali seerd zgn, dat het moreel der Duitsche troe pen nog onverzwakt is. Zoo schrijft een medewerker van de „Westminster Gazette": „ik was in de gelegenheid met soldaten te spreken, die aan de laatste gevechten hebben deelgenomen. Zg weerspreken de heerschende meenihg, dat het Duitsche leger gedemoraliseerd zoude zijn. In het bijzonder de strijd om Kamerijk 13 uiterst verbitterd geweest en de Duitschers hebben allen blijk gegeven van grooten moed en vastbesloten' heid. Het Is juist dat een aantal gevangenen is gemaakf, doch niet meer dan bij vroegere offencieven aan belde zijden, en men mag daaruit geenszins de gevolgtrekking maken, dat het in de Duitsche legermachlne kraakt" De herichtgever laat naar aanleiding daar van een waarschuwing vernemen tegen al te optimistische verwachtingen, want de Engelsclie soldaten zgn van msening, dat de moed en de kracht der Duitsche soldaten zal stijgen, hoe dichter zij bg hun Vaderland komen zullen. Uit Leipzig wordt aan de „Frankfiirier Zeitung" gemeld, dat in de Oelanitzer mijnen een kolenlaag ontdekt is, welke een ander soort pekkolen bevat ais die welke gewoon lijk in de groeven worden gevonden. De nieuwe kolen 2ien grauw en moet een groote hitte ontwikkelen, ©ok in de Keizergroeven zijn dergelijke kolenlagen aangetroffen, wel ke een aanzienlijke opbrengst beloven. De „Times" van 10 October schrijft „De Britsche produetle van nieuwe scheeps- ruimte is overtroffen, is met reusachtige cijfers overtroffen. In het geheele jaar 1917 leverden de Britsche werven ongeveer 110,000 ton bruto minder nieuwe scheepsrulmte af dan de geallieerde en neutrale werven. De cijfers warenBritsche scheepsbouw 1,663,474 ton bruto, geallieerde en neutrale scheepsbouw 1,774,312 ton bruto. Maar in het eerste kwar taal van 1918 leverden öe Britsche scheeps werven 320.000 ton af, de geallieerde en neu trale werven daaraantegen 550 037 ton bruto. En in het tweede kwartaal waren de cijfers Britsche scheepsbouw 442 936 ton bruto, ge allieerde en neutrale meer dan 800.000 ton bruto Bovendien heeft de Britsche scheeps bouw sinds het einde van Juni nooit meer bereikt, of zelfs maar benaderd, de record- productie van Mei met 197.274 ton, terwgi het bekend is, dat de productie van de wer ven in de Vereenigde Staten maand aan maand met aanmerkeiyke cijfers stijgt." Volgens de „Times" van 12 October heeft Majoor Astor, parlementier secretaris van het Engelsche Voedseldepartement, te Plymouth een rede gehouden, waarin hg onder meer zeide „De Britsche boeren maken zich ongerust over de vermindering van hun veestapel. Zij zien zichzeiven aan het einde van den oor log met gedunde kudden overgeleverd aan de genade van den Vleesch-trust. Het gevaar is duidelijk. Het is niet alleen een gevaar voor den Brilschen boer, maar tevens voor den Europeeschen consument. Hetzelfde gevaar bedreigt de Franschen, wier kudden geduren de den oorlog met bqna 20 pCt. zijn ver minderd, en de Italianen, die beweren, bg den Duitschen invai in 1917 meer dan 20 pCt. van hun vee te hebben yerloren. Tevens bedreigt dit gevaar ook de Europeesche neu tralen, wier kudden nog meer hebben gele den dat de onze. Men vreest, dat wij in toenemende mate af hankelijk van Amerika zullen worden en dat dit land na den oorlog de vleeschmarkt zal beheerschen." Volgens de „Nordd. Alg. Ztg." van 17 dezer is de aardappeloogst in de laag vlakten van Baden, de Pfalz en Hessen in vollen gang. De opbrengst is iets minder groot dan verleden jaar, maar de aardappe len zqn over het algemeen gezond en van goede kwa'lteit, wat verleden jaar niet het geval was. Vooral Hessen leverde een ruim beschot, zoodat vele waggonkdingen naar de groote steden kunnen worden verzonden. In Baden heeft de regeering een aantal be palingen half-ambteigk gepubliceerd, die de bespoediging van het transport der aardap pelen per spoor in de hand werken. Bij aard» appeiproducenfen, die weigeren, aardappelen op den bon af te leveren, als hun niet een hoogere prijs dan de maximumprijs wordt betaald tegen betaling van den maximumprijs in beslag worden genomen, terwgi er tevens proces-verbaal tegen hen zal worden opge maakt.

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 3