li voor tie Knidholland^ehe en Zeenwselie Eilanden. IPEÉ. SOMMffiü 1EK.BANK lïïElil. li Eerste Blad. IN HOC SIGNO VINCES [-1 k 98 pOt. miiouwerij 75s Rotterdam OF M UITKIJK. „HET tiOUDKN HERT, LAID- EU TUINBOUW. boekhoven Ooltgensplaat. it kunstwai- Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per Jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. w. UITGEVERS Zonen, SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 12Vi Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRijDAGMORGFN 10 UUR. Alle gtufclieBB voor Redaactle Pe8tesa«8, Ai&vertei&SIéit m verdere Administratie granen aoe ate mm de feit-gevers Goedkoopste adres .a. Begrootingen voor IS. 14191 TEN voor geluidwe- iASTIEK. Verder alle er garantie, ESTRAAT TE, Sommelsdjjk. ividend •20 pCt. 11 pCt. >2 pCt. 25 pCt. 30 pCt. en Ooud. RICHTING. Tele fooss Ho. werd gepleit voor vrou- :fde voor haar man ver- en beter gezegd, zij matig, maar in heurhart oor den kleinen Charles antezij had de handen kind te zorgen! In den leefden man en vrouw p. Zoo weinig mogelijk met elkaar. De jongen .an zijn vader, omdat die :t."Het kind wist dat het naar dat was ook al. De ienstboden; die natuurlijk ng al heel gauw bespeur- ijcfèn met hun meester, van zijn hart toch zoo ar zij zich uitdrukten. De verder met „mevrouw", >uden absoluut geen ver- de keukenmeid beweerde, Sn pan aardappelen kon binnenmeisje, eenigszlns iegd, vond dat mevrouw, zoogenaamde rechten der te plaats wel eens mocht rechten harer dienstbo- knecht heel niet noodlg zeide hij, „je makkelijker hier? Mevrouw bemoeit iet ons; mijnheer ook niet, nannenwerk. Wij zijn dus vogeltje in de lucht! Ik (Wordt vervolgd Europa. Zou de bloeitijd, de hegemonie, 't over wicht van Europa verdwenen zijn? Eeuwen lang had 't een zeer hooge beteeken is in de wereld. Azië sliep en Amerika was nog voor duizenden een onbekend land en nog in 't midden der vorige Eeuw was een verhuizing naar Amerika 't toppunt van durf en onder nemingsgeestwas Amerika een toevluchts oord ook voor minderwaardige Europeanen. Afrika had en heeft afgedaan. Over Australië wordt zelden gerept. Maar eeuwen aaneen pf Europa den toon aan. Door 't vernuft or de kunst en de kracht en 't vermogen van Denken en Doen. Wonderwerken van beschaving, handel, scheepvaart, industrie, alles en allerlei toonde, dat in Europa een hoogere bezieling heerschte en diepere ideën leefden dan in eenig ander Land ter wereld. Maar er begonnen toch reeds in de vorige eenw, op 't eiad ervan, teekenen zich te open baren, dat Amerika de heerschappij van Euro pa op geestelijk en stoffelijk terrein begon te verdrieten. Amerika voelde krachten ontwa ken, die de edelste concurrentie met Europa aandurfden, 't Kerkelijk leven, 't Schoolleven, 't Staatkundig leven, de techniek en 't geld bezit, de concentratie van reuzenkapitalen, alles zocht een vlucht ten hooge, den adelaar nadoende, die zelfs de zon durft naderen. En in de laatste dertig jaren is er in Amerika een bewustheid van macht en kracht geopen baard, die 't ergste deed vreezen voor Europa, als er eens een botsing kwam tusschen de twee Grootmachlen ter wereld. En die bot sing is er nu. Wilson, vertegenwoordigende Amerika, heerscht in Engeland, Frankrijk, Italië, Tur- «-''ije, Oostenrijk, Hongarije, Duitschland, Rus- y<&nd. Wilson schrijft voorwaarden voor. Wil son legt zijn hand op Landen en Volken en schrijft ze voor hoe ze zich in polltieken zin znllen inrichten. Keizers, Koningen en Sultans hangen van hem af. 't Wereldleven, zelfs voor een groot deel in Azië, heeft hij in zijn hand genomen. Een man regeert Europa. Amerika met zijn reusachtige techniek en industrie en kapitaal staat naast dien man en ringeloort Vorsten en Prinsen. Is de hegemonie van Europa weg? Ligt 't zwaartepunt der Wereld voortaan in Ame- rika's Witte Huis Staten-sectie Ridderkerk. De verkiezingen voor de Prov. Staten zijn in aantocht. Alle partijen zijn reeds bezig aan voorbereidende maatregelen om 't verkie zingswed wel te doen loopen en alles naar behooreu te laten functloneeren. Ook in 't Statendistrict Ridderkerk bereidt men zich voor. Op Woensdag 6 November had er te Rot terdam een vergadering plaats met de afge vaardigden der ,Antirev. Kiesvereen. uit de eilanden IJselmonde, Hoeksche Waard, Voorne en Putten en Flakkee. De Concept statuten voor 't Statendistrict werden behan deld een bestuur werd gekozenover de organisatie werd gesproken en over de toe komst van Flakkee, .Voorne en Putten, Hoek sche Waard en IJselmonde. Mooi, dat weet ieder, stsat in Zuid-Hol land en in Ridderkerk die toekomst niet. De Antirev. part? zal door de Evenr. Vert. heel wat zetels verliezen. Ons aantal man nen in de Staten-Provinclaal was naar ver houding van ons kiezersgetal te groot. Het te groote cijfer van 28 anti's zal wel terug gebracht worden op 18, genomen lot grond slag de stembuscijfers der Tweede Kamer verkiezing. In de oolitiek geldt ook de schoone regel: Eerlijkheid duurt 'tlangst! En 't is oneerlijk 28 zetels te bezetten, als er maar voor 18 kans is. Samen deelen en eerlijk deelen, zoo wil 't de Evenr. Vert. Over die zetels te sprekenover Statuten en finantiën, over de aanstaande actie op de 52 dorpen, was 'tdoel van de Rotterdam- sche vergadering. Het bestuur der Staten-sectie Ridderkerk, te Rotterdam op 6 November gekozen be staat uit de volgende personen: Ds.Munr.ik van Barendrecht, Voorz., Ds. Van Lummel te Zuidland, Alg. Adjde heer Mederna van Pernis, Secr., de heer Diepenhorst van Strijen, Penn., waarbij de andere 5, deheeren Bouman van Sommelsdijk, Van Keulen en Van Nes uit Ridderkerk, Oversteeg en Van der Waal uit Dirksland en Middelharnts. jUat^n we hopen, dat de Kiesv. in de 52 dorpen van ons nieuwe Statendistrict alle op post en op wacht staan om dezen winter goed te benutten tot eereGods, en tot zegen der Antirev. partij en dus tot heil der Pro vincie Zuid-Holland. Onderwijs. We schrijven November, 't Is best mogelijk, dat er in 't Departement yanOnderwijsbard gewerkt wordt, maar er verluidt nog weinig of en wanneer nu eens aan 't Bijzonder Onderwijs zal recht gedaan worden.'tEenige wat we hooren is, dat alles zal gaan langs de lijn der Staatscommissie en dat naar ver zoening zal worden gestreefd, 't Wetje Lohman, eertijds verworpen, blijft den onder wijzer der B. S. toelachen, maar aan geen zuchtje van levensbehoud uit deze Lohman- bron wordt voldaan. En er is toch onrecht, 't 13 ourectii, dat de Gemeente kas extra uit- keering geett aan de openbare Onderwijzers, terwijl de bijz. Onderwijzers geen cent daar uit ontvangen. De Kroon heeft alle Raads besluiten vernietigd, waarbij gevraagd was om ook de bijz. Onderwijzers uit de Ge meente kas zooveel te geven als de openbare Onderwijzers ontvingen. En zoo genietende openbare Onderwijzers èn van 't Rijk èn van de Gemeente in dubbele mate, maar debfjz. Onderwijzers kunnen toekijken. Elk uur, dat dit onrecht bestendigd blijft, is een protest tegen den Neüerlandschen Staat, die den eenen burger, welke evenveel presteert als de andere, door de dwingende tyraunieke macht eener onduldbare wet, bevoorrecht boven den ander. Er wordt op 't oogenblik in Europa veel onderstboven gehaald, Staten waggelen, grondwetten scheurentronen sidderen vors ten gaan hun burchteu verlatenmaar waar lijk, de koudbloedigste mensch in Nederland zou warm worden, als hij den ellendigen treuzelgang gadeslaat, waarmee de overheid 't pad des Rechts bewandelt. Alles even lam lendig en traag! Niets geen spoed om nu eens vlug en goed aan duizenden in den Lande recht te doen. Zij ekunnen wachten dagen, weken, maanden en 't onrecht blijft onrecht. We hebben nu een Christelijk kabinet en we wachten daarvan, afgedacht van een gewenschte herziening der Onderwijs wet, herstel van 't salaris onrecht. Dat onrecht is onduldbaar. Nadruk verboden. Men weet, hoe 'tden Hebreeën verging. Toen de Farao-der-verdrukking einde lijk, voor een tijdzich aan God moest ge wonnen geven nadat de verderf-engel al de eerstgeborene had gedoodtoen hij eindelijk Israel vrijliet en de Egypteaaren het volk aandreven, dat zij toch spoedig hun landpalen zouden verlaten, toen trok daar ook veel „gemengd volk" mee. En dit uit allerlei oorzaak. Maar hierin kwam deze vermenging van ongodisten overeen, dat het in hun overgtoote meerderheid deze menschen er niet om te doen was, om den Gad van Israel te dienen, maar om aan de tyrannie van Egypte te ont komen en deel te hebben aan de tijdelijke zegeningen, die het volk van God straks wachtten. Gewin bracht hun aansluiting niet. Wel werd dit „gemengd volksken" straks in de woestijn een oorzaak van zonde en afval onder de kinderen Israëls en van allerlei ramp en ellende, die over het volk kwam. Iets dergelijks hebben we ook te onzent gezien en beleefd in de eeuw der Reformatie. Er was, lang vóór 1572 een gereformeerde kern die de martelaren voortbracht en op den oproep van prins Willem, den strijd inzette. Sterk was deze kern wel. Maar zeer talrijk was zij niet, Nog in 1584, het moordjaar van den Prins, werd het getal der belijders van de gerefor meerde religie op één tiende der gansche bevolking van de toen bevrijde provinciën geschat. En, let daar op I in 1609, bij 't aangaan van het Bestand, noemde Oldenbarnevelt tegenover den koning van Frankrijk, die zich voor hem interesseerde, de roomschen ten onzent een verdwijnende minderheid, die in een of twee geslachten geheel zou uitgestor ven zijn een voorspelling trouwens, waarin de overigens zoo schrandere staats man zich deerlijk heeft vergist. Wat een verschil met 15841 tmm mmmssmmmmwmÊammwm Hotel ücstaurant Gedempte EoereosteSger 63A, 63B 14739 Direct nabij de Hoofdsteeg, -Botterditm, DINERS f 1,— en hooger. LOGIES MET ONTBIJT f 1.25, f 1.50, en f 1.75 Tel. no. 15É2. Aanbevelend, Pïriëtair r. c. f. t. i. LEE-Moonan. Het door ieder aanbevolen adres. «SM» Ia die kwarteeuw, waarin de opkomst ligt van de Republiek der vereenigde Nederlan den, is dus veel gebeurd. Had een massa-overgang plaats. Wat ook zielkundig verklaarbaar is. Al wat eerst om allerlei reden nog twijfelde en weifelde, dat trad tot de kerk toe, toen deze bleek de gevestigde en heerschende kerk te zijn. „Roomsch", dat riekte naar „Spaansch". Dus alle elementen, die zonder liefde voor de gereformeerde waarheid, toch een afkeer hadden van Rome's dwangstelsel, en nog veel meer alle degenen, die wars waren van het Spaansch geweld en van Filips absolutesti- sche regeersysteem, zij voegden zich bij de Republiek en om aan die zijde ook maar éénige vooruitzichten te hebben voor zich en de hunnen, móésten ze wel professie doen van den gereformeerde godsdienst. Roomsen bleven alleen de ultra's. De „gematigde elementen" deden tusschen 1584 en 1609 den overgang. Die werd hun niet te moeielijk gemaakt I Ochen ook daarvoor waren redenen. De gereformeerde kerk, jzooals zij uit de eerste fase van den vrijheidsstrijd te voor schijn kwam, trad al gauw op als „staats kerk", in de plaats van de „gemeente onder 't kruis", die ze vroeger was geweest. Staatskerk wilde zij zijn, en volkskerk. „Heel de kerk en heel het volk", was haar leus. Doch dan komt men er onwillekeurig toe, om de deuren van de Kerk wijder open te zetten, dau de belijdenis eigenlijk wel toelaat. Velen kwamen aldus binnen. Maar, om het zacht te zeggen, hetgeeste- lljk gewicht was niet altijd evenredig aan 't groote getal van hen, die de ledenlijst deden aanwassen. De besten gevoelden dit ook wel. Voelden ook 't gevaar, dat hier school. Maar ze konden er weinig aan veranderen en zochten nu hun kracht door zich te con- centreeren op een achterwaartsche stelling, als ik 't zoo zeggen mag. Ze hielden stand bij de tucht. Konden ze daar moeilijk allerlei min-geeste- lijke elementen van het lidmaatschap weren, ze zouden ze dan, door scherpe,prediking en als 't moest door directe tucht tenminste van de Tafel des Heeren trachten af te houden. Dit veroorzaakte menig conflict. En meer dan eens is toen het onstichtelijk en kerkverwoèstend ingrijpen der Overheid gezien, die door haar gemachtigden, op den kerkeraad of de classis, eenvoudig verbood met een of andere tuchtzaak voort te gaan of ook direct gebood een of meer bepaalde personen van de kerkelijke tucht te ontheffen. Meer redenen waren er, die den overgang in massa bevorderden. Ook de predikanten bleven .menschen. En zoowel „de christelijke overheid" als ook vele eenvoudige belijders zagen gaarne, dat de gemeente zich uitbreidde, terwijl de predikant die de meeste nieuwelingen ter openbare belijdenis aanbracht, vaak om zijn ijver geprezen werd, zelfs ver buiten zijn woonplaats. Terwijl dan tenslotte, waar de predikant der „Neder-Duitsche" kerk soms wat al te nauwgezet was, naar sommiger mcening, niet zelden zijn ambtgenoot uit de „Waalsche" kerk inschikkelijker was en met name de hoogere standen, toch al verzot op al wat Fransch klonk, door zijn hulp in de kerk kwamen. Er kwam dus een groote vermeerdering. Veel „gemengd volk", dat mee optrok. Dat „volksken" had in den regel slechts een zeer oppervlakkige kennis van de be lijdenis der kerk en wist zich slechts in zeer algemeene termen rekenschap te geven van de kenmerkende stukken der gereformeerde leerof wist het heelemaal niet. Velen hunner bekommerden zich daar niet over. Maar anderen, nader met de belijdenis in aanraking komende; of ook opgaande onder de prediking, vonden de eene zoowel als de andere veel te streng. In hun hart vonden zij elke belijdenis een band, die hen knelde. Maar dat zeiden ze zoo niet. De kern der gemeente zou niet hebben geduld, dat zij die belijdenis, waarvoor de vaderen hun leven hadden gewaagd en ook menigmaal ten offer gebracht, maar zoo zon der meer overboord wierpen. Toen pasten zij de knaag-methode toe. Die „belijdenis" was measchenwerk. Waar ze volkomen gelijk in hadden Doch nu begonnen zij hun aanval met het bestrijden juist van dat punt, 't weik meer dan andere een „verborgenheid" heeten mag, in zoovere geopenbaard dat de ware ge- loovige er den heerlijken troost van geniet, doch aan den tegenstander gelegenheid ge vende om veel volks achter zich afvallig te maken. Het punt van de Praedestinatie. Van Gods genadige verkiezing. Een punt, zeide men, geheel aan den omtrek der christelijke belijdenis gelegen dat aan leiding gaf tot allerlei misverstand, ja, tot lastering van Gods Naam en dat dus zeer goed gemist kon worden. Daartegen kwam de kern in verzet. En met steeds meer kloekheid, hield zij staande, dat in dit punt de Kerk in haar levensader getroffen werd. UITKIJK. De Electriciteitsvoorziening van het Platteland. De electromotor is de „beste vriend van den boer". Wij schreven hierover al eerder. De zaak is echter van zeer groot belang en we weten, dat het platteland conservatief is, dat men daar niet spoedig oude toestanden vaarwel zegt en tot nieuwe, ingrijpende maatregelen overgaat. De lichtnood werkt mee in de goede richting; hier en daar gaat men zich meer van het „nieuwe licht" voorzien en zal men het leeren waardeeren. Waar het zijn intrede gedaan heeft, blijft het en breidt het zich verder uit. En van het lichtgebruik kan het komen tot krachfgebruik. Maar daartoe zal nog een herhaalde en krachtige opwekking noodig zijn; op overtuigende wijze moet men üe landbouwers tot het inzicht trachten te brengen, dat veelzijdige toepassing van de electricitelt in hun bedrijf van groot nut en voordeel zal zijn, en dit te meer, naar mate zij die toepassing van den aanvang af krachtiger doorvoeren. Wij meenen daarom goed te doen bepaal delijk nog eens in het licht te stellen, waar om snelheid van electrificatie gewenscht is. Wij zijn zoo vrij dit te doen door een en ander over te nemen uit een beschouwing en betoog van den heer F. A. Smit Kleine, die een serie belangwekkende artikelen over het onderwerp fschreef in het „Weekblad voor Zuivelbereiding en Veeteelt", staande onder redactie van den heer T. J. Swierstra. Er kunnen vier redenen genoemd worden, waarom snelheid gewenscht en noodig is, en niet slechts met een sukkeldrafje of zeer geleidelijk op den ingeslagen weg moet wor den voortgegaan. Deze redenen zijn: lo. De bevolking heeft groote behoefte aan lichten kracht. 2o. De financieele resultaten zijn voor gewest en gemeenten beter bij een snei door tasten, dan bij een langzaam voortsukkelen. 3 a. Na den oorlog zal er op 't platteland zeker een klimmend gebrek aan arbeids krachten zijn, en4o. De financieele resultaten van het boerenbedrijf zelf zullen in hooge mate afhankelijk zijn van het gebruik van „electriciteit". Wat punt 1 betreft, mag allereerst worden opgemerkt, dat beter licht in de huiskamer niet alleen, de gezelligheid en de huiselijkheid zal verhoogen, dus zal bijdragen tot veraan genaming van het familieleven, maar ook meer licht in figuurlijken zin, d.w.z. meer ontwikkeling tengevolge zal hebben. Zoowel de jongeren als de ouderen, zoowel de vrou welijke als de mannelijke leden van het ge zin, zullen meer gaan lezennieuws- en vak blad, boek en tijdschrift, en dus gebracht worden tot zelfontwikkeling en beschaving. Dat het peil van beschaving ten plattelande door algemeene toepassing van het eleetrisch licht hooger zal worden opgevoerd, achten wij allerminst denkbeeldig, maar buiten allen twijfel. Er is echter meer. Komt er goed licht in den stal, dan ziet men onmiddellijk als deze vuil en wanordelijk is, het valt meer op. De arbeid, bij goed licht verricht, wordt zorg vuldiger uitgevoerd, en geeft minder aanlei ding tot ongelukken. Het brandgevaar voor hooizolders enz. ver mindert tot op een heel kleine beteekenis. Wat de kracht betreft, is eleetrisch ploegen, vervoer van de producten van het veld naar de stapelplaatsen van groot belang. Voorts is eleetrisch dorsch'en, malen, water oppom pen, lijnkoeken breken, haksel en bieten sne den, van niet te onderschatten beteekenis. De electromotor jjis dan ook „de beste vriend van den boer". Van de allerhoogste beteekenis in polder streken is de „electrische bemaling". Steeds gereed, kan ze onmiddellijk ingrijpen zonder tijdverlies voor sfoomopstoken, enz. De hoe veelheid en hoedanigheid der bodemproducten is in hooge mate afhankelijk van een goede beheersching van den waterstand en veelal zal ook met vrucht bij droge tijden des zo mers ingemalen, ;ln stede van uitgemalen moeten worden. Ook hier kan de „electrici teit" een uitkomst zijn. Men zal 't even noodig krijgen op't platte land ais „brood". 2e. De gemeentelijke en gewestelijke net ten moeten veelal op groote capaciteit wor den gelegd met 't oog op de toekomst. Rente en aflossing der kapitalen daarin vastgelegd, is men dus toch kwijt, ongeacht of er veel of weinig aansluitingen zijn. De zelfkosten per K.W.U. dalen dan ook in beide gevallen snel met 't debiet. Ziekeneurt men nn lang over de aansluitingen, dan heeft men uit den aard jaren met dalende verliezen, die dan pas langzamerhand in winsten overgaan. Dit is dus de kritieke bedrljfsperiode. Men kan niet beter doen dar. deze periode niet door te jsukkelen maar door te stormen, de verliesperlodes zijn dan zooveel korter, dan anders het geval zou zijn. Alle gemeenten moeten dus in 't belang van het gewest zooveel mogelijk gelijk komen, hetgeen te vens centralen inkoop van materialen moge lijk maakt. En aiie ingezetenen moeten in 't belang van de betreffende „gemeente", ook zooveel mogelijk zich aansluiten. Dus niet de kat uit den boom zien, een zoo specifiek Hollandsche eigenschap. 3e. Gebrek aan arbeidskracht na den oorlog. Er zijn helaas vele kostbare mannenlevens vernietigd, dan zijn er vele mannenlevens lamgeslagen naar lichaam en ziel, en dan zijn er nog eens vele vrouwenlevens voor goed geknakt. Wat dit zeggen wil, laat zich beter denken dan beschrijven. Er zal veel zijn op te richten, te herstellen, op te bouwen en er zullen vele zeer hongerige magen en lichamen weer moeten worden aangesterkt en opgekweekt tot nieuw leven. Menschelijke arbeid zal dus in waarde stijgen, dat i|jdt geen twijfel. Speciaal uit ons land zal een „exodus" plaats hebben naar andere landen met hoogere loonstandaard, voorts zal jde droogmaking van de Zuiderzee vele arbeids krachten vorderen. We zulien dus noodge dwongen machinale kracht moeten gebruiken, om den strijd om 't bestaan te kunnen vol houden. Ook de trekkracht der paarden zal veelal vervangen dienen te worden door den motorlastwagen of ook wel „de automobiel"; tevens zal het vervoer van producten van het land met electrische transportinrichtingen een goede toekomst tegemoet gaan. De grootste doelmatigheid dient in alies betracht; we zullen ons niet langer de weelde kunnen veroorloven, zooveel handenarbeid te verrichten. Ten 4e. De financieele resultaten van het boerenbedrijf hangen uit den aard der zaak af van een menigte factoren, doch één dier factoren, en zeker niet de minst belangrijke, is de post „arbeidsloonen". Door deze te besparen in den goeden zin, eene besparing die wellicht gepaard zal gaan met niet onaanzienlijke stijging van het loon van den enkeling, zullen de bedrijfsresultaten verbeteren. De waarde van den geschoolden arbeider zal stijgen en wel le omdat die nogschaar- scher zal zijn dan vóór den oorlog en ten 2e. Omdat alleen goede kennis en ge schooldheid hem in staat stellen de machines op de juiste en meest doeltreffende w><ze te gebruiken en te onderhouden. De oorlog is ook hier weer de groote leermeester, die indirect en zonder dat men

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 1