IIUR rksland ULDEN. Woensdag 6 November 1918. 88ste Jaargang N°. 2439 voor de Zuidhollaiidsche en Zeeuwsche Eilanden. 8 abriek EVEN YEN icaii veM. lie Oorlog; it is Antirevolutionair Orgaan ËR IN HOC SIGNO VINCES thaek, 99'/2 pCt. MO. R. V. S. Telef. m. W. BOEKHOVEN Zonen, AEISDIJK. •-Af Laat u tuchtigen, gij rechters der aarde iï LAND- EU TUINBOUW. BUITENLAND. IHïM, Burge- (Telef. No. 41), fie Prov. Staten van Zuid - Holland j cteur der )uin« en BVoornet; ostvoorne, te Bridle nan de Prov. Staten Zuid-Holland voorne. 13406 cndUk 357. [ang mocht boeken van bovengenoemd adres, borg Mg. en der Ned. boeren bed rflf, handel te GOES, en in Zaai- OES. Kantoor gevestigd sedert 1904. Isterc. No. 9. sten. [ues etc. 13694 «zekering etc. »M A DKrOSIVO gging 3>/t DSCHE BANK. ge dagen 2—4 nnr n.m sQnen van LLIJKE PRIJZEN. SSf-5 Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMELSD1JK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 121/, Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Grooie letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. Alle stokken voor «ie Redactie teestearoC Ad^ertfciittêp esi verdere Adfl»tai®®r@tÈe Iraae© $®e te ale fefltgcycsr«. ing van het juiste belang voor U is nezen. Hebt U thans ,den en koopt hier- ;e worden, is succes nnen U hieromtrent AAMINCffliNI. >245. ens. tukken van 100 en 1 November. is, Tel. Int. No. 21. voorraad Rioolbuizen, maken van Regen- en oorraad Dakpannen, in ipen. Vloer- en Wand- werende muren, plafon enz. saateaaaéerö 13203 't Is een bijzondere Tijd, dien we door leven. We leven snel en feiten van de grootste beteekenis ontwikkelen zich, Volken staan tegen hun Overheden op Overheden worden weggedrongen van hare hooge plaats en laten haar Eere gestoelte ledigministers, gezanten, hoogwaardigheid bekleeders, function- narissen in Leger en Vlootze zien hun MMt' zetels waggelen, alles schijnt op drijf zand te rustenstaatsgebouwen die eertijds de Eeuwen verduurden, staan te waggelen. Wat vier jaar geleden in Aug. '14 nog zoo standvastig en krachtig scheen, raakt los; wat toen nog niet 't laatste woord sprak, voert nu 't eerste en 't hoogste. Revolutionairen, in 1914, nog wat huiverig om zich te ontpoppen, blazen nu moord en brand en dreigen met schavoteeren. Stamgroepen, als in Oostenrijk, nog steeds in 'tgareel ge- loopen, gaan steigeren en werpen den toom af. Turkije is bijna onherkenbaar Oostenrijk-Hongarije splitst zich en lost zich in federatieve Staten opRusland schijnt aan de Bolsjewiki prijs gegeven. In b inland en Polen nog steeds was sende onrust en onrustige dreigementen. In Denemarken aast men op't verloren Holsteinin Duitschland ligt 't Jonkerdom gekromd; is 't Socialisme troef. In En geland groeit met kracht de macht van 't Proletariaat; in Frankrijk gaat de Amerikaan zijn lakens uitdeelen en knabbelt aan Frankrijks bodem en zijn finantiën. De Duitsche Keizer zal wel licht afstand doen van den troon om des Vredes wil. Het Europa was vier jaar lang in rap en roer, in vuur en vlamnu hoortenen én bovengrondsch, maar nog veel meer ondergrondsch ge rommel. Op den bodem dreunen de ka nonnen, maar in de Volken, in de harten der menschen kinderen schuimt en bruist 't oproer, beroering, ommekeer, verzet, afwerping van banden en breking van bonden. Een Tijd van woeste ver wildering ook in Nederland is in aan tocht. De revolutionaren herwinnen terrein. En hoe de S. D. A. P. ook pogen moge om de eens opgeroepen geesten te bezwerenpogen moge om haar |volkje te sussen en als „moderne arbeiders beweging" haar om 't woord Orde en Geleidelijkheid" diep in te prenten in de materialistische koppen; hoe ze ook zich verdedige tegen Wijnkoop en consorten; zij, de S. D. A.P. zal ter rein verliezen, aan invloed en kracht gaan verminderen. Het revolutionaire wil ar bij een menschenkind zoo graag in en zoo graag uit. Wat is dat toch in Europa wat rond waart? Is dat pas opgekomen in't jaar 1916 tot 1918 Of was er nu slechts de vonk, die 't besluit deed ontvlammen Was er sinds lang oorzaakdoch kwam de aanleiding pas in deze oorlogsjaren Was de aarde reeds een vulkaan vóór 1914, of ontving ze in deze oorlogsjaren pas haar onderaardsche vuur? Is de wereld van gisteren en de verwildering van jongste data? Er is een Algemeene Genade, die de Overheid instelde, 't Is dus een Genade van God Almachtigeen gunst, een goedertierenheid Zijnerzijds ora onder de menschen, onder de volken een Macht te doen optreden, die beveelt, die dwitigt tot gehoorzaamheid en waaraan de onderdanen gehoorzaamheid schuldig zijn om des gewetens wil. Om der consciëntie wil, d.i. de macht die er is, wordt uitgeoefend niet uit eisen hoofde, maar krachtens 't Verband tusschen Overheid en Onderdanen, dat onbestaan baar zou zijn, zoo God d© Heere zelf dit verband niet verordend en in 's men schen hart ingelegd had. In 't mensche- lijke hart, dat nog bij God en Zijn Woord heeft, ligt ingegraven't bewust zijn, dat er een Goddelijke Macht is die Hemel en Aarde heeft geschapen, en die Macht om der zonden wil ons heeft geschonken, omdat er orde, verband, organisatie, saamleving en saambinding zij, een van Hem afdalende kleinere macht, die we Overheid noemen, die „over" ons staat, ons regeert en be stuurt, en die we, niet om huns wil, maar om Gods wil te gehoorzamen hebben. Waar Hij zijn Genade bewijst, ja, waarlijk Genade om in de ordelooze volkeren massa's, menschen aan te stellen, die willen wetten geven in Zijn Naam, en onder Zijn aanroeping, daar moet 't schepsel ook, uit dankbaarheid voor die bijeenhoudende Overheids- kracht en 't Saambindende Gezag, opdat de één den ander niet vertere, opete, in zijn rechten schade en krenke, en daar moet om Gods wil dat Gezag geëerbie digd worden, met geduld, gedragen, zoo lang 't onze Consciëntie niet naar den Woorde Gods verkracht en dejmensche- lijke en Goddelijke rechten niet met voeten treedt. Paulus, maar ook de Heiland waren gehoorzaam aan de Romeinsche, Heidensehe Keizers. Maar dit zoo zijnde, dient er daarom een Geweten te zijn. >Om des Gewe tens wil«; »om Gods wil* hebben we te gehoorzamenmaar dan moet er ook een Gods geloof zijn en dan moet er een Consciëntie zijn. Doch waar die twee gaan inzinken, staat de Onrust en Wrevel, de Revolutie en de Omver werping van Overheid en Gezag, voor de deur. Daar kan geen rust komen en zijn, tenzij men, na God weggehannen te hebben en zijn eigen geweten te hebben toegeschroefd voor Zijn Godde lijke Genade in de zending van Over heden als Zijn dienaren tenzij men na uitbanning van Hem, zich zelf op den troon gaat plaatsen en zich zelf als een God gaat beschouwen, »die spreekt en 't is er«, >die gebiedt en 't staat er.< En in dien ontsettenden Tijd van Goduitbanning en van Zich-zelf-God maken, leven wo Nu. Het Geweten spreekt nog van een noodzakelijke macht, die orde schept (want ieder weet wel, dat Wanorde is de Hel en 't Verderf en ieder heeft genoeg eigen belang voor eigen geld en goed en le ven om er asjeblieft toch nog orde op na te hondenmaar die noodzakelijke macht mag geen God meer zijn; moet de Mensch, hij, hij, hij zelf zijn, los van den Allérhoogsteen in zijn ge weten maakt die Mensch zich nu wijs, dat zoo de orde en 't Geweld bedwon gen zal zijn. Zonder God gaat men zijn paden dus zonder Overheid bij Zijn Genade; en dus met een overheid, die dienaar is des volks en levend bij des volks genadeen dus met een overheid die men op den een of anderen tijd, als de Aanleiding gunstig is, zooals Nu, 't voetje licht. Wij kunnen onszelf regee- ren, zegt men! Accoord, gij kunt u, als republikeinen zelf regeeren, maar waarop rust uw Gezag en Macht, dat ik ze zal gehoorzamen? Erkent gij die Macht van Hem ontvangen te hebben, na plechtige aanroeping en erkenning Zijns Naams en ziet ge er een Gods- werk in Ja, ik zal gehoorzamen aan Maar zoo gij U zelf hebt opgewor pen, na vernieling van historische ban den, na schending van 't wettig gezag, dat voor verbetering vatbaar wasna de uitspraak, dat gij zelf heer en mees ter zijt, buiten God en hemel om dan zal ik u niet gehoorzamen; dan behoef ik u niet te gehoorzamen. En die akelige Tijd van verzet en verwildering tegen den Heere, is er al lang, Maar de aanleiding was er nog zoo niet om zijn afkeer van 't Gezag en dies van Hem te openbaren. Den hond had men allang willen slaan, maar de stok was er nog niet. Sinds 1914 is hij voor den dag gehaald. Nu dan, gij koningen, handelt ver- standiglijk 1 Laat u tuchtigen, gij rech ters der Aarde, zoo staat er in Psalm 2. 't Is ook een woord voor onzen Tijd. Voor hen. Voor Koningen en Rechters! Samen Volk en Overheid onder God» dan is er rust in den Lande. Maar wil 't Volk god-loos zijn, er kan geen zegen rusten. Wil de Overheid god-loos zijn, zij geeft een slecht voorbeeld aan haar onderdanen en zij de touwen weg werpende en de banden verscheurende zal geen vat op 't volk meer krijgen. Een overheid zonder God maakt een volk zonder God, en beiden worden voor den ondergang rijp. Dan de Overheid wegEn 't volk een bandelooze massaDe troon leeg, maar in provincie, stad en dorp onlus ten en botsingen, straatrumoer, politie- stok en geweergeknal. Met God Vrede 1 Zonder Hem onrust op den Troon, onrust in de Rechtbank, onrust onder 't Volk. Wel zijn de oordeelen Gods op Aarde 1 in Oorlogszwaard en hongerIn pesti lentie en Dood. In Verwoesting en ver wildering. In Inzinking en Scheuringen in Landen en Volkeren Karnemelk. Karnemelk is niet alleen voedsel voor het jonge vee, maar ook menschelijb voedsel, dat als zoodanig in de laatste jaren steeds meer waardeering heeft gevonden, vooral bij zie ken en zwakken, 't Is dan echter eisch, dat de karnemelk van goede kwaliteit zij, en niet altijd kan dit van de fabriekskarnemelk wor den gezegd, 't is waar dat ook van menige, vooral kleine boerderij, karnemelk geleverd wordt, welke te wenschen overlaat, maar aan de produkten, afkomstig van de fabriek, stelt men terecht hoogere eischen. Meermalen komt aan de fabriek de vraag naar „brij- karnemelk", karnemelk, om er brij (pap) van te koken. Dat hierom speciaal gevraagd moet worden, bewijst al, dat er ook verkeerde kar nemelk is, en dit mag toch niet zoo zijnalle door de fabriek geleverde karnemelk dient voor huishoudelijk gebruik geschikt te zijn. Wat hapert er dan veelal aan de melk De karnemelk wordt van uit de karns in kuipen of bakken gepompt; hieruit wordt ze direct na 12 of 24 uur afgetapt in de melkbussen, Bij het pompen ontstaat schuim, dat wel iets „breekt", maar toch als een onooglijke mas sa, waarin veel lucht is opgesloten, blijft staan. Bovendien bezinkt de karnemelk, is onder troebel, van boven nagenoeg helder. En die afscheiding wordt nog bevorderd, als de karnemelk aan een eenigszins hooge tem peratuur wordt blootgesteld. De schifting geeft dan deels water deels brokkerige kaas stofmassa. En zoo kan het gebeuren, dat de eene klant of kooper een zeer waterig pro duct ontvangt, en de ander meer troebel, maar ook onsmakelijk uitziend product. Werd de karnemelk wat wel het voorschrift zal zijn telken3 behoorlijk omgeroerd, dan zou het beter zijn, maar mooie kareHcmeik kreeg men toch niet daar ze te veel i3 geschift. In het orgaan van den F. N. Z. deelde K. Frietema te Wirdum onlangs mee, op welke wijze op zijn fabriek genoemd euvel wordt voorkomen. Men heeft daar n.l. een inrichting aangebracht, waarbij de karnemelk steeds langzaam in beweging wordt gehouden. Een kleine electro motor (van 'A P-K) is aangebracht in het gebouw waar de karne- melkkuipen zijn geplaatst. Met de aoodige vertragingen in de snelheid brengt deze mo tor een a3, die boven de kuipen is gelegen, in beweging. Aan de uiteinden, juist op het midden van de beide kuipen, is de as haaks omgebogen en zijn aan de uiteinden van dat omgebogen gedeelte roerders opgehan gen. De draaiende beweging van de as brengt een op- en neergaande beweging van de roerders teweeg. Op deze manier, die een nabootsing is van het met de hand op roeren, blijft karnemelk voortdurend in beweging en blijft ze zoo mooi als men dat kan wenschen. Dit voorbeeld van Wirdum verdient o.i. na volging. Waar men over electricitelt beschikt, zijn de kosten uiterst gering, dewijl het stroomverbruik bijna nihil is, en men verkrijgt dat alle afnemers gelijke cn goede karne melk en derhalve niet meer over dit product zullen klagen. BI. DE TOESTAND, Wa^ensdliland iumhen tlostearflk ea de Enteate, WEENEN, 3 November. (K. B., Officieel.) Op het Itaiiaansche oorlogstoonee! hebben onze troepen, op grond van den gesloten wapenstilstand, de vijandelijkheden gestaakt. De voorwaarden van den wapenstilstand, worden afzonderlijk gepubliceerd. LONDEN, 3 November. (R. O., Officieel.) Uit Parijs is telefonisch bericht van den mi nisterpresident ontvangen, waarin wordt medegedeeld dat Oostenrijk-Hongarije, de laatste bondgenoot van Duitschland, den oorlog geëindigd heeft. De wapenstilstand is dezen middag getee- kend door generaal Diaz en treedt Maandag om drie uur in werking. De voorwaarden zullen Dinsdag gepubli ceerd worden. Zoo is dan Duitschland alleen gebleven. De Donau-monarchie, of liever de waar nemers, die den militairen boedel van het uiteenvallende Donau-rijk beheeren, hebben het wapenstilstand verdrag onderteekend. Gisterenmiddag om 3 uur is de oorlogstoe stand tusschen den oud-bondgenoot van Duitschland en de entente geëindigd. De voorwaarden waarop de wapenstil stand en vrede wordt gèëischt zijn ten eenen- male ontzaggelijk, feitelijk fataal. Men zie hieronder. Hoe het .zij, de „vredes"-toesfand is in elk geval hedenmiddag voor het Oostenrijk- Hongaarsche rijk, dat eens het eerste teeken gaf voor den wereld-oorlog, ingetreden. En de „vrede" houdt inmiddels reeds onder stormgeloei, zijn „entrée joyeuse" in het land. De toestand van anarchie neemt in de Do nau-monarchie zulke vormen aan, dat men welhaast vreezen moet, dat niets dan puïnen en ruines zullen overblijven van het eens zoo schitterende volkeren-gebouw. in Duitsch-Oostenrijk heeft de Staatsraad, die de teugels in handen heeft genomen zich reeds gedwongen gezien om een proc lamatie tot de bevolking te richten, waarin onmiddellijk vrijwilligers worden opgeroepen om land, huls en goed te beschermen tegen de gedemobiliseerde soldaten uit het niet- Duitsche gebied en tegen de troepen van ge vangenen die de gevangenkampen ontloopen waar de wachten hun post verlaten. Te Weenen moeten straatgevechten plaats heb ben gehad met afdeel ingea van een „roode garde". In Hongarije zou het maximallsme reeds zco krachtig het draken-hoofd hebben opge stoken, dat de invloedrijke Karoiyi er door bedreigd zou wordeu en hulp zou hebben gevraagd te Weenen. En in Galicië, meest dreigend voortee ken nog, zijn gewapende botsingen reeds voorgekomen tusschen de Poolsche en de Oekrainische troepen. De Oekrainers hebben zich van Lemberg en de Roethenen van Przmysl meester gemaakt. Een voorspel waar schijnlijk van het eindeloos drama van na tionaliteiten-verwikkelingen, dat hier te wach ten staat en dat mogelijk de inzinking bren gen zal van'hetgeen van het oude Donau-rijk nog overbleef Alleen blijft Duitschland nu staan, van alle kanten en alle zijden door vijanden omgeven en bedreigd. Het woord van den Prediker, zij het in anderen zin uitgesproken, dan hier bedoeld, „wee den eene* zal ook hier wel gelden. Duitschland zal alleen op eigen krachten geen weerstand kunnen bieden aan den greep van de tegenstanders. Men kan slechts afwachten, hoe deineen- storting plaats hebben zal. Zal zij tot een onderwerping bepaald blijven aan de Brest- Litowsk-voorwaardcn in dubbele macht, die de geallieerden den laatsten tegenstander zuilen voorschrijven, nu zij dezen geheel in hun macht hebben Of zal de Ineenstorting tegelijk een innerlijke zijn, doordat de bac- teriën-van-anarchle en vernieling ook in het Duitsche lichaam binnendringen, en haar ver woestende en alles-ondermijnende werking ook daar zullen uitoefenen? DE VOORWAARDEN VAN DEN WAPENSTILSTAND. WEENEN. 4 November. (DRAADLOOS). Ten gevolge van den nu gesloten wapenstil stand zijn de vijandelijkheden op het Itaiiaan sche front gestaakt. De door de Italianen gestelde voorwaarden van den wapenstilstand luiden o.a. Onmiddellijke staking van de vijandelijk heden te land, ter zee en in de lucht. Alge- heele demobilisatie van Oostenrijk-Hongarije. Alle eenheden, die aan het front van de Noordzee tot Zwitserland staan, moeten ter stond worden teruggetrokken. Slechts een maximum van 29 divisies, op vredesvoet voor den oorlog teruggebracht, zal Oostenrijk-Hongarije ais weermacht mogen handhaven. De helft van het artilleriemateriaal der divisies en legerkorpsen, aisook de uitrusting van alles wat zich op het door de Oosten- rijk-Hongaarsche legers te ontruimen gebied bevindt, moet worden uitgeleverd. Ontruiming van al het gebied, dat sedert het begin van den oorlog met wapengeweld door Oostenrijk-Hongarije bezet is. Terugtrekking der Oostenrgksche ^roepen- macht achter een juist omschreven linie. De geallieerden zullen absoluut het recht hebben le. Opeen vrije beweging voor hun troepen over iederen weg, spoorweg of waterweg van het Oostenrijk-Hongaarsch gebied en op gebruik van de noodige Oo3tenrijk-Hongaar- sche transportmiddelen. 2e. Op tijdelijke bezetting van alle strate gische punten in Oostenrijk-Hongarije, die aan de geallieerden noodig schijnen met het doel daar te zetelen of de orde te handhaven. 3e. Op requisitie tegen bepaling ten voor- deele van de legers der geallieerden. Verder wordt geëischt: Volledige aftocht van alle Duitsche troe pen binnen 15 dageninterneerlng van alle Duitsche troepen, die dan Oosterijk-Hongarije niet verlaten hebbenonmiddellijke naar huis- zending van alle krijgsgevangenen en geïn terneerde onderdanen der geallieerden, wat niet wederkeerig geschiedt. Onmiddellijke staking van alle vijandelijk heden ter zee; nauwkeurige opgave aan gaande den inhoud, soort en beweging van alle Oostenrijk-Hongaarsche schepenover gave van 15 Oostenrijk-Hongaarsche onder zeeërs, die zich in de havens bevinden of deze kunnen bereiken aan de geallieerden en een algeheele aftakeling én demobilisatie van alle andere, die onder bewaking der geallieerden moeten blijven. Overgave van drie slagschepen, drie lichte kruisers, negen torpedobootvernieiers, een mqnenlegger en zes Donau-monitoren met bemanning, uitrusting en verzorging. Alle andere boven water varende oorloge h-

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 1