3 voor <1® Znidliollandscli® en ®eenwsclie Eilanden. De Oorlog. Zaterdag 13 October 1918. dntirev&lutionair 38ste Jaargang N\ 3483 Orgaan Tweede Blad IN HOC SIGNO VINCES Drie Bladen. OFFICIÉÉL GEDEELTE. LAND- EN TUINBOUW. BINNENLAND. BUITENLAND. W. BOEKHOVEN Zonen, 4klle stc&k&ere voor de Restnelt® bestemd Adverf^inlëo esa verdére Adralalfi^réiie t»®g»ro «o<» er reside® «mm» de I Itsrevers Dit nummer bestaat tui V Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bq vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSD1JK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 121/» Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten werden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRi|DAQMORGFN 10 UUR. Verkrfygbaarstelllng regeerlngsgoederen. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat in de loop van de vol gende week verkrijgbaar zal zijn: Op bon no. 140: Kaas tot een gewicht van 0.1 K.G. Op bon no. 141 Suiker tot een gewicht van 6.25 K.G. (voor kinderen beneden het jaar zal geldig zijn de bijzondere bon no. 8), Sommelsdijk, 11 October 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. VerkrlJgbaarstelllng regeerlngsgoederen. De BURGEMEESTER van MIDDELHAR- NIS maakt bekend, dat voor de week van 14 Get. 1918 vanaf namiddag één uur tot en met 20 Oct. 1918 zal worden beschikbaar gesteld Op bon 83 250 gram Suiker. Op bon 84: 50 gram Gort. Op bon 85: 100 gram Kaas verkrijgbaar bij T. C. Nipius, Iz. Jordaan en L. Jordaan. Bon No. 1 der ziekenkaart het daarop voor geschreven rantsoen. Middelharnis, ll Oct. 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. BOND VAN FLAKKEESCHE LANDBOUW VEREENIGINGEN. OFFICIEEL. s'Gravenhage, 7 October 1918. Den heer A. W. Keijxer, Secretaris der Centrale Vereenlging van Flakkee- sche Landbouwvereenigingen te Me lissant. Ter beantwoording van Uw schrijven d.d> 27 September 1918, ingekomen 2 Get. 19T8 dlene U, dat volgens het afgesloten contract met de Rotterdamsche Vereenlging al de aardappelen over de Guldenrooster gesor teerd, worden beschouwd als consumptie aardappelen, de andere als kriel. Voor de consumptie-aardappelen is de vaste prijs f 6,50 per 100 K.G. Mocht deze regel niet gevolgd worden, dan zal het mij aangenaam zijn hieromtrent nadere duidelijk omschreven in lichtingen te bekomen. Voor den Regeerings-Commissaris, De Secretaris, J. M. ANDREU WILTENS 's-Gravenhage, 9 October 1918. Centrale Vereenlging van Flakkeesche Landbouwvereenigingen, Melissant. In antwoord op Uw schrijven d.d. 7 Aug. ji. deelen wij U mede, dat wij, na ingesteld onderzoek door onzen technischen dienst, voor het drogen van meekrap in de maanden October en December, een totale hoeveel heid van 40 ton kolen ter beschikking zullen stellen. RIJKS-KOLENDISTRIBUTIE. KORT VERSLAG van het verhandelde In de vergadering van het Hoofd bestuur op Zaterdag 5 October jl. nam. 3,30 uur in het Hötel Spee te Sommelsdijk. Voorzitter deH heer J. Overdorp. Alle bestuursleden en alle afdeellngen zijn tegenwoordig. De Voorzitter opent de vergadering en laat lezen de notulen der vorige vergadering, welke na een kleine wijziging worden goed gekeurd. Aan de orde is daarna de Zaaizaadkeu ringen waarveor de .Vereenlging van Neder- landsche Akkerbouwers (V. N. A.) dezelfde rechten erlangd als de Hollandsche en andere Landbouw-Maatschappijen. In esn door de V. N. A. te benoemen Commissie zal één lid van Flakkee zitting nemen. Na uitvoerige bespreking wordt vastgesteld le. Dat de te benoemen keurmeesters van 't graan de kennis bezitten om de granen te kunnen beoordeelen; 2e. Dat er voor knoeiers gelegenheid te over bestaat om hunne granen te vervalschen 3e. Hoewel de controle reeds streng is be hoord ze nog nauwkeuriger te worden ge maakt, teneinde knoeien schier onmogelijk te maken, en 4e. om op den door de Holl. Maatsch. van Landbouw ingeslagen weg voort te gaan. Er werd met nadruk op gewezen dat den dwang og^geen zaaigraan te mogen koopen anders dan wat goedgekeurd is een onrecht en de bedrijfsvrijheid onrechtmatig aan ban den wordt gelegd, hiertegen behoort met ernst te worden geprotesteerd. Gevraagd werd hoe moet worden gehan deld om onder den rook der dorpen tarwe te teelen, wanneer er geen gecontroleerde en goedgekeurde baardtarwe beschikbaar is, ter wijl er wel andere niet-gecontroleerde be schikbaar is. Men vend het met het oog op de voedselvoorziening gewenscht het gewone verstand te laten spreken en ze ondanks toch te zaaien. Daarna komt ter tafel het vlasschandaal, ook hiervoor zal een commissie worden be noemd'daar de V. N. A., waarin ook Flakkee één lid zal aanwezen. Men vertrouwd dat wat nu gebeurd is zich niet meer zal her halen. Dan is aan de orde het veillngswezen. Men verbaasd zich er over dat in ons land zonder dat er een rechterlijk onderzoek heeft plaats gehad, een bestuur het rechtheeftom een boetestelsel toe te passen en uit te voe ren voor overtredingen die men waant dat door de boeren z^n gepleegd. Daartegen moet met ernst worden geprotesteerd. Boven dien bestaat niet de minste zekerheid dat er Inderdaad een overtreding heeft plaats ge had, voor geen gering deel is dit afhankelijk van de maat der controleur. Bekend is dat door een flink uitgegroeide controleur met lange beenen een overtreding werd gecon stateerd en een boete werd opgelegd. Later werd een kleiner mannetje gestuurd met kor ter beentjes, die na het perceel te hebben» afgetrapt een ernstig verschil constateerde, waarvan het gevolg een grooter boete was. Het spreekt vanzelf dat dergelijke diagen niet kunnen worden gebillijkt, daartegen te pro testeeren is zeker onze plicht. Wij zullen er dan ook niet voor terug deinzen om hier verzet tegen aan te teekenen. Gelezen wordt een concept adre3 aan den Minister van Landbouw, hetwelk met een kleine wijziging wordt goedgekeurd. Het ingezonden artikeltje van den heer D. de Haas wordt daarna besproken. Algemeen vindt men het misplaatst. Er is in Flakkee geen vet vee, niet alléén dit najaar, doch geen enkel najaar. Straks wanneer het vee op stal komt en de peekoppen benut worden dan heeft Flakkee weer slachtbaar vee. ©ok de betaling zoowel van vee als van aardappelen komt daarna ter sprake, terwijl het bestuur zijn volle aandacht blijft schen ken aan deze zaken. Ten slotte worden in lichtingen gevraagd over de hooivordering, meerdere dorpen zijn aangeschreven om 1(X) en méér duizenden Kilo's eerste klas best uitgebroeid hooi te leveren, men vindt dit over het algemeen minder erg want in ons hooiarme eiland vind men niet zoo gemak kelijk 100000 Kilo hooi, doch het is onbe grijpelijk dat men in een streek als Flakkee waar weiland schaars en hooiland schier niet bestaat toch nog komt om het kleine kwantum weg te halen, of onze paarden het missen kunnen. De Afdeelingen worden ver zocht de in hun dorpen bestaande booicom- mis3ies te advlseeren zich niet te druk te maken met deze onuitvoerbare vordering, 't bestuur zal vooraf deze zaak onderzoeken en daarna zoo noodig rapporteeren. Na nog enkele vragen te hebben beant woord wordt de vergadering door den Voor zitter op de gebruikelijke wijze gesloten. NEDERLAND EN DE OORLOG. Een station voor draadlooze telegrafie. Wolff seint uit Berlijn De Nederlandsche regeering en gevol machtigden van de Duitsche Telefunken-maat- schappij, directeur Bredovv, hebben een con tract gesloten betreffende de oprichting van een reusachtig station voor draadlooze tele grafie in Nederland ten behoeve van het ver keer met het buitenland en in het bijzonder voor een directe verbinding met Neder- landsch-Indië. Het NedeHandsche station, dat goorteiqk wordt ingericht als het station voor draad looze telegrafie te Nauen, bij Berlijn, zal be halve het verkeer met Indië, ook een draad loos-telegrafische verbinding met Noord- en Zuid-Amerika mogelijk maken. Het station in Nederland, komt bij Barneveld het Indische station in de buurt van Batavia. De Bieta. Aan de Nieuwe Ct. wordt gemeld, dat het veelbesproken bureau Bieta zal verdwijnen, evenals het hooi- en stroobureau. Een nieuw model broodkaarten. Aan de tegenwoordige onpractische indee ling der broodkaarten zal binnenkort een einde komen Naar de Tel. meldt, zal met ingang van 22 November den eersten dag der 77e broodweek, de broodkaart niet meer 2800, doch 1400 gram tellen. Ook het formaat zal kleiner zijn. De bons van 100 gram zullen verdwijnen, daar deze in de practijk niet meer noodzakelijk blijken. De bruinbrood- en rogge-broodkaarten zullen naast de bons van 400 gram ook bons van 209 gram be vatten. Voorts zullen maatregelen genomen worden, om het clandestien -drukken der kaarten zoo goed als onmogeliju te maken. Schorsing der verloven. De tijdelijke voorzitter van den minister raad en minister van blnnenlandsche zaken jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck heeft in de Tweede Kamer de volgende verklaring afge legd: De stand der krijgsverrichtingen van het aan Zeeuwsch-Vlaanderen grenzend westelijk deel van België maakt het noodzakelijk, dat de regeering bedacht is op eventualiteiten, weike daaruit voor ons land kunnen voort vloeien. Indien vreemde troependeelea van een van beide of van belde oorlogvoerenden onze grens mochten overschreden, legt het vol kenrecht ons den plicht op deze te interneeren. Ook bestaat de mogeiqkheid, dat wederom een aantal vluchtelingen te onzent gastvrij heid zal zoeken, In welk geval de overheid in staat moet zijn de noodige maatregelen te nemen. Teneinde over voldoende krijgsmacht te kunnen beschikken, heeft de regeering zich daarom genoopt gezien de algemaene (perio dieke) verloven en de bijzondere verloven van korten duur voor de in Zeeland gelegerde militairen te schorsen. Mocht zich de noodzakelijkheid voordoen ook voor audere provinciën of op ruimer schaal tot zoodanige schorsing over te gaan, dan zal aanstonds daartoe het bevel worden gegeven. N. R. Ct. Toilet- en huishoudzeep. Het N. v. d. D. heeft bericht, dat met ingang van 1 November a s. geen hnishoud- en toiletzeep meer mag worden gefabriceerd. Bij informatie bleek het Hbld. deze mede- deeiing met betrekking tot de toiletzeep juist, op deze uitzondering na, dat toiletzeep voor medisch gebruik en scheerzeep ook nk dien datum zal mogen worden vervaardigd. Bij de besprekingen, in het Rijkszeepbureau gehouden om de zeepfabricage met het oog op toemende vetschaarschte, nog meer te beperken, is de wenschelijkheid weer naar voren gebraeht om meer dan tot heden ge schiedde in de behoefte aan huishoudzeep te voorzien. De fabrikanten zijn thans proeven aan het nemen met een soort kleizeep van twintig procent vetzuurgehalte, belangrijk beter dus dan de tegenwoordige zeepsurro- gaten, die slechts een uiterst miniem vet zuurgehalte mogen bevatten. Het licht in de bedoeling 1 November a s. met de fabricage van dit surrogaat te begin nen en op zijn vroegst 1 December a.s. met de beschikbaarstelling voor het publiek. DE TOESTAND. Terwijl we, dit schrijven valt van het ge bied van de vredesbeweging te bepalen dat Wilson aan de Centraïen antwoord heeft gegeven, en wij voegen er direct bij dat hij de deur die tot vredesonderhandelingen leidde niet geheel heeft dichtgeworpen. „Uit het feit, dat Wilson vanochtend niet aan zijn gewone ochtendontspanning gedaan en zich een uur lang in zijn studeerkamer afgezonderd heeft, blijft, dat een beslissend antwoord op Dultschiand's voorstel elk oogenblik kan afkomen Aldus een Reuter-telegram vaa gisteravond uit Washington, en dit telegram heeft het bij hst rechte eind gehad. Na zijn afzonde ring in zjjn .studeercel" vaste gewoonte als Wilson voor een belangrijke beslissing staat heeft Amsrlka's president zijn Staats secretaris Lansing en zijn bekenden „zwij genden" vertrouwde kolonel House bij zich ontboden, en in den avond kwam toen de beslissing af. Die beslissing luidt, dat, alvo rens de Vereenig de Staten over een wapen stilstand kunnen onderhandelen, de Duitsche troepen uit de bezette gebieden moeten terug trekken. Gisteren heeft naar de Parjjsche Temps meldt, ook de oorlogsraad te Versailles zij a gevoelen over het aanbod nopens wapen stilstand van de tegenstanders kenbaar ge maakt. De Geallieerden zullen, heet het, hun besluiten onmiddellijk zelf treffen. Men kan veilig aannemen, dat er ook tusschen de politieke hoofdkwartieren der Geallieerden druk van gedachten wordt gewisseld over de groote gebeurtenissen van den dag, maar hoe een altoos nog mogelijk antwoord van allen gezamelijk ook luide, het beslissende woord is in eerste instantie reeds door Wil son gesproken. Geen afwijzing van het aan bod, maar dan toch een voorwaarde gesteld, die, op het eerste gezicht, haast niet aaa- nemeniqk schijnt voor de Duitschers. Zij worden niet vertrouwd, maar moeten nu wel in goed vertrouwen op Wilson en zijn me de-Geassocieerden hun vuiètpand uit han den geven, in hope, dat per saldo nog een niet al te ongunstige beslissing over de Duitsche koloniën worde genomen. Is dat niet al te veel gevergd, zelfs van een volk dat zoo vurig naar een eervollen vrede snakt als het Duitsche? Sedert deze berichten is het eenige maar dan ook het meest belangrijke, dat men uit verschillende stelligs gegevens concludeeren kan, dat Duitschlanï zeer waarschgnlijk de voornaamste voorwaarde, door Wilson gesteld, wel zal aanvaarden, en zich bereid zal verklaren, tot een entruiming jvan het bezette gebied. Het officieuse „Woif'-burean stelt reeds de ^noodzakelijkheid van „verdere verklarin gen" van den kant van Duitsehlaad in het licht. Die verdere verklaringen kunnen niet anders dan een aanvaarding van de voor waarden betreffen, want bij een weigering zouden zij volkomen overbodig zijn. Ze zul len waarschijnlijk betrekking hebben op de manier, waarop de ontruiming plaats zal moeten hebben en de voorwaarden, waarop een terugnemen van de legers en het mate riaal mogelijk gemaakt zal worden. Het is te hopen, dat deze „nadere ver klaringen" van Duitschland bezield zullen zijn door denzelfden geest van beslistheid en van stelligheid, waardoor het eerste aanbod van prins Max beheerscht werd. Een ondui delijk woord, of een dubbelzinnige zin zou onherstelbare gevolgen kunnen hebben. Vooral omdat de stemming, die bij de^ tegenstanders heerscht, en die door de ont-~ wikkeling van de gebeurtenissen ophetoor- iogstooneel aanmerkelijk versterkt wordt, verre van bezadigd en vredelievend genoemd kan worden. Van „gezaghebbende zijde" wordt dan ook uit Washington reeds verklaard, dat Wilson niet voornemens ,ls een reeks onvruchtbare diplomatieke onderhandelingen met Duitsch land te beginnen. Nu heeft men het booze gezicht, dat de Amerikaausche president, volgens dit bericht, trekt, meer als een ge legenheids-gezicht te waardeeren en heeft men vooral aan de buitensporige uitlatingen van de gele pers, waarvan Reuter de fraaiste bloempjes tot een ^telegrafisch bouqet samen bindt, niet al te tragisch op te vatten. Maar zeker is toch, dat, wanneer het dunne negatieve draadje, dat nu de partijen bindt, tot een vredes-band geweven worden kan, dit slechts door een beslist en onomwonden positie-nemen van de centraïen |kan ge schieden. Op het Westelijk front hebben de gealli eerde troepen weder een succes bereikt dat van verstrekten invloed wezen moet en dat bij de geallieerden de hoop moet versterken, dat zij een „ontruiming" van het bezette gebied langs militairen weg kunnen bereiken. Of daarbij de geachte aan de verwoesting van land en stad, waarvoor men nu van beide kanten de verandwoordelijkheid op de tegen partij werpt, van invloed zijn zal, valt te be twij telen. Het sucg.es, door de geaiiieerden behaald, wordt door het Duitsche avond-communiqué toegegeven. Het erkent, dat op het gevechts front tusschen KamerSke en St. Quentin de Duitschers achterwaartsche stellingen hebben ingenomen en Karnerijk hebben ontruimd. Dit echec hebben de Duitschers op een van de meest critieke punten van hef front geleden. Wq wezen er Woensdag nog op, hoe elke meter gronds, die de geallieerden tusschen Karnerijk en St Quentin en in Champagne wonnen, van grooten invloed wezen moest en het gevaar voor de Duitsche stellingen in de bocht bij La Fére en Laon aanmerke lijk moest vergrooten. Voor de Duitschers nu echter tot de ont ruiming van die bocht zijn overgegaan, zijn zop den Noordelijken vleugel niet enkele meters, maar over een afstand van verschei dene K M. achteruitgedrongen en hebben de geallieerden in dien vleugel een aanzienlijke „deuk" gemaakt. De Engelschen staan nu reeds bij Caudry dat een 13 K.M. ten Z.-O. van Karnerijk gelegen is. Tegelijk hebben de Fransche in Champagne nieuwe vorderingen gemaakt, zoodat de po- sieiie van de Duitsche troepen bjj La Fére en Laon uiterst cririek geworden moet zijn en de Duitschers tot eene snelle ontruiming zullen moeten overgaan, willen zij zich daar uit de dreigende „impasse" redden. De invloed van het succes tusschen Karne rijk en St. Quentin moet zich ook op het meer Noordelijke deel van het front doen gevoelen en een nieuwe, zij het meer ver wijderde bedreiging gaan vormen van de kust-stelllngen, die de Duitschers in België aannemen. De Woensdag door de geallieerden toege brachte stoot doet dus weer de geheele Duit sche verdedigingsmuur in Frankrijk en Bel gië trillen. En het behoeft niet te verwonderen, dat daardoor bij de geallieerden de hoop op een definitief militair succes weder aanmerkelijk is toegenomen. VERSPREIDE BERICHTEN. Wanneer men in Engeland al een oogen blik geloofd heeft, dat Duitsehlaad reeds over wonnen is, dan zal men zich wel ontnuch terd gevoelen door volgende uitlatingen van de „Daily Chronicle". Het blad schrijft: „Onze successen zfjn zeer aanmoedigend, maar zij moeten ons opwekken den strijd voort te zetten en niet traag te worden. Daar de tijd en het weer tegen on3 zijn, kunnen wij tot aan den winter slechts beperkte re sultaten bereikenmaar het is van het hoog ste belang, dat wij alles winnen wat te win nen is. Op het oogenblik zijn de Duitsche legers geschokt. Gedurende den winter heb ben zij tijd zich weder fe herstellen. Wij moeten alle voordeelen gebruiken, zoolang de tijd ons gunstig is, opdat wij in het aan staande voorjaar, wanneer de worsteling we der aanvangt, de beste uitgangspunten heb ben en tegenover een vijand staan, wiens krachten zooveel mogelijk zgn verbruikt." Generaal Maurice schrijft in hetzelfde blad: „Nog is Bulgarije niet uitgeschakeld, en zelfs wanneer wij het tot den vrede dwingen, zal het lang duren, eer wij de vruchten van dit resultaat kunnen plukken. Onze voor naamste tegenstander is in het eerste jaar van den oorlog geheel zonder Bulgarije uit gekomen, en wij mogen ons niet verbeelden, dat de ineenstorting van Bulgarije en zelfs van Turkije de wilskracht van Duitschland zal verzwakken om tot het einde te strijden, zoomin als de ineenstorting van Rusland on ze wilskracht verbroken heeft. Wij zijn als natie merkwaardig geneigd onze inspanning te verminderen, wanneer de zaken goed gaan, hetgeen geen goed teeken is voor ons men- schelijk verstand. Wanneer wij de overwin ning wenschen, en ze spoedig wenschen, moeten wij alle voordeelen, die wij behalen, tot het uiterste benutten.

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 3