lUB-n Tweede Blad. De Oorlog. Zaterdag 3 October 1018. No. 2130 Twee Bladen, IfllEltJiÖ, RECHTZAKEN. VERK00PINGEN. 0FF1CIËEL GEDEELTE. P LAND- EN TUINBOUW. PLAATSELIJK NIEUWS BUITENLAND. IN HOOSIGNO WSES Dit rmmmer bestaat tilt Verkrijgbaarstelling regeeringsgoederen. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat in de loop van de vol gende week verkrijgbaar zal zijn Op bon no. 137 Zeep (zachte, groene of gele) tot een gewicht van 0.15 K.G. Op bon no. 138 Suiker tot een gewicht van 0.25 K.G. (voor kinderen beneden het jaar zal geldig zijn de bijzondere bon no. 7). Somnielsdijk, 4 October 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Verkrijgbaarstelling regeeringsgoederen. De BURGEMEESTER van MIDDELHAR- NIS maakt bekend, dat voor de week van 7 Oct. 1918 vanaf namiddag één uur tot en met 13 Oct. 1918 zal worden beschikbaar gesteld Op bon 79250 gram Suiker. Op bon 80 50 gram Gort. Op bon 8150 gram Havermout. Op bon 82: 100 gram Kaas 20 plus of andere soorten bijJob Sala, Jb. jordaan C. Jordaan Johz. en Iz. Jordaan. Mlddelharnis, 3 Oct. 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. BOND VAN FLAKKEESCHE LANDBOUW- VEREENiGINGEN, OFFICIEEL. Aan de Rotterdamsche Vereenigingvan Fruit- en Groenten Exporteurs te Rotterdam. In de heden gehouden vergadering van het Dagelljksch Bestuur werden er verschillende ingekomen klachten inzake de betaling der aardappelen gelezen, meerdere met het ver zoek om klachten in te dienen bij de Regee ring. 't Is onze stellige overtuiging dat dit zoo niet [langer kan blijven doorgaan, doch dat daaraan zoo spoedig mogelijk verandering behoord te worden aangebracht. Ook ver zoeken wij u beleefd aan de teelders afreke ning te zenden. Wij houden ons overtuigd van uwe welwillendheid en stellen ons voor dan pas de hulp van de Hoogere autoriteiten in te roepen wanneer ons het tegendeel mocht blaken. Hoogachtend, Voor het Dagelijksch Besiuur, De Secretaris, (w.g.) A. W, KEIJZER. Melissant, 26 September 1918. Den Heer Regeerings-Commissaris voor de Provincie Zuid-Holland. 's Gravetihage. Blijkens bij ons ingekomen berichten zou den meerdere korenmolenaars in het eiland Goeree en Overflakkee betrapt zijn op het malen van leesfarwe en tengevolge daarvan zijn veroordeeld om voor korteren of lange- ren tijd stil te moeten liggen, 't Komt ons voor dat de gevolgen daarvan van zeerern- stigen aard zullen worden, èn voor de mole naars èn voor de Flakkeesche boerenwan neer straks het in uitzicht gestelde bericht komt dat de teelders tegen intrekking der broodkaarten uit hun eigen oogst brood mogen eten, dan zal het graan op meerdere dorpen niet gemalen kunnen worden, boven dien is 't u niet onbekend dat de werkpaar den thans zwaar werk verrichten en noodig krachtvoer moeten hebben om het te kunnen volhoudenuit hoofde erwten niet vervoerd mogen worden is men er toe over gegaan de voerhaver te vermalen waardoor ze een veel hoogere voedingswaarde krijgt; 'tkomt ons wëaschelijk voor bovenbedoelde mole naars te ontheffen van het maalverbod met het oog op bovenstaande en dan met een aan de Plaatselijke Landbouw Commlssie's op te dragen toezicht te houden op de molens, terwijl dezerzijds gaarne aan de Afdeelings besturen zal worden verzocht om een wakend oog te laten gaan over de molenaars, waar door wfl ons overtuigd houden dat misbrui ken zullen worden voorkomen. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, De Voorzitter, De Secretaris, (w.g.) J. OVERDORP. (w.g.) A. W. KEIJZER. NIenwe Tonge c MeÏÏssanF27 Septernber 1918' Den Heer Regeerings-Commissaris voor de Provincie Zuid-Holland. 's Gravenhage. In de gisteren gehouden bestuursvergade ring waren onder meer klachten ingekomen over de wijze van sorteeren der aardappelen en de prijsverhouding van drielingen tot kriel. Het komt ons voor met 't oog op de n volksvoeding dat het wenschelljk is dat de drielingen naar oud Flakkeesch gebruik in de groote aardappelen blijven. Zij hebben dezelfde voedingswaarde en worden bij sommige gerechten geprefereerd boven de heel groote exemplaren. Bovendien berei ken ons klachten dat voor kriel zelfs Vs cent per Kilo meer werd betaald dan voor drielingen. Wij behoeven u als bekend met Flakkeesche toestanden, óók met het oog op de voedselschaarschte niet te wijzen op de gevolgen die daaruit noodwendig voorsprui ten. Wij zouden het op zeer boegen prijs stellen wanneer aan bovenvermelde toestan den'een einde kon worden gemaakt, terwijl wij uwe aangename berichten dienaangaande gaarne tegemoet zien. Het Dagelijks Bestuur voornoemd, De Voorzitter, De Secretaris, (w.g.) J. OVERDORP. (w.g.) A, W. KEIJZER Nieuwe Tonge 1 27 september 1918> Melissant Het Verbod van Zelfkarnen. Hoe zijn de melkleveranciers der fabrieken tot zelfkarnen, waartegen een verbod i3 aan gekondigd gekomen? Een onderzoek inge steld door de Vereeniging van Zuivelfabri- kanten bij haar leden geeft hierop antwoord. Er kwamen 47 antwoorden in op de door de Vereeniging gestelde vragen, waarvan de meeste hierop neerkwamendat het zelfkar nen het best kan worden tegengegaan door aan de boeren boter in voldoende hoeveel heid te verschaffen. Ais oorzaken werden genoemdhet beloven van hooge prijzen door winkeliershet bereiden van boter voor de winterprovisie; het niet verstrekken in sommige gemeenten van vetkaarten aan de melkleveranciers, enz. Het zelfkarnen werd als een groot gevaar voor de Rijkslrotervoor- ziening beschouwd en een ernstige bedrei ging voor de fabriekmatige zuivelbereiding. Uiterst moeilijk zou het zijn om bij een eventueel verbod van zelfkarnen controle uit te oefenen, om verschillende genoemde rede nen. Doer dwingende maatregelen wordt hier niets bereikt, want al ware het mogelijk de contróle zóó in te richten, dat zij werkelijk wat beteekende, dan zou slechts het gevolg zijn: dat de koeien officiéél droog gezet worden, „maar niettemin zullen worden ge molken, en de boter tegen reuzeirprijzen wordt verkocht. De conclusies, uil de antwoorden getrokken, zijn de volgende: Dat de gehouden enquête ondubbelzinnig heeft uitgewezen, dat het zelfkarnen der melkleveranciers reeds bedenkelijke afmetin gen heeft aangenomen en dat op goede gron den te verwachten Is, dat dit kwaad in nog sterkere mate zal voortwoekeren,— en bij gevolg de fabriekmatige zuivelbereiding steeds ernstiger zal bedreigen wanneer niet van Regeeringswege tactische tegenmaatregelen worden genomen. 2. In de tweede plaats is gebleken, dat een clandestiene boterbanüel, als onver mijdelijk gevolg van het zelfkarnen der boeren, de vetvoorziening in groot gevaar brengt en een spoedig ingrijpen van de Regeering hoogst noodzakelijk maakt. 3. Ten slotte zij opgemerkt, dat de meeste leden van oordeel zijn, dat eenige doeltref fende middel om het zelfkarnen en den en clandestlenen boterhandel tegen te gaan, is, dat de fabrieken vergunning krijgen, aan hunne melkleveranciers in voldoende hoe veelheid boter te leveren voor eigen gebruik. Daarmee zou de volle medewerking der vee houders worden verkregen. felljk front, de ftustsecfor uitgezonderd, over de geheele lengte in beweging" is gekomen en van dc osrspronkeijjk-ingenomen stellin gen is losgemaakt. Met spijt slechts zullen de Duitsehers de krachtige La Bassée-stellingen, die zoolang aan den vijandelijken druk weerstand boden hebben opgegeven. In hun legërbericht van hedenmiddag mélden zij o.mLens en Ar- mentières ontruimd te hebben. Wat de kust-sector betreft, de Duitschefs zullen zich hier wel zoolang mogelijk vast blijven klemmen. Zij spannen tenminste alle krachten in om aan den druk, door de Franschen en Eugel- schen in den sector ten Ooaten en Noord oosten van Yperen uitgeoefend, weerstand te bieden. Toch hebben de Engelschen hun vorde ringen nog iets weten uit te breiden doar de bezetting van Gheiuwe, waardoor zij een 3 K.M. nog slechts van Meenen verwijderd zijn en ook een verderen stap in de richting van Wervicq gedaan hebben, Een sector achter, waar een nieuwe „rec tificatie" van de Duitsche siellingen zeer waarschijnlijk spoedig voltrokken worden zal, is die van Reims. Ten weerszijden van de oude konings-stad, dringen de gealliëereen steeds verder op. Ten Noord Westen van Reims drukken de Franschen en Italianen de Duitsehers, blij kens de jongste legerberichten, steeds verder terug naar de stellingen, van waaruit zij in Maait hun Manie-offensief begonnen. Reeds staan de geallieerden vlak ten Noorden en Noord-Westen van de stad achter het Aisne- Marne-kauaai. En tegelijk breiden de Fran schen in Champagne hun terreinwinst nog uit. De Duitsche stellingen ten O. en Z O. van Reims zijn door deze vorderingen et n belang rijk vooruitspringende boog gaan vormen, die wel spoedig ontruimd zal moeten wor den, om alle verrassingen te voorkomen. Tegelijk wordt hei „boorwerk" ïn de Hin denburg-Unie met kracht voortgezet. De Engelschen hebben vooral ten Noorden van St, Quentin een aanmerkelijken vooruitgang gemaakt die echter dpor een Duitschen tegen aanval gedeeltelijk ongedaan werd gemaakt. Nadat de Engelschen eerst tot de linie Beaurevoir-Fonsomme waren voortgedrongen, wierpen de Duitsehers hen in het centrum bij Seqvehart, naar het Engelsche avond- cemmnnique erkent, weer terug. VERSPREIDE BERICHTEN. In de „Germania" van 26 September vinden wij het een en ander omtrent de ex ploitatie van het vroegere woud van den Czaar het oerwoud van Bialowies, door de Duit sehers. Het woud heeft een groote van 1.300.000 Jtf A,, zoodat zijne oppervlakte ge lijk is aas een tiende van de geheele met bosch begroeide oppervlakte in Duitschland. Onder Duitsche leiding arbeiden op het oo- genblik aan de ontginning van dat gebied 6000 burgers, 3000 krijgsgevangenen en 2000 Duitsche soldaten en deze hebben handen vol werk. Alleen aan oude houtvoorraden licht er in het woud nog voor 40 jaren. Ver wonderlijk is het, zegt de „Germania" wat de Duitsehers hier uit niels Siebben geschapen, zoo hebben zij alleen 200 K.M. aan veld- spooiwegen aangelegd. Verder hebben zij kleine slooien gegraven, waarlangs het hout in den korten tijd dat er genoeg water is, in vlotten worden afgevoerd. De stammen kunnen dan 80ÖÖ K.M. ver, tot Bromberg te water worden vervoerd, De Fransche couranten geven toe, dat de Spaansche ziekte thans over geheel Frank rijk verspreid is en een zeer ernstig karakter heeft aangenomen. Vooral in Parijs heeft de ziekte een grooten omvang aangenomen en is zij kwaadaardig. De prefect van politie heeft bijzondere maatregelen genomen om de uitbreiding tegen te gaan. Men beschouwt de ziekte als een cholera-achtige epidemie. Het -geheele economische teven in Frankrijk ondervindt de zeer ernstige gevolgen van c!c ziekte, terwij! de bevolking in hooge mate onder den indruk is. De „Socialise Beige" bevat volgende karakteristieke meded.eeiing „Wie regeert in Frankrijk? Het socialis tische Fransche blad 'Heure" is op V/oens dag 4 September niet verschenen, wijl de uitgave 24 uur was verboden en weiop ver zoek van het Amerikaarischeatgemeene hoofdkwartier. Volgens dc mededeeiingeis van de „Wie ner Arbeiterzeiüng" zijn tót dusver uit de Oekraine 250,000 lot 300,000 sinks .rundvee voor de beide centrale moger.dhedesi aange voerd, Gemiddeld worden maandelijksiO.OQO tot 25 000 stuks aangevoerd, die in de ver houding twee tot drie tusschen Duitschiand en Oostenrijk verdeeld worden. Volgens de gesloten overeenkomsten zal de maazdelijk- sche levering worden opgevoerd tot 50000 stuks. Bovendien zijn reeds 300000 schapen aangevoerd, die echter in zulk een toestand aankomen, dat zij eensgen tijd verzorgd moe ten worden, alvorens zij kunnen worden aan gewend voor de voeding der bevolking. De schapen zijn in hoofdzaak voor het leger be stemd. De invoer van varkens is tot dusver nog niet geslaagd en het is twijfelachtig of deze ook in de toekomst mogelijk zijn zal. Daarentegen zal de invoer van groote hoe veelheden varkensvet en spek binnenkort hoogstwaarschijnlijk kunnen geschieden. Oos tenrijk heeft bovendien 7003 paarden uit de Oekraine verkregen, terwijl de handel in slachtpaarden zich meer en rne-r begint te ontwikkelen. Het zal niet lang meer duren of de invoer van vee en vet zal voor de markten van de centrale mogendheden van groote beteekenis zijn. Volgens de „Köln, Vols. Ztg." van 1 October moet er in Oekraine voor een waarde van een half milliard Mark aan tabak voorhan den zijn. De „Deutsche Tabakhandeis-Gesell- schaft" heef' daarvan voorioopig voor 500.000 Mark laten opboopende eer3te 26 wagons zijn reeds op weg naar Duitschland en zul len waarschijnlijk eind October of begin No vember verdeeld worden. Senator Gomat schrijft in „Le Petit Jour nal" van 20 September: „Dit jaar toont een bedroevend deficit. Het voorjaar wekte de beste verwachtingen, maar een droogte zon der wederga heeft verschillende streken vol slagen geruïneerd. Weinig of geen vruchten, weinig of geen groenten, en dientengevolge zullen ook dc conserven vervallen die ons andere jaren door den winter hielpen. De aardappelen, die ons verleden jaar gered heb ben, ontbreken thans De geheele opbrengst zal 50% kleiner zijn dan in 1917. De tarwe oogst is wel goed maar om het land het da gelijksch broed te verzekeren ontbreken er nog 30 tot 40 millioen; H.L. die wij van over zee moeten aaanvoeren. Met angst zien wij den komenden winter tegemoet." De centrale bond van Duitsche boeren- vereenigingen en organisaties heeft, volgens de „Köln. Volks. Ztg." van 28 September, een oproep tot alle Duitsche boeren gericht, om naar vermogen bij ie dragen tot het wel slagen der negende Duitsche oorlogsleening. Volgens da „Köln. Voiks. Ztg" van 30 September heeft de Gelsenkirchner Mijn- bouwmaatschappij voor 10 millioen op de negende Duitsche oorlogsleening ingeschre ven, de spaarbank te St.—Goar voorioopig Voor 2«/i millioen en die te Ratingen voor 2 millioea Mask De „Nordd". Allg. Ztg." bevat een lijst van ruim 60 spaarbanken en groote onder nemingen, die tezamen voor ruim 176 aiiüioen Mark inschreven, waaronder de Nassauische Bundesbank voor 230 millioen, de stadsspaar- bank te Coblenz voor 12 millioen en de vesf- fabrlek „Höehst" a. M. voor 8 millioen Mark. NEDERLAND EN DE OORLOG. Peper. Moest in het begin van het vorige jaar de aflevering van 'peper voor winkelverkoop we gens ernstige smokkelarijen werden stopge zet, thans zal d.e N. O. T. met ingang van 15 dezer bjj wijze van proef weder over gaan tot het goedkeuren van peper-afleve ringen aan de winkeliers. De peper zal alleen in gemalen toestand worden afgeleverd, terwijl de winkeliers ten hoogste een half ons per gezin en per maand mogen afleveren. Daar de hier te lande aanwezige voorraad peper voor verscheidene jaren voldoende is, zal het publiek zich binnenkort overal tegen matigen prijs van dit artikel kunnen voor- zlen. Arrondfssements Rechtbank te Rotterdam. Zitting van Dinsdag 1 October 1918. Vrijgesproken werd j. M., 39 jaar, machi nist der Rotterdamsche Tramweg-maatschap pij te Sommeisdijk, beklaagd geweest van a. het niet, althans niet tijdig de waarschu- wingsseiuen met de stoomfluit geven, als door den minister van waterstaat bü beschik king van 18 Januari 1910 is goedgevonden, dat zullen worden gegeven: b. het rijden met grootere snelheid van 5.5 K.M. per uur, terwijf door den raad van toezicht op de spoorwegdiensten ter bevordering van de veiligheid van het verkeer op de lijnen der R. T. M. op Go-ree en Overflakkee, bij be schikking van 26 Mei is bepaald, dat de minimum-snelheid niet grooter mag zijn dan 5.5 K.M. per uur, en c. het niet tijdig tot stilaiand brengen van den trein, ter voor koming van ongelukken op den openbaren weg alles tengevolge waarvan een aan rijding met een met twee paarden bespannen wagen heeft plaats gehad. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van VAN DER GRAAF «SCo.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 28 Sept., in Neder land uitgesproken 21 faillissementen tegen 21 faillissementen ia dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 28 Sept., 1918 710 faillissementen tegenover 707 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Op Donderdag 10 Oct. 1918, 's voorin. 1.0 uur te Dirksland op de gedempte Spui, 1 'merriehit 6 jaar (klepper), ti/2 jarige hit, 1 hengstveulen, 6 melkkoeien, 20 loopvarkens, 1 buggy, 1 arreslede, mestvaalt enz. Ten verzoeke van dhr, A. Lugendijk. Notaris VAN DER SLUIjS, Verhuring bij Inschiijving voor één jaar van: 4 07.80 H.A. bouwland te Simonshaven in den polder Nieuw-Stompaard, genaamd „de hoekkast". Voor 3 jaren 3 22 50 H.A bouwland, jarige klaver in de gemeente en den polder Zuid- land, aan den Langeweg, Voor 5 jaren 4.73.00 H.A bouwland aldaar in den hoek „het Kroontje" in 2 peiceelen. Voor 7 jaren 2 83.30 H.A. Bouwland, aldaar in den Vierden T^aadshecretihoek, aan den Kerkweg, in 7 perceeien, en 2.13 90 HA, bouwland, jarige klaver aldaar in Groot Nbbeland, genaamd „het Kweekje." Inlichtingen uitsluitend ten kantore van ondergefeekende alwaar de voorwaarden ter lezing liggen en de inscbrijvingsblijelten ge sloten moeten worden ingeleverd vóór of op Zaterdag 12 October 1918 Notaris C. LOEFF. Op nader te bepalen datums in November 1918, te Dirksland ter herberge van H. van den Doel, bij Veiling en ter herberge van C. de Bruin, bij Afslag wegens blijvende vestiging van den eigenaar, den Heer C. J. Sieling, in Zuid-Afrika (voormalig Transvaal) van een in 1903 aan gel egden Boomgaard met Woonhuis en gchnur, te Melissant, in polder Roxer.isse, kadaster Sectie E nommers 342, 34», 344, 345 en 447, samen groot 8,15,30 Heet, (17 Gem. 226 Roeden Voornsche Maat), 1 januari 1919 te aanvaarden; in perceclen, combinatiën en massa. De boomgaard is hoofdzakelijk beplant met goudreinetten, giezewildemans en bellefleurs. Meerdere inlichtingen geven da Heer Mr. A. Zaaijer te Dirksland en Notaris VAN DER SLUIJS. De broodfcaart v»n liet ?Osfe t$fdvak loopt van VrUdftg 4 Oct. tot en met lïonderöag SO Oct. as. SOMMELSDiJK. Dinsdagmiddag van 2—4 uur wordt op het distributiebureau voor ieder huisgezin een stuk toiletzeep beschikbaar ge steld tegen 40 cent per stuk. Ook voor kinderen beneden een Jaar zal volgende week V/2 ons zachte zeep verkrijg baar zijn, waarvoor een bon ten kantore van het levensraiddelenbedrljf verkrijgbaar is. MIDDELHARNIS. Dinsdagmiddag is van den landbouwers W. But een koe in de weide door den bliksem gedood. STAD AAN "P HARINGVLIET. Zaterdag a s. des n. rn. 2 uur zal alhier gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting in het dok tershuis. Door den landbouwer J. Koert te Mld delharnis zijn de eerste suikerbieten naar de haven alhier vervoerd. Op ben 30 Is deze week verkrijgbaar, 1 stuk harde zeep, of iwee ons zachte zeep, op bon 311 ons gort of 1 ons havermout, op bon 32, 1 half pond suiker. De kohieren 3 en 4 van de personeele belasting over het belastingjaar 1918 züa In vorderbaar verklaard. Op de deze week gehouden vergade ring van melkveehouders is besloten de melk prijs te bepalen op 20 cent per Liter' Tegen B. alhier is proces-verbaal op gemaakt wegens het frauduleus vervoer van geschilde appelen. Met ingang van den negenden dezer zal de distributie van peulvruchten een aan vang nemen. De reeds opgegeven namen van landbouwers zuilen van die distributie even wel uitgesloten zijn. DEN BOMMEL. J. Huijzer, dienstplichtige der lichiing 1919 is opgeroepen om voor den dienst te worden ingelijfd. OOLTGENSPLAAT. Van 7 tot 12 October is verkrijgbaar op bon 112 een stuk toilet zeep, een per gezin, bon 121, V/2 ons vleesch, bon 128, 7j pond suiker, bon 129, ons Edammer kaas, bon 130 een reep Kwatta, bon 131, 4 lood safeo of aardappelmeel. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat de kohieren No 3 4 der Per soneele belasting over het belastingjaar 1918 invorderbaar zijn verklaard, en den ontvan ger ter hand gesteld. Ieder daarop voorko mende belastingschuldige is verplicht züa aanslag op den bij den wet bepaalden voet te voldoen, OUDE TONGE. Het 5-jarig zoontje van D. v. Noord heeft zich zoodanig geklemd dat hij het topje van een zijner vingers moest missen. Heden zijn de eerste suikerbieten aan de kaai alhier afgeleverd. Woensdagmiddag wou de veehandelaar j. v, Dam uii Ooltgensplaat op de Molendijk aihier met paard en wagen draaien. Met het gevolg dat hij een groote spiegelruit in de zaak van E. Th. J. Lambert stuk reed. Van Woensdag op Donderdagnacht is bij C. d. K., een groot konijn ontvreemdt. Van de dader(s) geen spoor. Als een bijzonderheid kan gemeld wor den dat in den tuin bij den heer E. de Lint de aardbeien in vollen bloei staan, en vele rfjpe vruchten dragen. Van A. d. G, uit Middelbands is 1 H.L. graan in beslag genomen, dat men wilde vervoeren naar elders. NIEUWE TONGE. Hat primitief kohier van den Hoofd. Omslag, ligt gedurende 5 maan den van 2 October '18 tot en met 1 Maart'19 voor een leder ter gemeentesecretarie ter inzage. C. H. had het ongeluk, met zijn flets in de sloot ie rijden. Daar met het oog op de natte tijden de sloot vol stond, moest hij met een nat pak huiswaarts keeren. De mazelenziekte onder de kinderen duurt hier steeds voort, soms in een gezin meer dan 2 gevallen. Het kohier der Personeele Belasting no. 2, is invorderbaar verklaart, en aan den heer Rijks-Ontvanger te Oude Tonge ter hand gestald. Bij J. P. G alhier zijn eenige klossen garen, welke hij boven de maximumprijzen verkocht, door een controleur in beslag ge nomen. DIRKSLAND. Deze week z(fn de winkeliers opgeroepen in eene vergadering en zijn ver schillende zaken onderling besproken ten einde de Distributie der Regeeringsgoederen zoo practisch mogelijk uit te voeren. Maandag a.s. zijn voor kinderen beneden 1 jaar Suikerkaarten verkrijgbaar. De gewone bons zullen dan niet meer worden gegeven, In de week van 7 tot 12 Oct. is op bon 118 een half pond suiker verkrijgbaar. Op bon No. 1 der Kinderkaart idem. Door een kneuterboertje werd Donder dag jl f 500 aan zilveren guldens op bet Postkantoor ter inwisseling aangeboden, wel een bewijs dat er nog oud zilver is. HERRINGEN. E. Snijder, dienstplichtige voor deze gemeente, theeft met het oog op zijn studie voor akte L. Onderwijs uitstel verkregen om onder de wapenen te komen. Deze week zijn alhier de winterganzen reeds waargenomen, welke meermalen als winterboden worden beschouwd. De eerste suikerbieten werden ditmaal door den laanbouwer D. D. Kastelein aan de haven alhier aangevoerd. Ook deze week is alhier vleesch per bon verstrekt. Ditmaal i3 het geslacht van uit Dirksland aangevoerd, wat voor velen onaangenaam aandoet. Indien niet spoedig onze gemeente car bid of kaarsen, wordt toegezonden zullen al len, zelfs ook industrieelen, volslagen in den donker moeten verkeeren. C. B. DB TOESTAND, Op het Westfront is een nieuw stuk van den muur tengevolge van de onvermoeid- voortgezette boringen" aan beide kanten, ineengevailen. En wel een stuk, dat fo< dus ver aan aile pogingen om 't los te krijgen, onwrikbaar weerstand had geboden, waar de mee3t hardnekkige inspanning om het uit te breken, op was afgestuit. Het Engelsche avond-communiqué maakt er melding vanOver een breed front ten Zuiden en ten Noorden van het La Bassée- kanaal zijn de Duitsehers begonnen terug te trekken wij achtervoien hen. De Duitsche stellingen, Westelijk van La Bassée, vormden tot dusver een blijkbaar haast onneembaar bastion, dat bij alie ver anderingen dit jaar in den oorlogstoestand ingetreden en bij aile frontverleggingen on aangetast gebleven was. Ook in den loop van de vorige jaren waren de Engelschen die herhaaldelijk bier storm liepen, er niet In geslaagd om een belangrijke wijziging in den toestand te brengen. De Duitsehers klem den zich met uiterste hardnekkigheid aan hun stellingen vast. Het Dulsche front in den La Basséé-sector liep van Lens af, Oostelijk van Loos, Wes telijk van Halsnes, tusschen Vioialnes en Festubert, Oostelijk van Neuve Chapelle om verder aan te sluiten aan de stellingen, waarop de Duitsehers na bun terugtocht in den Ley e-sector waren teruggevallen, Westelijk van Fromellcs en Fleurbaix, Oostelijk van Nisppe. Door de vorderingen, die de Duitsehers ten Oosten en Zuid-Oosten van Atrecht ge maakt hadden en door de jongste Fransch- Engelsche successen in den Passcheadaele- sector, vormde het Duitsche front bfj La Bassée een vooruitspringenden boog, waar van het behoud, bij een verder opdringen van de geallieerden op de vleugels, een ze ker gevaar met zich zou moeten brengen. De Duitsehers zijn daarom tot een „recti ficatie" van deze stellingen overgegaan, waardoor het Noprdelijk deel van het Wes-

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 3