Zn. ibassen De Oorlog. Nieuw KARCH) •uimte El I Co, Woensdag 2 October 1018. 33sle Jaargang N\ gaan Antirevolutionair rksland OLDEN. i IN HOC SIGNO VINCES voor de SEuidUhoilandseli m en Keeuwüehe Eilanden. Mg. R.V.S. I I KAMEROVERZICHT. UIT DE PERS. LAND- El TUINBOUW. BUITENLAND. log* toe in den lats voor Uwe 3n. isch omgezet, ver- i wordt voorkomen. >r gebruik van den er vrucht, w huis. er toepassing men emen. oelen tot een mini- an een verstelbaar helkundig bewaard Schaf U dus onze and vervaardigd. W. BOEKHOVEN Zonen, ATE N! - is 3 g-eiï Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMF.LSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 121/» Cent per regel,. RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 cent per regel. DIENST AANVRAGEN en DIENST AANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan, Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. roos* Cteftaetie ©esitssssRC ©«f v^réere teeii l.c- mmta «Ie U8tare*'«rs. ;iidök 35?. - ang mocht boeken van i i bovengenoemd adres, borg Mg. en der Ned. boerenbedrgf, handel te GOES, en In Zaai- OES. Landarbeiders. Elk sociaal Wetgever kan niet buiten de organen, die hem helpen zijn wetten uit te voeren. Het is wei mogelijk, dat men in Den Haag ce groote lijnen trekt over die sociale wetgevinggetuige steerihuudersv/et, arbeids wet, de Verzekeringswetten enz. Algemeer.e voorschriften moeten er natuurlijk zijn maar binnen zekere grenzen moet er een onder scheidene toepassing aan worden gegeven. Er moet variatie van toepassing kunnen zijn, omdat de toestanden zoo zeer verschillen, landbouw is geen tuinbouw; en landbouw op de kieilanden is weer iets anders dan landbouw op 't zand of in de veenkoloniën. ijj. Toch kan één algemeen voorschrift gegeven 'OpS j worden omtrent arbeidsduur, mits men maar v N- ruimte laat voor toepassingen, die hier anders zullen zijn dan elders. Er moet speelruimte blijven. Daarom zijn de Raden van Arbeid goed te keuren en dienen ze ook zoo spoedig mogelijk in werking te treden. Maar al zijn die Raden van Arbeid er, om den Minister ook een blik te kunnen doen slaan in heel 't reilen en zeilen van den arbeid, en al kunnen die Raden kostelijke gegevens ver schaffen en inlichtingen verstrekken over 't heeie arbeidsterreinal komt er door die Raden meer organisatie van en in den arbeid, daarmee is nog de particuliere organisatie van patroons ea werkliedenboeren en ar beiders niet stukgeslagen. Neen, juist 'i tegen deel. Die organisaties zullen, om den Minister te kunnen dienen van advies, en om in die Raden van Arbeid, invloed te oefenen, krach tiger moeten woraen dan ooit. Die particu liere organisaties kunnen de „sociale kies verenigingen" worden, waarin de belangen én van boeren én van arbeiders worden be sproken; en in de Raden van Arbeid komen door de gekozen vertrouwensmannen dis afzonderlijke belangen én van Boeren én van arbeiders weer tot hun recht. Maar waar de arbeiders nog zeer weinig in den Bond zijn, wordt 't toch hoog tijd, dat ze, om invloed te oefenen, in den Bond komen Wat heeft de Minister aan „losse" arbeiders, die van geen vereenigingslsven afwetendie er zich niet om bekreunendie de een hier en de ander daar zoo maar op eigen risico leven en varen, zonder ooit voeling met elkaar te houden en dus ook geen voeling kunnen houden met organisaties van soort- en klasse- genooten uit andere provinciën. Waarlijkmet 't oog op de wettelijke voorschriften in 't sociale levenmet 't oog op de raden van arbeidmet 't oog op de Boerenorgani3atie3, die meestal zeer stevig zijn, wordt 't toth hoog lijd, dat er eens wat organisatie komt onder ds arbeiders op onze eilanden. Anders verspelen ze hun in vloed. Verplicht 'lidmaatschap. f De vraag i3 wel eens geopperd, of de Minister geen verplicht lidmaatschap wil voorschrijven. Onnoozel is die vraag gan- schelp niet. Als de zoogenaamde privaat rechtelijke verhoudingen omgezet worden ia vereenigingen niet een publiek rechtelijk karakter; d.w.z. als de verschillende Boeren- e i Arbeidersbonden door de Overheid erkend worden als organisaties, met wietzij absoluut en publiekelijk rekenen wil; en aan wie zij zekere rechten en machten verleent om dit en dat vast te stellen en uit te voerendan is het nog niet zoo dom van de Overheid om te eischen, dat dan ook alle boeren en alle arbeiders zich bij hun eigen organisatie aanslui'en. Wat heeft een M-inister aan een half stel Boeren, terwijl de andere helft zich aan de organisatie onttrekken, De Minister moet de uitspraak kennen vein alle Boeren en van alle arbeidersdan heeft die uitspraak voor hem waarde en beteekenismaar waarde heeft een uitspraak niet, als ze maar van een paar atkomstig is. En om nu alle Boeren en Arbeiders bij elkaar te krfigen, ieder in eigen .gezelschap, zou 't niet zoo dom zijn, als de Overheid zei„Ik erken alien die Vereeni gingen, waarin 't verplichte Lidmaatschap is." In !t Diamantvak is verplicht lidmaatschap. In 't typografenvak of dat der Boekdrukkers enz, evenzoo. Men kan dus niet zeggen dat 't iets nieuws ware in Nederland, als 'tVer plicht lidmaatschap Werd voorgeschreven. Alleen maar, er is dit bezwaar, is de orga nisatie der Werkgevers, der Arbeiders, al zooveel voortgeschreden, dat de meeste er ïn zijn opgenomen? Zoo ja, dan kan men de kleine minderheid er allicht toe brengen om °ok üd te worden. Maar staat 't zoo mooi "iet fde Organisaties? Neen, gansch niet. ct is nog veel verwildering; alleen-staan. En om in zoo'n désolaten toestand te komen met den eisch: „Ieder moet lid worden", zou een leelijke strop voor de Vereeniging kunnen worden. Om daar zoo maar eens eenige duizenden onrijpe en ongeschoolde en sociaal weinig voelende menschtn te dwin gen lid te worden, is werkelijk geen kleinig heid is een gevaar èn voor de Vereenigin gen, én voor 't sociale leven zelf. De Minister zou er zelf geen plezier van beleven. Verplicht lidmaatschap door de Wet, kan goed zijn; maar dan moet er al heel wat organisatieleven aan zijn voorafgegaan. Dan moet men al een goed begrip hebben vat! Recht en Pacht. Van Eenheid bij Verscheidenheid. NED. HERV. KERK. BeroepenTe Donkerbroek en Haule, C. de Jongh te Nieuwveen Te Nyega en Ela- huizen, C. J. Meyer te Sloten (Fr.) Te Nueven, J. Koek te Valkenburg. Te Eext, G. Bonke te NiezlJI Te Sleeuwijk, B. J. van Garderen te Lienden (bij Tiel) Te Aals meer, L. D. Poot te Noordwijkerhout. BedanktVoor Elburg, D. J. v. d. Graaf te Nieuwpoort (Z.-H.). VoorEilewoutsdijk A. H. de Wit, cand, te Nieuwerkerk aan den IJsel. Voor Giesendam-Nederhardingxveld, A. M. een Oudsten te Nijkerk Voor Westerem- den, G. de Vries te Stedum. Aangenomen: Naar Nederhemert, H.KIuln te Stitswerd. Naar Raamsdonk, D. J. van de Graaf te Nieuwpoort. GEREFORMEERDE KERK. Beroepen: Te Oldehove, K. v. d. Veen te Gasselter Nijeveen Te Oolgensplaat. F. Staal Pzn. te Colijnsplaat. Te Gerkeskloos- ter-Stroobos (A) A. Dekkers te Zevenhui ren (Gr.) Te Rottevalle (Fr.) J. J. Bouman, cand. te Uithuizen Te Schettens c a., K Mlnnema te Garijp Te Westerlee, H. Brink man te Glanerburg. Tweetallen: Te Den Ham (Ov.) J. D. Heer- 8lnk te Nieuweroord en R. j, Schoenmaker te Heemse Te Workum, G. M. van Ren- nes te 's-Gravendeel en Dr. C. Veitenaar Suawoude. Te Schildu. Voorkomen beter dan onderdrukken. Natuurlijk kwam in de eerste Kamer ook de nood des Volks ter sprake. De toestand in de groote steden is onhoudbaar; de jam mer slaat u om 't hart; en de honger uit zich in relletjes die weer door kogel en gum mistok worden onderdrukt, waarbij dooden vallen èn vaak onschuldigen, die er niets mee te maken hadden. Voor een burgemees ter zijn zulke dingen verschrikkelijk. Voor d.e slachtoffers evenzeer. Voor de politie en jus tice niet minder. Voor de Rijksregeerlng be droevend Maar hoe dat tegen te gaan? Toch staat 't vast, dat voorkomen beter is dan onderdrukken. Er moet orde komen in de voorziening. En al3 da nieuwe Minister van Crisis dit reeds bereiken kan, dat er wat meer orde komt; minder beloven maar meer geven; niets beloven als er niets is, om de menschen lekker te maken doch om ze daarna vreeseïijk teleur te stellen. De zoovake te leurstellingen, de mooie beloften waar toch niets van gekomen i3 hebben duizenden stille burgers kriebelig gemaakt; hebben murmu- reerders gemaakt van hen, die zich voorge nomen hadden niet te klagen, zoolang !t ook maar eenigermate er mee door kon. 't Is niet alleen de Honger zelf die de hoof oer. op den hoi brengt, maar 't zijn ook de onvervulde beloften, dat er dit en dat komen zou, maar 't kwam niet, en ah 't nog kwam, dan was 't meer dan eens onbruikbaar, ongaaf, aan bederf onderhevig, door de wanorde bij de verzending en door allerlei omstandigheden van onverstand en domheid bij de distribu tie Er zijn bij de distributie dingen te voor komen en' men moet zè voorkomen, anders is de repieering de schuld van de relletjes. Wie eischt er brood, ais er absoluut niet is Niemand. Maar als er produclie is, kan er distributie zijn. En iaat die dan volkomen in orde zijn. Maar daar heeft 't onder de vorige Regeering wel eens aan ontbroken. Voorkome men de wanorde door een an der ingrijpen in de distributie. Door niets te beloven I Door te geven zooveel en zoo lang er is, zonder achter te houden, om 't dan na de relletjes, te gaan ultdeelen. den teneinde den rondgang voor de Uniecui- lecte te regelen. In de Geref. Kerk vangen Donderdag 3 Oct. de catechisaties weer aan5—6 uur leerlingen beneden de 16 jaar6—7 uur leer lingen boven de 16 jaar. VIERPOLDERS. Donderdag, 3 October, 's avonds van 6 tot 7 zal er verkiezing plaats hebben van 3 gemachtigden voor het Kies college v. d. Ned. Herv. kerk. Aftredende zijn W. Poldervaart Wzn., B. Langendoen en F. v. Esch. Vele lidmaten zouden de 2 eer sten willen behouden en voor den laatste P. Luijendijk Jzn. willen hebben. Beroepen tot predikant te dezer plaatse Ds. C. van Nieuwenhuizen,' predikant te Re- nesse en Noordwelie. Tweede Kamer. Op den middag van den dag, waarop H. M. de Koningen de Troonrede heeft voorge lezen is de Tweede Kamer even bijeen ge weest. In die vergadering overhandigde Min. S. de Vries, de nieuwe minister vau financiën, de Sfaatsbegroothg voor 1919. De tijdelijke voorzitter Mr. D. Fock merkte op, dat vele nieuwe leden in ons Lagerhuis gekomen waren, waarbij ook een heel andere nuan ceering der partijen. Ook sprak hij de hoop uit wij helpen het meehopea, maar vree zen er voor I dat men zich zou beperken in de debatten. Voor zoo iets is het toch bij S, D. A. P.ers en S. D. P.er» aan doove- mansdeuren geklopt? Daarna ging de Kamer uiteen, omdat de geloofsbrieven der leden door een commissie moesten wordeti onderzocht. Dit omvangrijke werk duurde een week. Er werden in de tellingen der verschillende kieskringen wel onregelmatigheden ontdekt, maar die waten niet van invloed op het geheel. Zoodat werd geadviseerd,1 deze 100 leden benoemd te verklaren. Daartoe kwam dan ook de Kamer Vrijdag bijeen. Alle ieden, voorzoover aanwezig (zoo als men weet heeft de heer Idenburg bedankt en is in zijn plaats gekozen verklaard de heer Schouten, die natuurlijk nog niet aan wezig kon zijn) leggen den verehchten eed af of doen de belofte. Gok de heer de Visser heeft bedankt en diens'opvolger (Bakker) is nog niet benoemd. Dan krijgt Mevr. Groenewcg (hoewel zij ongehuwd is, wordt za toch Mevrouw ge noemd) een speechie van den voorzitter, die' snreekt over het feit van beteekenis, dat een vrouw haar intrede in de Kamer doet. Hij hoopte, dat zij met de andere Rden op aan gename wijze en op haar bevredigende wijze zal samenwerken. Wij zijn wei benieuwd naar haar maidenspeech (eerste redevoering) Ten siette werd in deze zitting de nomi natie van voorzitter opgemaakt, welke aan de Koningin za! worden aangeboden. De nominatie luidt alius: 1. Mr. D Fock; 2 Mr D. A P. N. Kooien en 3 Jhr. D J. de Geer. De eerste wordt altijd door de Koningin benoemd, zoodat Mr. Fock voorzitter blijft, terwijl de avondvergaderingen worden ge presideerd door den heer Kooien. De verga dering werd daarop verdaagd tot heden Dinsdag). Fen genie. Uitkijk schrijft in het „Fr. Dbld. Toch eigenlijk jammer, dat 't Kabinet er is.... Immers, dezer dagen heeft zich een genie ontpopt in ons vaderlandsch huishouden, die ons zoo verschr'kkel"k door de crisis en de mobilisatie in de misère geraakt nationale saamleven er in weinige j 'ren weer gch.ee! bovenop helpen ka". Het is de heer Ei Iers van Oagstgeest. De man van de tuberculose genezing, waar over ik echter gansch geen oordeel uitspreek, allerminst ten kwade: integendeel, ik hoop van harte dat het resultaat zijner thans meen is officieel gt controleerde practijk, een zegen biijke voor de menschheidik zal de laatste zijn, om te zeggen dat iemand een genees middel niet vinden kan, omdat hij niet een „gestudeerd" arts is Doch dat blijft thans buiten spel. De heer Eilcrs heeft dezer dagen in 't Z. H. koffiehuis te 's-Gravenhage een vergade ring gehouden, waarvan 't verslag o.m. zegt „Ook besprak hij in 't kort de mogelijk heid om door grootsche oeconomlsche verbeteringen den weg te banen om in 10 jaar tjjds de belastingen tot op de helft te verminderen, het Rijk een veel beteren constanter inkomen te bezorgen en de voiksophooping in groote steden tegen te gaan, waarbij de drooglegging der Zuider zee en meer andere belangrijke maatrege len een groote roi zouden spelen. De oorlog en het militairisme noemde spreker een verouderde, heidensche onbe grepen toestand, waarbij elk gevoei van eer tot beneden elk peil der beschaving was gedaald. Verder wee's spreker op eene nieuwe vinding, door hem gedaan, waardoor op het gebied van het stoomwezen eene groote reactie zou ontstaan en Nederland totaal vrij zou gemaakt worden ten opzichte van het buitenland. Spreker vestigde den indruk, dat hij van alles een grondige studie had gemaakt, dat hijweet wat hij wii en dat, wanneer hij riet stuit op de gewone, zocals hij het noemt, misdadige Hollandschc laksheid, ons laad een schitterende toekomst kan tegemoet gaan Men ziet; 't is van beteekenis. De vergadering zal dan ook in 't laatst der volgende maand wederom bijeenkomen, om te besfissen „welke houding men moet aannemen". En 't verslag eindigt aldus Zeker is het, dat, wanneer da plannen van den heer Eilers tot uitvoering kunnen komen, Nederland in de naaste toekomst op het gebied van beschaving en economie een eerste plaats zal innemen, tervriji het volk in zijn geheel een gelukkige toekomst zal tegemoet gaan. 't Is eigenlijk al te mooi Ik wacht met spanning op een komende brochure van den heer Efiers. Want dat mag hij niet in een kltin kringetje in 't Z. H. Koffiehuis begravenhéél het volk moet hier over ooröeeien kunnen. Een „schitterende gelukkige toekomst" Nederland aan de spits der beschaving vóóraan in de rij der natiën. Oegstgeest werd dan wereldberoemd. BS het op 24 September j.I. gehouden toelatingsexamen voor de lste klasse der Rijkslandbouww'nterschooi te Dordrecht zijn de in bijgaande lijst genoemde candidate»! geslaagd. 5 candidaten werden'afgewezen, 2 trokken zich terug. Lijst van gesDagde candidaten cursus 1918/19 C Beusekom "te Gorinchem; H. Boer te Zuid-Beijerlandj V. de Gier te Dalen M. van der Giessen te Hendrik Ido Ambacht W, H. van der Giessen te Hendrik Ido Ambacht.; j. van der Heiden te Meerkerk; P. van den Hoek te Pernls; J. W, de Klerk te LeerdamA. Kooiman te Barendrecht W. Kranenburg te Charlois; L. van der Meer te Nieuw-BeijerlandS. Morks te Dordrecht J. van Nes te Heerjansdam. J P. Plaizier te RhoonI. Slingerland te Lekkerkerk; A. Stehouwer Je Henderlk Ido Ambacht; M. P. Stehouwér te Henderik Ido AmbachtE. Sterk te KedichemK. Timmer te Hoog- Blokland. Het Ontaarden der Aardappehassen. Man hoort uit den mond der landbouwers vaak de klacht, dat de aardappel rassen zoo spoedig „veraarden" (ontaarden, dsrgeneree- ren) het be chot ervan in enkele jaren zoo zeer achteruitgaat Men west dikwijls wel dat dit zeer kan worden tegen gegaan door poters te kiezen van de rijkst dragende.'Steonken of struiken, maar dit wordt nog maar door be trekkelijk zeer weinigen toegepast. Zij, die iets doen, bepalen zich veelal tót hef uitzoe ken der poters bij hst rooien, waarbij dan alleen gelet wordt op de grootte. Er wordt dus geen rekening gehouden met het feit der erfelijkheid, in.dit geval met wat de onder vinding ook geleerd heeft: dat de poters van de best dragende pollen onder dezelfde om standigheden in den regal de hoogste op brengsten geven. Hierop moetan de sardap- pelbouwers dus afi -rcerst letten, en dan de aldus verkregen poters in het voorjaar nog eens goed nazien of zij ook flink ontwikkel de „oogen" bezitten, en vrij zijn van schurft of lOt. Maar hiermee is niet alles gedaan. Aan Prof. dr. H. M. Quanjer te Wageningen is gebleken, dat de oorzaak van den achteruit gang in zeer gevallen te zoeken is in be paalde ziekten, die de aardappelrassen op den duur te gronde richten, Hij noemt als de voornaamste daarvande biadrolziekte (ook wel krulziekte gcheeten) en het topbont of de mozaïekziekte. Rij de biadrolziekte welke men bij de Eigenheimers niet heeft waargenomen krul len de blaadjes, vooral de onderste, om, zij vouwen zich langs de hoofdnerf toe. De bla deren voelen hard aan, rammeien met een biikachlig geluid,'waarom de planten ook wel „rammelaars" worden genoemd. De kleur der bladeren is «lichtgroen, soms ook wel van geel tot roodachtig; de bladstelen hebben een meer steilen stand dan anders.. Bij de ziekte het „topbont" vertoonen de blaadjes lichter gekleurde plekjes tusschen de normale groene tint, en vooral is dit bij de bladeren het gevalvandaar de naam. De plant maakt een kroezigen indruk eu blijft niet altoos, maar toch veelal klein. Van deze ziekte blijven de Eigeriheimersnietverschoond, integendeel treft men ze bij deze soort op de Zuid-Holiandsche eilanden althans, het meest aan. Smetstoffen der beide ziekten, welke het beschot zeer beduidend kunnen verminderen, verplaatsen zich niet door de lucht, wel door den bodem. Derhalve mag men van zieke en van in de buurt staande planten geen poters nemen, dan moet op zuiken grond de voortteling worden gestaakt. Om jarenlang eigen poofgoed te kunnen gebruiken, moet men selectie toepassen, d.w. z zijn poters met zorg kiezenniet eerst b§ het rooien, maar reeds bij den groei, 't Is daarbij niet voldoende da slechte planten af te zonde ren of te verwijderen, en uit de overblijvende de poters te nemen. Neen, men zoeke juist de goede, gezonde planten uit, zette daar stok jes bij en herhale dit onderzoek een paar malan Acht worde gegeven of in de buurt van die goede planten ook zieke voorkomen. Ij soms een tekort aan poofgoed een gevolg van deze selectie, dan kan men de groote aardappelen doorsnijden, of bfj een belang rijk fjheort een tusschenjaar inschakelen, waar in op gezond lanrj de verkregen poters wor den uitgepoot en eenvoudig vermeerderd. Dr. Quanjer verzekert, dat men aldus han delende, veel langer met eigen matriaal, ais dit oorspronkelijk goed was en men niet te vaak op hetzelfde land terugkomt, kan door gaan, dus veel minder pootgoed van elders zal behoeven te betrekken, en zich veel geld en teleurstelling zal besparen. C. B. DE TOESTAND. Op het Westelijk front zijn de laatste da gen ongemeen zware dagen voor de Duii- schers geweest. Harde slagen hebben hun defensieve stellingen getroff n en, wanneer de gealliëerden in staat zouden zijn, om met de kracht, in de laatste dagen ontwikkeld, hun „druk" voort te zetten, dan zou wél met grond te verwachten zijn, dat de Duit- schers zeer spoedig tot het innemen van nieuwe stellingen" aanmerkelijk achterwaarts gelegen, moeten overgaan. Van het Noordelijk gedeelte, van het front beginnend, laten wij 'n summier overzicht volgen van dc belangrijke veranderingen, die door de jongste offm3leve stooten van de gealliëerden iu den toestand gekomen zijn. De Belgen hebben, te zamen met de En- gelschen, een krachfigen aanval op de Duit- sdie stellingen ondernomen tusschen Dix- muiden en Wulverghem een kleine 10 KM. ten Zuiden van Yperen. Het hardnekkig omstreden Dixmuiden, het gloriepunt van den Yser-slag in 1914 viel in handen van de Belgen, die over het ge- hcele aanvalsfront, samen met de Engelschen, hun stellingen tot een diepte van 4 tót 8 K.Vi. vooruiibrachten en vooral vorderingen maak ten in de richting van Rou'sseiacre, dat zij tot op een afstand van 3 K M naderden. De Duitsche ..kursl-ste'lingen" beginnen met deze gevaarlijke „deuk" en de ernstige bedreiging van het gewichtige knoonpunt, dat Ruusselaere vormt, in "groot gevaar te komen. Terwijl van don anderen kaat ook de vooruitgeschoven stellingen, die de Duit sche troepen tusschen Lens en Armentisres nog innemen, in min of meer critieke posi tie geraken. De gevaarlijke toestand van deze vooruit geschoven stellingen wort nog verder toe gespitst door de vorderingen, die de Engel-

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 1