j.KROS mflaa meel. Zaterdag 28 September 1918 Antirevolutionair Orgaan mm IN HOC SIGNO VINCES p goede ;paarden - mal- idigf C. X. B. lmelsdijk iiiH dpaleiL 38sle Jaargang N\2426 voor de Znldhollandüehe en Zeeuw^elie Eilanden. Twee Bladen. LKARNIS. >1 d beton. I Tweede Blad OFFICIÉÉL BEDEELTE. ;B4NK T MI pGL Brieven uit hst Centrum. BINNENLAND, INGEZONDEN STUKKEN. BUITENLAND. 91e Oorlog. Kippen) >ELHARNIS. te partij mooie zeer geschikt den. W, BOEKHOVEN Zonen, «Ms© atufefcen voor «1© Rtsslttctte ftes£e*nd, versere AUmlnIgtrail© c*»nco lee ft© nende® Mtsevera 9191. finter AAN", Burg-e- f. No. 41), Staten üid Holland j er Prov, Statea lolland U, 89. tlken Saterdag ireken in 12774 keudge^cLikt an groene m Telef '215. 31. HARTOG Az., 14280 Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bq vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS Q M M E L S D ïj K. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 12Vi Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DÏENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zq beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. Dit OBJBieer bestaat u:i 13717 op aanvrage. ran Verkrijgbaarstelling regeerlngsgoederen. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat in de loop van de vol gende week verkrijgbaar zal zijn Op bon no. 133 Vermicelli of macaronle tot een gewicht van 005 K.G. Op bon no. 134 Suiker tot een gewicht van 0.25 K.G. (voor kinderen beneden het jaar zal geldig zijn de bijzondere bon no. 6). Sommelsdijk, 27 September 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. PRIJZEN. 83/4 pOt. gensplaat. prijzen, dikanten, Bedstel >ed door stellen in ,45. Nog Dekens. cheslngei de stad. n sVoornee ne, ta Brieüe 13401 Verkrijgbaarstelling regeeringsgoederen. De BURGEMEESTER van MIDDELHAR- NIS maakt bekend, dat voor de week van 23 Sept. 1918 vanaf namiddag één uur tot en met 6 Oct. 1Ó18 zal worden beschikbaar gesteld Op ben 75 250 gram Suiker. Op bon 76 50 gram Gort of Havergort. Op bon 7750 gram Havermout. Op bon 78: 100 gram Kaas 20 plus of andere soorten bijJob Sala, Jb. Jordaan en C. Jordaan Johz. Middelharnis, 26 Sept. 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Amice I Bij het vreeseiijk spoorwegongeluk in de nabijheid van Weesp is ook omgekomen een bekend propagandist der Sociaal-Democrati sche Arbeiderspartij, die ook candidaat ge steld was bij de laatstgehouden verkiezingen en ik meen, ook opvolger, omdat hij een flink aantal stemmen verkreeg. In Overijsel is hij zeer goed bekend. Ik bedoel den heer Antonle Dijkgraaf te Almelo. Onder groote belangstelling werd hij te Amsterdam begraven. Aan de geopende groeve werd o.a. het woord gevoerd door het Eerste Kamerlid, W. H. Vliegen, Voorz. van het partijbestuur der S. D. A. P., die opteedere wijze herdacht, wie en wat in den heer Dijk graaf verloren werd. En het is vérre van mij door een enkel woord van critlek het intiem en eerbiedwaardig karakter dezer grafrede aan te tasten. Slechts zij mij een een enkele opmerking naar aanleiding van ééne uitlating van den heer Vliegen in deze overigens zoo sympa thieke rede vergund. .Dubbel tragisch is dit sterfgeval zoo reide Spr. volgens het verslag in .het Volk" omdat Dijkgraaf niet alleen gestorven is in de kracht van zijn leven, maar omdat het domme toeval hier besliste". Hoe geheel anders klonk het woord van Job, toen hem op dien eenen vreeselijken dag in vier elkander snel opvolgende bood schappen werd aangekondigd, hoe achtereen volgens door een reeks van rampen al zijn vee en allen die het weidden, ja ook al zijn zonen en dochteren omgekomen waren, zijn kinderen doordien het huis waarin zij feest vierden plotseling door een hevigen woes tijnwind werd aangegrepen en ineenstortte. Toen sprak Job het aangrijpende woord „De Heere heeft gegeven, de Heere heeft ge nomen, de Naam des Heeren geloofd." De Heere heeft gegeven, de Heere heeft genomen. Niet „het domme toeval." Hoe troosteloos Iaat ook dit geloof want ook dit is een geloof in dat „domme toe val," Slechts dat er zoo velen In den lande met haar treuren en met haar verslagen zfln de troost, waarmede de heer Vliegen de weduwe en haar zoon kon troosten. Treurende en verslagen zonder hoop en *Qnder troost Iaat dit geloof in „het domme toeval" de ongehikkigen, de beproefden en bedroefden. Hoe heel anders is 't met hen, die geloo- ven in God, den Schepper en Regeerder van heme! en aarde, uit Wien, door Wien, en tot Wien aïie dingen zijn, en Die ook alle dingen doet medewerken ten goede dengenen die Hem liefhebben. Zij leeren, zelfs uit de diepste smart, nog het hoofd weer op te heffen en met Job te roemen in hun God, zeggende: .de naam des Heeren zij geloofd 1" Vliegen de Sociaal-Democraat spreekt over het domme toeval. Voor hem bestaat geen God. Hij „geloofd" aan het toeval. Maar toch kunnen onze Christelijke arbei ders wel georganiseerd zijn in de Soc. Dem. Arbeiderspartij I Hun godsdienstige gevoelens zuilen niet worden gekwetst. Zoo wordt uit den treure beweerd, niettegenstaande voor mannen dier partij uitdrukkelijk hebben ver klaard, dat Socialisme en Christendom als vuur en water tegenover eikaar staan. En veie arbeiders die bij ons behooren zijn verlokt door het zoet gefluit van den vogelaar. Die laatsten raad ik aan het „Volk" van verleden week Zaterdag even in te zien, waarin de jonge Hahn (de vader is onlangs overleden) een plaat heeft geteekend en Klee- rekooper een onderschrift heeft gegeven van de grofste profanie. Misschien kon dit heipen en hen er toe bewegen, terug te keeren op betere paden. Ik hoop het van ganscher harte. De bedoeling van bovengenoemde plaat was natuurlek, om het ministerie bespottelijk te maken. Dat heeft niet alleen het Volk ge daan, maar ook andere bladen van Links. Voor dat het ministerie nog iets had gedaan, voor dat zelfs de Troonrede was uitgespro ken werd het Kabinet reeds verdacht ge maakt. Het koesterde buitenkndsche sympa- thlën en zou ons land wel den oorlog be zorgen. De Troonrede inmiddels heeft kort en duidelijk gezegd dat de neutraliteit ge handhaafd za! blijven. Wie kan ook in vre desnaam iets anders verwachten. Inmiddels heeft er moed toe behoord, moed en zelfopoffering om thans het bewind te durven aanvaarden. Eere aan al die mannen. Al slagen zij niet in hun opzet, om den druk van ons volk te verlichten dan mogen wij hun daarvan geen verwijt maken, maar altijd eerbied hebben voor hun durf, om in deze crisistijden het bewind te aanvaarden. Met name geide dit van Min. IJselsteijn en Min. de Vries. Beiden genieten op 't oogen- blik- de meeste belangstelling. Van min. de Vries heeft men nog geen daden gezien, dan alleen het aanbieden van de Staatsbegro ting die een schril licht werpt op den be rooiden toestand onzer financiën I Met spanning wacht men af, wat min.de Vries zal doen. Min. IJselsteijn gaat een ge heel anderen koers volgen dan zijn voorgan ger. Zeer juich ik toe dat hij de uitvoer van noodzakelijke levensmiddelen heeft verboden. Dat was hard noodig. Maar daar staat iets tegenover en dat is, dat Duitschland weinig zal invoeren. Zullen we nu geregeld onze steenkolen krijgen Verder is een mededee- ling verschenen van den Minister, dat ons vetrantsoen niet zal worden verlaagd. Ge lukkig zeggen we weer. Want vooral voor onze arbeiders zou het vreeseiijk zijn geweest. Eén groote daad zou ik van deze regee ring zoo graag zien I Laat ze een nationale bededag uitschrijven wegens den nood der tijden. Dan heeft ze daaarmee de sympathie van geheel ons Christelijke volksdeel. De vo rige regeering was liberaal dacht aan zoo iets niet. Dat deze regeering het doe en wel spoedig. Inmiddels houden as. Zondag de Gerefor meerde kerken in ons land een ure des ge- beds. God verhoore de gebeden, die in waar heid tot Hem worden opgezonden Gegroet HAKA. NEDERLAND EN DE OORLOG. Behouden van tarwe, rogge, boekweit enz. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft beslist, dat aan landbouwers zal worden toegestaan, om, evenals zulks ten aanzien van aardappelen, peulvruchten en andere landbouwproducten het geval is, des- gewenscht een zekere hoeveelheid tarwe, rogge en boekweit uit eigen oogst te behou den ten behoeve van zichzelf en de op het bedrijf wonende vaste arbeiders met hun ge zinnen, benevens dat zal worden toegestaan, dat gerst tot gort wordt gepeld, mits dit geschiedt uit de hoeveelheden, die als vee voeder gelaten zijn, zulks onder voorwaarde, dat de betrokkenen afstand doen van hun broodkaarten en bons, recht gevende op die producten, die de betrokkenen zelf verbouw den. De noodige beschikkingen, waarin ook de datum van inwerkingtreding van deze rege ling zal worden genoemd, zullen binnenkort in de Staatscourant verschijnen. Verwacht wordt, dat de productie van broodkoren en de levering aan de regeering van de overschotten hierdoor sterk "zal wor den bevorderd. Meel voor pudding en pap. In het nummer van September van het Maandblad van de Centrale Gezondheidsraad wordt medegedeeld, dat een monster meel voor pudding en pap bij een vanwege den Cen traten Gezondheidsraad ingesteld onderzoek bleek te bestaan uit boonenmeel en aardap pelmeel. Uit dit meel kon op de door Kobbrt aan gegeven wijze phaslne worden afgescheiden. Opgelost in eene physioiogische keukenzout- oplossing werkte de phasine aggtutineerend op roode bloedlichaampjes. Muizen, met dit meel gevoeverd, werden ziek doch bleven in leven. Een ander meelmonster, dat bij onderzoek uit boonenmeel bleek te bestaan, en in den handel zou worden gebracht voor de berei ding van pap, bleek eveneens eene schade lijke phasine te bevatten. Een muls, met dit m ei gevoed, ging binnen 2 maai 24 uur dood. Een derde monster meel, afkomstig van crocussen en bestemd om met eene gelijke hoeveelheid aardappelmeel als puddingpoeder in den handel gebracht te worden, bteek een saponine-achtige stof te bevatten. Een muis, met dit crocusmeel gevoed, ging binnen 24 uur dood. Het is bekend, dat crocussen door varkens, onder bepaaiüe voorwaarden, zonder bezwaar worden gegeten, doch dat aan jonge varkens geen ctocussen gegeven mogen woiden, daar deze voor jonge dieren giftig 2ijn. Het jonge dier heeft n.l. zeer weinig saponine-spiitsende ferment in zijn darmka naal. Het is dus aan te nemen, dat pudding, gemaakt vaa dit crocusmeel, voor jonge kinderen en enkele menschen schadelijk zal zijn en het verdient dus aanbeveling, dit meel voor het aangegeven doel niet te ge bruiken. Op grond van deze onderzoekingen moet het gebruik van deze meelsoorten voor de bereiding van pudding niet toelaatbaar wor den geacht. Schoenen In verband met de maatregelen ten aan zien van rantsoeneering van schoenen is de datum, waarop de verkoop van schoenen op toeslagsbons als geëindigd zal worden be schouwd, door het koninklijk natiaal Steun comité van I .October tot 1 November a.s. verschoven. Na dien datum mogen de winkeliers dus geen toeslagbons meer in ontvangst nemen. Toeslagbons, welke na 1 November a.s. nog door winkeliers worden aangenomen, zijn ongeldig en komen derhalve niet voor verrekening in aanmerking. De cople van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, worüt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Aan de Redactie der Maas- en Schel- debode, Sommelsdijk. M. Vriendelijk verzoek ik U ter waarschu wing van het publiek om opneming van ingesloten schrijven onder Ingezonden Stuk ken van Uw blad. Met beleefden dank. W. SNEIJDERS DE VOGEL. Als voorbeeld, welke waarde te hechten Is aan attesten, en op welke lichtvaardige wijze deze soms afgegeven worden, dient het volgende. Wel vlei ik mij niet het publiek de oogen te openen, maar wanneer ik maar een enkele overtuig, zoo acht ik mijn moeite reeds beloond. In Uw blad van Zaterdag 14 Sept. komt een advertentie van dankbetuiging voor van T. L. alhier aan een zekeren L. de Groot, Zwartjanstraat, te Rotterdam wegens gene zing van suikerziekte. Daar het een mijner patiënten gold, ging ik op onderzoek uit en vertelde patiente mij, dat zij na gebruik van „middelen" van bovengenoemden de Groot, door dezen voor penezen was verklaard hem uit dankbaarheid toestond de advertentie te plaatsen en nu alles weer gebruikte, zelfs suiker e. a. Bij onderzoek bleek mij, dat het suiker gehalte der Urine veel grooter was dan ooit te voren en patiente dus op een zeer gevaar lijken weg was. Onnoodig zeker hier bij te voegen, dat ik bovenstaand meedeel met goedvinden en zelfs op verzoek van patiente. W. SNEIJDERS DE VOGEL. Dlrksland 23 September 1918. Aan H.H. Veehouders van Goeree en Overflakkee. Mijnhéer de Redacteur, De ondervinding, die ik Maandag j.l. heb opgedaan bij het ontvangen van het vee, dat gedistribueerd moest worden aan de bewoners van ons eiland, brengt mij er toe, een woord tot U te richten. Hoewel gij allen bericht ontvangen hebt, dat Maandag veertig beesten geleverd moes ten worden voor het gebruik op ons eiland, boodt gij tezamen slechts zestien stuks aan, waarvan vijf van behoorlijke kwaliteit waren, terwijl de rest minderwaardig vee was. Het gevolg fs geweest, dat ons thans ter distributie gezonden werden veertig gras- kalfjes van kwaliteit C. De bewoners van Goeree en Overflakkee zullen nu dus vleesch van mindere kwaliteit moeten gebruiken, waardoor zij, naar ver houding meer zullen moeten betalen dan voor vleesch van goede kwaliteit. Het Is daarom, dat ik langs dezen weg een beroep doe ep Uwe medewerking, om wekelijks een voldoend aantal beesten te leveren, opdat onze bevolking goed vleesch zal kunnen verkrijgen. Vertrouwende, dat dit verzoek niet ver geefs zal zijn gedaan, teeken ik„ D. DE HAAS. Middelharnis, 26 September 1918. Mijnheer de Redacteur Men verbazing las ik in de Maas- en Scheldebode dat de Landbouwvereeniging in Melissant, premies uit heeft geloofd voor de politie om diefstallen te ontdekken. Als getrouw lezer verwondert het mij dat ik nooit in de Maas heb gelezen van diefstal, en als inwoner van Meilssarst heb ik slechts eenmaal gehoord van het steien van spek van een frauduleus geslacht varken en van tarwe die weggestopt was om stil te laten malen, doch dat was niet bij de boeren, ik heb me al afgevraagd of de boeren som3 ongerust zijn dat er in 't vervolg gestolen zal worden. Gelukkig hebben de menschen hier in deze rumoerige tijd zich tot nog toe v/aardig gedragen en ik hoop dat dit ook zoo zal blijven. Ik zeg waardig, want 't zou geen wonder zijn als er eens wat gebeurde dat niet in den haak is, als men bedenkt dat in dezen zwareh tijd de boeren nog maar steeds door gaan om 't den werkman nog steeds maar te verdrukken, nog steeds hoort men van vergaderingen van een clubje boeren die er op uit zijn de loonen weer naar omlaag te brengen, hetwelk, dank zij de cordate houding der arbeiders en sommige welden kende boeren niet gelukt. Nog steeds worden ruim 40 Belgen hier gehouden om de loonen te drukken, en dreigt in den naderende win ter het spook van werkeloosheid en honger, hoewel 't toch voor de boeren niet zoo'n bezwaar zal zijn als ze de werkman een menschwaardlg bestaan geven. Waarom moet nu nog dit lak op den werkman geworpen worden alsof van de boeren alles wordt gestolen of denken ze soms dat vaji een weekloon van een arbeider alles kan gedaan worden in elk geval zal -het moreel van den werkman van Melissant grooter waar borg geven dat er niet gestolen wordt als de 10 of 20 gulden premie, ook al Is het dat de boeren blijven doorgaan het brood van den werkman te ontnemen en geven dit aan geïnterneerde Belgen. Beleefd dank voor de verleende plaats ruimte teeken ik, EEN WERKMAN, DE TOESTAND. In het Westen „staat" de strijd vrijwel, alleen golft de strijd in de St. Quentin-stel- lingen op en neer. Op de aanvallen van de geallieerden ten Westen van de oude Fransche stad zijn Duitsche tegenaanvallen gevolgd en daarop zijn weer stormloopen van Fransche en En- gelsche troepen losgekomen, waardoor de linie gedeeltelijk hersteld werd en enkele plaatselijke afrondingen werden gemaakt. Op den Balkan neemt liet strijdbedrqf steeds grooter omvang aan. Het Bulgaarsche front brokkelt onder den invloed van de wig door de geallieerden tusschen Vardar en Tsjerna in de Bulgaarsche stellingen gedre ven, verder af. Ook tusschen Vardar en Stroema zijn de Bulgaren teruggetrokken. De Engelschen rukten naar het Londensche communiqué mededeelt, op Stroemitza aan en zijn dus waarschijnlijk reeds het gebied, dat Bulgarije na den eersten Balkan-oorlog verkreeg en na den tweeden oorlog wist te behouden binnengerukt. Het Bulgaarsche legerberlcht erkent dat de Bulgaren ten Noorden van Prilep zich in het Baboena-gebergte terugtrokken en dat aan de Vardar bij Krivolak, waar in 1915 de geallieerde hulptroepen voor de Serviërs hardnekkig gestreden hebben, de strijd „wordt voortgezet". VERSPREIDE BERICHTEN, Zooals in de meeste landen ontstond ook in Duitschland bij het uitbreken van den oorlog en in de eerste ooriogsweken, toen het economische lever» zich nog niet bad aangepast aan de nieuwe oorlogstoestanden, een groot gebrek aan pasmunt. Dit gebrek vras in de eerste plaats het gevolg van de geweldige behoeften van het legerbestuur, maar ook van het algemeene streven naar het afdoen van zaken om contani geld en tan stotte van het onzinnige oppotten van het metalen geld. Ofschoon de Rijksbank in de eerste ooriogsweken ongeveer een half milliard mark aan muntbiljetten, zilveren en nikkelen en koperen geldstukken ia het ver keer bracht, ontstond vooral in de onmid dellijk door den vijand bedreigde stréken, de Oostelijke grensprovinciën en Ei ras-Lo tharingen, later ook in de industrie-gebieden, zulk een schaarschte aan kleine betalings middelen, dat gemeentebesturen en groote belrijven zich genoodzaakt zagen tot de uitgifte van eigen betalingsmiddelen, Raoul Verfeull schrijft in „Le Populaire": „Het vredesvraagstuk is het gewichtigste vraagstuk, hetwelk het nationale partijcon gres zal hebben te behandelen. De rede van Payer en de Oosfenrijksche nota vermeer deren nog hare belangrijkheid. Onze kame raden der vroegere meerderheid hebben ai zoo vaak verklaard, dat de oorlog eindigen kon en moest, op den dag waarop de regee ringen der Centrale Mogendheden zich met het opgeven van eik imperialisme, openlijk of verholen, bij de gedachte aan een volken bond neer zouden leggen. Te oordeeien naar de rede van Payer is deze dag gekomen en wij hebben derhalve het recht den meerder heidssocialisten te vragen, welke hunne mee ning thans is. Payer heeft in naam der Duit sche regeering gesproken ea heeft zich niet alleen verklaard vóór een bond van naties, welke Renaudel zoo na aan het harte ligt, maar ook verzekerd, dat hij de miiitair§.eH maritieme ontwapening wii, zonder weike geen duurzame vrede mogelijk Is. Is dat dc meerderheid voldoende De gelegenheid is thans daar omlde oprechtheid der Centrale Mogendheden te beproeven. Be OóStenrqk- sche nota geeft ze ons." Naar aan de „Koln. Volks Ztg van 19 Sept. geschreven wordt, spreekt een Weeaseh bericht van een suikerbletenoogst van ^20 miilloen centenaars, hetgeen tegenover de productie van het afgeloopen jaar van 58 miliioen, eene verdubbeling zou beteekenen. Of de hoop, dat de productie zoo geweldig zal stijgen, in vervulling zal gaan, staat in- fusschen nog niet vast, schrijft hetKeulsche blad. Mocht dit het geval zijn, dan zal Oor l t - ->w"'

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 3