Tweede Blad. De Oorlog. Zaterdag 21 September 1918. Twee Bladen. OFFICIËEL GEDEELTE. BUITENLAND. PLAATSELIJKJNIEUWS Dit Hammer beetaat ait BINNENLAND. VISSCHERIJ. BURGERLIJKE STAND. m es mwm. INHOOSMOWSES Verkrflgbaarstelllng regeerlngsgoederen. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat in de loop van de vol gende week verkrijgbaar zal ziin Op bon no. 129: Havermout tot een ge wicht van 0.1 K.G. Op bon no. 130: Kaas tot een nader te bepalen gewicht. Op bon no. 131 Suiker tot een gewicht van 0.25 K.G. (voor kinderen beneden het jaar zal geldig zijn de bijzondere bon no. 5). Sommelsdijk, 20 September 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Verkrijgbaarstelling regeerlngsgoederen. De BURGEMEESTER van MIDDELHAR- NIS maakt bekend, dat voor de week van 23 Sept. 1918 vanaf namiddag één uur tot en met 29 Sept. 1918 zal worden beschikbaar gesteld Op bon 71250 gram Suiker. Op bon 72 50 gram Gort of Havergort. Op bon 73: 200 gram Zeep. Op bon 74: 100 gram Kaas 20 plus of andere soorten bijT. v. Dongen, A. Visser P. Jongejan, Job Sala, Jb. Jordaan. Middelharnis, 20 Sept. 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. VEREENIODE VERGADERING van de belde Kamers op Dins dag 17 September 1918, tot ope ning van de gewone zitting der STATfcN-GENtiRAAL De heer VAN VOORST TOT VOORST, die den Voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden zich naar de ridderzaal op het Binnenhof begeven hebben, des namid dags te half één uur de vergadering en laat door den griffier van de Eerste Kamer voor lezen een Koninklijk besluit van 7 September 1918 no. 15, houdende zjjn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting, die heden zal aanvangen. De VOORZITTER ibenoemt een commissie, die Hare Majesteit de Koningin in het ge bouw zal ontvangen en uitleiden. Van deze commissie maken deel uit de heeren Van Lanschot, Van Houten, Bergsma, De Waal Malefijt en Van Wichen, leden van de Eerste Kamer, en Kolkman, Rink, Lely, Marchant, Van Veen, Van Wijnbergen, Beumer, Van Rijckevorsel, Dresselhuis en Van Scbaik, leden van de Tweede Kamer. De ministers, hoofden van ministeriSele departementen, en de leden van den Raad van State vereenlgden zich te één uur des namiddags mede in de ridderzaal. HARE MAJESTEIT DE KONINGIN ver gezeld van Z. K. H. DEN PRINS DEN NE DERLANDEN, HERTOG VAN MECKLEN BURG, kort daarna in de ridderzaal aange komen, wordt door de commissie in de vergadering binnengeleid, neemt plaats op den troon en houdt, terwijl Z. K. H. de Prins naast Haar gezeten is, de volgende rede Te midden van U, leden der Staten-Gene- raal, is het mij eene behoefte openlijk uiting te geven aan de zorg en de smart, die de buitengewone nooden van Mijn Volk, waar mede Ik zender ophouden medeleef en mede gevoel, in Mij opwekken. Te grooter is de dankbaarheid, waarmede Ik jegens God vervuld ben, nu voor ons land de vrede bewaard bleef. De nog steeds woedende wereldoorlog blflft van ons geheele Volk zware offers eischen, die, naar Ik vast vertrouw, ook ver der bereidwillig zullen worden gebracht. Niettegenstaande gerezen moeilijkheden, tengevolge waarvan de ecouomische toestand een voortdurend ernstiger karakter aanneemt, bleven onze betrekkingen met alle mogend heden van vrlendschappelQken aard. De verplichtingen, die op een neutralen staat rusten, zal Ik met onveranderde nauw gezetheid en vastberadenheid blijven na komen. De beproefde eensgezindheid der natie geeft Mij steun bij Mijn onwrikbaar voor nemen onze onafhankelijkheid tegen iedere aanranding tot het uiterste te verdedigen. Dit belet niet, dat getracht zal worden de lasten der mobilisatie, zonder vermindering der weermacht te verlichten. De voorziening in het uit de tijdsomstan digheden voortvloeiend gebrek aan nood zakelijke levensbehoeften blijft het onderwerp van mijn voortdurende zorg. Ik ben er op bedacht de daartoe strekkende maatregelen zoo weinig drukkend mogelijk te doen zijn en te streven naar zekerheid van de rechten naast de plichten der ingezetenen. Reeds thans zal volle aandacht worden geschonken aan de maatregelen, die na den oorlog zoowel hier te lande als in de koloniën zullen moeten worden getroffen om de zoo zeer ontwrichte handel en nijverheid de voor lichting en steun te geven, die zij alsdan zullen behoeven. De toestand van 's lands schatkist wordt steeds meer zorgwekkend en vordert drin gend zooveel mogelijk beperking van uit- givca. Daarnevens zullen IsgrJJpende maat regelen tot versterking van middelen niet kunnen uitblijven. Instelling van een Departement van On derwijs, Kunsten en Weienschappnn en een ander voor Arbeidsaangslegenheden ligt in Mijn voornemen. De uitvoering van het gewijzigd artikel 192 der Grondwet zal In den geest van onderling vertrouwen en toenadering, die de herziening heeft gekenmerkt, ten spoedigste en met kracht worden ter hand genomen. Zonder dat deze uitvoering wordt vertraagd, zullen, ter wille van de billijkheid, onverwijld de noodlge voorstellen worden ingediend tot wegneming van de steeds toenemende on gelijkheid in bezoldiging van openbare en bijzondere onderwijzers. Aan de in 1913 tot stand gekorfien ver zekeringswetten zal zonder vertraging uit voering worden gegeven. Voorstellen tot aanvulling van die wetten zullen U vervol gens worden gedaan. De opbouw der sociale wetgeving zal worden voortgezet; regeling Per collectieve arbeidsovereenkomst, zoo wat ae publiekrechtelijke als de privaatrechtelijke zijde betreft, zal worden ter hand genomen. De uitvoering van waterstaats werken, daaronder begrepen de drooglegging der Zuiderzee, zal met kracht worden voortgezet en ondernomen. Het ontwerp der Indische Begrooting, dat U zal wprden aangeboden, is dit jaar voor het eersf in Indië in openbare behandeling voorbereid. De goede verzorging van de geestelijke en stoffelijke belangen der Indische bevolking heeft Mijn voortdurende aandacht. Met stipte eerbiediging van de godsdien stige overtuiging der ingezetenen, wordt dankbaar de steun aanvaard, dien het Wes- tersch part'culier initiatief biedt en met name de hooge beteekenis erkend van den arbeid der Christelijke zending. Tegen drank- en opiummisbruik zal de strijd krachtig worden voortgezet. Ruimer deelneming van de ingezetenen aan de behartiging van de locale belangen en uitbreiding van autonomie en zelfbestuur zullen zoowel de eigen geaardheid der be volking tot haar recht doen komen als de vrijwillige saamhoorigheid met het Moeder land sterken. Deze strekke tot hechten grondslag voor de economische en militaire weermacht, waarvan de vorming zooveel mogelijk zal worden voortgezet. In de West-Indische koloniën wordt mede de druk der tijdsomstandigheden gevoeld naar sterking van haar draagvermogen zal worden gestreefd. Bij het toenemen der binnen- en buiten- Iandsche moeilijkheden .vertrouw Ik des te vaster op Uwe onverdeelde medewerking. Met de bede, dat God ons Volk in een dracht moge sterken en door de zware tijden tot betere dagen moge voeren, verklaar Ik de gewone Zitting der Staten Gelieraal ge opend. HARE MAJESTEIT DE KONINGIN, ver gezeld van Z. K. H den Prins der Neder landen, Hertog van Mecklenburg, en vooraf gegaan door de commissie, verlaat de ver- ^cidcrzcUil* De VOORZITTER sluit, nadat de com missie In de zaal is teruggekeerd, de ver- eenigde vergadering. DE TOESTAND. Amerika heeft aiet lang geaarzeld om Oostenrijk op zijn vredesnota antwoord te geven. En dit is teekenend. Haastig hebben zij aangekondigd dat hun antwoord een botte weigering zou zijn en met niet minder spoed, den Zweedschen gezant den doorvoer naar Weenen belast. We zeiden dit kenmerkt. De Europeesche bondgenooten staan daar door voor een uitgemaakte zaak. Zij zijn door Amerika's antwoord gebonden. Wat zij „zouden hebben willen" doen, is van geen belang meer, zij moeten weigeren, anders zouden zij het bondgenootschap verbreken. De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering kan teleurgesteld zijn over het feit, dat het antwoord op de nota een weigering is, zij zal toch met voldoening Kennis nemen van de wijze, waarop de Vereenigde Staten het antwoord van de geallieerden formeeren. De spoed, waarmee Washington een weigering in den scherpst mogelijken vorm inderdaad „per ommegaande" afstuurt, en daardoor aan zijn bondgenooten den pas afsnijdt voor alles wat tusschen een botte weigering en een toestemmend antwoord inligt, schater toch op te duiden, dat men zulks te Was hington ter deze noodig achtte, dat men vreesde, dat anders de nota verwarring zou stichten, misschien zelfs wel eenig recht- streeksch succes zou1 hebben. In alle geval kunnen nu de antwoorden van Engeland en Frankrijk het omgekeerde niet meer bewijzen. Zij moeten zich wel aansluiten bij de woorden van Amerika, zooals de Duitsche regeering zich wel heeft moeten aansluiten bij den stap van Oosten rijk, al achtte zij hem minder doelmatig. De Duitsche regeering wist wel, dat de nota komen zou, maar heeft geen voorafgaande toestemming verleend, zoomin als de gealli eerden dat ten opzichte van het Amerikaan- sche antwoord hebben kunnen. Moge het eerste de beteekenis van het voorstel hebben verminderd, het laatste vermindert de be teekenis van het antwoord van de overige geallieerden en verhoogt de kans op een Indirecte nawerking van het Weensche voor stel op de wolken. Diplomatiek beschouwd Is dus dat voor- I stel zonder dat er over gesproken had kun nen worden, door Amerika's daad, geketst. In het Westen laat Foch zijn tegenstander voor en in de sterke Hindenburglinie geen rust. Op de aanvallen, door de Franschen op het einde van de vorige en in het begin van deze week tusschen de Oise en de Aisne ondernomen, die niet tot tactische resultaten van beteekenis leidden, maar alleen tot en kele plaatselijke successen, is gisteren we derom een krachtig offensief van de Fransch- Engelsche troepen gevolgd. Ditmaal geen flank-actie, volgens de gebruikelijke taktiek van den generalissimus der gealliëerden, maar een frontale aanval in het centrum, die dan ook, naar enkele berichten melden, de Duit- schers volkomen verrast moet hebben. Het offensief werd ondernomen op de Duitsche stellingen, aan beide zijden van St. Quentin. De Engelschen vielen aan op het front Gouzeaucourt—Holnonde aanval der Fran schen sloot zich daarbij aan op het front Holnon—Essigny. De Frausche (roepen hebben echter hun aanval niet met zooveel succes kunnen door zetten als de Engelschen. Zij hebben hun stellingen tot een gemiddelde diepte slecht van 2 K.M. voornitgebracht en zijn o.m. tot Essigny genaderd. De Engelschen hebben op het breedere front, waarop zij hun aanval ondernamen, grootere resultaten weten te bereiken. Zij zijn op enkele punten een 5 K.M. in de stel lingen der Duitschers doorgedrongen en heb ben, zooals in het Londensche avond-com munique gemeld wordt, over breede sectoren de buitenste verdedigingswerken van de Hindenburg-linie heroverd. Tusschen St. Quentin en Gauzecourt loopt de Hindenburg-linie ten Westen van het Can, de 'lEscaut, of Scheidekanaal. Over het ge heele front zijn de Engelschen nu tot die stellingen voortgedrongen, terwijl zij o.m. ten Oosten van Gouzeaucourt, ten ZO, van Hargicourt bij Villeret, en Fresnoy, vasten voet in het uitgebreide complex verdedigings werken gekregen hebben. Van Duitsche zijde worden de Engelsche vorderingen indirect erkend, doordat gezegd wordt, dat tegen den op het xentrum van het slagfront binnengedrongen vijand „tegen aanvallen aan den gang zijn." Er wordt nog aan toegevoegd, dat de Duitschers overal ten Westen van de oude Siegfried-stelling strij den. Wanneer men aan dat „ten Westen" in zéér beperkten zin opvat en de oude Sleg- fried-stelling in zeer ruimen zin, dan behoeft deze bijzonderheid nog niet in strijd te zijn met hetgeen de Engelschen van hun succes sen melden. SOMMELSDIJK.* Daartoe per circulaire op geroepen werd Donderdagavond in het kof fiehuis van de heer v. Leeuwen een verga dering belegd ten einde te komen tot op richting van een Coöperatieve Melkvereeni- glng. Hoewel de opkomst betrekkelijk gering was wat zijn oorzaak vond in een gelijktijdige vergadering van de Landbouwvereeniging, was toch de bespreking van dien aard, dat er een voorloopig bestuur is gekozen, die trachten zal een en ander voor elkaar te krij gen om, in een volgende vergadering meer gedetailleerd voor den dag te komen. Tegen H. G. is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van art. 459 v/h Wetboek van Strafrecht (loopen van vee op bet land van een ander). Voor 24 dezer worden bij B. en W. inschrijvingsbiljetten ingewacht naar 5 per- ceelen tuingrond gelegen aan den Dorpsweg. STAP AAN 'T HARINGVLIET. Door den Burgemeester was verleden week telegrafisch toezending van een rund verzocht en hem is als antwoord hierop meegedeeld, dat 200 K.G. vleesch beschikbaar is gesteld. Nader verneemt men dat Maandag a.s. een levend rund voor deze gemeente bestemd alhier geslacht zal worden. Alle vervoer van aardappelen is verbo den, alleen zij, die als verbouwers bekend zijn, zal een door den Minister te bepalen hoeveelheid gelaten worden, anderen kunnen alleen langs den weg van distribntle deze bekomen. L. Huizer Jz. alhier is belast met de contróle op het koolzaad voor dit eiland, geteeld op gescheurde weiden. Als gevolg van de buitengewone duis ternis is Dinsdagmorgen de boot een uur te laat vertrokken, als gevolg mede, doordat de conducteur, die met een v/agen van den Bommel hierheen kwam onder den dijk arri veerde. Van J. Joppe alhier zijn z.g.n. kleine groene Schokkererwten als zaaigoed goed gekeurd, van Abr. v. d. Tol z.g n. Wilhel- minatarwe en van L. BraberJ Lzn. en J. Joppe eigenheimers. Op bon 22, is verkrijgbaar !/i P°nd suiker, op bon 23, Vj 0"s havermouth en op bon 24, Vj ons kaas. DEN BOMMEL. Bij E. B. ontstond dezer dagen door een brandend gasstel een begin van brand, doch kon nog bijtijds met eenige emmers water door toegeschoten hulp ge- bluscht worden. Teen dezer dagen den vrachtrijder P. Fokker met eenige passagiers naar het stei ger te Stad aan 't Haringvliet reed, is de wagen op den Molendijk alhier omgeslagen, persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor, doch de reizigers konden dien dag hun reis niet voortzetten. OOLTGENSPLAAT. Door de gemeente veldwachter L. 4 Jordaan, werd tegen drie inwoners dezer gemeente proces-verbaal op gemaakt wegens visscherij overtreding. De vischtuigen zijn door hem in beslag genomen. Deze week is verkrijgbaar bij de win keliers: Op bon no. 118, een half pond sui ker, op bon ie. 119, 1 ons vette Edammer kaas, op bon no. 120, 1 reep Kwatta, op bon no. 121, 2 ons Groene Zeep bij spoedige aankomst, op bon no. 122, 2 ons Vleesch. NIEUWE TONGE. Er is bekend gemaakt, dat bet vervoer van zaaduien is verboden, Nogmaals wordt men er aan herinnert, dat de schoenenbons maar tot 31 Sept. a.s. geldig zijn. De schoenen zijn alhier verkrijg baar bij C. van Alphen, P. Keljzer Azn. en J. Nagtegaal. Ook zijnde uitgereikte schoe nenbons geldig in de gemeenten Middelhar nis en Sommelsdijk. J. K. had het ongeluk met zijn fiets in de sloot te rijden daar de sloot met wa ter stond moest hij met een nat pak huis waarts keeren. Alhier komen onder de schoolkinderen vele geval en van mazelen voor. DiRKSLAND. Afhalen broodkaarten. Op Woensdag 25 September de hulsnummers van 1—100. De andere nummers Donderdag 26 September. Zij, die geen gelegenheid heb ben zelf te komen, geven een briefje mee met hen, die ze moeten meebrengen. In de week van 23—30 September ver krijgbaar 1 ons havermout en 1 ons gort. De Brandstoffen Commissie „district Dirksland" maakt bekend, dat op Woensdag 25 en Donderdag 26 September a.s. op bon 5 A en B der Zomerrantsoenkaart verkrijg baar gesteld zal worden bij de handelaars te Dirksland 75 K.G. anthraciet i f 2 40 of 90 K.G. steenkolen a f2.30 bü de handelaars te Melissant en Herkingen. 75 K.G. anthraciet a f2 40 of 80 K.G. steenkolen 5 f 1.95. Wan neer eene soort is uitverkocht, moet met de andere genoegen worden geaomen. HERKINGEN. Deze week is door smid J. Nieuwland de mededeeling ontvangen dat hem geen verdere vrijstelling van den mili tairen dienst meer wordt verleend en hij mitsdien in het begin van October zal wor den ingelijfd. Vanwege de Brandstoffencommissie alhier is voor elk gezin een hoeveelheid korten turf beschikbaar gesteld welke bij M. G. den Boer moeten worden afgehaald. Voor deze gemeente is als graanver- zamelaar aangewezen de beurtschipper D. de Korte die dan ook Iedere reis partijen ter aflevering naar Rotterdam vervoerd. Zij die daartoe een bon door den ge neesheer zijn verleend kunnen voorkinderen beneden den leeftijd van één jaar kindermeel verkrijgen bij winkelier A. Riedijk. L.l. week heeft deze gemeente eenige dagen totaal zonder regeerlngsmeel en bloem verkeerd, wat aan üistributieambtenaren, Bakkers, maar ook vooral aan de ingezetenen in het algemeen veel onaangenaamheden heeft opgeleverd. Thans is weer een bezen ding ontvangen en in de behoeften voorzien. Bij de uitreiking der vet en boterkaar- ten werd 1.1. week aan hen die daarvoor in aanmerking kwamen nog een half ons sajet verstrekt 5 30 cent. Deze week van 16—21 Sept. is van de Distributie verkrijgbaar 1 pak kaarsen, 21/» ons suiker, 1/1 ons sago en kleine hoeveelheid zeeppoeder. Vrijdag 1.1. werden we alhier weer van een klein partijtje visch (schol) voorzien. Doordat vleesch en spek totaai ontbreken is dat voor arm en rijk een verademing en worden deze altijd weer graag gekocht. Op Woensdag 25 en Donderdag 26 Sept. is op bon 5 A en B der zomerkaart door de brandstoffencommissie verkrijgbaar gesteld 75 fK.G. anthraciet of 80 K.G. stukkolen k f2.40 en f 1.95. Is de eene soort uitverkocht moet de andere worden genomen. MELISSANT. De milicien D. v. Vliet, lich ting 1919, zal 15 October a.s. worden ingelijfd. Van de afgekeurde militieplichtigen alhier ingeschrevenjaarklasse 1916,6jaarkl. 1917, 6; en jaarklasse 1918, 12 personen. GOEDEREEDE. De Begrooting voor deze gemeente dienstjaar 1919 ligt ter Secretarie voor een leder ter Inzage en is tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Alhier komt wederom een geval van diphterltus voor. Donderdag was er alhier voor elk gezin een pak Normaal Kaarsen verkrijgbaar tegen 50 cent per pak. OUDDORP. Op en bij de Paardenplaat zijn 5 mijnen aangespoeld en onschadelijk ge maakt. Tengevolge van het onstuimige weder kwamen bjjna alle zeevisschers weder naar binnen. Een had groote averij aan zijn net beloopeneen schade voor 200 gld. Woensdag 24 Sept. des nam. te 3 uren wordt in het gemeentehuls gelegenheid aan geboden tot kostelooze inenting en herinen ting. Juiste opgaven van namen en huisnum mers worden verlangd. HELLEVOETSLU1S. Met wijziging van de publicatie van 11 dezer zal de gastoevoer vanaf 19 September op de volgende uren (behalve Zaterdag) afgesloten zijn des mor gens van 8'/i tot 101/, uur, 's middags van l2'/j tot 4Vj uur, Zaterdags 's morgens van 8'/i tot 11 uur, 's middags van 2 tot 4Vj uur. Op Dinsdag 24 Sept. a.s. nam. 1,30 uur zal gelegenheid gegeven worden tot koste looze inenting en herinenting. De ingezetenen moeten zich daartoe aanmelden ter secretarie. Alhier is aangekomen de nieuwge bouwde mijnenveger No. 3 om te komen proefstoomen, hij is bestemd voor hetNoor- derfrontier. Als vergoeding voor de verongelukte stoomloodsboot No. 14 is door de Engelsche regeering aangekocht een zeesleepboot, aan gebouwd op de werf „Gusto" te Schiedam. Deze is hier aangekomen om te proefstoomen. Naar wij vernemen is Zaterdagnacht weer getracht in te breken in het Magazijn van het Levensmiddelenbedrijf. De politie zat de personen op de hielen doch zij ont vluchten over de daken. Woensdag kwamen hier de eerste koeien aan om te worden gedistribueerd. Vrijdag was gelegenheid op bon 26 vleesch te ver krijgen. NIEUW HELVOET. Vaa een land van den landbouwer v. Orselen alhier zijn aardappe len en bruine boonen gestolen. Woensdag zijn alhier de eerste koeien aangevoerd om te worden geslacht. Vrijdag was op de bon vleesch verkrijgbaar. BRIELLE. Ter aanvulling der Distributie is alhier nog bij verschillende winkeliers ver- krljgbaar gesteld op bon 26, l'/i K.G. aard appelen, op bon 28, 3 H.G. Kaas (diverse soorten) op bon 30 '/t H.G. Gort. NIEUWESLUIS. Het concours Hippiqeu en Springconcours, dat 14 en 15 dezer alhier zou gehouden worden, is vrijwel verregend. Wel is een en ander toch doorgegaan, doch er was begrijpelijkerwijs niet veel publiek. Nu zal echter een en ander nog herhaald worden op a.s. Zondag men mag toch geen schade lijden en het publiek van Voorne en Putten wil wel opdokken, als er maar pret gemaakt kan worden. Nu, de kermlsverma. kelijkheden ontbreken weer niet. Die schij nen hier een onmisbaar bestanddeel te vor men bij alle sport en concourssen enz. En de Zondag acht men vooral zulk een uitne mend zeer geschikte dag voor zulke dingen. Is het niet een tarten van den Heere, een inroepen van de oordeelen Gods. 't Zijn diep treurige toestanden, die hier heersehen. HEKELINGEN. Ook hier Is getracht in te breken in het distributielokaal. De sloten weerstonden evenwél de forceering, zoodat men onverrichterzake kon vertrekken. 21 Sept. a.s. 's avonds 6 uur zal het bestuur van ben polder Brabant in het lokaal van R. Bakker publiek aanbesteden het schoon maken der wateringen enz. SPIJKENISSE. Wanneer uit 3 verschillende richtingen de stoomtrammen der R. T. M. te Spijkenisse aankomen is het op 't peri on een druk en levendig schouwspel. Rangeeren, gepaard met luide uitroepen, heen en weer loopende conducteurs, vei oorzaken eene aantrekkelijke verwarring, en over alles gaat het waakzaam oog van den stationschefs Nu gebeurde het een dezer dagen dat laatstgenoemde opgeroepen was als klein verlofganger zich te onderwerpen aan eene inspectie te Brielle, in uniform van sergeant der Vest. Art. druk heen en weer loopend de noodlge maatregelen beval tot vertrek der treinen, 's Mans aandacht werd door dit alles zoo in beslag genomen, dat een even eens aanwezig zijnd jong officier (men kon zoo zien pas in de lange broek) niet door bem werd opgemerkt en deswege niet werd gesalueerd. Deze insubordlnaire handeling van den sergeant, deed den luitenant, die van uit de hoogte op het nietig gewriemel der menigte neerzag, in arren moede ont steken, weshalve hij den chef toebulderde zijn zakboekje over te geven teneinde zijn naam te weten. Ofschoon deze zijn veront schuldigingen aanbood, niets hielp maar werd bedreigd met een viertal „ponden". Terwijl dit voorviel zette de trein zich in beweging om te rangeeren, de luitenant denkende dat deze vertrok, breekt het in tieme onderhoud plots af en springt in een der reeds rijdende wagons. De stationschef meesmuilt en denkt wie kaatst moet den bal verwachten. Enkele oogenblikken later-komt de tram, na 't aanhaken van een of anderen goederenwagen weer ongeveer op 't zelfde punt te staan. Nu is het de beurt van den chef. Hij stapte den wagen in, waarin de officier is gezeten, en verzoekt opgave van diens naam, omdat hü zich schuldig gemaakt heeft aan overtreding van art. zooveel van 't Spoorweg—Reglement, welk artikel ver biedt van, of op in beweging zijnde treinen te springen. De woede van den luitenant stijgt tot kookhitte, hij staaf paf, maar 't slot is dat ook hem een proces-verbaal wacht. Tableau II! Met algemeene stemmen werd in de jongste gemeenteraadszitting het voorstel van B. en W. aangenomen tot het verhoogen van de minima van het personeel der Open bare schooi. Vervolgens werd door den Bur gemeester voorgesteld, om voor hetgeen het personeel der Bijz. school aan de gemeente bewijst, door de opvoeding der kinderen, hun daarvoor een gratlficate toe te kennen. Ook dit werd aaneenomen met op twee na algemeene stemmen, nl. van de Vrijz. heeren W. v. d. Linde en J. Holleman. Is zulk eene houding niet klein, niet de-loyaal? Dan is de houding der 4 Rechtsche raadslieden toch heel wat flinker. Er zijn nu leenmaal van die linksche menschjes die nooit voor rechts hetzij dan zakelijk of persoonlek kunnen stemmen. Van Woensdag op Donderdagnacht is ingebroken in het distributielokaal, ontvreemd werden ongeveer 200 boterkaarten. Gelukkig dat de nieuwe reeds vroegtijdig verdeeld waren, anders ware de toestand wat devet- voorzienlng betreft moeilijk geworden. Onder leiding van den heer J. v. Bok- kum zal voor Ambachtslieden een teeken cursus geopend worden, te beginnen met Oatober. Een beste koe van den veehouder E. Timmers kreeg zgn. springvuur, waarom het noodig was het dier te slachten. Volop vleesch dus van de week. GOEDEREEDE. Tengevolge van het on stuimige weder, werd door de Noordzeevis- schers de vorige week niet gevischt. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Cornelia, d. v. M. Leidens en F. van Dam. Jozina d. v. Cornelia van Veen. Theodora Maria d. v. M. Huibrechtse en Joh. Moerenhout. Hester Anthonia d. v. P. Mans en S. Kareis. Abraham, z. v. K. Wielaard en A. Hotting. Maria Elizabeth, d. v. Antb. van Dam en N. Verweij. Johannis Adriaan, z. v. H. van Nieuwenhuizen en L. Mijs. Anthonia Johanna d. v. Jac. Snauw en J. Diepstraten. Jannetje d. v. K.Troosten W.Hotting. Arend Ruilof z. v. L. Heijmans en L. Paasse. OndertrouwdK. C. Dekker 27 j. en S. Donkersloot 22 j. GehuwdC. Snijder 41 j. en J. Korteweg 37 j. D. J. van Hattum 26 j. en J. Duim 21 j. Joh. de Vos 26 j. en A. Neels 24 j. Joh.Lei dens 32 j. en Joh. van Ostende 21 j. C.Mat- singer 26 j. en E. J. v. d. Veer 22 j. J. Hei boer 31 j. en K. Gebuis 25 j. OverledenM. C. de Waal 18 jaar. Maria Koene 17 mnd. Jacobus Jacobs Pz73 jaar. W. Kieuwiet 3 mnd. BRIELLE. GeborenGerrit x. v. A. Poldervaart en A. Barendrecht. Ondertrouwd: P. van Nugteren enM.Lln- gen. OverledenKarei Boekman oud 79 jaar echtgenoote van A. Vinke. Gerritje v. d. Heu vel oud 74 jaar echtgenoote van P. v. Toledo. NIEUWENHOORN. GeborenSander, z. v. S. Pothof en J. den Bakker. Pleter z. v. W. Scheijgrond en H. Noordermeer. Leendert z. v. P. Verhoeff en A. J. de Rave. Bastiaantje dWaria d. v. C. Rosmolen en M. Rietdijk. Leendert z. v. C. Varenhout en N. Groeneveld. Overleden Dina Vermaat oud 2 jr. te Rot terdam. Adam Peters oud 44 jaar echtgen, van E. M. Koslaar,

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 3