I OFFICIEEL GEDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN. VERK00PINGEN. RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. O a me niet meer kunnen schaden. Waarschijn lijk zal dit nieuwe aardolieproduct een uit stekend „Erzatz" voor Slaolie zijnde op vattingen over de bruikbaarheid loopenech- ter nog zeer uiteen. VETKAARTEN. De uitreiking der vetkaarten zal plaats heh- ben in het voormalig postkantoor des nam. tusschen 2—5 uur en wel voor hen wier ge slachtsnamen beginnen met de letters: A-H, op Donderdag 19 Sept. 1918. I-P, op Vrijdag 20 Sept. 1918. P—Z, op Zaterdag 21 Sept. 1918. Middelharnis 12 Sept. 1918. De Burgemeester, BOUMAN. .--«w SOMMELSDIJK.* De dood wenkt ieder uur. Twee treffende plotselinge sterfgevallen her innerden deze week aan bovenstaande waar heid. De heer Kievit, Donderdagavond gezond naar bed gegaad zijnde, lag Vrijdagmorgen dood naast zijn echtgeuoote, terwijl het doch tertje van den heer L. Kats, Vrijdagavond gezond ging slapen en reeds Zaterdagmiddag het tijdelijke met het eeuwige verwisselde zonder bij kennis te zijn geweest en niet een woord te hebben geuit. l9lemento-mori gedenk te sterven. Een roepstem voor allen, ook u die dit leest. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tot maga zijnmeester van het Groene Kruis is bij de 1.1. gehouden vergadering benoemd dhr. P, J. v. Nierop. Teneinde de controle te vergemakke- 1ijken moeten zijwien het gebruik van vleesch wordt voorgeschreven, opnieuw een verklaring van een geneesheer hiervoor aan vragen en deze ter Secetarie inleveren. Tegen J. K. alhier is proces-verbaal op gemaakt wegens beleediging van G. v. R. Voor den oogst 1918 worden geen ver- voerbiljetten tot het laten malen van granen afgegeven, voordat de veevoederkaart ter secretarie kan worden getoond. Alhier is voor 62 varkens slachtverlof aangevraagd. Op bon 9 en 10 der zomerrantsoenkaar- ten is 2 H.L. 2 X 47 K.G. cokes ver krijgbaar prijs f 1,85 per H.L. Deze brand stoffen moeten voor einde September zijn afgehaald. Na 30 September worden op de zomerrantsoenkaarten geen brandstoffen ver strekt. Van J. v. D., moest Zaterdagavond een varken worden afgemaakt wegens vlekziekte. Deze week is alhier een lading anthra- clet en gewone steenkolen gearriveerd, die bestemd is om in de wintermaanden gedis tribueerd te worden. Tot volontair ter secretarie alhier is benoemd J. v. d. Boogert. DEN BOMMEL. Verleden week moesten 2 jonge runderen van den landbouwer J. Polie, uit nood worden geslacht, het vleesch werd voor de consumptie goedgekeurd en aan de ingezetenen verstrekt. t Wegens het ontslag van den heer P. Bom, is met de werkzaamheden van het Distributiebureau alhier tijdelijk belast P. Bakelaar Jzn. Voor de a.s. rundvleeschdistributie is deze gemeente als inclusieve gemeente in gedeeld bij Middelharnis. Naar men verneemt hebben sommige landbouwers en tuinders alhier, zonder door de bevoegde autoriteiten te zijn veroordeeld, wegens overtreding van de Distributiewet 1916, van de veiling afdeeling Middelharnis aanschrijving ontvangen, dat van de door hun te veilen producten zooveel wordt afge houden, wegens het te veel zaaien van ver boden gewassen. Van den landbouwer P. L. is een rund aan houtvuur gestorven, het vleesch werd voor de consumptie afgekeurd en vernietigd. OOLTGENSPLAAT. De ingezetenen worden herinnerd dat de klompen- en schoenenbons 1 October a.s. niet meer geldig zijn. De zoon van J. L. de V. bracht de hitten naar de weide en kwam zoodanig te vallen dat geneeskundige hulp noodig was en constateerde dat de arm gebroken was. Deze week zullen de gaslooze gezinnen op bon 9 en 10 der zomerkaart, 2 H L. cokes ontvangen. NIEUWE TONGE. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de Directeur van het Distribu tiebedrijf voortaan lederen Maandag zitting zal houden voor carbidbons ten behoeve van rijwielen, huisverlichting, voertuigen, enz. A.s. Woensdagavond (dus heden avond) zal van 5—6 uur (ouden tijd) zitting worden gehouden voor de uitreiking der nieuwe vetkaarten, voor de volgende periode. Bij de op Woensdag j.l. gehouden ver- kooping van een huis, schuur en erf van Mej. de Wed. C. Roebeling alhier, is deze koop, welke vorige week is ingezet door dhr. G. Kievit, aangeloopen. Het primitief kohier van de belasting op de honden, ligt vanaf 14 Sept. '18 t/m 13 Februari '19 voor een ieder ter gemeente secretarie ter Inzage. D1RKSLAND. Op Zaterdag 5 October a.s. des avonds 7 ure zal de Volksbibliotheek geopend worden ten huize van den heer P. J. Overbeeke. De woningbouwvereeniging gaat voort met nog een achttal woningen bij te bouwen. De woningen zijn reeds aanbesteed. STELLENDAM. Deze week is alhier ver krijgbaar op bon 66 en 8 der kinderkaart 2l/j ons suiker. Ds. Hoogendijk alhier heeft in zijn tuin een proef genomen met de ter beschikking gestelde gerstmeide, welke uitstekende uit komsten heeft opgeleverd. De melde staat ll/> k 2 Meter hoog en geeft een rijk beschot. De begrooting voordëze gemeente dienst jaar 1919 ligt ter Secretarie voor een ieder ter Inzage en is tegen betaling der onkosten verkrijgbaar. Tegen A. v. d, V. is proces-verbaal op gemaakt wegens het laten grazen van koeien op een anders gebied. Zondagmiddag geraakte de hit van j. W. alhier in een slootje op het gors. Gelukkig was men er bijtijds bij zoodat men het dier Aa veel moeite op het droge wist te werkers J. N, alhier is als graanverzamelaar voor deze gemeente aangewezenmaar de land bouwers zijn verplicht zelf vervoerbiljetten ter Secretarie af te halen. De Burgemeester alhier heeft de benoo- digde hoeveelheid vleesch aangevraagd om alhier te distribueeren. OUDDORP. Onze gemeente behoort tot de lichtlooze gemeenten. Er is geen gas, geen electrische verlichting. Deze week of de volgende is voor elk huisgezin één pak kaar sen verkrijgbaar, waarmede men twee maan den moet toekomen. Als we het goed uitre kenen hebben we daardoor een half uur verlichting per avond. Wat zijn de meeste dorpen op Flakkee dan toch rijk met hun gasverlichting! En wij in het welvarende Ouddorp kunnen in het duister zitten. Bij een windhoos, verleden Donderdag avond, brak één der zware iepeboomen op de boerderij van den heer C. T., midden door, zonder verdere schade en zonder on gevallen te veroorzaken. HELLEVOETSLU1S. Ter distributie is ver krijgbaar gesteld op bon 21, 0,1 Kg. Gort, op bon 22, 4 Kg. zandaardappelen, op bon 23 een reep ongev. chocolade, op bon 24, 0.25 Kg. suiker, bon 6 van de Kinder- en Militaire suikerkaart. Op bon 5 van het zomerrantsoen is ver krijgbaar op bon A 1 Heet. cokes, op bon B Va eenheid turven of 200 stuks. Maximumprijs van de turf is f 1.92s per Il.0 stuks. Bon 1 van het minimum rantsoen en alle bons van de zomerrantsoenen zijn na 1 Oc tober vervallen. Vetkaarten kunnen worden afgehaald des morgens van 9—12.30 uur. Voor hen wier naam begint met een der letters van A tot en met H op Dinsdag 17 Sept., voor hen wiens naam begint met een dier letters van I. tot en met R op Woensdag 18 Sept., voor hen wier naam begint met een der letters van S tot en met Z op Donder dag 19 September. De Luit. t/z le kl. E. B. Schuitz geplaatst op 's Rijks Werf alhier (Arsenaal) wordt met ingang van 1 Oct. a.s. overgeplaatst op Hms. .Zeeland" en vervangen door den Luit. t/z le kl. R. H. Haantjes. In het kantoor van dhr. van Engelen is Donderdagnacht ingebroken. Daar is niets mede kunnen nemen dan een onbruikbare revolver en eenige sigaren. De herkeuring voor de afgekeurden die geboren zijn in een der jaren 1896,'97 en'98 zal plaats hebben veor deze gemeente te Brielle in de gemeentebewaarschool op 28 October as. voorm. 10.30 uur. De inenting voor vróuwen en kinderen zal piaats hebben in de verbandkamer op de marinewerf alhier op Woensdag 2 October a.s. nam. 2 uur. NIEUW-HELVOET. Woensdag 2 October des nam. 2 uur is er gelegenheid tot inenting voor vrouwen en kinderen. Deze inenting zal plaats hebben in de verbandkamer op de marinewerf. De Directeur van het Levensmiddelen- bedrijf maakt bekend dat klachten over de distributie voor zieken schriftelijk moeten worden ingediend bij den toezienden genees kundige op de distributie voor zieken. Volgens de verordening mogen in deze gemeente aardappelen vervoerd worden met een gewicht van niet meer dan 10 Kg. Aan verbouwers wordt vergund de aard appelen uit hun land te vervoeren naar een opslagplaats. Er bestaat gelegenheid voor hen die geen aardappelen opgeslagen hebben tot het verkrijgen van Aardappelbons op 19 Sept. a.s. Voor kinderen beneden 12 jaar worden geen bons verstrekt. NIEUWENHOORN. Ten nadeele van B. in deze gemeente werden 8 ganzen gestolen. De politie die de daders op de hielen zat, mocht het gelukken de ganzen, die door de dieven weggeworpen waren in bezit te ne men. De daders konden ontvluchten. BRIELLE. Alhier is deze week van 16 tot 21 September a.s. bij verschillende winkeliers verkrijgbaar gesteld, op bon 22, 2'/i K G. aardappelen, op bon 24, 21/, H.G, suiker, op bon 29, 1 reep chocolade en op bon 6 van de suikerkaart 2'/j H.G. suiker. Nog zal in 't laatst van de week bekend gemaakt worden op welke bon nog aardappelen te verkrijgen zijn. Voor de verpleegden in 't Geuzenge- sticht, «Wilhelmus van Nassouen" alhier, werd deze week ontvangen f 101,60. Door de Politie alhier, werd j.l. Vrijdag aangehouden A. R. en C. V. wegens ver voer van drie schapen, deze zijn in beslag genomen en procesverbaal opgemaakt tegen de vervoerders. TINTE. De echtgenoote van P. v. d. M die reeds geruimen tijd aan tuberculose leed, kreeg daarbij de Spaansche griep en tot overmaat van ramp werd zij de vorige week ook nog krankzinnig naar men ons mededeelt. Zij moest naar elders'ter verpleging worden vervoerd. SPIJKENISSE. Dinsdagmorgen werd door een meisje in den sloot langs den tramdijk een fiets ontdekt. Hiervan kennisgevende aan den gemeenteveldwachter Moerland stelde deze zich verdekt op en na eenigen tijd kwam een net gekleed persoon aan, die aanstalten maakte om de fiets uit het water te halen. Op het te voorschijn komen van den agent vluchtte de persoon in kwestie, doch het gelukte Moerland hem te grijpen, waarop hij in verzekerde bewaring werd gesteld De burgemeester van Zuidiand (in welke plaats den vorigen dag een 6 tal rijwielen ontvreemd waren) werd daarna van een en ander ken nis gegeven, welke met een der bestolenen hierheen kwam, en direct de fiets herkende als zijn eigendom. Dit zaakje zal dus wel verder uitgezocht worden. In verband met de aanleg van electrisch licht zijn reeds materialen benevens een tweetal electriciens gearriveerd. Nu we al de invloeden der kortere dagen gaan be merken, wordt het verlangen naar zulk licht ook steeds sterker. Den burgemeester en secctaris is in de jongste Raadszitting verhooging van tracte- ment gegeven. Evenwel werd de wensche- lijkheid uitgesproken dat vanwege de veel zijdige inspanning dien de waarneming van het secretariaat elscht, geen andere baantjes door den secretaris zouden worden waarge nomen. Bedoeld zijn in deze, ambtenaar van den Burg. Stand en Sub-ontvanger, De Unie-collecte langs de huizen bracht ditmaal op f 242. (Te laat ontvangen voor het vorig nummer.) Door de gebr, Vos "op de Welplaat ia vorige week aangifte gedaan dat van den dorschvloer gestolen is 13 H. L. tarwe. De dieven zijn zeer brutaal te werk gegaan, daar zij gebruik hebben gemaakt van een drie- wlelerkar en een paard liep met tuig op, op het erf. Op heeterdaad werden enkele jongens door den veldwachter Voogd betrapt op het stelen van peren aan den Kerkweg onder kerktijd. Zoo iets komt herhaaldelijk voor. De harddraver Gardevia, gestationneerd bij den landbouwer P. Oosthoek behaalde Zaterdag te Boxtel den len prijs. Zaterdag j.l. is 380 pond vleesch ge arriveerd van 't Rotterdamsche abbattoir, en 1 ons per hoofd tegen f 1,25 't pond ver krijgbaar gesteld bij de slagers S. Mol en C. M. van Wijngaarden. Ook had nog een noodslachting plaats van een graskalf, dat eveneens goedgekeurd werd voor de con sumptie. De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelphefd van Redactie en Uitgevers. Middelharnis, 16 September 1918. Mijnheer de Redacteur Mag ik s.v.p. voor onderstaanoe een plaatsje, bij voorbaat mijn dank. Aan de WelEtrwaarde Heer en C.C. Bruggeman en H. van der Wende, leden van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, Alhier. WelEerwaarde Heeren Mag ik U, mijne Heeren, langs dezen weg, opdat ieder kan beoordeelen wat men aan Uw woord heeft, mijn dank betuigen voor de door U aan mij toegezegde medewerking bij de sollicitatie naar Boekhouder van den Diaconie Armen der Ned. Herv. Gemeente alhier. Gij, Mijnheer Bruggeman, weet toch zeker wel, dat ge, toen ge mij bq U in huis riep om andere zaken voor U in orde te maken, mij Uwe stem bq bovenbedoelde sollicitatie toezeide, zonder dat ik er U om vroeg? ja, ge ging nog verder en deelde mij mede, dat ge reeds deze zaak met andere leden van den Kerkeraad besproken had, en dat ook zij voor mij waren. Ge weet zeker ook nog wel, dat ge mij zeidet, dat Ds. Pop er wel niets van wilde weten, maar dat volgens Uwe meening, deze zaak niets met politiek te maken had, en dat ge U daardoor niet zoudt laten weerhouden mij te stemmen Tot zoover kon het dus niet beter. En gij, Mijnheer Van der Wende, weet gq ook nog, dat ge mij, bij het weggaan van U, toen ik Uwe medewerking kwam vragen, als Uwe laatste woorden toevoegde: «gij kunt op mijne volle medewerking rekenen ook met de mededeeling, dat Ds. Pop er niet voor te spreken was, maar dat het niet met links of rechts te maken had. En dat ik op die toezegging kon rekenen, meende ik ook te kunnen opmaken uit de manier, waarop U met mij zoo vertrouwelijk over Ds. Pop en anderen heeft gesproken. 't Zal jullie dus zeker wel niet verwonde ren, wanneer ik U moet zeggen, dat ik niet wist, wat ik hoorde, dat gij belden een der andere sollicitanten gestemd had en dat ge nu, 14 dagen later, dus nadat ge tijd genoeg had gehad om over Uwe misselijke houding na te denken, bij herstemming tusschen mi] en den heer Gouswaart, mij wederom de toegezegde stem onthielt. Is dat werk van mannen, die zich voor geven op de bre3 te staan voor de ware leer? Wat is het dan treurig met die leer van jullie gesteld, of hoort de oprechtheid daar niet toe? Wanneer ik U Mijnheer Van der Wende met dezelfde munt moest betalen, zou ik ook de bovenbedoelde vertrouwelijke gesprekken, publiek moeten maken. Ik hoop m^ evenwel niet op Uw stand punt te plaatsen en het verleende vertrouwen te misjjjuiken. Indien de heer Gouswaart de benoeming misschien niet mocht aannemen, want hq weet toch zeker ook wel, dat de heeren van hem ook niet gediend zijn, en ze hem enkel be noemden om mij er uit te houden, zal ik de eventueele nieuwe sollicitanten aanraden, aan dergelijke vertrouwde menschen om steun te gaan vragen. Bah, wat een houding, waarover ieder goed- denkend mensch zijne afkeuring moet uit spreken. Met verschuldigde gevoelens, Jn. ZAAIJER. Donderdag 19 September 1918 voorm. 10 uur (zomertijd) aan de "Kaai te Battenoord, verkoop van Timmerhout. Notaris van ISPELEN. Vrijdag 20 September 1918, voorm. 10 uur (zomertijd) aan de Kaai te Oude Tonge, ver koop van Timmerhout. Notaris VAN ISPELEN. Op Vrijdag 20 September 1918 bij veiling en; Verhuring bij inschrijving voor 7 jaren van 2-06-20 H.A. bouwland, te Zuidiand, in den polder, Velgersdijk, ingaande 2 October a.s. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór of op Zaterdag 21 September 1918. Op Maandag 23 September 1918 des avonds 6 uur bij inzet en Op Maandag 30 September 1918 des avonds 6 uur bij afslag telkens in het Hotel Spee te Sommelsdljk van c. Het burgerwoonhuis op den hoek van de Voorstraat en de St. Joris Doelstraat te Sommelsdijk Sectie B nr. 289, direct te aan vaarden Negen huizen met erf aan de Oostzijde van den Bastiaan Doelstraat, aldaar, kad. Sectie B nummers 1390 t/m. 1393,1396 t/m. 1399 en 1730, twee huizen met kolen- schuur en bergplaats aan de Kaai, aldaar Sectie D. nummers 722,723 en 724, benevens een perceel tuin of boomgaard aan de Wilde manskreek aldaar Sectie B. nummers 830, 831 en 832, groot 8 aren 58 centiaren (63 roeden Sommelsdijksche maat). In diverse perceelen en combinatiën. Ten verzoeke van de Erven van Mej. Wed. H. Dijkers te Sommelsdijk. b, Het huls met erf aan de Zuidzijde van den Molendijk te Sommelsdijk, kad. Sectie B nummer 122 groot 28 centiaren. Ten verzoeke van den Heer Arn. Dijkers te Alkmaar. c. Het woon- en winkelhuis met pakhuis en erf aan de Oostzijde van den Dubbelen Ring en uitkomende aan den Oostelijken Achter weg te Sommelsdgk, kad. Sectie B nummer 307, groot een are 12 centiaren. In een perceel. Ten verzoeke van den Heer Kl. Doornbos te Middelharnis. d. Twee huizen met het altijd durend recht van erfpacht van den grond aan de Zuid zijde van den Molendijk te Sommelsdijk kad. Sectie B. nummers 1742 en 1741 verhuurd aan Arie Wielhouwer en Mientje Springvloed in twee perceelen en combinatie. Ten verzoeke van Mej. Wed. C. Spring vloed te Rotterdam. Notaris VAN BUUREN. Op Maandag 23 September 1918 bij inzeten Op Maandag 30 September 1918 bij afslag telkens des avonds 6 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk tegelijk met de verkooping voor de Erven van Mej. Wed. H. Dijkers e. a.De perceelen grond ter plaatsing van schuurtjes en tuinland aan de Sint-Nicolaas- dreef in den polder het Oudeland te Som melsdijk kad. Sectie B. nummers 2026, 2027 en 2030 samen groot 0 20 98 hectare (156 roeden S'dijksche maat) in 5 perceelen en combinatiën. Ten verzoeke van den Heer Jn. Zaaijer te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Dinsdag 24 September 1918 des avonds 5 uur bij inzet en Op Dinsdag 1 October 1918 des avonds 5 uur bij afslag, telkens in het Hotel Hob bel te Ooltgensplaat0.30.62 hectare (184 Putsche roeden) tuin of boomgaardland in den polder het Oudeland te Ooltgensplaat kad. Sectie A nrs. 629, 630 en 1116 in 4 perceelen. Ten verzoeke van de Erven van Mej. Wed. H. Dijkers te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag25 September 1918 bij inzet, en Op Woensdag 2 October 1918 bij afslag, telkens des avonds 8 uur na afloop der ver kooping voor Mej. Wed. C. Bresijn in het Hotel Meijer te Middelharnis. Het perceel bouwland zeer gunstig gelegen en geschikt voor Hofland en bouwterrein aan deo Lange- weg in den polder het Oudeland te Middel harnis, kad. Sectie B nummer 3282, groot 092.30 fhectare (2 gem. 3 roeden Voornsche maat in 6 perceelen en combinatie. Ten verzoeke van de HoogWelGeb. Heer Baron F. P. J. M Cogels te Antwerpen. Notaren VAN BUUREN. Op Woensdag 25 September 1918 en Op Woensdag'2 October 1918 bij afslag telkens des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis: 534.30 hectare (11 gem. 190.roeden) bouwland, genaamd „van Hoften" aan den Vroonweg in den polder het Oude land gemeente Middelharnis, in 3 perceelen en combinatie. Te aanvaarden blootschoof 1918. Ten verzoeke van Mej. Wed. C. Bresijn te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 26 September 1918 bij inzet in het Café Mooijaart te den Bommel, en Op Donderdag 3 October 1918 bij afslag in het Café v. d. Plaat aldaar, ten verzoeke van den Heer A. J. de Weerd te den Bommel, publieke verkooping van 10 perceelen kost baar bouw- en weiland, gelegen in den polder „den Bommel" onder den Tilschen dijk, te zamen groot 1657.40 HA. De landerijen zijn vrij van huur te aan vaarden op deu dag van de betaling der kooppenningen, zijnde 15 November 1918. Onkosten 7 en trekgeld ad 1 te vol doen binnen 4 dagen na de toewijzing. De perceelen zijn breeder omschreven bij de veilingboekjes, welke op aanvraag franco worden toegezonden. Notaris ALKERMAN. Op Vrijdag 27 September 1918, 's avonds half 7 uur, te Dlrksland, ter herberge van H. van den Doel, veiling; en Op Vrijdag 4 October 1918, 's avonds 6V2 uur, te Dirksland, ter herberge van H. van Doel, afslag, van Een Woon- en Winkelhuis, met twee arbei derswoningen, flinken tuin, erf en grond, te Dirksland, op den hoek van den Ring en Gasthuissteeg, bewoond door P. Poortvliet en anderen, ten verzoeke van den Heer P. Brooshooft. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag 27 September 1918 bij afslag, telkens des v.m. 11 uur in het Koffiehuis vaH D. v. d. Werf te Zuidiand publieke verkor- ping van een huis: bevattende 2 woningen, met schuur en erf, in het Dorp, aan den Molendijk en den achterweg, groot 03 Aren 46 centiaren. Verhuurd tot Mei 1919. Beta'ing koopp. 1 November 1918. Inlichtingen ten kantore van den Notaris C. LOEFF. Op Vrijdag 27 September 1918 bij inzet, en Op Vrijdag 4 October 1918 bij afslag, telkens des avonds 6 uur ter herberge van G, Smits te Stad aan 't Haringvliet. a. 2 37.30 heet. (5 gem. 50 roeden (voorn sche maat) bouwland genaamd de Weelpad in de Lieve Vrouwepolder, gemeente Middel harnis, zijnde 6 meeden in 6 perceelen en combinatie. b. 1 63.20 heet. (3 gem. 231 roeden Voorn sche maat) bouwland aan de Boomgaard- dreef in den polder de Nieuwe Stad, gemeente Stad aan 't Haringvliet in 2 perceelen en com binatie. Te aanvaarden blootschoof 1918. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 2 October 1918, 's middags 2 uur, te Dirksland, nabij den Vroonweg, van Meubilaire Goederen, alsKabinet, kastje, ladetafel, 3 tafels, 12 stoelen, 2 haarden, 2 ledikanten, glas- en aardewerk, enz. Ten verzoeke van den Heer J. de Koekkoek te Dirksland. Notaris VAN DER SLUYS. wegens het vervoeren van hout, ander dan gezaagd timmerhout of mflnhout n.m. brandhout van Ooltgensplaat naar Rotter dam, welk vervoer niet was gedekt door consent: f40 boete, subs. 20 dagen hechtenis; C. W., 51 jaar, koopman te Spijkenisse, wegens het in den kleinhandel verkoopen van kippeneieren tegen hoogeren prijs, enz., door schuld alhierf 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam. Zitting van Zaterdag 14 September 1918. Het O.M., waargenomen door mr. Massink, heeft geëischt tegen H. v. O., beurtschipper, nlet-verschenen, De spoorwegramp bij Weesp. In aansluiting met het korte bericht dat wij nog even onder de telegrammen konden opnemen, het volgende: De trein 102, gekomen van Oldenzaal, die om 10 uur 10 min. Vrijdagochtend het station Hilversum verlaten had en ineens door ging om 10 uur 40 min. te Amsterdam aan te komen, is tengevolge van een verzakking van den spoordijk, die door de hevige regens van de laatste dagen ondermijnd schijnt te zijn, vlak vóór de brug over het Merwedekanaal, omlaag gestort. Een ongeluk, welke naar het oordeel van spoprweg autoriteiten met jarenlange ervaring, sinds menschenheugenls niet in ons land is voorgekomen. Er zijn veel dooden en gewonden. De locomotief lag gekanteld tegen de rschtsche spanning van de spoorbrug, die geheel ont wricht was Op de locomotief volgden, schuin omlaag hangende, tegen den spoordijk, de tender en een goederenwagen, waarachter, geheel verbrijzeld, een derde-klas-rijtuig; daarachter lagen onder aan den dijk twee wagens eerste- en tweede klas, die er vrij goed waren afgekomen, maar daarna begon het „tooneel van de grootste verschrikking. Van de eerste- en tweede-klas-wagens was het achterste gedeelte geheel afgebroken en tot splinters verbrijzeld. Toen wij alzoo de corresp. der N. R, Ct. een hiernaast lig gend postrijtuig hadden beklommen, zagen wij beneden ons een chaos van verbrijzelde paneelen en banken, dooreengewerkte ijzeren stangen, verwrongen bagagenetten, waartus- schen hier en daar de vreeselijk verminkte lijken van mannelijke en vrouwelijke passa giers gekneld zaten. Daarachter lag een kale vloer van een eersie- en tweede-klas wagen, waarop geen enkel opstaand gedeelte meer aanwezig was. De vloer was eenvoudig ge raseerd. Tusschen de brokstukken in was een groot aantal soldaten en spoorwegarbeiders met dommekraehten, koevoeten, ijzer en houtzagen en bijlen bezig om de reizigers, die nog in de ruïne van den trein gevangen zaten, te verlossen. Drie wagens stonden nog volko men intact op den dqk op de rails. De spoordijk was over een lengte van ongeveer 100 meter totaal ingezakt, en de brokstukken Yan het groene taluud waren ineengevallen, terzijde geschoven in het land, telegraafpalen met zich sleurend. Het geheele tooneel herinnerde ons levendig aan den toestand, zooals wij dien vonden bij de door braak van den Zuiderzeedijk. Het rechtsche spoor was in de kuil ter diepte van ongeveer acht meters onder de wagen weggezakt, terwijl het linksche spoor als een brug over het gat in den d(jk hing. Tegen den dijk aan zette zich een tros soldaten schrap om door middel van een dikken kabel de zwaarste brokstukken weg te sleepen en de wellicht nog daaronder liggende reizigers te ontzetten. De leiding van het reddingswerk berustte bij den kapitein der jagers, den heer Van Andel; bijzonder onderscheidde zich hierbij ook lult. Steeahoek. Kapitein Van Andel was met het tweede bataljon van het 4de regi ment infanterie op marsch over Weesp, toen men op eenigen afstand de ramp zag ge schieden. In looppas snelde men naar de plaats des onheils. Een ontzettend gegil en gekerm steeg uit de vernielde wagens op Onmiddellijk begon de troep, die toevallig twee brancards met zich voerde en waarbij ook eenig verplegingspersoneel behoorde, met het verbinden van gewonden. Uit de omliggende plaatsen, in de eerste plaats uit Amsterdam, kwamen spoedig tal van doctoren opdagen, die onder leiding van prof. Hector Treub, de bekende Chirurg welke naar wij vernamen met dezelfde trein reisde, hun moeilijken arbeid begonnen. De gewonden werden op brancards en op de kussens uit de spoorwegcoupé's weg gedragen naar den oever van het Merwede kanaal, en na snelverband opgenomen, voor zoover hun toestand dat eischte, in eenige lichterschepen, die voor den wal lagen en waarin men in allerijl hooi en stroo had gespreid. Spoedig moest helaas op deze schepen de vlag halfstok worden geheschen verschillende zwaar gewonden gaven daar den geest. Andere dooden, wij telden er een achttal, lagen op den dijk, ter zijde van het seinhuis. Sommige dooden waren afschuwe- lijk verminkt. Er waren ook twee jonge vrouwen onder. De lichtgewonden werden op met stroo bedekte boerenwagens weggevoerd. In den trein bevond zich een R.-K. gees telijke, die ongedeerd gebleven was en aan dejzwaargewonden geestelijke hulp verleende. De stoker van den ontspoorden trein, de 29-jarige Willem Cornells Zwart, vertelde aan het Hblddat men op de machine, toen deze, precies halfelf, even voor de brug ge komen was, een gevoel kreeg, alsof de dijk als het ware onder de machine wegzonk. Direct bracht de machinist met alle kracht de remmen in werking, terwijl de leerling- machinist den stoom afsloot. De trein stond direct stilware niet zoo krachtig geremd, dan zou ongetwijfeld volgens onzen zegs man de trein in het kanaal zijn gestort, waardoor de ramp een nog grooteren om vang zou hebben genomen. De locomotief kaüt ïde, en terwijl beide machinisten, die van le locomotief waren gesprongen, door inmiddels toegesnelde hulp waren wegge bracht i'ii verbonden, heeft de stoker het vuur uitgekoold, aldus voorkomende, dat de ketel verbrandde, en vervolgens medegehol- blj het bevrijden der slachtoffers, van wie het meerendeel tusschen de verbrijzelde wa gens geklemd zat. Ook heeft hij nog kans gezien, de pijlglaskranen te sluiten, waardoor voorkomen is, dat de machinisten en stoker door den stoom zijn verbrand. De gefëdde reizigers verhaalden, dat zq een ontzaggelijken schok gevoeld hadden, onmlddelijk gevolgd door een hardverscheu- rend gegil en gejammer. Uit de locomotief 1 sloegen h op. Vele uit de po ongelukte gers, zelfs daar het Versche lectuur in Tragiscl reddingsv passagier de armen De brai man, waai den reizig gedeelte 1 zq zaai reizigers vrijgekom bekneld 1 konden v verminkt passagier En vaa zwaargew stig gewo hevig pij juist daar sonenwag gedeelte onder de ten llgge; van twee en dommi Drie uur kermend volgend. EindelQ een been was slecl lend van legd; zij gelijke to zich wen ren wagen uitsteken, van een \J konden b aannemen zeld was ten wagoi Een ver De plaa te vergeti weer we: der haas gehaald doode ve en breken? gehaald. V neel aan cnzichtba; een brok ingewand) -Het aar 1 vast zagen der den en g Bovendi denyeg. I ongeveer Het lug ongeluk v weersgesti het toone helpers, g Uit de 1 aantal tor hells gesn Zq wen afstand g< doende, de doode: Vele gi Weesp 0; Omtreni te Amstei te deelen: Het me -"~heepsge }t voor maken. Mi slachtoffer Van het si naar het bracht. Na zq huisw, werden n| daar opge onder de den Klovi gekwetste manhuispc terburgwa worden ge het gasthu tal zwaar Het trans; De meeste wonden. Ef» van het E de transp?' van famill looze onz informeere woord te mogelgk de in het offers. Steeds gierlgen sterk poiil huis veor vrq moesl Nog dr gasthuis, de dioden achterzijdr vestibule die alle gezocht die zq vei de droeve steeds vol laten. In dooden. Z nement, ni bleven on 'n Jong Overal hi iemand 0 moest hi leeft niet Een jon zQne echt - hq ha waarin de de ring vr tuiging, di Naar hl vervoerd z O

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2