F Advertentiën. AFBRAAK! Zêltc Tw< UIT DE PERS. GEMENGD NIEUWS. DRIJFRIEMEN. 1 BOEKIOfl, SöllÉÜ f? Electrische SPIEGEL- SCHILDERIJEN FABRIEK C: H. H. LANDBOUWERS ■m «stit mmmm 'diOQ UBA 'l MJIIUDISLE IH. liiiisiiii: JOH, LEUNE&Co,^ ST00MEN - VERVEN JU'BRMK JL SifPERT - BotteÉm. Boerenleenbank „Ouddorp" Twj 0FFII LAID- ER TUINBOUW. INGEZONDEN. TE KOOP een met alle toehehooren in zeer goeden staat en een geheel IJzeren Brug mei leuning en pwrsje zoo goed ajs nieuw, lang 3.60 M., en breed 1 M., bij F. NIEUWL^ND, Smederij en Rijtuighandel, Dirksland, Monstercollectie op aanvraag. Gouds0hesin§e! 173175 ONDER&ETEEKENDE, is aange- steid als jfL €2 MS T voor N.V. G. J. KROL Co.'s Handel in Zaaigra nen te Aalsmeer. 14373 Tevens belast ik mij voor aan*- en verkoop van goedgekeurde ZAAIGRA NEN, b.v. TARWE, ROGGE en WIN- TERGËRST. Aanbevelend, JOUs. VERWEIJ Jlizii., Nieuwe Terp. '1SWÜ»®AX®« ma Z8in Yosrstraat - Melis sant. JPE adres voor DRAÏ^EERBUIZEN met en zonder kragen van de Firma VERKOUTEREN is 14134 TE KOOP aangeboden groote partij nieuwe 2 X 3, 3 X 7, (500 Meter), 500 Meter BaddiDgs, Latten, Tengels, di verse Binten in verschillende maten en lengten. Deur- en Raamkozijnen ook op maat. ijzeren goten, fabrieks- ramen, houten Ladders van 3 tot 7 Meter lang, enz. ADRES GEBSBSiBFS, Nieuwe Zaagmolenstraat, hoek Rotte, ROT TERDAM. B Aug. Bierens, Dordrecht BELGISCHE FOKMEBBIE, Bergplaats Oostzeedijk 200 ROTTER DAM, dagelijks te zien en te koop Raam, Deur, Warande, Bedstee, Spie gel en inrij Deugen, en kozijnen, Hameren Schoorsteenmantels en tegels, Hardgebakken tegel». Waal- IJsel en Straatgteenen. 10000 roode ^kpannen, Planken, Binten, Palen, M rdstee* en meer. Brieiadres: Vrödenoordplein 4Q. All Dit I wordt dan geheel afhankelijk van louter per soonoverwegingen, die bij den een aldus, bij den ander weer anders zullen uitvallen. Van een-zich-gebonden-weten aan een vas ten, boven die eigen overwegingen uitgevon den norm, is dan geen sprake meer. Slechts de weerhoudende en behoudende kracht van Gods gemeene gratie vermag den mensch voor een algeheel wegdrijven jen verzinken in dien stroom van subjectivisme te behoeden. En de mensch hééft zich afgewend van God en Zijn Woord, eeuwen lang reeds, maar niet in 't minst de menseh der 19e en 20 eeuw. Erger dan de dwalingen van een van God vervreemd heidendom waren de theorieën waarmede de denkers dezer eeuwen zich welbewust stelden tegen den God des Bijbels, tegen den Christus der Schriften, tegen de Christelijke levensbeschouwing. En deze the orieën, hoezeer ook onderling verschillend, deden gezamenlijk, in steeds breeder kring, opvattingen ontstaan en invloed verkrijgen, die, tot heerschappij gekomen, noodzakelijker wijze voor het geestelijk-zedelijk leven nood lottig moesten werden. Tot die opvattingen behoorde o. a die, volgens welks onderwijs, „beschaving" en „cultuur" de menschen zóóveel boter zouden maken, dat, naarmate er meer scholen en in richtingen voor wetenschap en kunst geopend werden, gevangenissen gesloten zouden kun nen worden. Als de mensch maar meer zichzelf „bewust" werd: bevrijd uit wettische banden, bevrijd van 'tgepreek van dominees en pastoors; bevrijd uit kerkekiuisters en „clericale" dwin gelandij en vrij en onbedwongen zich .maar „uilleven" kon dan zou de maatschappij wel beter worden, het menschelijk leven pas goed tot z'n recht kunnen komen 1 Want in z'n binnenste was die mensch toch eigenlijk wel goed; „slecht" werd hij „gemaakt" door de omstandigheden, waar onder hij leefde. Daarombegin met bij het kind dat goede, onbedorven leven zich vrij te laten ontwikkelen. Leg 't geen banden aan, laat 't zich „uitleven 1" En maak dan voorts ook de omstandig heden, waaronder de menschen moeten leven, zoo gunstig mogelijkgeef hem wetenschap en kunst, de genietingen welke hij begeert, vroolljkheid en vermakelijkheden ter ver drijving ook van noodwendig in 't leven voorkomende zorgen en verdriet en ge zult ziengeen verloren paradijs, noch toe komstige hemel heeft de mensch meer noodig, zijn leven wordt zoo heerlijk en zoo rijk... Zoo kwam ten slotte ook, in dienst te gelijk van het nuttige en aangename, van onderwijs en vermaak naast de schouwburg, de bioscoop. Bn belangrijk, maar veelszins in ongun- stigen zin, was de rol, welke deze in 't leven ging spelejH Inderdaad zeer nuttig éénerzijds, door het geven van allerlei voorstellingen ten dienste van het onderwijs en de volksontwikkeling, werd ze anderzijds het schier verafgode middel ter bevrediging van de hartstochte lijke begeerte naar sensationeele voorstellin gen, welke begeerte altijd meer geprikkeld dan bevredigd werd. Zoo ging men ook hoe langer hoe meer genieten van allerlei misdrijven, en vooral het jongere geslacht werd niet weinig geprik keld tot het zélf óók eens beleven van aller lei „treffende" gebeurtenissen en tooneelen. Ik bemerk, amice, dat mijn brief te lang zal worden. Zaterdag volgt dus de rest van deze beschouwingen. Groetend, je vriend, HAKA. We lezen in de Standaard onderstaande leuke driestar over de zoo menigmaal dood verklaarde Antithese. Hoe dikwijls is zij in den loop der laatste jaren, naar de besliste uitspraak der vrijzin nige deskundigen, niet alleen op de ster venssponde uitgestrekt geweest, maar, wat meer zegt, morsdood verklaard. Geen linksch blad, met of zonder betee- kenis, of het heeft de doodstijding aan zijn lezers gebracht en er natuurlijk bijgevoegd, dat de dood-verkiaarde heenging zonder be treurd te zijn. Geen politieke slimmeling, of hij heeft in en buiten de Kamer den lijkzang van de antithese gezongen en daarbij verklaard dat het nu toch voor goed uit was. Maar telkens bleek de dood-verklaarde neg te leven en moest de min of meer plechtige begrafenis worden afgezegd; moesten de voorbarig gesloten luiken van 't sterfhuis weer worden opengeschoven, de gordijnen weer worden opgehaald, en dan wandelde de antithese, gezond en wel, ons lieve vader land weer door. Nu ja, maar lang kon ze 't in alle geval toch niet meer maken. Ze mocht dan nog niet dood en begraven zijn, de dag van haar ter aarde bestelling zou zoo heei lang niet meer toeven. En van links fluisterde men dan ook, dat, nu de Evenredige Vertegenwoordiging kwam, het met de antithese eindelijk en ten langen leste gedaan zou zijn. Zie je wel, zei men tegen elkander, ze gaat nu toch werkelijk dood, de Coailiie is uiteen gevallenalles loopt aan de voorma lige rechterzijde op eigen beenenze hebben voor de stembus zelfs geen afspraak met elkaar meer; er komen gloed-nieuwe partij verhoudingen neen, nu is er eenvoudig niet meer aan te twijfelen, het is met de anti these gedaan, en nu voor goed. Men zei 't niet zóó luid als bij vorige gelegenheden; men was dan ook al zoo dikwijls teleurgesteld; doch men kon er in ieder geval nu wel zeker van zijn, dat na 3 JuH het met de antithese uit was. De stembus sprak en wees aan" de drie rechtsche groepen vijftig zetels toe. Het Kabinet van den Volkswil pakte zijn koffers en begon afscheidsbezoeken af te leggen. Er moest een nieuw Kabinet komen. De Socialisten maakten dat ze ertusschen uit kwamen; deze heeren leeren zoetjes aan dat verantwoordelijkheid dragen ook niet alles is. En zoo kwam men dan van linksch vertellen, dat de „Rechterzijde'-' aan 't be wind moest. Doch er werd op gewezen dat de Rech terzijde, in den zin van vóór de stembusuit spraak, niet meer bestond. Er was geen fteeoord getroffen; van een gemeenschappen lijk program was geen quaestleer waren drie losse groepen. „Losse" groepen, riep men van de over zijde; „losse"! maar kom, ge weet beter, want er moge dan al geen accoord zijn ge sloten, er is toch iets anders dat u tenslotte vereenigter is en toen moest het hooge woord er uit er 13 toch altijd nog de antithese. O, zoo; dus die is weer eens niet dood en van haar begrafenis lijkt nog geen sprake. Men kan ter linkerzijde zich nu troosten met den lijvigen bundel lijkredenen eens door te lezen, die aan de antithese gewijd zijn. 't Is zeker stichtelijke lectuur; en kwaad heeft zij de antithese nog nooit gedaan. Laat ons eens opletten, wie nu weer ter linkerzijde aan het kiokketouw gaat trekken, om de antithese uit te luiden. Dat zal bepaald iemand moeten wezen met een zeer bijzonderen Staatsmansblik. Mest. De mestvaalt heet vanouds de goudmijn van den boer, en meer nog dan anders wordt de in den stal geproduceerde mest thans op prijs gesteld. Het mesttekort worat hoe lan ger hoe nijpender, en de boer grijpt daarom alles aan wat hem, naar hij meeat, maar eenlgszins als meststof kan dienen. Zoo ook „Zee of Mosselmest", waarover we laatst schreven. Of deze mest dewijl hij snel ontleedt ook voor wintergranen een vol doend nuttig effect kan hebben, is twijfel achtig; het oordeel hierover van hen, die reeds proeven hebben genomen is ongelijk. Maar overigens wordt „Zeemest" voor een derde uit koolzure kalk bestaande en voorts in hoofdzaak een stikstof mest zijnde (phosphorzuut en kali zitten er zoo goed als niet in) van verschillende zijden krachtig aanbevolen. Vele landbouwers en tal van ver- eenigingen vatten dan ook het voornemen op, om van „Zeemest" gebruik te maken, of althans er een proef mee te nemen. Maar zie, daar vermelden de dagbladen het bericht, dat de Maatschappij der S.S. heeft verboden „Zeemest" als wagonlading aan te nemen. Het heet, dat is om den stank, waarover de Gro ningers zich zouden hebben beklaagd. Een tegenspraak van dit bericht hebben we niet geiezen. 't Is te hopen, dat het onjuist is, of, indien het werkelijk zoo' is, op dit besluit worde teruggekomen. Er moet gemest wor den, zal de productie niet te zeer lijden. Al- Jes moet worden benut, om de voldoende bemesting zooveel mogelijk aan te vul en. Het is ook voor den boer niet pleizierig om in dien stinkenden mest te werken. Maar moeten is ook wat. Men zal dus, in 't be lang der volksvoeding, wat voor liefïtnoeten nemen, wat men in normalen tijd niet zou doen. 't Geldt hier niet slechts een boeren, maar een algemeen belang. Werd het ver voer van „Zeemest" verboden, dan zou men ook wel verder kunnen gaan, en het verbod uitstrekken tot compost en andere kwalijk riekende meststoffen. In 't „Zeeuwsch Land bouwblad" klaagt iemand: „Ons vee gaat weg, ons koren wordt opgevorderd, en nu mogen we ook geen Zeemest meer koopen, om de steden vee en koren te leveren, 't Is treurig! En moeten we dat alles maar goeds moeds verdragen Zoo vraagt de man. We meenen, dat de besturen der landbouwmaat- schappijen hier voor het belang hunner leden moeten opkomen. Helpt geen verzoek bij de Directie, dan moet bfj den Minister van Landbouw worden aangeklopt. Maar mij dunkt, zóóver zal het wel niet behoeven te komen. Want duidelijk zal het voor ieder zijn: Geen mest, geen voedsel. De behoefte aan mest mag ons niet ver leiden tot gebruik van meststoffen, welker waarde twijfelachtig is, waarvan we niet we ten, of we er resultaat van beteekenis van mogen verwachten. Daarom plaatsen we hier de waarschuwing van Prof. j. van Baren te Wageningen, betreffende den z.g. phosphor- zuurmest, welke men in de omstreken van Ootmarsum (Ov.) verkrijgt, door keien die daar worden gegraven, tot kunst mest te vermalen. Prof. Van Baren kwam bij zijn on derzoek naar de mestwaarde tot geen gun stig resultaat. De steenen bevatten tot 15 pCt. fosforzuur, maar het is niet bekend welk deel ervan door de planten opgenomen kan worden. Evenmin is uit proeven gebleken op wel ke gronden en in welke hoeveelheid deze fosforieten aangewend kunnen worden. Prof. van Baren waarschuwt er voor dat men er op bedacht zij, dat wanneer tegen het najaar deze nieuwe meststoffen onder een moeien naam in den handel wordt ge bracht, van het belang en van het gebruik ervan niets bekend is. De Rijkslandbouwleeraar voor Drente de heer Elema, vestigd de aandacht op water planten, welke ais meststof dienst kunnen doen: de in breeden slooten langs de spoor baan en elders in het water groeiende sche ren (wateraloë, aalstiekel, Stratiote.salvïdes.) Deze waterplant is door haar stikstof en kaligehalte bijzonder geschikt ter .bemesting van hakvruchten, als aardappelen (en voeder bieten. Wanneer men ruim zooveel geeft als of met stalmest gemest werd, heeft men op oud land een vrij voldoende bemesting. (De bemestingswaarde van 50,000 K.G. zal onge veer getaxeerd kunnen worden op 2 baal chili, 12 baal katizout, en 2Vi baal super.) Het is de moeite waard bij het steeds nij pender wordende mestgebrek, meer aandacht te schenken aan het verzamelen der scheren uit slooten en plassen, hetgeen in 't bijzon der geldt voor hen, die zulks op eigen ter rein kunnen doen. Men vertelde den heer Elema, dat het opvisschen niet in den zo mer of in den herfst moet gebeuren, wijl dan de plas het volgende jaar en langer ledig zou blijven, Deze practische waarneming schijnt juist; de in het water zwevende piant toch vormt tegen het najaar een knolvormig stengelstuk, hetwelk na afsterving der bla deren op de bodem zinkt en het volgende voorjaar weder uitgroeit. Wordt slechts in den winter en 't vroege voorjaar verzameld, dan zullen niet alleen bedoelde stengelleden voor verreweg het grootste deel in het water achterblijven, doch bovendien de zaden, wel ke 'de plant in den vorigen herfsttijd heeft gehad te vormen. Waar men dus trachten moet il wat mest kan heeten, zorgvuldig te verzamelen, daar wake men er voor geen oogstverlies of schade te veroorzaken door verkeerd of ondoelmatig gebruik van meststoffen. Uit onderscheidene deelen van hei land kwamen klachten over slechten stand der gewassen tengevolge van kalizout. Dit gaf schade bij aardappelen, boek weit, erwten en zelfs op grasland. Dat goedje gebruik jik niet meer, zeiden sommigen, die het voor de eerste maal hadden uitgestrooid. Maar tot die conclusie mag men niet komen dit zou ongerijmd zijn. Wie weet, waaraan het kwaad is toe te schrijven, kan zich best hiervoor hoeden. De oorzaak is gelegen in de groote hoe veelheid chloor, welke het kalizout, evenals het kainïet, bevat. Het eene gewas is hier voor gevoeliger dan hei andere. Boekweit, aardappelen, erwten en tabak toonen zich zeer gevoelig; klaver, bieten c. a. minder. Ook hoort men van chloorsehade niet leder jaar evenveel. De eene partij bevat meer chloor dan de andere, en na veel regenval zal men er ook minder of heeleinaal niet, van hooren dan na een vrij droog seizoen, omdat in het eerste geval de schadelijke stof met het water naar den ondergrond is weg gezakt I Dit is geen nieuws, dat we hier ver tellen, maar er dient nu aan herinnerd te worden. Kalizout wende men aan evenals kainiet: vroegtijdig. Dan is alle gelegenheid voor het chloor om uit de bouwvoor weg te zakken. Dit geschied nadat de kalkdeeltjes in den grond zich er mee verbonden hebben. Zoo verhuizen kalk en chloor samen naar den ondergrond. Van de kalk is dat jammer. Wie dus kainiet of kalizout gebruikt, heeft er om te denken, dat een ruimere kalkbe- me3ting noodig is, omdat de bouwvoor or.t- kalkt wordt. - Het nalaten van een bemesting met kali zout is echter niet noodig, zou een dwaas heid zijn waardoor men zichzelf benadeeien zou. Het tijdig aanwenden is echter-zaak. Men hoeft niet bevreesd te zijn, dat alsdan de kalideelen eveneens zuilen wegzakken deze worden vrijwel geheel in de bouwvoor vastgehouden.C. B. Dinsdagmorgen omstreeks 9'/i uur bevend het aakacneepje de Vrouw Jannetje Cornelia, schipper L. de Snoo, van Hendrik Ido-Am- baeht, zich met een lading oua ijzer op de rivier voor Rotterdam, cp weg naar de Maashaven. Er stond een vrij sterke tegen wind, waardoor het scheepje slechts door laveeren vooruit was te brengen. Op de Parkhaven werd het door een rukwind ge grepen, ging overzij en liep in een oogen- blik vol. Het zonk onmiddeliija. Aanboord waren de schipper, diens vrouw en vier kinderen, n.m. drie jongens van onderschei denlijk 5, 7 en 11 jaar en een tweejarig meisje. De jongste twee kinderen, die zich in de .roef bevonden, gingen met het schip naar de diepte, terwijl het 7-jarig zoontje, dat op de roef zat, daar afgeslingerd werd en eveneens in het water verdween. Ook de sehipper, zijn vrouw en het oudste bind waren te water geraakt, doch wisten zich boven te houden. De schipper zwom naar een roeiboot, die hem opnam en vervolgens overzette aan boord van een Heen-en-Weer boot, die van Charlois kwam. Bemanning van het schip Koophandel II, dat uit de richting Schiedam naderde, redde de vrouw. De soldaat B. Mastenbroek; die zich aan boord van de Heen-en-Weer-boot bevond, sprong gekleed ;te water om den 11-jarlgen jongen te redden. Ook deze werd aanboord van de Heen-en-Weerboot opgenomen. De drie geredden zijn vervolgens naar het bureau der rivierpolitie in de Parkhaven overgebracht, waar zij van droge kleeren zijn voorzien. Naar de N. R. Ct. meldt, zijn Dinsdagna middag omstreeks halfzes uit de Maas tegen over de Parkhaven de lijkjes opgehaald van de 2-jarige Cornelia, den 5 jarigen Cornelia en den 7-jarigen Pieter de Snoo, die bij het zinken van het aakscheepje de Vrouw jannetje Cornelia verdronken zijn. Nadat de rivier politie geruimen tijd tevergeefs had gedregd, heeft men 's middags de hulp ingeroepen van den duiker Van der Kley, wien het ge lukte, de lijkjes te vinden en boven te bren gen. Zij zijn eerst naar het bureau der rivierpolitie in de Parkhaven vervoerd en later van daar naar de Algemeene Begraaf plaats te Crooswijk overgebracht. Een zoet winstje. De heer G. H. te Bar- singerhorn (N. H.) heeft zijne boerenplaats De Hemme, groot 13,61 H.A. met nog 4.59.60 H. A. in den Wieringerwaard en 2.98 50 H.A. in den Schagerwaard, verkocht voor f74.896.52 dat is voor bijna f 34.000 méér dan hij er drie jaar geleden voor betaald heeft. Vleesch door vrees. Een Dordtenaar was eigenaar geworden van een bij de frauduleuze slachting gesneuveld zwijntje. Zonder onge lukken was het vervoer geschied en de dik huid lag geslacht en wel bij den man thuis. Slechts één bezwaar restte het geheele var ken alleen te verorberen. Daar kwam de beurs van onzen vriend tegen op. Hij pro beerde dus een deel te verkoopen. Hij ging het pad op, om koopers te zoeken voor het halve varken. Zorgvuldig werd dit ingeba kerd, en de tocht begon, 't Viel niet mee. De zon scheen warm en het vrachtje woog nog al. Gelukkig ontmoette de koopman een zijner kennissen. Ze knipoogden malkander toe, zijpdra het doek was gelicht, blqkbaar verstonden de twee elkander. De „kennis" wou zijn vriend wel verlichten, en zou wel zorgen, dat het vleesch „geplaatst" werd. Hij zou het maar voor zijn gezin houden. De drager trok blij af, betaling zou wel vol gen. Reeds den volgenden dag ging hij den kooper opzoekenof 't nog al gesmaakt had De „vriend" antwoordde, dat hij het zwijntje toch eigenlijk pi et kon gebruiken, hij wou het maar liever teruggeven, 't Was toch niet erg, zijn vriend kon het gemakkelijk kwijt, 't Beestje werd teruggegeven, maar, o schrik, het had het beste deei van zijn corpus ver loren: een uitgeholde spekklomp restte, maar ham, lever, nieren, carbonnades, alles was weg. Wat was dat varkentje afgevallenDe teleurgestelde begint te mopperen, maar zijn „vriend" duwt hem de deur uit met het welwillende„Als je niet gauw maakt, dat je ophoepelt, haal ik de politie er bij". En de man „hoepelde" op: zonder geld, met zijn deerlqk gehavend varken Een varken gestolen. Toen de landbouwer R., te Muiden bij zijn varkens in het land kwam, telde hij er van de negen slechts acht. Een was spoorloos verdwenen. Na eenig zoeken vond men evenwel dicht bjj den hooiberg een plas bloed: men had het dier in bet land geslacht en meegenomen. Men zij op z'n hoedel Groene zeep. Te Woensel Is 35000 K.G. groene zeep onder een kettinghandelaar be rustende in beslag genomen. Een kouwelijke korporaal. Men schrijft aan het „Hbld'': Om ongeveer halfzeven kwam de trein uit de richting Sittard te Roermond binnen. Met vele andere reizigers stapte ook een infan- terie-korporaal uit, doch de man had reeds geleide bij zich. Immers, het korporaaltje was in Hoensbroek ingestapt, en het bleek bij de visitatie in den trein dat de jeugdige lands verdediger er wel wat erg dik in zat. In de kleeren n.l. Bij onderzoek aan den lijve bleek het jonge mensch maar even behalve het ge wone stel onderkleeten, drie stel nieuw on dergoed bovendien te hebben aangetrokken. Hij had het zoo koud gehad, verklaarde hij. Maar daar het ondergoed ailes nieuw was, geloofde men van die kouwelijkheid niet niet veel, te meer daar het jonge mensch in korte jas met veriof was gegaan. Het gevolg was dan ook dat het korporaaltje mee moest naar de wacht om zich van de overtollige klee- dingstuk te ontdoen. Zeer waarschijnlijk zal het jonge mensch behalve de inbeslaggeno- meu onderkleeten, ook zijn korporaalstree- pen verliezen. De eierhandel. Men schrijft uit Roermond aan het Hbld.: Terwijl men, bij een door de regeering vaslgestelden maximumprijs van 14 cent in de groote steden graag 25 centen meer voor een ei betaalt, zit men ais een gevolg van het vervoerverbod hier en daar op hnt plat teland gewoonweg met de eieren verlegen, zooals blijkt uit een feit, dat zich dezer da gen op een dorp in Limburg voordeed. Daar waren door een ambtenaar een honderdtal eieren in beslag genomen en vanwege de autoriteiten werd den burgemeester opgedra gen om dien voorraad te verkoopen tegen den vastgestelden maximumprijs. De burge meester was echter genoodzaakt te berichten, dat hij geen gevolg aan de opdracht kon ge ven, daar hij in zijn heele gemeente niemand kon vinden, die meer dan 8'/j cent per stuk wenschte te betalen I Opruiing. Te Winschoten is op be vel van den rechtbank in voorioopige hech tenis gesteld A. M. arbeider te Finsterwolde, die beschuldigd wordt, aldaar in het open baar te hebben opgeruid tot een strafbaar feit, door drie militairen, onder wie zfjn zoon, toe te roepen„Jongens, trek het pakje niet aan en neem de wapens niet op, je moest je schamen en geneeren als je het deedtl" Valsche broodkaarten. Te Almelo zijn valsche broodkaarten in omloop. De politie stelt ijverige pogingen in 't werk ota de oorsprong van de broodbons te ontdekken, tot nu toe zonder resultaat. Geen plaats meer? Bij niemand? Zoo vraagt nogmaals „Vacantie Buiten". Niet, dat wij ondankbaar zijn. Ruim 200 kinderen gingen reeds uit. Doch dit is pas de helft. Tweehonderd andere wachten er nog. Zullen we die alle moeten afwijzen? Wat een teleurstelling zou dat zijn, vooral voor de bleekneuzen zeif. Weken lang heb ben ze nu reeds gewacht, gehoopt en uitge zien, of eindelijk de brief zou komen met het blijde bericht: Wij hebben een plaatsje voor U buiten. Denk eens aan de ouders van die kinderen, Zal de stille hoop, nu reeds zoo lang gekoesterd, dat hun zwak kind gedurende ten minste drie weken zou mogen profiteeren van gezonde lucht en voldoende voeding, ijdel blijken te zijn? Of mogen wij hun ouderhart alsnog verblijden meteen gunstig bericht? Komt, gegoede mede-chris tenen, in de gezonde streken van ons vader land, zendt spoedig uw bevestigend antwoord op deze vraag aan het adres: Bureau Va cantie Buiten", van Oldenbarneveldtstraat 16, Amsterdam. Of, is uw hart wel bereid, maar ontbreekt U de gelegenheid een kind gastvrij te ontvangen. Zendt ons dan uw gaven. Voor deze 200 kinderen hebben we nog 2000 gul den noodig. Gode zij dank hielden tot heden de aanbiedingen van gezinnen en de zen dingen van geld met elkander gelijken tred. Een onbekende zond ons f200—. Dezen milden gever bartelijken dank. Een andere onbekende deed ons f 100.— toekomen. Ook hem zij hier hartelijk dank gebracht. Zoo kregen wij voor 100 kinderen f 1000 Nu staan wij echter weer voor een leege kas. Wat moeten we beginnen, als we wel ge zinnen hebben voor onze kinderen, maar geen geld, om ze er te brengen Dat zou toch al te hard zijn. Wie helpt ons verder? Dis zende zijn gave aan het adres van onzen Secretaris, den heer G.MUIJS, le Hugo de Grootstraat 8, Amsterdam. Het Bestuur van „Vacantie Buiten"; J.-Th R. schreuder, Voorzitter. H. A, Scholtz, Vke-Voorzitter. M. muijs, le Secretaris. J. Klopper, 2e Secretaris. J. v d Sluis, le Penningmeester. K. v. d. Berg 2e Penningmeester. Dr. W. J. Kollert J?Algem. Adjunt. In KERNLEDER, CHROOMLEDER, BALATA GUMMI enz. (Fabrikaat T. H. HAAGEN, Rot terdam) worden tegen fabriekspr|s geleverd door 14452 GOEDKOOPSTE en SOLIEDSTE IS ALLEEN GEVESTIGD hoek Hoveniersstraat, ROTTERDAM Telefoon No. 4645. Bezichtig de 3 Eialages. Heeft geen filialen, LIJSTEN in alle soorten op elke maat iaat H Prijscou ant wordt op aanvrage toegezonden 9& Mvnaanwopaia koopt en verkoopt alle soorten Werk- en Drachtige Paarden. Beleefd aanbevelend. 14451 DRAINEURS DTRK8LAND KONINKLIJKE VERVERIJ CHEMISCHE WASSCHERfJ Agentuur: G. Buljsse, Mlddelharnis., P. Both, Dirksland. P.v. Drlel, Sommelsdijk C. de Mooij, Ouddorp. H Simonse, Oude Tonge C. Moerman, Hellevoetsluis. A. Soesman, Nieuw Helvoet. AL wie een vertrouwde Joopend paard, of HIT koo pen wil wende zich tot A. v. MOORSEL, Rotterdam. Walenburgcrweg 88. Telefoon 9087. Ll" 1 a— i ii ui. "i ia»— De Bank leent gelden aan leden tegen 5 °/o 's jaars. Zij neemt gelden op tegen 3 's jaars ook van nlet-leden. Voorschotten kunnen dagelflks worden aan gevraagd b| een der leden van het bestuur. Kantooruren: 5 en 19 Sept. des nam. van 6—8 uur. ten huize van den Kassier 13042 Q. VAN OOSTENBRUGGE. Deze Couran ABONNEME BUITENLAN AFZONDERI 's RIJK De BURG MELSD1JK, van de Per: over het dien klaard en aa ter hand gei Ieder daar dige is ver; de wet bepa Sommelsd betreffende Scheepvaart een gedeelt lig ge.naak De Kapi van de Ste het militaii Stelling en kennisgevir van 14 De 295) bepaa sedert gev (Staatsblad De schip komende i dening gen wel bij sch: den aangei niet het bevelen en van die oe Command. Overtre verorden! gewijzigd No. 128) Aan lijf nletiglng zij, die de volgen. De aan wege het middel v; Deze i stond na De Ka var J. Gegeve ber 1918. Inlever De BUI maakt be Nijverhei van 22 bepaald Eigena granen, alsmede dorschte houders zijn verf dorschen meester gedorscf grammei Eigen; nen, 0li

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2