Zaterdag 31 Augustus 1018 38s,e Jaargang N*. 2120. voor de Znidliollandsclie en ^eenwsclie Eilanden. Tweede Blad. De Oorlog;. WEIDE, Antirevolutionair Orgaan 2 IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen. BUITENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. PIEGEL- en N FABRIEK 61173175 sü®, welke thans rgeiijks loopt, op uleerende (voor aan, zoo- en andere doel- baar ijzeren, ko- indere gebroken morden naadloos 14182 ERKZAAM3EDEI. )evelend, tgensplaat. pareeren van els, alsmede i beleefd aan GH, 14155 Botterdam ETPLATEN ich gemakkelijk a in 't gebruik t cementplatep -a ior overfiakkee oimeisdyksche 81 v h. Gcbrs. Aerssenstraat, 14345 AAF, IDDELHAENIS i werkdag te het maken van ergrootingen. MMU FOKMERM ILLEN, ksteen. Westra, 3 :haap) naehines Ie W. BOEKHOVEN Zonen, Alle fitnfcken voor de Redlef le bestemd, Advertentlën en verdere Administratie frasie«s toe te eenden san de Ut pre vera Dit nummer bestaat tut LAND- EN TUINBOUW. en SOLIEDSTE VESTIQD ROTTERDAM. Bezichtig de 3 :en filialen, en op elke maat msgehingen n Overfiakkee /eg Sommelsdijk, den aangenomen. 14031 asn leden tegea ten 3 jaars. l|ks worden aan- van het bestuur, f- en Zaterdag» 13429 M. Dlrkulenö. en vierkante 14195 onbekleed Man- 1DEN enWERK- bj T. Schilper- n vertrouwde ■d, of HIT koo- nde zich iot A. Vaicnburgcrweg In Goud- rafelzilver, enz. IJK ar adres te rtikelen In yke prijzen stellen wfi BAAR. rende meer firma TEL. 3807. fTERDAM a, Rotterdam. 28 RT 1886. rtikelen. J Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bjj vooruitbetaling. BUITENLAND bfi vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDljK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 121/» Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRï|BAGMORGFN 10 UUR. BOND VAN FLAKKEESCHE LANDBOUW- VEREENIGINGEN. OFFICIEEL. Door de Regeering is thans bepaald na overleg met het Rijkskantoor voor vee en paarden dat huisslachting van varkens zal geschieden op alle plaatsen waar varkens voor eigen gebruik worden gemest. De burgemeesters zijn bevoegd zooveel slacht plaatsen lu hunne gemeente aan te wijzen als zij meenen dat noodig zijn, echter wor den de dagen waarop in de verschillende gemeenten mag worden geslacht vooaf be paald en gepubliceerd, terwijl het slachten geschied onder Rijksveeartsenijkundig toe zicht. Voor het Dagelijksch Bestuur, A. W. KE1JZER, Secretaris. DB TOESTAND. De groote snelheid waarmede de Duitschers tot achter de Somme zijn teruggetrokken, bewijst dat zij de kunst van het manoeu vreeren nog niet hebben verleerd, al geldt het bier dan ook een achterwaartsche bewe ging-manoeuvre. Aan den Zuidelijken kant, waar de overgang het gevaarlijkst was, heb ben zij dien het eerst bewerkstelligd. Verder naar het Noorden, waar de Duitschers een goede dekking hadden, is het trechterveld van den Somme-slag, zijn vermoedelijk de troe pen bij Peronne en Brie nog bezig over de rivier te trekken. Met rusteloozen drang hebben de gealli eerde troepen de terugtrekkende Duitschers nagejaagd, zoodat het Duitsche communiqué van gisteravond reeds melding maakte van voorterrein-gevechten voor onze nieuwe stellingen" tusschen Somme en Oise. Niet op alle punten hebben de Franschen en Engelschen die nieuwe stellingen nog bereikt. Op enkele frontgedeelten bieden de Duitsche achterhoeden blijkbaar nog krach- tigen tegenstand om den terugtocht te dek ken, daar waar hij ongetwijfeld door bijzon dere terrein-moeilijkheden belemmerd wordt. Men heeft de nieuwe linie waarschijnlijk te denken achter de Somme van Péronne tot Oostelijk van Nesle en vandaar langs het canal du Nord tot Noyon. Deze nieuwe linie Is door de geallieerden reeds bereikt ten O. en N.-O. van Nesle, van Cizancourt tot Be- thencourt, en op enkele punten ten Z.-O. van Nesle aan het kanaal. De sterkste tegenstand wordt door de Duitschers nog geboden in den hoek Westelijk van Péronne, waar het overtrekken van de Somme-bocht veel be zwaren natuurlijk met zich brengt. Maar spoedig zullen de geallieerden ook op die sectoren het nieuwe front hebben be reikt. Ondanks de moeilijkheden, waarmede zij te kampen hebben, blijven de maximalisten blijkbaar vol ijver bezig met de verwezen lijking van hun maximalistische idealen en het leggen der grondslagen van den bolsche- wiki-schen heilstaat. In het groot en in het klein. Het oude klokkenspel op den Iwan Wellkij, den machtige, historischen klokkentoren van het Kremlin zal in het vervolg eiken middag de Internationale spelen en 's morgens om 6 uur een „socialisch choraal." Een eenvou dig werkman, zoo wordt er met trots in het bericht bijgevoegd, heeft de noodige veran dering in het klokkenspel aangebracht. Men is te Moskou blijkbaar goed op weg naar den eeredlenst van de rede van Robespierre I Verder is, naar de „Prauwla" meldt door het maximaHsti8che comité een besluit uit gevaardigd, waarbij in alle steden het par ticulier bezit van grond en in de steden van meer dan 10.000 bewoners, van alle huizen en gebouwen wordt opgeheven, waarvan de opbrengst een door de gemeentelijke auto riteiten vastgesteld bedrag overtreft. Hypothe ken van meer dan 10000 roebels, worden on geldig verklaard. Een maatregel, die even eens, mutatis mutandis, herrinneringen wekt aan het revolutie-tijdvak en de periode van het schrikbewind. VERSPREIDE BERICHTEN. Door bemiddeling vooral van den Duit- schen gouverneur-generaal van het bezette gebied in het Oosten van Beseier, die reeds zooveel voor de bevordering van wetenschap en kunst gedaan heeft, is voor drie maanden in Warschau een wetenschappelijke biblio theek opgericht. Ondanks den oorlogstoestand den slechten stand van de boekenmarkt en de moeilijkheden bij de aanschaffing der boe ken, bevat de bibliotheek reeds 6300 deelen, welk aantal regelmatig vermeerderd wordt. De Inrichting is geschied onder leiding van deskundige personen. Er is voor gezorgd, dat op elk gebied de beste werken voorhanden zijn, voorzoover dit mogelijk was. Behalve officieren en per sonen uit de ambtenaarswereld, die thans nog in het veld staan en hun kenni3 willen vermeerderen, maken van de bibliotheekge bruik de gemobiliseerden, die ;ich voor een examen voorbereiden. In de leeszaal liggen 59 tijd schriften en 45 dagbladen van allerlei richting, waaronder Zwitsersche en Poolsche. Brochures over de voornaamste vraagstuk ken van den dag zijn in groot aantal aanwe zig, die geregeld door andere worden ver vangen. Van de bibliotheek wordt een druk gebruik gemaakt. In de drie maanden van haar bestaan werden 300 doorloopende kaar ten uitgereikt, terwijl het aantal bezoekers de 2500 reeds overtroffen heeft. Aan het verslag over de werkzaamhe den van de noodkeukens In de groote ge meenten van Duitschland is het volgende ontleend Van de 363 gemeenten met meer dan 10.000 inwoners, waarover het verslag loopt, had den 50 J over het jaar 1917 bericht gezonden In dat jaar waren aldaar ten behoeve van de volksvoeding werkzaam 1497 oorlogskeukens 121 middenstandkeukens, 629 fabriekskeukens en 581 andere keukens. Van de oorlogskeu kens werd naar verhouding het meest ge bruik gemaakf, want terwijl hun aantal 53 pet. van het geheel bedroeg, leverden zij 75 pet. van het totaal aantal gebruikte porties at. Het meest werd van de keukens gebruik gemaakt in de grootste steden. Zoo werden tn de steden boven 500.000 inwoners op elke 100 inwoners per dag gemiddeld 10. 9 por ties gebruikt, in steden van 250.000 tot 500 000 inwoners 7.3, van 1G0.0O0 tot 250,000 inwo ners 6.7, van 50000 tot 100000 inwoners 7.1 van 25 000 tot 50 000 inwoners 6.2, van 10.000 tot 25.000 inwoners 7.3. In alle steden werd het meest van de keukens gebruik gemaakt in April en Mei, het minst in September en October, hetgeen samenhangt met schaarschte aan brood en aardappelen in het voorjaar. De prijs der porties wisselde af met de Soort der keukens en de groote der steden. In de middenstandkeukens bedroeg hij van 40 tot 100 pf. in de fabriekskeukens gemid deld 60 pf., in de oorlogskeukens van 40 tot 50 pf. en de overige, welke meerendeels phi- lantropische Inrichtingen zijn, niet meer dan 30 pf., terwijf het derde deel der porties gra tis worden afgestaan. De Duitsche noodkeukens, welke eerst in den oorlogstijd werden opgericht, hebben ongetwijfeld zeer veel bijgedragen tot ver betering van de volksvoeding. In het nautische tijdschrift „Hansa" schrijft de-heer Phillipp Heineken, de di recteur-generaal van denNorddeutschenLloyd een artikel over Amerika's deelneming aan den oorlog en de terugwerking daarvan op de Duitsche zeevaart. Daarin heet het onder meer. „Amerika had zich financieel veel te sterk bfi zijn latere bondgenoten geïntereseerd, dan dat het met het geweer bij den voet had kunnen toezien, hoe zij geleidelijk het onder spit dolven. Niet de verscherpte Duitsche duikbootoorlog, maar de gevaar loopende Amerikaansche miljarden waren de eigenlijke beweegreden voor de oorlogsverklaring der Vereenigde Staten, dat kan niet vaak ge noeg herhaald worden". In „Aftonbladet" beantwoordt het vroe gere lid van den Zweedsche rijksdag, de schrijver Ernst Liljedahl, derl aanval, dien de Zweedsche dichter Ossiannilsson onlangs op de Duitsche cultuur deed. Liljedahl komt hier bij tot de volgende conclusie: Wat datgene betreft, waf in gedachten en daden in deze vier bloedjaren geschied is, staan de oorlogvoerende in vele opzichten op een gelijk niveau, maar geen volk strijd als het Duitsche tegen de heele wereld. Hel den vindt men aan beide zijden, maar voor alten verdient hij den naam van held, die in zijn strijd om het bestaan de massa tegen zich heeft. Men denke slechts aan de razende bestorming, die van alle kanten tegen dit alleenbestaande volk, plaats vindt, dat het jaar in jaar uit tegen alle volkeren uithoudt, die tegen hen worden in het veld gebracht. Is niet het aanschouwen van zulk een hel denkamp voldoende, opdat het ridderlijke Zweedsche volk begrijpe, aan welke zijde het behoort te staan. Duitschlaad's zegepraal, zegt de schrijver, beteekent de redding der cultuur van het Germaansche ras en in ver band daarmede de organische ontwikkeling, waartoe het onorganische cultuurcompiex der Entente uit gele, blanke, zwarte en roode rassen niet in staat is. Naar de „Nordd. Allg. Ztg." uit Bern verneemt, heeft de Australische eerste minis ter Hughes tot de Australische troepen een toespraak gehouden, waarin hij het volgende zeide :J „Er zijn thans personen, die óver den vre de spreken, alsof men slechts den mond heeft te openen om hem te verkrijgen; maar gij zoudt evengoed een beker in een droog ri vierbed kunnen dompelen en verwachten wa ter te scheppen, dan dat gij vrede kunt ver wachten in een streek vol wilde dieren. Gij zoudt even goed een menschenmoordende dolzinnige tegemoet kunnen treden om hem over de broederschap der menschen te kun nen spreken, dan dat gij met de Duitschers over vrede praten kunt, v oordat gij hen ver slagen en hun geleerd hebt, dat gij zijn mees ter zijt. Er is slechts één weg tot den vrede, welke daarin bestaat de wereld van den vij and des vredes te bevrijden. Geen vrede i3 mogelijk, vóórdat gij Duitschland het zwaard uit de hand hebt geslagen". Een bedrijfstak, die dit jaar in Oost Pruisen bijzonder opgebloeid, schrijft de „Lokal Anzeiger", is het turfsteken. Overal, waar veen voorhanden is, staan groote en kleine stapels turf. Met deze brandstof uit grootvader's dagen en met de kolen, die de Rijkssfeenkoïencentrale toewijst, hoopt men den Oost Pruislschen winter door te komen. Volgens de binnenkort opgemaakte zeer nauwkeurige statistieken is de oogst dit jaar in Duitschland goed. De vrees, dat de graan bouw onder den verhoogden aanbouw van groente en oliezaden zou lijden, is niet be waarheid. De verbouw van graan is integen- "deel nog gestegen. Dit geldt in het bijzonder voor de belangrijkste der granen, de winter rogge. AÜeen de tarwe geeft een zekere ver mindering, ofschoon deze zeer gering is, waar te nemen. Daarentegen is de aardappel teelt belangrijk gestegen. De met vroege aard appelen verbouwde oppervlakte was een vijfde grooter dan het vorige jaar en ook de teelt van late aardappelen geschiedt over een groo- tere oppervlakte. De teelt van oliezaden heeft een gansch bijzondere stijging ondergaan, welke niet weinig aan de vetvoorzienlng ten goede komt. Van de uitkomsten van den oogst zelf kan op grond der voorloopige schatting gezegd worden, dat gerekend kan worden op een goeden gemiddelden oogst. De korreldracht van het wintergraan is goed en het stroo uitstekend. Het zomergraan is jets achterge bleven, maar dat speelt geen overwegende rol. Voor de haver is de neerslag nog bijtijds gekomen. In het algemeen kan men zeggen dat de oogst dit jaar reeds 15 pet. hooger zal zijn dan het vorige jaar. Het verleden jaar te Leipzig opgerichte Duitsche oorlogseconomisch museum heeft thans zijn eerste afzonderlijke tentoonstelling geopend onder den titel: „Wereldblokkade en oorlogseconomie". De tentoonstelling be vat nagenoeg enkel erzats-artikelen. Van de levensmiddelen zijn monsters tentoongesteld en daarnaast de ersatz-stoffen, welke men er voor gevonden heeft alsmede de grond stoffen, waaruit deze zijn samengesteld. Naast de levensmiddelen zijn op gelijke wijze ver zameld de ersats-stoffen veor technische doel einden en de industrie. Zoo ziet men ersats voor linnen, wol, leder, tabak, enz. Interes sant is eene verzameling oorlogsbrooden, welke aantoont, hoe in verschillende Duitsche steden het oorlogsbrood wordt samengesteld. Een bijzondere plaats is gegeven aan een verzameling „jaarmarkt en oorlog", welke een overzicht geeft van de ontwikkeling der jaarmarkt in vroegeren tijd en gedurende den oorlog. De ingenier Lanninger te Frankfurt a. d. Main schrijft aan de „Köinische Volkszeitung". In den laatsten tijd werd een procédé tot het voortbrengen van kunstmatigen regen uitgewerkt, waarmede men tuin- en veldaan- plantingen van alle soort en grootte in kor ten tijd kan bevloeien en voor droogte be waren. Voor dit procédé behoeft het land niet te worden bewerkt, de planten worden gelijkmatig bevloeid, het bevordert den groei en verbeterd de qualleit. Het systeem, waar voor reeds patent is aangevraagd, is zoo eenvoudig mogelijk en de machines kunnen door aangeleerd bedieningspersoneel ter sterk te van een of twee mannen of vrouwen wor den aan den gang gebracht. In de eerste plaats zullen die landerijen, die dicht bij rivieren, beeken, meren, enz. liggen worde bevloeid. Wanneer er geen water is, iegt men zoo mo gelijk bronnen aan. Bestaat er ergens gevaar van overstroming, dan kunnen de regenma chines gebruikt worden, om het overvloedige water weg te lelden. De cople van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Geachte Redactie! In no. 2416 van uw blad van 17 Augustus 1918, komt een advertentie voor waarbij de „Oude Zwolsche van 1895" publiceert dat „Ieder die paard en wagen heeft loopt elk uur van den dag kans groote schade aan anderen te veroorzaken, deze beloopen soms honderden of duizenden gulden. Deze schade kan bestaan in het aanrijden van personen, met geestelijk of lichamelijk letsel tot gevolg, of schade aan roerende of onroerende goe deren. Dit risico met inbegrip der soms te voeren processen neemt de Oude Zwolsche van 1895 van u over tegen betaling eener geringe premie". Bovenstaande wordt genoemd „Wettelijke aansprakelijkheid tegenover der den", en daarover las ik in de mededeelingen van de Landbouw Onderlinge een artikeltje dat ik zonder commentaren als antwoord kan plaatsen. Wettelijke aansprakelijkheid tegenover der den. Dat is een heele mondvol. En dat lijkt heel verschrikkelijk. We weten het nog wel uit onze eerste jaren. Als we dan de landbou wers aanspoorden toe te treden tot de Land bouw Onderlinge en de Tuinbouw Onderlinge, dan zelden de agenten van de Verzekering Maatschappijen„niet doen I komt bij ons, want wij geven u ook een verzekering voor de wettelijke aansprakelijkheid „tegenover derden". En daar zat ie danWe hebben het hier over die wettelijke aansprakelijkheid al eens meer gehad. Dat zit zóó: als onze arbeider of onze knecht met een wagen uit rijden en dan schade toebrengen aan lichaam of goederen van derden; wanneer b.v. een wandelaar wordt overgereden of een lantaarn paal omver gereden door een niet al te han- digen koetsier, dan zal de patroon worden aangesproken om schadevergoeding. Dat wisten wel al, toen we kinderen waren, dat is niet iets van de laatste jaren. Geen land- of tuinbouwer dacht er vroeger ook maar aan, zich voor dit risico te verzekeren. Maar de maatschappijen, die met hun niet omvangrijke ongevallen en ziekteverzekering tegenover tde L, O. en T. O. een vrij pover figuur maakten, hebben nd 1909 de menschen toegeroepenwij zullen u ook verzekeren tegen het risico van de wettelijke aanspra kelijkheid tegenover derden I Dat klonk als een klok. Toen is in het najaar van 1912, waar de bedrijfsongevalten reglementen van L. O. en T. O. toch werden herzien, gezegd kom, laten wij die wettelijke aansprakelijk heid er ook bij nemen„De kosten daarvan zurllen zóó gering zijn dat dit geen beletsel behoeft te zijn". En zoo geschiedde. Na dien tijd werd weer vijf maal een boekjaar afge sloten en daarom is het nu de moeite eens na te gaan tot welke kosten de wettelijke aansprakelijkheid over die jaren heeft geleid. Bij de L. O. waren die kosten over 1913 f 118.27 Overfiakkee Nihil. 1914 330.38= f2 50 te Stad a/'t Harlngv. 1915 189.74= Nihil. 1916 218,84 1917 357.23 Totaal f Ï214.47. Over deze vijf jaren werd In totaal door de leden der L. O. ruim 108 millioen gulden loon uitbetaald. Zoodat de kosten voor het mede verzekeren der wettelijke aansprake lijkheid hebben bedragen 1 cent per f 1000 loon. Bfi de T. O. waren deze kosten over de jaren 1913 tot en met 1917 in totaal slechts f 2134, terwijl het loonbedrag over die jaren 29 millioen gulden bedroeg. Zoodat het mede verzekeren der wettelijke aansprakelijkheid aan de leden der T. O. heeft gekost 1 cent per f 140G0 loon. We wilden maar zeggen, dat het met die wettelijke aanspra kelijkheid werkelijk niet zoo erg is als men ons wilde doen gelooven. Dankend voor de plaatsing. Hoogachtend, A. W. KEIJZER, Secretaris Afdeellng Overfiakkee Landbouw Onderlinge. Mellssant, 29 Augustus 1918. Stelling Hellevoetsluis, Aug. 1918. Enkele weken geleden heeft er op het schiet- terreln te Oostvoorne een ontzettend ongeluk plaats gehad. Bij het laden van een kanon is een granaat gesprongen, waardoor drie jonge soldaten zoodanig werden gewond, dat er een spoedig ter plaatse overleed en de beide an deren met afgerukte ledematen werden neer- geslingerd. Beiden werd een arm afgerukt, terwijl van de andere armen de handen ge heel, of nagenoeg geheel werden vermorzeld. Ondanks deze verschrikkelijke havening is echter, dank ook zij de zorgvuldige verple ging in het Militaire Hospitaal, na verloop van eenlgen tijd de toestand der belde on- gelukkigen van dien aard geworden dat hun terugkeer in de burgermaatschappij eerlang verwacht mag worden. Maar hoe zullen deze beide slachtoffers van den dienst voor het vaderland terugkee- ren in de maatschappij en in hun omgeving Wie er zich een oogenblik indenkt met welk gevoel van namelooze ellende en ver latenheid deze verminkten het hospitaal zullen uitgaan, met welk een troosteloosheid zij de toekomst van hun jonge leven voor zich zui len zien, die zal met ons instemmen dat er hier tets gedaan moet worden. Ondergeteekenden, vereenigd tot een com missie, hebben gemeend het initiatief te mo gen nemen om deze mannen te helpen in de maatschappij hun weg te maken, zij het dan in een andere richting dan zij aanvankelijk gekozen hadden. De een was tandtechniker, doch wat zal hij zelfs als het Rijk hem in het bezit stelt van de meest geperfectio neerde kunstledematen in zijn oorspron kelijk vak kunnen uitrichten Voor hem moet een nieuwe weg gebaand worden. Of de an dere, die landbouwer is, zijn oorspronkelijke bedrijf nog zal kunnen hervatten, moet de toekomst leeren. De commissie wil hun voorspraak zijn, hen met raad en daad ter zijde staan. Dat zal een niet gering gedeelte van haar taak zijn. Maar zij moet ook in materleelen zin de slachtoffers kunnen helpen nu dadelfik, maar vooral in de verre toekomst, als de tfid ook dat leed zal hebben doen vergeten, al heeft hij het dan ook niet geheeld. Niet dat de commissie zich voorstelt een in flnantieelen zin zorgeloos bestaan aan de slachtoffers te verzekeren. Zij zou dat zelfs uit den booze achten. Alleen het ontwikkelen van eigen werkkracht en energie kan aan deze menschen nog een ze kere mate van geluk brengen. Maar om de slachtoffers in een bepaalde richting te sturen en vooral hun toekomst eenlgermate te verzekeren hun pensioentje zal helaas slechts zeer onvoldoende steun zfin Is er geld, heel veel geld noodig. Wij doen een beroep op uw beurs. Tracht voor deze mannen, die zoo lang voor U hebben gereed gestaan met het beste dat zij hadden, het groote leed, dat zij in dienst van het land, in Uw dienst dus, hebben geleden, althans eenigermate te vergoeden.

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 3