lie Oorlog. BINNENLAND. BUITENLAND. OFFICIEEL 8EDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS De broodkaart van het 64ste tijdvak loopt van Vrijdag- „23 tot en met Donderdag 29 Aug. a.s. De 11e boter- en vefc- week loopt van Zaterdag 24 Augustas tot en met Maandag 2 September. misdadigheid ook en vooral onder de jeugd neemt hand over hand toe; er schijnt, neen niet schijnt, maar het is zoo, een verwildering, een verwording plaats te grijpen en het redelijke leven van alle lagen onzer hedendaagsche maatschappij. Ik begrijp wel, dat-je van mij nog meer verlangt, dan alleen het constateeren van de toeneming der misdaad, van de verwildering en de verwording der maatschappij. Je wilt ook oorzakenje wilt ook weten, welke lessen wij er uit kunnen trekken. Want die toeneming, amice, is zeer verklaarbaar in dezen tijd. Het zou mij te ver voeren daar nu over te gaan schrijven. Je moet het dus maar te goed houden tot een volgende maal. Alleen, een ding moet ik ten slotte nog zeggenEr zijn verschillende oorzaken, maar de grondoorzaak, de hoofdoorzaak, waarom heen alles draait is het verlaten van God en zijn geboden, het stellen van .een andere moraal in de plaats van Gods heilige ordi nantiën. En dit heeft vanzelf geleid tot allerlei denkwijzen, opvattingen en beschouwingen, die op hun beurt weer oorzaak werden van de verwording en verwildering van het gees telijk-zedelijk leven onzer moderne maat- schappij. Maar zooals ik zei, ik kom daarop nog wel eens terug. Misschien in mijn vol genden brief reeds. Gegroet, „HAKA". NEDERLAND EN DE OORLOG. ONZE KOLONIËN. Duitsche bladen geven uittreksels uit offi- ciëele stukken afkomstig van het Russische politieke archief waaruit blijkt dat door de geallieerden aan Japan in ruil voor te bewe zen diensten, ten opzichte van onze Koloniën de vrije hand zou worden gelaten. Verder zou uit het speciaal Journaal van den Russischen ministerraad blijken dat aan den Petrogadschen correspondent van „De Telegraaf" een maandelijksche toelage van 750 roebel werd verleend. EEN ENGELSCH VLIEGTUIG. Tusschen Zuidzande en Nlewvliet, bij de hofstede van Cysouw, is Zaterdagmiddag halt-vijf een Engelsch vliegtuig neer geko men. De twee inzittenden, een Schot en een Amerikaan, zijn geïnterneerd en naar Oost burg gebracht. Het vliegtuig was boven Brug ge aangeschoten. EEN DUITSCHE TWEEDEKKER. Op een weiland nabij de spoorbrug te Brug- genura (Limburg) is Zaterdagmiddag een een Duitsche tweedekker neergekomen. De inzittenden, een officier en een mindere, wer den door de militaire wacht van de brug ge ïnterneerd. De vliegers waren slechts gewa pend met een revolver. De daling geschiedde wegens een defect aan het kompas. Nog meer loggers vernietigd. Zondagmorgen heeft de logger K.W. 102 te IJmuiüen aangebracht de sciieepsboot en de bemanning van den logger Neerlandla 2, K.W. 34. Even later werden door den logger K.W. 145 de scheepsbooten en de beman ningen aangebracht van de loggers Neerlandia 3, K.W. 38 en Stella IJ.M, 237. Alle geredde visscherslieden waren ongedeerd. De K W. 34 en K.W. 38 behoorden aan de reederij M. den Duik, de IJ.M. 237 aan de Visschers- maatschappij Bestevaer, directeur de heer C. vair Wienum Jr, Deze loggers werden door dezelfde duikboot vernietigd, die ook de vier schepen tot zinken bracht, waarvan de op varenden zijn opgenomen op de hospitaal schepen Sindoro en Zeeland. Naar men meldde, heeft de vernietiging plaats gehad Zaterdag morgen tusschen vijf en negen uur, ter hoogte van het Haaksvuurschip. De vernietigde schepen hadden zich al vlsschende enkele mijlen in het versperde gebied begeven. De duikboot-commandant had aan andere loggerschippers een lijstje getoond van de door hem vernietigde sche pen. Men meende er acht of negen op te lezen. De mogelijkheid bestaat dus, dat er nog meer dan de genoemde zeven schepen vernietigd zijn. Nader meldt men uit IJmuiden: Alhier aangebrachte opvarenden van ver- vernietigde loggers hebben meegedeeld, dat het een toeval is geweest, dat niet nog meer schepen als slachtoffers zijn gevallen van de vernlelwoede van den duikbootcommandant. Men had zeer lang werk om de K.W. 169 tot zinken te brengen. Van deze gelegenheid maakten een aantal loggers gebruik, het vischtuig te kappen, alle zeilen Dij te zetten en te ontkomen. Toen eindelijk de K.W. 169 gezonken was en andere schepen aan de beurt kwamen, verschenen de Sindoro en de Zeeland. Veimoedeiijk heeft de duikboot commandant gedacht, dat het oorlogsschepen waren, althans hij staakte het vernielings werk en verdween in de diepte. Aan de bemanningen, die in de booten ronddreven en wier schepen gezonken waren, werd op hun vraag, op welken logger zij zich mochten begeven, door den duikboot- commandant geantwoord, dat zulks nutteloos was en zij gerust in de booten konden blij- "ven, want dat hij alle schepen zou vernietigen. Aan enkele bemanningen had hij tijd ge geven, in de booten te gaan en lijtgoed mee te nemenandere loggers waren zonder waarschuwing beschoten, en de opvarenden daarvan hadden geen gelegenheid, iets te DE TOESTAND. De Engelschen hun offensief eenmaal be gonnen, nebben het de laatste dagen nogal belangrijk weten door te zetten. Uit de eerste resultaten, door de Engelschen met hun aanval behaald, viel reeds te con- cludeeren, dat vooral de Engelsche linker vleugel met succes d$n vijandelijken tegen stand gebroken had en het meeste terrein, want dit blijft onze voornaamste maatstaf ter beoordeeling van de beteekenis der re sultaten, had gewonnen, Het is ook op den linkervleugel, dat de Engelschen den aanval het krachtigst en het meest succesvol hebben doorgezet, en daar door ook den meesten Invloed, op den toe stand hebben uitgeoefend. Tot hoever de Engelsche hun aanval hebben weten door te zetten, blijkt het beste wel daaruit, dat ter wijl zij, volgens de berichten van Zaterdag, nog ten Westen van Irles stonden, waar zij zich toen meester gemaakt hadden van het heuvelgebied, dat daar den omtrek beheerscht, zij, volgens de laatste beiiqhten, vlak voor Bapaume staan, wat een vordering van een goede 7 Kilometer beteekent. Volgens een telegram van Reuter's corres pondent zouden de Engelschen Bapaume en met deze stad ook Thilloy (ten Z-W. van Bapaume) en Qroisilles (ten Z.-O. van Atrecht) veroverd hebben. Het officieele Engelsche avond-communiqé spreekt aan een verovering van Bapaume niet, zoodat het Reuterbericht vermoedelijk weer onjuist of voorbarig is. Mogelijk is ook, dat de Engelschen in Bapaume zijn doorgedrongen, maar later weer zijn teruggeworpen. Dat zou daaruit op te maken zijn, dat het Duitsche avond-com muniqué, nadat in het middag-communi qué was toegegeven, dat de Engelschen vóór Bapaume staan, melding maakt van krachtige aanvallen der Engelschen aan weerszijden van die stad, die mislukt zouden zijn. Daaraan wordt dan echter de mededee- llng toegevoegd, dat Duitsche tegenaanvallen, die ten doel hadden, het verloren terrein te herwinnen, voortduurden. Zoodat dus, on danks de mislukking, ongetwijfeld bsiangrijk terrein voor de Duitschers verloren ging, dat het koste wat het kost, heroverd moest wor den. En dat verloren terrein kan heel goed de stad Bapaume zfc'n. Het Engelsche avond-communiqué maakt, in gedeeltelijke overeenstemming hiermede, melding van het toenemen van den vijande lijken tegenstand, na aankomst van Duitsche versterkingen, en van vijandelijke tegenaan vallen, die mislukten. Daar van de verovering van Bapaume nog niet officieel melding was gemaakt, viel het opnieuw verloren gaan van die stad niet als een succes van den Duit- schen tegen-aanval te vermelden. De Engelschen hebben er dus in de laat ste dagen een belangrijk deei toe bijgedra gen om den Duitschen verdedigingsmuur in het Westen te ondermijnen. En mogelijk staat een nog verdere uitbreiding van hun offensief op het program. De Londensche legerberichten maken im mers melding van succesvolle plaatselijke aanvallen ten Oosten van Atrecht bij Lam- poux en ten Noorden van La Bassée-kanaal bij Givenchy. Men heeft hierbij waarschijnlijk te doen met verkenning3ondernemingen op groote schaal, die als de min of meer ver wijderde voorbeieiding van een aanval kun nen gelden. Op het Fransche front zijn geen belang rijke veranderingen ingetreden. De Franschen oefenen hun voornaamsten druk, zooals te verwachten was, nd" uit tusschen Ailette en de Aisne, waardoor zij-een flank-bedreiging van de Duitsche Vesle-stellingen uitoefenen. Maar vorderingen-van-beteekenls hebben de Franschen nog niet gemaakt. Het eenlg lichtpunt voor de Centralen, waarvan de legerberichten melding maken is het succes, dat de Oostenrijkers in Alba nië hebben behaald. Onder leiding van den bekenden generaal Pflanzer-Baltln, die voor eenige dagen bijna het slachtoffer van een outo-ongeluk was geworden, hebben de Oostenrijkers Berat en Fierie weer aan de Itaiianen ontnomen en daarmee aan den „zegetocht" van de Itali- aansche troepen een einde gemaakt. VERSPREIDE BERICHTEN. Volgens Milaansche bladen heeft men berekend, dat boven Italië in het komende oogstjaar over minder dan l'/i millioen ton hyperphosphaten zal kunnen beschikken tegen 6 J 7 millioen in vredestijd, aangezien de grondstoffen ontbrekenhet vorige Italië zal slechts op millioen tegen 2l/i millioen ia vredestijd kunnen rekenen. In verband daar mede schrijft „II Sole", dat het dringend noodzakelijk is, dat de scheepsruimte, welke aan den invoer van phosphaten uit Italië ont trokken is, wordt vervangen en bovendien nog wordt vergroot, daar anders bij de reeds plaats gehad hebbende verwarming van den bodem ia de komende jaren misoogsten on vermijdelijk zijn. De verwachtingen der Fransche bevol king op een verbeteiing van den levensmid delentoestand, in het bijzonder op een ver hooging van het broodrantsoen, worden wederom verijdeld. Naar uit Bern aan de „Nordd. Allg. Ztg." gemeld wordt, heeft het Fransche blad „Radical" uit vertrouwbare bron vernomen, dat de thans bestaande bepalingen zullen gehandhaafd blijven. De uitkomst van den oogst Is met 50 millioen dubbele centenaars wel heter dan het vorige jaar, maar Frankrijk heeft 80 millioen noodig. Het gebrek aan scheepsruimte beletevenwel het tekort in voldoende mate van overzee aan te voeren. Het zou derhalve een groote fout zijn in de rantsoeneering veranderingen te brengen. Ook half-ambtelijke mededeelin- gen worden de geruchten over verhooging van het broodrantsoen tegengesproken. In de „Vorwarts" schrijft Richard Gadke „Maarschalk Foch heeft onmiddellijk achter elkaar twee groote pogingen aangewend om uit den steliingoorlog in het Westen te ge raken en in den beslissenden bewegingsoor log te komen. Ook bij zijn tweede poging, die met groote snelheid werd ingezet, toen de eerste geen beslissende resultaten had op geleverd, wierp hij zich op de flanken van een Duitsche vooruitgeschoven stelling ten Noordoosten van Amiens tusschen Ancreen Avre. Ook daar kon een snel verkregen vor dering in het verdere verloop resultaten hebben, die hem in den bewegingsoorlog zouden voeren. De aanval, die weder over een breed front was ingezet, had tot eind doel het achterland onzer Aisne stelling, de onderneming stond derhalve in strategischen samenhang met zijn eersten slag en moest de uitwerking daarvan volkomen maken. Men zal Foch het recht moeten laten wedervaren, dat hij in de vier weken van einde Juli tot midden Augustus met goeden veldheers blik en krachtig doorzettingsvermogen zijn best gedaan heeft in den vierjarigen onbe- sllsten steliingoorlog een nieuwe geduchte te verwezenlijken en den oorlogstoestand In het Westen een wellicht beslissende wending te geven. Maar zijn, plannen zijn niet gelukt. Ook hij heeft dezelfde ervaring moeten op doen, die al zijn voorgangers ondervonden hebben. De moeilijkheden om uit den star ren stellingkrijg in den bewegingsoorlog te geraken, zijn ontzaglijk en wellicht onver winbaar. Zoolang de aanvaller niet minstens één zijner eigen flanken vrij krijgt en min stens één vijandelijke flank overvleugelen en oprollen kan, zoolang blijft hij zelf in de banden van den stellingoorlog verstrikt en alle aanvankelijke successen kunnen daaraan niets veranderen. De zware taak is door Hindenburg eenmaal in den Mazurenslag volbracht, sedert dien ia volkomen mate door niemand meer. Zelf3 de aanval bijGorliceiu Mei 1915, zelfs de schitterende aanval bij den Karstijd in October 1917 verstarde spoedig weder tot den stellingoorlog. Ook de definitieve mislukking van den Engelseh-Franschen aanval bij Amiëns-Mont- dldier is voor een moeilijkheid van het mili taire probleem, waarvoor de veldheeren en hunne legers staan, desterneerkenteekenend, waar hier de resuliaten der beide eerste da gen, zooals wij openhartig moeten toegeven, zeer aanzienlek waren. Doch zij waren niet temin niet groot genoeg en stuiten de ver wachtingen der vijandelijke legerleiding in belangrijke mate. Zij kreeg de flanken niet vrij, deze bleven veeleer voor niet-veroverde stellingen hangen. Reeds de vervoegde in zetting van het leger van Humbert op den derden dag van den slag tusschen Avre en Oise dat de vleugelaaaval niet tot het ge- wenschte doel had geleidmen ging tot eén zuiver frontalen druk over, waarvan ditmaal de verrassing ontbrak en waaraan de Duit schers door een tijdige terugtrekking hunner gevechtslinie reeds de dwingende kracht ont nomen hadden. De taaie weerstandskracht der huidige legers trad in een overtuigende sterkte naar voren een gevolg zoowel van hun strijdmiddelen als van hun blijkbare sterkte en hun samenhang. Daarbij komt de geweldige moeilijkheid om over het in tal» rijke kraters uiteengescheurde terrein kanon nen, munitie en verdere benoodlgheden naar den vooruittrekkenden aanvaller toe te voe- r#sn KOHIER VAN DEN HOOFD ELIJKEN k OMSLAG. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1918, gedurende vijf maanden, van den 24 Augustus 1918 tot en met den 23 Januari 1919, ter gemeente secretarie voor een ieder, ter lezing ligt. Sommelsdijk, 23 Augustus 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sommelsdijk brengen ter openbare kennis, dat op 22 Augustus 1918 bij hen is ingeko men een verzoekschrift van A. J. Bouwer van beroep winkelier, wonende te Sommels dijk, om verlof voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank, in de navolgende Iocaliteitende beneden- voor- en achterka mer, van het perceel, kadastraal bekend ge meente Sommelsdijk, sectie B, no. 2370 plaat selijk gemerkt A 158, en gelegen aan den Dubbelen Ring aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwa ren bij Burgemeester en Wethouders inbren gen. Sommelsdijk, 23 Augustus 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. JACHT. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN DE PROVINCIE ZUID-HOLLAND, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dd. 12 Aug. 1918, no. 53; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbende dat involge bovengenoemd besluit: lo. de opening der jacht op klein wild, ver meld in art. 17 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87), voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland is vast gesteld op Zaterdag 31 Augustus aan- staaande met zonsopgang-, 2o. van die opening voorts is uitgezon derd de uitoefening van het jachtbe drijf, vermeld in art. 15, left, e der aangehaalde wet.; 3o. de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts driemalen 's weeks, en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags, mag worden uitgeoefend. Voorts i3 bepaald: a. ten aanzien van het in deze provincie gelegen gedeelte der Stelling het „Hoilandsch Diep en het Volkarak" nabij „de Linie van Ooltgensplaat" onder die gemeente, dat de jacht op klein wild blijft gesloten op het terrein aan de Zuidoostpunt van het eiland Overflakkee (gemeente Ooltgensplaat) ten Westen begrensd door de navolhende lijn van het Noordeiijkulteinde van den Schenkel- dijk in rechte lijn naar het Noordeinde van den waterloop Tweede Hamert-, deze water loop tot aan den Lange weg; het gedeelte van dezen weg tusschen Tweede Hammert en Fittersweg; de Fittersweg; het gedeelte van den Zuiddijk van den Oudenlandschen polder tusschen Fittersweg en Dwarsweg; de Dwarsweg en verder üe perceelscheiding in den Mariapolder en in den Grooten Adriana- Theodorapolder, waarvan het Noordelijk uit einde even ten Oosten van het Zuidelijk uiteinde van den Dwarsweg begint, en het Zuidelijk verlengde daarvan tot aan het Volkerak. Aan bepaalde personen zal voor bepaalde dagen, op aanvrage aan het militair gezag, door dit laatste ontheffing van het verbod kunnen worden verleend, b. ten aanzien van het In deze provincie gelegen gedeelte van het gebied der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, dat voor de terreinen, gelegen in de gemeenten Asperen, ten Zuiden van den Heukelum- schen weg; Ever dingen, ten Oosten van den Poldersteeg; Gorinchem ten Oosten van de Merwede en de Linge; Heukelum, ten Zuiden van den Dwarsweg en eene lijn in het verlengde daarvan, even-' wljdig aan den Nieuwen Zuider-Lingedijk Leerdam, ten Oosten van den Schaikschen dijk en den Schoonrewoerdschen weg; en Schoonrewoerd, ten Oosten van den Kort- gerechtschen dijk niet mag worden gejaagd zonder bewijs van aangifte bij de(n) betrokken Burgemeester(s), waarin de ligging der ter reinen duidelijk is omschreven en waarvan een afschrift aan den Linie-Commandant moet worden toegezonden, terwijl bij het verleenen van machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte en het uitreiken van vergunningen voor het schieten van schade lijk gevogelte in gelijken geest zal moeten gehandeld worden. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede In het Pro vinciaal blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. *s-Gravenhage, 24 Augustus 1918. De Commissaris der Koningin voornoemd, SWEERTS. SOMMELSDIJK.* Op Zaterdag a.s. zullen de Echtlieden J. Blok en T. v. d. Valk, vol gens achterstaande advertentie 52 jaar ge trouwd zijn. Wie helpt dit paar, eerlijke oudjes eens een genoegelijke dag bezorgen Wij hopen dat ze a.s. Zaterdag zien moge dat Sommelsdijk hen niet vergeet. J.l. week slaagde voor de Hoofdacte den heer H. Pen alhier. Donderdag 29 Augustus a.s. zal het Distributiebureau den geheelen dag gesloten zijn. Alhier hebben eenige personen na on derzoek en met medewerking der Rijkskolen- distributie het initiatief genomen een bri kettenfabriek te bouwen. De brikettten zullen worden samengesteld van. bruinkool en fijn kolen, de persmachine zal een kracht ontwik kelen van 500 atmosfeer druk, de benoodigde kracht om de machines te drijven zal 60 P.K. vereischen, en zullen vervaardigd worden door de Ütrechtsche Machinefabriek. Er zal per etmaal 22 ton briketten worden gefabri ceerd, de fabriek zal voor 1 Dec. in werking worden gesteld. MIDDELHARNIS. Tegen eenige jongens is Zondag door de politie proces-verbaal opge maakt wegens het stelen van appelen uit de tuin van den heer C: van Eek alhier. Maandagavond omstreeks halftlen stelde een vreemdeling die onder den invloed van sterken drank verkeerde, zich zoo luidruch tig aan, dat de politie het noodig oordeelde hem in het arrestantenlokaal op te bergen. Door dhr. A. v. d. Stad is een aardap pel gerooid welke het kolossale gewicht had van 2 pond en een Vj ons. De zoon van M. v. d. S. had het onge luk een zijner ribben ernstig te kneuzen doordat de tilt met koren in elkaar zakteen er gedeeltelijk onder bedolven werd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tegen V. is proces-verbaal opgemaakt wegens belee- dlglng van v. d. P. Ter vervanging van gummibanden is door P. van Houte alhier een houten rijwiel band aangeschaft die zeer goed voldoet. Onze dorpsgenoot J. Vesseur zal met ingang van 2 September a.s. als volontair ter secretarie te den Bommel werkzaam wor den. Door S. is dezer dagen in het land een kabelballon gevonderi van Duitschen oor sprong. J)e balion was met enkele letters en nummers beschilderd en had ongeveer een middellijn van 1 M. De belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat na deze week geen gelegen heid tot aanvraag voor huisslachtingen meer bestaat. Als centrale slachtplaats voor deze ge meente is Middelharnis aangewezen. Aange naam voor de menschen, wanneer ze met hun varkentje naar elders mogen gaan. DEN BOMMEL. Deze week is bij de win keliers verkrijgbaar: Op bon no. 34, 1 ons kaas 20 op bon no. 35, 1 ons havermout en op bon no. 36, pond suiker. De winkeliers moeten hun bons a.s. Maan dag 2 September ter secretarie inleveren. Het kohier van den Hoofdelijken Om slag, dienst 1918, zal gedurende vijf maan den voor een leder ter Gemeente-secretarie ter inzage nederliggen. Op bon no. 7 en 8 der zomerrantsoen- kaart, is bij den brandstoffenhandelaar L. Raap, 75 K.G. eierkolen f 1,75 verkrijgbaar. Verleden week moest een varken van den landbouwer J. v. P., wegens ziekte wor den geslacht, het vleesch werd voor de consumptie goedgekeurd, en voor de inge zetenen verkrijgbaar gesteld en wel 1 ons per hoofd. NIEUWE TONGE. G. B. had het ongeluk, zoodanig in zijn hand te snijden, dat genees kundige hulp noodzakelijk was. In het tijdvak van 1 t/m 15 September a.s. Is bij winkeliers verkrijgbaar gesteld l'/a H.G. (ons) koffie. Tot organist in de Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd dhr. S Keijzer. A.s.* Vrijdagmiddag zal de Raad dezer gemeente in het openbaar vergaderen. Onder de te behandelen onderwerpen, zal ook de benoeming van een onderwijzer plaatshebben. DIRKSLAND. Na aankomst van een schip met turf is weder, ook voor diegenen welke kookgas bezitten eenige zakken turf te be komen. De graanoogst is hier zoo goed als afgeloopen, Nog een paar dagen droog weer en de heele oogst is droog blnnengezameld. STELLENDAM. Deze week is alhier ver krijgbaar op boo no. 55 1 ons Havergort, op bon no. 56 1 stukje ongevulde chocoladeen op bon no. 57 en 5 der kinderkaart 2'/, ons suiker, alles per persoon. De visschers alhier hebben de levering van vischafval, kleine garnalen en krabben aan de vischmeelfabriek alhier gestaakt, daar de prijzen van 9 en 3 cent per K.G. zijn teruggebracht op 5 en 2 cent per K G. Voor de groote garnalen werd 5 cent verhooging gevraagd. Zaterdag werden alhier aan hen, die daarvoor in aanmerking -kwamen schoenen en klompenbons benevens een kleine voor raad sajet uitgereikt. Van J. v. d. Velde te Herkingen stierf een beestje, weidende in de Kroningspolder alhier. Het vleesch werd voor de consumptie afgekeurd en onder politietoezicht begraven. Door A. de Jager alhier werd een zee hond gevangen en waarvan de pootjes wer den aangebracht tegen f 3. Uitslag van de keuring van den land storm jaarkiasse 1896 en 1897 op Zaterdag 24 Augustus 1918. Jaarklasse 1897. Gekeurd 10. Geschikt 7. Ongeschikt 3. Jaarklasse 1896. Gekeurd 12. Geschikt 5. Ongeschikt 7. Aan belanghebbenden wordt medege deeld dat vanaf 31 Aug. 1918 na zonsopgang de jacht op klein wild weder is opengesteld. Alhier zijn drie wagons nootjeskolen gearriveerd voor den wintervoorraad en in het magazijn opgeborgen. GOEDEREEDE. De bouwknecht T. T. had het ongeluk, door het maaimachien den top van een zijner vingers te verliezen, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. HELLEVOETSLUIS. In deze week Is ter distributie verstrekt op bon no. 1, 025K.G. suiker, op bon 2, 1 reep ongevulde choco lade en op bon 3, 0,1 K.G. kaas. Bon 3 van de kindersuikerlraart is geldig van 25 Aug. tot 1 Sept. De commissie belast met de uitreiking van schoenen en klompenbons maakt bekend, dat 28 Aug. a.s. aanvraag kan gedaan wor den voor klompen, 'sav. van 7—9 uur in gymn. lokaal der Openbare School. NIEUW HELVOET. De arbeider R. alhier, had het ongeluk van een wagen met aard appelloof te vallen, waardoor hij zijn pols brak. BRIELLF. Bij verschillende winkeliersalhier is in de week van 26 tot 31 Augustus a.s. verkrijgbaar gesteldop bon no. 9 een reep chocolade, op bon 11 een H.G. havergort, op bon 13 en bon 3 v. d. suikerkaart 21/, H.G. suiker, op bon 15, 5 K.G. aardappelen, op bon 17, 3 H.G. kaas. Van de Obligaties der Coöperatieve Brlelsche t Groenten- en Fruitveiling werd dezer dagen uitgeloot de volgende nummers 27-47-64-80. Bij den onderzoekingsdienst te Brlelle werd met 't bevel belast, de luit. ter zee 2de klasse R. Borst van de Marine-reserve. 't Christelijk gemengd koor Excelsior alhier onder leiding van den Directeur de heer L. de Bruijn Is voornemens op eender Woensdagen in de maand September a.s. een uitvoering te geven in de groote kerk, met medewerking van 't alhier bestaande strijkorke st. ROCKANJE. Op de bonboekjes zijn ver krijgbaar op no. 48 V, pond zeep en op no. 49 Va pond suiker. Verslag van de Bazar, gehouden 20, 21 en 22 Augustus 1918, In de Chr. School te ROCKANJE, ten bate van school en kerk. Dinsdagmiddag, half drie, werd de Bazar geopend. De Voorzifter heette al de aanwezige har telijk welkom. Uit beginsel is bij niet tegen een Bazar, doch met het oog op den moei lijken tijd heeft de Spr. veel bezwaren gehad. Dat wij nu toch ons plan verwezenlijkt zagen, is ,in de allereerste plaats te danken aan Mevrouw Boon uit Schiedam, door wier bemiddeling wij een grooten voorraad fijn porcelein, boeken en eenige andere artikelen cadeau ontvingen en door wier vriendelijken raad en voorlichting het geheel er keurig uitzag. Ten tweede bracht de Voorzifter dank aan de Chr. Jongedochtersvereenieing, alhier, die in zeer korten tijd nog veel deed. Ten slotte hoopte Spr. dat Gods zegen op dit werk, tot instandhouding van kerk en school, mocht rusten en ging Spr. voor in gebed. Hiermede ging men tot de ver- kooping over. Beide schoollokalen waren in gebruik genomen. In het eene lokaal .zag men de tafels met artikelen het reeds genoemd fijn aardewerk, handwerken, kieedingstukken, boeken, benevens een koffietafel, en in het andere kon men visschen, grabbelen, spelen aan de sjoebak en ook ontbrak niet een „blaaslust". Den eersten dag werd de Bazar dan ook heel druk bezocht, niet tegenstaande het heffen van 5 ets. entree, door inwoners van ons dorp en uit nabij liggende plaatsen. Woensdagmiddag bezochten ook eenige badgasten van de inrichting „Walestein" de bazar, alsmede den directeur, de Weled. Geb. Heer Jamat, deed van zijne belangstel ling blijken. 's Avonds waren de tafels reeds merkbaar gedund en Donderdagavond ging men over tot het bij opbod verkoopen van de rest. De gelegenheid tot spelen was afgeloopen en de koffietafel ledig. Overgebleven was aardewerk, handwerken, kieedingstukken en een mooi lux kastje. Nadat het laatste artikel verkocht was, werden degenen die geraden hadden naar het aantal in een flesch met boonen, ver zocht even te blijven. Ook was er toen nog gelegenheid tot raden. De inhoud bedroeg 5555 boonen en is precies geraden door mej. Ko. van Herk, van Oost- voorne. Zij kreeg een aardig klokje met 2 vaasjes. Het totale bedrag der netto opbrengst zal nader vermeld worden. SP1JKENISSE. Tegen Donderdagavond 7 uur, is het geheele nieuwe personeel der brandweer van de groote en kleine spuit op geroepen tot het houden van eene oefening. De heer Keizer, ambtenaren ter secre tarie alhier, is als zoodanig benoemd te Zwijn- drecht.

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2