PLAATSELIJK NIEUWS RECHTZAKEN. VERK00PINGEN. GELENGD NIEUWS. De broodkaart van het 64ste stfdvak loopt van Vrijdag 23 tot en met Donderdag 29 Ang, a.s. Van de terpentijnolie productie van Polen heeft men na den oorlog in de krin gen der geïnteresseerden groote verwach tingen, schrijft de .Koeln. Volks-Ztg." van 17 Aug. De behoefte aan terpentijnolie is ge durende den oorlog zeer toegenomen, daar andere oliën moeilijk te krijgen zijn. Polen nu is, hoewel het overigens arm is aan bosschen, van belang voor de productie van deze olie, aangezien het zeer veel deunen bezit, uit welker wortelen de terpentijnolie wordt verkregen. Naar den 12en Aug. uit Gothenburg aan „Svenska Dagbladet" geseind wordt, zegt een telegram uit Kiistiania aan „Göte- borgs Aftonbladet", dat het verkeer in de haven van Kristiania vrijwel is uitgesto:ven. Van eenig geregeld scheepvaartverkeer od het buitenland is geene sprake meer. We! komen de Duitsche stoomschepen nog regel matig aan en af en toe komt ook een Èn- gelsch transportschip, maar de invoer is toch feitelijk dood. Men had langen tijd ge wacht op eene groote warenzending gover de Noordzee en er waren ook berichten in gekomen omtrent groote uitvoerconsenten van Amerika naar Noorwegen, maar andere berichten meldden, dat die consenten waren van de hand gewezen. Naar wij in „Svenska Dagbladet" van 12 Augustus lezen, zijn de onderhandelingen, die sedert eenigen tijd tusschen Zweedsche en Finsche ^vertegenwoordigers werden ge voerd over de voorwaarden van het ruilver keer tusschen Zweden en Finland thans zoo ver opgeschoten dat belden regeeringen een, concept-handelsverdrag is voorgelegd. Het blad verwacht dan ook, dat het sedert iang afgebroken handelsverkeer tusschen de beide noordelijke rijken weldra zal worden hervat. Naar den 17en Augustus uit Kieuw aan de „Koeln. Volks-Ztg." geseind wordt, deelt het Oekrajiensche telegraafagentschap mede, dat men in het Dongebied reeds een begin gemaakt heeft met het aannemen van post- en geldzendingen naar Kieuw, Charkow, Jekaterinoslaw en Poltawa en dat over eene week het postverkeer "naar aile plaatsen in Oekrajiene zal beginnen. In een hoofdartikel in de „Norddeutsche Allgemeine" herinnert Arthur Dix er aan, dat koning George onlangs bij zijn afscheid van de koloniale deelnemers aan de Rijks- oorlogconferentie zijn vertrouwen uirsprak, dat het Brltsche rijk in de toekomst in zijne eigen behoeften zou kunnen voorzien. ;De schrijver vindt het merkwaardig, dat Enge land, welke ligging tegenoyer .Europa zoo buitengewoon gunstig is, zoolang het eene vrijhandelspolitiek drijft, maar waarvan de insulaire afzondering een groot nadeel kan worden, zoodra het zich met tarieven scherp afsluit tot eene dusdanige politiek overgaat. Wat de verhouding tusschen Engeland en zijne koloniën betreft, wijst de schrijver er op, dat Engeland er belang bij heeft, de grondstoffen uit de koloniën zoo goedkoop mogelijk te verkrijgen en zijne industrieete producten, ook aan die koloniën zoo voor- deelig mogelijk te verkoopen. De koloniën daarentegen hebben belang bij zoo gunstig mogelijke prijzen voor hunne grondstoffen, die zij het beste kunnen verkrijgen door de vrije concurrentie in den wereldhandel. Verder hebben zij steeds meer het streven, om hunne producten zelf te bewerken en zich ten dien einde tegen .den invoer van fabrikanten, niet alleen uit andera landen, maar ook uit Engeland te beschermen, gelijk de Engelsche textielindustrie tot haar nadeel ondervind in verband met de invoerrechten, die Indie van de producten dier industrie heft. Tenslotte, zegt Dix, moet men niet vergeten, dat Engeiand op de wereldmarkt maar over één monopolie beschikt, di. de Indische jute. In verband met de ontwikke ling der Duitsche „Ersatz"-industrie zou Duitschland het echter, wanneer Engeiand inderdaad den economischer! oorlog door zet, tot groot nadeel van Engeland, ook wel zonder die jute kunnen doen. Op alle andere gebieden van den wereldhandel heeft Enge land groote concurrenten, in het bijzonder in Noord en Zuid Amerika. De pogingen, Duitschland van den grondstoffenmarkt af te sluiten, schrijft Dix, of beter nog, het van de Engelsche leverancies afhankelijk te maken, moeten tengevolge hebben, dat de Duitsche handel zich met verdubbelde kracht op het aanknoopen van directe verbindingen met Engeland's concurrenten werpt. Hierin kunnen, onder bepaalde omstandig heden zelfs indirecte gevaren voor Engeland's eigen voorziening met grondstoffen liggen, b.v., wanneer Duitschland zich in de toe komst den voorrang verzekert in den handel met de landen in eten omtrek van de Zwarte zee, die tot dusverre bij Engeland's voor ziening een groote ro! speelden. Het feit, dat Engeland's positie op de vrachtenmarkt na den oorlog ernstig geschokt zal zijn, verhoogt den ernst dezer vraagstukken nog aanzienlijk. Met recht heeft de „Eco nomist" er onlangs de Engelsche ministers voor gewaarschuwd, de klok van het eco nomische leven niet terug te zetten. Het wapen van den economischen oorlog zal blijken voor Engeland in hooge mate twee snijdend te zijn. Volgens het „Journal of Commerce" hadden de Vereenigde Staten aan het einde van April 1917 reeds voor ruim 3400 millioen dollar aan oorlogsmaterieel aan de landen der Entente geleverd. Naar aanleiding hier van schrijft prof. Köppe in de „Jahrbücher für Nationalökonomic und Statistik" „De aan een dergelijke, tot nog toe in de financieele geschiedenis ongekende creditee ring verbonden risico is enorm groot en ernstig. Ongetwijfeld paren zij (de Vereenigde Staten) hieraan de hoop, deze landen, vooral Engeland, voor onafzienbare tijden in finan cieel en daarmede tevens in economisch en politiek opzicht afhankelijk van zich te maken. De regeering der Unie verwacht zonder twij fel, in de toekomst een besllssenden invloed op het lot van Europa te kunnen uitoefenen. In ieder geval is het zeker, dat Londen ook na het sluiten van den vrede de eerste plaats op de geldmarkt aan New-York zal moeten afstaan of, volgens de eigen woorden yan den gouverneur van de Bank van Engeiand, Lord Cunliffe, tenminste de eer met New- York zal moeten deelen. De economische machtspositie van Engeland in de wereld, zooals zij voor den oorlog bestond, is daar mede vernietigd. Maar ook de toestand zijner staatsfinanciën zal na den oorlog onder den druk der gouden ketenen, die Amerika het heeft aangelegd, een voortdurend zeer moei lijke zijn. Hij kan niet beter getypeerd wor den dan door de bekentenis, die de kanselier Bonar Lauw op 17 Juli 1917 in het Lagerhuis aflegde: „Niemand mag ook maar één oogen- biik ge'.ooven, dat het land kan voortgaan, in het tempo, waarin dit thans geschiedt, geid uit te geven, zonder ernstige schade te lijden. Wat meer zegt, ik vrees dat deze schade aan het einde van den oorlog nog duidelijker aan den dag zal komen dan thans". SOMMELSDIJK, Donderdagmiddag arri veerde hier een partij zachte zeep, welke Maandag aau de ingezetenen verstrekt zal worden. Voorwaar een uitkomst voor de hulsmoeders, want nu kunnen ze weer v/asschen. Het Kohier Hoofd. Omslag dienst 1918 is van Ged. Staten goedgekeurd terugontvan gen en afschrift daarvan ligt ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage van 24 Aug. 1918 tot 23 Januari 1919. Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie slachtvergunning varkens op Maandag a.s. MIDDELHARNIS.* Proces-verbaal is opge maakt tegen L. J. alhier, wegens verkoopen van zeep boven de maximumprijs, n.l. voor a f2,— per dubbel stuk en a 1.— per enkel stuk, terwijl die stukken zeep moeten wor den verkocht voor 16 cent per dubbel en 8 cent per enkel stuk. Donderdagmorgen werd door een paar graaheontroieurs van een wagen 'eenige zak ken met tarwe in beslag genomen waar geen vervoer bewijs bij was. In de week van 26 Aug., vanaf nam. 1 uur, tot 1.» September is verkrijgbaar op bon 53 250 gram suiker, op bon .*;4 100 gram haver- gort a 27i ctbon 55 250 gram zeep 7 ct., bon 56 100 gram kaas 20 of andere soorten. STA9 AAN 'T HARINGVLIET. De Ge meenteraad is in openbare vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 27 Augs. des v.m. elf ure. Woensdag a.a. zal op den gewonen tijd ten gemeentehuize uitreiking voor brood kaarten plaats hebben. Wijk A. v.m. 10—12 u. O.T., Wijk B. n.m. 1-3 u. Voor het rooien van aardappelen kan aangifte ten gemeentehuize plaats hebben, waar een vergunning te bekomen is nadat de L. C. ter plaatse een onderzoek heeft Ingesteld. Zaterdag is het eerste graan oogst 1918 alhier verscheept. Alle vervoer van aardappelen, ook oogst 1918, is weder verboden. De verordening op het heffen van leges voor de voltrekking van huwelijken i3 goed gekeurd terug ontvangen. In den vervolge is verschuldigd Maandag, Dinsdag tien gul den; Wocnsoag vijftien gulden; Donderdag vijfentwintig guldenVrijdagmiddag en Za terdag vijf gulden en Vrijdag voormiddag vrij. Door dhr. M. v. Dijk alhier is Gierst- melde gezaaid. Het belooft buitengewoon veei. De zaden bevatten 57 71 °/o zetmeel- achtige stoffen, 4 k 5 °/o vet, 17 k 23 ruw eiwit en 4 5 asch. Het is buitengewoon vruchtbaar en een vingerhoed bevattende 2800 zaadjes is voldoende voor U/s are.Delengte der planten varieert van 1.5 tot 2 M. Op bon 9 is verkrijgbaar */s pond suiker en op bon 10 één ons Gort. Sinds verleden week liet de levering van Regeeringsmeel en bloem op zich wach ten, zoodat geen regeeringsbrood verkrijg baar was. Is bekend gemaakt, dat direct na dor- schen ter secreiarie opgave moet worden gedaan van hoeveelheid en soort der ge- aorschte granen en peulvruchten. Op bon No. 7 en 8 der zomerrantsoen- kaart van de brandstoffen is verkrijgbaar 75 K.G. eierkolen a f 1.75. DEN BOMMEL. Dezer dagen arriveerden hier weer eenige manden regeeringsvisch, die onder de ingezetenen werden verstrekt, ook de inwoners van de Zuidzijde, konden deze keer worden geholpen, daar deze nog al eens voor genoemd artikel worden overgeslagen. Landbouwers, die ontheffing van het karnverbod wenschen, kunnen dit zoo spoe dig mogelijk aanvragen aan het Rijksboter- verzamelingkantoor te 's-Gravenhage en het formulier B, dat hun dan ter invulling wordt toegezonden moeten zij weder aan genoemd bureau terug zenden. Deze week is op bon no. 31 bij de win keliers verkrijgbaar gesteld 1/i ons gort, en op bon no. 32, Va ons kaas. Zij die kalkeieren in voorraad hebben, zijn verplicht, hiervan zoo spoedig mogelijk opgave te doen bij den Burgemeester van de hoeveelheid en de plaats waar deze zich be vinden. Hoeveelheden van minder dan 600 stuks komen voor deze opgave niet in aan merking. OOLTGENSPLAAT. Volgende week zal de restitutie van het Regeeringsmeel aan de bakkers plaats hebben. In de week van 26 tot 31 Augustus is verkrijgbaar op bon no. 98 twee ons groene erwten; 99 een half pond suiker; 100 een reep K watta101 een half pond groene zeep. Bon 91 en 92 blijven geldig voorvischen vleesch. Woensdag afhalen sajetbons door volwassenen. OUDE TONGE*. De Gem. Zangvereeniging „Excelsior" hoopt op Zaterdag 31 Aug. 1918 j des namiddags 6 uur (oude tijd) onder lel- j ding van haren Directeur den heer D. Kosten eene zanguitvoering te geven in de Laan van den heer L. Slis te Oude Tonge, bij ongun stig weer in het lokaal der Bewaarschool Oostachterweg. NIEUWE TONGE. J1. week werd door A. v. Alphen Jbzn. alhier, de eerste nieuwe ajuin geplukt, in een zijner tuintjes. Door Zijne Excellentie den heer Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel is bekend gemaakt, dat het vervoerverbod van vlasstrooi niet van toepassing is, op het vervoer van het vias, oogt 1918, van het land naar de opslagplaats van den verbou wer, mits dat vervoer geschiedt langs den kortst mogelijksten weg. Uitslag van de op Woensdag j.l. te ©olfgenspiaat gehouden keuring van de landstorm jaarklasse 1896—'97. Wilde de Polder Jaarklasse 1896. Jan Pieter Willem Jaarkiasse 1897. Ongeschikt Alphen van Hzn. Arie Geschikt Bakker Gerrit Ongeschikt Buth Johannes Geschikt Drooger Willem Noteboom Hendrik Schouwen van Bastiaan Tol van den Leendert N B. 17 personen zijn niet voor den keu- rlngsraad verschenen. Ieder ingezetene, die meer dan 600 kalkeieren in voorraad heeft, is verplicht zoo spoedig mogelijk opgave te doen bij den Burgemeester, van de hoeveelheid en de plaats waar deze zich bevinden. Door den plaatselijken correspondent van het Rijkskantoor voor Vee en Paarden te 's-Gravenhage, de heer T. Holleman aihier is bekend gemaakt, dat verzoeken om huis slachting in deze gemeente, door de gezins hoofden persoonlijk zijn te doen ten zijnen kantore vóór Donderdag 29 dezer. DIRKSLAND.* Wij verwijzen onze lezers naar achterstaande advertentie verhuur tuinen van het Armbestuur van Mellssant, gelegen aan het Poldersweegje alhier. Woensdag 21 en Donderdag 29 Aug. moeten broodkaarten worden afgehaald. Op Woensdag de huishummers van 1 tot 300. Donderdag de andere nummers. Men is ver plicht direct zijn kaarten na te zien, daar anders geen klachten meer worden aange nomen. Alleen op Maandag suikerbons te ver krijgbaar voor kinderen beneden één jaar. Van 26—31 Aug. is verkrijgbaar gort, havergort en zeep. Op 30 Aug. van 9—12 uur carbidbons verkrijgbaar. Nadien worden geen bons meer voor die maand verstrekt. HERKiNGEN. Alhier is deze week met een sleepboot aangevoerd een locomobiel ten be hoeve van den H. v. d. Velde om de dorsch- macbine te drijven. Bij de laatste keuring van Landstormers lichtingen 1895 en '96 zijn van bier slechts 2 personen afgekeurd n.i. J. Betstman Jac.zn. en P. Hoogerwerf. Door de Brandstoffencommissie is be kend gemaakt dat opnieuw verkrijgbaar wor den gesteld 204 stuks turven die afgehaald kunnen worden van de kaai in 6 zakken tegen den prijs van f 3 30. Het juiste tijd stip zal bij omroep nog nader worden be kend gemaakt. Van een wissen dood gered. Bezig met voe ten wasschen gleed deze week een 7-jarig zoontje van J. Kalle in een volle spui water. Doordat niemand meer aldaar zwemmende was, duurde het eenigszins lang voor aleer iemand zich te water begaf en het ventje en meerdere toeschouwers in wanhopige toe stand verkeerden, totdat de Jongeheer M. Dorst zich gekleed te water begaf en het ge noegen smaakte het jongetje te redden. Dit is reeds de tweede maat dat deze M. D. een zoontje van J. K. uit zoo een hachelijke po sitie verloste. Aan niet allen maar toch aan velen is alhier deze week per gezinslid een knot re- geerlngssajet verstrekt tegen den prijs van 60 cent per knot. Was het 1.1. week alleszins levendig met besprekingen over electrische lichtvoorzie ning, thans is het daarmede in totale stilte veranderd. We zullen hopen en verwachten dat het daarom niet minder kansen heeft om verwezentlijkt te worden. Voorzoover ons bekend breidt zich de z.g. „Spaansche Griep" zich alhier niet verder uit en zijn er geen nieuwe gevallen gecon stateerd geworden. MELISSANT. Donderdag 29 Augustus a.s. des v.m. van 10—12 uur wordt ten gemeente huize alhier zitting gehouden tot het afgeven van bonnen voor carbid. De hoeveelheid welke hierop verkrijgbaar is, maakt het rantroen uit voor de maand Augustus. Vrijdag 30 Augustus a.s. des v.m. van 11—12 uur wordt ten gemeentehuize alhier zitting gehouden tot hei afgeven van bonnen voor kindermeel ten behoeve van kinderen beneden het jaar. In de week van 26 tot 31 Aug. zal in deze gemeente verkrijgbaar zijn: op bon no. 92 l'/s ons kaas, op bon 93 V2 pond suiker. STELLENDAM. Van de Gebrs. Visser alhier, werd deze week een beestje uit nood geslacht. Het vleesch werd voor de consumptie goed gekeurd en op bon no. 54 gedistribueerd. Mej. K. J. alhier had het ongeluk haar rechterarm zoodanig te bezeeren dat genees kundige hulp noodzakelijk werd. Van F. Troost alhier werd deze week een varken uit nood geslacht. Het vleesch werd voor de consumptie afgekeurd en onder de grond gestopt. OUDDORP. Dinsdagmorgen is in de na bijheid van den lichttoren het in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van een der manschappen van de Duitsche marine aangespoeld. Uit vele voorwerpen, die op het lijk gevonden werden, o.m. een aantee- kenboekje en een kaart, bleek, dat de ge vondene geboortig is uit Landow a. d. Elbe, en oppermachinist was op een duikboot, die van uit Zeebrugge was vertrokken. Ver van zijn vaderland en familiebetrekkingen is hij in ons afgelegen dorp Donderdagnamiddag op de begraafplaats ter aarde besteld. Eenige manschappen van de kustwacht onder bevel van den luitenant, presenteerden bij het neer laten van de kist in de groeve hun geweren. Een der geïnterneerde Duitsche marine officieren sprak een woord van hulde voor den overledene, terwijl een heer namens het Duitsche consulaat bedankte voorde belang stelling Twee fraaie kransen waren vooruit gezonden, eèn van de Duitsche marine en een van het Duitsche consulaat te 's-Hage, ter wijl een der krijgsmakkers van den doode achter de baar met een derde krans had plaats genomen. Als we een kleine opmerking mogen ma ken, dan is het deze: Konden de dragers niet een stemmiger meer passende kleeding aangetrokken hebben En gevoelden veie van de nieuwsgierigen er wel, iets van, wat het is, zco begraven te worden, ver van|va- derland en magen? HELLEVOrTSLUIS. Tot tijd. adjunct-com missaris bij het loodswezen alhier is geplaatst de Heer A. Woudstra voorheen ais zoodanig te Maassluis. Vermoedelijk zal op 31 Augustus a.s. een vlaggetje te koop worden aangeboden. De opbrengst daarvan zal bestemd worden tot steun van hulpbehoevende Nederlanders, in den vreemde verblijvende. Tot schrijver aan h'et distributiebedrijf alhier is benoemd de jongeheer L. Landheer alhier. Woensdag waren aihier bonboekjes ver krijgbaar tegen den grove prijs van 20 cent per stuk, (een nieuwe belasting die vooral op groote huisgezinnen drukt). Door ernstige protesten van de ingezetenen werd dit bedrag gebracht op 18 cent en la ter op 10 (jent. Nog steeds blijft het een raadsel waarvoor steeds te Hellevoeisluis voor deze boekjes moet worden betaald, daar in andere ge meenten deze gratis worden verstrekt. De heer D. Hopman alhier slaagde voor het machinistenexamen. NIEUW HELVOET. De Directeur van het Levensmiddelenbedrijf maakt bekend dat zij die verhuizen daarvan opgave moeten doen bij genoemden Direcieur. Bij nalatigheid moeten de belanghebbenden daarvan zelfde schade ondervinden. BRIELLE. De heeren R. Schipper onder wijzer aan school No. 1 en J. N. A. de Ruij- ter onderwijzer aan school No. 2 alhier, slaagde 1.1. Dinsdag te 's Gravenhage voor 't examen hoofdacte. Onze klokkenist de heer J. de Klerk, heeft ons aangenaam verrast, door op 't klokkespel voor heel uur te zetten: De Fransche Commandant, en voor half uur: Wij houden ons Brieltje. Deze melodieën zijn door bovengenoemde klokkenist zelf gecomponeerd ter gelegenheid van vroegere gehouden feesten alhier. De Directeur der gemeentegasfabriek alhier maakt alle gasverbruikers nogmaals bekend om toch zuinig te werk te gaan met 't gasverbruik, daar anders 't wel mogelijk zou kunnen zijn dat deze winter een strenge gasrantsoeneering te wachten is. NIEUWENHOORN. Tot leeraar aan de R. H. B. S. te Brielle is benoemd de heer M. Spoon alhier. Op het dak der O. L. School in het dorp zijn looddieven aan het werk geweest. SPIJKEN15SE. Donderdagavond had op de hoeve van den veehouder C. v. Holst eene samenkomst plaats van de nieuwe hoofdlie den der Brandweer, waarbij de groote en kleine spuit om het noodlg onderricht te ontvangen in de techniek. VIESPOLDERS. De vacantie wordt met 1 week verlengd, daar de school nog niet be schikbaar is. Mej. C. M. v. Faassen, onderwijzeres alhier, heeft tegen 1 Sept. ontslag aangevraagd, daar zij benoemd is aan de M. U. L. O. School te Hellevoetsluis. Alhier is lood ontvreemd van debene- dendorpels der schoolramen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van VAN DER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 10 Aug., in Neder land uitgesproken 20 faillissementen tegen 10 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 3 Aug., 1918 595 faillissementen tegenover 594 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Zaterdag 24 Augustus 's avonds 6 uur, zomertijd, te Ouddorp in het logement van Akershoek van klaver 2e slag te velde onder de gemeenten Goedereede en Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Op Maandag 26 Aug. a.s. des nam. 2 uur in het Hötel Meijer te Middelharnis verkoo- plng „yan aardappelen in de Van Pallandt- polder aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op Maandag 26 Augustus 1918, 's avonds half 7 uur (zomertijd) te Dirksland, ter her- berge, van C- de Bruin, van: 071.94 H.A. (1 G. 170 R. V. M.) ajuinzaad 0.80.06 HA. (I G. 223 R.V.M.) aardappelen; 0.90.01 H.A. (1G 288 R.V.M) voederbietenzaad en 0.76.54 H.A, (1 G. 200 R.V.M. hennepzaad, alles te velde, te Dirksland, in polder Dirks land; en 0.27.55 H.A. (180 R. V. M.) Schokkererwten, thans staande aan een klamp op de hofstede van den heer J. N. van Nieuwenhuijzen. Ten verzoeke van den WelEd. Gestr. Heer Mr. A. Zaaijer, als curator in het faillisse ment van den Heer G. Vroeglndeweij. Notaris VAN DER SLUYS. Op Dinsdag 27 Augustus 1918 des avonds ten zeven ure (zomertijd) in het hotel Hob bel te Ooltgensplaat van 10 Aren aardappe len, 1 H. A. hennipzaad en 1.08.50 H.A. aard appelen gelegen aan den Langeweg onder Ooltgensplaat op het huurpand van de Hee ren C. Snijder te Oude Tonge en P. M. van de Capelle te Ooltgensplaat, ten verzoeke van den Weledelgestrengen Heer Mr. A, Zaaijer te Dirksland, curator In het faillissement van den Heer G. Vroegindeweij aldaar. Betaaldag der kooppenningen 1 November 1918. Notaris AKKERMAN. Op Woensdag 28 Augustus 1918, desavonds 7 uur (zomertijd), ter herberge van G. Smits te Stad aan 't Haringvliet: Bruine Boonen en Aardappelen (Eigenheimers en Roode Star) in het z.g. „Oude Steedje", polder het Oudeland, g«.meenfe Middelharnis, ten ver zoeke van den Heer A. J. van Rumpt te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Vrijdag 30 Aug. 1918 's avonds 7'/j uur (nieuwe tijd) verkoop van aardappelen (eigen heimers) te velde staande in den Heeren polder te Oude Tonge, in het Hotel Geluk aldaar. Notaris VAN ISPELEN. Verhuring bij inschrijving van bouw- en weiland, zijnde: 23 22-14 H.A. bouwland, onder Simons- haven, in 10 perceelen, voor één jaar; 22 02 60 H.A. bouwland, onder Zuidland in 7 perceelen voor één jaar; 5 67-40 H.A. bouwland onder Simonshaven in 2 perceelen voor 7 jaren; 1-59-60 H A. bouwland aan den Vinger- l'ngschenweg onder Nieuw-Helvoet; en 9-34-60 H A. weiland, in den Ossenhoek, aldaar, voor 3 jaren. Gesloten inschrijvingsbiijetten in te leveren vóór of op Zaterdag 31 Augs. 1918, wat de landen onder Simonshaven en Zuidland be treft en vóór of op Woensdag 4 September a.s., wat de landen onder gemeente Nieuw Helvoet aan gaat, ten kantore van jonderge- teekende alwaar de voorwaarden ter lezing liggen en inlichtingen verstrekt worden. Notaris C. LOEFF. Woensdag 4 September 1918 'savonds 7 uur (nieuwe tijd) in het logement van P. M. Schipper te Nieuwe Tonge veiling en Woensdag 11 September 1918 's avonds 7 uur (nieuwe tijd) in het logement van J. van Paasschen te Nieuwe Tonge, afslag van: Een huls en schuur aan den Battenoord- schendijk, met het altijddurend erfpachtrecht van den grond te Nieuwe Tonge, kad. sectie B nos. 695 en 696 groot 12 A. 15 cA.; ten verzoeke van de Wed. en Erven C. Roebeling. Notaris VAN ISPELEN. Zaterdag 7 September 's avonds 6 uur (zo mertijd) in het Logement van Akershoek te Ouddorp, verhuring bij inschrijving voor den tijd van 8 jaar ingaande 11 November 1918 ten verzoeke van Human Tanis JWzn. te Ouddorp van: a. 1.19.10 HA. of 2 G. 178 R.V.M.bouw land te Ouddorp in den polder het Oude Nleuwland genaamd „de Oostblok" thans in pacht bij Klaas Grlnwis KrThz. en J. Voogd Mzn. b. 0 89.00 H.A. of 1 G. 281l/a R. V. M. bouwland te Ouddorp in den polder het West-Nieuwland, genaamd „Langewend," thans in pacht bij Dirk en Poulus Voogd Pzonen. Notaris VAN DEN BERG. Niet aan gedacht. Het gebeurde Maandag avond ongeveer 7 uur in een naburige ge meente, vertelt de a.-r. Rotterdammer. Twee militairen en een burger vervoerden op hun fiets §en hoeveelheid meel, nabij den koren molen. Van uit die buurt waarschuwde men een onbezoldigd rijksveldwachter. Zonder pet op of schoenen aan, slaagde hij er in een persoon te grijpen, terwijl de twee anderen er van door gingen De aangehoudene moest nu den zak openen, doch vond het beter dat de man der wet dat deed. Terwijl dit nu gebeurde, ging natuurlijk ook de derde er van door en stond onze veldwachter heelemaal alleen bij zijn zakje meel. Toen de gemeenteveldwachter er aan te pas kwam, vernam hij van den onbezoldigd rijksveldwachter, dat deze, tot overmaat van ramp, totaal vergeten wss den naam van den aangehoudene te noteeren I En hij kon hem toen ook niet meer inhalen. Verdronken. Op Ameland had Dinsdag een droevig ongeluk plaats. Bij het zwemmen werden twee dames door den vloed mede- gesleept. Onmiddelijk begaven zich eenige aan het strand aanwezige heeren te water; een der dames Mej. C.V. uit Groningen werd bewusteloos aan wal gebracht, bij de andere dame mej. S. S. uit Groningen waren helaas de levensgeesten reeds geweken. Bij het red den hebben zich behalve eenige jonge bad gasten vooral onderscheiden de waarnemende commandant van het eiland en een land weer kustwachtsoldaat. Te Wessem is Dinsdag de landbouwer H. in de Maas verdronken. Hij wist raad. De colporteur B. te Zeist zag zijn gasleiding afgesneden, daar hij te veel gas had gebruikt. Hij wist echter zijn binnenleiding met de buitenleiding te ver binden en staagde er aldus in toch gas van de gemeente te betrekken, zelfs gratis. De politie ontdekte het handigheidje echter en maakte na een proces verbaal een eind aan het geknoei. De jeugd en de kettinghandel. Reeds meer malen is er op gewezen, hoe de jeugd het voorbeeld der ouderen volgt en een ketting- handel en speculatie drijft, welke vaak van zeer bedenkelijken omvang is. Zoo verhaalt een belastingambtenaar in 't „Hbld" Bij een zaadhandelaar werd o.m. een on derzoek ingesteld naar zijn boeken. Daaruit bleek, dat andijviezaad, voor f 4 gekocht thans op f 70 stond, postelein voor f 1.60 op f 200 enz, enz. Alles heeft nu waarde, merkte de zaadhan delaar op. Ze koopen selderijzaad dat geen kiemkracht meer heeft, voor bouillonblokjes. Maar u moet niet naar m'n inventaris kjj ken. Wij prijzen alles te hoog, anders schaam je je zoo voor de bank, die je crediet geeft „Alles speculeert," zegt hij wrevelig. „On langs zie ik m'n jongen (vijfden jaar is hij) al maar naar z'n handen turen. „Wat heb je?" vraag ik. Hij Iaat me zien een armband met een gouden horloge. „Hoe drommel kom je er aan?" „Zelf verdiend," zegt hij trotsch. Wat had de aap gedaan Van vriendjes op school uitgevischt wie stille voorraden had van allerlei artikelen, schellak o.a.en

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 4