Zaterdag 24 Augustus 1918. i ipalen. 388te Jaargang N\ 2418 voor de Kuidliollandsclie en Zeeuwsche Eilanden. Tweede Blad. De Otrio|. ntiën tm Antirevolutionair m Orgaan 2 uiu I MEN. IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen. i J EREN OFFICIEEL GEDEELTE. LAND- EN TUINBOUW. BINNENLAND. BUITENLAND. -Dirksland rreerendo prijs areeren van Is, alsmede beleefd aan Rotterdam r», Sfroeben, itsppesa, JMou- in alle maten 14361 EDEREg. lend, Achthuizen. partij mooie zeer geschikt en. W. BOEKHOVEN Zonen, Bubel 2t i dus wet 'edeeld, dat in dit tele- een zending ras van Alkmaar naarHel- adden volbracht, ischen gerust zijn over nsuur. ienaars. De molenaars rbel (bij Weert) heb- aaa het maalverbod 4"s het graan blijven of gebod bestaat. is Zondagnamiddag op Baarle—Nassau nabij uiten de stad de kor- W. Assilie, afkomstig ord. Zijn lijk werd met een spoorbeambte ge- lag een met bloed paar kinderen hebben n den overweg zien iiet veld zien wegloo- s dat de onbekende tast nog in het duis- erdanimer kocht dezer nschen kettiughande- ;ens de mededeelingea ^vattende 480 stukken som van f450. inhoud grootendeeis en ledige doozen ag was echt, zoodat tukken zeep ontving, nsaclie een verboden ïdrogene aangifte bij >!g dat de verkooper behalve wegens be- oigd zal worden we en verkoop boven irljft uit Katwjjk aan van een inbeslag ge- oevolking van onge- ^bben zich relletjes vrouwen, dieteleur- n en daardoor onte- :a te vertrekken, en - zoo werd er gezegd at er vleesch tever- :eft door kalm maar orde weten te hand ten te voorkomen en en. Een aantal miü- roor deze vrouwen, zeer lastig en wei- De militaire autori- hun minderen totaal bouwen en meubels bouw, ingericht tot ndelijk uitf Vrouwen eroepen, vooral opst| er kerke gaan. Dr 1/ die de orde moeten schuldig aan dief- talrea zijn gevlucht, acht in hun onmid- rtegenover schijnen ;eheel machteloos te ien van hooger hand nog erger te voor- •lit Is bemestings- i fling voor het age gratis en 14379 14155 Overflakkee g Sommelsdljk, Ti aangenomen. ARTOG Az„ 14280 DER, BALATA HAAGEN, Rot- K8pr(s geleverd 12921 Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitSetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 12»/i Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zQ beslaan. Advertentlën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. Alle stukken Foor «de HeMie i»es£esn«£, A«tver4euttën eai Tedere Administratie frame® to® te renden aan «Ie Ulê&eTers. Dit nummer bestaat tut Suikerbons voor kinderen beneden het jaar. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat suikerrantsoenen ook verkrijgbaar zijn gesteld voor kinderen beneden het jaar. Voor zoover voor deze kinderen niet reeds suikerbons zijn afgegeven, kunnen deze wor den aangevraagd ten kantore van het ge meentelijk levensmiddelenbedrijL Elke week is één van de bons voor 250 gram geldig. Sommelsdijk, 23 Augustus 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Verkrijgbaarstelling regeerlngsgoederen. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat in de loop van de vol gende week verkrijgbaar zal zijn: Op bon no. 114 Havergort tot een gewicht van 0.1 K.G. Op bon no. 115 Zeep (zachte groene of gele) tot een gewicht van 0.1 K.G. Op bon no. 116 Kaas tot een gewicht van 0.05 K.G. Op bon no. 117 Suiker tot een gewicht van 0.25 K.G. (voor kinderen beneden het jaar zal geldig zijn de bijzondere bon no. 1). Sommelsdijk, 23 Augustus 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Provinciale Bond van Rundveefokvereeni- glngen in Zuid-Holland. Vierde Fokveedag. op Woensdag 11 September op de overdekte Veemarkt te Rotterdam. invraag. Bestond aanvankelijk de vrees, dat door verschillende oorzaken de fokveedag dit jaar niet zou kunnen doorgaan, gelukkig kan worden gemeld, dat de reeks, zeer buiten gewone omstandigheden voorbehouden, dit jaar niet zal behoeven te worden onderbroken. Het waarborgfonds, door het bestuur noo- dig geoordeeld, moge niet geheel volteekend zijn, (kunnen de leden van den bond het bedrag van f 1500 werkelijk niet bijeenbren gen?), het bestuur is langs anderen weg verzekerd, dat een eventueel tekort, tot zelfs het geheele bedrag van dat fonds zal worden gedekt. De inschrijvingen, hoewel wat laat inko mend, zijn zeer bevredigend en als de om standigheden, vooral het weer, nu maar meewerken, zal ook deze fokveedag kunnen slgggfl. Als terrein is dezen keer gekozen de overdekte Veemarkt, en als dag de Woens dag, het eerste mede om de belangrijk min dere kosten dan voor een bijzonder in te richten terrein, het tweede omdat een dag, niet samenvallend met de Veemarkt te Rot terdam, aan de echte belangstellenden allicht aangenamer zal zijn. Het programma is wat de aigemeene voor waarden aangaat, niet gewijzigdde toeslag regeling voor opbrengst en afstamming even eens zoo gelaten, In afwachting van de ko mende regeling van dit zeer moeilijke vraag stuk voer het geheele land. De gevraagde klassen zijn in hoofdzaak gelijk aan die van vorige jaren, nieuw zijn de klassen: V. volbloed stierkalvereir, geboren tusschen 1 Februari en 1 Juni 1918; XIII. volbloed kuiskalveren, geboren tus schen 1 October 1917 en 1 Juni 1918; XVIII. vijf volbloed stierkalveren geboren tusschen 1 October 1917 en 1 Juni 1918, afstammende van één vader; XIX. vijf volbloed vaarskalveren, geboren tusschen 1 October 1917 en 1 Juni 1918, afstammende van één vader. Da prijzen zullen bestaan uit diploma's, behalve in de klassen I en II en in de col lectieve klassen, waar de eerste en tweede prijzen zullen bestaan uit resp. zilveren en bronzen medailles, terwijl in de klassen XIVa, XX en XXI een eereprijs (verguld zilveren medaille) zal worden toegewezen. Dit laatste, omdat deze klassen inzake de fokkerij wel als de belangrijkste beschouwd mogen worden. Klasse XIVa toch bevat de keurverzameling van fokvereenigingen en fokkers (minstens vijf in de fokvereeniging of zelfgefokte koeien) Klasse XX minstens drie volbloedafstammelingen van ééne koe, met of zonder deze stammoeder. Klasse XXI minstens zes, door één fokker gefokte vol bloeden, ouder dan 1 jaar. Ook nu moet ik weer alle fokkers van zwartbont vee in Zuid-Holland en belang stellenden uit het geheele land opwekken toch vooral deze fokveetentoonstelling te bezoeken, nergens vindt men toch beter beeld van den stand van de veefokkerij in Zuid-Holland en nergens kan men beter beoordeelen, of men daarmee op den weg van den vooruitgang is. Deze tentoonstelling zal, met 400 in geschreven dieren, alles stamboekvee, tevens voor aankoop, in 't bijzonder van volbloed jongvee, de beste gelegenheid bieden60 stierkalveren zijn aangegeven. Woensdag 11 September dus nu reeds vrij gehouden voor den fokveedag.V. NEDERLAND EN DE OORLOG. Wat de landbouwers voor de voeding van eigen vee mogen houden. De Minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat den landbouwers die de z.g. invorderingsbiljetten hebben ingev. en ingel. per stuk voor het tijdvak van 15 dezer tot en met 30 April 1919 ten hoogste de volgende hoeveelheden, welke zijn vast gesteld in overleg met het Nederiandsch-Land- bouw-Comité, gullen worden gelaten van de door hen verbouwde granen en peulvruchten welke hoeveelheid uitsluitend mogen worden gebruikt voor de voeding van eigen vee: le. voor officiéél erkende en bij de provin ciale kantoren voor veevoeder bekende dek hengsten 900 K.G. 2o. voor landbouwpaarden boven de drie jaar 100 K.G.- 3o. voor paarden beneden de drie jaar 400 K.G. 4o. voor officiéél erkende en bij de pro vinciale kantoren voor veevoeder bekende dekstieren 400 K.G. 5o. voor koeien 400 K.G. 6o. voor jong hoornvee 1G0 K.G. 7o. voor varkens boven 50 K.G. 300 K.G. 8o. voor varkens beneden de 50 K.G. 150 K.G.,; 9o. voor biggen beneden 2 maanden niets lOo. voor geiten niets; 11 o. voor pluimvee niets; 12o. voor schapen, behalve de wadkwel- derschapen en de Texelsche schapen niets; 13o. voor de wadkwelderschapen en de Texelsche schapen 50 K.G. Voor de nummers 1, 2, 3 en 13 zullen ha ver en veldboonen, worden gelaten en, zoo deze niet in voldoende hoeveelheid door de landbouwers zijn verbouwd, zal het ontbre kende kunnen worden aangevuld met door die landbouwers verbouwde gerst. Voor de nummers 4, 5 en 6 zal gerst worden gelaten, zoo deze niet in voldoendehoeveelheid door de landbouwers is verbouwd, zal het ont brekende kunnen worden aangevuld met veldboonen en haver, door deze landbouwers verbouwd. Voor de nummers 7 en 8 wordt geen haver doch worden uitsluitend veldboonen en gerst gelaten. Het voeren van haver aan varkens is ver boden. Indien de landbouwers niet voldoende hoe> veelheden haver, gerst of veldboonen hebben geteeld om hun vee de bovengenoemde hoe veelheden te geven, kan een gedeelte van het ontbrekende worden aangevuld uit de distributie van veevoeder, wanneer daarvoor veevoeder beschikbaar is. De provinciale kantoren voor veevoeder of de regeeringscomrnissarlssen zulien zoo spoe dig mogelijk kaarten uitreiken, waarop met inachtneming van de bovengenoemde maxi ma, de hoeveelheden en soorten veevoeder worden gelaten, alsmede de datum, waarna door de landbouwers weder aanvraagbiljetten mogen worden ingediend voor de verkrijging van veevoeder uit de distributie. De regeeringscommissarissen voor de Rijks- graaninzameling hebben het recht om, indien een landbouwer niet voldoende medewerkt bü de naleving van de voorschriften van den minister van landbouw, nijverheid en handel betreffende de landbouwproducten, of indien een landbouwer deze voorschriften tracht te ontduiken, den aan hem gelaten hoeveelheden geheel of gedeeltelijk op te vorderen. Mocht een landbouwer, doordat hij door den aard van zijn bedrijf beschikt over veel bijvoeder, als hooi, voederbleten, enz. de hooger genoemde hoeveelheden voor de voe dering van zijn vee niet geheel noodig heb ben, dan is hij verplicht het gedeelte dat hij niet noodig heeft, bij de regeeringscommis sarissen in te leveren. Daar nu nog niet kan worden geraamd hoe de voedselpositie in Nederland na 1 Mei 1919 zal zijn, kunnen de hoeveelheden, welke na dien datum tot aan den nieuwen oogst zul len worden gelaten, nog niet worden vast gesteld. Voorloopig ligt het in de bedoeling na 1 Mei 1919 voor de op dezen datum bij de landbouwers aanwezige dieren de volgende hoeveelheden per stuk vee te laten en wel uitsluitend voor die streken, waar dit noodig zal blijken: 1. voor officieel erkende en bij de Rijks- aantoren voor veevoeder bekende dekheng sten 300 K.G. 2. voor landbouwpaarden boven de drie jaar 150 K.G. 3. voor officieel erkende en bij Rijkskan toren voor veevoeder bekende dekstieren 100 K.G. 4. voor varkens boven 50 K.G. 100 K.G. 5. voor varkens beneden 50 K.G. en ouder dan 2 maanden 50KG. Voor de andere onder bovenstaande ru brieken niet genoemde landbouwdieien zal na 1 Mei 1919 geen veevoeder worden ge laten. (St. ct.) De Noordam. Uit Batavia wordt ons geseind De Noordam brengt op haar terugreis naar Nederland een groote hoeveelheid cacaoboo- nen en olie ten behoeve van de Nederland- sche regeering mee. Graan uit Amerika. Reuter seint uit New-York: Op verzoek der Nederlandsche regeering heeft de War Trade Board toegestaan, dat de Nieuw-Amsterdam 10,000 ton graan naar Nederland zal meenemen, op voorwaarde, dat het stoomschip bij zijn volgende reis een lading voor de Belgische Reliefcommissle zal vervoeren. DB TOESTAND. „De krachtige aanvallen ten Noordwesten van de Oise, die de Franschen in die buurt een aanmerkelljken vooruitgang bezorgden, zijn gevolgd door een geweldigen stormloop tegen de Duitsche stellingen aan de Oostzijde van die rivier. Dit is geheel overeenkomstig hetgeen wij tot dusverre van de methode van maarschalk Foch hebben gezien. Hij blijft niet lang op een eenmaal aangevallen front stuk naknagen, maar nauwelijks is zijn offen sief tegen een bepaaid vak voldoende aan den dag getreden, dat de vijand zijn tegen maatregelen zou kunnen treffen, of hij valt al weer aan op een naburig vak. Zoodoende dwingt hij den vijand overal op zijn hoede te zijn, en ontneemt hij hem den tijd, om zich voor te bereiden op een tegenstoot, die hem het verloren initiatief zou kunnen her geven. Want daarom is het wel, waar het bij den tegenwoordigen grimmigen strijd in Frankrijk om gaat. Van Maart tot half Juli streefden (tie Duitschers naar een beslissing in het Westen, en zij brachten den tegen standers geweldige slagen toe. Dat streven heeft het tegenoffensief van Foch volkomen gefnuikt. Het heeft niet de geringste kans op verwezenlijking meer. Daarbij hebben de Duitschers het initiatief verloren. Wel doet de Duitsche berichtgeving krampachtige po gingen om het anders voor te stellendoor hun strijdkrachten te sparen zouden de Duit schers, in het groot gezien, nog steeds het initiatief hebben, maar dat dit slechts praat jes blijven, daarvoor wil Foch blijkbaar zorg dragen door een aanhoudende voortzetting van zijn aanvallen, rechts en links. Hij spaart daarbij zijn manschappen minder dan de Duitschers doen, dat is waar. Doch keerde hij tot werkloosheid terug, spoedig zouden de Duitschers hem het initiatief weer afhan dig maken." Aldus begon de overzichtschrijver der N. R. Ct. zijn beschouwing over het Westfront in het Woensdagavondnummer, bij het begin van het tweede offensief van Foch. Er wordt verwoed gevochten. De Franschen beginnen de vruchten te plukken van den hardnekkigen en rusteloozen druk, dien zij in in het front en op de flank van de Duitsche stellingen tusschen Bray en Lassigny hebben uitgeoefend. Een der groote steunpunten van die stellingen Is in hun handenLassigny is door hen bezet. Tegelijkertijd hebben de Franschen de directe bedreiging van Noyon verder toege spitst. Tusschen de Oise en de Aisne hebben zij hun posities opnieuw over een vrij aan zienleken afstand vooruit gebracht, zcjodat zij nu tusschen Sempigny en Pontoise aan de Aisne staan en Noyon van zeer nabij dus bedreigen. Deze stad zal derhalve door de Duitschers moeilijk als een steunpunt voor een nieuwe achterwaartsche linie gehand haafd kunnen worden. Aan de andere zijde van het front tusschen Oise en Aisne hebben de Franschen hun linies ten N.W. van Soissons vooruitgebracht daar dringen zij op het plateau van Juvigny aan, dat daar een krachtig bastion vormt voor de Duitsche stellingen. Volgens een Reuterbericht zouden de Franschen zich op dat frontgedeelte reeds meester hebben ge maakt van La Vallée, dat bijna ten Noorden van Soissons aan de Aillette gelegen is. Maar ten opzichte van niet-officieele berichten, men weet het, dient het grootste voorbehoud in acht te worden genomen. Met de gemaakte vorderingen intusschen hebben de Franschen toch reeds de flank dekking, die de stellingen ten N.W. van Soissons vormen ten opzichte van het Duit sche front aan de Vesle verder afgebrokkeld en ondermijnd. Zoodat ook dtidr dus een in eenzinking van den Duitschen verdedigings muur meer en meer tot het mogelijke, of zelfs waarschijnlijke gaat behaoren. De Franschen hebben Woensdag met hun aanvallen en de resultaten, daarmede bereikt, de kansen op een gecombineerden terugtocht van de Duitschers aanmerkelijk vergroot. Over de aanval der Franschen tusschen Oise en de Ai3ne, seinen de correspondenten van de Lokal-Anzeiger en van de Vossische Zeitung, dat dit nu voor de Franschen net zoo'n nederlaag is, als voor de Duitschers de mislukte aanval beoosten Reims was. Die mislukte aanval beoosten Reims, men her innert het zich, was het keerpunt in de veld tocht van 1918. Die mislukking stelde de Franschen in staat, hun tegenoffensief te beginnen, dat daarna zulk een verbluffend succes heeft gehad en het initiatief aan de Duitschers heeft onrukt. Nu zou dan de Fransche aanval van den 20sten juist zulk een échec voor de geallieerden zijn. De eerste linie was maar dun bezet en daardoor werd de aanvaller verlokt tegen een tweedè, op zijn ontvangst voorbereide, linie op te tornen, waar hij bloedig werd afgeslagen. Zoo mel den bovengenoemde correspondenten. Wat hun mededeeling omtrent de verdedi ging in de tweede linie betreft, de Fransche berichten bevestigen haar. Zij weiden zoo uit over de hardnekkigheid van den tegen stand, dat men er gerust een erkenning in kan zien van ds bloedige verliezen, die zij zelf geleden hebben. VERSPREIDE BERICHTEN. In een bespreking van Lloyd George's rede over fyet aandeel van Engeland in den oorlog zegt .The Economist" van 10 Augus tus onder meer: .Hij (Lloyd George) wees er op, dat iedere oorlog met een vrede moet eindigen". Maar hij liet een mooie gelegenheid voorbijgaan om aan te toonen, dat de vrede, waarmede deze oorlog zal eindigen, een werkelijke vrede moet zijn en niet in een toestand van verkapte vijandigheid mag worden veranderd door den ,econom ischen boycott, dien het ministerie van informatie thans propageert met de geldmiddelen, die de belastingbetaler het ter beschikking heeft gesteld". In een artikel, getiteld .De dreigende' Protectie" in het nummer van den „Econo mist" van 10 dezer lezen wij het volgende: De Geallieerden zullen grondstoffen noodig hebben als nooit te voren en de twee landen Frankrijk en België, die daaraan bet meeste behoefte zullen hebben, zullen ook over de geringste hulpmiddelen van zlchzelven be schikken. Wij moeten, naar de premier ge zegd heeft, in voortdurende en algeheele overeenstemming met onze bondgenooten blijven, maar geen redelijk mensch kan ver wachten, dat zij het geheel eens zullen zijn met eene politiek, die de laagste plaats in de prioriteitstabel geeft aan die landen, die het meest te doen hebben in de periode de reconstructie. En wanneer wij geen reke ning houden met de wenschen onzer bend- genooten en het beste uit de hulpbronnen van ons rijk voor onszelven behouden, zal er niets zijn wat onze bondgenooten belet, onder elkander verdragen met preferentieele en beschermde rechten te sluiten en die zelfs met de neutralen aan te gaan, waar door onze positie, wat betreft de voorziening met de noodzakelijke grondstoffen, slechter zou worden dan die van onze naburen. Pre ferentieele rechten tusschen de deelen des rijks onderling bij den invoer van grond stoffen zullen een einde maken aan de over eenstemming tusschen de Geallieerden onder ling en leiden tot het vormen van elkander vijandige combinaties binnen en buiten het tegenwoordig bondgenootschap. Zelfs de „Times" heeft publicatie gegeven aan een waarschuwing van de zijde van haren cor respondent in Washington, waarin gewezen werd op de ongerustheid, die men in Ame rika voelt met het oog op de eventueele entwikkeling der Engelsche politiek. In Roemenie is eene grootere opper vlakte met tarwe beplant dan In Duitschland, schrijft Arthur Dix in de „Nordd. Allg. Ztg", maar de productie per H.A. is slechts half zoo groot. Desniettegenstaande behoort Roemenie tot de belangrijkste productielan den. Bij eene behoorlijke ontwikkeling van den landbouw met behulp van kapitaal en moderne machines openen zich hier dus nog enorme toekomstmogelijkheden. Wat de invoer van tarwe naar Duitschland betrof, nam het in de jaren 1911/13 gemiddeld met 33 millioén mark de vijfde plaats in na Rusland, Amerika, Argentinië en Canada. Aan mais betrok Duitschland uit Roemenie voor 16,7 millioen. Bij engere handelsbetrek kingen tusschen beide landen, schrijft Dix, kan Roemenie echter de grootste malsleve- rancier van Duitschland worden. Zeer belangrijk, vervolgt de schrijver, kan voor Duitschland de productie van oliehou dende vruchten worden. Immers heeft zich onder den invloed van de iandbouwbeamb- ten van het militaire bestuur de opper vlakte, die met deze boomen beplant was, reeds meer dan vertienvoudigd Ook de vruchten- en wijnbouw, de veeteelt en de tabaksbouw kunnen voor Duitschland van veel belang zijn. Zeer belangrijk is het, zegt de schrijver, dat de Roemeensche boer door het Duitsche bestuur gedurende den oorlog de gelegenheid is geboden, zich financieel op te werken en onafhankelijk te worden en dat de nieuwe regeerjng van plan is, be langrijke agrarische hervormingen door te voeren. Ging voor den oorlog nauwelijks een twintigste van den Roemeenschen totaaluit- voer naar Duitschland, besluit Dix, in de toekomst zullen wij in de eerste plaats komen, waardoor wij voor een aanzienlijk gedeelte van de producten, die Roemenie leveren kan onafhankelijk zullen worden van den invoer van overzee. Naar de „Schleslsche VolksZeitung" verneemt, zou het Russische gezantschap in Berlijn voorgesteld hebben, een compensatie- handel tusschen Duitschland en Rusland te openen. Duitschland zou dan [aan Rusland hoofdzakelijk steenkolen en bruinkolen leve ren en eventueel zijn invloed bij de Oekrajiensche regeering gebruiken, opdat ook deze aan Rusland bepaalde hoeveelheden leverde, waartegenover Rusland grondstoffen voor de textielindustrie, oliën, vetten, en andere grondstoffen zou leveren. In Berlijn was men principieel niet ongeneigd, hierop in te gaan, maar tot een definitief besluit was men niet gekomen. Ook de leverancles aan Finland zulien op dezelfde basis plaats vinden. Êk

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 3