L L Wl BEI LINDE KALK DRIJFRIEMEN. 8EËEÜD NIEUWS. OLIEGOEDEREN LAND- EN TUINBOUW. Ailvertentiëii. i Kunstmestbandel - Dirksland levert U tegen coucurreerende prijs bij uitstek geschikt als bemestings- artikel. 1 Voor stemmen en repareeren van Hnis- en Kerkorgels, alsmede Piano's beveelt zien beleefd aan J. G. KOGH, 14155 Aegidiusstraat 168a, Botterdam I zooais: Jessen, Jekkers, Broeken, Pijpen, Behorten, Slikkappea, .Bou wen en Zuidwester» in alle maten voorradig. 14361 Ie KWALITEIT G0EDEREH. Eiken Draadpalen. TE KOOP een groote partij mooie Btken Bellpalen, zeer geschikt voor afheining der weiden. Te bekomen bij J, HARTOGE Az., Oude Tonge. 14280 BOlHOfl, soml; Monstercollectie op aanvraag. stal te loopen en zoo nu en dan op de ver keerden weg eens stil te staan, de volgelin gen er eens voorzichtig op te wijzen, dat die weg ook zoo'n bezwaren heeft, om dan zoo langzamerhand een terugtocht voor te bereiden. In een dergelijke positie bevinden zich thans de leiders der S. D. A. P., lees iko.a. in „De Stichtsche Courant". Vroeger werd door hen elke werkstaking toegejuicht. Welke ellendé uit zoo'n staking voor een grooter of kleiner volksdeel ook mocht voortvloeien, de staking werd toch geprezen. Ze beverderen immers den klas senstrijd. Ze werkte mede tot „bewustwor ding" der arbeiders. En al de ellende, die ze veroorzaakte werd eenvoudig geschoven op den breeden rug van „het Kapitalisme". Sinds lang echter zien de S. D. A. P.-*1 leiders in, dat het zóó tach niet gaat. Staking is oorlog. En al kan een oorlog onvermijde lijk of noodzakelijk zijn, hij is toch een ramp en wie z'n verantwoorlijkheid verstaat ver mijdt den oorlog zoo lang mogelijk. Hij brengt immers zooveel ellende met zich voor beide partijen. Voor beide partijen. Want de arbeiders moeten werken voor hun medemenschen, dus ook voor arbeiders. En wanneer ze nu staken, dan benadeelen ze hun eigen klasse- genooten, de arbeiders. Dat hebben we in 1903 gezien bij de Spoorwegstaking en bij de aigemeene werk staking. En in 19L7 bij de mijnwerkerstaking Wat waren daarvan de gevolgen? Dat'er gebrek was aan steenkolen. En de arbeiders moesten den afgeloopen winter maar kou lijden. En dan nu deze staking te Rotterdam Wie wordt er door benadeeld Het Kapita lisme Weineen Maar wel de Belgische be volking. En .de Rotterdamsche haven arbeiders zelfl Want door deze staking gaat de havenreserve te niet. Blinde leiders I Wat, blinde leiders Geen sprake van. Of dacht-je dat ze niet zagen, dat heel deze staking groote dwaasheid is Natuurlijk zien ze dit. Waarom zouden ze anders adviseeren, om de staking maar op te heffen De stakers wilden niet en de leiders volgden dan maar gedwee, waren te laf om krachtig op te treden en namen op zich de verantwoordelijkheid vaa een bedrijf, dat ze toch onverantwoordelijk ach ten Zoo zijn de S. D. A. P. leiders. Het Volk, zoo lees ik ergens, raast nu tegen de Christelijke bladen, die deze houding der stakingsleiders naar ver dienste hebben gebrandmerkt. Best te verstaan, dat het Volk dit doet, want het blad voelt daarmee zichzelf gebrandmerkt. Ook Het Volk beseft heel goed, dat de Rotterdamsche staking in elk opzicht onver antwoordelijk is. Maar het blad durft dit niet te zeggen. Onlangs schreef de heer Vliegen van het denkbeeld om een aigemeene werkstaking tegen de gebrekkige distributie te precla- meerenJa, een aigemeene werkstaking, dat moet er nu nog bij komen, dat ontbreekt nu Juist nog aan de tegenwoordige ellende I Welnu, precies hetzelfde sarcasme paste Immers verleden jaar tegenover de staking der mijnwerkers, en ook past het nu tegen over de Rotterdamsche staking. Maar dit is het verschilde heer Vliegen wist wel, dat die aigemeene staking, waar mee vóór eenige maanden gedreigd werd, er toch niet komen zou, en daarom dorst hij zóo te schrijven. Maar de staking der mijn werkers en de Rotterdamsche staking konden niet tegengehouden worden, en daarom durf den de leiders der S. D. A. P. ze niet af te keuren. Hadden ze vóór eenige maanden zien aankomen, dat de aigemeene werkstaking wezenlijk wei eens komen kon, dan zou de heer Vliegen toen eok voorzichtiger ge schreven hebben. Dan zouden de leiders der S. D. A. P. een achterdeurtje hebben open gehouden, om, als de aigemeene staking eens kwam, mee te kunnen gaan om ze te „leiden*. Nu zou zulk een houding misschien nog verdedigbaar zijn, als het hier gold een ver schil over technische vragen. Maar het geldt hier zedelijke kwesties. En dan is de houding van „leiders", die zich eenvouding laten leiden, niet anders te noemen dan immoreel En hiermede stap ik van de leiders der S. D. A. P. op dit moment af en spreek nog even over de kabinetscrisis. Enkele weken geleden reeds schreef ik onder één mijner brieven een P.S. van dezen inhoud: Als je dit leest, is de samenstelling van het ministerie reeds bekend, veronderstel ik. Maar op het oogenblik, dat ik dit schrijf, dat is vijf weken later, is de samenstelling nog niet bekend. IntegendeelZoo juist ontvang ik uit den Haag het bericht, dat Mgr. Dr. Nolens aan de Koningin heeft verzocht, om ontheven te worden van zijn opdracht tot kabinets formatie. H.M. heeft nu in audiëntie ontvan gen Jhr. de Savornin Lohman, zeodat liet zeer goed kan geschieden, dat, wanneer je dit leest, dezen grijzen Staatsman is opge dragen een kabinet te formeeren. Je zult ook wel hebben gelezen, dat onze tijdelijken gezant bij het Vaticaan, Jhr. v. Nispen tot Sevenaer genoemd werd als mi nister van buitenlandsche zaken. Hij is dan ook door H.M. de Koningin in gehoor ont vangen. En in het Handelsblad lees ik: „Volgens een mededeeling, waarvan wij de juistheid echter niet hebben kunnen con troleeren, zou onze gezant bij het Vaticaan, jhr. mr. Van Nispen tot Sevenaer aan H.M. de Koningin, heoben meegedeeld, dat een hartgebrek hem beiet de zware taak van minister van buitenlandsche zaken te aan vaarden. Ook zouden zich nog andere moei lijkheden bij de samenstelling van het kabi net hebben voorgedaan". We zullen dus kalm moeten afwachten, tot het ministerie er is. Maar dat duurt toch vrij lang. Nu weet ik wel, dat dit geen unicum is. Integendeel. Vroeger zijn er voorbeelden, dat de crisis nog langer duurde. Maar weieven thans in een heel anderen tijd. Het ministerie is demissionair. En dat ^terwijl onderhandelingen met het buitenland economische dan hard noodig zijn. En bovendien is aan het Westelijk front een groote verandering ingetreden. Maar de mi nister van oorlog is demissionair. Nu wil ik heelemaal ihiet spreken in den trant der - groote vrijzinnige bladen. Want als een vrijzinnig Staatsman de opdracht had ge kregen inplaats van Dr, Nolens, had hij ook met de handen in het haar gezeten, ja ttog veel erger. Maar intusschen mag toch wel eens gezegd, dat het meer dan iijd wordt, dat we weten, wie onze toekomstige minis ters worden. De iijd dringt. Gegroet, je vriend, „HAKA". Van Calcars's Varkensmeel. De heer A. Rauwerda te Leeuwarden schreef een brochure over het Varkens meel. dat van Regeeringswege bereid wordt volgens het systeem van Prof. Van Calcar. Daar herhaal delijk naar dit varkensvoeder wordt gevraagd laten we uit de brochure een en ander vol gen. 't Voeder wordt bereid uit allerlei afval producten: bloed, slachtafval, vischafvsl; voorts aardappelschillen en afval -van groen ten. De eerste leveren eiwit en vet, de laatste meer zetmeeiachtige stoffen. De Commissie verwerkt echter, wat zij op een gegeven «ogen blik ter beschikking heeft, waaruit velgt, dat zij geen bepaalde samenstelling garandeeren. Meergndeels is het materiaal zeer waterrijk, zoodat bij het drogen in de fabrieken, ten einde het bederf zooveel mogelijk tegen te gaan, het vochtgehalte tot 100/„ ongeveer wordt teruggebracht. De grondstoffen worden gedurende vrij langen tijd aan een hooge temperatuur bloot gesteld. Het materiaal wordt daardoor in zekere mate steriel wat de doel matige verwerking vaa het varkensmeel, zou kunnen belemmeren, indien daarmee bij de voedering geen rekening werd gehouden. Uit het onderzoek van een 22-tal monsters uit voeder, ter aflevering gereed, blijkt, dat er in de samenstelling nog al groote schom meling is. Het r u v/ e i w i t varieert tusschen ruim 16 en 22 het ruw vet varieert tusschen. ruim 08 en bijna 3®/0 koolhydratenvariëerentusschen ruim 30 en ruim 39% ruw vezel variërt tusschen ruim 10 en ruim 23% a 3 c h b e s tan d e e 1 en variëeren tusschen ruim 15 en ruim 29% vocht varieert tusschen ruim 8 en ruim 13°/o Honderden varkenshouders in den omtrek van Leiden (te Zoeterwoude is een fabriek) gebruiken het voeder zoowel bjj mest- varkens en fokzeugen als bij jonge biggen, geregeld en tot hun tevredenheid. Een der zeugen te Alfen wierp 16 biggen, bij een anderen fokker wierpen 4 zeugen te zamen 37 biggen. Ook in Groningen en Friesland is men met het verbruik begonnen. Behoor lijk gecontroleerde proeven zijn door verschil lende personen genomen. - De heer S. Veenstra te Oudwoude mestte met het Varkensmeel als bij voeder 5 varkens gedurende 99 dagen. Zij wogen bij 't begin 259 K.G., bij het einde 4501/, K G. Wie het narekent, ziet, dat de gewichtstoename per dag en per varken was 0.39 K.G., dus bijna 4 ons. Dit was gering. De biggen waren bij den koop in niet gunstige conditie;2 er van hoestten; ze hadden het bij hun voiigenei genaar ook niet te best gehad, wat waar schijnlijk nawerkt. Bij H. Dijkstra te Hemrik, die 6 varkens met het meei mestte, was na 2 maand voe deren elk varken gemiddeld per dag 0.509 K. G. dus ruim een pond (Va K.G.) toege nomen. E. Sybolts te Faam had vrijwel gelijk re sultaat. Hij mestte 7 varkens. Na 6 weken bleek de dagelijksche toeneming per varken 0 526 K.G. te zijn. Iedere me3ter weet, dat de groei der var kens afhankelijk is van verschillende facto ren en niet het minst van de gesteldheid der dieren, in 't algemeen van het varkens mate riaal. Het eene varken wordt al knorrende vet, het andere wil al vretende niet groeien. Zoo constateerde men bij E. Sybolst voor noemd, dat de tweede, die het' sterkst van het 7-tal groeiden, dagelijks in gewicht toe namen 0 674 K.G. (6% ons), het slechtste varken groeide slechts 0 28 K.G. per dag (dus naar ruim een kwart ons, het dier wa3 trouwens eenigen tijd ongesteld, en het daar op volgende niet veel meer0,383 K.G. dat is nog geen 4 ons. Bij den heer Dijkstra, dien we ook al noem den, groeiden 4 der 6 varkens elk gemiddeld 0,427 K.G. per dag. Hij had ze den winter overgehouden en ze niet te best kunne voe ren. De 2 andere had hij bijgekochtdie die re* hadden het goed gehad en waren in bes ten staat. Zij ontwikkelden zich dan ook ver der uitnemend. Bij aankoop op 26 April wogen ze met hun beiden 180 K.G. De toename was per dag en per varken 0.672, dus bijna 6%, ons. Bij een koppel van 8 varkens verkreeg E. Sybolst in 35 dagen een gewichtstoename van 643 K.G. tot 830 K.G., de groei per var ken wa3 per dag 0.668 K.G. H. W. de Jong te Brongerga had met 5 varkens nog mooier resultaat. Zij wogen 25 April 373 K.G. op 19 Juni 586 K.G. een toename dus van 213 K.G. of per varken en per dag 0.775 K.G. d. i. 7% ons. De brochuren geeft uitvoerige voederaan wijzingen voor mestvarkens, fokvarkens, big gen, en loopvarkens. Loopvarkens en bigaen die nog niet eerder met het nieuwe var kensmeel gevoederd zijn, dient men er lang zamerhand aan te gewennen, dus met kleine hoeveelheden beginnen en gaandeweg wat meer toedienen. Wei is een zeer geschikt bij voeder. Men kan het meel in automatische voederbakken droog geven en dan in den trog voor voldoende bijgifte van wei zorgen. Ook kan met het voeder toedienen, gemengd met wei tot een meer of minder dikke pap of slobber. De hoeveelheid wel regele men naar behoefte, de hoeveelheid meei naar de grootte der dieren, geleidelijk klimmende tot 1V2 -3 K G. per dag. Voederbieten en kriel kunnen zeer goed naast het varkensmeel wor den gevoederddit zijn echter zeer eiwit- arme voederstoffen dus geve men naar er verhouding niet te veel van. De bieten en aardappelen koke men, menge ze na afkoe ling met het varkensmeel, en zette het meng sel na toevoeging van wei of slootwater te gisten. Bij gebrek aan wei is kookwater der voe derbieten voor de varkens een lekkernij. Wanneer men dit aan de dieren geeft, is het noodig, het met helder slootwater te verdun- i nen, dewijl anders gevaar ontstaat, dat door betrekkelijke steriliteit, ontstaan door het ver hitten van het meel en het koken van het bietensap, het voeder mischien niet goed wordt bewerkt. Bij voedering van het meel zonder wei is het nog meer gewenscht om de dieren gelegenheid te geven wat groen- voeder op te nemen. Wat de biggen betreft, als ze op de wei- voedering overgaan, dan beginne men ter stond met kieine hoeveelheden meel in den drank te mengea. Geleidelijk kan men de hoeveelheid vermeerderen, daarbij zorgende dat, althans, aanvankelijk, de hoeyeelheid wei eenige malen grooter is dan die van het var kensmeel, b.v. jin een verhouding van 1 tot 8. Op een leeftijd van drie maanden zullen zij dan ongeveer K.G. per dag kunnen ver orberen. Loopen de biggen in de wei, dan geve men naast Wei aanvankelijk K.G. per dag. Te veel is niet gewenscht, dit zou het weiden tegenhouden. Geleidelijk wordt nu hoeveelheid voer bij de loopvarkens op gevoerd tot 1 K.G. Drachtige varkens geve men in de le helft van den draagtijd gemiddeld ongeveer 1 K.G. per dag; bij rjrjme wei en voor jonge dieren wat minder, bij schrale wei en voor oudere dieren wat meer. In de laatste helft van den draagtijd voere men geüjdetijk meer, tot 2 a 3 K.G, per dag. C. B. Karnverbod, Aan de Boterproducenten in de Pro vincie Zuid-Holland. De vetvoorziening van het Nederlandsche Voik ziet er treurig uit; daarom is het een eiscli van besliste billijkheid en noodzake lijkheid, dat door producenten geen 'boter buiten de rijksdistributie om wordt afge leverd. Dit geschiedt thans op vrij groote schaal. Het gevolg hiervan is, dat de geheeie vet voorziening in de war dreigt te loopen. De Minister heeft met het oog hierop een karnverbod uitgevaardigd. Ontheffing van dit karnverbod moei men in de provincie Zuid-Holland aanvragen bij het Rijksboter- inzameiingskanioor (R.B.l.) Zuid-Holland adres Botercenirolestation Prinsegracht 59 te den ffiiag. Men vraagt hiertoe een formulier B aan bij het R.B.L; dit formulier moet onmiddclijk ingevuld en geteekend worden teruggezonden. Het formulier bevat tevens de voorwaarden,., waaraan men zich onderwerpt. Degene, die niet onmiddelijk ontheffing hebben aangevraagd, mogen geen boter meer maken. Dit slaat op allen die boter maken, ook op hen, die al hun boter tn eigen gezin gebruiken. Degenen, die wel ontheffing van het karnverbod aanvroegen, mogen voorioopig, zoolang zij geen ander bericht ontvangen, doorgaan met kamen. Zij moeten echter al hun boter inleveren bij de van rijkswege aangestelde opkoopers. De adressen van deze opkoopers kan men aan het R.B.l. aanvragen. Uitdrukkelijk waarschuwt ondergeteeken'de de boterproducenten, dat geconstateerde overtredingen onverbiddelijk gestraft zullen worden; deskundige controleurs in voldoend aantal worden met het toezicht belast, Een strenge straf is door den Minister vastge steld op de overtreding der voorschriften, ais het karnen zonder dat men ontheffing ontving, of het afleveren van boter anders dan aan de Regeering. Deze straf is, dat bij melkinrichtingen en fabrieken de melk in beslag wordt genomen, zooiat het bedrijf gesloten wordt; de straf voor landbouwers is, dat hun vee zal worden opgevorderd. De Directeur van het R.B.l. Zuid-Holland., Dr. H. VAN GULIK. Chineezenwraak. Aan het politiebureau St. Pietershal te Amsterdam kwam Zondag middag een Chinees met een browning re volver in de hand mededeelen dal hij ia een Chineezen-logesnent in de Buiten-Ban tam- inerstraat een landgenoot had doodgeschoten. Bij liet ingestelde onderzoek bteek, dat de moord was gepleegd uit wraak over een minder goede behandeling, welke de dader bij zijn werkzaamheden van het slachtoffer Jjad ondervonden. Althans zoo verklaarde de dader met de grootste kalmte. Nauwelijks was het onderzoek naar deze zaak afgeloopen of, te ongeveer zes uur kwam bij de politie bericht in, dat in de Buiten-Bantammerstraat weder een Chinees vermoord was. De verslagese was een ka meraad van den eersten dader, en de tweede moordenaar had blijkbaar zijn misdrijf ge pleegd om den dood van den eersten Chinees, een kameraad van hem, te wreken. Niet alleen had ook bij met een browning op zijn slachtoffer geschoten, maar hij had hem bovendien met een dolk den hal3 afgesneden. Voorts deelde hij aan de politie mede, dat bij in het .etablissement der Maatschappij „Nederland" aan de IJkade eveneens twee Chineezen van het leven beroofd had, blijk baar ook weer vrienden van den eersten moordenaar. Bij onderzoek werden daar een doode Chinees, met messteken afgemaakt, en twee zwaar mishandelden aangetroffen. Onder zeer moeil^ke omstandigheden vin gen de politie ambtenaren hun onderzoek aan in het logies, te midden van de opium schuivende, dobbelende en vischbakkende zonen van het Verre Oosten. Er was maar heel weinig van de Chineezen te vernemen, in gebrekkig Engelsch vertelden zij nu en dan wat, maar blijkbaar waren zij bang op hun beurt door de wraak hunner landge- nooten, te worden getroffen, die hen voort durend begluurden als zij in gesprek waren tnet de politiemannen. Zooveel kregen dezen er toch uit, dat er een onderlinge vechtpartij had plaats gehad en dat er onder de Chi neezen twee vijandige groepen schijnen te zijn, de eene uit Kanton, de andere uit Pe king afkomstig. Zondagavond stond echter al vrijwel vast, dat niet de tweede moordenaar van de Buiten-Bantammerstraat de misdrijven, ge pleegd bij de „Nederland" op zijn geweten had, al had hij dit dan ook zelf aan de po litie verklaard. Er moest dus een derde dader zijn, naar wien de politie Zondagavond nog zocht. Bovendien staat het voor de politie vast, dat niet één man den moord en de beide zware mishandelingen aan de IJkade heeft gepleegd, zoodat er nog meer daders moeten worden opgespoord. Het is echter zeer de vraag of dit bij de zeer moeilijke omstandigheden zal gelukken. Hbld. Gevaarlijk werk. Terwijl de Rijksgraan- controleurs Brörmann en de Bont, vergezeld van den burgemeester en een veldwachter te Lage Mierde een molen wilden binnen dringen om er de achtergehouden 5000 K.G. granen in beslag te nemen, werden ze door een groot aantal boeren van uit den molen zoodanig met steenen en allerlei vuil gewor pen, dat zij genoodzaakt waren de vluchtte nemen en den Regeeringscommissaris tele grafisch van den tegenstand der boeren ken nis te geven. Verdronken. Te Haarlem is de kleeren- bieeker H. V., toen hij naar een schoorsteen brand, die in zijn Meekerij was uitgebroken, ping kijken, achteruit in het Spaarne geloo- pen en verdronken. Smokkelende bestellers. Te Enschede zijn een tweetal bestellers van het post- er, tele graafkantoor aangehouden als verdacht van medeplichtigheid aan het smokkelen van tandrubber. Diefstallen. Maandag is in de Kalverstraat te Amsterdam een bediende van mr. Richard Jansen 'n aangeteekende brief, inhoudende een assignatie, groot f2200, op de Nederi. Bank ontrold. Korten tijd later is iemand, die het stuk op de Ned. Bank wilde verzil veren, aangehouden. - Aan een kassierlooper is Maandag op zijn weg van de Twentschp Bank naar het postkantoor te Amsterdam een portefeuille met f 22 40 aan bankpapier ontstolen. Een moeder 1 Ten nadeele van een bewoner der Egelantiersstraat te Amsterdam heeft de huishoudster 1400 ontvreemd en met ach terlating van haar tv/ee kinderen de woning verlaten, Die heeft ze verdiend. De groot-handelaar en kweeker, de Heer H, ten Have te Scheemda, schonk heden f25 aan alle behoeftige armen en zieken in de heele gemeente, f 1000 aan zijn meesterknecht cn f700 aan zijn boek houder I Aardappeletjnood. Den geheelen dag heeft Rünshurg Zaterdag bezoek gehad van inge zetenen uit het naburige Leiden, om aardap pelen te koopsn. Honderden vrouwen en kinderen keerden naar Leiden terug met een hoeveelheid aardappelen. De weg zag zwart van menschen en "kinderwagens. Bijna Zondagavond zijn te Katwijk bijna vier miiitairen verdronken. Zij waren door den sterken stroom in een „mui" gekomen en konden daardoor niet terugzwemmen. Andere ter plaatse vertoevende militairen het gevaar inziende van hunne kameraden, wis ten een lijn machtig te worden en wierpen deze naar hun toe. Zij hadden aog de tegen woordigheid van geest deze lijn te grijpen en werden zoodoende op het strand in vei ligheid gebracht. Wel vleesch, geen slager. De vorige week werd in een weiland nabij Hoek van Holland in den nacht een koe geslacht door die ven, die een deel van het vleesch mee namen. De politie vond een sigarenzakje in het land met het adres van een ingezetene van Hoek van Holland. In zijn woning werd het versche vleesch gevonden. De man be kende medeplichtige te zijn doch een Duit- sche deserteur, een slager, die bij hem in woonde, had de wandaad bedreven. De de serteur is voortvluchtig. Moordaanslag. Zaterdagavond ruim 7 uur heeft op den Bazeldijk onder Meerkerk bij Gorinchem zekere G., afkomstig uit Meer kerk, werkzaam op de secetarie te Geider- malsum twee schoten gelost op zijn meisje, A. V. Daarna richtte hij het wapen tegen zich zelf. Eén kogel is het meisje in het voorhoofd gedrongen, doch met slechts ge ringe. kracht. De tweede kogel schijnt afge stuit te zijn. De dader schoot zichzelf in den mond, maar ook hier miste de kogel uitwerking door gering indringsvermogen, zoodat de jonge man Maandag voor den officier van justitie te Dordrecht geleid kon worden. Welke de beweegreden tot dezen aanslag en poging tot zelfmoord zijn geweest is niet bekend. G. weigert elke inlichting en wenscht geen enkel motief op te noemen, waarom hij tot deze daad overging. Hij zat er In. Te Idskenhuizen klauterde een jsngen in een tamelijk hoogen boom, die hol bleek te zijn, daar de jongen er geheel in wegzakte. Een opening moest in den boom gezaagd worden, om hem uit zijn benarde positie te redden. Een truc. Bij een bekend „verzamelaar" van gouden muntstukken te Breda vervoeg den zich twee Amsterdamsche heeren. Op hun vraag of hier ook gouden tientjes te koop waren, wordt bevestigd geantwoord. Vierhonderd konden de heeren krijgen en wel voor f 18 het stuk. Als de koop geslo ten is en de vierhonderd geeltjes in aardige rijtjes op tafel liggen, maken de heeren zich bekend als Amsterdamsche rechercheurs, leg gen beslag op de tientjes en keeren den eige naar er voor uit vier honderd briefjes van f 10,—, wat voor hem een schadepost be- teekent van ongeveer f 3000.—. Bij nader onderzoek bleek bovendien, dat de Amsterdamsche „heeren" heelemaal geen rechercheurs waren. Een geheimzinnig telegram. Aan het telegraafkantoor te Helmond, vertelt de „Zuid- Willemsvaait", werd dezer dagen een tele gram ter verzending van den volgenden inhoud aangeboden: „N. N., Alkmaar. Eén Japanuer dood, één Lotharinger bijna, zen ding niet geaccepteerd. Wat te doen? X." Dat klonk erg verdacht. En bij de tegen woordig algemeen heerschende spionnage- vrees, was het geen wónder, dat de militaire censuur zich over dit geheimzinnig telegram ernstig bezorgd maakte. Of nu telegrafisch inlichtingen gevraagd zijn aan onze hooge regeering of misschien wel heel voorzichtig bij de oorlogvoerende mogendheden, is ons niet bekend, maar de afzender kreeg bericht, dat dit telegram zon der nadere opheldering niet kon verzonden worden. Men kan zich echter de hilariteit van de hooge oomes voorstellen, toen door den afzender werd medegedeeld, daf in dit tele gram sprake was van een zending ras- konijnen, die de reis van Alkmaar naar Hel mond niet gelukkig hadden volbracht. Nederland kan i .tusschen gerust zijn over de securiteit onzer censuur. Onverschrokken molenaars. De molenaars uit de omgeving vau Bubel (bij Weert) heb ben besloten zich niet aan het maalverbod te storen, en zij zullen dus het graan blijven maien, alsof er geen wet of gebod bestaat. Moord. Te Tilburg is Zondagnamiddag op den spoorweg Tilburg— Baarle—Nassau nabij een overweg even buiten de stad de kor poraal der infanterie W. Assllie, afkomstig uit Amsterdam, vermoord. Zijn lijk werd met afgesneden hals door een spoorbeambte ge vonden. Naast het lijk lag een met bloed bevlekt scheermes. Een paar kinderen hebben een onbekend man van den overweg zien afkomen en ijlings in het veld zien wegloo- pen. Vermoedelijk was dat de onbekende moordenaar. De politie tast nog in het duis ter in deze gruweldaad. Bedriegerij. Een Amsterdammer kocht dezer dagen van een Zaandamschen kettinghande laar een kist zeep, voigens de mededeelingea van den verkooper bevattende 480 stukken karnemeikzeep, voor de som van f 450. Bij ontvangst bleek de inhoud grootendeels te bestaan uit steenen en ledige doozen alleen de bovenste laag was echt, zoodat hij niet meer dan 30 stukken zeep ontving. Hoewel de heele transactie een verboden zaak was, deed de bedrogene aangifte bij de politie, met het gevolg dat de verkooper werd aangehouden, die behalve wegens be drog nu ook nog vervolgd zal worden we gens verboden vervoer en verkoop boven den maximumprijs. Een janboel. Men schrijft uit Katwijk aan het Vad. Bij het distribueeren van een inbeslag ge nomen varken (op een bevolking van onge veer 13.000 zielen) hebben zich relletjes voorgedaan. Honderden vrouwen, die teleur gesteld moesten worden en daardoor onte vreden waren, weigerden te vertrekken, en eischtten vleesch, want zoo werd er gezegd de klink is gegaan dat er vleesch te ver krijgen is. De politie heeft door kalm maar doortastend optreden de orde weten te hand haven en plundering weten te voorkomen en de menigte uiteengedreven. Een aantal mili tairen, partij kiezende voor deze vrouwen, maakten het de politie zeer lastig en wei gerden uiteen te gaan. De militaire autori teiten schijnen tegenover hun minderen totaal machteloos te staan. Gebouwen en meubels worden vernield. Het gebouw, ingericht tot politiewacht, ziet er onzindelijk uitrVrouwen en meisjes worden nageroepen, vooral op, Zondag wanneer deze ter kerke gaan. Dr militaire kwartierwachten, die de orde moeten haridhaven, maakten zich schuldig aan dief stallen. Reeds twaalf militairen zijn gevlucht, toen de militaire politiewacht in hun onmid- delijke nabijheid was. Hiertegenover schijnen de militaire autoriteiten geheel machteloos te staan. Een krachtig ingrijpen van fcooger hand is zeer wenschelijk, om nog erger te voor komen. Beknopte handleiding voor het gebruik is op aanvrage gratis en franco te hekomen. 14379 AGENT voor Goeree «n Overflakkee T.VAN HEEMST, Binnenweg Sommelsdljk, bij wien gaarne orders worden aangenomen. Aanbevelend, O. CAMPFENS, Achthuizen. In KERNLEDER, CHROOMLEDER, BALATA GUMMI enz. (Fabrikaat T. H. HAAGEN, Rot terdam) worden tegen fabrlekspr|s geleverd door 12921

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2