Woensdag 21 Augustus 1918. srdai 838te Jaargang N\ 2417, roor de Zuidhollandsclie en 35eeiiwi§clie Eilanden. Is n do Marü is nest. jMslai'. MivoeSÉii eAfH lie Oorlog. SPiAISCME SIP Antirevolutionair Orsaan i m Abdijsiroop 1 IN HOC SIGNO VINCES ouda. BUITENLAND. ingezonden Mededelingen sen. 2 per- 1 hooger. 1 -,en hoo- in noten of 2 persoons en hooger. -■en hooger. ch-pineLe- 40,— en i qual. 1,50, 12,90, iO. In wit, pers. 11,75, en hooger. 14,75,16,50 en hooger. I, 3,95, 4,95 I 6,95, 7,50. MATRAS. Alle goe- 1 verzonden. W. BOEKHOVEN Zonen, ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. deze mest, die#* e plantengroei vijl er verbrui nde jaren ge- ijs is zeer billijk k van meer of ngen verstrekt. ENDOEN. ilOOD. Geen pen heeft 't ware karakter van den mensch zoo juist, zoo oprecht, zoo diepgevoeld, geteekend, als die der Heilige schrijvers, die door den Geest geleid, gedreven engeinspireerd, woorden hebben gesproken over dien gevallen mensch, welke ergernis wekken en door alle eeuwen heen woede ontstoken hebben in de harten der zelfgenoeg- zamen en hoog van zich zelf denken den. De menschBrave menschFatsoen lijk! Beschaafd 1 Maar Gods Woord zegt: »Hun wer ken zijn werken der ongerechtigheid; en een maaksel des wrevels is in hun handen. Hun voeten loepen tot 't kwade en zij haasten zich om onschuldig bloed te vergieten; hun gedachten zijn gedachten der ongerechtigheid, ;ver- storing en verbreking is op hun hanen. Den weg des vredes kennen zij niet en daar is geen recht in hun gangenhun paden maken zij verkeerd voor zich zeiven en al wie daarop gaat, kent [.den vrede niet. Hun keel is een ge opend graf; met hun tongen plegen zij bedrogslangenvenijn is onder hun lippen, welker mond is vol van ver vloeking en bitterheid; hun voeten zijn snel om bloed te vergieten. De godde- loozen hebben 't zwaard uitgetrokken en hunnen boog gespannen, om den ellendige en nooddriftige neder te vellen maar hun zwaard zal in hun hart gaan en hunne bogen zullen verbroken worden. De werken des vleesches nu zijn openbaar, welke zijn overspel, hoererij, onreinigheid, ontuchtigheid, afgoderij, venijngeving, vijandschappen twisten, afgunstigheden, toorn, gekijf, tweedracht, ketterijen, nijd, moord, dronkenschappen, brasserijen en derge lijke. Erkenne nu ieder, dat Gods Woord durft te zeggen, waarop 't staat; alle bedeksel van den mensch wordt afge rukt; alle mooie uiterlijk wordt weg genomen en de mensch wordt voor gesteld zooals hij van nature ismaar dan is hij niet veel bijzonders! Nu voelde de gansche zuchtende Schepping wel, dat er in de mensche- lijke ziel een snaar gesprongen wasdat ®r iets niet in den haak was; dat er een groote lek in 't schip was, waar door 't al leelijk water maakte op gevaar van zinken en is de mensch heid mitsdien er op bedacht geworden om het lek te gaan stoppen. En toen is 't groote woord Be-scha ving* ont staan de groote prop, die men in 't gat stopte, om 't schip te redden. Maar Gods Woord lachte om dat gedoeen zoo diep als 't £de zonde gepeild had, zoo diep ging 't benedenwaarts om Uit den kuil der zonde en ellende den Mensch, de Menschheid met koorden van Genade* op te trekken door 't Geloof in de zending van Zijn zoon Jezus Christus, Redder en Zaligmaker Daar waa dus de Antithese in zake de verbetering der weggezonken Men- schenwereld. Die Beschaving won veld. En geen wonder. God de Heere heeft zelf 't Geluk in den mensch gelegden waar de zoekende, naar Geluk zoekende en dorstende mensch dat Geluk kwijt was, zocht hij 't allereerst in wat voor oogen is; in 't zienlijke en zichtbare, in wat effect maakt, indruk verwekt, in geld en goed en eer en vormen en manieren en kracht en kunst en wetenschap die voor dien zoekenden naar 't Ge luk echter surrogaat, namaak, behulpsel, ersatz, blijken en bleken te zijn surrogaten van gelukersats- voldoening d.i. behulpsel, naprutserij waar de ziel ledig onder bleef, 't Schip, zoo lek, was niet te stoppen met die beschavingsproppenwant 't bleek, dat de ingestoken prop door 't water rot en slecht werd't water drong door de prop heen, omdat, de prop zelf niet deugde en 't water machtig was tot verderf. En toen jwerd men zoe- kens en tebbens moe. De Genade als eenig Redmiddel om schip en bemanning in veilige haven der Ruste te brengen, begeerde men niet, want die Genade eischte zelfvernietiging, zelfovergave van den mensch, eischte kleinheid, eenvoudigheid, zachtmoedigheid, barm hartigheid en losmaking van dien mensch uit al 't uiterlijke, om uitslui tend in 't innerlijke, in 't geestelijke zijn middelpunt te viuden en vandaar uit naar buiten uit te gaan; eischte erkenning van »God alles-de Mensch niets*, hoewel 't trotsche hart zei: »De Mensch alles- en God kunnen we missen*. De Beschaving gaf de Ruste niet; gaf 't Gelük nietde mensch bleef met zijn gebroken zielesnaren alleen staan zonder God, zonder Rust, zonder Geluk, zender vooruitzicht op Geluk na dit leven van doornen en distelen. En teleurgesteld keert hij zich vau de Be schaving af. O, ging hij nu maar naar de Genade. Maar dat wil hij ook niet. Hij wil niet onder God, wel er naast. Wat nu Wel, nu komt men in 't tijdvak der Revolution Wie de Genade versmaadt (dat is de innerlijke omzetting) én wie van 't uiterlijke gaat walgen, omdat 't niet meer verzadigt 't ledige hart hij zoekt natuurlijk voor ^zijn wrevel een uitwegde zieleonvoldaanheid zoekt een soort wraaken na de revolutie meent men een tijd te ont moeten, waarin aan lichaam en ziel .bevrediging zal worden geschonken. Kan niks meer lommenziedaar de vulgaire, ruwe uitdrukking der on wil tegen Genade, der zatheid der Beschaving. De Revolutiën zijn in aan tocht; ze moeten komen en ze zullen komen. Tenzij God van den hemel zelf ingrijpe en staande houdt. Maar de mensch holt voort. De beschaving is hij beu met al haar uiterlijke schijn- vertoon en schandelijk bedrog; en nu zoekt hij een nieuwe orde van zaken, die er nooit dan door revolutie komt, maar een orde Religieloos. En zoo gaan we 't Eind der Dagen tegemoet. In.wan orde. In wrevel. f Evenals bij influenza bieden de ontstoken slijmvliezen een vruchtbare voedingsbo dem voor de voortwoeke rende bacillen der Spaan- sche Griep. Als U keelpijn heeft, als U verkouden is, onttrekt U dan aan het ge vaar door bijüjds Aböijsi- roop te nemen, die ook bij influenza en Griep met zoo veel succes wordt gebruikt. Koopt dus onmiddeilijk een flesch IES dan uedkoop rijs. I Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMELSDQK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 12'/i Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. «lukk^a» «or «.«p.i.!!** CmbmMsihO, «-* ««w Z een vertrouwde CHE FOKMERRIE, paard, of HIT koo- wende zicli 'tot A. r a. Waienburgerweg I Mn leden tegen tegen 3 °/s 'a Jaars. agel|ks worden uil en van bet bestuur, rdag- en Zaterdag- 13429 MAK Dirkêlmtsé. en door heel Zuid ier overlading der erende pr|zen, assu- 12851 velend, Telet. Interc. No. 6 rTXKHQS 1 Z8TH na uu pniuqMA 1 J 3EVESTIOD jnEüf-ÏÏELYOET (KWERKER. WATERLEIDING. INTBIEDEN. UWE en GEBRUIKTE eerste klasse merken, IJ WIELBANDEN (iets .LEBREGT UR- REPARATIE- ÏRINRICHTING. NSTRAAT12-16-39 2768-ROTTERDAM, 44 41 44 Beschaving, zoo riep 't groote publiek, in alle Landen, Genadezoo was 't aanbod des hemels. Beschaving om 't uiterlijke grof, om 't vuile stof weg te nemen en zich een air vaD netheid en behoorlijkheid te geveD. Maar Genade om den wortel te veranderen en daar door èn 't Innerlijke en 't Uiterlijke tevens te veranderen. Beschaving om te poetsen en polijsten; maar Genade om te herstellen wat van binnen kapot was, Beschaving om er mee dóór de wereld te komen, om vooruitgang te maken, om een mooie plaats hier aan 's Levens disch te erlangen door en na prachtige ontwikkeling en opvoeding, nette manieren, keurige kleedij, mooie woningen enz. maar Genade om er mee dóór en uit de Wereld ta komen, reikend tot over dood en graf. DE TOESTAND. Er is op het Westfront de laatste dagen weer geducht gevochten. Belangrijke veranderingen in den toestand zijn echter niet ingetreden. De Engelschen hebben een plaatselijke operatie ondernomen op het frontgedeelte ten Z. W. van Yperen, waar de Duitschers voor eenigen tijd een deel van hun stellingen ontruimd hebben. Zij hebben tusschen Vieux, Berquin en Bal- leui een aantal Duitsche posities en het dorp Outter9teene genomen. De Franschen hebben ten Noorden van de Aisne tusschen Noyen en Soissons, in de streek vau Autreches, hun stellingen over eenigen afstand vooruitgebracht en de Ame rikanen hebben in de Vogezen het dorp Frapelle genomen, welke beide laatste suc cessen het Duitsche legerbericht toegeeft. Het land van de Rijzende Zon beleeft kwade dagen. In tal van plaatsen in Japan zijn volks opstanden losgebroken, rijst-oproeren, die, zooals in een telegram uit Osaka wordt toe gegeven, zich tot de meest ernstige in de geschiedenis van Japan ontwikkeld hebben. De politie en de troepen stonden in verschil lende steden machteloos tegenover de op roerige menigte, die, zooais dat bij zulke gelegenheden gebruikelijk is, tot plundering en daden-van-geweid overging. Ook te Tokio schijnen zich onlusten te hebben voorgedaan. Het heet, dat de hooge rijst-prijs de aan leiding tot de opstandigheid vormt. De keizer heeft dan ook, om het kwaad in zijn oor sprong te stuiten, een gift geschonken van 3 millioen yen om hen, die door de abnor male prijzen te lijden hebben, te steunen. De regeering heeft voor hetzelfde doel een som van 10 millioen yen ter beschikking gesteld. In een der telegrammen wordt er echter voorzichtig bijgevoegd, dat de hooge rijst prijzen misschien slechts een voorwendsel zijn en dat het volk zijn antipathie slechts te kennen wil geven tegen de oorlogwinst- makers. Die antipathie moet dan blijkbaar nag ai diepen wortel geschoten hebben, dat het tot zulk een algemeenen voiks-opstand tegen die menschen kon komen. E|t de vraag dringt zich op, of die O.W.-ers op hun beurt niet tot voorwendsel genomen worden om de ware beweegredenen van de oproeren te maskeeren. Die beweegredenen zouden dan vooral bestaan in het meer actief gaan deel nemen van Japan aan den oorlog. Intusschen dreigen de oproeren in elk ge val tot politieke gevolgen te zullen leiden. De oppositie beschuldigt de regeering ervan „den huidigen toestand verhaast te hebben en bereidt een campagne tegen de regeering voor. Wanneer zfl daarbij het murmureerende volk op haar hand krijgt, dan zijn de dagen van de tegenwoordige regeering vrijwel ge teld, VERSPREIDE BERICHTEN. De Amerikanen hadden in Mei vijftig mannen van generaal Pershing's leger in Frankrijk naar Amerika laten overkomen, ten einde daar propaganda te maken voor de oorlogsleening. Op welke wijze zij zich van die taak kweten, blijkt thans uit het volgen de telegram, waarmede de Amerikaansche opperbevelhebber een dier oorlogspropagan- distQH liet terugroepen „E?n courant in „St. Louis, welke kort ge leden'' hier aankwam, bericht dat een ser geant, een der vijftig die in verband roet de vrijheidsieening terug geroepen zijn, redevoeringen houdt, waarin hij zegt: „De Duitschers geven de kinderen vergiftigd suikergoed te eten en handgranaten om mede te spelen. Zij toonen een helsch genoegen in de stuiptrekkingen der kinderen en lachen luid wanneer de granaten ontploffen. Ik zag een Amerikaansche jongen van 17 jaar, die door de Duitschers was gevangen genomen en lafer teruggekomen. Hij had een verband over zijn ooren. Ik vroeg iemand, waartoe dit verband diende, en hij antwoordde, de Duitschers hebben hem de ooren afgesneden en bem teruggezonden om ons te zeggen, dat zij mannen willen hebben om tegen te strijden. Zij geven den Amerikanen ook tu berkelbacillen te eten. „Daar voor zulke rae- dedeelingen niet de geringste feitelijke, op eenige ervaringen steunende grond bestaat beveel ik, dat deze sergeant, in geval zijn boven weergegevende mededeeiingen wer kelijk door hem gedaan zijn, direct voor den dienst hierheen terqg wordt gezonden, en dat zijn mededeeiingen worden herroepen." De Engelsche scheepvaartcontroleur Sir Joseph Maclay heeft verklaringen afgelegd over den toestand der Engelsche scheep vaart, waaruit blijkt hoezeer de Engelsche scheepvaart en daardoor de Engeische over- zeesche handel ontwricht is. Hij zelde o a.: „Schepen, die onder normale omstandighe den het verkeer tusschen de Britsche eilan den met 't verre Oosten, Australië en Indie on derhielden, mosten worden teruggetrokken en wij zagen ons ook in groote mate gedwon gen, de verbindingen tusschen het moeder land en de Dominions in de Zuidzee af te breken. Deze samentrekking der scheepvaart in den Ailantischen Oceaan heeft natuurlijk ook de afbreking der handelsbetrekkingen tengevolge gehad, welke in lange jaren wa ren opgebouwd. Niemand kan weten, wan neer deze afgebroken betrekkingen weder op genomen kunnen worden". Het Zweedsche „Aftonbladet" meldt „Ellen Key's boek „Krieg, Frieden und Zukunft", in de Engelsche vertaling „War, Peace and Future", hetwelk in Neuw York verschenen is, is aooals bekend in beslag genomen. Volgende kennisgeving is thans aan aile bibliotheken fh Amerika gezonden „De Nationale Veiligheidsbond wenscht in overeenstemming met den uitgever er op te wijzen dat Ellen Key's boek „War, Peace and Future" in een geest geschreven is, die in den tegenwoordigen tijd een gevaar op levert en derhalve onderdrukt moet worden. Wij noodigen daarom de bibliotheken uit het boek, welks verkoop de uitgevers hun nerzijde gestaakt hebben niet meer uit te reiken." Het „Berner Tagblatt" houdt zich onder het opschrift „Holland in nood" bezig met het plan de Japansche wapenhulp met de Hollandsche koloniën te vergoeden. Het blad verklaart, dat de waarborg voor het behoud der Hollandsche koloniën na Japan's intrede in den oorlog slechts te danken is aan Enge land en ziet daarin ook de reden voor Hol land's vriendschappelijke gezindheid jegens Engeland, ondanks de onverbiddelijke kneve ling door Engeland. Uit het huidige ingrijpen van Japan is af te leiden, dat een door de Moskausche „Iswetija" gemeld vroeger aan bod der Hollandsche koloniën aan Japan bij verdrag is vastgesteld. Uitgesloten is dat Japan zich thans niet minstens aan het vroegere aan bod der Hollandsche koloniën aan Japan zich thans niet minstens aan het vroegere aanbod gehouden heeft, waarbij wel zeker nog nieuwe concessiën der Entente tenkoste gekomen zijn. Van het oogenblik af dat Japan, zooals thans inderdaad, aan de langdurige door de En tente gedane verzoeken tot ingrijpen gevolg geeft, kan er wel geen twijfel meer aan be staan dat Holland's koloniën opgeofferd zijn. „Impartial Vaudois" houdt het formeele verdrag over het aanbod der Hollandsche koloniën aan Japan gewoon overbodig, elke mogelijkheid toch van een Japansch ingrij pen in Europeesch aangelegen heden is tege lijkertijd een bedreiging der door Japan se dert lang begeerde Hollandsche koloniën. Het blad stelt vast, dat noch Duitschland, 2ë eent per Rsgei. noch Rusland aan Japan het bereiken zijner plannen kunnen beletten, terwijl de Entante zich er wel voor hoeden zal met Japan te beginnen. De neutralen moeten eenvoudig overal het gelag betalen. Het in Damascus verschijnende Duitschs legerblad „Jiiderim" bevat mededeeiingen over den toestand in Perzië, waaruit blijkt, dat Engelaud, nu Rusland is uitgeschakeld, van de omstandigheden ruimschoots partij trekt om zijn invloed in Perzië uit te breiden. Volgens deze mededeeiingen is het door En gelsche kuiperijen gelukt het kabinet van den anti Engelschee Bachtiaren vorst Samsam es Sultatieh en later dat van den eveneens aan de Engelsche politiek vijandig gezinden Mustaufi el Mamalik te doen vallen, waar bij eenige ministers als hei ware met ge weld van hun post verdreven werden. De macht is nu feiteigk in handen van den ge heel in Engelschen dienst staanden Wussuk en Dauleh. Tot gezant van Engeland te Te heran is benoemd majoor Stokes, de vroe gere militaire attache in Teheran, wien is op gedragen een corps „Sout Persian Rifles" te vormen en op voet van oorlog te brengen. Deze zoogenaamde „Zuid-Perzische fuseliers" welke in werkelijkheid een Engelsche troe penmacht vormen, moeten reeds twee volle divisies sterk zijn. Getrouw aan zijn oude en beproefde ver overingspolitiek arbeidt Groot-Brittannië rus teloos voort aan de uitbreiding van zijn we reldrijk ten koste van de zwakken. Aan het verslag, dat de „Times" van 6 Augustus geeft van de rede, die Lord Inchcape den vorigen dag in het Engelsche Hoogerhuis had gehouden, is het volgende ontleend „Tengevolge van onze reusachtige schul den aan het buitenland zal onze positie ten aanzien der vreemde wisselkoersen een tijd lang zeer ernstig zijn. Ons bianenlar.dsch betaalmiddel is tegenwoordig papier, wij hebben niet minder dan 260 millioen Pond Sterling aan papiergeld in omloop, waarte genover slechts een zeer klein percentage goud slaat. Dit schijnt zoo op het oog een gemakkelijke methode om den oorlog te fi nancieren, maar de bankbiljettenpers werkte er toe mede om Rusland te ruïieeren. Zij veroorzaakt een voortdurende waardever mindering van het geld en een voordurende stijging der prijzen. Het zal jaren duren om die bankbiljetten weer in te trekken en om den steunpilaar van onze vroegere internationale financieele positie: een werkelijk gouden standaard, terug te krijgen. „Volgens de populaire opvatting beleven wij thans een tijdperk van voorspoed. Ais een land naar hartelust leende en met geld smeet, heerschte er altijd een schijnbare voorspoed, maar de terugslag kwam, zoodra het kenen en uitgeven ophield. „Wij hebben tengevolge van de duikboot actie in den loop van den oorlog tennaaste bq 8.000.000 ton Britsche scheepsruimte ver loren. Een groot gedeelte van onzen inter nationalen handel is in andere handen over- w

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 1