PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. 19e broodkaart van bet 62ste t||dvak loopt van Zaterdag ÏO tot en mei verleden week weer 36 millioen Mark op de achtste Duitsche oorlogsleening gestort, zoo dat het totaal der stortingen thans 14,912,7 millioen mark bedraagt, d. i. 99,4 pCt. van het bedrag, waarvoor werd ingeschreven. Uit New-York wordt aan de ,Neue Zü- richer Ztg." geseind, dat President Wilson op voorstel van den Voedselcontroleur Hoover heeft besloten, in de Vereenigde Staten de suikerrantsoeneering in te voeren. Naar de „Times" van 15 dezer meldt, is het gebrek aan arbeidskrachten in het dorp Broomfleet in Yorkshire zoo groot, dat de dorpsgeestelijke onlangs bij een begrafenis tegelijkertijd als geestelijke, koster, klokken luider en doodgraver moest optreden. Volgens de „Times" van 13 Juli, liggen langs de aust van de Atlantische Oceaan op het oogenbllk de overblijfselen van honder den walvisschen, haaien en andere groote vis- schen, die een droevig einde vonden tenge volge van den ijver der duikbootjagers, die ze voor duikbooten aanzagen. Naar de „Times" van 15 Juli bericht, dreigt in Canada eene algemeene staking van telegraafbeambten. Een deskundige medewerker van de „Voss. Ztg." geeft een overzicht van den stand van den graanoogst in Duitschland en de met deze verbonden, landen, waaruit het volgende blijkt: In Duitschland is de rogge voor het groot ste deel binnen,„met het oogsten van gerst en haver is reeds een begin gemaakt, terwijl met het snijden der tarwe in het begin der volgende week zal worden aangevangen. De hoedanigheid van het koren is zeer goed. In Oostenrijk-Hongarije is het binnenhalen van het broodkoren in vollen gang. Men verwacht daar naar matige schatting een opbrengst van 105 dubbele centenaars aan tarwe rogge, en gerst benevens 45 dubbele centenaars mais, alzoo 150 d.c. broodkoren. In Roemenië acht men den tarweoogst goeddeels mislukt, doch men verwacht een goeden oogst van van mais. De oogst in Oekraine is verschillend uitge vallen doch het uitzicht bestaat, dat aan de Centrale Mogendheden een flinke hoeveelheid zal kunnen worden toegevoerd. Uit de 24 gouvernementen van het huidige Groot-Rus land, voor zooverre de grond daar in bewer king is genomen, komen deels bevredigde, deels goede oogstberichten. Alles bijeengenomen laat zich de graan- voorziening der Centrale Mogendheden in het komende jaar gunstig aanzien. Omtrent de groote brand in Fez, de hoofstad van Marokko, seint Reuter nog aan de „Morniftg Post", dat bijna duizend winkels uitbrandden. Naar schatting werd 25 tot 50 procent van de zijde- en katoenvoorraden, zoowel als van de kaarsen in Fez vernietigd, terwijl ongeveer de helft van de voorraden aan inlandsche producten verloren ging. Naar den 17en juli uit Wellington aan de Times geseind wordt, bedraagt de waarde der producten, die door de Engelsche regee ring in Nieuw Zeeland zijn aangekocht, maar die tengevolge van het gebrek aan scheeps- rulmte niet naar Engeland kunnen worden verscheept, meer dan 24 millioen Pond (288 millioen gulden), wat overeenkomt met den totalen uitvoer van Nieuw Zeeland in een jaar tijds in normale tijden. De brandnetel, die vóór het algemeen gebruik van katoen als weefsel in aanzien stond, gaat haar vroegere plaats weder in nemen, nu tengevolge van den oorlog er gebrek is ontstaan aan ruwe katoen. Voor den oorlog, in het jaar 1913, betrok Duitsch land uit het Buitenland 932.C00 ton vezel stoffen waaronder 486.000 ton ruwe katoen. Duitschland zelf bracht in genoemd jaar voort 15.300 ton vezelstoffen, waaronder 11.600 ton wol, dus niet meer dan 1.5 pet. der behoefte. Wijl nu de brandnetel een deugdelijk garen oplevert, legt men zich in Duitschland reeds op ruime schaal op den teelt dezer piant toe, waarvoor groote uitgestrektheden woesten grond worden ontgonnen. Zoo treft men in het Noorden van Duitschland brandnetelplan tages aan over een uitgestrektheid van 28.000 H.A. Voor den teelt komt slechts in aanmerking de groote brandnetel (Urtica dioica). Door een speciale eenvoudige bewerking, waarvoor een gansche reeks fabrieken zijn ingericht, worden de op den houtigen stengel der plant liggende vezels verwijderd. Vier kilogram gedroogde brandnetels leveren ongeveer 21/* tot 2'/i meter stof. Een kilogram brandnetel- stof zal nauwelijks duurder zijn dan een ki logram katoen. De nieuwe industrie opent ook een gun stige gelegenheid voor klelnbouw. De teelt van de plant is gemakkelijk en loonend. Voor 100 K.G. gedroogde stengels wordt 23 mark, voor 50 K.G. gedroogde bladeren, die een zeer goed veevoeder opleveren, 10 mark be taald. Ook de verzameling der veelvuldig in het wild groeiende brandnetels levert zoo doende voordeelen op. Voor elke hectare met brandnetels regelmatig bebouwd land wordt bovendien een premie van 400 mark toegekend. Het „Journal of Commerce" van 4 Juli schrijft „De vijand is er helaas maar al te goed in geslaagd, onze schepen tot zinken te bren gen. Aan het einde van 1917 bedroegen de Britsche scheepsverliezen ruim 7 millioen ton bruto, en daar de vijand het vooral op onze grootste en beste schepen had gemunt, is dit verlies veel ernstiger dan de cijfers doen vermoeden, al zijn deze op zichzelf reeds ernstig genoeg. Waarschijnlijk hebben wij sindsdien nog 1 millioen ton bruto ver loren Wat nu betreft de standaardschepen, die wij thans bouwen, niemand kan naar waarheid verklaren, dat zij de plaats zullen innemen van de groote massa schepen, die vernietigd is. De kwaliteit der thans gebouwde schepen toch is niet te vergelijken met de kwaliteit der schepen die wij verloren heb ben. Zonder eenigen twijfel heeft onze han delsmarine aan productiviteit veel meer ver loren dan het aantal en de tonnemaat der verloren schepen doen vermoeden", Naar wij vernemen hebben de Duitsche duikbooten in Juni 1918 in het geheel 520.000 ton bruto aan vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht. In de eerste zes maanden van het jaar is er dus volgens de opgaven der Duitsche admiraliteit 3.787.000 ton bruto vernietigd. Volgens de maandelijksche officieele mede- deelingen der Engelsche en Amerikaansche admiraliteiten is er in hetzelfde tijdsverloop in Engeland en de Vereenigde Staten 1.414.246 ton bruto aangebouwd. In de eerste helft van dit jaar zijn dus de scheepsverliezen ruim 2l/j maal grooter geweest dan de aanbouw. Sedert het begin van den oorlog Is de wereldscheepsruimte met ruim 18% millioen ton bruto verminderd. De „Times" van 18 Juli meldt, dat er in de week van 10 tot 17 Juli in Londen 287 personen aan Spaansche griep zijn ge storven, tegen 216 in de daaraan vooraf gaande week. Het Amerikaansche opperbevel is tegen de expeditie naar Siberië, wijl gedurende den strijd -in het Westen troepenzendingen naar het Oosten niet verantwoord zijn en het oogenblikkelijke gebrek aan scheepsruimte nog grooter zou worden." „Nowija Wetschernija" deelt mede: „In Kern komen voortdurend Amerikaan sche en andere Ententeschepen aan. Aan zienlijke toebereidselen worden getroffen voor het oprichten van fabrieken, het uit baggeren der haven, het aanleggen van spoorwegen en winterkazernes. Uit de in woners worden verkenningsafdeelingen ge vormd tegen tien gulden per hoofd. Het opperbevel verbergt het niet, dat het de bedoeling is landingstroepen tegen Finland daadwerkelijk te organiseeren." Het onderhoud, door generaal Luden- dorff aan de oorlogscorrespondenten der Duitsche bladen toegestaan, is in het over zicht daarvan in de Hollandsche per3 niet geheel nauwkeurig weergegeven. Daarom vermelden we alsnog het verslag, hetwelk de oorlogscorrespondent van de „Koln. Zei- tung", prof. Wegener, van het onderhoud gaf. Volgens dit verslag zeide genei aal Lu- dendorff het volgende: Het plan van onzen aanval op den 15den Juli is ditmaal strategisch niet gelukt, het heeft slechts tactische resultaten opgeleverd. Den vijand waren plaats en tijd van den aanval voren bekend geworden, waardoor hij den slag ontweek door het nemen van maat regelen waarvoor men den Franschen opper bevelhebber de waardeering niet kan ont houden. Zoodra wij tot de erkenning kwamen, dat de voortzetting van den aanval ons te groote offers zou hebben gekost, braken wij hem bereids in den avond van den 16den Juli af, teneinde onze troepen te sparen evenals wij dit bij onze vorige offensieven deden op het oogenbllk, waarop de verliezen, voor ons grooter werden dan gereehtvaar- digd was door hetgeen wij nog verder kon den bereiken. Toen volgde de tegenaanval des vijands op een anaere plaats en deze had het onvermijdelijke beglaresultaat. Deze aanval hadden wij ais een volkomen logische handelwijze verondersteld en verwacht. Het kwam er nu maar op aan, aan het daaraan ten grondslag liggende plan een be slissend succes te verhinderen, terwijl onze eigen offers zoo gering mogelijk bleven. Zijn voornemen om onze in de tusschen Soissons en Reims tegen de Marne vooruitgeschoven wig zich bevindende troepen en oorlogsbe- noodlgdheden af te snijden, is verhinderd. Wij hebben een gedeelte van dit terrein planmatig den vijand in handen gelaten, troepen en materiaal daarentegen in een veilige stelling overgebracht. Op dit terrein als zoodanig komt het hier in geen geval aan. ja, zou het om Duitschen grond gaan, dan ware het verlies van elk zoo'n dorp smar telijk. Wij hebben echter vijandelijken grond genoeg. Onze taak is niet terrein te verove ren of tegen eiken prijs te houden, maar de strijdkraent des vijands te verminderen. Terreinwinst„Marnelinie" zijn groote woorden, die slechts voor een oogenblik stemming kunnen wekken, maar voor de beslissing van den oorlog zonder beteekenis zijn. Onze sedert den aanval v^n den tegen stander ondernomen operaties hebben be halve de verzekering onzer eigen veiligheid het doel bereikt, dat de tegenstander gansch buitengewone verliezen geleden heett en nog lijdt. Wij onderschatten de toename in aan tal niet, welke de tegenstander door Ame rikaansche troepen verkreeg. Van des te meer gewicht zijn oe zware offers welke hij thans doelloos brengt. Dat is de oogenblikkelijke toestand. Wat wij nu verder doen zullen, kan ik U natuurlijk niet zeggen. Daarvan kunt gij echter zeker zijn, en dien indruk zult gij zelf ook wel van mij verkregen heb ben, oat wij voor en na de beste verwach tingen koesteren. Naar den 2en Augustus uit Constan- tinopel aan de „Rheinisch-Westfalische Zei- tung" geseind wordt, kwam dien dag in de haven het stoomschip „Batum" aan, waar mede voor het eerst de Oekrainsche han- delsvlag zich in de haven-van Constantinopel vertoonde. Plannen zijn ontworpen voor den aan leg van een Noord-Zuidkanaal dwars door de Lüneburgerheide in Noord-Duitschland. Het kanaal zal een verbinding vormen tus schen Hamburg en de Noordzee, Lübeck en de Oostzee. Vanuit Hamburg zal de lengte bedragen 150 K.M., vanuit Lübeck 190 K.M. I De „Nouvelliste de Lyon" verneemt uit Aubenas, dat daar ter stede het broodrant soen. van 300 op 150 gram is teruggebracht. Uit andere streken van Erankrijk verneemt het blad dat men overweegt, het broodrant soen tot op 65% der vastgestelde hoeveel heid te verminderen. Naar wij in de „Daily News van 18 dezer lezen, heeft de Argent(jnsche maisoogst eene productie van 2 miiloen ton opgeleverd, maar er schijnen geene koopers te zijn en, wanneer er niet spoedig maatregelen worden geno men, zal het grootste gedeelte tegen lage prijzen worden gekocht door de Argentijn- sche spoorwegen, om te worden gebruikt als brandstoffen voor de locomotieven. Naar wij in de „Daily News" van 18 dezer lezen zal in Engeland den (22en een rant- soeneeringssysteem voor zacht timmerhout worden ingevoerd. Daar zouden de maxi mumprijzen voor ingevoerd timmerhout wor den vastgesteld, welke echter geene betrek king zouden hebben op de aanwezige voor raden. Naar aanleiding van enkele kortelings in het dagblad „De Telegraaf" verschenen artikelen, die ook door andere Nederlandsche bladen overgenomen werden, en waarin ge waarschuwd wordt voor de slechte behande ling, welke aan Nederlandsche arbeiders op de fabrieken van Krupp ten deel zou vallen, is de „Deutscher Nachtrichten Dienst" te 's Gravenhage van bevoegde Duitsche zijde gemachtigd het navolgende mede te deelen Ofschoon de bewuste artikelen natuurlijk slechts ten doel hebben de Nederlandsche arbeiders afkeerig te maken van een verbin tenis met de Krupp-fabrieken en door dezen tende: z uiteraard niet van een bepaalden op zet zijn vrij te pleiten, heeft de Duitsche over heid een uitgebreid onderzoek doen instellen naar de ingebrachte beschuldigingen. Als resultaat hiervan kan thans worden vastgesteld, dat de door de zcglieden van „De Telegraaf" gegeven voorstelling der feiten volkomen in strijd is met de werkelijkheid. De arbeiders zijn ondergebracht in barakken, wat bij het buitengewoon groot getal der arbeiders in de laatste jaren niet anders mo gelijk is. Deze barakkeu worden in overeen stemming met de strenge hygiënische op vattingen in Duitschland natuurlijk zindelijk gehouden en voldoen uit gezondheidsoogpunt aan alle eischen. De verzorging van alle ar beiders is dezelfde als die van alle inwoners van Duitschland. Daaraanboven heeft echter de firma Krupp, zooals ook andere groote firma's, bepaalde hoeveelheden levensmidde len, zelfs spek en vet, voor hare arbeiders verkregen, welke ten hunne behoeve wor den aangewend. De arbeiders bekomen der halve veel meer dan de overige burgelijke bevolking van Duitschland en er kan dan ook geen reden voor bestaan, dat de voed selvoorziening ontoereikend zou zijn. Elke buitenlandsche arbeider heeft volgens overeenkomst het recht van zijn loon weke lijks tot 30 mark naar den koers van den dag naar zijn woonplaats aan zijn familie te zenden. Over de uitvoering deze bepaling wordt behoorlijk gewaakt. 15 Aug. SOMMELSD1JK. Den landbouwers dezer gemeente wordt bekend gemaakt dat voor vervoerbewijzen voor granen en zaden voor het verzenden naar van Stolk's Commissie handel en beschrijvingsbiljetten voor het ver zenden van monsters van peulvruchten, na 15 Augustus a.s. deze niet meer door het gemeentebestuur maar door de plaatselijke landbouwcommissie worden verstrekt. Tegen P. K. en T. W. is proces-verbaal opgemaakt wegens strooperij. M. G. en M. B. kwamen dezer dagen tot de onaangename ontdekking dat van hun te velde staande koren een gedeelte was ontvreemd. Voor gezinnen zonder gas in de ge meenten Middelharnis, Sommelsdijk en Nieuwe Tonge is op bons no. 4 der gele brandstoffenkaart vanaf Maandag 12 Augus tus 2 H.L. cokes verkrijgbaar. Afgehaald aan de fabriek voor Middelhar nis en Sommelsdijk f 1,35 per H.L. Met gepast geld betalen. Op bons no. 4 worden geen kolen verstrekt. MIDDELHARNIS. Door een Controleur zijn bij een bakker alhier een aantal mekbrooden in beslag genomen en op 't dorpshuis ge bracht. SI AD AAN 'T HARINGVLIET. Zij die op heffing van het slachtverbod wenschen, kun nen zich voor 1 September a.s. door tusschen- komst van den Secretatis van de landbouw- vereeniging wenden tot het Rijksbureau voor vee en paarden Hoogewal 16a Den Haag. Tegen A. v. R. is proces verbaal opge maakt, wegens het rijden zonder licht. Deze week is op bon 4, 5 en 6 resp. 1 ons Gort, 01>s Kaas 20+ en pond suiker verkrijgbaar. DEN BOMMEL. Dezer dage* had C. v. VI., toen hij met een wagen van een afrit afreed, zoodanig tusschen een muur en den wagen bekneld te geraken, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Aan E. J. Smits, militiepHchtige der lichting 1919, is door Z. £xc. den Minister van Oorlog drie maanden uitstel verleend voor den opkomst in werkelijken dienst. Woensdag 11. was B. V., met nog enkele inzittenden aan 't rijden, en wilde op het einde van de Voorstraat draaien, doch door dat hij te kort draaide, kantelde het rijtuig om; de ingezetenen kwamen evenwel met den schrik vrij. Verder liep het ongeluk met eenige materiëele schade aan het rijtuig nog al af. OOLTGENSPLAAT. Door het vertrek van den heer J. A. Slis ontstaat een vacature in den Raad. In de week van 12 tot 17 Augustus is verkrijgbaar op: Bon no. 86 half pond suiker, bon no. 87 een half ons havermout, bon no. 88 een half stuk zeep, bon no. 89 een ons havergort, bon no. 90 een reep Kwatta, bon no. 78 en 82 blijven geldig voor kaas en worst. Het huis bewoond door de wed. Beijer aan de Slikdijk is door A. Oosters onder- handsch verkocht aan L. van Nieuwenhuizen. Onder deze gemeente wijk B 31 doet zich een geval van besmettelijke ziekte Rood vonk voor. NIEUWE TONGE. Deze week Is bij win keliers op [de daartoe strekkende bons ver krijgbaar gesteld, gort, sago en boter. Aan de militleplichtlge D. van Es, lich ting 1919, welke Donderdag naar Rotterdam moest vertrekken, is wegens ziekte een zie kenverlof verleend. Naar men heeft vernomen, heeft alhier de ook al lang gevreesde ziekte „Spaansche Griep" z'n intrek genomen. Er komen reeds gevallen van voor. In de nacht van Maandag op Dinsdag zijn van den landbouwer B. eenige zakken erwten ontvreemd. De(n) dader(s) (is) (zijn) tot heden toe nog onbekend. Tot Secretaris van de veetelling is voor deze gemeente aangesteld den heer T. Hol leman Czn., alhier. Deze week had het zoontje van L. v. V. het ongeluk zoodanig in zijn band te snijden dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. DIRKSLAND. In de Maandag gehouden raadsvergadering te Dirksland, sprak de Voor zitter een hartelijke gelukwensch uit tot den heer Bosschieter, dat hij na zulk een ongeval ongedeerd is gebleven, terwijl juist in die dagen te Middelharnis een zooveel jonger man bij een ongeveer gelijksoortig ongeluk, den dood vond. Genoemde heer Bosschieter had verleden week het ongeluk, terwijl hl] met zijnen broeder in een rijtuig langs den weg reed, te kantelen, waardoor beiden in een modder sloot terecht kwamengelukkig bekwamen zij geen letsel Voorts dankte hij den milden gever, de heer Warnaer, voor het prachtige groene tafellaken, dat thans voor het eerst op de tafel prijkte, en hoopte, dat meerderen een dergelijk voorbeeld mochten overnemen. Medegedeeld werd, dat de gekochte aard appelen der gemeente ten spijt van alle booze geruchten, nog een voordeelig saldo van bijna f200.— heeft opgeleverd, zoodat Wet houder Kooman thans daardoor geheel In het gelijk gesteld wordt. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvangen het kohier van den Hoofd. Omslag tot een belastingbedrag van ruim f23000, met geschatte inkomens tot ongeveer een millioen gulden. De bezoldiging van de Ambtenaren van den Burg. Stand, werd in gunstigen zin naar aanleiding van een verzoek van Ged. Staten geregeld. Van 2 leden van het College van Zetters werden nevens de 2 aftredenden G. Bos schieter en D. de Graaf, nog voorgedragen A. v. d. Slufls en M. Kooman. De rekening voor 1917 werd aldus vast gesteld met een batig saldo op den gewonen dienst van f5645.02', batten gewonen dienst f621.83', of in totaal met een voordeelig saldo van f6266.86, hoewel de geheele dis- tributiekosten voor ad f3500.— daaruit in eens zijn afgelost. Besloten wordt een onderzoek in te stellen naar de hoedanigheid van den torenspits. Besloten wordt een aftrek van den H. Om slag te bepalen op f 400 f 40 aftrek per kind beneden 15 jaar, welke thans is f250 f20 per kind beneden 16 jaar. Besproken werd over een te maken ver keersweg langs de nieuw gebouwde wonin gen van Evenbuiten naar de haven om het vervoer van landbouwproducten van hef dorp te ontlasten, wat eenerzij ds de landbouwers en onzerzijds de dorpsbewoners gerieft. Waar de grond over den boezem waarschijnlijk alleen door onteigening is te krijgen, zullen eërst nadere stappen worden gedaan. Aan de woningbouwvereeniging werd vaste garantie verleend van f 750c0, tot ten hoogste 4% De gemeenterekening over het dienst jaar 1917, ligt gedurende 14 dagen, van den 6en tot en met den 19en Augustus a.s. voor een leder ter gemeente-secretarie ter inzage, en is tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar. Een afschrift van het primitief kohier van den H. Omslag, over het dienstjaar 1918, ligt gedurende 5 maanden, van den 6en Augustus 1918,tot en met den 6en Januari 1919, voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage. Woensdagavond had een vreemde con troleur bij bakker I., te Meliasant mekbrooden in beslag genomen, waardoor de bevolking van Melissant een alles behalve vriendelijke houding tegen dien controleur aannam. Bui ten het dorp zijnde onder Dirkslands grond gebied, werd hg door 2 personen per fiets met een verzinsel gelokt, terug te keeren, waaraan hij echter niet voldeed. Daarop wilden die twee personen hem aanvallen en bedreigden den controleur met allerlei minder liefelijks, tot zij plotseling het hazenpad kozen, daar juist de Burge meester in hun richting kwam aan fietsen, waardoor voor den controleur erger werd voorkomen. In Melissant was men er, naar verluidt, reeds op berekend den controleur warm in te halen. In de week van 12—17 Aag. is ver krijgbaar Gort, Havermout en Suiker. Zij die de vorige maal nog geen sajet hebben ontvangen en daarvoor in aanmer king komen volgens gedane publiciteit, kun nen op 22 Aug. a.s. zich in het Distributie lokaal vervoegen. Van 16—20 Aug. bestaat er gelegenheid opgave te doen voor verandering van brood kaarten voor de a.s. periode. Men geve het op aan den bakker, van wie men zijn brood betrekt. Zaterdagmorgen van 9—12 uur bunnen zij die eieren noodig hebben zich aanmelden aan het Distributielokaal, alleen echter voor zieken en zwakken. STELLENDAM. In deze gemeente komen meer gevallen voor van Spaansche griep. Gelukkig is de ziekte niet van ernstigen aard. Eindelijk werd ook in deze gemeente zeep gedistribueerd en wel op bon 48, 250 Gr. per persoon. Deze week arriveerde alhier een lading turf welke aan de inwoners verstrekt werd op bon no. 4 van hun brandstoffenkaart. GOEDEREEDE. Nog steeds komen alhier enkele gevallen van, de besmettelijke ziekte diphtheritus voor. Doordat schipper J. 't M. een mijn in het net had moest hij zijn geheele vischtulg afkappen. OUPDORP. Een persoon uit deze gemeente, in den Oostdijk thuis hoorende en zwak van hoofd zijnde, is Maandagavond niet bij zijn familie thuis gekomen. Dinsdagmorgen vond men hem in de sloot langs den Lagen Weg. Door een zenuwtoeval getroffen is hfl zeker in de sloot gevallen en in den modder gestikt. Met het boren der Norton-pompen is men begonnen. De eerste, echter de huizenrij aart de Westzijde, Voornamelijk voor het hoofd der openbare school bestemd, levert 'voldoende water, wat duldeiqk bleek toen het Woensdagavond voor de brandspuit ge- ruimen tijd volop water leverde. De tweede pomp komt naast het gemeentehuis. Bij het graven daarvoor komen nog veel menschen- beenderen boven. Bij de familie is het bericht ontvangen, dat de heer M. M. Klz., in Amerika woon achtig, bij een automobielongeluk, in Juni, het leven heeft verloren. HELLEVOETSLUIS. Het zomerrantsoen van het gasverbruik over het zelfde tijdvak van verleden jaar is bepaald op 70%. Daar dit rantsoen al overschreden is wordt op zuinig heid aangedrongen. NIEUW HELVOET. Maandag 12 Augustus is op bon 52 van de suikerkaart suiker ver krijgbaar met dien datum is op bon 26 geen rijst meer verkrijgbaar. Ieder die wil veran deren van boterkaart kan op genoemde datum daarvan opgave doen op het distributiebureau. NIEUWENHOORNBij Kon. Besl. van 3 dezer is benoemd tot dijkgraaf van het hoog heemraadschap van Voorne dhr. C. G. Trouw alhier. BRIELLE, Onze voormalige stadsgenoot de heer H. v. d. Reljden thans te Doesburg, werd de vorige week bij Kon. Besl. tot Kapitein- Administrateur bevorderd, en voorloopig ge plaatst te Delft. De gemengde Chr. Zangver. „Excelsior" alhier maakte j.l. Woensdag een tochtje naar Oostvoorne, per wandeling te Oostvoorne gearriveerd werd deze dag daar gezellig door gebracht, en gaf 't koor daar nog eenige liederen tengehoore. In een opgewekte stem ming keerden zij des avonds te half tien per tram huiswaarts. Op 't Concours gehouden te Abbenbroek behaalde de Zangvereen. „Cresendo" van hier de 2de prijs in de 3e afdeeling met 83 punten en de „Harmoni Libertatus Promitla" in de 2de afdeeling de 3de prijs met 51 punten. TINTE. Van Dinsdag 6 tot Vrijdag 9 dezer werd alhier in de Openbare School een bazar gehouden door de Vereen, tot behartiging van de belangen der Vrijzinnige leden van de Ned. Herv. Kerk, teneinde gelden te ver zamelen voor de stichting van een gebouw voor de godsdienstsamenkomsten dezer Ned. Hervormden. Als alle bazars in onze omgeving lokte ook deze vele nieuwsgierigen en belangstel lenden tot een kijkje uit. ROCKANJE. De Spaansche griep breidt zich al meer uit. Er zijn nu reeds 75 mili tairen door aangetast Ook enkele gevallen^ onder de burgerij. GEERVLIET* Bij Kon. Besl. van 3 dezer is benoemd tot Hoogheemraadschap van Putten dhr. W. Leeuwenburg alhier. ZUIDLAND.* Tot heemraad van den Zuid- land is bij Kon. Besl. van 3 dezer benoemd dhr. A. v. d. Burgh Jz. alhier. HEKELINGEN.* Bij Kon. Besl. van 3 dezer is benoemd in het bestuur van den polder de Oude en Uitslag van Putten tot dijkgraaf dhr. L. Schipper en tot Heemraad H. Braat beiden alhier. SPIJKEN1SSE. Met het oog op het vreem delingenverkeer is aangeplakt een oproep aan alle belanghebbenden om mede te werken aan Jstuiting van de toenemende bandeloos heid der jeugd. Voorzeker niet overbodig. Want ook onder de rijper jeugd ten onzent openbaart zich meer en meer een geest van ruwheid, brutaliteit en onbeschoftheid, die niet beperkt blijft alleen tot vreemdelingen, maar waarvan ook verschillende ingezetenen dikwerf onaangename gevolgen ondervinden. 't Beste ware voor dergelijke vergrijpen lijfstraffen in te voeren als in Engeland. Een flink pak slaag helpt beter dan honderd ver- toogen. Aanvragen en aangiften tot het zelf mesten van een of meer varkens met het doel deze voor eigen gebruik te slachten moeten plaats hebben voor 1 September bQ den correspondent C. A. v. d. Berg. Vorige week zgn door den betonfabrikant Alb. v. Bodegom wederom een 14 tal ar beiders ontslagen. Ook dit is oorzaak van een overproductie op de arbeidsmarkt, daar verschillende jongelui op 't oogenblik werke loos zijn. VIERPOLDERS. Donderdag zijn de kinde ren van de 2 hoogste leerjaren der O. L. School naar Rotterdam en Hillegersberg geweest. De Diergaarde en de peeltuin „Freeriks" werden bezocht. De kinderen hebben veel genoten en ook veel geleerd. Vrijdag j.l. is de school gesloten wegens gevallen van Spaansche griep onder de leet- lingen. Een lokaal van de school is in beslag genomen door de militairen voor de verple ging van lijders aan de Spaansche ziekte. Jacobs, Hobbel, Waling en J. Donkersloot. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken. Verzoek van L. J. van Dis om afschrijving Hondenbelasting wordt besloten een half jaar zijnde f 1,50 af te schrijven. Schrijven van H. H. Ged. Staten waarbg vast gesteld de nieuwe weegloonen geldig zijn tot 1 Ianuari 1924. Schrijven van de burgemeester van's-Gra- venhage als Voorzitter der Vereeniglng van Nederlandsche Gemeenten met verzoek om steun. Nadat dhr. Hobbel eenige inlichtingen gevraagd heeft wordt besloten f 5,— subsi die te verleenen. Wordt door B. en W. machtiging gevraagd tot het aangaan van een geldleenlng groot f 2400 rente 4'/i% voor de verbetering der mestkaal wordt toegestaan. Dhr. Jacobs verklaart namens de commis sie de rekening der Bewaarschool over 191? Vergadering van den Raad der gemeente OOLTGENSPLAAT op Donderdag 8 Aug. 's nam 230 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer J. G. V. Putten. Present Wagner, W. J. Donkersloot, Slis,

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 4