Advertentiën. H. II. Lsidhsuwers Tandarts KIIVNDERS AFBRAAK! JOH. LEUN E& Co. LAND- EN TUINBOUW. GEMENGD NIEUWS. VERK00PINGEN. b. Ten verzoeke van Mej. Leunt je Lodder te Stellendam voor 7 jaren ingaande 11 No vember 1918 van een perceel bouwland te Ouddorp in het Oudeland aan den Steenwen groot 0.83.80 H.A. «f 1 G. 247'/i R. V. M (thans in pacht bij W. Witte) en voor 7 jaren ingaande 1 Nov. 1919 van 6 meeden bouw land te Goedereede in Nieuw-Westerloo aan den Zuid-havendijk groot 1.42.10 H. A. oi 3 G. 287a R. V. M. in 2 perceelen (thans in pacht bij de erven Flip Meijer). b. Drie aaneengebouwde huizen met grond te Stellendam aan den Zuid-Oostelljken Ach terweg kadastraal bekend in Sectie B no. 1466, 1467 en 1468 samen groot 89 centiaren mondeling verhuurd aan Grietje Kwik, Lena Troost en L. Lokker, respectievelijk 10.65, f 0.65 en f 0.70. per week in 3 koopen en in combinatie, ten verzoeke van den heer C. Tanls Jz. te Stellendam. f 2»a5" "A* IJ/iS w16 In pakken en kisten, ronde courante nagels met platte kop. Bjj ainame van ieder 5 K.G. zoolang de voorraad strekt a contant bij iSL 18/ f 2,20. C, A. Til. LAMBERT, OMe Tonge. Te koop 14 stuks 12 X12, van 5 7V2 Meter, 2000 Meter 2X3,1000 M. Badding (2l/2 X 6 V2), 500 Meter 3X7, 100 Meter 4X5, 100 Meter 5 X 7, ruime voorraad Planken, Panlatten en Tengels. Verder maats Raam- en Deurkozijnen (maat Raamkozijnen 90 bij 190 M.), 5/4 enl1^ duims Deelen. Tevens circa 15 M3. Amerik. Grenen Binten en Platen, in lengten van 4 tot 7.75 M-, IJzeren Goot 15 M. lang, Draadnagels enz. enz. Alles te zien en te bevragen bjj H. C-ISEIMLOFS, Rechter Rottekade, hoek Nieuwe Zaagmolenstraat, ROTTERDAM. JU adres voor DRAINEERBUIZEN met en zonder kragen van de Firma VERKOUTEREN is 14134 DRAINEURS DIRKSLAND Voor stemmen en repareeren van fl Huis- en Kerkorgels, alsmede Piano's beveelt zien beleefd aan I J. G. KOGH, 14155 Aegidiusstraat 168a, Rotterdam DR. DENT. SURD. DIERGAARDELAAN 42B. TELEFOON 14223, ROTTERDAM. uren onderweg is't ïs sterk, maar meermalen las ik het in de courant. Nu Is men er in den laatsten tijd over gaan denken, een postluchtdienst in te richten. Men zou dan beginnen van Amsterdam naar Groningen, terwijl ook werd gesproken over een dienst Amsterdam—Londen, 't Zou een enorme verbetering zijnMaar er komt niets van. Waarom niet vertel ik je de volgende week wel eens, want het is mijn plan, m'ri tweede vacantie-brief te pennen over de luchtvaart en de toekomst daarvan. Dus toe- komst-muziek. Toch wou ik een Telegraaf-praatje met je hebben. Natuurlijk weet je wel, dat er in ons land een dagblad bestaat, dat de Tele graaf heet. Vooral in deze oorlogsjaren is het blad verbazend opgekomen. Waarom zou ik wel kunnen schrijven, maar dat doe ik toch niet, want ik kan het niet bewijzen. En dan moet men voorzichtig zijn, met iets neer te schrijven. Maar je weet in ieder geval, dat het blad Engelschgezlnd is. En sterk ook. Nu laat me dat volkomen koud. Iemand kan maar een meening hebben en ik zal ieders meening respecteeren. Ik heb het wel eens meer geschrevenneutraal is onzin. Als land, als geheel kun-je neutraal zijn in een uitge broken oorlog tusschen twee „bevriende mogendheden", maar individueel moet je althans dat is mqn meening een sympathie koesteren, hetzij naar de een of naar de andere zijde. De Telegraaf-redactie koestert dus sympa thie voor de Entente. Mij goed. Ik spreek daarover dan ook niet. Er is echter iets bijgekomen. In de laatste drie, vier jaren heeft het blad zich gemaakt tot de spreektrompet van de ontevredenen in ons land. Letterlijk alles wordt becritiseerd. Er deugt zoo ongeveer niets van. Maar het noodzakelijk gevolg van dat tot een spreek buis worden der ontevredenen, is, dat de voorlichting verbazend eenzijdig is, ja zelfs geheel in strijd met de waarheid. Je herinnert je misschien nog wel het anti-smokkelbureau van Holdert (d. i. de Directeur van „De Tele graaf") Dat bracht zoogenaamd heel wat verkeerde dingen aan het licht, maar bij nader onderzoek bleek het schromelijk overdreven of onwaar. En oniangs meende het blad ver plicht te zijn een vertegenwoordiger naar Zuid-Limburg te sturen, om. te contro leeren of Duitschland het verdrag met Neder land inzake het vervoer over de spoorlijnen daar wel na kwam I 't Is feitelijk tot in het belachelijke toe. Die vertegenwoordiger dan ging in zijn blad schrijven. Of het precies waar was, deed niets ter zake. Maar die be richten waren niet alleen bestemd voor „De Telegraaf". Ze werden onmiddellijk overge seind naar. Engeland. Want een dag, na dat „De Telegraaf" die berichten had, werden ze ook gepubliceerd in enkele groote Engel- sche bladen I Meer behoef ik er verder niet van te vertellen. Je snapt het verdere wel. Behalve dat becritlseert het blad alle regee- rlngsmaatregelen. Niets, letterlijk niets deugt er. De redactie kent misschien het spreek woord niet: De beste stuurlui staan aan wal. Verder is het blad ook verbazend anti- clericaal! 't Zijn ontzettende toestanden in het interneeringskamp van Zeist, schreef het blad. De geestelijken bemoeiden zich niet met de geïnterneerden, bezorgden alleen baantjes aan hen, die ter kerk gingen enz. 't Was niet veel fraais. Toen ik het las, dacht ik onmid dellijk: ik zal er niet veel aandacht aan schenken, ik ken nu eenmaal dat blad. Maar ik begreep onmiddellijk, dat de katholieke bladen (het ging n.l. over katholieke geeste- lijken) het er niet bij zouden laten zitten. M'n vermoeden bleek juist. Het katholiek dagblad „Het Centrum" te Utrecht nam op zich in een tweetal artikelen der mededee- lingen van „De Telegraaf", te weerleggen en als valsch en onwaar te signaleeren. Eerst genoemd blad kwam met zoo'n feitenmateriaal een met zulke klinkende namen, dat er van de beweringen van „De Telegraaf" niets overbleef. Natuurlijk geeft dit blad geen ant woord op die artikelen van „Het Centrum". Verontschuldigingen kent men niet aan het Amsterdamsche blad. Het verkeerde zaad is gestrooid. De menschen, die de weerleggin gen van Het Centrum niet hebben gelezen, geiooven het, wat De Telegraaf schreef, en het blad van Holdert heeft zijn doel bereikt. En zoo kan ik doorgaan. Waarschijnlijk zul-je wel weten, dat er in ons land een Anti-oorlog-raad bestaat. De drie voormannen van die beweging Dressel- huys, Kooien en Rutgers, drie Tweede-Ka merleden hebben onlangs bij de Regeering een advies Ingediend, waarin zij verzoeken om bemiddeling bij de oorlog voerende lan den, om zoodoende aan dezen onzaligen krijg een einde te maken. Op den 31en Juli, des avonds, werden te Amsterdam, te den Haag en te Rotterdam groote vergaderingen gehouden van den Ned. Anti-oorlog-raad ten doel hebbende, bij de Regeering met kracht aan te dringen op bemiddeling. Te Amsterdam sprak op die vergadering o.a. ons bekende lid der Eerste Kamer, pro fessor Dr. H. Bavinck, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Op die vergadering was aanwezig de schrijver van „Dagboek van een Amsterdam mer", artikelen, die schier lederen dag in „De Telegraaf" loopen. „De Telegraaf" houdt niet van bemiddeling. Duitschland moet ver nietigd worden en „De Telegraaf" wil daar wel een handje aan meehelpen. Als het aan dat blad lag, ging ons land ook ten oorlog met Duitschland! Zoodat den volgenden dag die schrijver z'n gal uitspuwt over bovengenoemde ver gadering. En nu is het wel eigenaardig. Hij zei niets van de andere sprekers, maar den „clericalen" prof. Bavinck moest het in zijn stuk ontgelden. Tot goed begrip van de zaak moet ik even schrijven, wat prof. Bavinck heeft ge zegd. Ik kan dit niet beter doen. dan even voor je af te schrijven wat ik las in het verslag dier vergadering in een onzer groote dagbladen. „Hij wees er op, dat er in het begin van den oorlog in woord en geschrift op ge wezen werd, dat oorlogen even nuttig waren als het onweder in de natuur. Spre ker wil niets afdingen op het volhardings vermogen en de opoffering der natiën op den heldenmoed van soldaten en offi cieren aan het front, achter het front en in de dulkbooten. Maar niemand houdt echter meer lofredenen op den oorlog en niemand zal van den oorlog nog eenig heil verwachten. Elk der oorlogvoerende natiën beschouwt zichzelf als onschuldig aan den krijg en den tegenstander als den persoonlijken duivel en voor geslachten lang is de omgang der volkeren onderling zelfs op het gebied van kunst en we tenschap onmogelijk. Nergens is hoop op vrede en spreker betreurt dat ook in Rusland de vrede blijkbaar geen stand kan houden. Een afgedwongen en opgelegde vrede zal echter de kiem van een nieuwen oorlog in zich hebben en daarom acht spreker het den plicht van ons vaderland, met ernst en met liefde, zacht maar ook beslist, tot de oorlogvoerende natiën te zeggen dat een verzoenende vrede noodig is een vrede, die leidt tot overeenstem ming en samenwerking. Mocht deze po ging, evenals die van Stockholm en die van den Paus, mislukken, dan is het een genot te strijden voor deze zelfverlooche nende taak. Eens moet echter het psycho- lodisch oogenbllk komen, want niet altijd kan de broedermoord voortgaan en wie weet hoe dicht dat oogenblik nabij is." Men zal mij toch onmiddellijk moeten toe geven, dat dit zeer verstandig is gesproken. Maar nu laat ik enkele brokstukken volgen van wat de Telegraaf schreef: „En daarom zat ik gisteravond vlak op het podium, bij de geestdriftige demonstratie in het Concertgebouw. En ik luisterde en genoot. Genoot van het zalvende woord van dr. Kuyper's vriend, professor Bavinck, die, van uit „Het Witte Hert" gesouffleerd, ver klaarde, niets te willen afdingen op den heldenmoed in de duikbooten. Ziet, mijne vrienden, die een oogenblik vergeten mocht zijn, dat reeds een kleine duizend Hollandsche zeelieden door dit soort heldenmoed vermoord werden, een dergelijk woord, uit een dergeiijken mond, bij een dergelijke gelegenheid, doet goed en terwijl ik mijn vuist in mijn zak balde, dacht ik aan de ellendelingen, die in dienst van de Entente dag en nacht jacht maken op de duikboothelaen en hun geen rustig oogenblik gunnen." En dan iets verder: „En ik weende met professor toen hij het betreurde, dat in Rusland de vrede blijk baar geen stand kan houden, want hoe heerlijk was daar alles door de overwin naars als men dit harde, onaangename woord gebruiken mag geregeld ten bate van het arme, onderdrukte Russische volk 1 En hoe terecht liet professor er op volgen, dat in een „afgedwongen en opgelegden vrede de kiem van een nieuwen oorlog zit", en hoe verstandig dus van generaal Hoffman, om in Brest-Litowsk niets af te dwingen en op te leggen, doch eenvoudig te aanvaarden wat Lenin en Trctzky, uit den grond huns dankbaren harten, kwamen aanbieden." Om ten slotte te zeggen. „En in gedachten drukte ik professor warm de hand toen hij zuchtte, dat, al mocht de poging tot bemiddeling mislukken, het een genot is-te strijden voor een zelfverlooche nende taak, en ik dacht aan Wilson en zijn Sammies, die ook een zelfverloochenenden stfijd strijden, en drukte in gedachte nog veel meer handen." Commentaar geef ik u niet op. Die moet je zelf maar maken. Bovendien zou mijn brief anders te lang worden. Maar je ziet er weer eens uit, hoe gevaarlijk „de Tele graaf is". En dat wordt dan gezegd van een man als prof. Bavinck, van wien gezegd kan worden, wat ik onlangs las: „Wie een man als Professor Bavinck kent en diens wijze, en zoozeer gema tigde en democratisch voelende rede voeringen leest, die wordt onwillekeurig tot eerbied gedwongen voor dezen hoog edelen Christen-geleerde en Christen-staats man. Wij hebben dikwijls tegenstanders van Professor Bavinck ontmoet, maar nog nooit ervaren dat eenig tegenstander hem den eerbied en de achting onthield, welke hem toekomen. Inderdaad: Prof. Bavink is iemand door vriend en vijand hoog gerespecteerd." Op die hoogte kan de dagboekschrijver in „De Telegraaf" zich echter niet opwerken! Vooral niet, !a!s hij ten voordeele van de Entente moet schrijven Gegroet, „HAKA" Administratieve en Bedrijfscontróle bij de Zuivelfabrieken. Dit onderwerp werd op de jongste Algem. Vergadering van den G. O. Bond van Zuivel fabrieken ingeleid door den heer J. H. van Geldrop, Hoofd-Inspecteur van den Zuld- Nederlandschen Zuivelbond. Is het nog noodig dit onderwerp te behan delen begon de Inleider. De aanstelling der ambtenaren heeft bewezen, dat de noodza kelijkheid van Contróle wordt ingezien. Nut tig en noodzakelijk acht men die bij parti culiere zakenverbeteringen zijn daarvoor het gevolg, maar noodzakelijker nog is zij dódr waar beheer en eigendom gescheiden zijn. Op den beheerder rust dan de plicht om rekening en verantwoording te doen, ter wijl het bestuur als het zelf !t niet kan wel een onderzoek te doen instellen, wjl het zich niet aan plichtsverzuim schuldig ma ken. Controle veronderstelt geen wantrouwen. Integendeelzij kan het vertrouwen tusschen bestuur en beheerder versterken. Een goede beheerder zal dan ook de contróle van een accountant niet vreezen, maar ze verlangen. Hij heeft ze niet te beschouwen als een in stituut, dat onderzoekt of hier en daar wat aan te merken is. De accountant is geen dwarskijker of boeman, maar steunend en helpend, zal hij de vraagbaak zijn van den beheerder, dezen steun raad en bijstand ver- leenen. De Contróle zoekt steeds het beste. Hoe moet ze zijn ingericht en worden uit geoefend? De Controleur of accountant moet deskundig zijn, 't spreekt van zelfhij moet degelijk kennis bezitten van boekhoudeu vol doende ervaring, en op de hoogte zijn van de techniek en administratie van het bedrijf. Hjj moet onafhankelijk zijnvrij en frank staan tegenover dengene, dien hij controleert. Hij moet zich zelfstandig voelen, wetende dat bij bij de Organisatie zijn bestaan kan vinden, ook als hij scherp is en op misstand durft wijzen. Niets moet hij behoeven te ver zwijgen. Hij moet voldoende tijd hebben den tijd niet behoeven af te passen, op zijn gemak en nauwgezet alles kunnen nagaan. Kan hij dit niet in een dag, dan moet hij er twee of drie dagen voor nemen. Gaat hij heen, dan moet hij overtuigd zijn, dat alles naar be- hooren is nagegaan, dat hij al wat hij in zijn rapport neerlegt, met gerustheid kan onder teekenen. Inleider ging na, hoe de Contróle bij de F. N. Z. geschiedt, en illusteerde met een paar pakkende voorbeelden uit eigen ervaring dat contróle bij steekproeven niet steeds vol doende is. Zoo vond hij bij zoodanige proe ven bij een fabriek met handkracht, niets on regelmatigs, en kwam hij bfl een nauwgezet onderzoek, toch tot de ontdekking, dat door den Secr. Penningm. in 13 jaar f5000—was verduisterd, De administratieve contróle heeff zegen rijke gevolgen gehad. Zij gaf een beter in zicht in eigen zaken; maakte bekend met stand en gang van zaken in eigen bedrijf heeft veel kwaad voorkomen; verscheidenen op den goeden weg teruggebracht. Toch be vredigd de adm. controle niet geheeler moet dieper in de zaak worden doorgedrongen. Dit kan geschieden door de Bedrijfscontróle, door een onderzoek der factoren welke het bedrijf beheerschen. Men beoordeelt de bedrijfsresultaten vaak alleen naar de melkprijzen, zonder te vragen naar de factoren, welke er invloed op hebben. De Bedrijfscontróle onderzoekt de gegevens ter beoordeeling dier factoren.- In de nieuws bladen ziet men vaak het mooiste verteld, het leelijkste verzwegen. Waarop moet bij de B. C. vooral gelet Het product moet van uitmuntenden kwa liteit zijn. Daarvoor is allereerst noodig, dat de grondstof de melk, van uitmuntende kwaliteit is, en er toezicht op de boerderij wordt gehouden. Spr. illusteerde van hoeveel belang de zindelijkheid der melk is. De Controle moet zich uitstrekken tot de inrichting der machineriën, de velerlei hulp middelen, tot het personeel, dat voldoende vakkundig moet zijn, met ambitie den be heerder moet bijstaan, en dit k5n doen, om dat het geen zorgen voor zijn positie heeft een flinke salarieëring van het personeel is derhalve noodig. 2. Niet alleen moet de kwaliteit goed, maar ook de kwantiteit voldoende zijner mag niet te weinig boter uit de melk wor den bereid. Door hooge melkprijzen werden vaak de leden misleiddit zijn trucs, die niet door den beugel kunnen. Met het vetgehalte wordt vaak gescharreld. Tegen dit euvel waarmee een onrechtvaardigheid moet wor den gepleegd, tegenover collega's moet krachtig worden gestreden. Wat is er tegen te doen? Persoonlijke contróle geeft niet het gewenschte resulsaat. Een commissie kan als het onderzoek is afgeloopen, melkmon- sters nemen en deze opzenden naar het la boratorium van de Zulvelconsulentdat is niet het slechtste. De cijfers kunnen worden gepubliceerdhierdoor is de overproductie geleidelijk afgenomen, niet veel maar zonder de publicatie zou de overproductie zeker zijn toegenomen, zegt men. In de technische boekhouding moeten alle factoren vermeld, welke invloed hebben op kwaliteit en kwantiteit van het product, en het vesultaat van zijn waarnemingen. De exploitatiekosten zijn zeer verschillend. Ze hebben alleen waarde, als we de werke lijke onkosten-cijfers de onderdeden hier van kennen. Spr. ging na, welke die zijn. Op het eind van het boekjaar, op den laat sten dag, moet de voorraad serieus worden opgenomen; ook bij het opmaken der balans, 't Bedrag der hulpmiddelen mag niet te hoog zfjn gesteld. De geldswaarde moet be rekend zijn tegen inkoopsprijs. Aldus krijgt men juiste onkosten-cijfers en eerst dan is vergelijking van verschillende fabrieken mo gelijk. Is een of ander onderdeel b.v. de cijfers voor brandstof abnormaal hoog, dan kan naar de oorzaak er van gezocht wor den; de ieeraar-machinist kan in deze van advies dienen. Ten slotte worden nagegaan, hoeveel op 't ledenkapitaal is bijgeschreven. De Contróle moet verplichtend zijn. Alle aangesloten fabrieken moeten daaraan onder worpen zijn. Waarom niet? Onverantwoor delijk en onvoorzichtig mag het heeten, als een fabriek terug blij ft.'t Bestuur wordt voor een groot deel van zijn taak ontheven. Niet geheel, want nu en dan zal het de kas moe ten controleeren. Ook de beheerder mag de Contóle niet vreezen. In 't Zuiden geschiedt de volledige jaarcontróle gratis. Controle wekt vertrouwen, waar dit nog niet voldoende is. Ze mag niet als van bo venaf opgedrongen worden beschoKwd. Rijke en rijpe vruchten kan ze geven en een wel- dadigen invloed oefenen op de geheele Zui- vel-coöperatie.Bl. Bandennood. We lezen in de Baarnsche CourantDe heer C. Dominicus te Baarn is er na tailooze proefnemingen ten slotte in geslaagd een werkelijk afdoend middel tegen den heerschenden bandennood te vin den. Hij heeft een zoogenaamde „Veerende Band" vervaardigd te gebruiken zoowel voor fietsen als voor auto's terwijl op zijn uitvin ding patent is aangevraagd. De veerende band dient ter vervanging van binnen- en buiten banden en is niet onderhevig aan het sprin gen door punctures, lekkage als anderzins. Eene financieele combinatie heeft zich be reids gevormd en zich het eigendom ver zekert van een fabriek te Bussum, die na het aanbrengen van enkele kleine veranderingen gebruikt zal worden voor het en massa ver vaardigen van deze banden. De combinatie, die de vervaardiging van banden heeft op gedragen aan de Para Rubber Compagnie te Bussum, maakt zich sterk met ongeveer 14 dagen in staat te zijn met de aflevering te kunnen aanvangen. Echter zullen de vee rende banden alleen verkrijgbaar worden ge steld tegen inwisseling der oude verbruikte buitenbanden. (Baarnsche Crt.) Nieuw ersatz-middel. Men schrijft uit Lim burg: Terwijl vroeger het rogge-lezen slechts ge beurde door kinderen uit den arbeidersstand, ziet men tegenwoordig ook de kinderen van gegoede burgers druk in de weer om de rogge-aren te verzamelen. Het kleine rantsoen koffie dwingt de menschen om iets ter ver vangen te zoeken. Gebrande rogge vormt een goed en tevens volkomen onschadelijk ersatz-middel. O. W.-makerij. In een van de bladen komt de volgende advertentie voor: „Oerlogsduur. Tijdens den oorlog kan door min of meer kapitaalkrachtige personen 6 pet. per maand netto winst gemaakt wor den, met een consumptieartikel, dat door stel ler dezes geheel is opgekocht en na 2 maan den niet meer beschikbaar zal zijn. Het ar tikel is alsnog buiten distributie. Zfl die pak huis of opslagruimte hebben, genieten de voorkeur. De gevisiteerde Excellentie. Men schrijft uit Reuver aan de L. K. Een koesterend middagzonnetje zaait mild zijn stralen over ons landelijk stationgebouw. Onrustig drentelen eenige dorpsmenschen over het perron en spieden gewichtig naar den horizont, waar flauwe rookwolkjes het naderen van den trein verkonden. Tegen het gele controlehek leunt speurensmoe, een schrander lid van Treub's Rijksambtenaren- corps. De trein nadert. Onrusig drentelt het weinig talrijk publiek, haastig loopen de dienstdoende S.S.-mannenTreub's dienaar rijst overeind I Het gouden middagzonnetje lacht vriendelijker dan te voren, de trein stoomt binnen. „Reuver uitstappen! Verhitte gezichten komen te voorschijnen blikken nieuwsgierig uit de kijkgaten der aftandsche derde klas coupé's. Portieren vlie gen open, en reiziger» stappen uit. Dorps menschen met diverse pakjes en pungels, militairen met hun traditioneele biezen reis mandjes, alles dringt om den gemoedelijken speurder, die met argusoogen en kennersblik de bagage monstert. „Ik heb niets kommies, wat kleeren 1" zegt een deftig heer, in gezelschap van een op- scnletende jongen." „Een oogenblikje, mag ik even zien?" luidt het antwoord. „Ik zeg u immers, dat Ik niets heb dan kleeren 1 Kommies wordt achterdochtig. Je kunt niet weten en de heer moet zwichten voor de almacht van dejfiskusdlenaar. Maar mijn heer kan zfjn ontevredenheid niet langer inhou den, moppert en sputterd en zegt „dat het een schande is, zoo publiek te visiteeren". „Je zult me alles weer netjes inpakken" en „weet je wel, wie Je voor je hebt? enz. Rijksambtenaar doet zijn plicht, moppert ook. Mijnheer wordt nijdig, wordt nog nijdiger dreigt en wijst met breede geste naar een eersteklas coupé, waar het gelaat van een bekend subst. officier van Justitie zich ver toont. Deze rijst overeind, en boven het ge raas van den vertrekkenden trein klinkt waar schuwend de stem van Mr. Dr. R.Laat dien mijnheer gaan kommies, t is de Minister van Waterstaat I" Tebleau Een driftig burgervader. In Reer, een dorp bij Maastricht, was een Raadhuis gebouwd tegen den zin van een partij, die op het oogenblik de meerderheid in den Raad be zet. Toen nu de eerste vergadering in het Raadhuis gehouden werd, maakte een der Raadsleden den Burgemeester, Mr. A. Tho massen, er op attent, dat men tot schorsing van een der Raadsleden moest overgaan, omdat deze actief aan de levering van bouw- matrialen voor boven gemeld Raadhuis bad deelgenomen. De burgemeester ontstak hier over in toorn, ontnam het raadslid het woord, welke ontneming echter met zulk een slag van den Voorzittershamer op tafel ge paard ging, dat* de hamer in tweeën sprong en den tegenover den Burgemeester zitten- den Wethouder, een bloedneus bezorgde. De Burgemeester maakte exuus en sloot de vergadering. (Msb.) Op Woensdag 14 Augustus 1918 des voor middags ten 10 ure (Zomertijd) ten verzoeke van den Heer C. A. van Rossum op diens hofstede aan den Oudelandschen dijk onder Ooltgensplaat publieke verkooping van: 9 paarden,^7 stuks hoornvee, alsmede een vol ledige boereninspan. Breeder omschreven bij biljetten. Notaris AKKERMAN. Op Woensdag, 14 Augustus 1918, des avonds 6 uur (zomertijd) een partij kopboo- men, staande op de Weide bij de Stee aan Steiger in den Ouden Stadschen polder te Stad aan 't Haringvliet, ten verzoeke van den heer L. Soldaat te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 15 Augustus 1918, 'svoorm. 10 uur (zomertijd), te Dirksland, op Kralingen, voor de schuur van L. Kaslander, van: 1 vos merrlepaard, oud 6 jaar; 1 bruin ruin- paard, oud 4 jaar; 2 boerenwageus (waar van 1 zoo goed als nieuwe doordraaier), 2 wielploegen, 1 vijfbalks houten eg, 2 zes- balks houten eggen, 2 ijzeren eggen, wielslee, rolblok, wielkar, burrie met stop, ladders, kratten en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden, ten verzoeke van den Heer Jacs. Visser te Dirksland. Notaris VAN DER SLUYS. Donderdag 15 Augustus 1918 's avonds 7 uur (zomertijd) in het logement van J. van Paasschen te Nieuwe Tonge afslag van: Een huls, schuur, erf, weg, bouwland en welland nabij den St. Pletersweg in den polder Klinkerland te Herkingen, samen groot 2 H.A. 84 A. 85 cA. in 3 perceelen, ten ver zoeke van de Erven van J. van der Maden en L. van der Ham. Notaris VAN ISPELEN. Vrijdag 16 Augs. 1918, des nam. 2 uur (zomertijd) in het hotel „Hobbel" te Oolt gensplaat; afslag van: Twee perceelen vroon weiland aan het Boomgaardspad en den Oudelandschendljk in het Oudeland te Ooltgensplaat, kad. sectie A. nos. 623 en 638 groot 1 H.A. 7 A. 70 cA. in 2 koopen; en Een perceel kostbaar bouwland aan den Weipolderschenweg in den Roeipolder te Ooltgensplaar, kad. sectie C. no. 56 groot 78 A. Notaris VAN ISPELEN. Zaterdag 17 Augustus des avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp in het Logement van Akershoek verhuring bij inschrijving. a. Ten verzoeke van Mej. N. D. Lodder te Goedereede voor 10 jaren ingaande bloot- schoof 1918 van de bij en om de hofstede „Rustburg" gelegen landerijen in den polder tiet Oudeland onder Ouddorp in 21 perceelen Notaris VAN DEN BERG. Verhuring b?j inschrijving naar de jaar- lijksche huursommen naar de beneficie in het land voor zeven jaren, vanaf bleotschoof 1918 tot en met blootschoof 1925, van twee per ceelen bouwland in den polder Zuiderland te Oude Tonge, groet 1 H.A. 94 A. 80 c.A. of 4 Gem. 727a R. V. M. ten verzoeke van Mej. de Wed. D. van der Waaij te Amster dam. Onderteekende en gesloten inschrijvings biljetten te bezorgen vóór of op 17 Augs. 1918 bfl Notaris J. van Ispelen te Oude Tonge. Maandag 19 Augustus bjj inzet te Stellen dam in het Logement van de Weduwe Knöps en Maandag 26 Augustus bij afslag te Stel lendam In het Logement Troost telkens des avond3 7 uur (zomertijd) van: a. Een huls en schuur en het recht van erfpacht tot 1 Mei 1950 aan den grond te Stellendam aan de Molenkade kadaster Sectie B no. 1434 groot 3 aren 10 centiaren in eigen gebruik te aanvaarden op 15 November 1918; Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 21 Augustus 1918, des avonds 7 uur (zomertijd) in het Hotel Meijer te Middel harnis. Bruine boonen in Westplaat teSom- melsdijk en het Oudeland van Middelharnis Uien en Suikerbieten, in de Westplaat te Som- melsdijk en Uien en Mangel wortelen en aard appelen in het Oudeland van Middelharnis, ten verzoeke van Mej. Wed. J. Kardux te Middelharnisbenevens Bruine boonen in de Oostplaat en Aardap pelen in het Oudeland van Middelharnis; ten verzoeke van den Heer Dingeman Slis te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag, 21 Augustus 1918 des avonds 7 uur (zomertijd) in het Hotel Meijer te MiddelharnisAardappelen (Eigenheimers, Bravo's en Roode Star) aan den 2den Groenen weg en de Leenvinksdreef in het Oudeland te Middelharnis ten verzoeke van den Heufa, Jacs. van der Koogh te 's Gravenhage. *^7 Notaris VAN BUUREN. /J6 2 §0 is 10/is 10/U d 2,30 g s%o X2Ü 14 15 16 AGENT voor Goeree cn Overflakkee T.VAN HEEMST, Binnenweg Sommelsdijk, bij wien gaarne orders worden aangenomen.

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2