lie Oorlog;. officieel gedeelte. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT DE PERS. QEMEENïERAAD, PLAATSELIJK NIEUWS IN6EZ0N0EN. ff hoorende tot de Vlinderbloemigen, den grond in zekeren zin verijkten, ofschoon men de oorzaak hiervan niet kon vinden. De proeven van dr. Hellriegel, 30 jaar geleden openbaar gemaakt, hebben ons geleerd, dat genoemde gewassen zich de vrije 3tikstof uit de lucht weten toe te eigenen. Hoe? Dit is een be langrijke vraag, aan welker oplossing de we tenschap nog steeds bezig is. Als vaststaande werd aangenomen, dat bij het binden van de vrije atmosferische stikstof de baeteriën, welke bij de Vlinderbloemigen de bekende wortelknolletjes veroorzaken, (Bacterium ra- dicicola) een belangrijke rol spelen. In die knolletjes zoo was tot heden de theorie wordt de vrije stikstof gebonden, en van daaruit, als stikstofverbinding, naar de bo- venaardsche deelen gevoerd. Onze landgenoot Prof. M. W. Beljerink, de eerste, die indertijd genoemde pacteriën wist te kweeken, heeft nu de onhoudbaarheid dezer theorie willen aantoonen. Hij deed dit in een vergadering van de Afdeeling voor de wis- en natuurkundige wetenschappen van de Koninklijke Academie van Weten schappen, waar hij de jonjuistheid der theorie betoogden op deze gronden: le. omdat geen merkbare binding van vrije stikstof in de cultures buiten de plant door Bacterium radicicola kon worden aangetoond 2. omdat dit proces in de wortelknolletjes evenmin bestaat.' De opvatting, dat uit de knolletjes de ge- heele stikstof voorraad van de bovenaardsche deelen der plant afkomstig zou zijn, is dan ook, volgens Prof. Beijerink, geheel onjuist: de desorganisatie der knolletjes heeft eerst plaats aan 't eintje van den vegatatietijd, wanneer de zaden reeds bijna rijp zijn. In dien uit verdere proeven blijkt, dat Prof. Beije rink gelijk heeft, dan zal wel moeten worden aangenomen, dat de vrije atmosferische stik stof, waaraan de vlinderbloemige planten, als erwten, boonen, lupinen serradella e.a., hun hoog stikstofgehalte te danken hebben, niet onder den grond word gebonden, maar boven den grond in de bladeren. In de talrijke vroeger genomen proeven, moet dan een fout zijn voorgekomen. Hoe het echter zij: voor onze cultuur blijven de Vlinderbloe migen hun beteekenis behouden een beteekenis die totdusver door een groot deel onzer land bouwers niet of niet voldoende werd inge zien. In dezen tijd van stikstofnood, van toe- nemenden stlkstofarmoede onzer akkers, zal men het groote belang van den verbouw van vlinderbloemige gewassen en opneming van deze in de vruchtwisseling, wel meer en meer gaan erkennen. Niet alleen dus, omdat de teelt van peulvruchten thans vooral, voor de volksvoeding zoo belangrijk is, maar ook, omdat daardoor en dan denken we mede aan den verbouw van lupinen en serradella de grond door verrijking met stikstof vrucht baarder wordt gemaakt. BI. BOND VAN FLAKKEESCHE LANDBOUW- VEREENIGINGEN. OFFICIEEL. In verband met een schrijven van den Flakkeeschen Boerenbond (zie nummer j.l. Woensdag) ontvangen we het volgende antwoord ter plaatsing. Veteeniging Centrale Velling voor Goeree en Overflakkee te Middelharnis. Middelharn's, 1 Augustus 1918. Den heer A. W. Keijzer Secretaris van den Flakkeeschen Boerenbond Melissant. Mijnheer Naar aanleiding van Uw geëerd schrijven van 29 Juli j.l. heb ik de eer U te berichten dat Uwe meeaing, als zouden alle voor levering in aanmerking komende aardappelen naar Middelharnis moeten vervoerd worden, ongegrond is. Bij de voorloopig vastgestelde regeling is bepaald, dat de levering op de eigen havenplaatsen der telers moet geschie den, de veiling is belast met uitbetaling en controle, de aardappelen behoeven niet te worden geveild, daar de levering tegen vastgestelden prijs geschiedt. Hoogachtend, Centrale Velling voor Goeree en Overflakkee. 6. KOLFF Az. Secretaris. NEDERLAND EN DE OORLOG. Hollandsche zeelieden aangebracht. Aan boord van het gisteren te Hoek van Holland binnengekomen convooi bevonden zich verschillende passagiers, o.s. de beman ning van drie loggers, die, visschende in het gezicht van de 7 mylsboei, ongeveer dwars van Egmond, door een Engelsche torpedo boot waren aangehouden en medegenomen. Ook was aan boord de bemanniug van den Vlaardingschen wachtlogger Ann en Adri, die, zooals bekend, In de vrije vaar geul op een mijn geloopen en in de lucht gevlogen is. Van den roerganger werd niets meer gezien. De overige bemanning wist zich op wrakhout drijvende te houden en werd eerst na achttien uur door een Engelsche onderzeeboot opgepikt. Nog bevonden zich op de binnengekomen schepen vele schepelingen der in beslag ge nomen schepen. (M. Crt.) De zeventienjarigen. Men kent den Moloch-dienst. De dienst van den afgrijselijken afgod, wien de moeders haar kinderkens legden in de gloeiend gestookte armen, om zoo den toorn der godheid te verzoenen en voor wien de vaders hun zonen door het vuur deden gaan Die Moloch-dienst is herleefd. Clémenceau, de onverbiddelijke grijsaard van straks tachtig, die naar menschelijke berekening immers binnen luttel jaren voor God zal verschijnen in het oordeel, heeft reeds ten krachtigste de noodzakelijk bepleit, om ook de lichting van 't jaar '20 op te roepen. Denk u in, wat dit zeggen wil. De „jongens" van zeventien jaar. Nog niet eens volgroeidkinderen vaak nog Ook zij zullen in het oorlogsvuur gewor pen worden; zullen liggen te midden dier helsche ontzettingen aan het frontde wreede granaten zuilen hun lichaam vaneen scheu ren; de schroeiende vlammen, de verstik kende gassen, de moordende maxims alle verschrikkingen van den modernen krijg zullen over deze „kinderen" worden uitge goten. En thuis heeft de moeder geen tranen meer, om al het leed dat kwam over haar huis te beschreien; haar laatste, haar eenige zoon wellicht, nauwelijks jongeling nog, wordt van haar hart gescheurd. De oorlogs-moloch is onverzadigbaar 1 (Fr. Dagblad.) DE TOESTAND. „Onze lichte strijdkrachten, aldus een ver dacht zinnetje, hebben vasten voet gekregen op den Noordelijken oever van de Vesle". Dit enkele korte zinnetje Van het Parijsche legerbericht van gisteravond brengt verreweg het mééste nieuws onder de overigens ook belangrijke bijzonderheden, die de verschil lende berichten van het Westfront ons brengen. Met het forceeren van de Vesle is dadelijk na het slot van het eene bedrijf een nieuw bedrijf begonnen, op het uitspelen van den eenen zet is dadelijk een nieuwe zet gevolgd. De Duitschers hebben de toch van nature zoo sterke Aisne-Vesle-linie ook ditmaal niet als het eind-punt van hun terugtocht kunnen behouden, maar zij zuilen ook nu, evenals in den eersten Marne-slag, op de Aisne-linie terug moeten vallen. Mogelijk zal dit ook in de bedoeling gelegen hebben van de Dultsche legerleiding. „Ons strategisch aanvalsplan is ditmaal niet ge lukt", heeft Ludendorff dezer dagen aan een groep journalisten verklaard, en een terug nemen van de ingezette Duitschestrgdkrach- ten, zoo niet tot het uitgangspunt, dan toch achter een verdedigingslinie, die de meeste beveiliging biedt, zal dus waarschijnlijk in de plannen van het groot-hoofdkwartier gelegen hebben. En de Aisne-linie biedt ongetwijfeld betere verdedigingskansen dan de Vesle. Reuter-berichten maakten dan ook reeds melding van verschillende teekenen, dorps- branden enz., die op een verderen terugtocht der Duitschers schenen te duiden. Méér, de Duitschers, en dat is het meest belangrijke punt, zijn er ook niet in geslaagd om, evenals hun stellingen „in de streek van Fére en Ville en Tardenois", de Vesli-linie als een tusschenstatlon vast te houden en daarmede gelegenheid te krijgen hun verderen terugtocht te organiseeren. Tot dusver hebben de Duitschers den terugtocht in hun macht gehad. Ze hebben langs „lijnen van geleidelijkheid" zich uit de moeilijke zak-positie, waarin- zij door Foch's tegenoffensief van den 18den Juli geraakt waren, weten te redden. Het duidelijkst blijkt dit nog wel uit het ontbreken van alle op gaven omtrent buit, door de geallieerden ge maakt en uit het geringe ontloopen van de gevangenen-cijfers. Volgens Reuter is het aantal gevangenen nu tot 40.000 gestegen. Maar dit Is het totaal getal sedert het begin der operaties op 18 Juli gemaakt, zoodat het in de laatste dagen niet belangrijk verhoogd blijkt te wezen. Nu echter is het de vraag, of de Duitschers hun terugtocht met gelijke gelijdelijkheid kun nen voortzetten. De Franschen dringen met onstuimigheid achter hen op en zetten hen met kracht na. De terugtocht der Duitschers moet waarschijnlijk verhaast worden en daar mede is de kans op „incidenten" en minder geleidelijke achterwaartsche bewegingen met de gevolgen, die deze kunnen hebben, gege ven. In zijn bewuste interview verklaarde Lu dendorff nog, dat „opereeren bewegen betee- kent". Maar vooral een beweging in achter waartsche richiing is een lastige operatie. Verslag van het verhandelde in de Openbare vergadering van den Ge meenteraad van NIEUWE TONGE, op Donderdag den 1 Augustus 1918 des voorm. te 11 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter den Ed.Achtb. Heer Overdorp. De Voorz. opent de vergadering met gebed, en verzoekt daarna den waarnemenden Secr. voorlezing te doen van de notulen der vorige vergadering. Nadat deze zijn voorgelezen, vraagt de Voorz. of de Heeren zich met deze notulen kunnen vereenigen, waarop de Heer Dorst die vraag ontkennend beantwoord. Het besluit van de verhooging van salaris van den Ambtenaar van den Burgerl. Stand staat er niet goed in. Er staat besloten wordt, om volgens den wtl van Heeren Gedeputeerde Staten het salaris van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand te brengen op f 125 en volgens de circulaire zou het salaris maar met f 2.50 worden verhoogd. Daar wij dit wat weinig vonden hebben wij besloten het met f 25 te verhoogen. De Voorz. stemt in met de woorden door den heer Dorst geproken en zegt dat er maar een renvooi van zal worden gemaakt. Daarna kunnen alle leden zich met de notulen ver eenigen. 2e. Wordt mededeeling gedaan, dat goed gekeurd van Heeren Ged. Staten is terug ontvangen het raadsbesluit dd. 19 Juli j.l. waarin tot af- en overschrijving der Begroo ting was besloten. 3e. Brengt de Voorz. ter tafel de Rekening over het Dienstjaar 1917. Als de Heeren het goedvinden, zal ik een commissie benoemen om deze rekening na te zien. De raad vindt zulks goed. De Voorzitter vraagt of de Heeren Prince en Voordijk dit op zich willen nemen, 't welk deze goedvinden. Ntets meer in het Openbaar te behandelen zijnde, gaat de Raad in geheime zitting over ter vaststelling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag. Gemeenteraadsvergadering der gemeente HELLEVOETSLUIS, op 31 Juli 1918, nam. 7 uur. De Voorz. opent de vergadering en begint een woord van waardeering uit te spreken over de H.H. raadsleden die we vroegtijdig uit ons midden moeten missen de heer v. d, Wiele door zijn overlijden en de heer de Klerk door zyn benoeming als Boekhouder van het Armbestuur. Ingekomen stukken. Medegedeeld wordt: le. Een schrijven van Mej. Guttig om ont slag, zoo mogelijk tegen 1 October a.s. als onderwijzeres aan de O. L. School alhier. Met algem. stemmen wordt besloten haar die eervol te verleenen op genoemde datum. 2e. Een verzoek van de H.H. L. Touw en v. d. Linde te Nieuw Helvoet, namens den Bond van Ned. Onderwijzer^ tot herziening der salarissen van de onderwijzers. Wordt met algem. stemmen besloten dit verzoek aan te Jiouden. 3e. Dankbetuiging van de Ambtenaren voor hunne verhooging van jaarwedde. 4e. Dankbetuiging van de heer de Kierk, voor zijn benoeming tot Boekhouder van het Armbestuur, en een woord van afscheid tot den Raad, hij wenscht deze Gods besten toe en hoopt dat zij nog lang moge v/erken tot bloei van deze gemeente. 5e. De goedkeuring der verandering voor het maximum bedrag der Plaatselijke Belas tingen. 6e. Een schrijven van Ged. Staten, om nader bericht inzake de verhooging van het tractement van de Commissaris van Politie, hierover wordt gediscusseerd. Voorstel van de H.H. liaas en Benthem, om deze verhoo ging te doen ingaan 1921 wordt met algë- meene stemmen aangenomen. 7. Een adres tot het oprichten van een vei linggebouw en het geven van tuinbouwon- derwijs. De heer Haas meent dat een veiling hier niet zal voldoen, doch stelt voor bij eeri volgende vacature een onderwijzer te benoe men met verplichte akte tuinbouw, alsdan zou hier cursussen gegeven kunnen worden voor jongelui alhier en uit den omtrek. De Voorz. zegt dat in Nieuwenhoorn zulke lessen worden gegeven. De hr. Haas vraagt of de Burgemeester zich niet verwart mei: Rockanje. De Voorzitter deelt mede dat aan de Vlot brug te Nieuwenhoorn zoo'n cursus wordt gegeven en dat deze door Heilevoetsluis wordt gesubsidieerd. De Heer Haas zai op de volgende verga dering daarop doorgaan. 8e. Een schrijven van de niet officleele levensmiddelen commissie, dat zij als vrucht van haar arbeid al tweemaal een regeerings- commissaris hebben zien verschijnen, doch dat nog veel moet veranderen eerdat het levensmiddelenbedrijf op orde is. Eenige klachten worden daarbij aangehaald. Een flink persoon zonder nevenbetrekkingen moet aan het hoofd staan met eenige flinke krachten. Aangezien het adres ongezegeld is stelt de Voorz. voor dit adres terzijde te leggen, ter behandeling door B. en W. De Heer. Smith vraagt en verkrijgt het woord. Hij verbaast zich over de gemoedelijkheid van den Voorzitter hierover. Hij zegt dat dit schrijven vrijwel overeen komt met zijn eigen meening, het distributiebureau gaat niet zoo als het moet, hij wil het distributiebureau geheel afgescheiden hebben van de Politie dienst, weg van het Politiebureau en niet beheert door de persoon die bewezen heeft niet berekend te zijn voor zijn taak als Direc teur van het Levensmiddelenbedrijf, hij wil de Commissaris van Politie eervol ontslag geven en daarvoor in de plaats een ander persoon en eenige ondergeschikten. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorz. bedankt de Heer Smith voor deze uiteenzetting en zegt dit nader te wil len behandelen met B. en W. De Heer Smith wil niet nader behandelen maar deze zaak af doen. De Heer de Boo wil dit samenknoopen met het voorstel tot het bouwen van een distribu tiebureau, h^ zegt dat hier weer klakkeloos met de gemeentefinanciën wordt omgespron gen, men kan voor niets klaar komen. Hij wijst op de thans leeg staande machinisten- school en zegt dat bedoelde school voor niets in gebruik zai kunnen genomen worden, er zou een deur kunnen gemaakt worden aan de buitenkant, zoodat men niet over de marinewerf zou behoeven te gaan. De Voorz. zegt daarover gesproken te heb ben met den Directeur der marinewerf, doch deze had nog eenige bezwaren, hij heeft een poging gedaan om een huis te huren doch stuitte alweer op eenige bezwaren. De Direc teur der marinewerf zou aan de Minister schrijven, waarop door de Voorz. een schrij ven is ontvangen van genoemde Directeur dat de Minister vergunning verleent tot het bouwen van een distributiebureau op het terrein van de .voormalige ligplaats van de „Schorpioen". Hieruit trekt de Voorzitter de conclusie dat het verzoek om de machinisten- school in gebruik te nemen is .afgewezen. De Heer de Boo heeft toezegging gekregen van de machinistenschool. De Heer Prins wil het aanbod van bedoelde school dankbaar aanvaarden. De Voorz. wil ook geen f5000 uitgeven als het niet noodig is. De Heer de Boo wil genoemde school laten inrichten door de marinewerf en de kosten betalen. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorz. zegt minstens 2 lokalen noodig te hebben of twee afgescheiden vertrekken, hij wist er op dat bijv. de heer v. d. Does den geheelen dag zit te rekenen en dus niet gestoord mag worden. De Heer de Boo zegt dat er-best een schot kan gezet worden, zoodat men niet kan hoo- ren wat er in het andere lokaal gesproken wordt. De voorz. vraagt of nog een der heeren hierover het woord wil. De heer de&Boo wil afhandelen over het personeel. De heer Smith meent dat er onder de sollicitanten voor ambtenaar van het Dlstri- butiebureau wel een te vinden zal zijn die geschikt is voor Directeur. De heer Smith wil den Directeur met in gang van 1 Aug. ontslaan daar dit toch het zelfde blijft omdat genoemde Directeur met een maand verlof is. Na eenige discussie wordt met algemeene stemmen besloten alles vrat bij de politie behoort met ingang van 1 September te ont slaan als hulp bij de distlbutie. De heer Prins stelt voor een Directeur te benoemen, op een salaris van fll00.de heer v. d. Ban op f 800 te stellen een flinke kracht op f 500. De voorz. wil aan den Directeur meer tractement geven. Voorstel van den heer Prins wordt met algemeene stemmen aan* genomen, Stemming Directeur Levensmiddelenbedrijf. De heer Schilleman te Brielle wordt met 7 stemmen benoemd, 2 stemmen kreeg de heer v. d. Ban. Stemming Hoofdambtenaar. Met algemeene stemmen wordt de heer v. d. Ban benoemd. De heer v. d. Does blijft. Jonge kracht. De heer Benthem wil deze door den Directeur laten benoemen. De voorz. vestigt de aandacht er op dat alle ambtenaren door den Raad moeien wor- benoemd. Met algemeene stemmen wordt aangenomen dat de "Directeur van het Levensmiddelen bedrijf een jonge kracht aanneemt en dat den Raad beneemd, jaarwedde f 500. 9. Een schrijven van het hoofd der Mulo School dat door de vele leerlingen een paral lelklasse noodig is. Dit wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Af- en overschrijving. Deze wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. B en W. hebben een regeling noodig ge oordeeld omtrent het in militairen dienst zyn van onderwijzers. Besloten wordt het burgerlijk tractement vau onderofficiers en hoogeren in rang te verminderen met hetgeen in de militairen dienst wordt genoten. Een aanbeveling voor de vacature in de commissie tot wering van schoolverzuim de H.H. van Dfiel en Gebraad. De heerv. Driel wordt gekozen met 5 tegen 4 stemmen. De heer Gebraad kreeg 4 stemmen. Verkooplng pomp aan de Westzijde der brug. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Hierna gaat de raad in comité ter behan deling van reclames H. Omslag.1 MILITIE. Zitting van den Militieraad. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat de zitting van den Militieraad voor de ingeschrevenen voor de militie, lich ting 1919, dezer gemeente zal plaats hebben te Dirksland, ten gemeentehuize op Donder dag 8 Augustus 1918, des namiddags te l1/» uur. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent vrijstelling wegens: 1. eigen vrijwilligen dienst; 2. broederdienst; 3. aanwezigheid van in hetzelfde jaar ge boren broeders of halfbroeders. Zie verder aanplakbord.) Sommelsdijk, 1 Augustus 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. SOMMELSDIJK. De „Spaansche ziekte" breidt alhier nog steeds uit. De zitting van den militieraad zal zit ting houden te Dirksland, op Donderdag 8 Augustus a.s. De gemeeate-rekening 1917, ligt alhier ten gemeentehuize voor een ieder ter inzage van den 2en Augustus tot en met den 15en Augustus 1918. MIDDELHARNIS. De alhier thuisbehoo- rende vischsloep M. D. 11, schipper D. Koster heeft te Ijmuiden binnengebracht 2 Officieren en 3 minderen, die nabij boei IV werden overgenomen uit een Britsch vliegtuig, dat zwaar beschadigd ronddreef en later zonk. Zondagmiddag is van den landbouwer J. H. Zeedijk een koe door het onweder doode- iqk getroffen. Het vleesch is voor de con sumptie goedgekeurd. Door Mej. Wed. K.J.Meijer is een woon huis staande op het Zandpad onderhands gekocht van den heer J. Mosselman. Rectificatie. Niet, zooals in ons vorig nummer vermeid, stond dat, den verkoop van vrede3spelden en boekjes ten bate van de Anti-Oorlogsraad, opgebracht heeft f 30,— doch f 27,15. Hierbij is tevens den verkoop in de gemeente Sommelsdijk inbegrepen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Toen B. v. d. M., zijn fiets voor een café neerzette en binnen een glaasje dronk, kwam hg, weder buiten komende, tot de minder aangename ontdekking, dat zijn rijwiel verdwenen was. Naar men verneemt heeft G. v. Rossum de benoeming tot lid van de schattingseom- missie aangenomen. Het zoontje van H. M., had het ongeluk bij het slootje springen zoodanig zy'n pols te kneuzen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Toen schipper G., alhier uit de haven ging en juist onder zeil wilde gaan, kwam een der zwaarden zoodanig met den grond in aanraking, dat het midden door brak. Deze week werden de ingezetenen ver blijd, met de aankomst en verdeeling van 300 K G. regeeringsvisch. De regeling van den verkoop van nieuwe aardappelen is voor de gemeente een scha depost, aangezien ze niet op de fairbank komen, maar op de bascule gewogen moeten worden. Tegen K. alhier Is door den gemeente veldwachter proces-verbaal opgemaakt we gens burengerucht. Tot plaatselijk secretaris van den Pro vinciale vereeniging van veehouders is voor deze gemeente benoemd dhr. L. Keijzer Sr. Deze week zgn aan de ingezetenen bonboekjes verstrekt ter verkrijging van levensmiddelen. Telkens na publicatie kun nen de ingezetenen dus bij den winkelier hunner keuze de verkrijgbaar gestelde levens middelen bekomen. De gemeentegeneesheer alhier is be noemd te Wemeldinge gelegenheid tot sol- liciteeren naar de daardoor Ontstane vacature is gegeven tot volgende week Zaterdag. De eerste lading nieuwe aardappelen is vervoerd door den beurtschipper alhier. DEN BOMMEL, Burgemeester en Wethou ders, dezer Gemeente, maken bekend, dat de Gemeente-Rekening, over het dienstjaar 1917 gedurende 14 dagen, voor een ieder ter Gem. Secretarie ter inzage nederligt. Het schoolgeldkohier over het dienstjaar 1918/19 zal gedurende vgf maanden tot en met 30 December a.s. voor een ieder ter secretarie ter inzage nederliggen. A.s. Donderdag 8 Augustus zullen A, Donkersloot, C. Berkhoff, Ant. Lokker, Adr. Mellssant, T, du Pree millciëns der lichting 1919 bg den werkeigken dienst borden in- geigfd. NIEUWE TONGE. Bg publicatie is bekend gemaakt, dat de rekening van Inkomsten en Uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1917, aan de raad is overgelegd en geduren de veertien dagen van den 2den tot en met den 15 Augustus a.s. ter gemeente-secetarle voor eenieder ter lezing is neder gelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar. Belanghebbenden worden bekend ge maakt, dat de Militieraad, voor deze gemeente zitting zal houden te Dirksland en wel op a.s. Donderdag des namiddags te l'/i ure. Door het gemeentebestuur zuilen deze hier mede nader in kennis worden gesteld. Naar men heeft vernomen, zullen deze week de schoenenbons voor de inwoners van de letter T tot en met Z worden uitgereikt. De dag zal nader door den Directeur van het Distributiebedrijf worden bepaald. Heden is weder turf gearriveerd. Naar men heeft vernomen zullen deze spoedig Worden uitgereikt. Onjuist bericht. In het vorige nummer stond, dat elke Donderdagmiddag van 4-5 uur (oude tyd) zitting zal worden gehouden voor aanvullingskaarten. Dit blijkt veranderd te zijn, daar Dij het uitgeven der nieuwe broodkaarten de aanvullingskaarten voor 4 weten bij ae broodkaarten zaten. Het woonhuis, schuurtje en erf van den Heer H. Felsbourg is onderhands verkocht aan W. Kievit alhier. DIRKSLAND. Op Vrijdag 9 Augustus van 9—12 uur zal er gelegenheid zyn tot aanvrage voor schoenen en klompenbons. Allereerst komen zij in aanmerking die nog geen bons ontvingen, en wier inkomsten beneden f 1200 waren per gezin. Verder zij er op gewezen, dat de bons slechts één maand geldig zijn. De aanvrage moet geschieden op een briefje, waar duidelijk op staat vermeld naam, straat en huisnummer, benevens naam en maat voor wie bons worden aangevraagd. Er mogen niet meer dan drie bons per gezin worden aangevraagd Op aanvragen na dien datum zal niet worden gelet, even min op onduidelijke briefjes. Den verkoop van Vredespelden en boekjes ten bate van den Antl-ooriogsraad heeft in deze gemeente opgebracht f 36.16. HERRINGEN. Tot weger aan de fairbank der Landbuuwvereeniging „De Eendracht" alhier is Zaterdag 1.1. benoemd den heer L. v. Dijk. Het in eigendom toebehoorende huis van dhr. Jb. Snyder, bewoond door Jac. v. d. Velde Stz. is onderhands verkocht aan dhr. Jn. Huiser en dat van voornoemden eigenaar hetwelk door Joh. v. d. Velde bewoond is door den huuraer aangekocht. Deze week is van de Distributie opSfi» f» bonnen te verkrijgen l'/i H.G. vette kaas en een Vi pond suiker. OUDDORP. Deze week zal een begin ge maakt worden, om het in de volgende weken voort te zetten, met het houden der jaar- lijksche Unie-Collecte. Laat iedereen er om denken, dat al de gelden, die gecollecteerd worden geheel ten voordeele zyn van onze eigen Chr. School; en dat de prijzen der leermiddelen, brandstoffen en de kosten van onderhoud verbazend gestegen zijn. De vorige week heeft men zich toegang verschaft door het losbreken eener pianktot de loods van den opzichter bij het bouwen van de groenten-drogerij. Enkele voorwerpen werden vermist. De manufacturen, waarop voor eenigen tijd beslag is gelegd, zijn alle weder aan den verkooper teruggegeven. HELLEVOETSLUIS. De volgende reclames H. O. werden in de ilaatst gehouden raads vergadering beslist. A. van Zoest afwgzend. M. Haak van de 19 naar de 16e klasse. J. H. van Kampen van de 18 naar de 17e kiassz- i- en G. van Hartingsveld van de 20 naar V/ij 18e klasse. 'r In de week van 4 tot 11 Aug. is ver krijgbaar gesteld ter distributie. Bon 78, 0,25 K.G. suiker. Bon 79, één reep ongevulde chocolade. Bon 80, 0.25 K.G. kaas, twee soorten aardappelen zonder bon. Vrijdag 9 Augustus a.s. zal te Brielle zitting gehouden worden door den Militie raad voor deze gemeente voor de lichting 1919. BRIELLE. De heer V. Schilleman alhier door de gemeenteraad van Heilevoetsluis benoemd tot Directeur van 't Levensraidde- lenbureau. De Reserve lsfe luitenant Mr. L. Trouw, is met ingang vanaf 1 Augustus j.l. benoemd tot Kapitein; evenzoo onze vroegere stad- genoot de heer C. B. Zaaijer 1ste luit. der Infanterie. De verjaardag van Koningin Emma is alhier kalm voorbij gegaan, het Carillon werd bespeeld var. 8—9 uur en van Rykswegeen gemeente. Ook van een paar particulieren was de vlag ontstoken. Ook in onze gemeente doen zich onder de militairen en ook by verschillende inwo ners de Spaansche griep voor. Bg verschillende winkeliers alhier is j- verkrijgbaar gesteld in de week van 5 tot en met 10 Augustus op bon no. 80 een reep chocolade, op bon 82, 1 H.G. Gort, op bon 84, 1 H.G. bruine boonen, op bon 86, 2lj% H.G. Suiker, op bon 88, 5 K.G. aardappelen, op bon 90, 2 H.G. Visch. OOSTVOORNE* De koopvrouw P. B., huisvrouw van P. H. is te Rotterdam aange houden. Zij vervoerde 74 kippeneieren. ROCKANJE. Alhier doen zich, onder de militairen, ruim dertig gevallen van Spaansche griep voor. De patiënten zgn ook al in de O. L. School gebracht, daar in het hospitaal geen plaats meer is. Op de bonboekjes is verkrijgbaar haver- gort en kaas. Een dringend beroep op het Platteland, Mogen ondergeteekenden een dringend beroep doen op de bekenden weldadigheids zin van het platteland. Het betreft hier een liefdewerk, en een Nederlandsch liefdewerk bij uitnemendheid. Het betreft de gezondheid onzer kinderen, de toekomst van ons vader land, Begin Juni werd ons Comité opgericht met het doel, op de Zuid-Holl. dorpen door middel der vereenigingen van „Het Groene Kruis" andere coporatie's en autoriteiten, ge zinnen op te sporen, die zich bereid ver- Ie

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2