Tweede Blad. Zaterdag 5 Augustus 1918. l\o. 2112 Twee Bladen, SCIMBODI OFFICIËEL GEDEELTE. BINNENLAND. BUITEHLAHD. lie Oorlog. ÏËÏËËÏIEÏMÖ! PLMTSELI1K NIEUWS INHOCSMOWSES Dit nummer bestaat ait Verkrjjgbaarsteiling regeeringsgoederen. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat in de loop van de vol gende week verkrijgbaai zal zijn Op bon nó. 108 Havermout tot een ge wicht van 0.1 K G. Op bon no. 109 Suiker tot een gewicht van 0.25 K.G, Sommelsdijk, 2 Augustus 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Verkrijgbaarstelling regeeringsgoederen. De BURGEMEESTER van MIDDELHAR- NIS maakt bekend, dat voor de week van 5 Aug. 1918 vanaf namiddag één uur tot en met 10 Aug. 1918 zal worden beschikbaar gesteld Op bon no. 37 50 gram Havermout b f 0.02. Op bon no. 38: 50 gram Vermicelli a f 0.04 of Macaroni b f0.07'/,. Op bon no. 39: 50 gram Erwten a f 0,021/J. Op bon no. 40: 2.50 gram Suiker Melis I of bijsoorten. Op bon no. 41 150 gram Kaas 20 30 of 40 ;/j20 i 0.12; 30 f 0.19; 4« f 0.22, 0 Kaas 20 en 40 verkrijgbaar bij Jacb. Jordaan en Corns. Jaardaan Johz. 20 bij job Sala. Edam 30 bij P. Jongejan. Vermicelli of Macaroni verkrijgbaar bij A. Heijn, A Visser, A. Waterman, D. Kaste lein en T. C. Nipius. Middelharnis, 2 Aug. 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. OEMEENTEREKENING. Burgemeester en Wethouders van Sommels- dp brengen ter openbare kennis, dat de Rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente, over het dienstjaar 1917. is over gelegd aan den Raad, en gedurende veertien dagen van den 2en tot en met den 15en Aug. aanstaande, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Sommelsdijk, 1 Augustus 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. NEDERLAND EN DE OORLOG. Viegtuig geland. Woensdagmiddag is onder Biggekerk een groote Engelsche tweedekker geland be wapend met een machinegeweer en eenige bommen. Bestuurder was eerste luitenant L. B. S. Pearse en waarnemer de tweede luitenant T. H. Bugg. Beiden waren onge deerd en werden geïnterneerd. Pronkboonen en Pronkboonenmeel. In den laatsten tijd zijn in ons land ver scheidene gevallen van vergiftiging(verschijn- selen brakingen en diarrhee) voorgekomen, die toegeschreven moeten worden aan het gebruik van pap of koek (ontbijtkoek enz.) van pronkboonenmeel. De aard der bestanddeelen, die de vergif tiging veroorzaken, is nog niet bekend. Iniusscheu wijst alles er op, dat pronk boonen en pronkboonenmeel door langdurig koken hunne schadelpe eigenschappen ver liezen. Men gebruike pronkboonen of pronkboonen meel derhalve slechts in garen toestand en onthoude zich van het gebruik van meel- praeparaten, (o.m. de zoodanige die onder den naam „Ontbijtvoedsel" In den handel voorkomen en o.m. pronkboonenmeel schij nen te bevatten), waarvan niet vaststaat dat bij de berijding er van geen rauwe of ongare pronkboonen of onvoldoende gekookt pronk boonenmeel zijn gebruikt. Suiker voor zuigelingen. Het Bureau voor mededeelingen Inzake de voedselvoorziening meldt: Ten onrechte wordt geklaagd, dat bij de rantsoeneering van suiker niet gezorgd zou zijn voor de kinderen beneden het jaar. De distributie toch loopt over de gemeentebe sturen, die de beschikking knnnen krijgen over een hoeveelheid, overeenkomende met V* K.G. per hoofd der bevolking. Daaronder zijn ook begrepen de kinderen onder het jaar. De gemeentebesturen kunnen dus ook suiker verkrijgbaar stellen voor de zuigelin gen, b. v. door verstrekking van een kinder- kaart, zooals in verschillende gemeenten reeds wordt uitgereikt voor andere artikelen ten behoeve van zeer jonge kinderen. DE TOESTAND. Het kan haast niet anders, of bij het neer zetten. tot het schrijven van een overzicht, gaan onze gedachten heden terug naar den lsten Augustus 1914, dien eutzagwekkenden dag, toen de Nederlandsche dienstplichtigen gehoor gaven aan den oproep onzer geëer biedigde Koningin, den vorigen dag alom bekend gemaakt, en waarin vermeld stond, dat zij zich onverwijld hadden te begeven naar hun garnizoenplaatsen„Opkomst met spoed 1" De hartstochten in de wereld waren ont ketend. Lang had het gesmeuld. Men wist het, de haat zou hoogtij vieren; oorlog zou er komen, hetzQ vroeg of laat. Het wachten was alleen op de lont, die het krult, dat hoog lag opgestapeld, tot ontptoffing bren gen moest En die lont kwam De moord te Serajewo gaf den doorslag. De schaal de naald in het huisje ging al zeer bedenkelijk over 1 sloeg over naar oorlog. Aan den avond van zijn leven zag de grijze Keizer van Oostenrijk, die reeds zooveel tegenspoeden had gekend zijn land gewikkeld in een oorlog. De eene oor logsverklaring volgde op de andere. Het werd een wereldoorlog, een wereldbrand 1 Of is het in den volsten zin des woords geen wereldoorlog, die thans woedt? Als we berekenen, dat van de naar schatting 1657 millioen menschea, die deze aarde be wonen, er 1473 millioen in oorlog zijn ge wikkeld, dat wil dus zeggen 9/10 deel, kan men dan niet spreken van een wereldoorlog En dat andere 1/10 deel van het mensch- dom waaronder dan o®k wri, Nederlanders Gode zij daarvoor driewerf dank be- hooren Och, dat zou verkeeren in normale omstandigheden, indien het niet werd aan gegrepen, bijna even sterk als de oorlog voerenden, door een crisis, dien we allen kennen en doormaken en waarvan nadere uiteenzetting overbodig isl De wereld is totaal uit haar voegen gerukt. Het is een Gods-gericht, dat over het mensch- dom gaat. En wee den menseh, die dit niet wil erkennen I Die daar maar voortleeft zon der schulderkentenis, zonder een bulgen voor dien hoogen God! Een oorlog als deze is in de geschiedenis nog niet voorgekomen. En als men dan nagaat dat we in deze vier jaren van bloedvergieten kunnen we niet zeggen, dat nu reeds als rechtstreeksch gevolg vati den oorlog 10 millioen dooden zijn te. betreuren nog geen 3tap verder zijn gekomen) dat de haat niet is vermin derd, maar vermeerderd, is het dan wonder wanneer bange vrees ons hart bekruipt? Is dan de vraag niet eeuigszins gewettigd, de bange vraag, of er nog een eind aan dit bloedvergieten zal komen 1 Zal het gevolg van dezen ontzaggelijken krijg niet zijn, dat in de jlanden der oorlogvoerenden een burger oorlog ontstaat, dat anarchie de plaats in neemt van het wettig gezag? Zijn het niet Lenin en zijn volgelingen, die alle arbeiders der wereld oproepen tot den strijd hunner regeeringen En lijkt het niet, of het zoover zal komen Hoe gist en woelt het b.v. onder de arbeiderskringen in Oostenrijk 1 Wanneer we ons eens losscheuren uit den alledaagschen sleur van het leven en we gaan .ons dit alles eens indenken, dan moet bange vrees ons hart bekruipen Maar voor den Christen is dat toch maar een oogenblik! Want over de leidende staats lieden, die nog maar steeds voortgaan den oorlog te propageeren, over de Russische revolutiemannen heen, blikt zijn oog op Hem, die dit alles dienstbaar maakt aan de komst van Zijn Koninkrijk. En als we het lot der wereld overlaten in stille berusting aan Hem, dan kunnen we met yertrouwen het vijfde oorlogsjaar in gaan. Dit laatste beteekent voor ons land een bange winter, vol ontberingen, maar tenslotte zal Hij het wélmaken. En als het Neder landsche volk hoort naar Zijn stem, die maant tot verootmoediging, dan zal het gelouterd uit deze crisis te voorschijn komen. Datzelfde geldt natuurlijk ook voor de lan den, die de weëen van den oorlog over zich voelen gaan. Maar er moet komen een ver ootmoediging, alom in de wereld. En zoo niet, dan zal Hij laten voelen, dat Hij iseea rechtvaardig God, Die niet straffeloos zich laat beleedigen. Behalve dat 9/io van de wereldbevolking in de oorlog is betrokken, is er ook in ver schillende deelen der wereld gestreden, al licht het zwaartepunt van den strjjd in Europa. En dan denken we aan den heldhaftigen strijd van het kleine Belgische leger tegen het groote Duitsche, dat steeds maar voort- rukte. Ten slotte hield het stand aan den modderigen Yser, zette het land rondom onder water en had alzoo een natuurlijke, niet te versmaden verdediging. Dan denken we aan den op en neer golvenden strijd in Noord-Frankrijk, aan de Duitsche heldenda den aan de Masoerische meren, waar Voh Hindenburg de Russen „klopte"aan den strijd in het onherbergzame Rusland, aan de Isonzo slagen in Italië, aan het laatste of fensief in de vlakte van Venetië, dat door verraad zoo jammerlijk mislukte, aan de gevechten tusschen de Engelschen en de Turken in het Heilige land, aan den strijd ter zee, onder de zee en in de lucht. Alom strijd en nog eens strijd En nu staan we aan het begin van het vijfde oorlogsjaar, dat voor de Centraien niet gunstig inzet. En toch welke persoon lijke sympathie men heeft, men moet bewon dering hebben voorDuitschland en Oostenrijk, voor het eerste wel het meest, dat den strijd tegen een wereld van vijanden zoo heeft weten vol te houden. Want, vergeet niet: van de 1473 mLIioen, die in oorlog zijn gewikkeld, behooren er maar 147 millioen tot de Centrale Rijken, d. i. een verhouding van 1 op 10! D'utachland was mooi op weg, om de overwinning te behalen, maar Amerika, dat vai. het begin van den oorlog af een twee slachtige houding aannam, leverde het om den wiiie van het lieve geld niet aile oorlogsbenoodigheden aan de Geallieerden? kwam er tusschen. Mochten we er in het begin niet veel van verwachten, thans vor men de Amerikanen aan het Westfront een gewichtige factor I En na vier jaren oorlogvoeren is de over winning nog niet aan Duitschland. Een reeks opeenvolgende offensieven heeft de Duitsche generale staf de laatste maanden ondernomen. En niet zonder succes! Ze vormden naar ze zelf erkende eene schakel, die tenslotte moest leiden tot de overwinning. Maar het offensief van Foch heeft de plannen danig in de war gestuurd. Hoe het nu verder daar loopen zal, nie mand weet het. Alleen kan de Duitsche staf in andere bewoordingen de wereld inseinen dat de terugtocht, door het offensief van Foch bewerkstelligd, is geëindigd. Overal houden de Duifschers stand, en verdedigen zich hardnekkig. Thans golft de strijd daar aan de Marne—Aisne weer op en neer, en wordt door niet één der partijen groote spccessen meer behaald. Generaal von Eickhorn den Duitschen ge zant in Oekraïne, is door moordenaarshanden gevailen. Volgens berichten is de 23-jarige dader gevat en bleek hij een werktuig te zijn in de banden der Entente. Openbare vergadering van den Raad der gemeente SOMMELSDIJK op Woensdag 31 Juli des nam. 3,30 ure. Voorz. de EdelAchtb. heer Burgemeester. Afwezig de heeren Van Dorsser en Gideon. Een vacature. De Voorz. opende de vergadering op de gebruikelijke wijze met gebed. Daarna werden de notulen der vorige open bare vergadering door den Secretaris gelezen en onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken a. Missive van H.H. Ged. Staten, waarbij zij goedgekeurd terugzenden het kohier Schoolgeld, 2e kwartaal. b. Bericht van hetzelfde College, waarbij zij melden voornemens te zqn, het salaris van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand te brengen op f 20 per 500 zielen, zoodat dit van den Secretaris, de heer Geel hoed, alsdan wordt f 140, terwijl dit op het oogenblik is f 106. B. en W. hebben tegen deze voorgestelde verhooging geen bezwaar en adviseeren dan dit voorstel goed te keuren. Alzoo besloten. c. Bericht van den heer van den Boogert dat hij zijn benoeming als lid van de Com missie tot Wering van schoolverzuim aan neemt. d. Idem van den heer G. van der Meide dat hij zijn benoeming als lid van de Schat tingscommissie aanneemt. 2 Verslag van den toestand der gemeente over 1917, waarvan zoodra de afschriften daarvan gereed zijn, dezelve aan de heeren zal werden toegezonden. 3. Request van den heer Adriaans, dat om de uitgebreidheid van hetzelve niet werd voorgelezen, maar door den Voorz. in het kort gememoreerd, waarvan nl. van voor meld request de hoofdzaak deze was, dat de heer Adriaans wenschte dat een Eereraad werd ingesteld, die in dezen zou uitmaken welke pdrtij gelijk had. B. en W. stellen evenwel voor dit request voor kennisgeving aan te nemen. De heer M. Joppe. Heeft de heer Adriaans in dezen nog eenigszins recht, dat hij hierop zoo telkens terug komt? Ik heb het boekje ook gelezen en volgens dat, is hij slecht be handeld. Daarin worden o. m. ook vermeld ver schillende afschriften uit couranten, die over deze zaak zeker indertijd hebben ge schreven, en dat bovendien zooais daaruit blijkt, geheel buiten hem om, en die noch tans deze zaak als onrechtvaardig beschouwen. Voorz. Dit kan ik niet beoordeelen. 'tis heel best mogelijk, daar wil ik mij dan ook niet over uitlaten. De kwestie is, het Verkoop-coniract, waarbij mijnheer Adriaans voor zekeren prijs aan de gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk de gasfabriek met toebehooren heeft verkocht, onder voorwaarden, dat hij de gemeenten verder nimmer in rechten zou lastig vallen. Dus het ligt thans voor de hand, dat B. en W. het in het algemeen beter vinden daarop niet terug te komen. De heer M. Joppe. Volgens dat schrijven was hij evenwel gedwongen om de gas fabriek te verkoopen. Voorz. Ik heb de zaak zelf niet meege maakt, hetgeen ik er van weet, is allemaal uit de boeken en daarom uitsluitend theore tisch; misschien dat de heer Timmerman, die de zaak wel meegemaakt heeft, u in dezen kan en wil inlichten. De heer Timmerman. De fabriek is inder tijd door deskundigen gewaardeerd op f 20,000 en toen hadden de Raden der gemeenten daar ook ruim f 20,000 voor over. De heer Adriaans had daar echter eerst niet veel ooren voor. Ten slotte achtte hij zich voor den toen geschapen toestand ge dwongen, omdat er gezegd werd, dat wij niet anders wilden, en als hij niet anders wou dat er dan naar andere middelen zou worden uitgezien, zoodat hij de consessies die gedaan moesten worden heeft aange nomen en ten slotte de gasfabriek heeft over gegeven onder protest. Maar dat protest was van dien aard, dat hij in de overeenkomst, die gemaakt werd, daarin uitdrukkelijk verklaard heeft, en die verklaring met zijn handteekening heeft be krachtigd dat hij nimmer met de voormelde gemeenten over voornoemde zaak in rechten zou treden, zoodat daarmede alles afgeloopen was, en ik zou denken dat ik in het kort deze geschiedenis heb weergegeven. Na deze uiteenzetting en toelichting werd het request voor kennisgeving aangenomen. 4. B. en W. bieden aan de Rekening van Ontvangsten en Uitgaven der gemeente over 1917. Voorz. Ik stel voor de daartoe noodige bescheiden te stellen in handen van een Commissie, bestaande uit de heeren Bom, G. Joppe Dz. en Slis. De heeren Bom en Slis kunnen dan tevens de Armen rekening nazien, aangezien de heer joppe in zijn kwaliteit als Regent van het Burgerlijk Armbestuur daaraan niet kan medewerken. Aldus goedgekeurd. 5. Wijziging Gemeentebegrooting 1918. 6. Benoeming van leden van het College van Zetters 's Rijks Directe Belartingen we gens periodieke aftreding der heeren A. P. van Dorsser en M. Peekstok, Als eersre can- didaten werden de belde aftredenden na stemming herkozen. De heeren Timmerman en G. van der Meide verkregen ieder één stem. Als tweede candidaten werden gekozen de heeren Timmerman en G. van der Meide, terwijl op de heeren Slis, G. Joppe, Van Beek en M. Peekstok één stem was uitgebracht. 7. Uitloting Obligatie. Geldleenlng 1895, aflosbaar 10 Januari 1919. Door den Voorzitter daartoe aangezocht zijnde, trok de heer Slis daarvoor no. 9. Idem van de geldleening 1908, groot f500 en aflosbaar 1 September a.s. werd even eens no. 9 getrokken. 8. Voorz. Wij stellen u voor om waar in de verordering op het Levensmiddeienbedrijf een zekerheid vereischt wordt van f 3000, deze terug te brengen op f 1000. Daarop dringen Ged. Staten aan, om wanneer de Directeur meer dan f 1000 la kas heeft deze te storten. Dus dan is het zeker geen bezwaar om art. 14, waar staat f 3000 te lezen f 1000. 9. De Voorzitter deelde mede dat de aan nemingssom van de volkswoningen der bouw- vereeniging „Sommelsdijk" van dien aard is dat het voorschot met f 5000 verhoogd zou moeten worden. De Gszonheidscommissie heeft in dezen ook gunstig geadviseerd, zoodat we dan ook voorstellen het voorschot met f 50Ö0 te ver- hoogen. Goedgekeurd. Alsnu niets meer te verhandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Verslag van het verhandelde in dea gemeenteraad te MIDDELHARNIS op Donderdag 1 Aug. 1918 des namiddags om half drie. Aanwzig 8 leden, afwezig de heeren Esseling en Albias. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, en verzoekt den Secretaris de notulen voor te lezen, waarna dezelfde wordt goed gekeurd. Aan de orde is ingekomen stukken. Ten eerste: Eén schrijven van den heerj.Vroeg- Indeweij, dat hij zijn benoeming als Wet houder heeft aangenomen. Een schrijven van Mej. Schoonderbeek, dat zij voor haar benoeming als lid van de Commissie der Bewaarschool heeft bedankt. Verder een schreven van den heer Adriaanse over de Gasfabriek, 't welk voor kennisge ving wordt aangenomen. Vervolgens een verzoek van de school- schoonhouder L. Vroeglndeweij, óm een woning kort bij de schooi. Hiervoor gevoelen B. en W. ook veel en hebben de bewoners van het lijnbaanhuisje D. VroegindeweiJ tegen 1 Nov. a.s. de huur opgezegd, 't welk wordt goedgevonden. Is ingekomen van Ged. Staten (wijziging gemeentebegrooting 1918, welke was goed gekeurd). Aan de orde, uitloting aandeel geldleening 1908, wordt getrokken No. 18, aflosbaar 1 Sept. a.s. Vervolgens verzoekt de Voorzitter over te gaan tot het benoemen van een Ambtenaar van den Burgelijken stand, op de aanbeveling was geplaatst den heer J. Vroegindeweij. Na gehouden stemming wordt de heerj.Vroeg indeweij gekozen. Daarna wordt overgegaan tot stemming voor zetters der belasting. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren J. J. Slis en J. Timmer3. Voor het eerste tweetal worden gekozen de heeren J. J. Slis en J. Timmers en voor het tweede de tieerenjoh. ZaaijerPz. en K. Doornbos. Daarna deelde de Voorzitter mede, dat aan de orde is aanbieding Rekening Armbestuur en vraagt of de commissie, belast met het nazien, nog opmerkingen heeft. Na een kleine opmerking van den heer J. Struik, niet zoo zeer /de rekening betreffende, wordt deze aangenomen. Ook de rekening 1917 wordt zonder opmerkingen aangenomen. Vervolgens deeld de Voorzitter mede hoewel de aanbesteding van de 10 woningen f 1400 boven de raming is, toch de gunning te doen plaats hebben, 't welk wordt goed gekeurd. Daarna had er wijziging plaats gemeente begrooting 1918,-wat op verzoek van den Voorzitter door den Secretaris wordt yoor- gelezen en daarna goedgekeurd. In de gebruikelijke rondvraag werd ge bruik gemaakt door de heeren v. d. Slik, Bom en Bruggeman over het gootstelsel. De heer v. d. Slik wenschte verbetering daarin, doch den heer Bom bracht daartegenover dat de goten en zinkputten niet zijn voor vuilnis daarin te werpen, maar hoofdzakelijk dat vloeibaar is. De Voorzitter zal naar een en ander een onderzoek Instellen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Verslag van het verhandelde ter Open bare Raadsvergadering der Gemeente HERKINGEN gehouden op Vrijdag 1.1. des nam. 3 uur. Afwezig de Heeren A. Mans en M. Keizer. Voorz. den EdelAchtb. Heer L. de Winter. De verg. wordt op de gebruikelijke manier geopend en worden vervolgens notulen der vorige verg. gelezen, onveranderd goedge keurd en geteekend. Voorts worden de navolgende Ingekomen Stukken den Raad medegedeeld. 1. Missieve van H. H. Ged. Staten terug zendende de goedkeuring op een raadsbesluit betreffende enkele af- en overschrijvingen op de Gemeente-Begrooting. 2. Idem eene van voornoemd College tot het aangaan eener geldleening &i 1500 welke i alhier ter plaatse is gedaan tegen den koers i van 5 waarvan f 1382 voor het Distr. Bedrijf is besteed en de rest voor nadeelig saldo welke beide voor kennisgeving worden voorgedragen waartoe wordt besloten. 3. Schrijven van H.H. Ged. Staten houdende mededeeling dat het Kohier H. Omslag haar goedkeuring niet kan wegdragen tenzij, le het te heffen maximumbedrag vervalt en het vermenigvuldigingscijfer van 70 op 84 wordt gebracht. Wordt hieraan geen gevolg gege ven, bestaat er kans dat de subsidie inge volge art. 53 der L. O. Wet zou worden in getrokken. Den Raad ziet zich hiermede in een moeilijk geval geplaatst. Wat het eerste punt, het maximnmbedrag aangaat, kan zon der hoofdelijke stemming toe worden beslo ten. Het tweede punt lokt echter eene be spreking uit welke weg moet worden inge slagen. Bij de vaststelling van het kohier had men gemeend met 70 te kunnen volstaan. Wordt evenwel bedoelde subsidie niet verleend moet noodwendig dit cijfer worden verhoogd. De meerderheid is van gevoelen zich eenigzlns met Ged. te doen verstaan en met het oog op de financieele draagkracht der gemeente een tusschenweg te bewandelen en het te brengen op 80 wat dan ook met een stem tegen (die van van Kempen) wordt aangeno men. 4. Idem bericht van Ged. Staten betreffende de 8alariseerlng van ambtenaren van den Burgerlijken Stand, alsook der te treffen lege's bij het voltrekken van huwelijken. Wordt goedgevonden de bezoldiging van Ambt. Burg. Stand van f 30 op I 40 te brengen en aangezien slechts ge middeld 6 huwelijken per jaar worden vol trokken de lege's uiterlijk in plaats van f 2 tot f 1.50 te heffen. 5. Wordt besloten aan ambtenaren der Ge meente voorzoover daarin niet van Rijkswege wordt voorzien een duurtetoeslag te veriee- nen 10 pet. De Heer Korvink telephoon- houder welke ten vorige jare wegens korten diensttijd niet was genoemd thans hieronder begrepen. Wat deze laatste betrekking aan gaat zal in een der volgende vergaderingen aan de orde worden gesteld een ingekomen schrijven waardoor het salaris zou worden vermeerderd met ruim f 17. 6. Schreven van J. Kalle houdende verzoek diens salaris als telegrambesteller te willen herzien en redelijk in overeenstemming te brengen met daaraan verbonden tijdsbeste ding en werkzaamheden. Wegens Iaat inko men wordt dit aangehouden tot een volgende vergadering. Vervolgens wordt overgegaan tot de Be grooting Armbestuur Dienst 1919 op een bedrag gelijkluidende in Ontvang en Uitgaaf op f 5372.375. Als laatste punt der Agenda wordt in be handeling genomen de Rekening der Gemeente Dienst 1917. Door den Voorz. worden tot nazien der bescheiden benoemd L. v. d. Velde en J. v. Kempen. Door omstandigheden moet van der Velde de zaal verlaten en ver vangt de heer Bruggeman diens plaats. Na gehouden Rekening bleek de Balans alzoo te zijn opgemaakt: Gewone Dienst: Ontvang f 13554.305 Buitengewone Dienst: f 3653.25' Totaal ontvang f 17207.56 Gew. Dienst: Uitgaaf Buitengew. Dienst: Uitgaaf Totaal Uitgaaf f 12843.786 f 3412.00 f 16325.785 Gew. Dienst: Batig Saldo - f 710.52 Buitengew. Dienst: f 171.255 Totaal Batig Saldo f 881.775 Geen der Heeren iets op te merken aan gaande deze rekening stelt de voorz. voor ze alzoo voorloopig vast te stellen en aan Ged. Staten te worden opgezonden. Na gehouden rondvraag waarbij niemand meer het woord verlangd sluit de voorz. de vergadering. SOMMELSDIJK. Dinsdagmiddag van 2—4 uur zijn ten gemeentehuize aanvullingsbrood kaarten verkrijgbaar. Op de blauwe brandstoffenkaart is te bekomen op bon no. 2 (Vi eenheid) 100 stuks korte turf bij schipper van Eij ken. De buitenboeren van Middelharnis voor zoover Maandag niet afgehaald, kunnen deze ook Dinsdag bekomen. MIDDELHARNIS. Bij de gehouden aanbe steding voor den bouw van een 10-tal wo ningen voor deze gemeente was de laagste inschrijver de heer S. Kasteleijn te Sommels dijk met f34,000. Door den Heer K. Vermaas is een woonhuis staande op het Zandpad onder hands gekocht van den Heer J. Mosselman. Er is maar eene schredeDen heer C. N. alhier die hedenmorgen met dhr. van Schelven mede reed, had het onge luk, aan de Langeweg, door het op hol slaan van het paard, van den wagen geslingerd te worden en met zijn hoofd terecht te komen tegen een langs den weg staande telegraaf paal. De ongelukkige was onmiddelijk dood. De heer E., mede op den wagen aanwezig, sprong er af, en bekwam geen letsel. Het paard, werd op het verdere van den weg gegrepen. De verkoop van vredes-spelden en boekjes ten bate van de Anti Oorlogsraad, heeft in deze gemeente opgebracht f30. DEN BOMMEL. Naar men verneemt, zullen voortaan vanwege het Distributiebureau, geen bons voor reparatieleder meer worden uit gegeven. Zij die dezen winter zelfs huisslachtin gen wenschen te doen en wel voor 1 Fe bruari 1919, moeten hiervan voor 1 Septem ber a.s. kennis geven aan den heer H. C. van Rossum, Voorstraat A 61 alhier. Volgende week zal de Militieraad, op nader te bepalen dag en uur voor deze ge meente te Dirksland zitting houden. Belang hebbenden zullen nader hiervoor, door het Gemeentebestuur worden in kennis gesteld. Op de koffiekaarten zal in de tijdvakken van 1—15 Augustus en van 16—31 Augustus bij de winkeliers verkrijgbaar zijn telkens een half ons koffie. Ook hier heeft thans de gevreesde ziekte „de Spaansche Griep" zijn intrede gedaan, er komen reeds enkele gevallen van voor. A.s. 6 Augustus zal J. C. Melissant Lzn. militieplichtige der lichting 1919 voor dea werkelqken dienst worden ingelijfd. OOLGENSPLAAT. In de week van 5 tot 10 Augustus verkrijgbaar Op bon no. 78 een ons eenheidsworst, bon no. 80 een reep kwatta, bon no. 82 een half

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 3