Zaterdag 8 Augustus 1918. 38ste Jaargang N\ 2412. S'li wen. Eerste Blad. EEN EXTRA PREMIE fflseflflM bb VelMli. Antirevolutionair Orgaan m IN HOC SIGNO VINCES 00. jeree en welke [eurs be fing van voor «ie Knidhollandfiehe en Zeeawsche Eilanden. d. MAAS- EN SCHELDEBODE BBDDTE HUURT VAM EUROPA üf KANTOOR EOLP BIJ DE LES W HUIS VINl TW KINDEREN. Motel ISesfatirarat „HET GOUDEN HEET", ppriêtair R. C. F. v. t LEE-Moonen, OP DEi UITKIJK. 1 14292 aan A. ilast. 919 ïrs ïn- voor de lezers van De Premie, die wij onzen lezers thans 'anbieden is ongeëvenaard en voor dezen tijd iets werkelijk buitenge woons. Wij zijn overtuigd, dat' wij onzen lezers bepaald een grooten dienst bewijzen, wanneer we tegen inlevering van fichteretassnde BON voor «Eechts ZESTIG CENT aan ons Bureau afgehaald, aanbieden: EEN GEMEEL NIEUWE, VOLLE DIGE DUIDELIJKE in PRACHTIGE, HELDERE KLEUREN GEDRUKT en voorzien van een alfa betisch regiater. Zoeken is niet noo- dig. Het register wijst U den weg, Deze Kaart van Europa van de zoo gunstig bekende teekenaars P. Joh. ^jj ttink: en J. Krijgsman voldoet aan strengste eiscben voor: AFGEHAALD is de prijs 60 cent. FBANCO PER POST alleen tegen inzending van postzegels of post wissel f 0,75. Wie van deze Extra-Premie wil profiteeren, haaste zich, daar de voor raad niet soo groot is en bet aantal liefhebbers voor deze Kaart van Europa buitengewoon groot zal zijn. MAAS- EN SCHELDEBODE. Een keurig woord schreef prof. Fabius in zijn Studiën en Schetsen, met welk woord ieder zal instemmen. Tegen de Staatsvergoding, den chaos der democratie en het anticleriealisme heeft de strijd te gaan". Gewis, mr. Fabius schreef dit vóór de stembus; maar zijn program, dit program, dit antirevolutionaire pro gram geldt óók na de stembus. Tegen de Staatsvergoding, den chaos der democratie én bet anticleriealisme heeft de strijd te gaan. Naar antire volutionair beginsel hebben we op te komen voor de vrijheid van 't leven voor den invloed der zedelijke machten tegen aanmatiging, zelfoverschatting, zelfoverlasting van den Staattegen de reglementeering van 't leven, tot de politiereglementen voor 't familieleven toe; tegen de staatscurateele der patri archale voogdij; tegen, het verlicht despo tisme tegen de uitwisseling van vrijheid voor een dwangregime; onder denval- schen schijn van vooruitgang, door zede lijke plichten tot rechtsplichten te ver heffen. In één woord tegen Staatsver goding. Gewis, er is een Volkseenheid. En in dagen van druk en moeite voelt ieder die eenheid. Geen moeilijkheid, ons door de Entente of door de Centralen aan gedaan, kan rijzen en door de Pers verkondigd worden, of de gansche Nati9 van Schelde tot Dollard voelt aanstonds een schok, een prikkeling in hart en nieren, een pijnlijk gevoel, dat er mach ten aan 't werk zijn om onze Natie te dupeeren. Een trilling van woede vaart door aller ledeneen plots opbruisen van 't bloed geeft bittere woorden, die geslingerd worden naar het vermetele hoofd van den indringer in onze rechten en belager onzer vrijheden. Burger en militair voelen zich dan gedragen door één geheimzinnige kracht, die de hand naar 't zwaard doet slaan of de tanden knersen doet. Die geheimzinnige kracht is Goddelijke inblazing van historische saamhoorigheidvan de onverbreekbare Volkseenheid, die hij 't barnen van 't gevaar de gansche Natie bezielt. Die geest van Volkseenheid is een inge schapen kracht, die zeer zeker sluimeren kan, als er geen gevaren zijn, die kan schijnen ontvloden te zijn, zooals bij een ernstig patiënt de adem nauwelijks te hespeuren is. Maar zooals een genees heer om dien adem te constateeren een spiegeltje houdt voor den mond van den amechtigen lijder, op 't vlakke glas een verdoffing ontwaart, die, hoe klein ook, waarborg is van nog-Ieven en nog- harteklop, zoo is ook de sluimerende Volkseenheid in rustigen, stillen tijd van vrede en voorspoed nochtans aan stonds te bespeuren, als maar eens door een ongewone gebeurtenis, hetzij natio naal of internationaal dat stille leven wordt gerimpeld en de effen stroom van 't volksleven aan 't deinen gaat. Wat kan een logge stoomboot het vredige haven- en kanaalwater tegen de kanten op doen bruisen, zoo dat een zwemmer haast onder de golven aan den oever bedolven wordt. GewisVolkseenheid is ernationaal zelfbewustzijningeschapen gevoel van saamleven en saamlijden en saamsne ven; van saamopgaan en saamverzin- ken. maar die Volkseenheid in tijden van nood en smart, mag daarom nog niet door den Staat uitgebuit worden. De Staat mag op de Volkseenheid niet en nooit speculeeren om nu maar alle Burgerrechten en Burgervrijheden den leden der Maatschappij te ontfutselen. In tijden van vrede, maar ook in tijden van druk blijft aan 't Staatsgezag nog steeds een grens, die 't niet mag over schrijden. Er is een vrijheid des indi vidu's, des gezins, der zedelijke machten van kerk en school, van wetenschap en kunst, van wijsheid en gezond verstand, van geloof en kundigheden, van geweten en belijdenis, die, al wordt ook 't staats leven nog zoo geschud, ongerept moeten blijven, en als de staatsnood dringend eischt een beperking, een infooming van vrijheideen aansnoering van 't koord van onvrijheid, dan zij dit maar tijde lijk, zoolang de noodtoestand duurt, om zoo gauw mogelijk die pijnlijke worg- koorde los te maken, opdat alles en allen weer leven kan in die atmospheer, waarin hij, naar zijn aard en natuur, naar zijn geboorte, wording en ont wikkeling, naar zijn milieu, zijn gaven en talenten, vroeger geleefd heeft. Aanmatiging, zelfoverschatting, zelf- overlading van den Staat, reglementee- r-ing van 't leven hlijve zoo lang moge- Gedempte Boereasteiger 63A, 63B 12451 Direct nabij de Hoofdsteeg, itotterdajaa. DINERS f 1,-7- en hooger. LOGIES MET ONTBIJT Het door ieder aanbevolen adres. lijk van onze erve. Maar boven alles en zoo lang mogelijk handhave de Staat de Volksvrijheid. Geen leven met de worgkoorde om den hals, en daarom ook de valsche democratie vernietigd, die, zooals de prof. dit zoo juist uitdrukt, niets anders bedoelt dan oppermacht over, vertre ding en verwoesting zelfs van het volks leven gepaard met wegneming van gezag om zich op de kosten daarvan meester te maken van de rechten en vrijheden des gewonen burgers. Valsche democratie, die karren met brood de vaart in rijdtde stijfselwinkel plundert alsof stijfsel 't brood kon vervangen; brood? wegkaapt uit schoenma kerswinkels, alsof schoenen de maag konden vullen; de politie aanvalt en molesteert, zelfs waar de broodvraag niet gesteld wordt noch voor vader of moeder, noch voor kinderen de valsche democratie, die der opgeruide, der ongeorganiseerde, op buit beluste massa, die meer in plundering, dan in maagvulling behagen scheptde valsche democratie met onverantwoor delijke massahelden, die van af puien de menigte ophitsen, maar zelf zich buiten schot houden, als de Justitie dreigt. Volkseenheid moetgehandhaafd, maar de volksvrijheid niet vermorzeld worden. En 't toekomstig Kabinet heeft al zijn vermogens daarop te spitsen, hoe 't Volkseenheid met Volksvrijheid kan doen samengaan. Dat is juist 't staat kundig probleem, dat zoolang er oorlog is, aan de orde is gesteld; en zeer waarschijnlijk ook nog wel eenige jaren Da den oorlog aan de orde zal blijven gesteld. Regeeringsmaatregelen kunnen ook met opzet de Volkseenheid schen den de saamhoorigheid vernietigen en 't ieder doen uitroepen„Ben ik mijns broeder hoeder?" of: „'k zorg eerst voor me zelf". Regeeringsmaatregelen kunnen van dien ruwen aard worden, dat ze onverschillig maken omtrent 't lot en 't leven van zijn medeburgers, maar slechts bedacht doen zijn op eigen behoud. Dan wordt de Volkseenheid geschaad, omdat men de Volksvrijheid belaagt. Daarin nu den gulden middelweg te vinden, dat is Staatsmanskunst en Staatsmansbeleid. Handhaven, vastma ken nog meer dan immer de eenheid des volksde overtuiging dat we zonen en dochteren zijn eener groote familie, die allen moeten leven en bestaan en 't hoofd recht op moeten houden in den zwaren strijd om 't bestaan; maar ook zooveel mogelijk handhaven elks burger recht in handel en wandel, in leven en bedrijf, nering eü handteering. Zoo'n Kabinet begeeren we! Maar zwaar is zijn taakLoffelijk zijn ideaal! En alleen de kenners der Maatschappij kunnen in zoo'n Kabinet zitting nemen. Zoo niet, dan mislukt hun werk, En de Volkseenheid wordt geschaad. Maar ook de reputatie van de vooraanstaande mannen, die zich voor die zware taak gaven. Wijsheid van Boven diene hier in te treden 1 I Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN Zonen, SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 121/» Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENST AANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. Alle stokken voor de Redsaetfi© bestemd, Adverteratltëra ©ra verdere A«tateS®fr«tSe franc© toe te aseisdesi aan «Ie Uitgevers bi. idkoopste adres grootïngen voor 14191 fl boos, een domheid! of liever met de deman in den re- tras, zèg Joost hoe rken moest onder de burgemeester maar zóó dat ook im. rondom de pomp d over de perfieden ant" in kerknachtig julum" van wijlen iar-ie die gemeene helt geklad, uit z'n ste ze doen! zoo'n 'n niet temming zooals zij king weerómsloeg, die wisten wat voor den arbeider zich dat de man er sinds Nero geen eefd. herzagen hun oor- Van der Kiey, met schijnbaar kleine ge had gezien en dat vederstaan. als hun kampioen >en 't socialisme, dat 't masker afwierp en staan. Ier: onder de stakers bó- zich schuw, achterin, iden de afkeuring der hiin bedrijf, de „broe- 1. Wordt vervolgd He Administratie van f 1.25, f 1.50, en f 1.75 Tel. no. 1532. Aanbevelend, V" 1 Augs. '14-1 Augs. '18. De oorlog Is 't vijfde jaar ingetreden. En geen tijdstip is in de verloopen vier jaar belangrijker dan nu, nu Amerika zijn .hon derdmaal duizendtallen op ,'t Westersche front heeft getransporteerd, 't Treurspel, reeds zoo schokkend voor hee! Europa, krijgt nu zoo'n spannend dramatisch karakter, dat heel de Oude en Nieuwe Wereld, waar de Centralen aan 't terugwijken zijn, haar volle ziels energie op dat slagveld vestigt en met Argusoogen de strijdende gadeslaat. Amerikaen wie dien naam uitspreekt voelt in zich een verachting voor dót Land dat den Vrede tegenhoudt, naar wien ieder smacht, behalve de biddende dollarheld, die God aanroept op zijn natic- nalen Biddag, of 't Hem behagen moge 't Recht te doen zegevieren, waarvan hij, bid dende dollarschranser, precies 't tegentype is. De Oude Wereld ziet 't niet; wil 't niet zien, hoe Japan en Amerika 't er op zetten, om haar te doen doodbloeden. Hoe de Nieuwe Wereld met Azie bezig zijn aan Europa 't hartebloed af te tappen. Want of de Centralen dan wel de Geallieerden 't winnen Europa als Werelddeel is toch van een groot stuk kracht beroofd; economisch in fabriekwezen, handel en scheepvaart, land bouw en veeteelt is 't achteruitgegaan; milliarden oorlogskosten moeten opgebracht ontelbare menschenlevens zijn vernietigd of in hun kracht gebroken. Zoo is 't in Duitsch- land, maar ook in Engeland, in Servie, in Rusland (en deze Beer was 't verstandigst van allen 1), in Oostenrijk, in Italië, overal. En Amerika stookt 't vuur maar opElke maand nieuwe troepen, nieuwe ammunitie, nieuwe brandstof. Altijd maar weer nieuwe olie op 't vuur. En Amerika kan toch zoo bidden op zijn Denkdag,terwijl'tzoodoende is om alle oorlogshartstocht dag in dag uit te ontketenen. Amerika bidt en heeft in zijn gevouwen vingeren een beurs met dollars als verdiend op ammunitleaanmaak. In 't Vijfde Oorlogsjaar 1 Maar hoe staat 't Nederlandsche Volk daar nu tegenover? Is er inkeer? Terugkeer? Harteverteede- ring? Oot- en deemoed? Schulderkenning en nationaal geroep om schuldvergeving? Steke ieder de hand eens in den boezem, vrage ieder persoonlijk eens, hoe 't na deze 4 jareu met zijn geweten staat Zal een geestelijke opbloei bij leder te bespeuren zijn Door den druk tot dieper buigen voor God? 't Was een heel net arbeidersgezin, 'n Kennis van me die me ook 't geval vertelde had met den vader af en toe zaken te besprekenkwam er daardoor soms aan huis, meest 's avonds, wijl dan belden 't best den tijd hadden. Er waren nogal kinderen. De beide oudsten, jongens, de een bijna zestien, de ander ruim veertien, waren al aan 't verdienen eia dat hiélp in dezen tijd 1 De tweede ging burger-avondschool. De oudste was op een handelsavondcur sus en ze deden beiden hun best. 't Speet den ouders, dat zij de jongens na hun twaalfde jaar geen dag-onderwijs meer konden laten geven, maar 'tnééptoen, nóg meer dan nu, en elke gulden, dien ze konden thuisbrengen, was er één. Trouwens, 's avonds werd zooveel moge lijk nog nógeleerd, als ik zooeven reeds opmerkte. Daar waren de ouders vóór I Hij had indertijd, na 't vierde leerjaar alleen maar 's winters onderwijs genotenen zij had zoo'n beetje lezen en schrijven ge leerd, meer niet! maar juist daarom zouden ze méér doen dan mogelijk was, om toch hun kinderen maar te laten Ieeren, zoolang als 't kon. M'n kennis had de zaken besproken. Dronk nog 'n slappe kop koffie na. 't Was vóór de jongste thee-uïtdeeling alleen wie 8 10 gld. 't pond geven wou en ze Jdan clandestein wou koopen, tégen de Overheid in, die zei: Gij zult niét 1 die kon nog 'n kop thee zetten, tenzij hij in den vóórdistributietijd, toen 't nog mócht, met ver voorui f zienden blik ettelijke ponden ge hamsterd had. Maar ook 'n kop slappe koffie smóókt... met dankzegging in 't hart genoten zijnde, bg Noordenwind zittende naast een kachel die niét-clandestein nog heerlijk warmte geeft. Aan tafel was de 13-jarige dochter aller- ijverigst bezig. Had oor noch oog voor 't gezelschap. Zat met de handen zijlings tegen 't hoofd en 'n blos van inspanning op 't gelaat, te turen op 'n atlas, 'n .boek en 'n schrift. Mijn kennis kreeg erg in haar. „Normaalschool vroeg-ie aan de vrouw des huizes, die 'n overjarige kous voor de voovee'.ste maal verstopteze moeten tegen woordig mee, zoolang als 't kan Ze schudde glimlachtend van neen. En de vader gaf nadere toelichting tot het geval. „Ze zou wei graag willen, maar dat gaat niet!" zei hij. "„Ze is het oudste meisje: 't is in huis altijd druk en moeder is niet zoo sterkwe kunnen haar zoo lang niet missen. Maar ze zit nu in de zevende klas, begrijpt u, en dan krijgen ze ook af en toe huiswerk mee." Hij zei het met zekeren trots. En de bezoeker begreep dat volkomen. Aan 't eind van 't zesde schooljaar, laat de Wet het kind vrij en in een geval als dit, was het een heele opoffering voor de ouders, om van die vrflheid géén' gebruik te maken. Tóch lieten ze het kind op school. „Een jaar op dien leeftijd is evenveel waard als twee jaren in vorige klassen", had mees ter meermalen gezegd, en daar handelde ze naar. Na dit jaar moest 't uit zijn. 't Leven Het het niet anders toe. Maar 't zou te wenschen zijn, dat alle ou ders, die maar éven in de gelegenheid waren, het voorbeeld volgden van dit arbeidersge zin en niet alleen den jongen, maar ook het meisje langer lieten ieeren, dan de Wet voor schrijft. Zes jaar Ieeren is te zuinig. Zoo'n zevende leerjaar, goed gebruikt, is een kostelijke gelegenheid om het lezen en schrijven, het stellen en rekenen en wat er méér is, dat het leven gedurig vraagt, nog es goed te bevestigen en er de kinderen zóó in te oefenen, dat ze er hun gansche leven 't genot van hebben. Ik ben er een opperste voorstander van. Wat nu evenwel niet zeggen wil, dat ik mij maar zoo met alles kan vereenigen, wat in de praktijk van ons schoolleven wordt gezien. Als nader blijken zal Mijn kennis greep es even het schrift dat op tafel lag en bladerde dit door: 'n korte beschrijving, of liever 'n geraamte van een beschrijving van zoowat alle landen der aar de: gebergten, zeedeelen, eilanden, plaatsen enz. enz. „Moet je dat alles van buiten Ieeren vroeg hij, terwijl hij het schrift aan 't kind overgaf. 't Meisje keek verward even op. Strekte de hand uit naar 't schrift. „Van de week hebben we repetitie-aard- rijkskunde", zei ze. „En meester heeft een paar mooie boeken beloofd voor wie er 't meest van weet." En weg was ze weer, in 'r werk. Met den neus baast op den atlas, zat ze maar te probeeren wat ze er nog van wist, af en toe es haastig bladerend in boek of schrift, als haar een naam ontging. 't Was 'n handige, pientere meid. Men gaf haar 'n goede kans op 't zoo vurig begeerde boek Maar toen mijn kennis mij 't geval mede deelde, 'n paar dagen later, raakten wij toch in een druk gesprek over ons meisjes-on derwijs en vroegen of dit nu zoo 't ideaal heeten mocht. Wat toch is het geval? Ons onderwijs op de lagere school staat toch al meer onder den invloed van wat later de man noodig heeft, dan dat het rekend met de behoeften der vrouw, let maar eens op de stiefmoederlijke wijze, waar op maar al te vaak, zelfs door de school mannen het onderwijs in de Nuttige Hand werken, dat voor de meisjes van driemaal zooveel beteekenis is, als dat in aardrijks kunde en natuurkennis saam wordt bedeeld. In 't „zevende leerjaar" niet het minst. Oók vanwege het feit, dat daar in den

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 1