BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. RECHTZAKEN. De broodkaart van het 5§«te tUdvak loopt van Zaterdag 19 tot en met Vrijdag: 19 Juli a.s. Ds „Antwerpensche Courant" van 7 Juli komt nog een» terug op het belang, dat Ant werpen heeft bij een economische vrede. Een voortzetting aan een handelsoorlognaeen oor log met de wapenen zou den ondergang van Antwerpen tengevolge hebben. Daarom mag Antwerpen op economisch gebied geen sym pathie en geen haat kennen. Het dient alleen re kening te houden met de werkelijkheid. „En welke is die werkelijkheid vraagt het blad. „Op eenige kilometers van ons ligt Rotter dam, een zeehaven die ons beloerd en klaar staat om onze nalatenschap over te nemen. Sedert vier jaar zijn wij tot de werkeloos heid gedoemd. De Schelde en onze zeevaart inrichtingen worden niet onderhouden. Al onae gemeenschapsmiddelen zijn min of meer ontredderd. Is het dan te verwonderen, dat Rotterdam de stilstand heeft ten baat geno men om zijn haren te vergrooten en zijn bewerktuiging te verbeteren Het zal alreeds een reuzentaak zijn met de Hollandsche haven te concurreeren, die oogenschijnlijk de cliën teel van Duitschland niet versmaden zal, en bewerktuigd zal zijn, om al onze klanten over te nemen, al» ze daarin gelukken mocht". Het blad eindigt „Het komt dus hierop neer, dat iedereen voelt, dat al wat gedaan word om de Ooster- grens voor de haven van Antwerpen te slui ten, nadeelig is en geen uitwerking hebben zal; maar dat slechts weinigen het durven verklaren, uit vrees van voor slechte vader landers te worden versleten. Verre van on3, te zeggen dat de praktische handelsman geen vaderlandsliefde mag beoogenmaar hij moet vooral ook rekening houden met de feiten, en een man van cijfers mag geen ideoloog wezen". Tengevolge van de ontreddering van Rus land heeft de Entente geweldig in Rusland belegde kapitalen, alsmede reusachtige vor deringen op het voormalig Tsarenrijk ver loren. «'Vooral de met Rusland werkende in- dustrleele ondernemingen der Entente hebben gevoelige klappen gekregen. De groote Arae- rikaansche fabriek van landbouwwerktuigen, de „International Harvester Company" bij voorbeeld, heeft in 1917 meer dan 10 milli- oen dollar in Rusland Ingeboet, waardoor een aanmerkelijk deficit cp de balans der anders zeer rendabele onderneming ontstond. De „Economist" van 29 Juni schrijft: De neiging van den Engelschen minister om de klok van ons economische leven terug te zetten en rondom het Britsche wereldrijk economische scheidsmuren te bouwen, ver licht niet alleen de arbeid van de Duitsche oorlogspartij, maar heeft bovendien een bij zonder sterken invloed op onzen Geallieer den en de bevriende neutrale staten. Om onze oude plaats als middelpunt van den wereldhandel en van den wereldgeldhandel weder te kunnen innemen, zijn wij eerst dan in staat, wanneer wij onze deuren voor alle waren en diensten, die andere naties ons willen geven, wijd open zetten. Met zulk een doel voor oogen zullen wij den weg tot den v/ede gemakkelijker begaanbaar maken, hetzij te veide, hetzij door onderhandelingen, tot welk laatste wij des te liever bereid zouden zijn, wanneer op deze wijze het leven van slechts een enkelen soldaat gespaard zou kunnen worden. Volgens de „Duitsche Tageszeitung" hebben de minister van oorlog en tal van vertegenwoordigers van het Rijks-, staats- en gemeentebestuur de sinds eenige weken in dienst gestelde electrische geleiding tus- schen Golpa en Berlijn bezichtigd. Deze geleiding is 132 KM. lang, wordt met een spanning van 100.000 volt gedreven en be spaart het transport van 120000 tot 150.000 ton steenkolen per jaar naar Berlijn. Op 10 October 1917 begon men met den aanlegen op 7 Juni 1918 was het werk voltooidhet is geheel in aluminium uitgevoerd. Deze geleiding is het begin van een net van sterke stroomgeieidingen. In het vervolg behoeft men geen stagnatie in de voorziening van Berlijn met electrisch licht en stroom meer te vreezen. De „Deutsche Tageszeiting verneemt uit Thorn: „De gemeenteraad van Bromberg heeft besloten tot aankoop van een uitgestrekt terrein aan de Brabe voor de som van 625.000 Mark, teneinde daar een moderne omlaadhaven voor uit Polen komende waren (graan, voe dermiddelen, ruwe suiker) aan te leggen. Deze haven zal door een spoorlijn met het spoorwegnet worden verbonden." De „Konfektionalr'schrljft: „De door de Duitsche, Oostenrijksche en Hongaarsche belanghebbenden opgerichte „Europeesche Handelsmaatschappij" te Bre men, die de voorziening der centrale mogend heden met katoen ten doel heeft, heeft thans een groot contract voor het leveren van Russische katoen afgeslotën. Het leverings contract vertegenwoordigd een waarde van 70 millioen Kronen. De te leveren hoeveelheid bedraagt ongeveer 60,000 centenaars katoen uit den Kaukasus, de aanvoer is afhankelijk van de verkeershoudingen. Van de 60,000 centenaars zal ongeveer de helft aan Duitsch land komen, de rest wordt tusschen Oosten rijk en Hongarije verdeeld. De dringendste militaire behoeften aan katoen zouden daar mede gedekt zijn." Het gemeentebestuur van Bromberg heeft besloten tot den aankoop van een groot stuk grond voor 625.000 mark ter aan legging van een haven voor uit Polen komende waren (graan, levensmiddelen, suiker enz.) en het aanleggen van een spoor wegemplacement. Een gedeelte van den grond wordt tevens bestemd voor jde op richting van woningen voor de bq het havenbedrijf werkzame arbeiders. Een ander plan is het aanleggen van een Kanaal van Dantzig door |de stroomgebieden van Njemen en Dnjepr, naar Cherson in de Ukraine. Naar uit Ki:w gemeld wordt heeft de Ukrainische ministerraad het plan van den minister van verkeer goedgekeurd en dezen opgedragen een wetsontwerp in dien geest samen te stellen. Uit Genéve wordt aan de „Rhein. Westf. £tg" gemeld, dat tal van Fransche afgevaar digden bij de regeering hebben geprotesteerd tegen de maatregelen tot ontruiming van Pa rijs omdat tengevolge van de stroomen vluch telingen in de provinciën onhoudbare toe standen in de woning- en voedselkwestle zijn ontstaan. Men vreest, dat het verkeer jammerlijk in het honderd zal loopen. JHR. LOUDON GEZANT TE WASHINGTON. Naar ons, aldus de Tel., uit een kring, die op diplomatiek gebied doorgaans goed op de hoogte bleek, op de meest stellige wijze wordt verzekerd, zal Jhr. Loudon, Minister van Buitenlandsche Zaken, binnenkort door H. M. de Koningin worden benoemd tot ge zant te Washington. DE MINISTERCRISIS. Naar het Hbld. meldt,isde mogelijkheid groot dat reeds binnen korten tijd een kabinet ge vormd zal zijn, waarin alle ministers behoo- ren tot de rechterzijde. DE SUIKERRANTSOENEERING. Het Volk meldt, dat het Rijkssuikerdistri- butiekantoor beginnen zal met een proef met de suikerrantsoeneering in verschillende ge meenten. De ontwerpregeling is door het suikerdistributiekantoor opgemaakt en aan gemeenten, die zich op zijn verzoek tot proef neming bereid verklaarden, toegezonden. Be halve de Zaanstreek, behooren daartoe o.m. ook Delft en Utrecht. In deze plaatsen zal de suikerrantsoeneering zeer spoedig in wer king treden. Een regeling voor het geheele land durfde het suikerkantoor zoo opeens niet aan. Maar slaagt de proef, dan zal die ongetwijfeld spoe dig volgen. SOMMELSDIJK* A.s. Dinsdag 16 Jali zijn er voor gezinnen zonder gas in de gemeen ten Sommelsdijk, Middelbands en N. Tonge op Bon no. 3 der gele Brandstoffénkaart kolen te verkrijgen. Bons no. 3 zijn slechts geldig gedurende de maand Juli. Tijdens de fokpaardendag op Flakkee had een ongeluk plaats dat gelukkig is af- gsloopen. De Heer Smit van Strijen, die juist de te prijs was toegekend, kon zijn vurig ros niet houden en doordien hij de leidsel met een slag om de hand hield ook niet loslaten. Hij kwam te vallen en gelukkig ging daar door de leidsel los, wat evenwel tengevolge had dat hij twee trappen kreeg, welke zóó aankwamen dat hij voor dood werd wegge dragen. De dokter, op het terrein aanwezig, kon direkt hulp verleenen. Later bleek dat niets ernstig gekwetst was en is de patiënt Don derdagavond nog per extra boot naar huis vervoert. Zijn toestand moet bevredigend zijn. Van D. H. werd een rund in nood ge slacht. Het vleesch is voorwaardelijk voor de consumptie goedgekeurd. Op bon 98 der levensmiddelenboekjes zal volgende week een half ons kaas 40 verkrijgbaar zijn bij de volgende winkeliers A. v. d. Veer. wed. de Bij, P. Kasteleijn, K. Kastelein, I, L. Goudswaart. M1DDELHARNIS. Tot voorzitter van het bestuur der Oude Polder is benoemd den heer J. Timmers. De arbeider J. K. welke zijn hand ver wonde had 't ongeluk dat deze later op begon te zetten. Bij geneeskundig onderzoek bleek bloedvergiftiging aanwezig te zijn. S f AD AAN 'T HARINGVLIET. Door J. v. d. S. is een aanklacht ingediend tegen S. v. d. M. wegens mishandeling van een minder jarigen jongen. Naar men verneemt zal ook in deze ge meente In den loop dezer maand met bon boekjes voor de levensmiddelen worden aan gevangen. Het Groene Kruis alhier heeff een ijs kelder laten maken De zitting van den Keuringsraad voor den landstorm jaarklassen 1896 en '97 zal 16 Augustus a.s. plaats hebben in de bewaar school te Middelharnis. DEN BOMMEL. De keuring van de land storm, jaarklassen 1897 en 1896, zal voor deze gemeente plaats hebben op Maandag 19 Augustus a.s. des v.m. ten 11.30 uur In de O. L. School te Ooltgensplaat. Dezer dagen werd een koe van den landbouwer L. Ras uit nood geslacht, het vleesch werd voor de consumptie goedge keurd en aan de ingezetenen verstrekt en wel 1 ons per hoofd. Houders van schoenbons, worden er wel aan herinnert, dat deze bons op 30 September a.s. van rechtswege vervallen, de winkeliers kunnen deze evenwel, de geheele maand October nog bij het Gemeentebestuur inleveren. OOLTGENSPLAAT. Op Maandag 19 Aug. a.s. des morgens 10 uur zal in de Openbare school de keuring plaats hebben der land storm plichtigen van de lichting 1896 en 1897 de personen dus die 41 42 jaar oud zijn. Niet naar de grens. Door de gemeente veldwachter L. Jordaan en de marechausee A. Kik werd een groote partij kwattachoco- lade, kaarsen en schemerlichten in beslag genomen die door het personeel van voor de woning van den drogist A. L. H. werden vervoerd naar het veerhuis om verscheept te worden naar Dinteloort. Tegen de ver voerders is proces-verbaal opgemaakt. In de week van 15 tot 20 Juli is ver krijgbaar op bon 40 een pakje zeeppoeder van 24 cent een stuk per gezin. Bon 65 twee ons bruine boonen. Bon 66 een ons bak- en braadvet. Bon 67 een half ons havermout. Bon 63 een half pond Kaas 4 36 ct. per half pond. Bon 69 een ons eenheidsworst 11 cent per ons. Bon 70 een reep Kwatta. De Burgemeester dezer gemeente waar schuwt er voor zich met tusschenpersonen in verbinding te stellen, om voor den dienst afgekeurd te wordenwanneer hij inderdaad ongeschikt is, zou de afkeuring toch volgen. Gevangenisstraf zal niet uitblijven zoowel voor de betrokkene als de tusschenpersoon. OUDE TONGE. De vereeniging van oud leerlingen van den Landbouwwintercursus alhier heeft, onder leiding van haar Land- bouwonderwijzer, den heer A. C. F. Poleê op 9 en 10 Juli een exursie gehouden naar Zeeland. Dinsdagmorgen vroeg vertrok men per zeilboot van Battenoord naar Zijpe van waar het gezelschap verder fietste naar Zierik- zee. Hier verbleef men eenige uren voor een bezoek aan de paardenkeuring, waarna de reis per stoomboot werd voortgezet naar de Wiihelminapolder bij Goes. Hoewel het weer niet erg meewerkte, werd toch het gansche bedrijf in oogenschouw genomen en vooral veel tijd besteed aan het hoofddoel der exursie, het bezichtigen der fokpaarden met hun afstammelingen en de nieuwere land bouwwerktuigen. Onder de laatste trok een geweldige stoomploeg zeer de aandacht. In druk maakte ook Vooral het prachtige vader- paard Brennus de Velsique. Ook de fokstier op de „Veehoeve" was een bezichtiging overwaard, 't Liep reeds tegen donkeren, toen de Wiihelminapolder verlaten werd. Den tweeden dag werd een rit gemaakt per trein en per fiets door Zuid-Beveland en Brabant, waarbij het den aandacht trok, dat het in Zd.-Beveland over 't geheel de vruchten vrij wat minder, in Brabant daarentegen veelal iets beter stonden dan op Flakkee. Ook op den avond van den tweeden dag werd het gezelschap nu en dan getrakteerd op een regenbuitje, dat echter absoluut niet hinder de. Met een bezoek aan de paardenkeuring te Sommelsdijk op Donderdag 11 Juli werd deze driedaagsche exursie, die voor allen even aangenaam als leeriijk is geweest be sloten. NIEUWE TONGE. Maandagavond had M. van St. Annaland het ongeluk, terwijl ze aan 't fietsen was op de fiets van L. v. O., in de sloot te rijden. Door toegeschoten hulp, was zij en de fiets spoedig op het droge. Deze week is met onbepaald (klein verlof) terug gekeerd, uit den militairen dienst de miliciens van de lichting 1915 n.l. K. van Es en Jn. Verweij. Dhr. J. Niekerk alhier, heeft zijn benoe ming, als kassier van den Boerenleenbank aangenomen. HERKINGEN: De woning van wijlen Mej. dc Wed. J, v. d. Linde is door de kinderen onderhands verkocht aan A. v. Rumpht, post bode alhier. De reis met de schoolkinderen die gis teren zou hebben plaats gehad is door om standigheden uitgesteld geworden tot de volgende week bij leven en welzijn. Ais een zeldzaamheid kan worden ver meld dat bij den landbouwer L. Warnaer dezer dagen een struik aardappelen werd gerooid, waaraan zich 86 stuks groote en kleine aardappelen bevonden. Het gewas staat er flink voor en belooft stellig een groot beschot te zullen opleveren. Alhier is deze week ook een partijtje rijst aangekomen die de volgende week op de bons verkrijgbaar wordt gesteld. Dinsdagmorgen van 10 tot 12 uur zul len ter secretarie alhier bons worden uitge reikt voor reperatieleder, alsmede van kaarsen. Moet de werkeloosheid in naburigè gemeenten onrustbarend zijn toegenomen, alhier worden alle menschen aan den gang gehouden doordat Polderbesturen en meer andere boeren de slooten uitdoen en opknap pen, waaraan veel arbeid is verbonden. GOEDEREEDE Onze vroegere dorpsgenoot H. van Heest, is benoemd als boekhouder der centrale veiling van Middelharnis. Door de Noordzeevisschers werden deze week vele drijvende mijnen gezien. Somtijds tot 10 tegelijk. BRIELLE. Alhier arriveerde gepasseerde Woensdag per tram een procesie uit Rot terdam. Des avonds ten 5 uur keerde deze weer terug huiswaarts. Met 't aankomen van dien tram, drong den een den ander om in te stappen, daar de tram nog in beweging was. had een vrouw 't ongeluk er tusschen te geraken, met 't gevolg dat zij per bran card onder geleide van Dr. de Snoo in 't ziekenhuis alhier opgenomen moest worden. Onder hevige pjjnen is zij des nachts ten 12 uur overleden, na vooraf bediend te zijn van de H.S.M. Daar de vrouw geen wonden op gedaan had, is vermoedelijk de borst Ingedrukt 't Stoffelijk overschot van den kanon nier v. d. Ree die de vorige week bij 't hou den van schietoefeningen te Oostvoorne zoo noodlottig om 't leven kwam is 1.1. Dinsdag te Rotterdam met militaire eer ter aarde be steld. Bij deze plechtigheid was de Minister van Oorlog vertegenwoordigd door Luit.- Kol. der Vestingartillerie Hackstroh, met nog meer hoog geplaatsten. Ook had onze Ko ningin aan de familie van kanonnier v. d. Ree haar deelneming laten betuigen. SPIJKENISSE. In de kringen van koffie handelaars heerscht de vaste overtuiging dat de kotfiedistrlbutie tot uiterlijk October kan gehandhaafd worden. De Burgemeester en enkele leden van den Raad doen persoonlijk bij de burgerij opname van het aantal lampen dat men zich wenscht aan te schaffen. Er is voldoende animo. De prijs van aanleg, welke per lamp begroot werd op f 20, zal niet hooger dan f 15 bedragen. Voor de opwekking der electriciteit wil men zich bedienen van een zuiggasmotor, welke in 't midden van ons dorp zou ge plaatst worden indien er terrein voor te vinden zou zijn. Gaan de plannen door dan kan men in October reeds een aanvang ma ken met de aansluitingen. In den nacht van Dinsdag op Woens dag Is een aanzienlijke hoeveelheid koper draad van het telefoonnet, langs detramdijk naar de brug gestolen, zoodat het telefonisch verkeer uren lang gestremd was. De politie doet nauwkeurig onderzoek. Het huis met schuur, waarin gevestigd was de kuiperij van den naar Rotterdam vertrokken bedrljfslijder A. v. d. Jagt zal binnenkort publiek verkocht worden. De uitslag der plaatselijke stembn» geeft een getronw beeld van den totaal-uitslag, n.l. den groei der S. D. A. P.de stabiliteit der A. R. en den achteruitgang der Vrijzin nigen en Chr. Historischen. De S D. A. P. groeide aan tot 190 stem men, de A. R. behaalde 132 stemmende Chr. Hist, bleven nog onder de 70 en de verschillende Vrljz. groepen even 80 stem men. Vast staat dat verschillende Chr. Hist, arbeiders Zondags graag een orthodoxe dominee hooren, maar in de week Rood stemmen en ook aldus spreken en handelen. Tevens een noodzakelijk gevolg van te weinig omlijning der beginselen in die groep, voor onze plaats althans, wat b.v. ten sterkste uitkomt op het terrein der Bijz. school waarvoor door hen te weinig of in 't geheel niet partij wordt gekozendan kon dus op ander gebied ook geen consequentie verwacht worden. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente OOLTGENSPLAAT op Woensdag 10 Juli nam. ten 3 uur. Voorz. EdelAchtb. Heer Burgemeester. Dhrn. Slis en Waling met kennisgeving af wezig. De Voorz. opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. De Rekening van 1917 wordt overgelegd en in handen gesteld van de heeren Jacobs, Hobbel en Joh. Donkersloot. De rekening van de Bewaarschool wordt in handen van dezelfde heeren gesteld. Schrijven H H. Ged. Staten om het salaris van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand te herzien, hierin behoeft echter slechts een kleine wijziging aangebracht te worden, daar ze ongeveer op hetzelfde neerkomen. Ingekomen een schrijven van het Bestuur der Ambachtsschool te Middelharnis, waarbij dank wordt gebracht voor de verhooging van de subsidie. Schrijven van H. H. Ged. Staten waarbij af- en overschrijvingen worden goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van dhr. van Oosterum, Directeur van het Levensmidde- lenbedrijf, om een verhoogd salaris van f 200, daar deze week zijn militlepllchten zijn ge ëindigd zou hij zich genoodzaakt zien, zijn vroegere positie in de Maatschappij weder op te vatten, ook zijn de werkzaamheden van dien aard dat hij 's morgens, en soms tot in den nacht er voor moet werken. B. en W. stellen voor aan zijn verzoek te voldoen, 1ste omdat de zaken goed behartigd worden en 2de indien dhr. van Oosterum weggaat toch ook een hulp benoemd moet worden, daar men in den Haag niet begrijpt dat een persoon alles in orde heudt. Tenslotte wordt toegestaan de verhooging van salaris, onder voorwaarde dat op zeer drukke tijden slechts hulp verleend zal wor den en hij zich verbind deze betrekking te vervullen tot 1 Mei 1919. B. en W. zagen gaarne die verplichting verlengd tot 1 Jan. 1920, omdat mocht de vrede er dan zijn, de Distributie er nog wel is. Af- en overschrijving 1918 betreffende de bouwgrond van W. van der Welle. Ingekomen is een schrijven van Z.Excel- lentie den Minister, waarin het oordeel van B. en W. wordt gevraagd over het opslaan van aardappelen in den komenden winter. De Voorz. wil Z.Ex. adviseeren dat ieder gezin beter voor zich zelf kan zorgen, dan dat zij worden gedistribueerd, tevens wordt door de raadsleden de noodzakelijkheid uit gesproken om tegelijk te adviseeren, dat de aardappelen welke in deze gemeente te veel zijn niet te vervoeren naar de pakhuizen in de groote steden, doch op het land te bewaren dit toch zal zijn in het belang van de voed selvoorziening in het algemeen. Aldus be sloten. Komt aan de orde een voorstel van B. en W. tot hot bouwen van 12 woningen en 2 winkelhulzen voor P. Befier en G. vanNim- wegen. Het bedrag f67500 zal aan het Rijk aangevraagd worden. De huur zal ongeveer per week zijn f 2,25, f 3 50 en f 5 per week. Eenige besprekingen betreffende aanbeste ding, opzichten, wijze van bouwen enz., wor den nader toegelicht door den Voorz. en dhr. W. J. Donkersloot. Hierna wordt met algemeene stemmen be sloten het Rijksvoorschot aan te vragen en bij gunstig antwoord dadelijk aan te besteden, binnen enkele maanden zullen dan de wo ningen kunnen worden betrokken. Voorstel van B. en W. om teruggave van het halve abbonnementsgeld aan H. v. Gent Hz. welke zijn schip reeds in Januari heeft ver kocht. Wordt goedgevonden. Ten slotte wordt besproken het perceel open grond aan deLangeweg thans met riet begroeid (eigenaar het Groot-Armbestuur pu bliek te verpachten, daar meerdere personen, het riet voor verschillende doeleinden willen gebruiken. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorz. de vergadering. Arrondissement» Rechtbank te Rotterdam Zitting van Dinsdag 11 Juli 1918. Uitgesproken G. Vroegindeweij Az., zaadhandelaar te Dirksland. Curator mr. A- Zaaljer. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van Vrijdag 12 Juli. J. v. B. 29 jaar koopman te Middelharnis, beklaagd dat hfi in Ooltgensplaat, zich in kennelijken staat van dronkenschap bevond, waardoor opsluiting voor hem noodig was. Beklaagde beweerde in de vorige zitting dat hij niet dronken was, want zelf de marechau see die hem verbaliseerde bood hem een bor rel aan. Vandaar dat deze zaak is aangehou den tot heden. Get. Kot, 21 jaar, marechaussee te Willem stad beweerde dat hij, In verband met een paardehaar diefstal zich te Ooltgensplaat be vond, waar hij hoorde dat beklaagde, paar dehaar had opgekocht. Get. trof beklaagde aan en verzocht get. hem even te wachten teneinde hem in verbinding te stellen met de verkooper van het paardehaar. Beklaagde wilde wel daaraan voldoen doch eerst moest hij eten. Dit is hem toen aan geboden, doch dit verkoos bekl, niet. Hfl is toen gegaan naar Hotel Hobbel, waaruit hij later door get. dronken werd aangetroffen. Op last van de Burgemeester van Ooltgens plaat is bekl. toen opgeborgen. Bekl. hield vol dat hij slechts 3 borrels op had, dus onmogelijk dronken kon ge weest zijn. Eisch f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. P. V., te den Bommel, eveneens aange houden van de vorige zitting. Beklaagde wordt beschuldigd dat hij zonder schriftelijke toestemming in den dijk van den Grooten- blok polder te Oude Tonge had geroerd en gegraven. Beklaagde beweerde dit het vorige jaar ook al gedaan te hebben. Get. K Mijs, voorzitter van de Grooteblok polder verklaarde dat hem geen toestemming is gevraagd en dat beklaagde geen toestem ming beeft gekregen. In de notulen echter van de vergadering van het polderbestuur staat dat toen aan anderen toestemming is gegeven onder voorwaarden. De verdediger van beklaagde Mr. Dressel- huis, vroeg of er niet in die notulen slond dat het hem met 2 tegen 1 stem gegeven was. Mijs: Neen. Het betrof de vergunning in 't algemeen. Voorz. Heeft beklaagde ook de vergunning aangevraagd. Het welk bekl. toestemde, waarop uit de toedracht bleek dat de Vocrz. van het polderbestuur op last van Ged. Sta ten de toestemming had moeten geven. Get. J. K., 37 jaar gezworene van voor noemd Waterschap, beweerde dat in Nov. of Dec. is besloten, met meerderheid van stemmen, dat aan beklaagde e.a. toestemming zal worden gegeven. Op de daarop volgende vergadering zeide getuige dat hij het toen uit de notulen heeft gehoord. Het O. M. alles overwegende, kon tegen bekl. geen hooge straf eischen en veroor deelde tot f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. De verdediger Mr. Scheldeva begon met te zeggen dat er een Duitsch boekje bestaat ge titeld „De kamp om mijn recht". Bekl. heeft de overtuiging dat ook hem onrecht wardt aangedaan al is het ook maar voor 50 centen boete en vandaar ook bij hem „de kamp om mijn recht", De beklaagde steltjzich op het standpunt dat hem toestemming is gegeven al is dan niet schriftelijk. Mr. D. beziet de geheele toedracht der zaak en komt tot de ontdekking dat zich hier een zonderling geval voor doet, dat de voorz., hoewel bevoegd tot teekeeen het toch niet deed. Feitelijk is beklaagde niet de schuldige doch het polderbestuur, verpersoonlijkt in de voorz. wegens overtreding der'keur en zon der zij een berisping moeten hebben van Ged. Staten voor overtreding, plichtsverzuim. Want, oordeelde verdediger, de zaak is goedgekeurd door het polderbestuur, er was vergunning gegeven maar door de slordig heid van den voorzitter was de vergunning niet gesteld in handen van recquesant, zulks in strijd met de reglementaire verplichtingen des voorzitters. En het eigenaardige geval is dat de voorzitter, die dus zelf beter wist, beklaagde zelf verbaliseerde. Pleiter resumeerende vroeg voor beklaag de ontslag van alle rechtsvervolging, omdat goed beschouwd de schuld beruste bij den Voorzitter van het Waterschap. A. de L. 50 jaar landbouwer te Ooltgens plaat, wordt beklaagd dat hij in Juli en Aug. 1917 kool had verbouwd zonder toestemming van de Cultuur-CommiSBie.. Beklaagde kwam hiertegen in verzet, meenends dat het hem wel gegeven is, want enkele dagen nadat procesverbaal was opgemaakt, ontving hij schriftelijke toestemming. Dit laatste werd ook beweerd door getuige Jordaan, gem. veldw. te Ooltgensplaat. Deze zaak is tot een volgenge zitting aan- gehoaden. A. de W. 33 jaar Visscher te Heilevoetsluis, wordt besehuldigd dat hij op 15 Mei met het vaartuig H.V. 5 met een ankerknil heeft gevischt in gesloten vischtijd in hetGoeree- sche gat. Beklaagde bekende. Eisch f 50.— boete of 50 dagen hechtenis. A. de W. alsvoren, voor een gelijk mis drijf gepleegd op 16 Mei. Eisch f 100.— boete subs. 50 dagen hechtenis. J. U. 33 jaar visscher te Heilevoetsluis, be varende het schip H.V. 3 had zich op 15 Mei aan dezelfde feiten schuldig gemaakt als vo rige zaak. Ook deze bekl. bekende. Eisch f 50.— boete of 25 dagen hechtenis. C. K., 19 jaar, landbouwersknecht te Som melsdijk was op 22 Mei aangetroffen met een palingfuik bij zich. Hij beweerde die van een vriend (Tichem) te hebben ontvangen en moest die fuik meenemen naar huis. Eisch f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen fuik. J. G. K., 24 jaar, metselaar te Dirksland had op 30 Mei J.l. gereden met een kruiwa gen op de straat langs de voorstraat te Dirks land. Eisch f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. M. de W., 43 jaar, winkelierster te Stad aan 't Haringvliet, werd beklaagd dat bij haar op 3 Juni j.l. 2 gewichten 1 van 5 Hectogram en 1 van 1 Hectogram, waren aangetroffen welke niet voorzien waren van het vereischte goedkeuringsraerk. Eisch 2 boeten van f 1 of 2 X 1 dag hech tenis met verbeurdverklaring vau de in be« slag genomen gewichten. H. K., 37 jaar, schoenmaker te Den Bommel, had op 31 Mei j.l. gereden op den openbaren weg te Zuidzijde met een hondenkar zonder drinkbank bij zich te hebben en zonder be hoorlijk de honden in tuig te hebben. Eisch twee geldboeten van f 3 subs. 2 X 3 dagen hechtenis. J. N51 jaar, slager te Sommelsdijk, had in den nacht van 9 op 10 Juni, in strijd met het slachtverbod met een schietmasker een varken gedaod. Beklaagde bekende doch vroeg om verzachting daar hij Jde waarde van het varken groot f 400 ook ai had ge leden. Eisch f 50 boete subs. 50 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring ten voor- deele van de schatkist, van de opbrengst van het in beslaggenomen varken. M. M. 18 jaar arbeider te Herkingen had op 18 Juni des voorm. 6.45 uur aardbeien gestolen hetwelk beklaagde bekende te heb ben gedaan om zijn honger te stillen. Eisch f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. H van op getuigenverklaring geëischt wegens het laten loopen van kippen op ver boden terrein tot een geldboete van f 5, sub». 5 dagen hechtenis, (Ongecorrigeerd).

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 4