Zaterdag 13 Juli 1918, Antirevolutionair 33st® Jaargang 2406, Orgaan IN HOC SIGNO VINCES .Eerste Blad. Hef nieuwe Parlement. „HET GOUDEN HERT'', ppêtair R. G F. 11. LEE-Moom 0EË UITKIJK. BOEKHOVEN Zonen, Motel Restaurant des avonds 7 uur nt Geluk te Oude udeland te Oude n Mej. Wed. W. ldaar ten verzoeke Kempen, aldaar; ostende, te Oude n Hugo Hartman in de Anna Wil- mel, ten verzoeke Tonge. Juli 1918 telkens huize van Gez. van e verkooping van te Blèrt, in den 1] het dorp Zuid- 1919. mber 1918. op Vrijdag 19 Juli mertijd), te Nieuwe T. H. Holleman, e en Haver, was- dland en Duiven- mschreven. YS. des avonds 7 uur e verkooping van koek en andere te gement Geluk te het Oudeland van er E. de Lint Sr.. nd te Oude Tonge aar, tarwe in het ge voor den Heer rwe in den polder ten verzoeke van 8 des nam. (2 uur ejjer te Middelhar en van Paliandts- v Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. w. UITGEVERS: SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 127i Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 cent per regel. DIENST AANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. "i. «JsVfclfcfVt ÜlfXMMSMe er t en slag, telkens des Ouddorp In het Io- 1.26.90 H.A. of2G. amd „de Spreeuw" onder Ouddorp daster sectie C no. ik bij Joh. M. en vaarden in eigen 1918. Ten verzoe- an-Gerris teRot- N DEN BERG. 918 des avonds 6 e van J. van Paas- rwe in het Noord van Paasschenal- dland te Oude f eer J. A. BreesntiS»-'* P aver in het Oude or den Heer Dirk ge; tarwe en ha- waard te Nieuwe nis Nelisse aldaar; te Nieuwe Tonge ee aldaar. Woensdag 24 Juli ijd), te Dirksland, oei, van verschei- erwten en bruine alspolder en in de riëlline, Dirksland, Onwaard. Breeder geli, 9im. 117 aver IJK. des avonds 7 uur eijer te Midde(/"\ oedgekeurd doo^-'" in het Oudeland estplaat te Som- s. van der Koogh namiddags 6 ure laat in het café an den Molendijk der het Oudeland ten verzoeke van te Achthuizen. DIJK. is?" vraagtJoost ers op. voord uit kunnen e. <ley wat over de ne noch?" n wat epen; met zieke 't hoofd een weinig leven op hand tast over 't usschen zijn eigen met plechtlgen uitkomsten4-* - I riem zen. Zee cent nad orsten weer Iw e niet meer zien nd van der jeugd geheimen kende, nt en het andere zijn eeuwig huis" kan niet ver meer de staking lange leven, ziet drukken arbeid en als de fabriek m dageljjks weer en arbeid gehad. 'ordl vervolgd.) Het nieuwe Parlement heeft een ander aspect gekregen. Verdwenen zijn eenige antirev. als Brummelkamp, v. d. Velde en Van Vliet; ze hadden reeds vóór er van de stembus werd gerept, bedankt wir een candidatuur en zijn heengegaan A^per dankbetuiging voor de bewezen trouwe diensten aan Vaderland en Partij, die ze gediend hebben met al hun gaven en naar wier groei en bloei zij ijverden. Dat ze nog lang mogen genieten van 't Kamerpensioen, waarvoor ze net als de anderen met mannenmoed en huis vaderlijke bezorgdheid gestreden hebben toen 't rijke ontwerp ter tafel kwam, waarvan de voorvaderen niet hadden gedroomd; dat zij hebben ontvangen, 't Is met dat pensioen als met den ren tenier, die op zijn oververdiend huisje in een steen liet uitbeitelen Lang gewacht en stil gezwegen Nooit gedacht en toch gekregen. Geniet er dan van, mannenbroeders die de hitte van den strijd hebt gekend Verdwenen zijn ook van de Unie-li- heralen: Patijn, 't oude Kamerlid voor f^rikzee, deskundig financier bij uitne mendheid, maar die geen lust meer had in 't Kamerleven, en met hem Eerdmans, de modern-vrijzinnig politicus; en van Raalte, Smeenge, Jannink, Jansen IJzer man, Heeres Sybinga Mulder, de Kan ter, Roodhuijzen, de zoo weggestootene, de zoo op bevrediging heensturende Roodhuijzen, befaamd geworden door ?ijn »Wat heit een dooie aan pensioen* en befaamd geworden door zijn zoo leer rijken brief aan 't Hoófdbestuur der L. Unie, waarin hij die heeren zoo ge ducht op hun nommer zette over hun laakbare politiek en hun onvoorzichtige taktiek. Ook hij zonk weg in 't politieke moeras met Eland, met v, Hamel, v. Gilse, met H'ubrecht. Allerlei kopstukken der Unie zijfi door 't Algemeen Kiesrecht weggemaaid van 't politieke veld en 't is slechts aan één nieuwe gegund om als Minister-af toch nog in de Kamer te kunnen blijven, n,l. Lely, de man van de ZuiderzeedempiDg. Maar overi gens is er een wervelwind gegaan over 't politieke Unie-leven en een 17-tal der oude garde zijn met man en muis in den maalstroom van de politieke stembus- leuzen en stemmingen vergaan. Met hun 21 waren ze in Mei, met hun zes zijn ze nog. Beroemd onder hen is de heer Otto, nieuwe leider, premier in de Unie, frontmaker eerste''klasse voor de Op. School; tegenstander van Roodhuijzen, nu getuige van het Reu- zendébacle, waaraan hij niet onschuldig is; die nu den strijd kan aanbinden tegen 't nieuwe Antirev. Kamerlid Zijl stra, kampioen altijd geweest voor 't Chr. Onderwijs, en den onbetaalbaren v. d. Molen, dien de liberale onderwij zers lofprijzen wegens de verhooging hunner tractementen, hem, den Anti, die voor hen redde, wat hun liberaal kabinet verknoeid zou hebben. Otto,'t Openb. Schoolhoofd uit Amsterdam, weinig in tel in de Kamertreurig over schot van een gerammeide vloot; hij tegen v. d Molen en Zijlstra met de Roomsche onderwijskrachten als Win- termans, Juten, Bulten, Stulemeijer en v. d. Bilthij tegen de nieuwe socia listische onderwijskrachten van Zadelhof Ossendorp en mejuffr. Suze Groeneweg, zeer zeker ook voorstanders van de Op. School, maar op wien we op goede gronden voor de zaak van ons Recht meer vertrouwen hebben. In de Kamer zitten nieuwIdenburg, Heemskerk Zijlstra, Smeenk en de Wilde zoon van 't Statenlid. Nevens hen de oude ledenVan der Voort van Zijp. Monté Verloren, Peumer, Rutgers, Scheu ren, Duymaer van Twist, Colijn voor Landbouwzaken. Samen een 13-tal Nog niet 't oude getal van vroeger. Want zie 't lijstje maar: 1897. 1901 1905 1909 1913. 1917 17 leden. 23 15 24 11 11 De Antirev. partij komt dus nog 4 leden te kort op 't oude getal 17, en 't is niet te aanmatigend, als we be weren, dat 't aantal 13, nu behaald, wel 15 had kunnen zijn, als 't zooge naamde afzwenken van eenige duizen den om zeer povere redenen niet had plaats gehad. In de Kamer zitten als Chr. Histo- rischen Lohman, de Visser, Snoek Hen- kemans, van Veen, en de Geer, deze zijn oude leden, maar als n'euwe ver schijnen er Mr. Dr. J. Schokking en Weitkamp voor landbouwzaken Voor Landbouw en veeteelt is er dus behalve van Antir. zijde door Colijn, ook van Chr. Hist, zijde eeln deskundige. Samen werking tusschen Colijn en Weitkamp met Ur. Deckers en J, J. Poels, die als R. K. landbouwdeskundigen en vee kenners bekend staan, zal, hopen we, niet ontbreken, 't Is anders méér gezien, dat juist de deskundigen, juist de spe cialiteiten, 't niet altijd eens zijn. Moge er nu waarlijk tusschen de landbouw en veekenners in de Kamer een vaste lijn getrokken worden en anders wordt heel die deskundigheid bespottelijk. Ook A. P. Staalman is weer in de Kamer van wie 't Volk dezer dagen schreef, dat 't een man is, die alléén zijn eigen zoekt, alléén eigen naam, eigen eer, eigen zaak. 't Is wel treurig, als een tegenstander zóó publiekelijk over je schrijven moet en ook de Standaard heeft vriendelijk bedankt om dezen man, zóo naar opgetreden op Plakkee ook met zijn dito, dito de Vries, bij de Rechterzijde te rekenen, man van de oneindige oppositie in 1901 1904, die ten slotte gewipt is en door Talma aan een publiek baantje gehol pen. In de Antir. partij moet Staalman nog vertrouwen winnen, hij heeft 't ver trouwen bij zeer weinigen dan bij hen, die graag vrijbuitter zijn en franc tireur. Slecht zijn er afgekomen de Vrijz. Democraten. In de Nieuwe Kamer zit ten als oud-lidKetelaar, Marchant, Teenstra, Oud en van Berestein, maar gevallen zijn Koster, Roodenburg en Limburg. Hun landbouwspeciaüteit hebben ze dus behouden nl. Teenstra. Wie de Land bouw vertegenwoordiger der Unie-Liberalen zal wezen is ons niet bekend. De Muralt is gekozen, Lely, Fock, v Doorn, Otto, Rink. Wie der 6 zich in 't bijzonder op landbouwzaken heeft toegelegd is ons bij vroegere dis cussies in de 2e kamer nooit duidelijk gebleken, 't Komt ons voor, dat de Unie-Liberalen zonder zitten. msmwmm Gedempte .Botrerasêeiger 63A, 638 12451 Direct nabij de Hoofdsteeg, MoMerctés-iui, - DINERS f 1,— en hooger. LOGIES MET ONTBIJT f 1.25, f 1 59, en f 1.75 Tel. no. 1532. Aanbevelend, Het d««f ieder aanbevelen adres. De S. D. A. P. heeft als vertegen woordigers Troelstra, Kleerekooper, Hermans, Ter Laan, de Zeeuw, Suze Groeneweg, Heijkoop, v. Zadelhoff, Ossendorp, van den Tempel, Duijs, v. d. Waerden, Hugenholtz, Helsdingen, Al berda, Schaper, Sannes, Rugge, de Jonge, Oudegeest. Uit hun groep zijn verdwenen door bedankenGerard, Mendels en van Leeuwen, Onder die Socialistische Ka merleden zijn beroepspolitici, zijn vak vertegenwoordigers, zijn onderwijzers, zijn landbouwkundigen, Denk slechts om Troelstra en Schaper, om Oudegeest en Heijkoop, om van Zadelhoff en Os sendorp, oin Alberda. Over de andere nieuwelingen als Wijk. de onderofficier Bos, de Piattelandersbonder, Ter Hall, directeur van een ComedieJ zwijgen wij, A. Staalman voor de Middenstands partij, ds. Kruijt voor de Christen-So cialisten, Kolthek voor de revolutionaire socialisten, Wijnkoop en Ravenstein voor de ultra-roojen we zuilen afwachten wat deze mannen in de Ka mer prestoeren, maar we wachten er een schamel beetje van. Enfin, ze strij ken de 3000 pop op! En daar kan een mensch al wat politieke schaamte en schande voor doorstaan. En ze zal dezen mannen niet uitblijven, wat ds toekomst wel uitwijzen zal. Het Nieuwe Parlement is een lappen deken, een staalkaart van belangen en beginselen. Wij moeten ons met dieu hutspot verzoenen, 't feit ligt er toe, maar 't is onze smaak niet. Hoe eer ze dan ook opdoeken, hoe aangenamer t ons is. Ons wenkt een heel ander, een veel mooier beeld van een Kamer, Of 't binnen 12 jaar bereikbaar zal zijn Ja De zweep van Troelatra of op Troel tra. 't Is voor de Socialisten een uitkomst, dat van de Linkerzijde de scherven afgevlogen zijn. Want als de Linkerzijde een 52 a 55 zetels had gehaald, waarvan 22 aan Troelsira's vrienden, dan had hij met de Vrijzinnigheid een Ministerie moeten vormen. En in dat Linbsche Kabinet, hadden dan toch minstens 3 Sociaaldemocraten zitting moeten hebben. Maar nu 't zoo pover met de Vrijzinnig heid is afgeloopen, is de S. D. A. P. vrij om zetels te aanvaarden. Ze kan uu uit den treure de zweep laten knallen; oppositie voeren tegen Links en Rechts. Niets geen kunst. Grooter kunst om op te bouwen, dan om aanmerkingen te maken. En als Troelstra geroepen was geworden tot 't Ministerambt, zou hij een .zeer groote verantwoordelijkheid dragen met zeer groote inspanningdan zou hij zijn zweep niet kunnen gebruiken, maar slechts in 't algeraeenbelang kunnen optreden, tenzij hij binnen een jaar zijn Ministerporte feuille kwijt wilde zijn. Maar geen enkel socialist wordt minister, zooals nu de toe stand is en alle verantwoordelijkheid is van die partij afdaarom Is haar taak gemakke lijk en loonand, want de oppositie lokt altijd hoorders. De zweep van Troelstra zal knallen. Troel atra heeft 't reeds gezegd, dat hij dat oude instrument weer voor den dag zal halen. Alleen is hij gebonden aar. een 3 tal vijanden Kolthek, Ravestein, en Wijnkoop, die hem overal nakijken, hem altijd becritiseerenals een horzel rondom een paardekop hem om vliegen en hem 't leven lastig maken. Dat kan dus een mooi spektakel worden in de Kamer: Tioelstra tegen rechtsmaar Wijn koop uitbarstend tegen Troelslra en Kolthek tegen Wijnkoop en Troelstra I Een fraai gezelschapEn fraaie debatten in aantocht. Want tide één gunt den ander 't licht in de oogen niet. Wie 't Volk gestadig leest kan 't getuigen, hoe de heeren elkaar venijnig in de wielen zitten. „Troelstra noch iemand anders zal 't gelukken ons weer dood te drukken", schreef na de stembus de Tribune, 't orgaan van Wijnkoop! De zweep van Troelstra Of de zweep op Troelstra's rug door Wijnkoop." 'n Week geleden maakt het „Centraal Stem bureau" in openbare zitting, den officiëelen uitslag der stemming bekend. 't Land wist het toen allang. DAar had „de Pers voor gezorgd, Enkoninklijk voor gezorgd, want waar de officiëele weg eerst tegen 't eind der week geheel afgewandeld was, daar seinde „de Pers" reeds Donderdagmiddag te twaalf uur 't land door, hoeveel leden elke pattij in de Kamer kreeg. Tóch had de „officiëele" uitslag nog 'n paar verrassingen. O.m. déze, dat er iemand met nog geen 500 stemmen vóór z'n naam, werd gekozen verklaard. Dat zit 'm in de „overschotten". In dèt opzicht zal het stelsel, waaronder wij thans leven toch nog wel aan een her ziening moeten worden onderworpen, want ik kan uitrekenen, dat iemand met twee stem men, misschien van half dronken straatslijpers, die 't eerste 't beste witte puntje, dat hun beneveld oog zag, maar zwart maakten, in de Kamer komen kan .en dat is toch Al te gekl Maar de nieuwe Kamer is er. En de groote vraag isWat nu Voor onze bizondere school ben ik nu niet meer él te bezorgd. Tenminste nietvoor haar vijanden. Die hebben „pech" gehad. Otto kreeg de kous op den kop. Hij, de groot-ridder voor de Openbare School, die zijn dame beloofd had uit dezen verkiezingsstrijd het hoofd, of tenminste de rechterhand van haar erfvijand te zullen medebrengen. Eilaci i hij brengt niéts mee. 'n Half dozijn lotgenootea in de gatische Kamer en als de nieuwe Schoolwet gemaakt wordt,' in wat richting de oplossing van de schoolkwestie ook gaat, zal hij, Otto, mogen toezien. Hij brengt die oplossing niét. Aan 't hoofd van een verdwijnende fractie, kan hij teren op de vervlogen glorie zijner partij, maar hij mag er bij staan en toezien, wat de Rechtschen en de Rooden straks met zijn troetelkind, met de Openbare School, 't zij in gemeenschappelijk overleg, 't zij in tellen strijd, zullen dóén. Denkelijk „in feilen strijd". Want de roode vloed is komen opzetten en heeft ook den befaamden Ossendorp iu de Kamer gespoeld, van wien zijn partijge noot, wethouder Albsrda in Den Haag wel zei, dat men hem niet zoo ernstig nemen moet, maar die alevtl al zijn bittere vijand schap tegen onze scholen heeft meegebracht. De roode vloed, zei ik, wies. De ernst van dit feit mag niet worden weggeplooidwij moeten het goed zien en weten, dat meer dan één vierde onzer kie zers met beslistheid vóór het socialisme koos en dat dit nog door de kleine fractie der vrijz.-democraten wordt geflankeerd en ge steund in bijna alle iaken van practisch staatsbeleid. 'n Mééraerheid geeft dit niet. Zélfs inet de Unie liberalen er bij, dat dubbelzinnige stelletje, 't weik vóór de stem bus gezegd had wèl met de socialisten te willen regeeren en toch ook weer niét, ze is met de Ottoïanen er bij, haalt het drie span nóg de veertig niet. Hóé het komende kabinet er dan ook uit zien mag en uit welke partijen het wordt gevormd, 't staat vrijwel vast dat „rood" in de oppositie zal staan. Nu, liever daa dat .rood" baas is. Maar 't zal er niet kalmer op worden in 's lands Parlement, als daar straks een 25 socialisten, óf gezamenlijk tegen de burger lijke „bende, öf (Wijnkoop contra Troelstra!) tegen elkaór met mond en keel, hand en voet argumenteeren gaan. Wie dan wel regeeren zullen. Wel„Rechts" zeggen sommigen. Vijftig man hm Ije huuit èn Staalman en Van de Laar maar bij prach tige regeeringsmeerderheid. „Rechts" Réchts wat is Rechts Laten we niet zoo conservatief zijn. Er is geen coalitie meer 't Is eenvoudig ons „conservatisme", dat we nog maar altijd blijven praten, zooals we 't reeds als politiek jongmaatje hoorden doen. Wij varen nog in dat zog voort. Niettegenstaande den „nieuwen koers." Het is nü toch waarlijk meer dan hoog tijd, dat we ook in ons spraakgebruik juist leeren zijn. Niet slechts antirevolutionair in het hart, maar ook in den mond. Met 't gemoedóók met de tong. Ook de „verborgen gedachten des harten?, gaan bij sommigen op een verkeerd spoor. Zij meenen n.l„ dat het een vanzelfsheid is, dat de éven afgebroken „coalitie" straks reeds bij de kabinetsvorming weer ijlings móét worden aangeknoopt. Neen, broedersdat is niet zoo. Wat het wórdt weet niemand. „Maar er bestaat voor de „drie partijen der voormalige Rechterzijde" zóó is het juistgeen enkele verplichting tot ge meenschappelijk optreden. Zelfstandig voerden zij den stiijd. Los-van-elkaar komeii zij er uit. En als zij ten slotte de kafcinetsvorming op zich móchten nemen, dan zouden zij ge heel önverplicht bet doen, om ons voor een tweede extra-parlementair kabinet te behoe den en zou het onzerzijds, vanwege het over wegend aantal roomschen, zekes niet gaan dan onder vast en secuur beding. Lastige vraag dus: Wat nu? „Links" kan het niet worden. „Réchts" evenmin, want al kwAm die „vier- maiige Rechterzijde nog tot aceoord, dan heeft zij nog geep" meerderheid. Maar één ding staat toch vast Dat de „erfenis van Rechts" niet verspeeld v/orden zal. De dubbele erfenis! De partijen van Links zullen ons géén Schoolwet kunnen opdringen, die onze scho len kweit en benauwt, dAAr leg ik van avond mijn hoofd rustig op neer. En wijlen Talma is gewroken. Geen regeering is denkbaar, bij dézen stand der partijen, die nóg eens weer enkele jaren lang het wagen zou, om wettig aangenomen en afgekondigde wetten nóg langer onuitge voerd te laten. Iu 't begin van dit stuk, merkte ik op dat de bizondere school niet zoo bevreesd meer hoefde te zijn voor haar vijanden Ook nietvoor haar vrienden Dat zal spoedig moeten blijken. Meer dan ooit i3 het een levensbelang voor ons chr. onderwijs geworden hoe de school kwestie zal worden opgelost en op dit punt ben ik voor de „vrienden", zoo in enger als in ruimer zin, niet geheel zonder bezorgdheid. Doch dit bljjve thans rusten. Ais er eerst maar in eigen boezem over eenstemming komt, waanoe de brochure- Rutgers wellicht als bindmiddel dienst kan doen, dan komen we verder. En schakel dan toch, als onze school in leef is, de gemeente uit Wat moet dót worden I De stembus-cüfers leeren ons, dat reeds in 1918 ettelijke gemeenten geheei „rood" worden. En aan zoo'n „rood" gemeentebe stuur zal dan onze school in velerlei opzicht zijn overgeleverd in heiligen ernst: God beware ons er voor Tenslotte wijs ik ditmaal nog op één zwarte stembus-plek. Eén man-van. Links is in de Kamer gebracht door Rechtsche kieners. De Liuasche „plattelander". HQ had op z'n lijst te weinig stemmen om er alléén te komem Maar omdat zijn lijst verbonden was met die de; Rechtsche platte landers kreeg hij er genoeg voor zijn zetel. Daar fièbt ge 't nu in cijfers Nu is het „belang" dan gered(?) Maar 't beginsel is verloochend en 3612 stemmen, die wellicht Rechts een zetel méér zouden hebben bezorgd, zijn Links ten goede gekomen. Een les voor altijd. UITKIJK,

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 1