lie Oorlog; BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. INGEZONDEN STUKKEN. YISSCjHËRIJ. POSTERIJEN. VERK0QPIN8EN. UITSLAG VERK00PINGEN. 8EMENGD nieuws. BUR&ERUJKE STAND. DE TOESTAND, Bepaald zeer weinig nieuws van het ge vechtsterrein en de politieke atmosfeer. Het onweer dat door de rede van Von Kulhmann, in het begin der vorige week in Duitschland is losgebroken, blijft nog wat na rommelen. Op de fronten ook wéinig, niéuws, jooals gezegd hierboven. De Italianen brokkelen de terreinwinst der Oostenrijkers, waar dezen nog pogen de weinige vruchten van hun offensief te be houden, verder af. Met een krachtigen plaatselijken aanval op het plateau van de Zeven gemeenten heb ben zij den Oostenrijkers den Mos.te Valbel- la weer ontnomen. Aan het Westelijk front ontwikkelen de Franschen vooral een toenemende activiteit, die wel ten doel zal hebben om de Duit- schers zooveel mogelijk bezig te houden en té storen ia hun toebereidselen tot een nieuw en offensieven „stoot". Volgens de jongste tegenberichten hebben de Fransche troepen op enkele punten weer eenige Duitsche stel lingen genomen. RECTIFICATIE. Ia het nummer van Zaterdag 29 Juni komen in de driestar: „Een treffend stukje uit den Bommel" eenige zinsneden voor welke misverstand kunnen wekken. Ie. Dat met het huidig ministerie, dat van de liberale Cort van der Linde wordt be doeld, 'twelk de rechterzijde onder Gods zegen tracht weg te nemen ea omzetten in een rechts ministerie. 2e. Dat met coalitie bedoeld is de strijd van 1913 daar thans iedere partij afzonder lijk optrekt onder» eigen regime dus zonder coalitie. 3e. Dat met Raadsleden bedoeld is Raads leden der Kroon, dus mannen uit de Tweede Kamer. SOMMELSDIJK. Doordat een wiel van den wagen liep sloeg, da hit van den heer J, Koert ophol. Dejjberqüerkwam eenigszlnshardhan dig op de straatsteenen terecht, doch bekwam geen letsel. Het dier holde de Voorstraat af, het Marktveld ep waar het tegen het hek der Begraafplaats liep en zoodoende tot stilstand kwam. MIDDELHARNIS. Door den heer van Velzen is een postduif gevangen, welke gemerkt was met de letters P. d. V. Den heer L. Korvink lid van den ge meenteraad heeft als zoodanig zijn ontslag ingediend. De buitengewone collecte voor den armen, Zondag gehouden in de Nad. Herv. Kerk heeft opgebracht ruim f 44. DEN BOMMEL. In den laatsten tijd komsn alhier gedurig diefstallen voor, na onderzoek is het echter den Gemeenteveldwachter mogen gelukken de daders op het spoor te komen en is tegen hen reeds proces-verbaai opge maakt. Tegen «en landbouwer uit deze ge meente la proees-vevbaal opgemaakt wegens het overschrijden der maximum&oterprfjzen van f 1.60. Met ingang van 1 Juli is tot Ambtenaar ter "Secretarie van Dlrksland benoemd, onze dorpsgenoot de heer G. Goemaat, thans aldaar als Volontair ter secretarie werkzaam. Door den Rijksveldwachter F. Kleinjan is een partijtje erwten in beslag genomen^ Zaterdag j.l. ontstond twist tusschen C. B., alhier met eenige personen uit Oolt- gensplaat, die echter zoo hoog liep dat een zekere H., uit Ooltgensplaat bloedend ver wond werd en deze zich daarna spoedig uit de voeten maakte. Naar men verneemt, hebben enkele personen, aanschrijving van den Burgemees ter ontvangen (of zullen ontvangen) de door hen In hunne tuinen zonder vergunning ge teelde uien, enz. te verwqderen, doch alvo rens men tot die verwijdering overgaat, ver zoekt de PI. Cultuurcommissie hiervan eerst kennis te geven aan het lid dier commissie de heer B. Jongeling. OUDE TONÜE.* Bij K. B. van 27 dezer is benoemd tot gezworene van den polder het Rietveld, dhr K. Mijs Cz. alhier. NIEUWE TOVGE. C. v. d. M. had het on geluk zoodanig ia zij vinger te snijden dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Het verslag van den toestand der ge meente over 1917, is voor een ieder tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld, tea gemeentehuize van 9—12 uur voorm. Naar men verneemt, zijn alhier beide weegbruggen weder goedgekeurd. J.l. Zaterdag arriveerde voor de eerste maal regeeringsvisch, welke nog dien avond werd verdeeld. Naar men ons mededeeld, zijn jl. week door den gemeenteveldwachter A. K. Niekerk bij P. v. d. D. eenige kisten zeep in beslag genomen. Zaterdagavond vergaderde alhier de A. R. Kiesvereeniglng. Aan de leden werd me degedeeld, hoe ze moesten stemmen en dat ze maar 1 blokje zwart moesten maken, n.l. lijst 20 en daarvan No. 1, de heer Idenburg. DIRKSLAND. 't Wordt voor de huismoe ders heden een goede week. Bij de rijst die ze ontvingen werd Maandag Eenheidsworst verstrekt en heden Dinsdag nog een stuk buitgemaakte zeep terwijl voor zieken waar schijnlijk nog een portie vleesch verkrijgbaar zal zijn. HERKINOEN. Houders van paarden en hitten worden afzonderlijk attent gemaakt op de publicatie waardoor zij worden aan geraden de op hun gronden staande brand netels te verzamelen en te drogen om in den winter als hulpvoeder te kunnen dienen. L.l. Vrijdagavond werd alhier de jaar- UJksche proef gehouden met de brandspuit, waarbij is gebleken dat deze maar zeer slecht aan redelijke eischen voldoet. Bij voorkomende faranden wordt dan ook van haar hoegenaamd niets verwacht. Deze week is op de bon bij heeren Winkeliers verkrijgbaar gesteld 5 ons bruine boonen, 2 ons,havermout en 1 ons gort. Eenige landbouwers alsook eenige tuin ders zijn namens den Regeerings-Commis- saris aangeschreven diverse vruchten te rooien waaryoor zij geen vergunningsbewijs bezitten. Werd iu het vorig jaar iuet kruis- en aalbessenplukken door vele kinderhanden eok wat verdiend, thans wordt daarvan niet veel verwacht daar deze fruit weinig zal opleveren. Onder mesr dan gewone belangstelling vergaderde Maandagavond de Ant. Rev.Klesv. „Groen van Prinsterer" in de zaal van dhr. v. d. Velde Nsdat de nieuw ingestelde ma nier vart stemming was uiteengezet werd druk gebruik gertfaakt tot het vragen vas inlichtingen. Voorts traden eenige perscsnen toe als lid der vereeniging en ging men met goede verwachting huiswaarts om op Woens dag 3 Juli eenparig van lijst 20 het hokje vóór de naam Idenburg zwart te maken. STELLENDAM.* Een mijn welke bij de roode ton no. 1 SG gevaarlijk voor de vis- scherij lag, is door een torpedoboot wegge sleept. Zondagmiddag passeerde een blazer weer 7 mijnen voor het Goereesche Gat. G EDEREEDE. Door de schippers J. T. en P, R.r werd de yorige week in de Noord zee een meerbosi opgepikt en in de haven alhier aangebracht. De boei heeft een hoogte van 5 en een middellijn van 16 Meter. Zaterdagavond 29 Juni zijn alhier de brandbluschmiddeien beproefd. Al spoedig bleek dat alles nog in orde was en konden de spuiten op hun gewone plaats worden gebracht. Het 5-jarig zoontje van Dr. C. J. Kras, lijdt aan de besmettelijke ziekte Dlptheritus. Op bon 4 is deze week een halve K.G. bruine boonen verkrijgbaar. Zondagochtend zijn laag3 da kust 4 watervliegtuigen gezien die als meeuwen langs het water zweefden. OUDDORP. Van Vrijdag op Zaterdagnacht zijn hier bij een tweetal personen een zeer groote hoeveelheid manufacture» in beslag genomen en tijdelp op het gemeentehuis opgeborgen. Men zij gewaarschuwd I Verledeaweek is aan het N.O. strand een groete mijn aan gespoeld, waaraan zeer veel koper zit. Nieuwsgierigen naar dat koper worden er aan herinnerd, dat er een schüdwacht in de nabijheid staat, die, zoo noodig, van ztjn ge weer gebruik mag maken. Verder dient ieder een te weten, dat het strand niet betreden mag worden tusschen zonsondergang en zensopgang. De eene schildwacht schiet gauwer dan een ander. Denkt er om De werkzaamheden aan de groenten- drogerij in de nabijheid van de tramhalte, zijn aangevangen. Het belooft een zeer groot gebouw te worden. Dit is dan de zesde groote fabriek, die hier binnen enkele jaren is opgericht. BRIELLE. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot kantonrechter-piaatsvervanger de heerL. P. v. d. Blink. Voor de verpleegden in 't Geuzenge- sticht „Wilhelmus van Nassauwen alhier werd deze week ontvangen f 49,94. verschillende winkeliers alhier ver krijgbaar gesteld, in de week van 1—6 Juli a. s. Op bon 28, 2l/a K G. nieuwe aardappe len, op bon 30 een H. G. eenheidsworst, op bon 32, 2 H.G. capucijners, op bon 34 2 H.G. bruine boonen. ROCKANJE. Door de bazar-commtssie, be staande uit de heer A. Lievaart, A. Langen- doen, S. v. Rij, L. Langendoen en Mej. J. Pool alhier, is besloten, zoo mogelijk einde Au gustus een bazar te houden, ten bate van de Geref. kerk en Chr. School, wij hopen, dat ieder hiertoe zijn medewerking zal widen verleenen. De A. R. kiesvereeniging heeft 1.1. Don derdagavond een vergadering gehouden, met 't oog op de komende verkiezing. Enkele plan nen zijn daarvoor gemaakt en uitgevoerd, zooals het rond brengen van strooibiljetten enz. Ook gingen enkele stemmen in de ver gadering op voor de rechtsche candidaten der boerenbonders. Hiervan is men echter af gebracht, door dat het duidelijk is, dat we hierdoor ontrouw zou worden aan het vaan del en zijn eigen partij schade zou doen. De opkomst was heel goed en er was veel animo. Op de bonnen is verkrijgbaar gort en havermout. Bij de brandstoffenhandelaar kan men een turfkaart krijgen, in gelijke vorm als de broodkaart. TINTE Het gemeentebestuur Van Oost- voorne is zoo verstandig geweest, in Tinte een afzonderlijk stembureau in de Openbare School in te rlchteii. Welkeen gemak voor de kiezers 1 in Rockanje blijft het maar bij het oude. Daar mag iedereen naar het dorp blijven sukkelen, terwijl b. v. in de Consi storiekamer van de Geref. Kerk te Tinte zulk een fraa'e gelegenheid kon gegeven worden cm daar voor Rockanje ook te stemmen. Of anders is daar ook nog een bijzondere school Wanneer zal men toch z'n tijd eens begin nen te verstaan 1 SPïJKENISSE. Uit oorzaak van den te ko men Waterweg naar zee voor de stad Dord recht zijn Maandag opmetingen gedaan aan den Molendijk, daar deze verzwaard zal moe ten worden, omdat, wanneer de gemaakte plarfnen dien aangaande verwezenlijkt wor den, in de Maas langs Spijkenisse over 't al gemeen hooger water wordt verwacht met sneller loop. Het gemeentebestuur zelf, stelt pogin gen in het werk cm de voorziening van iicht- in den vorm dan van electrlciteit te exploi- teeren, met gebruikmaking van den motor der molen De vorige weak onder de veehouders verdeelde turf, leverde voor de betrokken brandstoffencommissle een schadepostje op van f 500; doordat uitgereikt werd per 3 kubieke Meter ruim 1200 turven, terwijl inderdaad dit aantal ruim 900 is. Op 't oogenblik heerscht groote slapte in de werkzaamhedenverschillende raen- schen staan op straat. En dat in den hooi bouw. Een der oorzaken is wel de geringere bietenteelt. Zaterdag is een inbeslag genomen var ken van 210 pond, geslacht en op de bonnen verdeeld. De Coöperatiewinkel is van 1 tot 31 Juli veratoken van den verkoop van koffie. Deze vorm van straf Is do.or de T. K. D. te Am sterdam opgelegd wegens te vroeg verkoo- pen van thee. GEERVLIET.» Bij K. B. van 27 dezer ia benoemd tot dijkgraaf van het Hoogheem raadschap de Bernisse, dhr. A. Piek alhier. Het verhandelde in den Gemeenteraad der Gemeente OUDDORP, Maandag morgen 1 Juli. Aanwezig behalve J. Wenthoeve met ke niggeving, alle leden met den Edelachtbare'u Heer Burgemeester als Lid-Voorzitter. Opening der vergaderingjtoor voorlezing van het gebedsformulier. Lezing der notulen door den Secrtaris. Deze worden goedgekeurd, zonder aanmer kingen erop gemaakt. Eénig punt. De behandeling der Norton- pompenplaatsing. <- De Commissie, daarvoor in een vorige vergadering aangewezen brengt verslag uit. Goedgekeurd wordt dat 3 nortonpompen rond de kerk zullen geslagen worden waar van één hoofdzakelijk om hel huls van den Heer Langhorst van water te voorzien. Deze ponrp en ook .de andere worden ver der zoo gemaakt, dat bij eventueelen brand de slangen van de groote brandspuiten er op geschroefd kunnen worden, zoodat men niet verlegen behoefd te zittten om waler. Rondvraag. Niets verder te behandelen sluit de Burgemeester de vergadering. VERSLAG van het verhandelde in den raad der gemeente BRIELLE, op Dinsdag 25 juni 1918, des namiddags 47i ur«. Aaawezig alle leden, behalve dhr. J. de Sas©. De voorz. N. J. C. S. H. Lette opsnt de vergadering en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lazen, welke na een kleine wijziging die de heer van Stapale aangebracht zou zien, dat ten behoeve van ds waterleiding ruim 12 H.A. duingrond aangekocht is. Een verzoek van de vereeniging Volks huisvesting alhier, om hHn nog een voor- sehot vaa f 1850 ie geven voor de aankoop van de afgekeurde perceelen aan de Lange- straat. Wordt goedgekeurd. Een schrijven van de Ned. Touristenbond om maatregelen te nemen om de hoofd verkeerswegen bij de pro vincie Zuid-Holland in onderhoud te gaven. De. voorz. stelt namens B. et\ W. voor,-dat onze gemeente slechts voor een klein ge deelte bij de wegen is betrokken, te aüvi- seeren dat bedoeld bestuur zich moét wen den tot de belanghebheifSèn vaa de hoofd wegen. Een schrijven van Ged. Staten waarbij antwoord wordt verzocht voor een bepaalds datum of de tijdelijke verhooging der jaar wedden van den Burgemeester, Secretaris en Gemeenteontvanger bij den Raad geen be zwaren ontmoet. De jaarwedden zouden voor het tijdvak 1918 en 1919 van den Burge meester van 1950 op f 2222,50 en van den Gemeenteontvanger van f 1500 op f 1710 gebracht moeten worden. De voorz. deelt mede dat de Secretaris van deze verhooging niet zal profiteeren daar diens salaris reeds in Apiil definitief is ver hoogd. De heer v. d. Knoop vraagt of het zijn nut beeft als we over deze verhoogingen discussies openen. Daar Ged. Staten toch wanneer de Raad de verhooging van salaris niet toestaat, deze op de begrooting brengen. Hierover wordt nog het woerd gevoerd door de heeren Mr. Egter v. Wissekerke en van Stapele. De voorz antwoordt dat het slechts een tijdelijke verhooging is en hij niet weet af de Raad Invloed op Ged. Stalen kan uitoe fenen. Na nog eenige besprekingen wordea de verhoogisgen voor 1918 en 1919 voor den Burgemeester met 6 tegen 3 stemmen ea van den Gemeenteontvanger met 8 tegen 2 stemmen toegestaan. De heer van Stapele zegt dat het hem bevreemd dat de regeling der onderwijssala- rissen in een volgende vergadering zal ge schieden. Daar de stukken bij de leden ge circuleerd hebben is er toch niets tegen het nu in behandeling te nemen. De voorz. antwoord dat B. en W. in hun college er nader over moeten spreken. De heer Oveibeeke zegt dat de bestrating" in het Kolslop wel te wensehen overlaat. Ook de heer Zaaijer wijst op de toestand der bestrating van het Scharloo. De voorz. zegt dat het in orde zal ge maakt worden. De heer van Rees vraagt naar het verslag van het mefula-weeshuis dat toch volgens art. 146 der Gemeentewei overgelegd moet worden. De voorz. zegt dat er met de regenten over gesproken is en dat het verslag komt. De heer van Stapele vraagt om voortaan de aanslagbiljetten der gemeentebelasting in gesloten enveloppe te verzenden. De Voorz. zegt dat dit gebeuren zal bij de volgende gelegenheid. De heer v. d. Knoop vraagt dat wanneer iemand op een reclame van de Rqksinkom- stenbelasting afschrijving krijgt, dit ook krijgt wanneer hij zulks verzocht van de Gemeente- Inkomstenbelasting. De voorz zegt dat hij van gevoelen is dat dan ook verlaging volgt, in de Gemeente belasting. Daar de heer v. d. Wallen nog iets te zeggen heeft, dat niet in het openbaar ge- hoord mag worden gaat de Raad in Comité. 0e eopie vaa Ingezonden Stukken, die niet ge pletst zijn, wordt niet teruggegeven. Suften verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Open brief aan de Cultuurcommissie van Oude Tonge. Lang heb ik geaarzeld om mijne gedachten langs dezen weg in woerden tot u over te brengen, maar door het aanhoudend geknaag aan het weinigje avontuur dat wij als arbei ders, thans bezitten, moet ik hiertoe wel be sluiten. Wanneer heeren zult gij het toch gaan be seffen dat het niet de schuld van den ar beider is, dat nog dit jaar zoovele tuintjes met handelsgewassen zijn bezaaid. Waarom zoo vroeg ik, van 't voorjaar niet de noodige m^delen aangewend dan zoude ook nu een lid uit uwe commissie zich niet hebben ge schaad door het uittrekken zijner zaden. Ook mede met hem nog vele andere arme drom mels hebben zich laten afschrikken door uwe veel te late aantijgingen. Is het au toch wer kelijk een genoegen den werkman geheel de* "op in te drukken. Wat zullen die menschea die huane zaden hebbe* uitgedaan, nu nog van dezen grond kunnen oogsten? immers niets Mijne heeren, ik vraag hei u in gtnioede, hebt ge nog vrede met uzehec een fatsoenlijk mensch, die langs eerlijken weg ziju brood trscht te verdienen, hem dit nog wil kt letten Schoon is uw werk en vtd most worden gedaa* met het 09£opdevoedsdvoe:ï.ienint maar d*et dit dan ep tijd ets gij zult zien dat je ook de steun van den kleinen tuinman zult genieten. Mijn dank voor de plaatsing teeken ik Uw Dw. Dnr. MACHIEL KOERT Pz. STELLENDAM, 1 Juli. De garnalenvis- schers ïsebben in de afgeloopen week 4 of 5 dagen gedscht. De v&Egattn, die iu de voorweek nauwelijks 5& kg. per vaartuig koüdesa halen, liepen in tie naweak van 50 tot 140 kg., totaal van 38 vaartuigen 10.000 kg., die-tegen 20 cents per kg. aan de pel lerijen zijn geleverd. OUDDORP, 1 Juli. Heden zijn weder 12 zalmen verzanden, gevangen in de weervis- scharj. NIEUWE TONGE. Aan het hulptelegraaf en telephoonkantoor werden over de afgelcopen aaaand behandeld 85 telegrammen. 285 telepkoongesprekken. 7 telephoonoproepberichten. Op Donderdag 4 Juli des avonds 6 uur (Oude tijd) ter herberge van Jb. van Paas- schen te Nieuwe Tonge, Tarwe en Haver te velde in den polder Klinkerland gemeente Nieuwe Tonge ten verzoeke van Mej. Wed. M. C. Breesnee, aldaar, en Tarwe te velde in den polder ten verzoeke van Mej. Wed. Ding. Breesnee aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag-5 Juli 1918 bij afslag, des avonds 7 uur (zomertijd) in het logement Geluk te Oude Tonge. a. 3.17.80 hectaren (6 gem. 276 roeden Voornsche maai) bouwland in het Oudeland gemeente Oude Tonge kad. Sectie C num mers 164 en 165 in 4 perceelen en combina tiën. b. 2.82,80 hectaren (6 gem. 48 roeden Voornsche maat) bouwland in den Molen polder gemeenteOude Tonge kad.Sectie B num mers 349 en 409 in 3 perceelen en combi natiën. Alles verhuurt tot blootschoof 1919. Ten verzoeke van den Heer L. Soldaat te Middeiharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 5 Juli 1918 bij afslag des avonds 6 uur (zomertijd) ter herberge van Jacs. Legierse te Oude Tonge kad. Sectie C nummer 1174, groot 1 Are 49 centiaren, direct te aanvaarden. x Ten verzoeke van den Heer E. Th. J. Lam bert te Oude Tonge. Notaris VAN BUUREN. Zaterdag 6 Juli bij afslag, des avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp in het Loge ment van Akershoek vana. o. 66,70 H. A. of 1 G. 136 R. V. M. bouwland te Ouddorp in den Springertpolder, kadaster Sectie A. no. 699, te aanvaarden blootschoof 1918, b 1.0^.20 H. A. of 1 G. 107 R. V. M. bouw land te Ouddorp In het Oudeland bij de „Ce res" kadaster Sectie E no. 302, te aanvaar den blootschoof 1918, c 2.07,50 H. A. of4G. 1551/» R V M. weiland te Ouddorp in het Oude Nieuwland aan den Noordweg, genaamd 's „Landswel" kadaster Sectie B. no. 68, te aanvaarden 15 November 1918, ten verzoeke van Mej. Jacomijntje Breen D.d. Notaris VAN DEN BERG. Op Vrjdag 12 Juli 1918 des namiddags ten 7.30 uur (Zomertijd) in het cafe van der Plaat te den Bommel van verschillende per ceelen Wilhefmina tarwe, haver en Eigen heimer aardappels, staande te velde in den polder „de Tille" onder den Bommel,"ten verzoeke van mej. de weduwe Anthonievan Weel aldaar. Breeder omschreven bij de biljetten. Notaris AKKERMAN. Op Zaterdag 13 Juli 1918 namiddags 21/» uur (nieuwa tijd) te Stad aan 't Haringvliet in het logement Smits van Scfcffikker-Erwten, te velde in den Brienenpolder aldaar. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Woensdag 17 Juli 1918, des avonds 7 uur (zomertijd) in het Hotel Meijer te Mid deiharnis: Tarwe in den polder het Oude land te Middeiharnis. ten verzoeke van den Heer J. L, Jacobs; Tarwe in den St. Chris- toffelpoidei te Sommelsdijk, ten verzoeke van den Heer Johs. Roodzand K.Pz. te Dirksland Tarwe en Haver in de Oostplaat te Middei harnis, ten verzoeke van Mej. Wed. Jan Kardux en Tarwe en Haver in de Oostplaat, ten verzoeke van den Heer Ding. Slis, te Middeiharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 19 Juni 1918, de3 avonds 7 uur (zomertijd) in het Logement Geluk te Oude Tonge: Haver, in het Oudeland te Oude Tonge, ten verzoeke van Mej. Wed. W. Wittekoek aldaar; Haver aldaar ten verzoeke van Gebrs. J. en A. van Kempen, aldaar; Haver in den polder Oostende, te Oude Tonge, ten verzoeke van Hugo Hartman aldaaren tarwe en haver in de Anna Wil- helmina polder te den Bommel, ten verzoeke van W. J. Gebuis te Oude Tonge. Notaris VAN BUUREN. DIRKSLAND. Bij de afslag verkooping van schuren» woningen en tuin aan den Ring werd perceel 1 niet gemijnd, perceel 2 en 3 werd gemijnd door D. Gestel Pz. op f 4125,— en 4, 5 en 6 voor 6000,— door J. P. Nieuwland. De gunning van 't een en ander werd aangehouden. BRIELLE. Alhier had laatstleden Vrijdag ia 't café De Koophandel een openbare veiling plaats van 2 huizen en 1 pakhuis. Koop 1 huis en of aan de Nobebtraat, groot 1 A. 7 c.A. in veiling f 1900koop 2 een pakhuis sfaandfe op de turtl-::de, grou: 55 c A. in veiling f 1425; koop 3 een huis staande op'tMaar- jand, Noordzijde, groot 92 c A. in veiling v Moord. Donderdagnacht werd tusschen Scbijndel en St. Ocdenroode de 35-jarige woonwagenbewoner C. v. d. Pol, uit Okschot in een vechtpartij met collega's met een schop op het hoofd geslagen. Zeer verminkt werd de man in het gasthuis te Woensel opgenomen, waar hij 's morgens overleed. De verslagene was met verlof uit dienst, waar hij tamboer-korporaal was en stond niet gunstig bekend. Te Schijndel zijn al3 verdachten een paar woonwagenbewoners binnengebracht, de een gekleed als militair. Relletjes Te Alkmaar hebben een tr«ep viije socialisten bij sommige Raadsleden de ruiten ingeworpen. v Men schrijft eit Apeldoorn Waeasdag ea Donderdag klaagden een aan tal vrouwen aan den heer Esmeyer hun nood. Er waren geen aardappelen, noch andere le vensmiddelen. In optocht ging men nu naar den Burgemeester, met het resultaat, dat aan Ikb, die niet hooger dan in de 16e klasse waren aangeslagen, een bon verkregen voor een half pond rijst per persoon. Honderden stonden «a uren lang te wachten voor het levenssaiddelenbureau. Nadat het den' heelen dag rumoerig was geweest, trok men opnieuw naar den Burge meester, wiens huis door de politie werd bewaakt. Dè menigte intusschen aangegroeid t»t een onafzienbare schare, pakte voor de bakkerswinkels samen, waarvan de ruiten werden ingedrukt ejf het brood weggehaald. Toen de politie optrad, tegen wien «en drei gende houding werd aangenomen, werd met steenen naar haar gegooid, waarop ze de sabel trok en geholpen door de maréchausseéa er op insloeg, waardoor enkelen geduchte klap pen opliepen. In de kazerne stonden maré- chausseés met gezadelde paarden gereed. Tot diep in den nacht bleef het zeer onrustig. Heden overdag hebben slechts kleine sa menscholingen plaats, doch men vreest voor vanavond en'nog meer voor Zaterdag. Het is te hopen, dat spoedig aanvoer van aar dappelen komt. Aan den Minister is het volgende telegram gezondenOnze gemeente zit zonder levens middelen, hetgeen groote demonstraties ten gevolge heeft van de bevolkiDg, die honger lijdt; verzoeke dringend toezending van levens middelen. Een mooie slag van de politie. De Rot- terdamsche politie heeft een dezer dagan de hand gelegd op een 7-tal personen, die in de eerste helft van Juni getracht hebben de bij bank te Utrecht van de Amsterdarasche Bank voor f 65000 op te lichten. De oplichting was zoo goed voorbereid dat zq werkelijk geslaagd zou zijn, indien niet een gelukkig toeval had gewild, dat degene die het geld te Utrecht zon innen, geheel ten onrechte arg- waan had gekregen. Enkele van de aangehoudenen worden te vens verdacht de hand te hebben gehad in oplichtingen op de Twentsche Bank voor f 4330, de lncassobank voor f 5221 en de Handelsbank voor f 1500. Een verbond van den haat. Het in Enge land zoo populaire weekblad John buil, het welk over 't millioen lezers telt, maakt aan een Engelsch gerechtshof bittere verwijten, wijl het een Engelschman, Charles Ridge, tot 4 sbiilig boete heeft veroordeeld, nadat hij een weerlcozen Duitsehen krijgsgevangenen door een vuistslag in het gezicht op den grond geslagen had. „John Buil" wijdt hier aan de volgende beschouwing: „Chat les Ridge bezat een zeer krachtige ziei. Wij allen moeten dit voorbeeld volgen, en hateri. Ik zou het willen beleven, dat iedere man en iedere vrouw, die Duitschland en de Duitschers haten, zich in een heiligen bond tot een gelofte binden, om dezen haat jegens de hennen levendig te houden, zoo lang nog eea ademtocht in hun lichaam is, en dan aan hun kinderen dien haat als een erfdeel na te laten. Een verbond van den haat, dat is het ,wat ons nog ontbreekt. In naam vaa de waarachtige Vaderlandsliefde." Militaire malversatie De laatste dagen moeten te Rotterdam in de militaire admi nistratie belangrijke knoeierijen aan het licht gekomen zijn. Twee officieren, betrokken bij het militaire vervoer, hadden in opdracht booten te koopen. Aan 15 booten zouden zij niet minder dan f 30.000 verdiend hebben. Voorts zouden 10 dezer booten gedurende eenige weken in particulieren dienst gevaren hebben, terwijl de ontvangsten daarvan ook in hun zakken terecht kwamen. Aan een andere afdeeling van den etap- pendienst had een sergeant-majoor zich door vrijgeven en inhouden van soldij een kapi taaltje verschaft, dat hij tegen behoorlpe rente uitleende, maar tevens gebruikte hij ook gelden die onder zijn berusting waren voor voorschotten. Toen het uitkwam moet hij zich van het leven beroofd hebben. Nog is thans uitgekomen, dat bq den brand- kastdiefstal bij den etappendienst aan den Oudendijk 26 personen betrokken zijn, waar onder veel militairen. Een onderofficier is voorloopig in arrest gesteld. Verkiezingsvaria. Gelezen op eert verkie zingsreclamebord te' Amsterdam achter den naam „Zernlcke": „dien kies ik lekker niet, anders maakt hij uit blijdschap nog meer rekenboekjes".(Hbld.) SOMMELSDIJK. Geboren: Krijn IJsbrand, z. v. Jacobus Nelis en Johanna Pietertje Nieuwland. OverledenMagdalena van der Laan oud 25 jaren echtg. van Arend Koster. MIDDELHARNIS. Geboren: Jan Cornells, z.v. Jacob van Gel der en Neeltje Jacoba Noordijk. Petronella, d.v, Jacob Vijfhuize en Jannetje Visser,

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2