Woensdag 26 Juni 1918. 331st* Jaargang N*. 2401. voor de Zuidhollandsclie en Zeenwüehe Eilanden. I* Wis Tweede Blad. Antirevo luiionair IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen. LAND- EN TUINBOUW. GEMEENTERAAD. W. BOEKHOVEN Zonen, QEMENG0 NIEUWS. X Desa Courant verschgnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cant bfl vooruitbetaling. BUITENLAND bg vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 12»/» Ceat per regel, RECLAMES SS ©rat par regoL BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zg beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot D1N3DAG- «a VRIJDAGMORGEN 10 UUR. 4lle stakkeo voor de Redactie bestemd, Advertentiën e» verdere Admlniasratte see te renden dam de i/f e (4 Dit nammer bastaat ut Meststoffen, die verloren gaan. In dezen tijd van mestnood wordt de aan dacht gericht op verschillende stoffen, welke in dien nood in niet geringe mate zouden kunnen voorzien, op de afvalstoffen der in dustrie men denke slechts aan de aan zienlijke waarden aan stikstof, kali en phos- phorzuur, welke jaarlijks bij da aardappel- fabrlcage verloren gegaan op den straat- en huisafval in de steden en vooral op de stikstof rijke menschel qke uitwerpelen (faeca- liSn). Wat alleen deze laatste beteekenen, heeft de Directeur van het Proefstation te Gronin gen door een voorbeeld duidelijk gemaakt. Groningen, waar men nog op aartsvaderlijke wijze composteert, levert met zijn 75000 inwoners per jaar 20.000 kub. Meter faeca- liën, terwijl 8600 M3 urine in de riolen ver loren gaat. Deze gezamenlijke meststoffen bevatten naar berekening 240.000 K.G. stik stof. Neemt men aan, dat de helft der Ne- derlandsehe bevolking in steden woont in eentra, waar de faeces (uitwerpselen,! ver zameld kannen worden, dan produceert die bevolking jaarlijks 40 maal 240000 K G. is 9.G00.QQC K.G. stikstof, in balen Chilisalpeter uitgedrukt is 240 duizend stuks. Bitter weinig krijgt het land, waarvan deze stoffen toch eigenlek afkomstig zijn, hiervan terug; 't meeste komt terecht als men dit woord hier mag gebruiken in gracht en rivier. Men mag versteld staan, dat men zoo roe keloos is geweest, om dat alles verloren te doen gaan. Allerhande oorzaken hebben hieraan schuld: de groote kosten der ver zameling; het onhygiënische hiervan; de concurrentie met den kunstmest. Vooral eehter was het de speelwoede der hygiënis ten van vóór 20 jaar. Het gemakkelijke speel systeem beeft toen de plannen van Liernur overwonnen. Waren deze uitgevoerd, dan zouden we nu in elke stad hebben een riool stelsel met beperkte spoeling, met daaraan verbonden fabriek, waar uit rioolvocht am moniak eH een vaste organische massa zou den zijn bereid, beide stoffen van hooge bemestingswaarde. Aldus wordt in de meeste gemeenten In Frankrijk de afval verwerkt, hieronder ook de faecaliên begrepen. De scherven, glas- en aardewerk- en haardascb leverden bezwaren op, maar door een nieuw Fransch systeem wordt thans in enkele steden het vui) me chanisch gesorteerd. In vele andere steden wordt het vuil verwijderd door verbranding. Ook Rotterdam, Leiden, Amsterdam en Den Haag hebben verbrandingsovensde faeca- liën worden grootendeels door spoeling af geleverd. De vraag is nu gerezen of er bij den huldigen mestnood niet zóódanige ver andering in de vuilverwijdering kan worden gebracht, dat de grond weer een groot deel van de mestbestanddeelen kan terug ont vangen. Enkele jaren heeft een Commissie voor de stad Groningen na zorgvuldige studie het volgende plan ontworpen De faeealiën worden op ïwavelzuren am moniak verwerkt, nadat door een nieuw procédé bijna alle eiwitstof in ammoniak is omgezet. Daarbij ontstaat, evenals bij de Fransche werkwijze, een dikke, ammoniak- vrlje, doch nog stikstofhoudende massa, die met het straatveegvel tot een homogene spitbare substantie gecomposteerd wordt. Het huisvuil wordt verbranddoor de hierbij ontwikkelde warmte wordt stoom gefabri ceerd, die de fabriek drijft en het overschot aan eene electrieiteitsfabriek aflevert. De slakken der verbranding zullen als ophoo- gingsmateriaal en als uitgangsproduct voor slakkenbeton gebruikt worden. Door deze wijze van werken Is gemeente- en landbe volking ten beste gediendwel gaat nog een deel van de organische stoffen door verbran ding ais mest verloren, doch dit is in den huldigen samenhang der oeconomische be- staansfactoren onvermijdelijk. Daar, waar closets, voor waterspoeling zijn ingericht, zal verandering bezwaarlijk gaan. Maar cr is voedselnood 1 Laten de gemeen tabesturen de kwestie onder de o»gen zienraadt voornoemde Direcieur aan. Zelfs gedeeltelijke verzameling zon reeds voordeel opleveren. Verder verdient het verzamelen van den orgar.isehen huis- en straatafval zorgvuldige overweging. Men kan aannemen, dat de groote bevolkings centra jaarlijks 150 millioen K.G organisch vuil opleveren, met ongeveer 500 duizend K.G. voor de planten toegankelijk stikstof. In de grootste steden zal men zeker niet dan gedwongen tot vuilverzameling overgaan, wijl dit ten nadeele zou komen der electri- citeitsfabrieken. Die dwang zal echter niet noodig zijn, wanneer slechts een deel van allen organischen afval voor sommige zand gronden bewaard kan blijven. Maar de kosten I Deze zullen zeker hoog zijn; en zijn straks, na den oorlog, die maat regelen neg wel nGodig? De Directeur van het Groninger Proefstation antwoordt op deze bedenkingen. Vooreerst zuilen ons na den oorlog niet in eens die producten toestroo- men, waaraan nu gebrek is ontstaan, en voorts zal de landbouw ook na herstel van het oeconomisch evenwicht hoe langer hoe meer behoefte krijgen aan organische mest. Heel wat nieuwe gronden zouden spoediger op volle productie gebracht kannen worden indien organische mest slechts overvloediger' ware. De Schrijver wil hiermee geen betoog tegen den kunstmest houden, maar hij grondt zijn meening op het resultaat zijner veel jarige onderzoekingen: dat in sommige ge vallen een combinatie van kunstmest en organische stof een noodzakelijkheid is ge worden. C. B. VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Sommelsdijk op Vrij dag 21 Juni, des n.m. 2,30 ure. Voorzitter den EdelAchtb. Heer Burge meester. Tegenwoordig 7 leden. Afwezig de heeren G. Joppe Dz., Mijs en Van der Melde. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering door den Secretaris gelezen zijnde, worden onver anderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken a. Missives van H.H. Ged. Staten, waarbij bericht wordt de goedkeuring van de na volgende Raadsbesluiten het verhuren van het Postkantoor aan het Rijk enkele wijzigingen in de Begrootingen, dienst 1917 en 1918het geven vau een voor schot aan de Bouwvereeuiging Sommelsdijk het geven van grond in erfpacht. b. Missive van H.H. Ged. Staten, om de in verband met de steeds stijgenden prijs der levensbehoeften enz. de jaarwedden van den Burgemeester, Secretaris en Ontvanger met 15 procent te verhoogen. Deze verhoo ging is slechts van tijdelijken aard en is geldig van 1 Jan. 1918 tot 1 Jan. 1920. De salarissen zijn dan als volgt: Burge meester f 1495, Secretaris f 1265 en Gemeente- Ontvanger f 747,50. Hiervan moet bij Ged. Staten voor 25 Juni a.s. bericht zijn ingekomen. Voorzitter: De Wethouders hadden ook in deze geen bezwaar om aan den Raad te adviseeren deze tijdelijke verhooging toe te staan. c. Verslag van den toestand der Volkshuis vesting over 1917, waaromtrent geen bijzon dere mededeelingen waren te doen. d. Proces-verbaal Boeken en Kas van den Gemeente-Ontvanger op 30 Mei jl. In kas was f 2930,48»/,. e. Bericht van B. en W. der gemeente Middelhainis dat de Raad in haar vergade ring als plaatsvervangend lid der Gascom- missie, in de vacature Schilperoord, heeft benoemd de heer J. P. Nieuwland Az. f. Verzoek van de Commissie van Beheer der gasfabriek, om machtiging tot het in erf pacht nemen van een perceel grond, behoo- rende aan de erven Kolff, gelegen achter het terrein der Gasfabriek of Zuiverhuis, om daar na verloop van tijd een nieuwe Gashouder te plaatsen. Door den oorlog hebben ver schillende nieuwe aansluitingen plaats gehad en indien deze afgeloopen is, en de kolen- toevoer in normale banen Is herleid, de gas- prjjs alsdan lager zijn zal en het gebruik ook toenemen zal. Om voormelde reden wordt het gewenscht geacht om nu reeds de hand op dit terrein te leggen, terwijl aan de huur ders van die perceelsn de grond tot bebou wing kan worden gelaten, zoolang de Gas fabriek het zelf n'et noodig heeft. Genoemd perceel is 1500 M» en te verkregen f 0,10 per M3. Redenen waarom op dit terrein na verloop van tijd een nieuwe Gashouder zou moeten geplaatst worden, was, omdat de Directeur adviseerde deze niet op de plaats vaa de oude te zetten, daar toch het alsdan open komende tePtein, gebezigd zou kunnen worden als opslagplaats van cokes enz. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt besloten aan dit voorstel hare goed keuring te hechten. g. Verzoek van de Regenten van het Bur gerlijk Armbestuur en Weeshuis om mach tiging tot het doen va» enkele wijzigingen op de begrooting, dienst 1917. Goedgekeurd. h. Verzoek van den Stelling-Commandant te IJmuiden tot het in het leven roepen van een verordening betreffende het in- en uitvaren van schepen, gedurende het houden van schietoefeningen, waarvan afschrift was toe gezonden. Goedgekeurd. i. Bericht van den heer K. Doornbos dat hij wegens vertrek naar Middelharnis ont slag neemt als lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim. j. Idem van den heer P. Kievit Dz. dat hij zijne benoeming als lid der schattings-com- missle niet aanneemt. k. Idem van Mej. v. d. Adel met dankbe tuiging voor haar salarisverhooging. 2. Verslag van den toestand en exploitatie der Gasfabriek over 1917. Door den heer Van Dorsser werd toelich ting gevraagd aangaande post 1 van afleve ring van gas. Er was gemaakt 421000 M3en afgeleverd 422000 M3. Voorzitter Dit verschil kan nergens anders in zitten alsdat op 1 Januari 19.7 zich nog 1000 M3 in de Gashouder bevonden, en deze zooals vanzelf spreekt nimmer geheel leeg is. Indien dan de rekening aldus wordt vast gesteld dan moet ik namens die Commissie voorstellen om de saldo-winst die gemaakt is van f 831,Ol5 niet te verdeeien, maar deze als eerste post te brengen op de rekening van 1918, daar dit jaar toch vermoedelijk wel wat SGhraler zijn als 1917. Besloten. 3. Benoeming van een lid der schattings commissie (vacature A. Verbrugge) voort durend door het bedanken van den heer P. Kievit Dz. Na stemming wordt benoemd den h®er G. v. d. Mei ie met 5 stemmen, de heeren G. Joppe Dz. en Slis verkregen ieder 1 stem. 4 Beneeming van een lid der Commissie tot wering van schoolverzuim (vacature Doornbos), aanbeveling der commissie be stond uit de heeren G van den Boogert en A. Knape. Voorzitter: Hiri is in deze de bedoeling omdat die commissie bestaat uit verschillende categoriën en ook ouders wier kinderen op de bijzondere school gaan in voormelde commissie zitting hebben, gelijk den heer Doornbos dit had, daar heeft zij gemeend een gelijkluidende voordracht te moeten in dienen en ouders van kinderen der bijzondere school op de voordracht te plaatsen. Na stemming wordt met 5 stemmen be noemd den heer v. d. Boogert, A. Knape verkreeg 1 stem, terwijl 1 stem blanco was uitgebracht. 5. Af- en overschrijving op de begrooti ng, dienst 1917. Goedgekeurd. 6. Voorstel van B. en W. om voor den tijd van l»/j jaar aan St Visser weer te besteden het schoonhouden van het dorp voor f350 per jaar, dat is dusf 100 meer. Op liet «ogen blik werd door hem f 50 duurtetoeslag ge noten, die alsdan komt te vervallen. Verder wilden wij er bij bepalen, dat voor het gras gewas der begraafplaats en het schoonhouden daarvan een afzonderlijk man werd aange steld en daarom meende dit te moeten op dragen aan K. Zaaijer. Den heer Van Dorsser: Ik vind het wel goed, maar dan zou toch aan St. Visser wel eens gezegd mogen worden dat hg een beetje actiever was in het schoonhouden der ge meente, want het is soms schandalig. VoorzitterIndien u maar voorbeelden noemt waar zoo. Den heer Van Dorsser: Het gebeurt daar achter bij mg dat er wel twee dagen vuil ligt. Voorzitter: Maar als hij het 's morgens weghaalt, ligt er dan 's middags weer niet en dat kan hg natuurlijk niet voorkomen, wel als het verboden wordt om het daar neer te werpen, dan kan er naar gekeken worden, Den heer M. JoppeWe behoeven hem hu heusch niet zoo hoog te houden, daar is wel wat af te wijzen, maar toch zouden we daar voor iels in het leven moeten roepen, dat er dan ook een beetje uitgekeken wordt. Voorzitter: Dan moet meta zeggen dat er geen vuil meer neer gegooid mag worden, we kunnen hem geen werk opdragen dat hg niet behoeft te doen. In het voorstel hebben we ook wei bigk gegeven dat we niet heele- maal tevreden zqn, maar men moet niet op zijn rekening schuiven, waaraan hq geen schuld heeft, wanneer hij het regelmatig weghaalt en ze werpen het dan weer neer is 't zqn schuld niet. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering, waarna de Raad overgaat in geheime zitting tot het behandelen van het kohier hoofdelijken omslag over 1918. Verslag van het verhandelde in da Openbare Raadsvergadering vaa den Gemeenteraad van NIEUWETONGE, op Vrijdag 21 Juni 1918 des vooras, ll'/i ure. Aanwezig 4 leden. Afwezig de Heeren K. Prince en Jan Vetelme, beiden met kennis geving. Voorzitter de Heer O verdorp, Burgemeester. Nadat de vergadering is geopend met gebed, worden de notulen der vorige ver gadering gelezen, goedgekeurd en geteekend. Wordt mededeeling gedaan van de vol gend ingekomen stukken a. Is ingekomen een schrqven van de Com missaris der Koningin in Zuid-Holland aan de leerplichtwet, waarbq B. en W. tgdeigk optreden ic de plaats van de Commissie van Schoolverzuim. b. De Voorzitter stelt de rekening van het Algemeen Armbestuur, daar deze ook is in gekomen in handen van de Heeren M. Vrees wijk en A, J. Voordijk om deze na te ziea. c. B. en W. bieden het verslag vaH den toestand van de gemeente over 1917 aa« den Raad aan door het rond te laten zenden. d. Is ingekomen een schrijven van den Heer J. P. de Wilde, Administrateur van het Algemeen Armbesiuur alhier, waarin deze beleeft verzocht hem een weinig meer trae- tement te geven, daar zijn jaarwedde thans maar f 60.— bedraagt. B. en W. oiellen voor dit salaris te verhoogen met f30.— en te brengen op f90—, wat na rondvraag met algemeene stemmen door den Raad wordt goedgevonden. e. Is ingekomen een missive van H.H. Ged. Staten, waarin deze mededeelen, dat zg met het ecg op deze dure tqden het wenschelijk vonden, indien de tractainenten van Burgemeester, Ontvanger en Secretaris tijdelijk werden verhoogd. De heer Voordijk vraagt hoe groot de jaarwedde van de Burgemeester is, waarop de Voorzitter zegt van f900.— het salaris van den Secretaris f800 en van den Ont vanger f600.— Ofschoon in de circulaire stond de jaarwedde van de Burgemeester bedraagt f800.—, zullen wq dit ais een ver gissing aannemen. De verhooging zou dan van den Burge meester f 135, van Secretaris f 120, en van Ontvanger f80 bedragen. Indien dit werd goedgevonden dan zou de jaarwedde van de Burgemeester f 1035, vaa Secretaris f920 en van Ontvanger f680 be dragen. De Voorzitter zegt, daar het thans ©ok zqn eigen belang hier in voorkomt, en vóór de discussiën zouden kunnen vallen, achtte hij het maar beter, als hg het Voorzitters ambt voor een eogenblik aan den Heer Dorst overgaf en zich even verwgderde. De aanwezige raadsleden vinden het beter, dat hij maar blijft, en wordt eerst hierover eens flink gesproken. Doch de Heer Vreeswgk vond het eehter niet noodig dat het salaris van de Burge meester werd verhoogd. Tot stemming wofdt overgegaan en waren 3 stemmen voor (die van de heer A. Dorst, A. C Breesnee en A. J. Voordgk), tegen waren 2 stemmen (die van de Heer Vreeswijk en van de Heer Overdorp). Aldus is met algemeene stemmen besloten, om het salaris van den Burgemeester te brengen op f 1035. Daarna het salaris van de Secretaris. Het salaris bedraagt thans f800, indien wordt goedgekeurd zou het komen op f920, allen achten het wenschelqk dat dit salaris op f920 werd gebracht. Wordt tot stemming overgegaan en blijkt dat 5 stemmen voor waren. Ten slotte komt in behandeling het salaris vaa dee Ontvanger. Het salaris bedraagt thans f600, indien de verhoogiag werd goed gekeurd zou het komen op f680. De Voor zitter verklaart dat dit wel kan worden goedgekeurd, daar het salaris niet al te hoog is. De Heer Vreaswqk zegt, dat dit niet noodig is, daar dit tractemert genoeg is, en de werkzaamheden zgn ook niet veel meer als vroeger. Ik achtte dit dus niet wenschelijk dat dit wordt ingewilligd. De Voorzitter zegt, dat men de dure tijdsomstandigheden ook eens in aanmerking moet nemen, doch daar in deze dure tijden het wei ten zeerste ge wenscht is dat aanj zulke ambtenaren ver hooging werd toegekend. Tenslotte wordt tot stemming overgegaan en met 4 stemmen voor die van de Heeren A. Dorst, A. C. Breesnee, A. J. Voordgk en den Burgemeester, en 1 stem tegen, (die van Heer Vreeswqk), wordt besloten, het traete^-' ment te brengen op f68Q. Niets meer te behandelen zijnde, wordt tl vergadering gesloten. Het hamsteren neemt toe. Een medewer ker schrqft aan het „Hlbd.": Naar men weet, deed de regeering al het mogelqke om den kleinen voorsad thee zoo veel mogeigk over alle inwoners van ons laad Ie verdeeien. Om dat te bevorderen,, moesten dan theebons te vorea worden inge leverd. Wat zag ik nu evenwel dezer dagen in verschillende plaatsen van Friesland? Voor en bij de winkels, waar thee gedistri bueerd werd, zwemden de opkoopers, in Leeuwarden bood meu zelfs 3 en 5 per ons thee, en heelaas verkechten veis arme lieden, door dien boegen prijs verleid, hun paar onsjes thee. Ia kleinere plaatsen ging de thee voer 1.50 tot 2.90 per ©ns. Eu wonderigk, hoewel die handel op straat en uren achtereen, ja dagen lang werd inge dreven, greep de politie ziet in. Hier was tcclï wc-1 inderdaad overschrijding der maxi mumprijzen. Waar blijft toch die thee Wel, gisteren bevond ik me te Jelsum sn Gorn- jum, en daar boden lieden „thee" aan bq" de groote boeren en notabelen en herber giers voor 15 per pond. Doch bq nader onderzoek bleek de „thee", siie men voor dien enonnen prgs verkocht, slechts thee bladen, en »/3 rommel te bevatten. Zoodat 1 pond thee den heeren 45 opbrengt Heel ons land wordt moreel vergiftigd door dien sluikhandel in alles en nog wat. Flinks jongen. Een dertien-jarige jongen, die nabij Gouda de speorig» overstak, zag, dat een stuk rails van ongeveer een meter lengte geheel los zat. Daar hg vermoedde, dat hieruit een groot ©nfeluk zou kunnen voortspruiten, plaatste hij zich, toen de sneltrein uit Utrecht naderde, midden op de rails en verwijderde zich niet, hoewel de machinist de machine onophoudeigk liet flui ten. Hg bad dan ook de voldoening te zien, dat de trein juist voor de gevaarlqke plaat3 stopte. Een onmiddelqk ingesteld onderzoek bewees, dat inderdaad een gedeelte der rails losgeraakt was en dat door het koene op treden van dezen jongen een ernstig ongeluk voorkomen was. Een woord van hulde aan deze flinke jongen is hier zeker wel op zqne plaats. Gesnapt. Ean vaste stoombootdienst van Rozenburg—VlaardlHgen-Rotterdam vervoer de dagelijks eenige duizenden liters melk. Reeds enkete malea hadden de fabrieken, waarvoor de melk bestemd was, gemerkt dat de melk niet in orde was. Een onbezoldigd rqksveldwachter, die ook te Rozenburg aan boord gekomen was, be merkte gedurende de vaart naar Vlaardingen, dat het persoeel met leege melkflesschen kwam aandragen en dat er zelfs water werd klaar geaet, om de melk in de kannen te vervangen. Weldra begon men de kannen te openen en één voor één de flesschen met melk te vullen. Een en ander geschiedde onder de oogen van den kapitein. Tegen den eerste, die zich met een volle flesch verwg derde, werd proces verbaai opgemaakt, even eens den kapitein, die dergeigke diefstallen, van aan zgn toezicht toevertrouwde levens middelen, toeliet. Tababsurrogaat. In Noord-Brabant wor den druk kersen- en z.g. varkensbladeren verzameld, die, naar men zegt, als surro gaten van tabak voor Binnenlandsch gebruik moeten dienen. Voor kersenbiad wordt 30 cents per K.G. besteed, voor varkensblad 15 cents per K.C,

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 4