De Oorlog. BUITENLAND. BINNENLAND. PLAATSELIJK ilEOWl GEMEENTERAAD. Kiezers, ziet gij, in welke handen de school, kv schoei, veilig is? In rechtsche handen. Wisch dan ook den smaad van 1913 uit Kies met volle overtuiging rechts. Wij heb bel tegenover onze school een eereschuld at te doen. Door rechts te stemmen kunt dien afdoen. Stemt a.s. Woensdag 3 Juli rechts door het blokje vóór den naam van den eersten candidaat van de 20ste lijst zwart te maken I H. K. DE TOESTAND. Hat gaat slecht voor Oostenrijk. Acht da gen na de eerste snccessen aan de Piave komt nu de tijding uit Rome, dat de vijand verslagen is en in wanorde over de rivier terugtrekt, scherp achterna gezeten door de Italianen. Het behoeft natuurlijk geen nader betoog hoe men in Italië, waar men niet zonder on gerustheid de toestand eerst inzag, men nu jubelt over de successen op echt Italiaansche wijze. Omtrent da oorzaken van dit echec der Oostenrijkers wordt nog weinig vermeld, maar uit enkele aanwijzingen meenen wij te mogen opmaken, dat het Piave-legar der Donau- monarehieniet zoozeer door de militaire macht van den tegenstander tot wijken werd ge dwongen, ais wel door krachten welke daar buiten liggen. Nog Zaterdag werd er van Romeinsche zijde gemeld, dat de slag zoo goed als geëindigd was, en slechts kleinere operaties ter verbe tering van enkele posities plaats vonden. Sindsdien heorden wij niets van een actie in grooten stijl. Redenen waarom er naar een andere oorzaak van den Oostenrijkschen te rugtocht meet worden gezocht. Men vindt die in de Piave, welke bij dezen slag een nieuwe krachtige bondgenoot der Italianen was. Door felle regens is de Piave tot een geweldig spokend monster geworden, dat zonder op houden vernielend en verdervend naar de zee rolt. Reeds in een Engelsch communiqué van enkele dagen terug werd er op gewezen hoe moeilijk het was voor de Oostenrijkers hun pontonbruggen ever de rollende rivier in stand te houden en gemeld dat reeds talrijke brug gen waren weggeslagen. Men kan zich voor stellen, welk een invleed deze toestand op den loop der operaties zal hebben gehad. Schijnbaar hoopte Borovic nog op eenige verbetering, maar dezen keer stond de weers gesteldheid niet aan de zijde der centralen en de Piave vocht meer en meer aan den kant der Italianen. Duidelijk blijkt dit nit het Weensche com munique van Zondag, waarin n.m wordt gezegd: .Door de zware wolkbreuken der Datste week die heele gebieden van de laag vlakte van Venetië onder water zetten, zijn de ontberingen onzer troepen zeer groot ge worden. De Piave is sterk gewassen en het verkeer tusschen de beide oevers der rivier werd daardoor verscheidene uren onderbro ken. Het gaat met de grootste moeilijkheden gepaard de troepen van de noodige munitie en proviand te voorzien. Des te grooter blijft de verdienste der onzen, wier gevechtskracht in een dergelijke moeilijke positie onverzwakt blijft." Zoo eelndo Zendag de Oostenrflksche staf, die daarmede aankondigde, dat het met de natuurkrachten slecht veehtcn is en het aan den Piave weieens mis kon loopen, wfll deze rivier de achterwaartsche verbindingen tel- kens en telkens weer verbrak. Dat is nu gebeurd. De Oostenrijkers heb- bsn hun stellingen ten Westen van den Piave op moeten geven en trekken, volgens de Italianen, in wanorde over den Piave terug. Verwarring is wel mogelijk ook al in verband met de tegenwerking der rivier, die de meeste bruggen onklaar heeft gemaakt en een strategischen terugtocht natuurlijk zeer bemoeilijkt. De Italianen achtervolgen den tegenstander op de hielen. Het is nu maar de vraag hoe lang die .hielen" zijn en hoe het met het terugtochts-materlaal der Oostenrijkers ge steld is, om tevoren eenigszins te kunnen vermoeden, welken omvang dit Oostenrijksch echec heeft of nog krijgen zal. V Wat de levensmiddelen-nood in Weenen aangaat, schijnt er eenige betering gekomen. Van alle kanten wordt er aan de behoeftige stad hulp gezonden. Duitsehland expedleerde een deel van zijn karig overschot van graan, Hongarije beloofde een flinke partij nieuwe aardappels en de stad Boedapest zond zelfs 20.000 hazen I Zoo hoopt men „durchhalten" te kunnen tot den nieuwen oogst. V Het geheele Oostenrijksche kabinet-Seidler is afgetreden. Oorzakende levensmiddelen- nood en andere binneniandsche politieke moeilijkheden. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar het .Berliner Tageblatt" uit Genéve verneemt, maken de zoo jnist aldaar aange komen Parijsche couranten melding van een toenemende ontstemming tegen de huidige regeering in Frankrijk. Briand en Barthou hebben geweigerd met Clemenceau in het kabinet zitting te nemen. Volgens de te New York verschijnende .Commercial A Financial Chronicle" van 20 April is er op 10 April door de commissie uit den Senaat voor militaire zaken een rapport gepubliceerd, waarin wordt mede gedeeld, dat de Liberty-motor slechts ten deele een succes was, dat er van de 22.500 bestelde vliegtuigen slechts 264 zijn afgele verd en slechts 4 naar het front zijn gezon den. Er zijn slechts 15 vecht vliegtuigen ver vaardigd, waarvan er maar 1 naar Frankrijk is verscheept. De regeering wordt beschul digd, .den voortgang van het luchtvaart program onjuist te hebben voorgesteld en het publiek te hebben misleid". Commissie van advies zaden. De minister van landbouw heeft tot leden van de commissie van advies voor het Rps- ftsntoor voor zaden benoemdprof, dr. B, D. Eerdmans te LeidenJ. van der Koogh te MiddelharnlsH. Remme te Delft; C. Rood te Bovenkarspel, en W. Turkeaburgte Bodegraven. Britsche mijnen in de Ned. wateren. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt het volgende mede: Op 30 Maart 1918 liep Hr. Ms. torpedo boot G. 11 op een mijn in het zeegebied van het z.g. Stortemelk (ter hoogte van het zeegat van Terschelling) binnen de Neder- landsche territoriale wateren. Op 24 April 1.1. werd bij het visschen naar mijnen in dat gebied, eveneens binnen de territoriale wa teren, een mijn boven gebracht, waarvan men kon vaststellen, dat zij ter plaatse ver ankerd was en dat ze van Britsch maaksel was. Op dien zelfden dag werd nog een mijn boven gebracht, terwijl op 2 Mei 1918 Hr. Ms. mijnenvlsscher Frans Naerebout in dezelfde omgeving, weder in de territoriale wateren, op een mijn liep, na op 200 M. binnen de grens dier wateren een, naar men kon vaststellen, Britsche mijn te hebben op gehaald. Uit een en ander bleek, dat ter hoogte van het Zeegat van Terschelling Britsche mijnen waren gelegd binnen de Nederland sche territoriale wateren met, als gevolg, het verongelukken van twee Nederlandsche aia- rinevaartuigen en het verloren gaan van ver scheidene menschenlevens. In opdracht van de Nederlandsche regee ring heeft Hr. Ms. gezant te Londen met grooten nadruk de aandacht der Britsche regeering gevestigd op de daad van hare strijdkrachten, waardoor een zeer ernstige aanranding van het Nederlandsche rechts gebied is gepleegd, één lid van de beman ning van de G 11 en verscheidene leden der bemanning van de Frans Naerebout zijn omge komen en aanzienlijke schade aan de Neder landsche marine is toegebracht. SOMMELSDIJK. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt dat ep 3 Juli a.s. wegens de verkiezingen het distributiekantoor voor het publiek den geheelen dag gesloten zal zijn. Het paard van J. M. schrok en sloeg op hol. Het dier holde door het dorp naar den stal waar het bleef staan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. 11 Juli a.s. zal in deze gemeente eene tentoonstelling worden gehouden van mer- riën, hengsten en veulens vau het Belgisch trekpaardenras. De dieren moeten aan de hand en in tuig worden voorgebracht. Van M. G, van N. is een rund in nood geslacht. Het vleesch werd voor de consump tie goedgekeurd. Na heden worden op het distributie kantoor geen broodkaartveranderingen meer aangenomen voor de 15e periode, doch nog wel voor de 16e periode. Heden is officieel bericht ingekomen van den Minister vaa Justitie, dat de voor gestelde wijzigingen der centrale veiling te Middeiharnis niet zijn goedgekeurd, omdat ze in hun geheel niet geacht kunnen worden op wettige wijze te zijn tot stand gekomen. MIDDÊLHARMS. Door den heer Dirx is een woonhuis, staande in de Eendrachtstraat onderhands gekocht van den heer J. Witte- koek. Zaterdag zijn door de politie alhier bij iemand /18 kisten harde zeep in beslag ge nomen. Door baidadigen zijn bij een ingezetene in zijn tuin een groot gedeelte aardappelen, peeën en andere vruchten vernietigd. Daar de daders bekend zijn is een aanklacht tegen hun ingediend. Woensdag 26 Juni des namiddags om half di ie zal er eene openbare gemeente raadsvergadering plaats hebben. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aihler zijn de oproepkaarten voor de 3 Juni a.s. te hou den stemming voor de tweede kamer uitge reikt. De kiezers mogen er wel rekening mee houden, aat het stemplicht is, daar bg niet verschijnen zonder wettige redenen, een pro- ces-verbaal zal volgen. Ais een zeldzaamheid mag wel worden gemeld dat een plant „IJucea" genaamd, die om de 75 jaren bloeit, thans bij den hoofd onderwijzer aan de O. L. School alhier in bloei te zien is. Bij het vastleggen eaner boot, had T. S. het ongeluk in het water te geraken, hij wist zich echter weer spoedig op het droge te wérken en kon met een nat pak naar huis. Aihler zijn voor herhalingsoefeningen opgeroepen, R. Arendsman, C. L. van Dijk en J. Hogerwerf. Bij de gehouden keuring vanwege den bond voor suikerfabrieken heeft de fairbank alhier aan de gestelde eischen voldaan. Het vervoer van alle varkens uitgezon derd die van 25 K.G. levend gewicht en van 10 weken oud of jonger is verboden. Ter secretarie ligt ter teekening een lijst houdende verzoek van allen wonende binnen den bestellingskring Stad aan 't Haringvliet om van de Zondagbestelling verschoond te blijven al ware het alleen om de postboden volstrekte Zondagsrust te gunnen. De collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier opgebracht de som van f5.50. Ten verzoeke van den landbouwer K. is door den gemeenteveldwachter alhier pro cesverbaal opgemaakt tegen J. H. nabij dezev gemeente, wegens het laten loopen van kip pen Op bezaaid land. Blijkens de j.l. gehouden inspectie be treffende de naleving van de vergunnings bewijzen inzake uien en suikerbleten is ge rapporteerd dat een 9-tal personen het ge stelde voorschrift overtreden hadden. Op ver zoek van den Regeeriags commissaris is gelast binnen een week deze hoeveelheid geteelde gewassen om te ploegen en gereed te maken voor den verbouw yan vrije gewassen. Volgens ministrieele beschikking is alle vervoer van boter zonder vergunning van het Rijkskantoor voor vleesch en vetten door welk producent ook verboden en ieder is ver plicht zich als producent bij genoemd kan toor aan te melden. DEN BOMMEL. Verledenweek is alhier de eerste eenheidsworst gearriveerd en aan de ingezetenen verstrekt, en wel een half ons per hoofd. Dezer dagen had het zoontje van I. v. B. het ongeluk in een sloot te vallen en werd door een dame uit zijn benarde positie gered. Op bon no. 3 en 4 der zomerrantsoeu- kaart is verkrijgbaar 96 K.G. cokes, Hede» arriveerde aihler, weder een schip turf voor de pi. Brandstoffencommissie. Verleden week werden van Mej. A. L. K. een gouden horloge ontvreemd. Het is echter den gemeenteveldwachter mogen gelukken, den dader op te sparen. OOLTGENSPLAAT. De weegbrug aan de kaai en die aan de Sluischehaven zijn weder voor de a.s. campagne goedgekeurd. NIEUWE TONGE. J.l. week is bij Gebr. K. onder deze gemeente een veulen gestorven, wat, daar de prijzen der paarden zeer duur zijn, wel een schadepost kan genoemd worden. Terwijl Zaterdagmorgen het zoontje van D. M. aan het spelen was, had hij het onge luk in de gracht rond de kerksingel te vallen, zoodat deze met een nat pak huiswaarts moest keeren. Door den Heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is aan H.H. veehouders bekend gemaakt, dat zij zich onverwijld als producent van boter doen, inschrijven, bij het Rijkskantoor van vleesch en vetten, Hooge- wal 16a te 's-Gravenliage. In de laatst gehouden vergadering van den boerenleenbank alhier, is benoemd tot kassier dhr. Jb. Niekerk en werd de Edel Achtb. Heer Overdorp als bestuurslid gekozen. DIRKSLAND. Zaterdag j.l. werd hier de eerste eenheidsworst verstrekt, de man één ons, terwijl heden weer kaas Is te verkrijgen. Ter Gemeente-Secretarie is benoemd tot lsten ambtenaar J. Lodder en tot ambte naar de volontair W. Goumare. HERRINGEN. L. 1. week geraakten de Gebr. Tanis alhier met een wagen en paard be spannen i> een vrij diepe sloot waaruit zij door toegeschoten hulp, werden verlost en gelukkig met den schrik vrij kwamen. Als een bewijs dat het vee onnoembaar hoog in prijs wordt aangekocht, kan dienen dat M v. 't Hof alhier 1.1. week een kip met 8 kuikens verkocht voor den kolossaien prijs f 20.— Van uit deze gemeente zij gemeld dat de heer L. Kaashoek oudste inwoner dezer gemeente de eerste nieuwe aardappelen heeft gerooid en gegeten. Iatusschen zijn reeds meerderen gevolgd. Door B. en W. is tot Assistent Brand meester benoemd den heer Joh. Huizer. Vanaf Maandag 24 tot en met 29 Juni Zaterdag a. s. is op bon 69 bij heeren win keliers 1 ons kaas verkrijgbaar gesteld. Zij die bon 66 nog bezitten kunnen daarop bo vendien kaas bekomen. In verband met ae spek- en vleeschlooze dagen die we ook alhier beleven mag het zeer zeker en jammer worden genoemd dat juist thans weinig of hoegenaamd geen ,visch door de stalhouder wordt gevangen, wat én voor de vanger én voor de ingezetenen een uitkomst zou heeten wanneer de kansen om keerden. GOEDEREEDE. Zaterdagochtend omstreeks half zes werden langs de kust 2 vliegtuigen gezien die zich in Noordelijke richting voort bewogen. Hoogstwaarschijnlijk van Üuitsche nationaliteit. Op bon 3 i3 deze week lU Kü@ Goud- sche kaas te verkrijgen tegen f 1.59 per K.G. Zaterdag e.k. zullen des avonds ten 6 uren de brandbluschmiddelen worden be proefd. Door A. Lokker is aan het gemeente bestuur een verzoek gericht tot het oprichten van een garnalen pellerij. BRiELLE. 't Gehouden Concert van 't vrouwenkoor «Looft dan Heer", gehouden in de Sint Catharina Kerk, is na veler ge noegen geslaagd, de groote meerderheid der hoorders gingen vergenoegd en hoogst vol daan naar huis, en kunnen wij ook niet nalaten om de vereeniging met haar Direc teur de heer J. de Klerk te danken, voor 't schoone avondje dat wij doorgebraeht hebben in onze Sint Catharina Kerk op 't gebied van zang- en muziekkunst. Alhier is bij verschillende winkeliers verkrijgbaar gesteld in de week van 24—29 Juni a.s.: op bon 99, 1 H.G. Eenheidsworst; op bon 10, 2'/j H G. kaasop bon 12,1 H.G. Havermout; op bon 14, 2 H.G. rijst; op bon 16, 2 K.G. kleiaarddappelesop bon 18, 2 K.G., Veenaardappellen en op bon 20, 0.5 K.G. harde zeep. Door den beer Directeur van het Levens middelen bedrijf is aan de verkoopers van Chocoladereepen in herinneiing gebracht, dat de maxciinum prijs per reep (gevuld of ongevuld) 12% ct. bedraagd en dat op de naleving dezer prijzen door de politie toezicht zal worden gehouden. Aan de inwoners dezer gemeente wordt nogmaals nadrukkelijk ver zocht eventueelen "Overschrijding der maxci- mum prijzen onmiddelijk kennis te brengen aan de politie. De collecte voor de gewapende dienst heeft alhier opgebracht f 21.925. Wegens 't stijgen van de grondstoffen voor de medicijnen en die der verbandstof- fen, is 't bestuur der zieken en begrafenisbus Eendracht en Vlijt te Brielle, zoolang de noodtoestand duurt gedwongen om de Contributie met ingang van 1 Juli a.s. te verhoogen met 1 cent per lid per week. ROCKANJS. Bij de winkeliers is op de bonboekjes kaas verkrijgbaar. Behalve de regeeringsvisch die zoo nu en dan bij R. Lugtenburg te koop is, kan men ook bij H. v. d. Berg zeevisch bekomen h f 0 50 per K G. TINTE. Eenheidsworst en regeeringsvisch behooren hier nog altoos tot de geriefelijk heden der distributie, waarnaar men slechts kan likkebaarden. ZÜIDLAND. Zaterdagavond omstreeks 11 uur ontlastte zich boven deze gemeente een zwaar onweder, de eene zware slag volgde de ander gepaard met slagregen en hevigen wind. Allengs bleek dat de bliksem was Ingeslagen in de 42 M. hoogen kerktoren der gemeente en brand had veroorzaakt. Door den feilen wind uit het Z.W. stond allengs de geheele bovenspits in lichte laaie, hetgeen alhoewel een fantasischen blik toch een angstwekkend gezicht gaf gezien op de vele woningen die bijna vlak rondom den toren stonden ingebouwd. Aan blusschen was geen denken. Al kort daarop deelde het vuur zich mede aan de Kerk der Ned. Herv. gemeente en stond ook deze weldra in lichte laaie, alsmede de kosters woning Geweldig was de vuurgloed en de ontzaggelijke von kenregen die zich over verschillende deelen van ons dorp verspreidde. Verschillende woningen met enkele schuur tjes achter de kerk vatten ook reeds vuur, maar het mocht door het eenparig optreden van de brandweer en de Inwoners der ge meente en ten slotte van de ter hulp gere- quireerde spuiten van de gemeenten Abben- broek en Simonshaven gelukken, de brand tot deze gebouwen te beperken. Niettegen staande zoo hier en daar verspreid door de in den wind liggende woningen aan de andere zijde van het dorp reeds een begin van brand was ontstaan die echter telkens kon gesmoord worden. De geheele verwoesting geeft een grootsch aanblik. Uit de kerk werden ail -en het koper werk en de bijbels gered. Het fraaie orgel, i preekstoel en de fraai gesneden banken, alles ging verloren, alsmede de geheele inboedel van den koster. I Toren zoowel els Kerk met ameublement is verzekerd bij de Onderl Brandwaarborg Maatschappij, de heeren de Jong Co ie Amsterdam. De kerk was zelf voor f 35000 verzekerd, dc meubelen in de kerk en consistoriekamer voor f 4000, het orgel apart voor f2500, ter wijl de toren voor f 14000 gedekt was. Ver leden jaar waren juist de assurantiesommen nog verhoogd Ook was in de consistoriekamer nog een rijmgedicht aanwezig van den schoolmeester W. Diepenhorst, anne 1795, door hem ver- vgardigd welke het volgende versje bevatte 't Ontdekte hcilgeheim van Geds ekruistsn Zaon Wordt in dit heiligdom entvoud om [elk te leerert Dat na dit tranendal het leven voor [den troon Alleen voor hun zal zijn die zich tot [God bekeeren. De kerk is van puden datum, wellicht reeds van voor 1400. De eerste predikant die hierin optrad was Johannis Orfuis, in 1574 gekomen maar werd in 1583 geweerd arn zijn Remonstrantsche gevoelens. Ook in den toren hing een prachtige klankrijke bel, gegoten in het jaar 1486 door Wouter Kaerwas, roet het volgende opschrift en gewijd aan Bartholomeus „Barlholomeus is mijn naam, Mijn gebed zij Gode beqwaam. Alle zoo ver mij hooren zal, Wilt God bewaren overal." Wouter Kaerwas maakte mij ïn het jaar MCCCCLXXXVI. Zoo zijn dan deze historische gedenkwaar digheden voor goed verloren gegaan tot grooten spijt van 't nageslacht. Ook het interrieur der kerk was fraai. De laatste die in de nieuwe kerk (want de kerk is later vergroot door een nieuw gedeelte er aan fe bouwen) begraven werd was de heer Cor nells van der Meer, in leven dijkgraaf van den polder Zuldlatid en Velgersdijk vroeger Oostenrijk. Bij Kon. Besluit van 20 dezer is aan den heer I. Zoeteman Iz. alhier op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als heemraad van deri polder «Velgersdijk", Prov. Zuid- Holland. SPIJKENSSSS. Voorgaande week is van het stoomgemaal staande in den polder van den landbouwer B. op de welplaat de bllksenaf- leider gestolen, terwijl in de nabijheid eeni ge stoelen aardappelen zijn gerooid. Men staat er met de plannen omtrent de electriciteitsvoorziening niet te gunstig voor. De firma Speier en van Rees, welke met onze gemeente aan het onderhandelen was, heeft zich op onverklaarbare wijze te ruggetrokken, althans op schriftelijke en te legrafische oproepingen aan hem werd geen acht geslagen. Er staat dus een sombere win ter voor de deur. Het 4 jarig zoontje van den bouwknecht D. v. Leeven op het „Allemanshaventje" had het ongeluk te vallen, waarbij hem een ta melijk lang stuk ijzerdraad in het oog drong. Dr. Both verleende de noodige hulp. Een wonder is het, dat hoewel het oog ernstig verwond is, het toch behouden kan blijven. Maandag is regaeringszeep gearriveerd Sultane, van de Zwijndrecht3che Zeepfabrie ken. Per hoofd werd verstrekt 1/4 gedeelte van een pak; terwijl volgende week nog een gelijke hoeveelheid zal verdeeld werden. Door den slager v. W. had vorige week een noodslachting plaats. Velen konden weer eens profiteeren vaa de gelegenheid een lang ontbeerd stukje rundvleesch te bemachtigen. Het bestuur van den polder Spijkenisse en Schiekamp maakt bekend dat Zaterdag 29 Juli a.s. schouw zal gedreven worden over de voorslooten. Verslag van het verhandelde in de Openbare Raadsvergadering der Ge- HERKINGEN, gehouden op Vrijdag 21 Juni 1.1. des nam, 1.15 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de EdelAchtbaren Heer Burgemeester L. de Winter. De verg. wordt op gebruikelijke wijze ge opend waarna de notulen der vorige worden gelezeu, onveranderd goedgekeurd en getee- kend. Daarna wordt mededeeling gedaan van de navolgende Ingekomen Stukken le. Een schrijven van J. Kalle dat hij zijn benoeming tot telegrambesteller aanneemt, met dien verstande het op welkamanier dan ook daarheen geleid zal worden, dat het sa laris f 100 per jaar zou bedragen. De Voorz. stelt voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen waartoe wordt besloten. 2e Een schrijven van het Bestuur van-den polder Dirksland waarin zij verklaren terug te komen op hun vorig ingezonden schrijven en geen vernietiging, doch een nieuw con tract zouden willen aangaan waardoor betere loozing zou zijn gewaarborgd. Het komt den Raad voor op dit verzoek niet te moeten ingaan daar dit een zaak zal blijken te zijn van de polders onderling. De gemeente toch heeft zorg te'dragen dat de haven steeds goede uitwatering heeft welke voldoende wordt geacht en daar steeds haar zorgen aan zal blijven besteden..® Op de vraag van den heer Keqzer of het maar niet beter ware geheel niet te ant woorden, zegt de Voorz. dat zulks niet ver antwoordelijk is tegenover het College van Ged. Staten. Wordt besloten in vermelden geest aan het Bestuur van den polder Dirks land een antwoord te zenden. Vervolgens zegt de Voorzitter dat hij heeft opgemerkt dat alhier van de door de Secre tarie uit te geven en te verstrekken lege's d.w.z. afschriften van dit en afschriften van dat, ook wei afdrukken, akte's bewijzen van goed gedrag, uittreksels van geboorten en anderszins uit Registers alsook van er. voor verrichtingen van den Burgerlijken Stand, niet veel of hoegenaamd geen kosten wor den geheven en er 'niet veel van in 't laadje komt. Gezien de omstandigheden acht hij het ook niets onbillijks die verordening te her zien en in overeenstemming te brengen met naburire gemeenten - en heeft daartoe een conseptverordening opgemaakt. Deze wordt gelezen en na weinig of geen discussie zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Alzoo is tegelijk besloten 10 dagen na goedkeuring derzelve zooveel mogelijk het kosteloos trouwen bepaald op Vrijdags van des voorm. 11 tot nam. 2 uur. Overige dagen verdeeld onder bepaling van daarbij aangege ven somma's van onkosten welke later zul len worden openbaar gemaakt Komt ter tafel en wordt in behandeling genomen een schrijven van Ged. Staten om de salarissen van Burg Seer, en Gem. Ontv. voor zoover die de vormen door hem vast gesteld aiet te boven gaan met 15% tijdelijk voor de jaren 1918 en 1919 te verhoogen en de periodieke verhoogingen indien genoten met 10% Een en ander in verband met de dure tijdsomstandigheden. Tijdens deze be spreking gaan de Burg. als Voorzitter met den Sèer. die in functie van Gem. Ontvanger daarbij is betrokken alsook de Verslaggever uit de Vergadering cn wordt in geheime zitting daarover beraadslaagd. De vergadering herope nd wordt de Voorz. met den Gern. Ontvanger medegedeeld dat hun salaris is geadviseerd te verhoogen res pectievelijk met f 90 en f 37.50. Ten slotte deelt de Voorz. den Raad mee dat bericht is ingekomen van Ged. Staten dat zij geen genoegen nemen met de hun toegezonden verordening regelende de sala rissen van Onderwijzers. B. en W, hebben gemeend geen voorstallen dienaangaande aan den Raad te moeten doen en leiden dsartee de besprekingen met den Raad in door bij monde van den Voorz. een overzicht te ge ven wat het onderwijs de gemeente na af trek der Subsidie in 1917 heeft gekost en wat dit zal zijn in 1918 als aan de verlan gens van Ged. Staten zal zijn vo'daan. Rest alsdan een verschil van f 225. Oodatzij (n.l. de Onderwijzers) niet zouden achterstaan bij hun collega's van verschillende andere ge- meen+ea en mede hierom er weinig aan te veranderen is, met goedkeuring van Ged. Staten wordt het salaris, van de Onderw. gebracht ais volgt: voor het hoofd van Vliet op f 1600, van Overbeeke op f 1400, Mejuffr. Worell op f 1350 en Rijnberg op f 800. Nog is ingekomen een schtijven van den Onderwijzer Rijnberg andermaal verzoekende hem de f 50 voorschot te willen doen be houden sis tegemoetkoming in de kosten die voor hem voor de deur staan daar hij zich zal zien genoodzaakt in naburige ge meenten te moeten gaan kost,'eggen. Wordt besloten afwijzend te beschikken. Na nog een opmerking van den Heer Keij- zer om zooveel mogelijk is de straat niet anders dan door taklui en dus geen parti culiere burgers te laten repareeren gaat de openbare in geheime zitting over tot behan deling en vaststelling H. Omslag. UITTREKSEL van het verhandelde in den gemeenteraad van SPIJKENISSE op Dinsdag 18 Juni 1918. Ter verduidelijking zij opgemerkt dat ruim een half jaar geleden door den in meerder heid rechtschen raad een voorstel werd aan genomen tot slgeheele sluiting van herbergen op Zondag, wtlk besluit doGr H. H. Gede puteerden niet werd bekrachtigd, waarna op nieuw een voorstel werd aanhangig gemaakt om te sluiten van v.m. 9—12 en 's namid dags na 6 uur. Hierop werd de goedkeuring van Gedepu teerden verkregen en ettelijke weken geleden is overgegaan tot uitvoering van dit besluit. Naar aanleiding hiervan werd op bovenge noemde verg. voorgelezen door den Voorz. een adres, voorzien van een 30-tal handtee- keningen, (meest vooraanstaande vrijzinnigen) een verzoek inhoudende om intrekking van bedoeld besluit, met herstel van den ouden toestand. Voornamelijk werden volgend 4-tal bewijs stukken aangevoerd: ten eerstebetwijfelden de onderteekenaara de opvoedkundige waarde van het sluiten der hergergen ten tweede: zal volgens hen de losban digheid der jeugd toenemen; ten derde: zouden ook andere neringdoen den In hun bedrijf worden benadeeld; ten vierdemisten reizigers de gelegenheid om bij het wachten op den tram een onder dak te bekomen. Tegen deze fatale bewijsredenen werd door den A.-R. Wethouder den heer P. Gt ldtelder flink stelling genomen. In een goed geargumenteerde rede zette spr. uiteen de nietigheid en dwaasheid der bewijsvoering. Omtrent het eerste punt begon spr. met op te merken dat de onderteekenaars zich in goed gezelschap bevonden, gelet op de mede- onderteekenlng van het adres door het hoofd en een gedeelte van het lagere personeel der Openbare School, dus van mannen die be voegd waren een oordeel te vellen over de opvoedkundige waarde van het geregeld her bergbezoek. Spr, meent evenwel met het oog op de uitkomst te moeten ontkennen dat eenige opvoedkundige waarde in zulk bezoek schuilt, maar dat juist een tegenovergestelde werking daaraan moet worden toegeschreven daar het verzwelgen van brandewijn en bier en het beorfenen van kaartspel e. d. den mensch niet opheffen maar demoraiiseeren. Het tweede punt is geheel in strijd met de feiten, want personen beneden 16 jaar mogen in geen herberg worden toegelaten, dus deze kunnen alleen profiteeren van de opvoedkun dige lessen welke oudere herbergbezoekers bij het veriaten van ztjo'n inrichting hun zul len geven. Het is al te dwaas om zelfs maar te veronderstellen dat de losbandigheid der jeugd zou toenemen door sluiting der her bergen. s Omtrent het 3e punt merkte spr. op dat ook dit in flagranten strijd is met de werke lijkheid. De overige neringdoenden staan zelfs ten achter bij de herbergiers, daar zij 's Zon dags allen gesloten zijn en in de week tot 8 uur mogen open zijn, terwijl de caféhouders op werkdagen tot 10 uur open blijven en bo vendien nog een halven Zondag hebben tot voortzetting van hun bedrijf. Ten slotte wijst spr. er op dat het eigen lijke wachtlokaal der R.T.M, gebruikt wordt

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 1