Zaterdag 22Juni 38,te Jaargang N\ 2400 voor de ZuldlftoDandscIie en ^eenw^elie Eilanden. lie Oerlof. Advertentiën. - 6 HU ba. - Oaeiadirij Antirevolutionair Orgaan, Derde Blad. IN HOC SIGNO VINCES - UNO- EN TUINBOUW. INGEZONDEN» BUITENLAND. Burger Hotel Restaura»! W. BOEKHOVEN Zonen, %Bie stisfefeeiii voor «Ie S&eda&eftie toestemti, 4kdverteiiti£ii me *eroere dMËaftftnla&irmtSe tranee tee te mentSem aan de tJltirewm C. B. van ouds het Westlaiadseh togfssseHt iBËOTiSCilMrït 12 - ROTTERDAM, 2e HUIS VANAF NPOOEVIADUCT Oudste adres voor net en zindelijk logies. Nieuwe Markt 14 - Rotterdam Telefoon 5148 Aanbevelend Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Gent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 5.50 per Jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMELSDUK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 12»/» Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDING®! 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAQMORQBN 10 UUR. Knolvoet. (SLOT.) WU laten hier nog eenige wenken ter be strijding van knolvset uit het aangehaalde artikel van Prof. Ritzema Bos volgen: Diep omwerken van een grond, waarop besmette kool heeft gestaan, is aan te be velen, daar op deze wijze de ziektekiemen zich niet gaan ontwikkelen; of wanneer er V J wèl kleine beweeglijke lichaampjes uit ont staan, kunnen deze niet in de koolwortels binnendringen, omdat zij daar te ver van verwijderd zijn. Kiemen van de slijmzwam, die op .eene diepte van 25 c.M. worden in den grond gebracht, doen geen kwaad meer. Toch is men daarmee de besmetting van den grond nog niet kwijt. Sommige kiemen der slijmzwam toch blijven onveranderd diep in den grond achter; en worden zy dan bij eene latere grondbewerking weer naar boven gebracht, dan ontwikkelen zich daaruit weer de kleine bewegelijke lichaampjes, die de alsdan weer verbouwd wordende koolplanten kunnen besmetten en ziek maken. Het was aan de praktische koolbouwers sedert lang bekend dat da kneivoet voeral op kalkarme gronden voorkomt: op zand grond en op zavelachtige gronden „heeft men er last van zoodra de tealt van koeler maar eenigszins te vaak wordt herhaald. Men moet daarom op zulke gronden liefst niet vaker dan éénmaal in de vijf jaren kool telen. Hoewel men goed doet, ook op de klei grond niet te vaak met kool terug te keeren, is het toch een bekend feit dat men op de sterk kalkhoudende kleigronden, met name aan den Langendijk, de koolteelt jaren achtereen, soms zelfs 2 keer in één jaar (eerst vroege bloemkool, dan late bewaar- kool) herhaalt, zonder dat men er knolvoet waarneemt; alleen ep de laagst gelegen terreinen treedt zij daar een enkel maal op, en dan ook nog maar in geringe mate. Dat men eindelijk toch ook aan den Langendijk zich heeft genoodzaakt gezien, meer dan vroeger tot wisselbouw zijne toevlucht ts te nemen, werd niet veroorzaakt door sterke vermeerdering van de knolvoeten maar door het in sterke mate optreden van „vallers" en „draaiharten". Aan den Langendijk is de grond zeer sterk kalkheudend, met uitzondering alleen van het meest Zuidelijke gedeelte, waar de bodem lichter, meer zavelig is, en waar dan ook de knolvoeten iets meer voorkomen. De grond wordt aan den Langendijk elk jaar gemest met den zeer veei kalkhoudenden bagger der tusschen de velden zich uitstrekkende kanalen. Ook dit werkt er stellig t®e mee, dat de knolvoeten daar, niettegenstaande de telkens herhaalde teelt van keel, op denzelf den bodem weinig voorkomt. De Heer C. Nobel, Rijkslandbouwleeraar voor die streek, vond in het ontbreken van knolvoet op de sterk kalk houdende landen aanleiding, proeven te nemen omtrent de werkzaamheid van eene kalkbemesting tegen deze kwaal. Hij bevond, dat in 't algemeen door eene bemesting met kalk van 4000 K.G. per Hectare de knolvoet vrij afdoende kan worden bestreden in het eerste jaar heeft zoodanige bemesting nag geen afdoende resultaten: die komen eerst later. Qp zaad- grond, waarop men kool wil telen, geeft men nog grooter giften kalk, tot 10 000 K.G. per Hektare toemeer of minder al naar den aard van den grond; en men zet die kalk bemesting gedurende meerdere jaren voort. Alvorens van den knolvaet af te stappen, wil ik nog wijzen op een feit, dat men spe ciaal aan den Langendijk heeft opgemerkt, maar dat ook misschien elders wordt waar genomen knolvoet vertoont zich daar, volgens in de praktijk opgedane ervaringen, niet op, „oude gronden", dat zijn zulke per- ceelen", waar reeds jarenlang kool wordt verbouwd, maar juist op „nieuwen grond" dat jaren lang weide was en pas voor het eerst voor de teelt van kool wordt in gebruik genomen. Dat die „oude gronden" meestal geheel vrij blijven van knolvoet, is het ge volg van hun hoog kalbgehalte. Dat echter juist de „nieuwe gronden" van knolvoet last hebben, is nog niet verklaard. Een boo^e zweer. Welk eene vreemde finantieele politiek gevolgd wordt ten aanzien van den Neder- landschen onderwijzer, is in de laatste maan den zoo duidelijk geworden, dat men zich begint af te vragen: welke goocheltoeren zullen nog meer kunnen bedacht worden om het nog erger te maken. De grondwettelijke gelijkstelling van open baar en bijzander onderwijs is klaar geko men op het papier. De tastbare blijken daar van zullen, als 3 Juli a.s. geen frissche wind laat waaien door ons land, nog wel wat uitblijven. Ons rechtsche volksdeel heeft het gezien in de afstemming van het wetje De Savornin Lohman. Van links is ailes te vree zen en weinig te hopen. Het wachten is nu weer ep de uitspraak in zake het al of niet toelaatbare van 't ver- leenen van gratificatiën aan bijzondere on derwijzers doer gemeentebesturen. Met die uitspraak zal het ook nog wel niet al3 ge smeerd loopen. Intusschen zijn alle onderwijzers, zoowel openbare als bijzondere, blijgemaaktmethei salarisverhüogingswetje. Maar minister Treub heeft gezegd„Ho eens watdat wordt me te erg 1 Salarisverhooging en dan nog duur- tetoeslagl Wij zullen die verhooging aftrek ken van den duurtetoesiag". De Tweede Kamer heeft daarop gezegd: „Pas op, els je dat doet 1" Dus dit zit ook nog te wachten op de be slissing. Intusschen wordt de toorn bij den ouder wijzer steeds grooter, hoewel die zich uit den aard der zaak op verschillende wijze uit. Het eene deel brengt het onrecht voor den troon des Almachiigenhet andere deel balt de roode vuist, of zoo deze nog niet rood is, zet een grimmig gezicht. En nu komen Heeren Gedeputeerde Staten nog een spaak in het wiel steken voor de openbare onderwijzers, waar zij aan de raad3- collsges het advies geven, de salarisverhoo ging van het wetje-Cort af te trekken van de door de gemeenteraden verbeterde aan vangssalarissen. Wie zal den Augiusstal komen zuiveren Wie zal zorgen dat er gelijkheid kome tusschen gelqkberechiigde Nederlandsche staatsburgers, en dat het be knibbelen op en knabbelen aan het karige inkomen van hen, voor wie de mond door gaans vol lof is, eens een einde nemen. Wanneer komt de onderwijzer eens af van de kinderachtige minima, de scrupulente be dragen, die hem vaak boven die minima worden vereerd; de kindertoeslagen; de duurtetseslagen en 2e kindertoeslagen, die daarbij hooreHée salarisverhoogingen-Cort de hooge pensioenpremies; de late pensioen gerechtigdheid en wat dies meer zij. Wanneer zal deze telkens weer verfraaide lappendeken eindelijk eens plaats masten voor een mooi stuk finantieele wetgeving? We hebben een minister gehad die in ver schillende booze zweren van ons staatkun dig organisme zonder schroom het mes zette. Wie zal het mes nu eens zetten in de booze zweer van de bezoldiging van den Neder- landschea onderwijzer opdat er afdoende be terschap intrede? Twintig duizend? Neen, geen 2000. Dat is alleen mogelijk op kosten van 's Rijkskas. Vacantie Buiten werkt op bescheidener schaal bij de uitzending van kinderen naar buiten. Doch spreekt niet uit de Regeeringsbemoeiïng met deze zaak op de meest overtuigende wijze de dringende noodzakelijkheid de slecht gevoede, lichame lijk zwakke bleekneuzen uit dejjgroete steden versterking van gezondheid te verschaffen door een verblijf op het platte land Vacantie Buiten werkt reeds lien jaar in deze richting voor leerlingen van Christelijke volksscholen. Dit jaar hebban zich rond 450 kinderen aan gemeld. On3 eerste alarm-signaal drong door tot de harten van enkele tientallen families, die zich bereid verklaarden hun hulzen gast vrij voor één of meer onzer kinderen open te stellen. Voor ruim 400 hebben we nog geen plaats. Thans achten wij ons geroepen, niet slechts een alarin-signaal te geven, maar de alarm-klok te luiden. Als met metalen stem willen wij onze bede om hulp uitroe pen over het gansche land„Kindervrienden, gegoede mede-Christen, helpt". Ze wachten in dichte rijen, de zwakke leerlingen onzer Christelijke volksscholen, of ook hun beurt mocht aanbreken, om geholpen te worden. Bedenkt, dat Vacatie Bulten alleen uit zendt, waar het noodig is. Zonder dokters verklaring, dat uitzending naar buiten om gezondheidsredenen noodzakelijk is, komt geen kind „voor de Commissie. Elk kind wordt daarna door onzen eigen dokter onder zocht, om vast te stellen, of het kind uit zending behoeft en of het geen verborgen ziekten af kwalen heeft, waardoor het gevaar zou opleveren voor de omgeving. Eerst als van beide zekerheid bestaat, komt het kind voer de uitzending in aanmerking. Zal men nu in deze benauwde tijden, waar de duurte zes zwaar drukt en vele ©uders hun kinderen zien verzwakken, zich doof houden voor onze bede Of dringt het luide kleppen van onze alarmklok door tot Uw hart? Zoo gij dan eenigszins kunt, opent dan uw huis gast vrij voor één of meer onzer kinderen gedu rende ten minste drie weken .Gij zult den zegen van dit schoone werk der barmhartig heid zekerlijk ondervinden. Of wilt gij wel, maar künt gij niet? Uw huis ongelegen? Uw omstandigheden ongunstig? Zieken in huis? Of andere verhindering? Zie, indien gij wilt, gij künt ons toch helpeu. Wij hebben f 5000 noodig en slechts enkele honderden guldens in kas. De reiskosten zijn enorm, de administratiekosten hoog, de onder- steuningsko3ten voor kleeding en schoeisel vele. Zonder geld kunnen we niet uitzenden. Voor elke f 10— die gij ons zendt, kunt gij rekenen, dat gij één kind in staat steit, buiten versterking van gezondheid °te ver krijgen. Moge het Bureau van Vexantie Bui ten, van Oldenbarneyeldtstraat, Amsterdam ervaren, dat onze stem niet verklinkt, als die van den roepende in de woestijn, maar weerklauk vindt ia veler hart. Het Bestuur van Vacatie Buiten", J. Th. R. Schreuder, Voorzitter. H. A. Scholtz, Vice-Voorzitter. G. Muys, le Secretaris. J. Klopper, 2e Secretaris. J. v. D. Sluis, le Penningmeester. K. v. d. Berg, 2e Penningmeester. Dr. W. J. Kolkert Jr., Algem. Adjunct. DE TOESTAND. Het gaat in Oostenrijk niet zoo als het er wel gewenscht werd Terwijl het leger van Keizer Karei tegen den erfvijand van Oos tenrijk worstelt om de overwinning en de Donau-zonen als om strijd hun bloed offeren voor het heii des vaderlands, heerscht er onder de vrouwen in het Rijk niet alleen groote angst over het lot der hunnen, die aan de fronten staan doch ook een nijpende zorg over hun eigen leven en gezondheid. De voorraad-kast van Oostenrijk wel licht is het in Hongarije nog niet zoo ver schijnt zoo goed aia leeg en de reserves, die tot den komenden oogst dienen moesten, blijken bijna opgeteerd. Feitelijk heeft Oos- stenrijk al sinds weken geen provisiekelder meer en voor aanvulling was het geheel afhankelijk van Duitschland. Duidelijk wordt dit uit de officieele mede- deelingen, welke de Weensche gemeenteraad over de oorzaken van de halveering van het broodrantsoen heeft gedaan. Daarin werd gezegd: „Duitschland heeft zich eenige we ken geleden bij staatsverdrag verplicht, de meelvoorziening van Oostenrijk, zoowel voor de burgerlijke als voor de miiitaire bevol king, op zich te nemen, onverschillig of dit zou geschieden uit aanveeren uit Roemenië of de Oekraïne, dan wel uit de eigen Duitsche reserves. (Het „Berl. Tageblatt", waaraan wij dit ontleeuen, plaatst achter „Duitsche reser ves" een vraagteeken) „Aanvankelijk", zoo luid het verder in de mededeelingen, „ging de levering zeer vlot. Sinds acht dagen is Duitschland evenwel met de zendingen achter en thans i3 2000 wagons meel, waarvan 1000 voor de burge- lijke bevolking, niet aangekomen. Tergelijker- tljd trad een stagnatie in de levering van graan in. Dringende telegrammen werden gezonden aan de Duitsche legerleiding en en aan de betrokken autoriteiten te Berlijn en er is een diplomatieke actie begonnen, zoowel bij den Duitschen gezant te Weenen als door den Oostenrijk-Hengaarschen ge zant te Berlijn." Tot zoover de officieele mededeeling. Uit alles blijkt, dat de binnenlandsche toe stand in Oostenrijk verre van rooskleurig is, en dat Weenen in dit opzicht per omgaande hulp verwacht. Op dit alles lettende verdient hei nog be wondering dat het Oostenrijksche leger ia Italië nog zooveel kracht ontplooit. Het is waar, men had op sprekender resultaten ge hoopt, sommige noemen het offensief een mislukking maar weggecijferd kan niet wor den dat het Piave-leger onvermoeid en dap per zijn pogingen voortzet om de eerste suc cessen uit te breiden. En daarin slagen zij ondanks het feit dat storm en regen de Itaiiaansche artillerie da nig helpen om de pontonbruggen ©ver den sterk gezwollen Piave te vernietigen. De Oostenrijkers vorderen, hoewei lang zaam, op de uiterste vleugel-sectoren, den Monte Montelio en tusschen de Sile en de Piave, twee terreinen van strategisch belang. Het Fransche communique van gisteren middag bracht de eenigzins verrassende mededeeling omtrent een Duitsche poging tegen Reims, dat gelijk men weet, zoo goed als geheel ingesloten is door de Duilscfcers. Volgens Parijs heeft Hindenburg, wiens ie- gerbericht niet van deze actie gewaagt, ge- brobeerd door een nachtelijken aanval op het 20 K M. lange front fort La Pompelle— Sillery—Ormes—Vrigny, ten Zuiden van Reims de stad te nemen. De Franschen lie ten zich blijkbaar niet verassen en ofschoon vechtende in een zeer moeilijke positie, heb ben zij de aanvallen van drie Duitsche divi sies op schitterende wijze afgeslagen. VERSPREIDE BERICHTEN. De belangstelling, welke in ons land, tengevolge van de ontdekking der bruinkool- beddingen in Limburg, voor deze brandstof in den laatsten tijd is opgekomen, bestaat in Duitschland, hetwelk uitgebreide bruinkoel- beddingen bezit, reeds sedert lang. Bijzon dere maatregelen zijn genomen, niet alleen om de ontginning van het produkt zelf technisch zooveel mogelijk te vervolmaken, maar ook de chemische eigenschappen en bestanddeelen der bruinkolen grondig te onderzoeken en veor de gemeenschap dienst baar te maken. Tot dit doei had de mijn- bouwschooi te Freiberg reeds een afzonder lijk professoraat voor bruinkool-mijnbeuw- kunde en een leerstoel voor bruinkoelschei- kiuide ingesteid, benevens een laboratorium opgericht. Thans is een afzonderlijk instituut gevormd voor de bruinkool-onderzoekingen. De Saksische Staat heeft bij de bruinkool ont ginning een buitengewoon belang, wijl de regeering reeds meer dan 80000 000 mark voor den aankoop van bruinkooifeeddingen heeft besteed en pas een wet heeft gemaakt, waarbij alle nog vrije bruinkoolgebieden in Saksen ter beschikking van de regeering gesteld worden. De bruinkool-ontginning belooft in Duitssh- land een belangrijke plaats in de volkseco nomie te gaan innemen. De te New-York verschijnende „For ward" van 25 April ontleent het volgende aan „Wall Street Journal" „Het moge hardvochtig klinken, maar als Nederland de manier, waarop de Entente van zijn schepen gebruik wenscht te maken, niet goedkeurt en derhalve besluit, aan den oor log deel te nemen, dan heeft de Entente "gegronde redenen, om Nederland het liefste aan de zijde van Duitschland te zien, en er zijn andere redenen, op grond waarvan Enge land tevreden zou zijn, als Nederland uit de braadpan in het vuur spreng. De intrede van Nederland in den oorlog zou Engeland in het bezit stellen van Java, dat niet alleen een groot productieland van koffie, maar tevens het rijkste aardoliegebied ter wereld is. De uitstekend geregeerde kolonie Sarawak, welker Radja een erfelijke Engelsche baron is, zou zich vanzelf uitbreiden en naast hun overige veroveringén zouden de Britten bij het grootste gedeelte van Afrika en hun bezittingen in het Verre Oosten ook nog het geheele eiland Borneo verkrijgen. Hieruit blijkt, dat de Nederlanders veel te verliezen hebben als zij zich in den oorlog storten. Nederland doet er even goed aan, zijn sche pen thans af te staan, als later, en kramp achtig aan zijn neutraliteit vast te heuden, hoe smartelijk deze oek moge zijn. Aan welken kant het zich ook schaart, het heeft toch verliezen te waehten". Men seint uit Berlijn: De duikbootooriog in de Middeliandsche Zee heeft het scheepvaartverkeer tusschen de EnteateDnden en Egypte tot op een minimum gereduceerd. In 1917 kwamen er in de Egyptische haven3 siechta 41 Itaiiaan sche schepen met een inhond van 69,000 tou aan, tegen 251 schepen met 502.000 ton in 1914, Niet minder heeft de Engeiache scheep vaart op Egypte geleden, wat wel blijkt uit de enorme vermindering van het passagiers- verkeer. In 1917 kwamen op En gei sche sche pen slechts 307 passagiers aan, tegen bijna 18.000 in 1914. - Tweehonderd gram per dag is het broodrantsoen in Nederland. Men kan zich dus makkelijk begrijpen wat het zeggen wil als eer broodrantsoen slechts negentig gram per da. draagt. Daartoe zal het te Weenen worden verlaagd. In de provincie is het daar al vroeger toegekomen. Te Weenen durfde men nog niet, uit vrees voer moeilijkheden met de arbeiders. Maar het moet nu. Onze voorraad uit den vorigen osgsf is op, heeft Paul, de minister voor volksvoeding, ver klaard. Bessarabië was een teleurstelling. De opbrengst van de requisites in Roemenië stelde te leur. Dan zijn er nag moeilijkheden met het verkeer. Als de bevolking er maar rekening mee houden wil, dat dit karige rantsoen maar voor korten tijd is, want de nieuwe oogst komt spoedig. Een afgevaardigde heeft deze mededeelin gen neg aangevuld met de opmerking, dat de afspraak tusschen Duitschland en Oosten rijk over het graan niet gehouden is. (Vol gens die afspraak zou Oostenrijk uit de Oekraine eerst zooveel graan krijgen, dat het reeds verminderde broodrantseen zou kunnen worden gehandhaafd.) Dit was al een tweede beperkte afspraak, in verband met de teleurstellingen omtrent den graan- uitvoer uit de Oekraine. Naar de correspondent van de N. R. Ct. te Frankfort uit Weenen verneemt, heeft burgemeester Weisskirchner verklaard, dat hij, in verband met bovengeschetste vermin dering van het broodrantsoen, niet langer voor de orde en de rust in de hoofdstad kan instaan. In Duitschland bestaat groote belang stelling voor een nieuwen grondstof, welke uitstekend kan worden aangewend voor de voeding van menschen en dieren. Het is de in ontzaglijke hoeveelheden voorkomende rietwortel, welker hoog suikergehalte, naar onderzoekingen der gebroeders Branco te Berlijn, in kostbare producten omgezet wordt. Behalve verschillende alcoholische extracten staan vooral twee stoffen op den voorgrond. De eene dient ter bereiding van een geheel nieuwe volksdrank, welke naar het uiterlijk, de kleur en den smaak veel van koffie weg heeft, doch het karakter van cacao verkrijgt, wanneer men er melk en suiker bijvoegt. De andere is van niet minder belang, als waardevol voedingsmiddel voor grootere en kleinere dieren en mettertijd goede diensten kan bewijzen voor de iegerpaarden. De van militaire zijde genomen proeven hebben althans uitnemende resultaten opgeleverd. In eenige streken van Duitschland, waar de rietwortel veelvuldig voorkomt, zijn reeds maatschappijen opgericht om de nieuwe stof te expleiteeren. TELEF. 6341 INTERC. VAK 32 TOT 7 UUB gelegenheid tot het gebruiken van een uit stekend bereid MIDDAGMAAL. Prompte Bediening. Burgerprijzen. 13102 Aanbevelend, PIET SIMONS. -

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 9