ding! 1 iel HEL In 1 EN. dsdQk iP Zaterdag 22 Juni 1918 388ts Jaargang N*. 2400 foor de Znidliollandscbe en ^eeuwsehe eilanden. Tweede Blad II Antirevolutionair Orgamt IN HOC SIGNO VINCES Drie Bladen. Ins tra, OFFICIEEL GEDEELTE. lHOEZQriDEN. L W. F. IDENBURG. BINNENLAND. PLAATSELIJK iSEUWS lorp Ifeetie [oor het |en enz. 1385 7 indeerd i steeds ind, die jjpkoopt. (in). J lui met Dit nummer bestaat tui m.) - .c— >EL nr. •IGE. SrEGO- 13898 3EIEN landen [dam. Ines LRNIS. lerjjen n Jen I tiditiën smM ran Sui* 'msa a s voor s, Buf- pluch, stafels, K aferdag in 12774 Deze Courant verschynt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent b(j vooruitbetaling. BUITENLAND by vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS1 W. BOEKHOVEN Zonen, SOMMELSDjJK. i Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 12l/i Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENST AANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden Ingewacht tot DiNSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. «taifcfeesÈ voor «le RedaeiMe ise*tesf#«t, Adverteiutën ea verdere AdisiiBtstratle frase® te seenden mmm fl® D Steevers Bekendmaking. Drankwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Sommelsdijk brengen ter openbare kennis dat heden bij hen is ingekomen een verzoek schrift van Aren Knops van beroep commis sionair, wonende alhier om vergunning voor den verkoop van sterken drank ia het klein in de navolgende localiteit: de zuidelijke kamer van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Sommelsdijk, Sectie C. No. 781, plaatselijk gemerkt C. 88 en gelegen aan den Langeweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Sommelsdijk, den 19 Juni 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. Herziening der lijst van Inkwartiering. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat op heden is aangeplakt en gedurende veertien dagen, van den 17 Juni tot en met den 30 Juni a.s. ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage is gelegd de herziene lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het ver leenen van inkwartiering en onderhoud aan krijgsvolk in aanmerking komen, met aandui ding van de mate waarin ieder hunner, naar gelang van de beschikbare ruimte zqner we ning, en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, geacht wordt daarin te kunnen voorzien. Inlichtingen omtrent het indienen van be zwaren tegen de lijst zijn ter gemeentesecre tarie te bekomes. Sommelsdijk den 15 Juni 1918. Burgemeester en wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. STEMMING ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Burgemeester en Wethouders van Som melsdijk brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag, 3 Juli 1918, van des morgens acht tot des namiddags vijf uur, zal geschie den de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. STEMPLICHT. Herinnerd wordt aan de verplichting, op gelegd b«j art. 71, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmel den bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdlstrict. Art. 149 der Kieswet luidt: De kiezer, die niet voldoet aan de ver plichting opgelegd bij art. 71 tweede lid, wordt tenzij den rechter van eene geldige reden van verhindering bljjkt, gestraft met berisping of met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtre ding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onher roepelijk is geworden, of de deswege opge legde geldboete vrijwillig is betaald, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden op gelegd. De uitspraak is aan hooger beroep noch cassatie onderworpen. Indien de straf van berisping wordt opge legd aan een afwezig gebleven beklaagde, wordt een schriftelijke vermaning van den Kantonrechter om aan de verplichting opge legd bij artikel 71 tweede lid, In het ver volg te voldoen, aan den veroordeelde van wege het openbaar ministerie beteekend op de wijze, voorgeschreven bij art. 144 van Wetboek van Strafvordering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidende HQ die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan een krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. Sommelsdijk, 19 Juni 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. OFFICIÉÉL. Verkrjjgbaarstelllng regeeringsgoederen. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat in den loop van de vol gende week verkrijgbaar zal zijn Op bon no. 91 Bruine boonen tot een gewicht van 0,4 K.G. Op bon no. 92: Rijst tot een gewicht van 0,25 K.G. Sommelsdijk, 21 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. De Schoolstrijd. Waarom de Vrije School voor heel de natie? 1. 't onderwijs op de Openbare School is onchristelijk omdat de wet van 1806 door de vereenlging der gezindheden ('t was nog voor 1840) een beginsel ingevoerd heeft tengevolge waarvan de Bijbel of niet of enkel behoudens goedvinden der R. K. geestelijken mag gelezen worden. 2. 7 Onderwijs op de Openbare School is onchristelijk omdat men door de afschei ding van 't geen onafscheidelijk is niet slechts de leer des Bijbels ais terzijde ge steld maar ook de geschiedenis des Bijbels van ziel en leven en waarheid heeft be roofd. 3 7 onderwijs op de Openbare School is anti christelijk (d.i. tegenhet christelijke) omdat terwijl het leerstellig onderwijs in schijn uitgesloten wordt men isderdaad een ander leerstellig onderwijs geeft. 4. 7 onderwijs op de Openbare School is anti christelijk omdat men er met voorbij- zage der klove die de zonde gesteld heeft een algemeenen vader der menschen ver kondigt. 5. 7 onderwijs op de Openbare School is anti christelijk omdat men aldus aan 't jeugdig gemoed een God predikt die (dit is mijn overtuiging en velen zijn er met mij van overtuigd) een droombeeld is van menschelijke wijsheid, een afgod, die met verloochening van den levenden God de openbaring, opgericht wordt. Toen was 't dus alzoo (onchristelijk en anti christelijk) toen er nog een-gebed op school gedaan werd en de school nog niet geheel een gesloten boek was. Tegenwoordig doet men in die scholen alsof er geen God is die gediend en gepre zen wil en moet worden, integendeel men druppelt onzen kinderen de ontwikkelings of evolutie theoriën in, in de lagere, meer nog in de middelbare, maar vooral in dekoogere scholen. En daardoor komen onze kinderen noodwendig positief tegenover onzen Ver- bonds God te staan. Dan hebben onze kinderen niet alleen om- gang met kinderen der wereld, krijgen al spoedig dezelfde lectuur doch nemen ook langzamerhand de levens en wereldbeschou wing van hen over en naar menschelijke berekening volgt dan noodwendig een saam leven met de wereld, een ontrouw worden aan God en Zijn Woord. Daarom zoolang er nog een gedoopte in den name aes Drieëenigen Gods op onze dor pen wordt gevonden die niet naar een School met den Bijbel wordt gezonden, zoolang nog een onzer gedoopten gaat naar een normaal of kweekschool, naar een middelbare of hoogere school waar onze Bijbel niet is 7 eerste lees boek, (omdat het geestelijke meer is dan 't stoffelijke, omdat de ziel meer is dan 't lic haam omdat de eeuwigheid verre gaat boven dezen tijd) zoolang moeten wg strijden voor rechtsgelijkheid onzer vrije scholen niet alleen in naam maar bovenal en in de allereerste plaats in der daad. En daarom niemand ruste, alleen mobiel, Nog is van beëindigen der schoolstrijd geen sprake. Ons leven, onze positie, onze arbeid, de eere onzes Gods bovenal zijn by de stembus van Juli ten nauwste verbonden. Niemand ontbreke daar om op 7 appél Alten voor het front. Geen tirailieurswerk. Niemand zoeke zichzelf op zijn belang. Alleen 7 beginsel heeft in dezen recht van spreken. De koude geest der tnammon- dienst noch de hooge geest der eigengerech tigden moet over ons heerschen. Daarom schouder aan schouder en als één man uw stem uitgebracht op lijst 20 no. 1. Op onzen Staatsman, op onzen Christus belijder C. KOOIMAN. Den Bommel, 18-6-T8. LAÜD- EN TUINBOUW. BOND VAN FLAKKEESCHE LANDBOUW VEREENIGINGEN. OFFICIEEL. SOMMELSDIJK Op Donderdag 27 Juni nam. 3 uur hoopt de Centr. Vereenig. van Flakkeesche Landbouw Vereenigingen (Flak- keeschen Boerenbond) in Hotel Spee alhier hare algemeene vergadering t« houden. AGENDA: 1. Opening. 2 Vaststelling notulen der vorige verga dering. 3. Mededeeling vau ingekomen stukken. 4. Rekening over 1917/1918. 5. Begrooting voor 1918/1919. 6. Verslag over 1917/1918. 7. Vaststelling plaats volgende jaarverga dering. 8. Wat verder ter tafel komt. 9. Lezing te houden door den Hoog Edel- gestrengen Heer A. Colijn Voorzitter van de Vereeniging van Nederlandsche Akker bouwers (V. N. A.) en lid van de Tweede Ka mer der Staten Generaal te Nieuwer Amstel. Onderwerp: „Regeering en Landbouw". Huisslachting. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Na 20 dezer zullea vsorloopig geen andere vergunningen voor huisslachtiag worden ge geven dan aan landbouwers ten behoeve van maaiers en oogsters. Daarvoor is echter noodig een door den burgemeester gelegali seerde verklaring, dat de slachting met dit doen zal geschieden. De positie van Nederland. Onze Londensche correspondent seist: De Daily Express schrijft in een hoofd artikel: De positie van de Nederlandsche re geering is moeielijk en kiesch. Iedereen hier te landé erkent dat wij niet gedoogen kun nen, dat Nederland zoodanig gekoejenecrd wordt, dat het lijdelijk in de Duitscheeischen berust. Twee-en-zeventig treinen daags 1) gaan van Duitschland over Nederlandsch gebied naar België en van België naar Duitschland. Het is de zaak van de Neder landsche regeering om er zich van te ver gewissen, wat die treinen vervoeren 2), ea de geallieerden hebben het recht om zeker heid te verlangen, dat zq in den oerlog geen militaire rol zullen spelen. Neutraliteit is neutraal zijn. Holland geniet zekere voorrech ten van den kant van de gealleerden. 3) Die zonden onraiddelijk ingetrokken worden, als er eenige reden bestond, om aan te nemen, dat zijn onzijdigheid jegens Duitschland wel willend was. Engeland eischt behoorlijk het recht op, jora alle sehepen, onverschillig welke vlag zij voeren, te doorzoeken. Hol land neemt aanstoot aan die doorzoeking en is van plan, oorlogsschepen te zenden, teneinde zijn koopvaardyschepen van Neder land naar Nederlaxidsch-Indië te begeleiden Het ie gebiedend noodzakelijk om Duitsc'n- land's uitvoerhandel te vernietigen en hetl3 de plicht van de Engelsche vloot om zeker heid te hebben, en zekerheid is onmogelijk zonder onderzoek, era uit te maken, dat de Ne derlandsche vlag niet gebruikt wordt voor het vervoer van Duitsche goederen. Wij moeten den ooilog winnen en kunnen niet gedoogen, dat daar beletselen aan in den weg gelegd worden. 1) Tien, gelijk men weet. Red. 2) Dit geschiedt, geiyk men weet. Red. 3) Red. N R.Ct. SOMMELSDIJK. De fairbanken no. 1 en 2 op de Kaal zyn goedgekeurd. Tegen B. v. d. D. Is proces-verbaal op gemaakt wegens stroopery. De opbrengst van de collecte voor het fonds gewapenden dienst heeft f 19 07 opge bracht. M1DÖELHARNIS. De zoon van D, Blok had 't ongeluk in de Kaai te vallen, daar spoedig hulp aanwezig was, had men hem weldra op den wal. De heer H. van der Meer is benoemd tot secretaris van de cultuurcommissie. De collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft opgebracht de som van ruim f 36. Vanaf Maandag 24 Juni des nam. één uur, tot Zaterdag 30 Juni, zal verstrekt wor den op bon 10, 250 gram boonen, bon 11 50 gram Havermout bon 12, 40 gram vet en op bon 13 100 gram Kaas 20 verkryg- baar bij Wed. H. Born en H. v. Groningen, op bon 14 50 gram kaas 40 verkrijgbaar by I. Jordaan en L. Jordaan. Op bon 15,25 gram Eenheidsworst verkrijgbaar bij L. de Vogel Kort verslag van den Antir. Partijdag op 20 Juni in 't Zondagsschoolge bouw te Middelnarnis. Gezongen en na voorlezing van Ps. 121 ging de Voorzitter voor in 't gebed en gaf na een korte inleiding 't woerd aan Mr. Rutgers, die zijn rede verdeelde in drieën n.l. De Antir. politiek is nationaal, is sociaal is gewijd, Na- tiOBaai, waar zij niet allen smeekt dat Ne derland biyve buiten den strijd; nationaal, waar z(| de weermacht op peil wenscht te houden; nationaal, waar zij de beteeken is en waarde der Vredesconferenties niet wil min achten; nationaal om den strijd tegen on- rechtmatigen dwang by duurte en distributie tegen te werkennationaal inzake de Koloniën. De Antir. politiek is sociaal en hier wijdde de spreker uit over Talma's werk en de staats- peasioneeriag, maar ook over de sociale actie ia de toekomst: landbouwverzekeriag, huis industrie, collectieve arbeidscontract. De Antir. politiek is gawyde politiek. Niet, alsof er niet veel punten in de neutrale zóne lagen, maar zy erkent de overheid als dienaresse Gods; heeft eigen beschouwing over'tstraf recht in zake straf als vergeldingzondags viering; koloniale zending; schoolstrijd. De spreker eindigde met een vurig woord van opwekking tot den strqd n.l. Lyst 20 No. 1 Idenburg. Na de pauze trad prof. Diepenhorst op, die ook zijn rede in drieën verdeelde n.l. 't jaar 1913 met zyne liberale beloften en de gevolg de tekortkomingen; 2 de stoffelqke nooden des tqdï; 3 't geestelijke altijd voorop. In '13 was zeer op de Antir. politiek afgegeven, denke om Pleijte tegenover Idenburg; was de Herv. Kerk als boeman gebruikt; was Rome uitgespeeld tegen Dordt; maar wat 1913—18 opleverde was niet gelukkig. De spreker ging deze jaren eens na, maar wees ook op de toekomst, waarin een radicaal-so cialistisch bewind zou kunnen optreden. De Aanlir. party is inzake de stoffelyke belan gen nooit ia gebreke gebleven. Denk slechts om 1889, om 't Kuyperkabinet, om Talma. Maar bij de sociale wetgeving vergat ze nooit de vrijheid van 't individu en van het georganiseerde leven. Vrflheid is haar leus, maar een verstandige wqsheid; een getem perde. Niet door een ambtenarij gebonden, die 't leven niet kent, maar gebonden door de eischen van 't saamleven. En bovenal in de sociale kwestie bedenke men, dat't geluk en ongeluk van 't Individu afhangt van de hartsgesteldheid. De sociale kwestie en 't so ciale geluk gaat niet buiten de ziel om. Haar kern is de gemeenschap in Christus; als een mensch die heeft, heeft liq pas geluk, zelfs al zijn de uitwendige omstandigheden on gunstig. En daarom ook dat onderdeel der Sociale Kwestie zoo noodig behandeld: n.l. 't Onderwys vraagstuk. Op dit vruchtbare onderwerp ging de spre ker ernstig en diep in, en was 't een genot hem te hooren, zooal3 trouwens deze gansche rede, ja den ganschen Partijdagavond stand in 't beeld van 't schoone woord, den ge- beeldhonden zin, de gouden gedachte. Met een schoene peroratie was Mr. Rutgers geëindigd, met niet minder schoone woorden vol van gloed en zielsverheffing eindigde de profossor. Waarna Ds. Pop van Middelharnis eindigde met dankzegging, 'f Was een korte Partijdag, maar van geestelijk genieten; van opbouwende kracht, van verkwikking van 't Antirev. d.i. bij Gods Woord levende hart. Want dat voelden wy allen: Antirev. is hq die Gods Woord vast houdt op alie terrein. OOLTGENSPLAAT. Den heer P. van den Heuvel is gekozen als bestuurslid der A. R. kiesvereeniging, in de vacature Ds. Dekker. In de week van 24 tot 29 Juni zijn ver- krygbaar op bon no. 50 1 reep chocolade; op bon no. 51 2 ons erwtenop bon no. 52 1 ons gort; op bon no. 53 1 ens B B vet; op bon no. 54 2 lood Sago en op bon no. 55 1 'li ons kaas. Bon no. 28 en 29 blijven geldig voor visch. De collecte voor den Gawapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht f 19,62. Door den Gemeenteveldwachter L. Jor daan is tegen een viertal jongens proces verbaal opgemaakt wegens strooping in een tuin gelegen in het Boomgaardpad. NIEUWE TONGE. Aan den heer K. van Es alhier, le Ambtenaar ter Gemeente-Secretarie is op zijn verzoek met ingang van 15 Juli a.s. eervol ontslag verleend als zoodanig, door bevordering als Commies ter Secretarie te Goes. J W. alhier had deze week het ongeluk terwijl hij aan het spelen was, zijn arm te breken. Geneeskundige hu lp was noodzakelijk. De verkiezing van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal plaats hebben a.s. Woensdag 3 Juli in het weeshuis alhier. De léden van het Stembureau zullen zitting hou den van 8—5 uur. Trouwe opkomst zeer gewensc'nt. De torenspits, welke eenige weken ge leden door den bliksem is vernield, is thans weder precies als vroeger, hersteld geworden. DIRKSLAND. De herijk der maten en ge wichten zal plaats hebben in de openbare school op Donderdag 11 Juli des v.m. van 9—13 en nam. van 1—3 en Vrijdag 12 Juli des v.m. vqn 8—12 uur. De in ons vorigfnummer aangekondigde spreekbeurt van Mr. Rutgers, op 28 Juni te houden zal niet doorgaan. Dhr. A. Baart slaagde deze week voor het Diploma A Stenografie Riëuts Balt. HERRINGEN. De heer L. Huizer, sedert verleden jaar weger aan de fairbank alhier, heeft als zoodanig bedankt. Aan J. Nieawland Mr. Smid alhier is op een daartoe door hem ingediend verzoek uitstel van den Militairen Dienst verleend tot de maand October. Door de schaarschte van en daardoor duurte der scheerzeep is noodgedwongen het scheeren alhier van 5 op 7 cent verhoogd. Van den landbouwer C. D. Gebuijs on der deze gemeente zijn bij de laatstgehouden Rijks:premie-keuring 4 van de 5 paarden met een prijs bekroond. De weegbrug die deze week de jaar- lijksche inspectie alhier onderging, is wederom voor het gebruik goedgekeurd. Gisteren had alhier een openbare Raads vergadering plaats waar o.m. de vastselling van den H. Omslag daarna ia besloten ver gadering werd behandeld. GOEDEREEDE. Op bon 1 is deze week 1 Kilo boonen of erwten te verkrijgen en op bon 2, 1 ons éénheidsworst. Bij den slager P. Struik was deze week Donderdag regeeringsvi3ch te verkrijgen. 't Kan verkeeren visch bij den slager. OUDDORP.* Onze visschers besosnden de vorige week door de garnalenvangst f 500 rot f 8C0 per vaartuig. Hei paard van den heer D. L. uit Goe dereede had geen zin om in den Oostdqk op zijn meester te wachten en ging er alleen van door; holde voort en werd eerst voor bij de Eendracht gegrepen. Ongelukken kwa men niet voor. De yk en herijk van maten en gewichten heeft a. s. Dinsdag en Woensdag plaats in het oude schoolgebouw. Deze week is aan de ingezetenen op regeeringsbons per hoofd een half ons ha vermout verstrekt. ZUIDLAND. De Heer M. P. Hage alhier verwierf j. 1, Woensdag op de Prov. keuring l f! IhI I]

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 3