Zaterdag 15 Juni 1918. 38ste Jaargang N*. 2398. i> voor de Zuidltollandsclie en Zeenwsehe Eilanden. Eerste Blad. „HIT 800DKN HEET'. KAlEROVERZfOHT. Antirevolutionair IN HOC SÏGNO VINCES IDENBUR6. 8P SEi UITHUIL W. BOEKHOVEN Zonen, Motel Restaur^ii ronds 6 uur, zomertijd, :ement van Akershoek, irjjving voor 10 jaar, 19 van 1,91,20 H.A. ol wland te Ouddorp In aan den Langeweg Wed. C. van Hulzen, lieer D. H. de Boer te OEN BERG. 1918 te Dirksland in n den Doel, veiling, en 1918 te Dirksland, in ie Bruin, afslag, beide (Zomertijd) van van steen met zwaar cht geweest tot atoom- tast staande arbeiders- aan de Tuinstraat, kad. 1158, beide gedeelte- iheel, ten verzoeke van r P. van de Gevel, te VAN DER SLUYS. idag 18 Juni 1918 des otel Meijer teMiddel- d met Lucerne klavers Middelharnis aan den J verzoeke van den heer roode klavers In de lijk, ten verzoeke van en roode klavers in lelharnis ten verzoeke is in diverse perceelen, IN. li 1918 te Dirksland van den Doel, vel- jinl 1918, in het Loge- in, afslag; telkens 's fjd), van uit twee woningen, een woningen2 groote gr9ote werven en vormend een groot voor vele doeleinden J, aan den Kerkring, 214, 216, 1228, 1229 root 23 Aren, ten ver- Ik de Graaff, te Dirks- VAN DER SLUYS. Juni 1918 bfl inzet en mi 1918 bij afslag, tel- (uur in het Hotel Meijer ■iwde landbouwschuur fcnenweg te Middeihar- pummer 1948 groot 17 em. 165 roeden Voorn benoorden den Rotten- polder het Oudeland 625; blootschoof 1918 |em. 271 roe den VoornS^ bezuiden den Rotten- polder het Oudeland 860, blootschoof 1918 fem._ 173 roeden Voorn- id, in den polder den in den Oudelandschen C nrs. 377 en 378 ver- 1925 aan C. v. d. Sluijs velen. 221 roeden Rijnl. len Oost. Havendljkin te Middelharnis A blootschoof 1923 aan gem. 295 roeden Rjjnl. dsn Sommeldijkschen folder de Westplaat te 73 en 74 blootschoof gem. 59 roeden Voorn am den Van Zantens- het Oudeland van Mid- Sommelsdijk G. nrs. 521, pt blootschoof 1922 aan |rceelen en combinatiën. Mej. de wed. Jan Kardux Sen. irijving naar de benefi- uen (10 gemeten 2771/, laat Bouwland in den Jemeente Nieuwe Tonge. i den jaarlijkschen huur- 5.92 hectare ef Voornsch in te leveren ten kan- Buuren te Middelharnis 918. den heer Pleter Gebuis hefwéér. [rs schouder heen mee gezegd vordt dan de conclusie srnand, die op zulk een maar niet zonder meer ;even in een conflict, zocht worden moet. dan, met enkele, spre ien die gevréégd worden fek reeds geeft en met ordt de verzekering ge in allerminst het stand er van leonsverhooging sn der Kley «goed rerduistert zjjn blik. slotregers door. :ijn geheele wezen ver- n trekt .hij krijtwit uit; ed hem met krachtige s. De handen die de fen; hij springt op vol '1 Wim het blad onder >r van opwinding, den tegen 't papier, schreewt ibt gezegd als ze gezogen hebben Judas j(j.en tuis en onder mijn oogen terug te komen Joost 't kantoor uit. de mat en met 'n bons deur, die openvliegt, an waggelt hij weg. rroept Net luid. in de hoogste opwinding (Wordt vcrvolgdj Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 121/, Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vigaettea wordea berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGFN 10 UUR. %8ie sfufi.li.eii voor de Heüseile isesteissd, Adverïeiisiëïs e® verdere AdeufssSsfr^tie franc® t®e te veilden as® de Ufifgevetg Om 't recht. Heel deze verkiezing op 3 Juli staat in 't teeken van 't Recht. Qnreeht is 't om de sociale wetten van Talma niet te willen uit voeren, waar ze toch in 't Saatsblad staan, waar sinds 1913 vijf jaar verstoken zijn, dat men ze langs zijn koude kleeren heeft laten afzakken. Onrecht is 't om de Bijz. Schoei nog langer finantieel de gelijkstelling te weigeren met de Op. School, waarvan jongst leden nog zoo'n droef staaltje is vertoond bij de verwerping van 't Wetsontwerp Lobman, dat niet andersvroeg dan om de tractemen- ten der Bijz. Onderwijzers uit de Gemeente kas aan te vullen tot ze zóó hoog waren als die der Openbare onderwijzers. Geen sprake van of 't Recht zal op den duur zegevierenmaar hoe lang zal die duur zijn. Wint Rechts 't, dan zal die „duur" kort zijn; maar als Links 't wint, zien we nog geen gelijkstelling in de eerste tien jaren. Links heeft nu eenmaal haar hart en liefde verpand aan de Openbare Sehool en alleen felle slagen op haar harden rug kunnen haar tot inkeer brengen, zeoals 't ook haar ach teruitgang in den Lande is geweest, die haar bewoog ons een kleine toeschriftelijkheid te bewijzenze moest haar tegenzin tegen 't Vrije onderwijs wil temperen door dat ze macht en invloed en zetels verloor, 't Libe ralisme moet eerst flink geslagen werden, dan wordt ze mededeelzaam. Daarom is 't nu ook te doen. Ze moet minderheid worden méér nog dan nu. Ze moet bij deze verkie zing leeren Recht te doen. En dat kan ze leeren van Rechts, die al een eeuw lang dien strijd om 't Reent der School gestreden heeft. Om de overwinning van Rechts, vóór 't Recht, voor volkomen Recht, tot op den iaat- sten cent: daarom strijden wij. 23 RijenI Het is voor ieder, die wat gevoel heeft van partij, van partijleven, van partijorgani satie, partijdiscipline een droeve tijd; een tijd van politieke misgeboorten, dat me daar 23 partijen en partijtjes zijn opgetreden, waarvan er azen op de onnoozelheld van kiezers. Steeds waren er Rechtschen en Link sehen; en de Rechtschen deelden zich in Anti's, Chr. Hist, en R. Kath.de Linkschen inOud-Liberalen, Unie-Liberaien, Vrijzin nig-Democraten en Socialisten. Zóó is 't ja ren geweest. We heugen niet anders, en nie mand is er ef hij noemt die splitsing van 2 tot 7 nog te kras- Er zijn maar twee par tijen in den grond der zaaken en die twee heid aanvaardt men, hetzij men de Rechter zijde spreekt van: „Rechts en Links"; of aan de Linkerzijde er van gewaagt, dat er is: „Democratie en Conservatisme" of nog in anderen vorm zooals de S. D. A. P. dat belijdt: „Kapitaal en Arbeid". Welke van deze drie tweeheden men ook aanvaarde, óf de antithese der Openbaring in de Staatkunde óf de antithese van behoud en vooruitgang, óf de antithese van Werkgever en Werkne mer ieder voelt, dat er in iedere partij, in iedere kiezer een instinct, een politiek in stinct werkt, dat hem drijft naar de Twee heid en nooit naar 't Veelvoud. Reeds de eenvoudige hersenpositie van duizende kie zers eischt, dat men 't die menschen zoo gemakkkelijk mogelijk maakt; dat ze nooit verward raken, dat ze zoo maar met een woord kunnen uitdrukken, waarbij ze behooren. „Ik ben Rechts", zegt A; en „ik ben links", zegt B. Is 't ooit eenvoudiger? Maar daar komen nu een 15—20-tal andere groepjés aan, die de verwarring gaan stich ten. „Ik ben van de Weermachtparlij". „Ik ben van den Plattelandersbond-Linka". Ik ben van den Plattalandersbond-Rechts". „Ik ben Staatkundig Gereformeerd". „Ik ben Algemeen Vrijzinnig". „Ik ben van de Neu trale Partij". Zóó zijn werkelijk de lijsten ge vuld. Is 't niet een tijd van politieke ver wildering als zulke doornen en distels op de akkers groeien;? Zij schrijft toch In Patrimonium wordt door een arbeider uit Zeeland aanbevolen te stemmen op den werkmanscandidaat in groep III. En de heer Wattel, vrijgestelde van den Grafischen Bond, beveelt in de Amsterdammer den antirevolutionairen werklieden aan te stem men op Smeenck, Schouten en Kruithof. Hier tegenover merken wij op, dat men met dergelijke vrijbuiterij, zoo ze ten einde wordt doorgedreven, alleen dit bereikt, dat niemand den kiesdeeler haalt, en de meer derheid van stemmen beslist, giad tegen de bedoeling in van den wetgever. Een voorbeeld: in onze provincie geldt de antirevolutionaire lijst. Een ieder maakt zwart naardat het goed is in zijn oogen. Er worden uitgebracht in totaal 70000 stemmen. Hiervan verkrijgen: Stem blokje 1 van Lijst 20. In de Antirev. Rotterdammer stond dezer dagen 't volgende stukje, dat óók op 't stem men op No. 1 der lijst betrekking heeft. Vrijbuiters. Onze antirevolutionaire collega De Zeeuw geeft nog eens een duidelijke uiteenzetting van de fatale gevolgen, die het niet-stemmen op no. 1 hebben kan. Idenburg .7000 Van der Voort van Zijp .8000 Van der Molen 10000 .5000 De Wilde 9000 Duymaer 3000 Schouten De kiesdeeler voor 't heele land is 14000. Groep III vaardigt dus 5 leden af, die geen van allen den kiesdeeler bereiken. Gekozen is derhalveniet Idenburg, niettegenstaande hij als de beste op no. 1 werd geplaatst, maar Schouten, Van der Molen, De Wilde, De Veer en Van der Voort van Zijp. Een uit slag, die door de partij in den lande, en door de antirev. werklieden zeiven aflicht zou betreurd, stellig slechts ten halve zou toegejuicht worden. Natuuilijk hebben wij hier een schier onmogelijk voorbeeld gesteld. Immers de vastigheid onzer partijorga nisatie waarborgt ons, dat 't onmogelijk is, dat slechts een tiende van onze antirev. kiezers zich aan 't advies om op no. 1 te stemmen houden zou. Maar de consekwentie van zoodanig vrijbuiters-systeem is alzoo Daarom hebben alle leden der Kiesver- eenigingen zich te houden aan het parool stemt no. 1. Wij merken hierbij op, wat reeds vroeger meermalen door ons geschied is, dat wij alleen spreken van de leden onzer Kiesver- eenigingen. Over dezen alleen hebben wij iets te zeggen. Zij zijn ons vaste corps, ,welker namen op onze monsterrollen ge schreven staan. Zij houden zich natuurlijk als goede partijmannen aan het advies. Maar zij doen meer. Zij gaan op bezoek bij hunne vrienden, die in den regel anti revolutionair stemmen, doch geen leden zijn van de antirevolutionaire partijen wekken dezen op zich ook aan het advies te storen. Ge hebt wel niets over hen te zeggen, maar een goeden raad mogen zij toch wel van u aannemen. Wat de Zeeuw geschreven heeft, is waar. Maar ze vergat er duidelijkshaive bij te schrij ven, dat, wie de 14.000 niet haalt, zoeals in haar cijfers, er ook nog komen kan, als hij minstens de helft van 14000 heeft. Daarom is No. 10 er; en No. 3 en No. 7 en No. 8 en No. 2, want die hebben er meer dan 7000, maar Idenburg is er niet. Daarommet de Zeeuw en de Rotterdammer en de Standaard en alle organen van Rechts en Links zeggen we: Stemt No. 1. En als Anti's: No. 1 van lijst 20 Er zijn geen herstemmingen. Wie bij zich zelf denkt„ik zal bij de her stemming wel gaan", maakt zich aan twee fouten schuldig. Er zijn geen herstemmingen en al waren ze er: er is stemdwang. Wil er toch opletten 1 Gij zijt verplicht vol gens de wet om naar 't Stemlokaal te gaan. op 3 Junidat is de stemdwang maar dan komt ge niet meer terug voor e«n her stemming, zooals dat vroeger 't geval was. De zaak is voor u als kiezeris voor 't heele Nationale volk op 3 Juli voor goed afgeloo- pen. Wie dus thuis blijft op 3 Juli, met de oude gedachte, dat hij op 10 Juli nog wei eens zal gaan stemmen, vergist zich deerlijk. Na 3 Juli is er géén stembus meer en dub bel zal 't hen rouwen, wie thuis gebleven is. Eerstens: de kantonrechter, die er aan te pas Oedunpto Boartnsfdgc? ASA, 63B 12451 S&eoS aafefj dHeoMsêeeg, Rotterdam. BIKERS f 1,— ea höeg», LOGIES MET ONTBIJT f 1.S5, f 1.60 ea f 1.75 Tel. No. 1632. Aaafeavelead, psristair r. 0. F. t. i. LEMoonoi, Met doe? Sedor «asbeveleii adroaj ■i iifciiiiiii iiiinnimTiriiTiii ui» minimum inwin komt, als je moedwillig thuis blijft en dan nog dat ge niet meer op lijst 20 en daarvan No. 1 stemmen kunt en dus daarmee den candidaat en de partij groote schade berok kent. Stemt dus niet in gedachten op een her stemmingsdag; want die komt niet. En blijft ook niet thuis, want dan krijg je met den kantonrechter te doen. Het was een knap stuk werk. De Roomsch-Katholieken hebben bij de voorbereiding dezer verkiezingen veler ver wachting misschien zelfs wel hun eigen verwachtingen I overtroffen. 't Begón voor hen niet te best. In geen enkele partij tenminste in geen enkele partij van Rechts was vóór eenlge maanden zulk een „rumor in casa". De „outsider" stond beduusd. En meende al, dat straks met een vreese- lijken slag die heele staatspartij, pardoes f uit elkaar vliegen zou. Het blééf niet tusschen de muren. Zelfs in de Roomsehe pers sloeg de vlam uit. Er werden meppen uitgedeeld. Vinnige beten maakten bloedige wonden. Onze pers hield er zich meest buiten, maar ia die van Links las men begrijpelijk leed vermaak, wijl 't een geruststellende gedachte was, dat de sterkste partij van Rechts bezig was zich ep z'n Russisch in onafhankelijke republieken te ontleden. Tenminste, dat hóópte men daar. Toch, de kenner wist beter. Niet, dat er by' de roomschen geen verschil van meening zou zijn. 'kMaak me sterk, dat ik zoowel nu als in 't verleden méér verschil aanwijzen kan tus schen roomsch en roomsch, dan tusschen antirevolutionair êh chr. historisch. Er zijn b.v. nog „liberale" roomschen. Wel verminderde hun aantal zéér en heeft de grondwaarheid der coalitie-idee, de laatste twintig jaar, heel wat liberale roomschen van voorheen op 't rechte pad gebracht, maar de nazaten dezer Thorbeckiaansche katholieken uit 't midden der vorige eeuw ze zijn er nog. 't Zijn in den regel ook op hun erf maar slap-religieuse elementen. Ze houden den band-met-de-kerk één. Doch daarmee is 't dan ook gezegd. Maar overigens kunnen zij 't op de socië teit, in de komedie, in allerlei neutrale ver- eenigingen enz. enz. opperbest met de „ge matigde" liberalen vinden, 5— véél beter eigenlijk dan met de „fjjnen" die er wat van zeggen als je in 't gesprek es éven j't woord „God" gebruikt; die 'sZondags nooit voor n pretje te vinden zijndie de kermis een zwijnepan noemen en die van een liberaal nooit iets politiek goeds wachten. 'k Zeg: die elementen zijn er nog. Maarze zijn aan 't verminderen. De laatste kwart eeuw is ook onder de roomsch-katholieken steeds meer de idee levendig geworden, dat al die vermenging maar uitloopt op verzwakking der roomsehe volkskracht. De cijfers wijzen 't ook uit. Wat er b.v. in de groote steden door „gemengde huwelijken" in een volgend ge slacht voor de roomsehe kerk verloren gaat, het is ongeloofelijk. De idee won veld, dat de „fijne" roomschen feitelijk de kern uitmaken van de kerk en dat het zaak is die kern zooveel mogelijk uit te breiden en te doen winnen aan kracht. „Isolement" werd steeds meer gezocht. Zelfs de inter-confessioneele vakvereeni- ging, al stond zij op religieusen grondslag, en al had zij reeds een historie, werd afge keurd. Met de r. k. „geitenfokvereeniglng" is heel vrat gespot en ik zal niet beweren, dat men er hervormde, gereformeerde, Chr.-geref, staatkundig-geref. enz. enz. néést moet op richten, maar er sprak zich een Idee in uit, waarmee niet te spotten viel. Toch, ondanks Allesde min-of-meer libe rale variëteit is van 't roomsehe erf nog niet verdreven. En laat ik maar eerlijk zijn. Sinds 1913 schept zij weer moed. Meu kan er over denken, zooals men wil, maar een feit is, dat Cort v. d. Linden, een liberaal van 't zuiverste water, rasecht als er tegenwoordig weinig meer zijn, we tenschappelijk en filosofisch liberaal en maar niet Iemand, die zich in het liberalistische confectie-magazijn 'n politiek pak heeft ge kocht, Cort v. d. Linden, zeg ik, heeft de laatste vijf jaar met mens. Nolens is bond het land geregeerd. En, dét voeg ik er direct bijdie vriend schappelijke verstandhouding heeft de room sehe staatspartij geen kwaad gedaan. Deze perzik smaakt naar meer ik zwijg nu nog maar van 't gezantschap bij den Paus, de roomschen zijn èn door de Evenr. Vertegenwoordiging èn door den stemplicht in de best mogelijke electorale positie geraakt, die zich denken laat. Nogeens: zoo iets lokt uit. En een partij, die straks minstens 30 leden telt, is voor elk kabinet, dat niet op een vastaaneengesloten, stevige meerderheid re kenen kan, dertig op de honderd I een factor van beteekenis. Méérer is hier 'n wisselwerking. In 't begin dezer eeuw was er onder de jonge roomschen vooral, geestdrift woor een man als dr. Kuyper en voor de „antithese", welke hij als heerschend beginsel aanwees. In die dagen kon 't gebeuren, dat min. Kuy per te Roidac het bskende r. k. opleidings instituut bezocht, voor de studenten een rede hield en door deze intellectueele, roomsehe voorhoede krachtig werd toegejuicht. Die tijd ging echter voorbij. Zoowel onder chr.-historischen als onder r. katholieken, kwam na 1905 een strooming op, die meende dat de antithese-politiek él te zeer op de spits gedreven was en zelfs onder de antirevolutionairen kwam in Min. Heemskerk iemand naar voren die blijkbaar van dezelfde meening was. Over de zaak spreek ik nu niet. Ik constateer alleen 't feit. Maar opmerkelijk vond ik 't dezer dagen, dat een r. k. dagblad, 't welk steeds zéér vrij en onafhankelijk, ja wat kantig tegen dr. Kuyper had gestaan 'k geloof, het „Huisgezin" 't royaal uitsprak: dat scheu ren van de antithese en 't zoeken van syn these, heeft onze actie géén goed gedaan en de geestdrift bedenkelijk doen verflauwen. Doch ik dwaal wel wat af. 'k Was bezig de positie te overzien der grootste Rechtsche staatspartij, vóór de stem bus. Er was hevig meeningsver3chil. Nog altqd zijn er sterke nuances onder de „Katholieken" en een roomsehe uit Limburg is in menig opzicht anders dan een dito uit Twenthe. En met name de r.-katholieken bóven den Moerdijk, die altijd het loodje hadden gelegd, en nu voor 't eerst eigenlijk naar hartelust in de politieke welde grazen konden, vielen vrij dartel. Dan kwam daar de sociale kwestie tus schen spelen. De tienduizenden arbeiders onder de room schen wilden, dat er nu met hen bij de can- didaatstelling zou gerekend worden en dat er behoorlijk roomsch arbeidersbioed in de Kamers zou worden gebracht. Bij dit alles deden zich dan nog gerucht makende geschillen voor over de wijze van candidaatstelliag, die men tot in 't uiterste toe „democratisch" hebben wilde hier en daar, ia dier voege dat al zou de meerder heid der partijgenos ten hier of daar zoo idioot zijn, om 'n totaal ongeschikten schreeuw lelijk nommer één op de lijst te zetten, de partij die keuze sanct ioneeren moest, al zou ze er zich onsterfelijk door blameeren 'k Kortom, 't ging er Spaansch naar toe. Harde woorden werden gehoord. En ook wij meenden, dat straks bij de candidaatstelling bier of daar wel een afzon derlijke lijst van seperatistische roomschen opduiken zou, om uiting te geven aan som- miger misnoegen. Niets van dit alles is gebeurd. De eenheid, werd schitterend gehandhaafd. En ook de katholieke vakvereeniglngen hadden blijkbaar de berisping, haar van hoog kerkelijke zijde toegediend, ter harte genomen. Dat is en blijft een knap stuk werk. Eén opmerking rijst echter nog. Eerst de uitkomst op 3 Juli zal straks leeren, in hoeverre ook de kiezersmassa zich aan die eenheid onderwerpt. Voor de roomschen toch staat 't anders dan bij óns. Wie met de Rechtsche, orth. prot. partijen 't niet meer vinden kan, clubt bij deChr.demo- craten, Chr. socialen enz. Hij blijjt op prot. chr. terrein. Den katholiek is zulks onmogelijk. Tenminste in de levenspraktijk. In België heeft de bekende Daens 't ge probeerd, maar hij bracht 't nooit verder dan tot een onbeteekende politieke secte, die alleen nog iets leek, omdat hij aan 't hoofd stond. Wil de roomsehe kiezer anders, dan zijn partij het wil, dat moet hij 't zoeken buiten het katholieke erf en nu zal straks een van de geheimen der stembus zijn, hoeveel room sehe kiezers dit zullen doen, met name ook door te stemmen op den socialist. 't Getal, vrees ik, zal niet meevallen. Vooral in de groote steden zijn er duizen den, die nog „roomsch" zijn in naam, maar in de praktijk „rood" geworden zijn. De stembus zal leeren hóéveel. UITKIJK. Thans rest ens nog een overzicht te geven van het verhandelde in de laatste zittingen van de Tweede Kamer. Feitelijk is dit niet precies juist, zooals we verleden week meldden komt de Kamer na de verkiezingen nog bij een, n.l. op 9 Juli. Maar dat is dan maar één of twee dagen en dan bestaat ze niet meer in deze samenstelling. Hoe de nieuwe samen stelling zal zij a is nog een open vraag. Dat ze kan leiden tot verrassingen is ook in obs blad meermalen betoogd. Tijdens de dagen, die wij op het oog hebben werd voortgegaan met de behandeling van de ambtenaarssalarissen. Veel nieuws, werd, na de gevoerde debatten van de vorige week niet meer meegedeeld. Het belangrijkste was een motie-Visser van Uzendoorn, uitsprekende dat de voor gestelde salarisverhooging geen invloed mag hebben op de duurtetoeslagen, welke veor het loopende jaar zijn toegestaan, en een motie-Bomans, ingediend met de bedoeling om de Kamer als haar meening te doen uit spreken, dat bij de bezoldiging van Rijks ambtenaren mede rekening moet worden gehouden met de grootte van de gezinnen. Min. Treub zeide, dat de Staatscommissie- Stork de ingebrachte bezwaren tegen de 8alarisregeling zelf nader zal bezien. Daarna zal de Regeering haar oordeel over de on- derdeelen uitspreken. Verder is nu reeds bepaald, dat voor faas aan geen enkel departement verande ring in de salarrisen zal worden gebracht, zonder medeweten van den Minister van Financiën. Ingesteld zal dan worden een permanente salariscemmissie, bij wie de Minister van Financiën advies inwint. Wat die vaste salariscommissie betreft, tegen het opnemen van de vertegenwoordi gers der organisaties heeft de Regeering geen principieel bezwaar. Evenwel kon de Minister dienaangaande geen vaste toezeg ging doen, omdat de commissie niet meer door deze Regeering zal worden samenge steld. Ten slotte zal de Minister blijven door gaan met het aftrekken der salarisverhoo ging van den duurte toeslag, ook met het oog op den zeer benarden toestand der finan ciën en op de vrees, dat de duurtetoeslag anders zou worden een nieuwe blijvende verhooging. Na deze verklaringen werden de ingediende amendementen dan ook ingetrokken. Ver volgens werd het ontwerp zonder hoofde lijke stemming aangenomen, echter niet nadat Min. Treub zich bereid verklaarde, Itoe te laten, dat het nieuwe salaris met den duur tetoeslag 140 in plaats van 125 pCt. van het tegenwoordige salaris wordt. Er zal dus minder worden afgetrokken van den duurte toeslag. In |deze zitting werd ook aangenomen het buitengewoon oorlogscrediet met 46 tegen 6 stemmen (de Socialisten) 52 ledenMen kan zien, dat de Kamer op sterven lag en hetsalaris i ce-£ JJ ^rkembhd M m

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 1