PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. INGEZONDEN STUKKEN. POSTERIJEN. BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL LAATSTE BERICHTEN. Vie brood Kaar? van het 53«te «bdvah loopt va?? Za^rdagr 8 tot en me Wfjdajr 14 Jan! as SOMMELSDIJK.* De brandstoffenvoorzie- nlng Middelharnis, Sommelsdijk en Nieuwe Tonge maakt bekend dat a.s. Dinsdag 11 Juni zijn er voor gezinnen zonder gas Brand stoffen te verkrijgen. Op Bons no 2, naar keuze 75 KG. ei vorm kolen k f 1.75, 75 K. G. antracietkolen k f 2 30, 80 K.G. stuk kolen k f 2.—, 2 H. L. cokes k f 1.35 per H.L. Bons no. 2 zijn slechts geldig gedurende de maand Juni. Tegen C. K. en Gez. v. d. H. is pro ces-verbaal opgemaakt, wegens den verkoop van zeep boven maximumprijs. Hedennacht van 12.15 tot 1 uur was aan den zuidelijken horizon een keurig mooi tafreel waar te nemen. De zoeklichten, vuur pijlen en uiteen spattende granaatkartetsen zette de hemel in gloed en vuur. Het was afgedacht van de oorzaak, een vuurwerk als zelden aanschouwd. Zeer waarschijnlijk een aanval op Zeebrugge van uit zee en uit de lucht tegelijk. Het ga3rantaoen voor deze gemeente is vastgesteld op 20 M3 per gezin met 2 M3 daarboven voor elk lid van dat gezin. In het huis gemerkt B. 182 i3 besmet telijke ziekte Diphteritis geconstateerd. Als een bijzonderheid zij vermeld dat Woensdagavond, aan den Dorpsweg alhier door dhr. A. P., een egel gevangen is. MIDDELHARNIS. Door den kolenbond „Ons Belang" is 200,000 kilo's Dennenhout aan- gekocnt. Woensdag sloegen in de Van Pallands- polder een span paarden met een wagen achter zich op hol, en renden den Havendijk, Waterweg, Oudendijk en Schaapherdersweg langs, door hun woest loopen, was niemand in de gelegenheid ze te grijpen, gelukkig bleven zij ten slotte bij de Pailandspolder door vermoeidheid staarn Ongelukken deden zich niet voor. Tot boekhouder van den kolenbond „Ons Belang" is herkozen de heer J. L. Vink. STAD AAN T HARINGVLIET. Dhr. L. Braber Bzn. heeft ontslag aangevraagd als lid van de Cultuurcommissie. Van de militielichting 1018 is d.d. 4 Juni j.l. ingelijfd J. Braber bij het korps Hu-,- zaren. Deze week zijn alhier de nog overge bleven Regeeringsaardappelen verzonden naar Ridderkerk. DEN BOMMEL. J. de B. had het ongeluk zijn porteinonaie met geld te verliezen, ge lukkig kwam deze in eerlijke handen terecht, zoodat hij spoedig zijn eigendom weder in zijn bezit had. Verleden week is alhier de eerste re- geeringsboter op de bons aan de ingezete nen verstrekt, en wel een half pond per per soon. Verbtterd bericht. In plaats van den heer W. Goemaat, die als zoodanig ontslag heeft gevraagd, is tot boekhouder van de Diaconie der N. H. Kerk, benoemd H. C. van Rossum alhier. OOLTGENSPLAAT. Zaterdag j.l. werd door een landbouwer onder deze gemeente aan gifte gedaan, dat er vermoedelijk een twee jarig rund uit de weide was ontvjeemd. Tnans is het hem mogen gelukken met de Rijks veldwachter in samenwerking met de ge meentepolitie te Den Bommel, den dader op te sporen die het reeds had ges,acht en ver kocht. De huid werd in beslag genomen, en de dader onmiddelijk in arrest gesteld. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat het kohier der Personeeie betas ting no. 2 over het belastingjaar 1917,invor- deroaar is verklaard en den ontvanger ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende be- lastingscnuldige is verplicht zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zaterdag a.s. zal in 't Hotel Hobbel ten 7 uur een vergadeiing plaats hebben, welke ten doel heelt, de oprichting van een Gym- nastiekvereeniging. Een vooiloopige com missie heeft zich reeds gevormd. Van 9—15 Juni zijn op de volgende bons verkrijgbaar: Bon 28 en 29 blijven geldig voor visch. Bon 40 1 pakje zeeppoeder, bon 41 harde zeep bij ontvangst. Bon 42 twee ons erwten. Bon 43 een ons bak- en braadvet. Bon 44 een half ons ha vermout, tevens z^n de nog aanwezige bons 25 ook nog geldig voor een half ons haver mout. Bon 45 twee lood aardappelmeel. De Boterbons zijn iedereen Zaterdagavond vervallen, de winkdiers worden herinnerd, dat de bons iederen Maandagmorgen inge leverd moeten worden. NIEUWE TONGE. Heden zal als vorige jaren deze week in het gemeentehuis alhier het gras van den polder worden verkocht. De collecte van den gewapenden dienst, zal alhier gehouden worden langs de huizen der ingezetenen en wel op 18 Juni a.s. Zij die nog in het bezit van een koztelooze visch- en hengelakte willen zijn, moeten hunne aanvragen voor 1 Juli a.s. bij den Burge meester hebben ingediend. Deze akten loo pen van 1 Juli 1918 tot en met 30 Juni 1919. Dezer dagen sprong het geitje van J. D. in de welput. Door toegeschoten hulp van P. B. en Jb. M. was het geitje spoedig op het drogezoodat dit wel als een zeldzaam heid kan gemeld worden. Dezer dagen viel bij het dochtertje van H. F. een kookende pan melk over het lijf, geneeskundige hulp moest dadelijk worden ingeroepen. OUDE TONGE.* Te Rotterdam i3 aange houden H. L. varensgezel, als verdacht den metselaar J. de L. in de Zandstraat te Rot terdam f 200 ontstolen te hebben. D1RKSLAND. De Burgemeester van Dlrks- land, Melissant en Herkingen brengt ter al- gemeene kennis, dat op de secretarie, van leder dier gemeenten de cultuurcomm. zitting zal houden op a.s. Donderdag en Vrijdag 13 en 14 Juni van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur, waar ieder die bouw- of tuinland in gebruik heeft, verpiicht is aan de commissie opgave te verstrekken yan de juiste grootte hunner bedrijven en van de daarop geteelde gewas sen. Op de Donderdag gehouden Paarden markt waren aangevoerd 112 groote paarden, 14 hitten en 8 veulens. Er werd levendigen handel gedreven ter wijl de prijzen hoog waren. Op de markt zijn voor de verloting 7 paarden aangekocht. Door het müsschengilde werd op één dag (29 Mei) ontvangen 1020 musscheneieren plus 130 musschenpooten. Het huis aan de Tramdreef van den Heer L. Bosschieter en Co. (voormalige In- terneeringskamp) is bij opbod Ingezet a f 5600, door G. Joppe te Melissant. OOEDEREEDE. De heeren H. v. Asperen en F. den Eerzamen, hebben bedankt als bestuursleden van de Chichorei drogerij „Goedereede". De militieplichlige J. Lokker is deze week te den Briel gekeurd en geschikt ver klaard voor alle diensten. Op bon No. 19 is deze week 2 ons bak- en braadvet verkrijgbaar. Door eenige landbouwers alhier is van de „Rotterdamsche Kunstmestfabriek" een partij Kunstmest aangekocht, gegarandeerd op 27i stikstof, 4 phosphorzuur en 10 kali. Het onderzoek van het Proefstation luidde 0.1 stikstof, 0 phosphorzuur en Va kali. Wat noemt men zoo'n handel? Van de te velde staande uien hoort men veel klagen over worm en kroef. Het Kohier No. 2 der Personeeie is invorderbaar verklaard en aan den heer ont vanger ter invordering ter hand gesteld. OUDDORP. Dinsdagmorgen ontstond er brand in het achtergedeelte van de woning van den heer van Eijk, Op het onver wachte gelui der torenklok en door het brandbelletje gewaarschuwd, snelden spoe dig eenige personen toe, die met behulp van de kleine spuit, den brand spoedig blusch- ten. Het had bij de aanhoudende droogte en het gebrek aan water erg kunnen worden, thans liep het vrij goed met betrekkelijk wei nig schade, af. BRIELLE. Alhier werd laatst leden Maan dagavond van 8—9 uur het Carillon van de groote kerk door den klokkenist de heer J. de Klerk bespeeld. TfNTE. De stand van verschillende gewas sen alhier, inzonderheid van de boonen, is van dien aard, dat dringend naar meer warmte en regen wordt uitgezien. Verslag van de vergadering der Anti Rev. Kiesv. „Nederland en Oranje", gehouden op Woensdag 5 Juni 1818. Tegenwoordig zijn 13 leden. Waarom niet meer, nu de verkiezingen"voor de deur staan? Is het nu t^d voor lauwheid? De Voorzitter laat Ps. 67 1 zingen en gaat voor in gebed. De Secretaris leest de notulen der voorlaatste vergadering. Die der laatste zijn nog niet voorhanden. Op- of aanmerkingen worden niet gemaakt. Aan de orde komt: 1. Eene circulaire van het moderamen van den Anti-Rev. Kieskring Dordrecht, waarin wordt aangedrongen, geiden over te maken voor de propaganda. Op voorstel van den Penningmeester wordt besloten f 15.— te zenden. 2. Medegedeeld wordt, dat is irigekomen eene oproeping voor de .propagandavergade- ring vanwege het Kieskringbestuur te houden op 6 Jan. te Oud-Beierland, waarin een drie tal bekwame redenaars het woord zullen voe ren. Op de vergadering wordt besloten, de leden, die kunnen gaan, op te wekken, deze vergadering te bezoeken. Intusschen wordt op voorstel van den heer W. v. d. Linde besloten, het Kieskringbestuur uit te noodigen, te Spijkenisse ook een der gelijke vergadering te houden, met het oog op de eilanden Voorne en Putten. 3. Een inteekenlijst op de rede van Dr. A. Kuyper Sr. „Wat nu wordt voor de leden gereed gelegd. 4. Mededeeling wordt gedaan van eene op roeping tot aansluiting bij den Nat. Bond voor Plaatselijke keuze ter bestrijding van het alcoholisme. Met het oog op den toestand der kas moest hiervan, hoewel het doel in stemming vindt, voorais nog worden afgezien. 5. De afgevaardigde naar de laatste Depu- tatenvergadering de heer W. v. d. Linde brengt verslag uit. 6. Alsnu komt aan de orde de bespreking van de vraag: „Wat moet in onze omgeving gedaan worden met het oog op de komende verkiezingen Er wordt besloten kort voor deze verkie zingen nogmaals te vergaderen. De leden worden verzocht, ieder in eigen kring zooveel mogelijk te ijveren voor trouwe opkomst op die vergadering, omdat alsdan zal duidelijk gemaakt worden wat onze kiezers op 3 Juli hebben te doen. Ontrouwe leden zullen daar na worden opgezocht in hunne woning. Na dankgebed bij monde van den heerW. v. d. Linde sluit de Voorzitter de vergadering. VIERPOLDERS. Dezer dagen zijn hier door de politie 4 personen uit Viaardingen geverbaliseerd, wegens 't stropen. Ze waren bezig met pennen zetten. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente STAD AAN 'T HARING VLIET op 28 Mei 1918 des middags 12 uur. Tegenwoordig allé leden. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde. Ingekomen stukken Rekening Weeshuis, dienst 1917. Rekening Weeshuis, dienst 1917, nagezien en in orde bevonden door de heeren L. Braber Bzn. en D. Huizer, wordt onveranderd goedgekeurd, onthoudende de heeren van Paasse en Koppenaal zich van medestemmen over dit besluit als zijnde leden van het be stuur van genoemde instelling. De Voorzitter zegt de Commissie van onderzoek dank voor onderzoek en rapport. De rekening van het algemeen Burgelijk Armbestuur, dienst 1917, eveneens door de zelfde heeren onderzocht en in orde bevon den, wordt onveranderd vastgesteld, ont houdende het Dagelijksch Bestuur zich van medestemmen over dit besluit. Helpster nuttige handwerken. Op een desbetreffend verzoek wordt over eenkomstig het voorstel van het dagelijksch bestuur besloten aan Mej.' Westerweel eervol ontslag te verleenen als helpster bij de nuttige handwerken aan de O. L. School alhier en zulks met Ingang van 1 Juni a.s. In de hierdoor ontstane vacature werdt uit een drietal sollicitanten benoemd Mej. P. M. van Nierop, alhier. Subsidie Weeshuis. Wordt besloten aan het Weeshuis over het dienstjaar 1918 een buitengewoon subsi die te verleenen groot f 200. Schoolgeldregeling. Met het oog op een niet onaanzienlijke wijziging in de Inkomsten veler ingezetenen en de buitengewone vermeerdering der uit gaven van het onderwijs wordt overeenkom stig het voorstel van het dagelijksch bestuur besloten endervermelde tarieven voor te heffen schoolgeld op de O. L. School alhier vast te stellen. 1 kind 2 kinderen ieder kind meer le klas f 10 f 18 f 6 2e klas f 5 f 8 f 2 Evenwei met dien verstande, dat zij die in de 2e klasse komen, voor niet meer dan 4 kinderen schoolgeld behoeven te betalen. Geldleer.ing distributie. Aangezien de distributierekening, dieast 1917, sluit met een nadeellg saldo groot f 2000, wordt besloten een geldleening aan te gaan tot dat bedrag. Geldleening straatherstel. Wordt besloten voor het herstei der z.g.n. Oude en Nieuwekaai en het aanschaf fen van bermpaaltjes een geldleening aan te gaan groot f 3000 tegen ten hoogste 5% en waarvan de regeling der aflossing wordt overgelaten aan het dagelijksch bestuur. Kasgeld. Wordt besloten tot het aangaan eener kasgeldleening. Af- en overschrijving. Aan het dagelijksch bestuur wordt de regeling van enkele af- en overschrijvingen overgelaten. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Voorbereidende klasse voor de R(jks Hoogere Burgerschool. Daar een volkomen aaneensluiting tusschen het onderwijs op de lagere scholen van ons eiland en de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelharnis tot dusver nog niet verkregen kon worden zoodat, met name meerdere leerlingen in de laagste klasse van laatst genoemde school nog niet in staat blijken te zijn het Middelbaar Onderwijs met vrucht te volgen, zal door eenige leeraren dier school een voorbereidende cursus gevormd worden. Het doel is, den leerlingen, aan wie eiken dag onderwijs wordt gegeven op dezelfde wijze als aan de gewone leerlingen der H. B. S. in een jaar tijds zoover te brengen, dat zij zonder verder examen in de eerste klasse der school kunnen worden toegelaten. Daarvoor is noodig dat zij de zesde klasse eener gewone lagere school met vrucht door- loopen hebben en tenminste een jaar onder wijs in het Fransch hebben gehad. Voorts zullen alle vakken der lagere school onder wezen worden. Behoudens nadere regeling zullen de lessen worden gegeven door de heerenW. F. de Jong (Fransch), J. C. Nij- land (teekenen), J. v. Thiel (Nederlandsch en gymnastiek), L. E. de Vries (rekenen) en P. C. Kappctein (aardrijkskunde, geschiedenis, plant- en dierkunde)de laatste zal tevens als hoofd van den cursus optreden. Reeds hebben een voldoend aantal ouders, verdeeld over meerdere plaatsen van het eiland, hun kinderen voor den cursus opge geven. Met 1 September a.s. denkt men aan te vangen in het gebouw der R. H. B. S. alhier. Bij de vaststelling der lesuren werdt rekening gehouden met uren van aankomst en vertrek der trams. Wie alsnog leerlingen nu willen opgeven of nadere inlichtingen wenscht omtrent schoolgeld als anderzins, kan daartoe ten allen tijde schriftelijk of morideling infor- meeren bij onderteekende. Zie voorts achter staande advertentie. P. G. KAPPETEIN, Burgemeester Mijslaan, Middelharnis. BRIELLE. Wegens uitsluitend postverkeer per tram worden alhier de buslichtingen gewijzigd als volgt: Lichting op 't kantoor: 5,30 en 9 v.m., 12,52, 4,05 en 7,45 n.m. Lichting van de bijbussen4,45 en 8,30 v.m., 12,30, 3,35 en 7,20 n.m. NIEUWE TONGE. GeborenDingeman z. v. Bastlaan Din- geman Visser en Aagje Tijl. NIEUW HELVOET. GeborenJannetje Anthonia d. v. C. J. A. Scheenloop en W. v. GeestJan z. v. J. v. d. Ban en T. Klok; Cornells z. v.J.de Geus en C. R. Boutkan; Pietertje d. v. Iz. Ver- maat en P. EmmerzaelJohannis Marinus, z;v. J. Overbeeke en E. M. Mulekhuize. Ondertrouwd: F. C. van Gijen en A. M. Harsveidt. Getrouwd: H. B. H. Verpoorten en Q. A. SteijlJ. Wandemaker en L. v. WezelW. v. d. Polder-en G. v. Strien; Iz. Boutkan en A. H. v. Soest. Overleden; Kommertje Hoogwerf, 66 jaar echtgenoot van Jacob Hennip, ROCKANJE. Geboréh: Adriana Hendtina Maria d. v. A. Vijfvinkel en J. J. 't Mannetje. Ondertrouwd: A. van den Berg enK.Wa- geveld. GehuwdF. den Dekker en J. Manintveld. K. C. Bakker en K. R. Manintveld. B. Ver hoeve en M. v. Rietselvaten. P. van den Berg en N. Wageveld. C. Kap en J. N. Dalmol len. J. Berkhout en L. Berkhout. J. Nieuw- Jand en J. v. Marion. A. G. v. Herk en P. Hoogvliet. J. Koolsen A. J. de Winter. OverledenB. Mol wedn. van Ij. Emmer zaal oud 80 jaren. C. Langendoen echtg. van M. Noordermeer, oud 60 jaren. Officieel Gedeelte GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 9 Juni. Ned. Hervormde Kerk. Sommelsdijk, v.m. 9.30 en s'av. 6 uur Ds. Westrlk. Miadeihamls, v.m. 9 30 en av. 6 uur Ds. Pop. Stsd mn 't Haringvliet? Den Bommel. Ooltgensplaat, Oude Tonge, Nieuwe Tèmge, v.m. 930 en'sav. 6 uur (O. T.) Ds. Kruijt. Herkmgen, Dirksland, v.m. 9.30 uur Ds. van As. Met Si «int, v Stellendam Qoeaereede, nam. 3 uur Ds. Hoogendtjk van Stel lendam. Ouddorp, ürielle, Oostvoorne, v.m. 10 uur Ds. Poldervaart. Oostvoorne (Evangelisatie), Roekanje, v.m. 9.30 Ds Witkop. Nieuw-Helvoet, v.m. 9,30 uurDs. Priester. Heilevoetsluis, v.m. 9.30 en 's av. 6 uurDs. Timmer. Zuldland, Slmonshaven, Nieuwenhoorn, geen dienst Oudenhoorn, v m. 9.30 Ds. Feenstra. Spijkenisse, Hekelingen, Geervliet, vm. 9.30 Ds. IJzerman. Heenvliet, v.m 9.30 uur Ds. Feenstra v. Oudenhoorn. Abnenbroek, vm. y.3U uur Ds. Koobol. Zwartewaal, v.m 10 uur Ds. Baar. vierpolders, n.m 2 30 uur Da Knotnerus van Brtelle. Vierpolders (Evangelisatie), v.m. 10 uur Leesdienst. Nieuwesluis, 's av. 6 uur de heer J. A. Schalekamp. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, v.m. 9.30 en'sav. 6 uur Ds. O. v. Velzen. Stad aan 't Haringvliet,? Den Bommel, Ooltgensplaat, Melissam, v.m. 10 en's nam.6.30uur Ds. J. Ade Bruin. Stellencam, 's av. 6.30 uur de heer Versteeg van Rotterdam. Ouda.<ti., v.m. en n.m. de heer Versteeg van Rotterdam. Brtelle, vm. 10 uur (Bed. H. A.) en n.m. 5 uur Ds. M. Gravendijk, Roekanje, v.m. 9.3u en 's av. 6 uur Ds Wiersma van Souerd (voor de adlitairen. Ttnte, Nieuw-Helvoet, n.m. 2 uur Ds. Verrtj. Hedevoetsluis, v.m. 930 uur Ds. Verrif. Zuldland, Spijkenisse, Abbenbroek, v.m. 9.30 uur leesdienst. Zwartewaal, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds, Mot. Gereformeerde Gemeente. Dirksland, v.m. 10 en s'av. 6 uur Ds. Verhage Dtjopiyesmde Kerk. Ouddorp, Ds. K. W. Rossing. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan d'e O. L. School alhier zijn met de nieuwe cur-- sus toegelaten 20 leerlingen. NIEUWE TONGE. Aan Mej. K. Pen on derwijzeres aan de Openb. Lag. School alhier is een ziekenverlof toegestaan van 2 maanden. OUDDORP. Ds. Boss, die van 1901 tot 1907 de Herv, gemeente alhier heeft gediend, hoept op een der komende Zondagen nog eens voor zijn oude gemeente op te treden. Zijn vele vrienden, die hij heeft achtergelaten, zullen zeker met genoegen, deze tijding lezen. De heer v. d. Griend, een der vroe gere onderwijzers onzer Chr. School, thans te Baarn werkzaam is benoemd aan een Chr. School in 's Gravenhage. NIEUW HELVOET. De adjunct-commies op 's Rijks Werf J. S. Bedet behaalde ver- lcdenweek het practijk-dïpioma Boekhouden van de Vereeniglng van Leeraren. HELLEVOITSLUIS. Tot onderwijzer aan de Chr. M. U. L. O. is benoemd dhr. P. Spuij- broek te Nieuw Helvoet. SPIJKENISSE. Mej. A. van Herp alhier slaagde deze week te Rotterdam voor onder wijzeres. VIERPOLDERS. Tot tijdelijk onderwijzeres is benoemd Mej. Van Prooijen van Spijke nisse. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Amsterdam, A. C. O. den' Hertog te Rotterdam, W. van Limburg te Tarnen a.d. Amstei, K. Olivier te Weesp. Beroepen: Te Moerkapelle, H.J.Schuppen, cand. te Veenendaal. Te Waddinxveen, H. J. van Schuppen, cand. te Veenendaal. Te Nijkeikerveen, B. C. Koolhaas te Zuid- land. Te Graft en te Norg A. Trouw, cand. te Roekanje. AangenomenNaar Wadenoyen, Th. J H. Israël te Nieuw-Weetdinge. Beddnkt: Voor Hagestein, F. de Gidts te Goedereede. Voor St. Anneland, S. C. van t Wijngaarden te Wijngaarden. Te Oost huizen c.a. en te Tilburg, J. J. T. Spaargaren te Oterleek. Voor Rottevalle, Dr. L. Th. Wieten te Zwaagwesteinde. GEREF. KERKEN. TweetalTe Dwingeloo, J. W. Esselink te Alterveer en J. Hoekstra te Vries. Te Den Ham (Ov.), G. Meijer te Marum. en J. Tonkens te Lutjegast. Beroepen: Te Schildwolde, H. Popma te Oudega (W.) Voor Wijckel en Balk, K, Prins, cand. te Wormer. Tè Oostkapeller J. R. Goris, cand. te Zevenbergen. AangenomenNaar Delfszijl, M. Meyering; te Wlldervank. Bedankt: Voor Vreeswijk, T. L, Kroes te Coevorden. Voor Uithulzerm«ed&n, H. P. M, O. de Walle te Zaamslag, GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Meliskerke, J. Fraanje te Goes en G. van Reenen te Gouda. OFFICIÉÉL. Verkrijgbaarstelllng t egeerlngsgoederen. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat in den loop van de vol gende week verkrijgbaar zal zijn Op bon no. 87 Bruine boonen tot een gewicht van 0,3 K.G. Op bon no. 88: Groene erwten tot een gewicht van 0,4 K.G. Op bon no. 89: Havermout tot een gewicht .van 0,15 K.G. Op bon no. 90: Bak- en braadvet tot een gewicht van 0,15 K.G. Sommelsdp, 7 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. VETRANTSOENEERING. De BURGEMEESTER van Sommelsdljk maakt bekend, dat met de rantsoeueering van boter en margarine zal worden aangevangen op 3 Juni a s. Boter en margarine zal alsdan uitsluitend kunnen worden bekomen tegen afgifte van bons der vetdistributiekaarten, welke dezer dagen aan belanghebbenden zijn uitgereikt. Deze kaarten zijn geldig tot en met 1 September a.s. Ten minste één maand voor het einde van de geldigheidsduur kunnen belanghebbenden in de soort der kaarten, die zij wenschen, wijziging brengen. Zonder opgaaf van wijzi ging worden voor de nieuwe dertien weken wederom dezelfde soorten kaarten afgegeven. Herinnerd wordt dat bij ministriëele be schikking van 19 April 1918 aan producenten Is verboden boter af te leveren. Dit verbod is van toepassing op alle producenten, onyerschiilig of zij al dan niet in filialen, depóts of op welke andere wijze oek boter plachten af te leveren. Het verbod geldt niet voor de aflevering van boter waartoe een producent opdracht is gegeven door de bo- tervereeniging ingevolge de boterdistributie- regeling. Sommelsdljk, 1 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. VERSPREIDE BERICHTEN. - De „Matin" schrijft „Duitschland heeft begrepen, dat de chemie dezen oorlog beheerst. Hoe staat het daar mee in Frankrijk? De desbetreffende-cijfers zijn niet gunstig voor ©ns. Frankrijk is van alle oorlogvoerende landen het eenige, waar men nog niet begonnen is met de organisatie en de registratie der scheikundigen. In Duitsch land zijn er 30000, in de Vereenigde Staten 16000, in Engeland 5000 en dan volgt Fran krijk met het beklagenswaardig aantal van 2500. En hoe is Frankrijk met dit karig aantal omgesprongen. De statistieken wijzen uit, dat, terwijl Duitschland al zijn chemici in fabrie ken en laboratoria werk heeft verschaft, er van de weinige Fransche scheikundigen nog 400 aan het front staan. Er zijn er reeds 200 gevallen en voor de munitie-industrie zijn er slechts 800 gemobiliseerd. Amerika heeft, voor het den oorlog verklaarde, gelast, dat al zijn chemici zouden worden ingeschreven. Alle oorlogvoerende staten hebben debetee- ken is der seheikunde beter naar waarde ge schat dan wij". De duikbootoorlog maakt de voorzie ning der Engeische industrie met grondstof fen steeds moeilijker. De woündustrie wordt tengevolge van het uitblijven van de Zuid- Afrikaansche en de Zuid-Amerlkaansche wol met stilstand bedreigd. Hieronder lijdt in het bijzonder de uitvoer naar Azië. De Engeische uitvoer van katoen, hoeden en naaigaren naar China heeft wegens het gebrek aan materiaal bijna geheel opgehouden. Het behoeft geen betoog, dat Japan van deze omstandigheid handig gebruik heeft weten te maken. Ook ep de chemicaliënmarkt heerscht ernstige schaarschte Kortgeleden deelde Sir Stanley in het La gerhuis mede, dat de Engeische papierinvoer nog slechts V, van het normale quantum bedraagt. Daar Engeland voor den oorlog 90 van zp papierverbruik door invoer dekte is de toestand begrijpelijkerwijze uiter mate precair. Op het gebied der vezelstoffeniodustrie heeft men in Duitschland weer een belang rijke uitvinding gedaan. Een firma te Chem nitz is er namelijk in geslaagd, uit dennen naalden een katoen- en jutesurrogaat te vervaardigen. De eerste producten hebben zeer goed voldaan. Deze uitvinding opent, volgens de „Koeln. Volks Ztg.", nieuwe veelbelovende vooruitzichten voorde Duitsche voorziening met textlelen goederen. De den nennaalden worden eerst langs scheikundigen weg geopend, en vervolgens mechanisch verwerk?, waarop de vezelstof op Iedere katoenspir.derij is te spinnen. Het spinsel beeft dit voor op het papieren garen, dat het niet afbreekt en rekbaar is. Tot nog toe heeft men poetslappen, zaklinnen, enz. van de nieuws vezelstof vervaardigd, maar ook voor fijnere artikelen is het uitstekend geschikt. Voorts .maakt men er een zeer goed, water dicht bovenleersurrogaat van en eveneens waterdichte zolen. Reeds zijn er groote be stellingen voor deze nieuwe artikelen inge komen. Volgens de „Koln. Ztg." deelt de „Ma- tin" mede, dat de schooiautoriteiten in New- York besloten hebben het onderricht in de Duitsche taal op de scholen tn den staat New-York af te schaffen. In de breede dalen van Fére en Tar- denois en op de hellingen bij Serigues heb ben de Duitschers reusachtige opslagplaatsen der En gelachen en Franschen buitgemaakt. Ontzaglijke wagen-parken met wagens van allerlei soort en een groot pionierspark liggen aan beide zijden van den naar het Noorden voerenden weg van het stadje, die geheel zijn veroverd. Kleeding- en uitrustingmaga- x^nen, xoomede groote wijn- en conserven-

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 4