lie Oorlof. BUITENLAND, PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. BINNENLAND. sturen gerichte schrijven blijkt dat oneindig veel minder geleverd zoude zijn dan bij nauw keurige berekening uit de afgegeven vervoer- bewijzen blijkt. Zoodat deze cijfers voorge gronde controle en onderzoek geen enkelen deugdelijken grondslag bieden en daardoor landbouwers verdacht zijn van achterhouding van graan welke naar behooren hebben ge leverd terwijl het gevolg van een dusdanige boekhouding niet zal zijn in het belang van het Nederlandsche volk. Dat het algemeen bekend is dat tal van Fabrikanten, Naamlooze Vennootschappen, Maatschappijen, Exporteurs en andere Hande laren verbazende winsten hebben gemaakt, terwijl wij zelfs veroordeeld worden om voor ter nauwernood loonende prijzen ons graan aan Uwe Excellentie te leveren en voor ons zelf en ons gezin, voor ons werkvolk en vee geen enkelen korrel mochten behouden. Dat de distributie van allerlei zaken noodig voor ons bedrijf door allerlei bureaucratische maatregelen veel te duur en te laat voor de behoorlijke aanwending of uitzaai in ons be zit zijn, veelal bij vooruitbetaling terwijl onze eigen producten zonder eenige de minste contróle dezerzijds, na weken, soms maanden lang wachtens worden betaald, terwijl geen enkele tegen praestatle te onzen bate kan worde* geboekt, de prijzen van het leer voer onze tuigen, van het ijzer voor hoefbeslag als anderzina en van al wat verder op of in ons bedrijf noodig en onmisbaar is worden door fabrikanten en kooplieden ongelemiteerd hoog opgevoerd en het is aitijd de boer die als bij men veroordeeld wordt tot betalen. Dat al het voorgaande reeds langen tijd een bron is geweest van ontevredenheid, doch dat deze contróle die overeenstemming heeft met huisvredebreuk de maat van wat een boer verdragen, kan doet overloopen, te méér waar geen enkel bedrijf of onderneming in Nederland op zulk een vernederende wijze wordt bejegend; dat het voorts gaarne zf|a gegeven woord zal gestand doen om hunne leden aan te manen om al dat gene te doen wat in hun vermogen is om hunne akkers te bebouwen en te oezaaien met die gewassen ch vruch ten waaraan voor cns volk in de eerste plaats behoefte is en waarmede den dreigenden hongersnood onder hcoger zegen kan worden bezworen, doch thans vreest dat al hunne adviezen in die richting in den wind zullen worden geslagen en men niet langer wenscht te worden beschouwd als het meest dief en schurkachtige deel van het Nederlandsche volk. Redenen waarom het uwe Excellentie eer biedig, doeh met den mcesten ernst verzoekt onmiddelijk te doen ophouden met de boeren op dergelijke wijze te beleedigen, omreden daaruit voor ons land zeer nadeelige gevol gen zouden kunnen worden geboren. 'tWelk doende Het Hoofdbestuur van den Bond van Flak- keesche Landbouwvereenigingen. De Voorzitter, De Secretaris, (w.g.) J. Overdorp. (w.g.) A. W. Keijzer. Nieuwe Tonge l ,8 Mej> Melissant Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, No 35827/46. Rijksbureau voor de distributie van GRAAN en MEEL. Bericht op schrijven van 18 Mci^ 1918 betreffende opvordering van achter ge- houaen graan en peulvruchten met behulp van militairen. 's-GRAVENHAGE, 25 Mei 1918. Naar aanleiding van Uw margine vermeld schrijven heb ik de eer U het volgende mede te deeien. Vermits mij steeds meer en meer bleek, dat niet alle graan tn peulvruchten door de landbouwers werden ingeleverd en mitsdien aan de gemeenschap werden ont houden en de gewone wijze van opvordering door Regeeringscommissarissen te veel tijd zou vorderen, moest naar andere maatregelen worden omgezien. De eenige wijze waarop tijdig de beschikking over het noodlge per soneel tot deze invordering zou kunnen worden verkregen, bestond in het inroepen van de hulp der militairen. De werkzaamheden aan deze militairen opgedragen, zijn dusdanig ingelicht, dat zij onder de onmlddelijke leiding van een des kundig controleur werken, zoodat in deze het voorheen bestaande systeem zooveel mogelijk gehandhaafd is. Aan de Regeeringscommissarissen is aan de hand van de hun ten dienst staande ge gevens de beoordeeling over gelaten bij welke landbouwers eene controle diende te worden ingesteld. Het behoeft nauwelijks betoog, dat deze maatregelen alléén bedoeld zijn tegen die landbouwers, welke in gebreke zijn gebleven aan hunne wettelijke verplich tingen tot inlevering te voldoen. Deze maat regelen wordt dan ook hoofdzakelijk toege past in die streken, waar blijkens de resultaten de inlevering inderdaad veel tewenschen heeft over gelaten. Ik ontveins mij niet, dat wel licht meerdere landbouwers, die ten aanzien van de producten levering ruimschoots hun plicht hebben gedaan, eene controle te hun nent grievend oordeelen. Laten dezulken echter bedenken, dat ten aanzien van de naleving van door mij gegeven voorschriften controleplicht is en dat dit geenszins eene verdenking van schuld in zich sluit. Intusschen zal het denzulke, die wel zijn plicht is nagekomen, niet moeilijk vallen aanstonds te bewijzen dat het bij hem in orde is. Ik vertrouw, dat ieder weldenkende zal inzien, dat zoolang voedselnood in ons land ernstig dreigt, het niet aangaat, dat de een zich ruimschoots van brood en andere voedings middelen kan voorzien, terwijl anderen ge brek lijden en bezorgd zijn voor nog ernsti ger tijden. Wordt dit goed voor oogen ge houden, dan twijfel ik niet of de landbou wers zullen een maatregel, genomen omdat meerdere hunner vakgenooten weinig of geen medewerking verleenden, hoe onaange naam deze maatregel voor het oogenblik ook is, billijken. Wanneer eventueel de militairen ontactvol mochten optreden, geef ik U in overweging zulks in een behoorlijk gedocumenteerde klacht ter kennis van de Regeeringscommis- saris te brengen, die ik opgedragen heb, onmiddelijk naar dergelijke feiten een streng onderzoek in te stellen, De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Voor den Minister, De Secretaris Generaal (v/.g) VERSTEEG. Aan het Hoofdbestuur van den Bond van Flakkeesche Landbouwvereenigingen. Voor- zitter de heer J. Overdorp Nieuwe Tonge. DE TOESTAND. Het lange uitblijven van het Duitsche of fensief brengt velen in twijfel. De stilstand heeft nu een maand geduurd en dat is lang genoeg om de menschen te laten geloven dat het geen einde meer nemen zal. Ook Ha- vas laat tusschen de regel3 zooiets merken. En kolonel Rousset, verschillende oorza ken noemend, waarom het Duitsche offensief op zich heeft laten wachten, rekent daar ook weer onder de demoralisatie van de Duitsche troepen. Of de Duitsche troepen gedemora liseerd zijn, weten wij niet, zegt de N. R. Cf. Het begrip demoralisatie is betrekkelijk, en op dat stuk geeft alleen de graad den door slag. Tot zekere grens is er demoralisatie in aile legers, het 15 maar de vraag waar die het ergst is. Maar een ding is duidelijk, dat het het Duitsche leger niet heeft gehaald, dat van het begin van den oorlog af de tegen standers heobcn gezegd, dat het gedemora liseerd was, en dat zal nu ook wel niet schaden. Reuter 13 het met Havas niet eens. Dit bu reau zegt: bet komt zeker, het offensief, ea als het officieele Engelsche bericht van he denochtend kan slechts den indruk geven, dat Reuter gelijk gekregen heeft, en dat het nieuwe Duitsche offensief is begonnen. Het is naar dat bericht te kennen schijnt te geyen losgekomen op een breed front tegen de Franschen (en Britten) tusschen Reimsch en Soissons, op een geheel nieuw frontgedeelte dus, alsmede in Vlaanderen tusschen Loker en Voormezeele. De laatste aanval, geringer in omvang en exentrisch ge richt, dient vermoedelijk maar als afleiding van den eersten, om troepenverplaatsingen te verhinderen. - Met spanning mogen wij af wachten, of vol gende telegrammen den indruk van het Britsche communiqué, dat het tweede gedeelte van den grooten slag in het Westen is be gonnen, zullen bevestigen. VERSPREIDE BERICHTEN. - In een ingezonden stuk in de „Morning Post" van 3 dezer vestigd John. Galsworthy de aandacht op den slechten toestand der paarden in de Engelsche steden. Zij zijn lusteloos en ter neergeslagen schrijft hij, de ribben steken uit; met holten er tusschen, die genoeg water zouden kunnen bevatten, dat de eigenaars er hunne handen in zouden kunnen wasschen. De sterfte onder de paarden neemt voortdurend toe en ieder paard, dat verongelukt, vermindert de toch al snel teruggaande fransportkrachten des lands. Het is zeer zeker in het belang der regeering, daar een einde aan te maken. Wij weten allen, hoe groot het gebrek aan graan, is, zegt de schrijver, maar er zouden toch wel maatregelen kunnen genomen worden. Eene uitstekende aanvulling van dit klaag lied vinden wij in de woorden van den Engelschen mini ter van landbouw bij de tweede lezing van het wetsontwerp, ter be vordering van de paardenfokkerij. Prothera zeide, dat de Engelsche paarden er niet alleen in de steden slecht aan toe zijn. Een welbekende paardenfokker had den minister gezegd, dat van de paarden, die op de boerderijen gebruikt worden, tenminste 50% meer of minder onbruikbaar geworden waren. De uitgever van het Engelsche tijd schrift „National Revieuw", Maxse schrijft in het maandoverzicht van het Aprilnummer „De uitwerking van het uiteenvallen van Rusland op de stemming in Duitschland was terstond merkbaar. Men ziet daarin de bre king van de blokkade der Entente-mogend- heden, die voortdurend drukkender was ge worden. De (invloed van de Russische debacle op Duitschland komt feitelijk overeen met de uitwerking, die de intrede der Ver- eenigde Staten in den oorlog in het laatste jaar op de Entente-mogendheden heeft ge had. Evenals dit laatste voor onze zaak in een hachelijk oogenblik een armoedlging üeteekende, zoo hebben thans de Duitschers de overtuiging, dat zij niet langer in zake hun voedselvoorziening en hun aanvoer op zich zelf alleen aangewezen zijn. Niet slechts heeft Duitschland een vreeselijken legen- stander neergeslagen, maar het heeft daarbij nog eenige rijke zakenvrienden gewonnen. Behalve graan zullen boter, eieren, varkens om geheel te zwijgen van ganzen, naar Duitschland gaan, zoo spoedig slechts het transportwezen weder in orde is gebracht en juist de herstelling der orde is Duitsch- land's kracht. Ook brengt de vruchtbare Oekraïne, die een derde van den Russischen lanbouw omvat, niet minder dan drie vierden der kolen en van het ijzer van Rusland voort en een zeer belangrijk gedeelte zijner minerale oliën. Vlas leveren de Baltische provinciën op, leder kan uit Siberië en platina uit den Ooral gehaald worden. Volgens de „Deutsche Tageszeitung" meldt de „Daily Chronicle", uit Lissabon 'dat de Nieuwe president Sidunio Paes een nota tot de regeeringen der Entente heeft gericht in verband met de deelname van Portugeesche troepen aan den oorlog. De „Daily Mail" deelt mede, dat sedert begin Januari geen nieuwe Portugeesche troepenafdeelingen meer naar het Westfront zijn gezonden. De stand der jonge gewassen In Duitsch land is, uank zij de aanhoudend gunstige weersomstandigheden, uitstekend. De uit breiding der met winterkoren bebouwde oppervlakte en de snelle voortgang der voorjaarswerkzaamheden beloven een rijke ren oogst dan verieden jaar. De daling der temperatuur in het einde van April heeft de jonge gewassen niet geschaadde neer slag heeft veeleer goed gewerkt. Men ver wacht dan ook algemeen dit jaar een sterke korrelvorming. De correspondent van „Svenska Dag- bladet" in St. Petersburg, die een onderhoud had met een van de leden van de Finsche missie, die baron Mannerheim onlangs naar St. Petersburg zond, seint daaromtrent 0. a. het volgende aan zijn blad In Petersburg gist het onder de bevolking. Van vele fabrieken besloten de arbeiders niet deel te nemen aan het volksfeest van den len Mei. aangezien zij van meening waren, dat de tijd al heel ongeschikt was voor feest vieren, waar de hongersnood over al toeneemt en men genoodzaakt geweest is, het brood rantsoen te verminderen tot 627i gram per dag. In een restaurant kost een middagmaal met twee gangen thans 40 roebel (inNeder- landsch geld ongeveer 52 gulden) Voorpaar- devieesch betaalt men 4 roebel 50 kopeken (f 5 80) per pon/j. De arme bevolking leeft thans uitsluitend van zuurkool. NEDERLAND EN DE OORLOG. DE ZAANLAND. Blijkens thans hier te linde ontvangen na der bericht, is het Nederlandsche stoomschip Zaanland 13 Mei op 30° W.L. gezonken. Het schip had een Amerikaansche marine-beman ning. He breodftaart van feef 51ste tijdvak loopt van Saterdag $5 tot en met VffUdag 31 BBei as. DEN BOMMEL. Burgemeester en Wethou ders dezer gemeente, maken bekend dat het kohier der Hondenbelasting over 1918, gedu rende vijf maanden voor een ieder ter Sec retarie ter inzage ligt: De collecte voor den gewapenden dienst, zal voor deze gemeente gehouden worden op 18 Juni a.8. Zaterdag kwam het zoontje van KI. van Dijk, zoodanig te vallen dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Bij de gehouden keuring der lichting 1919, zijn er 20 personen goed en 4 afge keurd. Zaterdagavond werd alhier weder regce- ringsvlsch beschikbaar gesteid, doch wegens het lange vervoer, was die eenigszins tot bederf overgegaan. Deze week zullen weder schoenenbons, aan hen die deze nog niet hebben ontvangen, worden uitgereikt. Dezer dagen werd aan ieder ingezetene een pond rijst verstrekt, dat ieder hiervan profiteerde behoefd niet gezegd te worden. OOLTGENSPLAAT. De ijk van maten en gewichten zal voer de gemeente plaatsheb ben in de Openbare Bewaarschool op Dins dag 18 en Woensdag 19 Juni a.s. des mor gens van 9—12 en des namiddags van 13 uur. Deze week is op de zomerrantsoenkaart verkrijgbaar 37% K.G. eierkolen en 37% K.G. stukkolen a f 2,02%. NIEUWE TONGE. Door den hevigen storm had een zekere K. j.l. Donderdag het ongeluk met zijn fiets van den dijk af te vallen, zoo- dat hij zich ernstig aan de knie bezeerde. Deze week is er bij H. H. winkeliers verkrijgbaar gesteld: rijst en vet. Binnen eenige dagen, zullen naar men heeft vernomen de vet- en boterkaarten worden uitgereikt, (als deze artikelen verkrijgbaar worden gesteld) kunnen worden afgehaald. Ofschoon j 1. week van Donderdag tot en met Zaterdag deze geweente zonder gas zat, toch zijn we er thans weder van voor zien wat voor velen een blijdschap was, toen ze het gas weer konden gebruiken. Een openbare Raadsvergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen a.s. Woensdag 29 Mei des namiddags te 4 ure (N. T.). Terwijl J. van B. aan het spelen was had hij het ongeluk zoodanig te vallen en zijn arm te bezeeren dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De instalatle van den Burgemeester zal plaats hebben in de raadsvergadering van Woensdag 29 Mei a.s. het publiek kan na de gehouden vergadering den nieuw be noemden Burgemeester komen feüciteeren. Bij winkeliers is er in liet tijdvak van 1 tot en met 15 Juni verkrijgbaar gesteld op bon no. 30 der distributiekaart van de thee- en koffie H.G. (ons) koffie. Door Zijne Excellentie tien Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is er bekend gemaakt, dat met ingang van 15 Juni a.s. door hem zijn ingetrokken alle krachtens art. 12 der distributie regeling voor zeep door hem verleende toestemmingen onder- andere zeep fabrieken, In den Handel te brengen en ten verkoop In voorraad te hebben dan de zachte zeep in art. 1, le lid der Distributieregeling nader omschreven te weten, de zeep die door de leden der Ver- eeniging van fabrikanten van zachte zeep wordt vervaardigd en die wordt gedistri bueerd volgens de aanwijzingen van het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen. DIRKSLAND. Deze week is op bon 66, 2 Iiectogr. Boonen en op bon 67, 2l/i Hectogr. vet verkrijgbaar. Op het gehouden Concours den 2den Pinksterdag te Gouda, behaalde de zangver- eeniglng Excelsior alhier de eerste Prijs in de 3de Afdeeling. Als een bewijs hoe ons Sfatenlid den heer Warnaer gewaardeerd wordt, kan blijken dat hij dezer dagen met ongeveer alle van de bijna 500 stemmen is benoemd tot Voorz. Dijkgraaf van den Polder en Algemeene Uitwatering Dirksland c.a. in de plaats van den heer G. Bosschieter die wegens leeftijd moest aftreden. STELLENDAM. A. s. Dinsdagavond van 6—8 uur bestaat er gelegenheid voor hen, die geen voldoende voorraad aardappelen hebben tot den nieuwen oogst, zich ter Secretarie aan te melden en daar opgaaf te doen van de verlangde hoeveelheid aardappelen. Daarna zal berekend worden hoeveel aan elk nog kan verstrekt worden. Door schipper A. Reon alhier is te Brui- nisse een kotter aangekocht om er alhier de visscherij mede te beoefenen. Voor de miiitieplichligen Lichting 1919 werden er uit deze gemeente 18 gekeurd, waarvan er 5 werden afgekeurd. GOEDï REEDE. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf, kreeg L. Lokker de vorige week een verankerde mijn in het net. Door spoedig een der hoofdtouwen los te maken was hij er nogal spoedig af. De zeevisscher W. Lokker moest zijn geheele vischtuig in zee achterlaten. Dit is de tweede maal in dit seisoen. OUDDORP. Van de 42 ingeschrevenen voor de militie lichting '19 zijn er Zaterdag 15 af gekeurd. Het is dien dag heel rustig geble ven Maandag waren Goedereede en Stellen dam aan de beurt. Toen waren enkele jon gelui vóór de keuring door het gebruik van sterken drank in zoo'n staat, dat zij voor een poosje opgesloten werden. Maandag en Dinsdag waren er harde turven en steenkolen te bekomen. BRIELLE. Voor de verpleegde In 't Geu- zengestiebt Wilhelmus van Nassauën alhier, werd deze week ontvangen f 105,48. Alhier is deze week vaa 27 tot 1 Juni a.s. bij verschillende winkeliers te verkrijgen op bon 512 K.G. kleiaardappeien, op bon 53: 1 enkel stuk harde zeep A et, op bon 551 H.G. Bak- en Braadvet en op bon 57 2 H.G. Capuc^ners. Het garnizeensbad is vanaf 27 dezer voor het publiek opengesteld. De dag vacantie Kolonie naar Oost- voorne, zal weer de volgende maand een aanvang nemen, reeds is men bezig om gel den in te zamelen voor dit schoone doel, om de zwakke kinderen aan zee en strand een heerlijke dag te doen doorbrengen. In gezetenen van Brielle beschaam hun ver wachting dan niet indien er bij u aangeklopt wordt om een gave voor zwakke kinderen. De heer W. Lankhorst alhier, is ter be schikking gesteld van den Gouverneur-Gene raal van Ned. Indlë, om daar te lande te worden benoemd tot veearts bij den burge lijken veeartsenijkundigen dienst. Onze stadsgenoot de heer Andr. van Adrlghem Pz. is tot brievenbesteller te 's Gravenhage aangesteld. R0CKANJ5. Op de benbeekjes is verkrijg baar gort, vet, en havermout. Het korte, doch zware onWeder van ver leden week Woensdagavond heeft ook hier schade aangericht. De bliksem sloeg in de boerderij van J. v. Marlon, waardoor zijn varkens gedood werden, en het dak beschadigd. 29 Mei kan men een turfbon halen op het gemeentehuis. TINTE. Dezer dagen werden bij den heer A. een paar groote stukken spek vermist. Naar men ons mededeelt, werden bedoelde stukken in eene woning in de nabijheid te- rnggevonden. Verslag van de ledenvergadering der afdeeling Oestvoorne-Tinte van de ver- eeniging het „Groene Kruis" gehouden op 22 Mei ten huize van den heer Lug- tenburg alhier. De opkomst was zeer treurig. De leden vol gen daarin niet het voorbeeld van den volijve- rigen voorzitter, den Heer P. Zoetemeijer van Tinte. Den voerz. komt een woord van lof toe voor zijn activiteit in de Greene-Kruis- zakèn. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en gaven geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Het uitvoerige jaarverslag, waarvan we in een vorig nummer een breedvoerig resumé gaven, werd eveneens goedgekeurd. De rekening en verantwoording, waarmede de lezers van dit blad ook reeds op de hoogte werden gesteld, kon ook de goedkeuring der verg. wegdragen. Tot bestuurslid werd ge kozen deHeer A. v. d. Blink als vertegen woordiger van het ondersteuningsfonds te Oostvoorne. Medegedeeld werd, dat de opbrengst van den gehouden verkoop van de Emmabloem bedroeg de som van f 218 23 bruto, nelto f 160,32.— De vergadering besloot, eene af zonderlijke Contributie van de leden te innen voor wijkverpleging. Het minimum werd daar voor vastgesteld op 50 cent per jaar. Maar het bestuur zal gaarne zien, dat de leden, wat meer voor dit doel bijdragen. Dientengevolge zal de bode der afdee ling met eene lijst bij de leden rondgaan. Met voldoening werd geconstateerd, dat op initiatief der afdeeling de gemeenten Oost voorne, Den Briel, Rockanje, Nieuwenhoorn en Vicrpolders zich bij den keuringsdienst voor de voedingsmiddelen hebben aange sloten. De heer P. Zoetemeijer brengt verslag uit van het verhandelde op de jaarverg. van de Provinciale Vereeniging. Hoofdzakelijk werd op deze .verg. gehandeld over de tandheel kunde. Op die vergadering werd eene Commissie benoemd, die het daarheen zal leiden dat het gebit der schoolkinderen o. a. zal worden onderzocht. Hierna werd de verg. gesloten. SPIJKENISSE. De MiUiieplichtige A. Bies heuvel in garnizoen te Koudekerbe is onge schikt verklaard voor den dienst. Donderdagavond hield een dame uit Rotterdam eene voordracht in de zaal van den heer L. v. Bodegom, om de huisvrouwen alle inlichtingen te verstrekken hoe in dezen vleeschloozen tijd het middageten zoo smake lijk mogelijk te bereiden. De opkomst was niet bijster groot. Het blok woonhuizen aan den Achter weg van den heer Jb. v. Pernis is bij onder- handschen verkoop eigendom geworden van den heer Jan Luyten. Zaterdagmorgen zijn voor de laatste maal aardappelen aan de gemeentenaren ver strekt, 30 K.G. per hoofd. De Commissie belast met de regeling der klompen-distributie zal Donderdag a.s. om 7 uur In het schoollokaal zitting houden, tot uitreiking van aanvraag-formulieren ter Invulling van de noodlge vereischten om voor bovenvermelde bons In aanmerking te komen. De landstormplichtlgejb. Mol heeft eene vervroegde oproeping ontvangen om a s. Dinsdag 4 Juni bij de cavallerie te worden Ingedeeld. fn tegenstelling met andere gemeenten is hier nog geen rijst gedistribueerd, hoewel reeds 22 balen gearriveerd zijn. Door de in gezetenen wordt verlangend naar de verdee ling van dit artikel uitgezien. Zooals we enkele weken geleden meld den was door een Haag3che firma contact gezocht met het gemeentebestuur tot het aan brengen van electrisch licht. Of deze pogin gen mislukt zijn weten we niet, maar eigen aardig is dat Maandagavond 27 Mei bij den heer L. van Bodegom optrad de electrotech- nisch ingenieur de heer de Bloeme uit Rot terdam die eene lezing hield over het aan leggen van eene electrisehe leiding met gebruikmaking van den motor de» coöpera tieve maalderij. De heer de Bloeme hield eene interessante rede over een en ander waarin vooral dit voor ons belang was: In de eerste plaats moest door de gemeentenaren opgericht worden een Naaml. Venn, met een kapitaal van 35 tot f 40,000. Om goed te rendeeren moest men kunnen rekenen op 400 aansluitingen, welke kwamen op f 30 per lamp van 50, 25 of 10 kaarsen lichtsterkte. De gemiddelde prijs per uur komt dan op 4 centhierbij moet in acht genomen wor den dat dan tevens gerekend wordt op een doorsnee tijdduur van 5 uur per dag winter en zomer, zijnde de kosten dus f 1,40 per week, Ook zijn toestellen verkrijgbaar, welke de spreker toonde, om op te koken en mee te strijken. Met 400 aansluitingen garandeerde de spr. de deelnemers in het benoodigde kapitaal tot 10 procent, terwijl de motor capaciteiten heeft voor ten hoogste 500 lampen Daarna werd door den ter vergadering aan wezig zijnde burgemeester opgemerkt dat de gemeenteraad wellicht gaarne subsidie zou geven indien men over vaster gegevens be schikte, en ried daarom aan allereerst na te gaan, hoeveel personen zich wi len aansluiten en met hoeveel lampen. Dienovereenkomstig werd nu vaar den tijd van 8 dagen een lijst ter teekening bij den heer L. van Bodegom gedeponeerd om een beter overzicht te krijgen en deger kosten-berekening te kunnen maken. 't Is jammer, dat noch Burgemeester, noch een der aanwezige raadsleden opheldering gaven over de eerste en deze tweede poging om electrisch licht te erlangen. Waarom is op het voorstel der eerste firma niet ingegaan en trad de ingenieur de Bloeme eigenhandig op cf wist hij zich van te voren gerugsteund door het gemeentebestuur? Het beste ware o. i. binnen enkele dagen eene algemeene vergadering te fhouden met alle belangheb benden om beide plannen te toetsen en het meest practische ,'tot verwezenlijking te brengen. Verslag van het verhandelde in de Gemeenteraad te NIEUW HELVOET, op Zaterdag 25 Mei 1918 v.m. 9% ure. Voorzitter de Burgemeester. Alle leden aanwezig. Goedgekeurd wordt de ingexomen reke ning der Gezondheidscommissie over het jaar 1917. B. en W. hebben zich nogmaals gewend tot den Min. van Binnenl. Zaken, omtrent de woonplaats van de hier sinds de mobili satie wonende militairen de Vos, de Wolf en Monkhorst. Als antwoord is daarop ont vangen dat de Min. van Oorlog zegt dat ze alhier gedetacheerd zijn. B. en W. hebben alzoo het uiterste bq- proefd, aanslag voor den Hoofd. Omslag kan dus niet plaats hebben. Nadere inlichtingen omtrent toetreding tot het Werkeloosheld8fonds van het Ned. Ver bond van Vakver. zal nog worden gevraagd, het adres dat reeds in een vorige vergadering was besproken, wordt alsnu nog aangehouden. Een schrijven van den Directeur der Gas fabriek, welke adviseert 70 toe te staan van het verbruik van het vorig jaar, gedu rende de eerstvolgende zes maanden wordt slechts kolen geleverd voor 80 van van het toegewezene. De Voorz. heeft de burgerij reeds aange maand tot zuinigheid, wellicht behoeft er dan nog niet gerantsoeneerd te worden. Ingekomen is een nota van de Brandstof- fencomm. te Hellevoetsluis tot een bedrag van f 509,75 zijnde te betalen voor de aan de gemeente geleverde steenkolen na 1 Dec. 1917 en waarvoor de verhoogde prijs moet worden betaald. De Burgemeester heeft zich direct tot het Kolendistr. bureau te 's Hage gewend met een klacht dienaangaande, mededeeling van dezen verhoogden prijs is nooit gedaan en verzoekt ontheffing van deze betaling. Als antwoord is daarop ontvangen dat de Brand- stoffenkomm. in deze zeer nalatig is geweest, maar dat toch het verschuldigde moet worden voldaan. Enkele raadsleden willen alsnog beproeven restitutie te krijgen, de Voorz. verwacht geen resultaat. Besloten wordt de nota te voldoen. Een adres van D. Touw aan de Westdijk om verstrekking van petroleum voor zijn café en winkel, wordt voor kennisgeving aangenomen. Op een adres van den gemeente-werkman P. van Dongen tot betaling van zijn pensioen bijdrage van gemeentewege, wordt goed gunstig beschikt. Een adres van de afd. S. D. A. P. om beschikbaarstelling van goedkoope lijfsgoe deren, wordt nog aangehouden. De Voorz. deelt mee dat in uitzicht is gesteld één- heidsbleeding van regeeringswegewordt dit vervuld dan vervalt dit adres. De eenige sollicitant Dr. W. J. Slis te Nieuwenhoorn wordt tot gemeente-arts be noemd. Dhr. Slis hééft meegedeeld de benoeming slechts voor één jaar te kunnen aanvaarden. Tot onderwijzeres aan de 2e Openbare Lagere School wordt benoemd Mej. P. J. C. Jonker. Aan de werkvrouw Steenbeek wordt op verzoek verhooging verleend yoor het schoonhouden van het gemeentehuis, en van f 107 f 10 duurtoeslag, gebracht op f 140. Het Distributie-bureau zal uit het Gemeen tehuls verdwijnen, de gemeente heeft voor f 2 per week gehuurd het perceel bewoond geweest door F. Krijgsman, naast den groen- tenhandelaar Zwanenburg. Verder wordt be sloten. Gemeentehuls en Distributiebureau telephonisch aan te sluiten. Alsnu deelt de Voorz. Iets mee betreffende distributiezaken, al het mogelijke Is gedaan om eenheidsworst en nuchter kalfsvleesch tte

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2