Zaaimachitie, i. de win ter zonen Tandarts regensburg 1,II8e - iiitaiiirij Ml. L. TBÖÜff, mm 54 ÜBLLi TaliT bint. 1.11. fmiLMc mmml BAI1MES A8TEXAKISBSL J KAMEROVERZICHT. irsevin uit hit Centrum. RECHTZAKEN. 8EMEN6D NIEUWS. G, ¥18 Jz, - Sommelsdijk Rotterdam Ganada Hypotheekbank - Rotterdam. PRINSENSTRAAT 61a, - - ROTTERDAM, Advertentiën. TffiJ «.«MrP een nieuw» uitsluitend voer het saaien van Sui kerbieten. Bij uit Gütiie geven de hoogste waard© voor gedragen Kleeding, ge- hes et' gssdeaitea van inboedels, Zol der 0ii Wiukelopruimingen, Anti quiteiten, oud© Brandkaste®, Lood, Kop*}' sp IJzer, enz eaz. 18693 ösvelen ziefa beleefd aan. ZIJN OVERAL TE ONTBIEDEN. ▼as tedere maand in het Hotel 'lAAlSm te MIDD1LH ARN18, te ooËBUltftt ren voor alle mond.ziek.ten en ku-3Kttanden enz. van 12 UUR tot MAM' BEU. Nieuwe Markt 14 - Rotterdam es BEKMOKffl TM SMMSSE HOOGSTRAAT 116, ROTTERDAM. Het beste in de stad voor Logies. 12567 iiHüiDOimnümii- inrichting iVOORNE EN PUTTEN* te Niauw-Helvoet bestaat een goede geiegeuheid tot het èietüaiselelejK ran opgamaakts §a dgoog LagenwassohiB. Aflevering biuusu 8 dagen. Franco terugzending. 12770 SPOOK Am-, liauw-Hohost «IwlaleAraéie-» JiRMSumuile-» lBOeesea eu SiawsterskanttMtr ZITDAG TE HELLEVOET SLUISeiken Woensdagmorgen van 9iS,3® uur ten huize van Maj. FLIK aan de Markt. 12801 ZITDAG TE SPIJKEM8 -E: den eersten eu derden Donderdag van iedere maand van w ten huize van den Heer A. v. u. MEUDE, Verstrekken van geiden voor bedrijfskapitaal, Aan- en Verkoop van Effecten. Inwisselen van Coupons. Nazie» van Uitlotingen. Sluiten van Prolongatiën. Openen van Rekening-Courant. Incasseeren van Wissels. Plaatsen van gelden Deposito. Voor 1 jaar vast tegen 4 's jsars. voor andere teruiSjnea nader vast te stellen. Het befte en vooi deeligste middel l«^eo Kaalhoofdig heid, Rooj, Vet en Uitvallend hjiar. Per flacon fl,5Ó Onfeilbaar voor Asthma, Bronchitis en Luchtpijp aan doeningen Per flacon f 1 65. Alom verkrijgbaar. BAKEL%ARS FABRIEK Ooitgempiaat. 5 Pandbrieven 97 °/0 51/2Pandbrieven 1001/20l0 Uffbiü. Grossier inChocolade ess Suikerwerken, Urop, Props, Pepermunt, Urates, Moek, Banket Biscuits Daar spookt een gevaatlijke geest rond. «Organisatie!" is het tooverwoord. En de alles belovende idee begint zich vast te zetten in het hoofd veler onderwijzers, dat zij door „organisatie" 't vaderland naar hun hand kunnen zetten: „Heel het raderwerk staat stil, als uw machtige arm dit wil 1" Nu niet het raderwerk van 't verkeer, maar het geestelijk raderwerk der volksopvoeding Zij kunnen de overheid dwingen Die gedachte heeft zich diep ingeboord in hun hersens en heeft zich daar vastgezet. Ze zijn begonnen met de opleiding. Sinds een klein jaar gaat het wachtwoord uitOuderslaat uw kinderen niet voor on derwijzer opleidenEn dezer dagen las ik een cijfer-overzicht, waarbij ik schrok var. 't succes, dat deze leuze in één jaar reeds heeft gehad. Gaat dit zoo vjjf jaar dóór, dan volgt een periode van 't meest nijpende 1 oer krachten-gebrek. Nu hebben ze weer wat nieuws. Tenminste, een onzer bladen wist het vol gende te vertellen „Het ligt in de bedoeling van de twee grootste onderwijzersorganisaties in ons land, den Bond van Ned. Onderwijzers en het Nederl. Onderwijzers-Genootschap, ge zamenlijk en in vereenigicg met andere zustervereenigingen, een plan samen te stellen, waarbij alle gemeenten zullen ge boycot worden, die naar hun oordeel geen voldoende salarisregeling wi'len vaststel len. Er zal dan een fonds kernen, waaruit eventueel benadeelde sollicitanten worden bezoldigd". Wat dus onlangs in de Friesche gemeente Ooststellingwerf in 't klein gebeurde, dat wil men nu in 't groot over 't heele land toepassen. De „organisaties stellen dan de minima vast, waar beneden een onderwijzer niet sol- llciteeren mag, op straffe van een „onder kruiper" te z§n. „Staken" is 't niet, maar 't is er een twee lingbroeder van. Én die minima worden dan niet bepaald door eenige overheid maar dat spreektdoor de meest militante Ossendorpsche kliek, voor wier eisehen geen wethouder, hoeroij- aall oc it meer veilig is vraag er Vlie ger in Amsterdam, vraag er Albarda in Den Haag maar naarl Weet ge, wat Vlieger er over schrijft? „Men praat en schrijft zich jaren lang in 't zweet over de noodzakelijkheid van salariaverhooging, en als er dan iemand komt, die ze tot stand brengt, dan valt men over hem heen en behandelt hem alsof-ie niet waard is dat een hond 'n stuk brood van hem aanneemt. Openbare schoolmeesters adieu I Och, vrienden en vriendinnen van onze christelijke school, door de afstemming van 't voorstel-Lohman is voor onze onder wijzers het onrecht weer verlengd en ver scherpt laten wij nog es onze uiterste krachten inspannen en door nieuwe offers voor on» onderwijs toonen, dat wij weten wat 'n onderwijzer noodig heeft en wat hem toekomt. UITKIJK. Het verkiezingoontwerpje Duys, alias Mar- chaat werd, zooais te voorzien geweest was, met 41 tegen 36 stemmen aangenomen. Zoo veel te meer is weer eens uitgekomen, wat links Is. Met de sociale wetten Talma vsor 9 jaren verloren gegaan, alleen door de schuld van de llnkerpartijen. En onze arbeiders wachten maar, wachten Er is één mia- del. Dat is, dat de rechtsche arbeiders in Juni a.s. hun plicht doen en zich niet laten verlokken door geschreeuw aan de overzijde! Dat was één bewijs, hoe de zaken link3 staan. Maar het andere kwam onmiddellijk daaropde behandeling van het wetje Lohman c.s., dat, zooals men weet bedoelt aan de bijzondere onderwijzers evenveel salaris te geven als aan de openbare in dezelfde ge meente. Dat dit voorstel zoo rechtvaardig en billijk mogelijk is, ia meermalen ook in de Maas- en Scheldebode, uiteengezet, zoodat we daarop niet nader behoeven terug te komen. Ook weet men, dat dit voorstei in de afdeelingen niet bijster vriendefijk ont vangen isl Dat bleek al heel gauw, want de socialisten verklaarden bij monde van den heer Gerhard, dat zij zouden tegenstemmen omdat het voorstel ingaat tegen de grondgedachte der grondswetsherzlening. Finantieele gelijkstel ling mag pas komen als een onverbrekelijke bond tot stand is gekomen met de reorgani satie van het onderwijs. De Vrij-liberalen, bij monde van den heer Visser van IJzendoosn dachten er ock zoo over: Iedere stap is de richting van financieele gelijkstelling zonder geheele uitvoering van art. 192 der Grondwet zouden zij een gevaar achten voor de openbare schooi I Al mij 1 Het ziet er dan wel wat gek uit met de Openbare school, die in gevaar wordt gebracht, indien de bijzondere onderwijzers evenveel salaris ontvangen als de openbare! Ook de andere partijen van links spraken in denzelfden geest. De heer De Savornin Lohman (C.H)., ver dedigde het ontwerp krachtig. Hij betoogde, dat het voorstel niet is de uitvoering van artikel 192 der Grondwet, doch alleen de erkenning van het beginsel van dat artikel, de wegneming eener schro melijke ongelijkheid, welke alleen komt ten nadeele van de bijzondere onderwijzers, die schouder aan schouder hebben gestaan met de openbare onderwijzers, toen deze streden voor de verbetering van hun positie. De heer Van der Molen (A.R)wees er nog eens nadrukkelijk op, dat de voorgestelde verbetering niet alieen geldi het belang der onderwijzers, doch van het geheele volks onderwijs, waarvan 2/5 wordt gegeven op de bijzondere school. Ook van katholieke zijde werd het ont werp sterk verdedigd door de heeren Juten en van Wijnbergen en later ook de heer Nolens. De heer Troelstra dacht zich nog rechtvaar dig te toonen, dat hij het voorstel van de hand deed aan de bijzondere schoolbesturen voor de verbetering dér onderwijzers-salarissen een renteloos voorschot te geven, dat verre kend zou kunnen worden bij de totstandko ming der definitieve uftvoering van art. 192. We behoeven niet uiteen te zetten, dat hij dit alleen deed ten gerieve van zijn partij en i niet van de bijzondere onderwijzers. Politieke slimmeling, zou men kunnen zeggen Anders had hij toch ook moeten verklaren, hoe hij zich dat alles dacht. Moeten de schoolbesturen dit voors.hot dan later terug betalen? Of niet? Hoe wilde Mr. Troelstra dat? Hij verklaarde het niet. Er werd niet veel over gesproken, want Rechts bleek, zeer begrijpelijk I niet geneigd, er zelfs maar aan te denken 1 En het ontwerp is gevallen met 45 tegen 35 stemmen (zuiver Hnks tegen rechts). Bichon rekenen we dan eok maar onder links. Dat ij die wüde feitelijk toch 1 't Is te'hopen, dat zulke lui niet meer in de Ka mer komen 1 Voor de rest van de zittingen werden kleinere wetsontwerpen aangenomen, die niet veel beduiden. Alleen behooren we nog te vermeiden het wetsontwerp tot aanvulling der Schepenvorderingswet 1917, welke beoogt te voorzien in de verbinding met de Neder- landsche koloniën, waarheen de Regeering voornemens is een convooi te doen uitvaren onder geleide var, Nederlandsche oorlogs schepen. De heer Van Doorn (U.L)., vreesde moei lijkheden met de geassocieerden. Maar indien de regeering hem de zekerheid gaf, dat wij niet in die moeilijkheden geraken, dan stelde h(j voor de behandeling van deze zaak vsor- loopig aan te houden om haar in geheime zitting verder af te wikkelen. Minister Posthuma antwoordde, dat de Geassocieerden in kennis gesteld waren met het convoyeeren. Later kwam ook Minister Loudon aan het woord, die verklaarde geen absolute zeker heid te kunnen geven over de veiligheid van het convooi, doch dat het vermoedelijk wel geen aanleiding tot moeilijkheden zou opleveren, Een weinig zeggend antwoord, maar wat moest de Minister anders zeggen De heer Van Doorn was er niet mee te vreden, stelde voor, de behandeling te ver dagen. Dit voorstel werd verworpen. Het wetje aangenomen. Amice l XXXII. 't Zal ditmaal een kort briefje zijn. Door uitstedigheid ben ik wat laat en mijn brief moest op de post wil ik nog tfjdig de cou rant van Zaterdag kannen bereiken. We nebben weer Pinksteren gehad. Voor de vierde maal was het zoo in schrijnende tegenstelling met het wereldgebeuren om ons heen. Want niet de Heilige Geesr, waarvan de aanwezigen in den tempel te Jeruzalem vervuld werden, heerscht, maar de geest der wereld viert hoogtij I Maar, zul je vragen, is de uitstorting van den Hei igen Geest dan niet de Kroon op het lijdend Middelaarswerk van Jezus Chris tus? Heeft hij dan Satan niet overwonnen? Zeker, amice, dat heeft Hij, Goddank!Ais ik dan ook schrijf: de geest der wereld viert hoogtij, wit ik daarmee volstrekt niet zeggen, dat het werk Gods zou hebben gefaald Integendeel. Even goed als ik weet-je dat dat niet heeft gefaald en in der eeuwigheid niet zal falen. Het l(Jkt dan ook maar zoo. Maar is het intusschen niet droevig gesteld Op de slagvelden kampen en botsen tegen elkaar de wereldmachten. Verschil tusschea recht en onrecht wordt niet meer gekend. Of liever recht bestaat niet meerHst is alles onrecht en anders niét! Onrecht, dat ae oorlogvoe rende lenden elkaar aandoen, maar ook de neutrale landen, en niet het minst ons dier baar vaderland ondervinden er den invloed van. Is dit niet alles een schrijnende tegen stelling 1 Hoe mooi vind ik dn gezegd in een van onze anti revolutionaire bladen. Die schilderde ook het somber beeld van Pink sterfeest in zijn buitenlandsch overzicht om te zeggen „Wij gaan nieuwe tijden tegemoet, zegt men. Én wij hopen het ook. Maar zooals de feiten zich in de iaatste vier jaar af teekenen, zien wij drie dingen De «achteloosheid der Beschaving, de hulpeloosheid der Cultuur, het wegvagen van den wereldvrede-droom door den storm en het ontketende oordeel. In de samengesnoerde macht der geassocieerde Staten geen waar borg voor recht en vrijheid, maar, vooral na de laatste redevoeringen van President Wil son, een aansturen op 't breinloos Commu nisme op het vaste land van Europa. En daartegenover het sterke Duitsch'and, dat met ijzeren vuist de orde handhaaft en herstelt. Het zijn deze twee, die nu om den voorrang, om ae oppermacht worstelen. Nu het meer en meer blijkt, dat de geaiiieerden niet jover de mi.itaire macht beschikken om hun concurrent ten onder te brengen, daar ze hun uiiersten best doen Duitschland en Oostenrijk aan de anarchie prijs te geven. Het is de speculatie op den tijd, wanneer de oorlog lang genoeg gerekt kan worden, moet de anarchie op het vaste land tenslotte van zelf komen, zo© redeneert men te Londen en Washington. En vangt die eenmaal aan, dan hebben Engeland en Amerika in de koloniën vrij spel. Alsof zij er de naweeën niet van zouden ondervinden I" Dèt is het wereldgebeuren. Een streven om anarchie te verwekken. Dat wil zeggen regeeringsloosheid, evenals in de Fransche revolutie van 1789: „ni Dieu, ni maltre", geen God en geen meester. Maar nog eens en laat dit ons zijn tot een troostliet werk van God heeft niet gefaald en zal nooit falen 1 Er komt een tijd, spoedig oi niet spoedig, het is voor ons verborgen, maar komen doet hij, dat. Hij komt op de wolken des hemels. En een talrijke schare zal Hem aanbidden, een schare van alle natiën, tongen en volken I Heeft ook dit Pinksterfeest ons daarin de verzekering gegeven Volgende week meer. Ik ben bang, dat ik te Iaat kom I Groetend, je vriend, „HAKA". KANTONGERECHT TE SOMMELSD(JK. Strafzitting van 17 Mei. De Rechtbank heeft heden veroordeeld H. v. d. L. te Ouddorp, ter zake overre ding der Jachtwet, bij verstek, tot 1 boete van f subs, 5 dagen hechtenis, A. de V. te Middelharnis, voor het"laten loopen van een paard op een anders weiland, bij verstek, tot 1 boete van f 5.— subs. 5 dagen hechtenis. A. de V„ zwervende met jeen woonwagen, bij verstek, tot 1 boete van f 10.— subs. 10 dagen. A. A. v. d. W. te Sommelsdijk, ter zake van het rijden zonder licht, bij verstek, tot 1 boete van f3.— subs. 3 dagen met toe wijzing van de civiele vordering tot schade vergoeding lot een bedrag van f25.— J. K. te Stad aan 't Haringvliet, terzake overtreding van de politieverordening der gemeente Dirksland, tot 1 boete van f 20 subs. 20 dagen hechtenis. J K te Middelharnis, ter zake overtreding vi scherij wet en bi anenv isscherijreglement, bij verstek, tot i boete van f5, subs. 5 dagen met verbeurdverklaring van de in beslag genomen Snoskstiik. A. d. B., J, 8., C H.,. en A. K., allen te Middelharnis, ter zake oyertreéing politie verordening te Middelharnis, ieder tot een boete van f2.— subs. 2 dagen hechtenis. A M. eveneens te Middelharnijr, vaor gelijke overtreding tot 1 boete van f3.— subs. 3 dagers hechtenis. H. M, te den Bommel, voor een' overtre ding- vaa de politieverordening te den Bom mel, bij verstek veroordeeld tot 1 boete van f 10.— subs. 10 dagen hechtenis. J. G., zwervende, bij verstek veroordeeld voor het laten loopea van zijn paard op bezaaiden grend tot 1 boete van f 9.—subs. 5 dagen hechtenis. J. F. Sch., C. W., beiden zwervende, bij verstek veroordeeld voor het rijden zonder licht, ieder tot een boete van f3.— subs. 3 dagen hechtenis. Ter zake overtreding LeerplichtwetC. K. te Den Bommel, bij verstek tot 1 boete yaa f 15subs. 15 dagen hechtenis. C. K. te den Bommel, M. T. de R. te Middelbands en J. de R. te Dirksland, ieder tot een boete van f8.— snbs. 8 dagen hechtenis. Zitting van 23 Mei 1918. Voor - dat deze zitting geopend werd kon de waarnemend officier van Justitie niet nalaten een zeer waardeerend woerd te spre ken ter nagedachtenis van het plotseling afsterven van den Kantonrechter Mr.Jentink heden te 's Gravenhage overleden, in den ouderdom van 62 jaar. Ook de ambtenaar van het O.M. sloot zich met zeer waardeerende woorden bij het gesprokene aan. De nagedachtenis van Mr. Jentink zal bijde Rechtbank in dankbare herinnering voort leven. Hierna werd de zitting geopend. N. L. B. B., te Dirksland, niet verschenen, werd op getuigenverklaring veroordeeld, wegens het vernielen van koolzaadplanten. Get. J. W. Witvliet, 48 jaar, arbeider, ver klaarde dat hoewel bij eerst schadevergoeding eischte, deze eisch introk aangezien hem achteraf bleek dat de schade door hem ge leden geiing was. Get. P. S., 56 jaar, landb. ie Melissant, verklaarde gezien te hebben, dat B. bezig was met het aftrekken der koppen van de planteu. Get. W. alsvoren, stelde geen prfjs op vervolging van beklaagde, doch alleen een strenge berisping. Het O.M. eischte f 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. 9. N., 44 jaar, te Dirksland, bekende op 11 April 1918 gevischt te hebben bij nacht ia verboden vischwater onder de gemeente Dirksland, zonder voorzien te zijn geweest van de daarvoor noodige vergunning. Eüch f 6 boete subs. 6 dagen hechtenis. H. J. S., 34 jaar, lanb. te Den Bommel, had op 10 April zonder toestemming van het polderbestuur der polder de Tilie gaten ge graven in den dijk dier polder. Beklaagde beweerde hei tegendeel van zijn verbaal, üe dijk was, volgens hem omgeploegd, en om er nu nog wat van te redden had hij eigen machtig aldaar aardappelen in gepoot. Get. A. G. Zuidzijde den Bommel belast met het toezicht op genoemden dijk ver klaarde de waarheid van het procesverbaal Eisch f 6 boete subs. 6 dagen hechtenis. J. O., 26 jaar, Commissionair te Oude Tonge, beklaagd dat hij niet had voldaan aan de hem uitgereikte oproeping, teneinde te ver schijnen voor het Kantongerecht alhier om als getuige te worden gehoord. Eisch f 25 boete of 25 dagen hechtenis. J. van 7.., 29 jaar, schoenmaker te Middel harnis, werd beklaagd dat hij de minderjarige J. Kwerk heeft doen verrichten, tusscheu de schooluren, bestaande in het wegbrengen van gerepareerd schoenwerk. Get. J, K., 13 jaar te Middelharnis ver klaarde zulks te hebben verricht. Eisch voor deze overtreding van art. 4 der arbeidswet f 10 boete subs. 10 dagen hech tenis. J. G. N., 44 jaar, te Dirksland beklaagd dat hij op 15 April te Dirksland heefi ge vischt met een palingfuik in vischwater dat andere toebehoorde. Beklaagde bekende het feit, doch beweerde ter goeder trouw te handelen. Hij was ongeveer 50 meter van de plaats waar hij werkelijk visschen mocht. Eisch f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. G. U., als voren voor gelijif misdrijf doch met ander vischtuig. Eisch f 6 boete subs. 6 dagen hechtenis. D. G 39 jaar bouwknecht te Middelharnis, beklaagd op verschillende tijdstippen in de afgeloopen maanden zich schuldig te hebben gemaakt aan overtredingen inzake de leer plichtwet. Eisch f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. n J. S., te Oude Tonge, beklaagd dat hij riet heeft voldaan aan de hen gestelde eisehen inzake rioleering van enkele nieuwe wonin gen. Op getuigen verklaring veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis. P. V., 43 jaar, landbouwer te den Bommel, werd beklaagd dat hij op zijn land kool heeft verbouwd zonder toestemming en dus in strijd met de besluiten van den heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, inzake de teeitregeling. Get. L. C. Keijzer te Melissant, controleur bij de cultuurcommissie verklaarde dat bij ontdekte dat 1 meed geheel met kool was bezet, en bij een latere tocht door de polder ontdekte hij dat alles was omgeploegd (er had klaver op gestaan) en alles met kool was gezet, De bewuste kool was voor 2 ct. per kilo verkocht op de velling te Middelharnis en het daarvan opgebrachte geld was hij wijze van inbeslagname nooit door V. ontvangen, een bedrag van ongeveer f 80. De ambtenaar van het O. M., gezien de ernst van het feit inzake de voedselvoor ziening rekening houdende dat de wet die een straf van ten hoogste 6000 guiden of 6 maanden toelaat eischte tegen bekl agde f 500 boete subs, 2 maanden hechtenis. A. G. 58 jaar koopman te Meiissant had op 19 April in een schuur in de Palingstraat te Dirksland een varken geslacht zonder ver gunning tijdens het slachtmbod. Set. G. Bakker 42 jaar veldarb. te Dirks land verklaarde onde» het stroo een gedeelte van een geslacht varken te hebben aange troffen welk gedeelte voor een ander was bestemd. Eisch f 100 boete subs 100 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het in beslag genomen varken, J. N. te Melissant beklaagd van het werpen van grond op gemeentegrond. Getuige C.S. vvldwaehter aldaar verklaarde niet gezien te hebben dat bek'aagde dat d-ar neer wierp. Juist op ciie gror.d achtie ds Ambtenaar het weaschelijk in deze vrijspraak te eisehen. Poging tot spionnage. Uit den Hasg wordt aan de Telegraaf gemeld: Hier ter stede heeft korten tijd geleden een brutale poging tot spionnage plaats gehad, die veor ons laad en zijn militaire posh ie van zeer ver strekkende gevolgen had kun nen ziju. Wij vernamen daaromtrent de volgende feiten die ons bij nader informatie te be- voegder plaatse volkamen werden bevestigd. Op zekeren dag kwam men aan het alge meen hoofdkwartier tot de ontdekking, dat zekere geheime doenrnseten werden vermist. Op verzoek van het algemeen hoofdkwartier zullen wij den aard van deze geheime stuk ken niet nader omschrijven, slechts merken wij op, dat zij tot de allerbelangrijkste be hoorden, die in het bureau van den opper bevelhebber aanwezig zijn. De recherche te 's-Gravenhage, die on- middelijk van de verdwijning ep dc hoegte werd gesteld, mocht het reeds vrij spoedig gelukken de hand te leggen op een Hollan der van geboorte, die jarenlang in Brussel heeft gewoond, zekeren Limburg die de stuk ken nog in zijn bezit had. Wel had hij ze reeds aan een vertegenwoordiger van een der belligerente mogendheden ten verkoop aan geboden maar op het moment van z'n aan houding was de transactie nog niet afgeslo ten. Limburg werd in verzekerde bewaring ge steld, na vooraf aan een langdurig verhoor te zijn onderworpen. In dit verhoor deelde hij onder meer mede dat da stukken hem ter hand waren gesteld door zekeren Zadel hof, die bij de recherche bekend staat als agent van de zoogenaamde „Deutsche Ab- wehrstelle" een dienst, die er op gericht is, de spionage-pogingan van vijandelijke zijde tegen te werken. Zadelhof werd daarop eveneens gearresteerd en naar het huls van bewaring overgebracht. Bezwarend voor hem was aanvankelijk het feit, dat in het aan- teekenbeekje, dat bij zijn arrestatie op hem werd bevonden, de nummers waren opgetee- kend van de vermiste stukken. Nadat hij vier weken opgesloten heeft ge zeten moest men hem ep vrije voeten stel len, omdat men tegen hem geen bewijzen kon aanvoeren, dat hij zich in dezen aan eenig strafbaar feit had schuldig gemaakt. Naar hij namelijk voor den rechter van in structie verk'aarde, kon hij met getuigen be wijzen, dat niet hij de stukken aan Limburg had verschaft, maar dat deze ze enkele ma len aan hem ten verkoop had aangeboden. Limburg, op wlen de stukken werden be vonden, zal thans spoedig terechtstaan Naar wij nog vernamen, zal de officier van justitie verzoeken, dat deze zaak voor de rechtbank met gesloten deuren behandeld wordt. Internationale Hypotheekbank. Naar wij vernemen is de emissie der Internationale Hypotheekbank nagenoeg volteekend, zoodat de inschrijvingen ten volle kunnen worden toegewezen. .Hst. iatèkëKisIe ko^plSeden Laan van Meerdervoort 180, DetCHaag, 12693 Telef. 3948, zal voortaan wegens tijdsomstandig heden den EEESTEN D0NDSBDAG Telefoon 5148 AAïïbev^en# Voor Dlneereis speciaal ingericht. Munt uit door lage prijzen, vlugge, nétte en zindelijke bediening. Let vooral op HOOGSTRAAT 126 I UITSTAANDE PANDBRIEVEN RUIM f 12.500.000,-. verkrijgbaar bij het Correspondentschap AffDDELHARNIS gevestigd ten kantore der 10835 FIB A VAN OU IK f AA li D EN

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2