Woensdag 15 Mei 1918 88st* Jaargang N° 2889. [otterdam dkoop cadeau tere. UI. Anti-ooriog-kiezersgrosp. 1 Antirevo Orgaan voor tie Kuidhollandsclie en Keeuwiche Eilanden. m He Ooriog. I IN HOC SIGNO VINCES BR, KAMEROVERZICHT. BUITENLAND. W. BOEKHOVEN Zonen Alle stnklLe» voor «ie ifeediaetie SMsstetHid, Advertentie ea verder© Adsmtels'.-ratte trance toa se aeatfo» «s© tutor?*-»* '8 door 9481, Botterdam 12801 nderdag van D. MEIJDE. ran Effecten. Prolongatlën. :n van gelden 4 er vast te stellen. LAND- EN TUINBOUW. Jê Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMELSDïJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENT1ËN 121/» Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 cent per regel. UIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Adverientiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. >uwerij »wo No. 104». t. 2 per» ooger. 1 ,en hoo- noten of persoons a hooger. n hooger. -pineLe- 10,en ual, 90,10.50, 37.50. In grijs. [,90, 8,90, sr. Satin pO, 12,50, Dekens 4,95 en l>,95, 6,95 1ATRAS. [JBLEMENT. !f 140,- 120,- 100,- 90- 3LEMENT. -.If 105,- f 92, 80,50 rskamtoor worgen van Het Secretariaat van de~o groep is Vredehof weg 42 b te Rotterdam. Ze heeft de politieke partijen aangeschre ven n.l. Bond van Vrije Liberalen Anti-Revolutionnaire Partij Christelijk Historische Unie, Nationale Bond van Protestantsche Kiezers in Nederland. jioomsch-Katholieke Staatspartij, Jklgemeene Staatspartij Liberale Unie, Provinciale Bond van Vrijzinnigen in Frieschland, Bend van Christen Socialisten, Sociaal-Democratische Arbeiderspartij, Sociaal-Democratische Partij, en de nieuwe partijen Economische Bond. v Democratisch Verbond, Plattelandersbond, Bond van Politiemannen, Bond van Postambtenaren, Bond van Onderofficieren, Unionisten Liga, Christelijk-Sociale Partij. Aan die politieke partijen en par tijtjes heeft ze de volgende vragen gesteld 1. Hoe is uw oordeel over oorlog? Beschouwt gij ooriog tusschen be schaafde staten als een gruwel, een misdaad, een georganiseerden moord ^op groote schaal, dus als eene hande ling in strijd met elk juist begrip van recht, beschaving en menschelsjkheid 2. Is het ook uwe meening, dat de oorlog voor het gros der bevolking, zeifs voor dat van de winnende partij, een ramp is 3. Wanneer partijen oorlogvoeren, rs er dan niet (indien niet beide partijen schuldig zijn, hetgeen vaak het gevai is) toch ten minste ééne der partijen, die, zij het soms te goederlrouw en in groote dwaling, onrecht begaat, dus een misdaad pleegt en de leuze „strijden voor het Vaderland" of „het Vaderland verdedigen" valschsüjk gebruikt? 4. Is het, in verband met de vorige vraag, ook mogelijk, dat eigen land de schuit dige of mede-schuldige zijn kan, zoo dat, ten eiade het begaan van onrech- dus in dit geval het plegen vaneen misdaad te voorkomen en het ge bruiken van valsche leuzen te vermijden, alle pogingen moeten worden aange wend om een gewelddaad, als de ooriog is, te verhinderen? 5. Beschouwt gij de „Nationale Eer," de „Levenakwestiën," de „Onafhankelijk heid" van beschaafde staten, ten op zichte waarvan velen arbitrage niet wenschelijk of niet mogelijk achten en waarin toch juist veelal een aanleiding voor oorlog gevonden wordt niet het best gewaarborgd door eene zooveel mogelijk onpartijdige internationale rechtspraak 6. Is het, mej het oog op de treurige toestanden bij veie niet beschaafde volken, tot welker verbetering de be schaafde staten kunnen en behooren bij te dragen, niet dringend noodig, dat deze laatste naast elkander komen te staan in plaats van, zoos ls nu met vele het geval is, tegenover elkander? 7. Beschouwt gij het tot stand komen van een verbond tusschen aile beschaafde staten, om alle internationale geschil len door arbitrage te doen beslechten, als een denkbeeld, dat zeer goed voor verwezenlijking vatbaar is 8. Zijt gij van meening, dat oorlogsdienst- plicht in alle landen aan de oorlogs ellende bevorderlijk is, de gewetens vrijheid aantast en dus overal behoort te worden afgeschaft 9. Zijt gij bereid de Regeering krachtig te steunen, waar zij zich ten doei stelt het sluiten van een verbond met alle be schaafde staten, om alle internationale geschillen te doen beslechten door arbitrage, en wilt gij, ter verwezenlij king van deze denkbeelden, waar mo gelijk, het initiatief nemen tot hei leggen van den grondslag voor eene „Orga nisatie tusschen beschaafde staten" welke laatste onder gezag staat van een Parlement der beschaafde staten" Vraag 9 is 't voornaamste. Wilt gij als politieke parlij de Regeering krach tig steunen, waar zij zich ten doel stelt het sluiten van een verbond mat alle beschaafde staten, ofn alle inter nationale geschillen te doen beslechten door arbitrageen wilt go, ter ver wezenlijking van deze denkbeelden, waar mogelijk, 't initiatief nemen tot 't leggen van den grondslag voor een Organisatie tussehen beschaafde Sta ten De vraag geldt Nederlanilsehe kiezers en Nederlandsche partijenen ons dunkt, dat daar praktisch door alle Ja op kan worden gezegd, omdat onze Nederlandsche Regeering in dit zoeken naar een parlement der beschaafde Staten nimmer de eerste zal en kan zijn. Die hooge eer zal aan een dor Centralen of een der Entente moeten overgelaten worden; en dan zal Neder land, als zoo klein rad in 't groots uurwerk wel gewilligliik en nood zakelijk volgen. Maar dat Nederland zelf met succes zoon parlement, zoo'n Wereldparlement op pootan kan zetten, schijnt ods wel wat twijfelachtigdat is te groote gedachte hebben van 't Nederlandsche initiatief en van den Nederlandschen invloed op allo hoven van Europa. Stond er, of onze Reges- ring achteraan wil komen zeulen, als de zaak door de groote Mogendheden al bedisseld is, en of onze kiezers en de - partijen d m „voor" zoudeu stem men waarlijk er zou geen bezwaar tegen zijn. Nog eens: ons duckt dat van de Nederlandsche kiezers en par tijen en Regeering te veel gevraagd wordt, waar we toch in "t geheei der Staten 7,00 weinig iavLed kunnen oefenen. Maar afgedacht daarvan Alle inter nationale geschillen moeten dan be slecht worden door arbitrage. Maar we vreesen dat sommige internationale geschillen nooit voor arbitrage vatbaar zullen zijn. Want hoe ontstaan die geschillen? Waardoor? Op wat grond? Frankrijk en Duitschland hebben sinds 1870 een verschil over Elzas Lotharingenen ieder gelooft 't, dat de vrede al een grooten stap nader geweest zou zijn, indien Elzas aan Frankrijk kon terug egevha worden; maar Duitschland is doof aan dat oor Wat baat nu een „Organisatie tusschen beschaafde Staten" als Duitschland als eisch stelt: „Organisatie, best! maar de Elzaskwestie biijve er buiten" Wat baat een „Parlement der beschaafde Staten", ais 't Fransche Parlement wraak blijft roepen over de dingen van 1870. Zieer is nog zoo iets als een historie en er zijn historische banden en historische rechten en historische plichten. Moet dat nu door dat We reld parlement beoordeeld worden wat elk Land zijn historische rechten noemt En als nu eens zoo'n Wereldparlement zich uitspreekt vóór Frankrijk en diens recht op Elzas, zal dan Duitschland zich onderwerpen. Een Wereldparlement" waarin zit ting hebben de diplomaten vau Neder land, Duitschland, Frankrijk, Engel -.nd, Rusland, Denemarken Noorwegen, Ja pan, Amerika neen die ide3 is ons te machtig Is er te 's Hage niet een Vredos- pale's en eou Hof van arbitrage maar toch ooriog, niet waar! Pn 't komt ons voor, dat 't zóó ook is de toekomst zal gaan Wat geeft men ten slotte om 't Volkenrecht? En toch 't is om 't recht te doen. En 't mooiste is: bij dezen oorlog roept ieder der oorlogvoerenden ,,'t recht is aan mijn zij"; terwijl de wereld, die toeziet vraagt Waar is Uw aller rechtgij allen doet onrecht". 't Blijft voor ons zeer moeilijk om aan een Wereldparlement te gelooven, dat werkelijk oorlogen zou kunnen voorkomen. Een organisatie van be schaafde Staten is ons te hoog; te onmogelijk om een bestendigen vrede te erlangen, omdat elke Staat eiken dag't recht heeft om 't contract te' verbreken. En hij verbreekt het, als 't zijn eigenbei mg vordert. Burgemeester van Nieuwe Tonge. De heer J. Overdorp, ingezetene van N. Tonge, landbouwer, voorzitter vaa der. Fiak- keesehen Boerenbond enz. enz. is benoemd tot burgemeester aldaar. Had Minister Post- huma zeggenschap gehad in de vervulliRg der vacature hij had 't burgemeesterschap nooit verkregen, want grooter kwelgeesten van dezen ciis's-minister dan Overdorp, en Keizer, de Secretaris, zijn er op aarde niet bekend! Ons blad stond elke week beladen met Ingez. Stukken, van den Bond uitgaande over erwten er; boonen en kunstmest er. iiu's- slachtenBieta, jaoverdenheeïenboerenromp- slomp van teelten culiuur. Ijverig alsQverdorp was neen, geen*tien in heel Nederland, die 't zoo küiisjentleus voor de cultuur en dus cok voor 't algemeen belang opnam dan hij. Had Ptsthuma de benoeming in handen gehad, hij had Overdorp, die brommende vlieg dag in dag uit, rondom 't toch a! zoo verhitte hoofd van Posthuma nooit benoemd. Maar de Kroon dacht er anders over. Zij beschouwde hem in dat dorpje als de 'rechte man op de rechte plaats. De Raad is er Rechts; 't Volk is Rechts en Overdorp zeif is Rechts. Dat kiopt dus prachtig! En al is hij landbouwer, en al is hij nog niet door kneed in gerneent-lijke administratieve ken nis, hij heeft naast zich een hoogst bekwa men Secretaris, die hem zeer zeker vriend schappelijk zal adviseerendie zijn rechter hand 'zal en kan zijn 't zal willen wezen ook. Hoe ook bekeken! WewerschenOverdorp en de kleine Qem ente van harte geluk met haar benoeming. Moge er 'sileeren zegen op rusten. In de afgeioopen week heeft alleen het Lagerhuis vergaderd. En dan nog maar twee dagen. Maar in die twee dagen heeft de stervende kamer (ze ligt immers te zi eltogen zich van een zeer onaangename zijde ieeren kennen I Men zal wel begrijpen wat we be doelen. In ons vorig overzicht spraken we reeds met enkele woorden over het ontwerp Duys, stop, 't is niet het ontwerp Duys, want dat bleek bij de behandeling, het is het ontwerp Marchant. Die heeft de memorie van toelichting en de memorie van antwoord geschreven en zich zoodoende op het laatst van het leven der tweede kamer onsterfelijk gemaakt en naam gekregen. We vinden het overigens geen schitterende naam. Maar enfin ieder -zijn meug zei de boer. Het ontwerp Duys, alias Marchant dan, was in die twee dagen het onderwerp van gesprek. Zooals we verleden week zeiden een verkiezingsmaaoeuvre. Ze moeten immers den boer opl Als het dan Duys maar niet overal vergaat als te Alkmaar, toen hij ge bruikte de woorden: „Enka en haar kliek". Door de achterdeur moest hij de zaal ver laten en beschermd door politie het station bereikenPrettig I Scherp is deze manoeuvre door de Recht- sche leden bestreden en aan de kaak gesteld. We schreven verleden weekons kamer lid Rutgers zal ook wel een woordje mee praten. Natuurlijk is dat geschied. Nadat eerst de heer Kooien (R.K.) het ontwerp had „afgekamd" nam de heer Rutgers het woord en 'haaide het allerlaatste restje van het ge bouw naar beneden, zoodat er nUts meer overbleef. Het was een geestig speechjevan den Burgemeester van Boskoop. En de Lin kerzijde had werkelijk een benauwd uurtje. Ze is niet erg gediend van Rutgers, want hij kan verbazend scherp de dingen zeggen. Heei kaim wees hij de Linkerzijde op haar droeve sociale politiek als gevolg van het niet invoeren van de wetten Talma. Hij weet dit aan haar politieke onmachtDe heer Duin (V. L.) kwam vertellen (dit was in in antwoord op éen -desbetreffende vraag van den heer Kooien), dat de Vrij Liberalen niet tot de indiening van het ontwerp heb ben medegewerkt omdat zij er geen prac- tisch effect van verwachten. Nu het echter eenmaal is ingediend zuilen zij voorstemmen, omdat zij het met den inhoud eens zijn. Dat is ook een redeneering! De dag vóór Hemelvaartsdag was het al heel erg met de herrie. De Standaard.-overzichtschrijver was het niet eens met de bestrijdingswijze van rechts. Hij schreef er dit van„Wij voor ons had den het liever anders gezien. Onzes inziens had kunnen worden volstaan wet korte zake lijke aan aile hatelijkheid gespeende verkla ringen, inhoudende dat en waarom men lo de handelwijze van links formeel afkeurde, 2o bieef vasthouden aan de Wetten Taima en aan den eisch dat die wetten behoorlijk moeten worden uitgevoerd, 3o nog altijd veroordeelde een systeem van sociale zorg die armenzorg is. Het ware dan geweest: fortïier in re su- aviter in modo, of weisterk in de zaak, zacht in den vorm. We hadden het zoo lie ver gezien om twee redenen. In de eerste plaats toch had men eigen waardigheid beter gediend: een kalm wooid dient waarheid en waardigheid vaak beter dan het parlement- tiraiUeursvuur. En in de^tweede plaats had men er niet door uitgelokt het hemeltergende geraas, dat nu aan de overzijde losbrak". Voor een groot deel zijn wij het met hem eens. Maar daar staat tegenover, dat hij niet moet vergeten dat de Rechtsche leden ook maar menschen zijnEn als het bloed zoo van onder de nagels wordt gehaaid, als links de laatste dagen doet dan gaat het bloed wei eens koken I Zeker, Rutgers is wel eens te scherp. Hij heeft volgens den voorzitter onparlementaire uitdrukkingen gebezigd. Maar ruiteilijk heeft hij ook verklaard, dat het niet zijn bedoeling was mr. Marchant te kwetsen. De heer Marcha t (V. D.) betoogde op zijn - manier, dat de alieen goede politiek bij links is en de alleen slechte bij rechts. Och arme De heer Schaper (5. D. A. P.) hief een klaagzang aan over de ouden van dagen, die de dupe zullen worden van de rechtsche politiek. Hij bedoelde natuurlijk de Ilnksche. Neen, 't is geen schitterend tooneel ge weest de laatste dagen, de Tweede Kamer. En als de nieuwe kamer komt dezen zo mer ontstaan door de Evenredige Vertegen woordiging zal hef dan beter zijn We moe ten het heiaas betwijfelen We zijn wel nieuwsgierig naar den afloop van dit ontwerp! Het haait het natuurlijk. Dat heeft links wel bewezen de laatste da gen. Treurige politiek voorwaar. Vereeniging van Nederlandsche Akkerbouwers. In de jongstleden gehouden Hoofdbestuurs- vergadering der V. N. A was mede eer. af gevaardigde van den Flakkeeschen Boeren Bond aanwezig, welke bond in zijn geheel bij de Vereeniging zal aansluiten onder voor waarden, die door 't Hoofdbestuur werden goedgekeurd, maar nader nog door de Al- gemeene vergadering bekrachtigd moeten worden. Mr. W. H. VIS, advocaat en pro cureur te Haarlem, werd als rechtskundig adviseur der Vereeniging benoemd. In deze vergadering werd een Dagelijksch Bestuur van drie personen benoemd, bestaande uit de heeren A. COLIjN te Amstelveen, Ch. M. REINDERS FOLMER te Heemstede en W. H. DE VOS te Dordrecht. De heeren P. M. SNEEP te Dinteloord en K. VAN DER TOR REN te Zevenhuizen (Zuid-Holland) werden als plaatsvervangers aangewezen. Algemeen was men van oordeel, dat in Nederland zoo veel broodgraan verbouwd kan worden, zon der andere noodzakelijke teelten te veel te moeten inkrimpen, dat er genoeg brood zon der bijmengsels voor ons geheele volk daar uit gebakken kan worden. Besloten werd, naar aanleiding daarvan, aan de afdeellngen en de leden, die niet bij een afdeeling zijn aangesloten, een vragenlijst toe te zenden betrekking hebbende op a. de uitbreiding der productie van brood koren (v.n. tarwe en rogge). b. de inzameling of opvordering der ge wassen. c. de verdeeling der produclen. d. den prijs van 't broodkoren in verhand met de productiekosten en den prijs der andere producten. e. de aflevering, monsterneming en betaling der producten. f. eigen gebruik van zelfverbouwd koren voor 't gezin en 't werkvolk. g. den uitzaai van speculatieve gewassen. h. de teelt van gewassen, die als ruilopject dienst kunnen doen. Uit de ingekomen antwoorden zal aan den betrokken minister een teeitplan 1918/19 enz. worden aangeboden. L. B. VAN DER SLIKKE, Secretaris-Penningmeester V. N. A. Rotterdam, Mei 1918. Haringvliet 100. DE TOESTAND. Weder zijn de afgeioopen dagen verstre ken, zonder dat een van de twee partijen, die ia het Westen als verscheurende dieren, tot den sprong gereed, tegenover elkander lig gen, in beweging is gekomen. De Duitschers hebben noch op eecig nieuw punt van het front noch op de gevechtstereinen, waar zij hun offensief hebben ingezet, een aanval in grooten stijl«nQndernomen, de geallieerden hebben zich nog steeds tot een defensief bepaald zonder aan een strategisch tegen offensief zelfs, naar het schijnt, te denken. De jongste legerberichten maken slechts melding van geheel plaatselijke operaties en verkenniagsgevechten. De Franschen slaag den er daarbij in hun posities ten Noorden van Kemmel te verbeteren. De bijzondere beteekeni-, die elke voet gronds van dit ge bied heeft, met het oog op Yperen, geeft aan cit plaatselijke Fransche succes misschien wat grooter waarde dan het in andere om standigheden gehad zou hebben. Op het Italiaansche front zijn de Italianen Zaterdag op het Zeven-Gemeenten-plateau tot een plaafstlijken aanval overgegaan. Zij heb ben zich daarbij, naar hun legerbeiicht meldt, van den Monte Corno meester gemaakt, die den Oostenrijkers, zooals Stefani in een toe lichtende beschouwing opmerkt, een prach- tigen waarnemingspost bood over het dal van de Arsa. De Italianen hebben echter niet lang van hun succes geprofiteerd Het laatste Ween- sche communiqué meldt, dat de Oostenrijkers er in slaagden om door een tegenaanval de Italianen weer uit de veroverde st llingen op den Corno-berg te verdrijven. Uit Finland, zijn ia het geheel geene. betich ten over militaire „operaties" meer te wach ten. Naar het „Berl. Tagebl." uit Stockholm verneemt, worden* de communiqué's van het Finsche hoofdkwartier niet meer uitgeven. Men beschouwt de bevrijdings-canipagne dus als afgeioopen. Of men misschien nog de wapens tegen 't maximalistische groot-Rus land op zal nemen, wanneer de Finsche vluchtelingen, die te Petrogrado gevangen gehouden worden en wier uitwisseling men gevraagd heeft, niet worden vrijgelaten? VERSPREIDE BERICHTEN. Naai- den 2en Mei uit New-York aan de Parijsche uitgave van de „Chicago Tri bune" geseind wordt, legden de havenauto riteiten dien dag beslag op het Russische stoomschip „Irtisch", waarvan de lading ter waarde van 1 millioen dollars eigendom was van de Russische regeering. De Russische bemanning werd geïnterneerd. - De schrijft U'. „Koelnisehe Volksztg." van 6 Mei ;S 'U

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 1