He Oorlog* ingezonden stukken. visscherij. mmm nieuws. b0ekbe00rdeeling. BUITENLAND. OFFICIEEL gedeelte. PLAATSELIJK SilEUWS RECHTZAKEN. DE TOESTAND. Als gevolg van de nieuwe successen, Don derdag en Vrijdag door de Duitschers ien Z.W. van Yperen behaald, hebben de Engel- schen 'n verder deel van hun Oosteh rond Yperen ombuigende positie opgegeven en zich op achterwaartsche linies teruggetrokken, die nu voor het grootste deel slechts op een afstand van 2 tot 3 K.M. van Yperen ver wijderd zijn. De Engelsche legerberichten maken in de streek van Yperen alleen melding van plaat selijke gevechtenvan een achterwaartsche beweging spreken zij niet Het is het Dult- sche legerbericht van gisterenmiddag, dat er van bericht, met termen die ondub belzinnig doen uitkomen, dat 't hier 'n vrij willige beweging van de Engelschen betreft, die door de Duitschers met een „krachtig opdringen gevolgd werd. De Duitschers staan nu, naar het Duitsche legerbericht aangeeft, op de linie Voormezeele (3 K.M. t. Z. van Yperen), welk plaatsje de Engelschen in- tusschen melden heroverd te hebben Zil- lebeke (3 K.M. t. Z O. van Yperen), Hooge (3 K.M. ten O. van Yperen), Verlorenhoek (4.5 K.M. ten N.O. van Yperen), de Steen beek ten Z.W. van Langemarck. Dit zijn.on geveer de posities, die de Engelschen In de herfst van 1914 innamen, zoodat voor hen de terreinwinst als vrucht van zooveel bloe dige offensieven al die jaren gewonnen, op gegeven is moeten werden. Of Yperen zelf in Engelsche handen blij ven zal, hangt voor het grootste gedeelte weer af van de ontwikkeling van den strijd tusschen Meteren en Kemmel. Slagen de Dnitschers cr daar In om verder in de rich ting van Poperinghe op te dringen, dan is Yperen voor de Engelschen niet meer te houden en moet dit punt van zoo groote moreele beteekenis vooral warden opgegeven. Op het aangegeven front-gedeelte heeft in- tusschen de strijd zich hoofdzakelijk tot artillerieactie bepaald. Alleen melden de Duitschers Loere genomen te hebben; de Engelschen spreken op dat punt van een „vijandelijken aanval". VERSPREIDE BERICHTEN. De „Daily Mali" van 8 April schrijft: „Gisteren (8 April) is de rantsoeneering van vleesch in Engeland, Schotland en Wa les in kracht getreden; met uitzondering vah enkele onbelangrijke districten is geheel Engeland thans ten aanzien van vleesch, spek, suiker en boter op rantsoen gesteld. Alleen Ierland Is er nog steeds van vrijgesteld. Voor de naaste toekomst maar ook alleen voor de nddste toekomst is de voedselvoorzie ning van het land op de tegenwoordige schaal verzekerd. Maar alle krachten moeten worden ingespannen om de voorraad voor den winter en het volgende voorjaar tever- grooten'V Uit Madrid wordt aan de „Chicaga Tribune" van 11 April (Parijsche editie) ge seind, dat de typkus-epidemie zich in Portugal steeds verder verbreid. Het aantal sterfge vallen, vooral in de greote steden, moet zoo groet zijn, dat de bladen de sterftecijfers niet publieeeren om geen paniek onder de ^svolking te veroorzaken. Er loopen in Spanje geruchten, dat er ia Portugal ook gevallen van eholera waren geconstateerd, maar tot heden heeft men hiervan geen officieels be vestiging kunnen krijgen. Aan de „Ecaaomisch-Statistische berich ten" van 17 April is het volgende ontleend: Toen Duitschland door de Britsche biok- kade-politiek zich belemmerd zag in het verkeer met Overzeesche Gewesten, heeft het veel baat gevonden van het station voor draadlooze telegrafie te Nauen. Oorspronke lijk opgericht tot het doen van proefnemingen, kon de installatie vooral voor de verbinding met Amerika goede diensten bewijzen. Gelijk in dit blad reeds vermeld is, hebben ook Nederlandsche belanghebbenden, die zich door Engeland belemmerd zagen bij het ge bruik van de kabels, in het Duitsche station eene uitkomst gevonden. Na het afbreken der betrekkingen tusschen het Duitsche Rijk en de V.ereenigde Staten deelde de „Frank furter Zeiting" mede, dat langs den draad- loozen weg van Nauen aanzienlijke bedragen Amerikaansche effeeten aan het land van oorsprong overgedragen waren. Dit verkeer kon toen natuurlijk geen voortgang meer vinden. Toch heeft het station zija beteekenis nog niet verloren. Blijkens mededeeling In een Dultsch dagblad werden in 1915 onge veer 1,33 millioen woorden geseind. In 1916 wa3 dit cijfer 2,58 millioen en tot September 1917 ongeveer 3,68 millioen. Deze vermeer dering wist men technisch te bewerkstelligen door de seinsnelheld van 100 tot 250 letters in de minuut op te voeren. Laten wij hopen, dat men ook in Nederland spoedig zal kun nen beginnen met het eerste millioen woor den, dat door den handel aan de lucht is toevertrouwd. Uit St.-Petersburg wordt aa^ de „Chicago Tribune" van 5 April (Parijsche uitgave) geseind, dat de Duitschers in Poltawa 3 mil lioen poed graan hebben buitgemaakt. On middellijk is men begonnen met het transport van deze belangrijke hoeveelheid mondvoor raad naar Duitschland. 3 milioen poed is ten naaste bij 50 millioen K.G., dus 50.000 ton Toen Amerika tot den oorlog besloot beloofde het naast ondersteuning In geld, oorlogsmateriaal en troepen vóór alles een krachtige hulp aan de Entente op het gebied van den oorlog in de lucht. De komst van 50 tot ÏOO.QOO vliegtuigen werd aangekondigd en het congres nam dan ook voorstellen in dien geest aan. Zooals alle Amerikaansche beloften zijn ook deze op papier gebleven, naar de „Kreuz- zeitung" in herinnering brengt. Volgens het blad beschikte Amerika in januari slechts over 73 bruikbare vliegtuigen en ook thans nog heeft het geen eigen bruikbaar type. Tot op heden zijn op het Westfront nog geen vliegtuigen van Amerikaansch maaksel buit gemaakt, slechts eenmaal is een vliegtuig met Amerikaansche onderscheidingsteekenen gezien, Wat van de vliegtuigen geldt, kan ook worden gezegïl van de vliegers; hun aantal is tot nu toe zeer gering en van bijzondere prestaties hunnerzijds heeft men nog niets vernomen. De miüloenen-inschrijvlngen op de acht ste Duitsche oorlogsleening duren nog altijd druk voort. In de laatste dagen teekenden o.m. de vereeniging ter bevordering van de arbeidzaamheid en werkiiedenpensioenkassen te Aken en de Pruisisch-Hessische spoorweg maatschappij voor 20 millioen, de spaarkassen te Charlottenburg voor 18 millioen, de verzeke ring Noordster voor 12 millioen, de Duitsche Nationale Bank voor 11 millioen mark. Aan een groot succes der leening is niet meer te twijfelen. Naar wij in „Svenska Dagbladet" van 16 dezer lezen, deelde de voorzitter der Zwecdsche luchtvaartvereeniging, luitenant- generaal Wrangel, mede, dat de kansen'zeer goed staan, dat in den komenden zomer eene geregelde luchtvaartverbinding Stockholm- Gothenburg-Malmö-Stockholm zal worden geopend. De eerst thans hier te lande aangeko men „New York Times" van 24 Maart meldt, dat een der in Amerika liggende Nederland sche stoomschepen, namelijk de „Biesbosch", een scheepje van 241 ton netto, niet in beslag genomen. Dit schip, een der kleinste die ooit den Oceaan overstaken, kwam ongeveer een jaar geleden in Amerika aan om een lading schrijfmachines voor Nederland in te nemen. Het werd echter verhinderd terug te keeren. Naar de „Germania" uit Bern verneemt, is de Fransehe pers zeer bezorgd over het verloop van den slag ia Vlaanderen en ver heelt zij het niet, dat de toestand ernstig geworden is. De „Echo de Paris" i3 van meaning, dat de Duitschers vóór alles den spoirweg Hazebrouck-Poperinghe willen veroveren om de verbindingen der Engelschen met Yperen af te snijden. Het blad hoopt, dat de Engel schen alles zullen doen om den aanval, die tegen Calais is gericht, af te weren en acht het hoog tijd, dat de Duitsche opmarsch tot staan wordt gebracht. De „Matin" verklaart, dat de gewichtige stellingen der hoogten voor Cassel tnsschen St. Omer en Yperen nog maar 17 K.M. achter het Engelsche front liggen en vindt het van het grootste belang, dat de Dultsehe aanval door de aanwending van reservetroepen zoo snel mogelijk en- derdrukt wordt. „Petit Parisien" betoogt, dat het gevaar, ontstaan door de manoeuvre van Hindenburg, slechts door een groot tegen offensief kan worden bezworen. De correspondent van de „Daily Express" te St. Petersburg seint aan zijn blad, dat de hongersnood in Rusland tot vertsshrikkelijke excessen leidt. De boeren, dol van woede, wreken hun ellende op de Joden. In verschil lende deelen des lands hebben de pogroms, „het felllooze Russische symbool van reactie" schier ongekende afmetingen aangenomen. In het stadje Glukhoff werd er in de Joodsche wijken een bloedbad aan- gerieht, dat herinnerde aan de St. Bartholo- mëusnacht. In Peterburg hebben duizenden half-ver- hongerde mannen en vrouwen een betooging gehouden tegen de vermindering van het broodrantsoen. Woedend kreten zij om het breod, dat de BoUjewlki hadden beloofd en tenslotte werd er hulde gebracht aan den van den troon gestooten Tsaar Nicelaas II. De Bolsjewiki reageerden hierop met de gebruikelijke „dcmocratlsehe" middelen, met bajonetten en machinegeweren werd de me nigte uiteengejaagd De correspondent eindigt zjjn telegram met de woorden„De monarchistische beweging neemt dagelijks toe in kracht. Rusland is een land van uitersten, en van de revolutie naar het herstel der monarchie óeteekent slechts één stap". Naar wij vernemen is er in Maart 1918 ruim 680,000 ton scheepsruimte door de Duitsche duikbooten tot zinken gebracht, ongeveer evenveel dus als in Februari, toen er ook 680,000 ton werd vernietigd. Ondanks de groote vermindering van het scheepvaart verkeer blijven de scheepsverliezen dus nog steeds stationair. Volgens de „Times" van 6 Aprü werd er in Maart op de Engelsche scheepswerven slechts 161,674 tan aangebouwd, zoodat de aanbouw nog geen 25% van de verliezen dekt. Sedert het begin van den verscherpten duikbootoorlog, dus in 14 maanden tijds, is er thans reeds ruim 10,950,000 ton scheeps ruimte vernietigd op 50,000 ton na dus 11 millioen toni Na het sluiten van den vrede met de Oekraine waar groote voorraden graan liggen opgehoopt, werd de verwachting uitgespro ken, dat de Centrale mogendheden een aan merkelijk gedeelte dezer voedselvoorraden zouden kunnen bekomen, teneinde daarmede de eigen levensmiddelen voorziening te ver beteren. Deze verwachting is niet teleurgesteld. Naar thans bekend wordt, heeft de Oekraine zich verplicht aan Duitschland tot 1 Augus- tes te leveren één millioen ton graan, peul vruchten en oliezaden. De geheele Duitsche oogst bedroeg in 1914 aan rogge 10 millioen, tarwe 4 millioen, gerst 3 millioen ton. De te verwachten levensmiddelentoevoer uit de Oekraine bedraagt derhalve het tiender ge deelte van den Dultschen roggeoogst of het zeventiende gedeelte van den geheeien Duit- schen oogst. De beloofde hoeveelheden ko men overeen met den geheeien roggeoogst der provinciën, Rijnland en Oost-Pruisen In het jaar 1914. Duitschland beschikt volgens het gemid delde over 1914 maandelijks over l'/i milli oen zelf verbouwde taiwe, rogge en gerst. Van de totale leveringen uit de Oekraine komen alleen op de maanden Juni en Juli 330 duizend ton. Daar hiervan de helft aan Duitschland ten goede komt, kan het zijn levensmiddelenvoorziening in Juni en Juli ruimschoots met een tiende verbeteren. Openbare kennisgeving. ACCIJNS OP HET GESLACHT. De BURGEMEESTER van Sommelsdiik brengt op verzoek van den heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ter kennis van hen, wien zulks aangaat, dat de aangifte voor ae accijnsheffing van runderen, aan gekocht of geleverd onder de voorwaarden als bedoeld in de circulaire van genoemden Minister, ddo. 23 Maart 1918, afd. Crisisza ken, Bureau Landbouw No. 7201, moet ge schieden op het bedrag, dat de slagers voor die runderen hebben te betalen, zonder eenl- gen aftrek. Sommelsdijk, 29 April 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. SOMMELSDIJK. De heer J. van Dorst al hier is benoemd tot secretaris van den ko- lenbond „Helpt Elkander". Zaterdag werd een begin gemaakt met het uitreiken van vlschbons. Later zal wer den bekend gemaakt wanneer en waar daarop visch verkrijgbaar zal worden gesteld. Maandagmiddag 3 uur zijn met de tram 127 stuks vee door tusschenkomst van den Centralen Boerenbond aan dc Regeering vrijwillig afgeleverd. A.8. Donderdag des nam. 3.30 uur hoopt de Flakkeeschen Boerenbond in het Hotel Spee alhier te vergaderen. MIDDELHARNIS. Den heer J. Kardax welke Vrijdagavond van een vergadeiing thuis kwam, gevoelde zich plotseling onwel, zakte ineen en was enkele oogenbllkken daarna reeds overleden. Van den grossier K. Vermaas, lag Zondag een koe dood In stal, hoewel nog geslacht zijnde is het cadaver voor't grootste deel vernietigd. 't Zoontje van A. J. viel Zaterdag al spelende in de Kaai, zwemmende wist bij den kant te bereiken en bracht hij 't er met een nat pak af. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De verkoop van het Emmabloempje heeft alhier opge bracht de som van f 25,66. Bij den landbouwer B. alhier wierp een koe dezer dagen een kalf van 105 pond, dat wel een flink gewicht geheeten mag worden. Bij da Zaterdag gehouden aanbesteding van grind voor de polders loozende door Oude Stad en der gemeente Is dhr. L. Keizer Azn. aannemer geworden voor den prijs van f 5,30 per Meter3 op den Wal. Gelukkig is er weer een hoeveelheid vet ter verdeeling ontvangen, een buiten kansje in deze vetlooze dagen. Bij het op 26 April gehouden examen slaagde voor het Diploma Hoefsmid o. a. de heer P. van Houte te Stad aan 't Haringvliet. DEN BOMMEL. De Burgemeester dezer gemeente, maakt bekend dat zij die in de gelegenheid zijn zelfs voedingsgewassen te telen, buiten de distributie daarvan zullen worden gesloten. Deze week zal ep bon 3, bj| de win keliers verkrijgbaar zijn een half ons haver mout en op bon no 4, een half ons regee- ringsgort. Deze week hebben alhier, graan Con troleurs bij sommige landbouwers een inval gedaan, of zij soms nog tarwe enz. in hun bezit hadden, met het gevolg dat zij nog iets dergelijks in beslag namen. De verkoop van Emma bloempjes, heeft opgebracht de som van f 49,59. Verleden week werden vanwege de brandstoffencommissle weder nieuwe rant- soenkaarten voor brandstoffen voor het sel- soen 1918/19 aan eik hoofd van het gezin uitgereikt. Dit jaar zal iets meer worden gedistribueerd ala het vorige jaar. Lompenhandeiaars worden er wel aan herinnert, dat met ingang van 1 Meia.s. het vervoer van lompen Is verboden. OOLTGEN5PL4AT. De keuring voor de lichting 1919 zal voor deze gemeente plaats hebben Woensdag 22 Mei des v.m. 10 uur in de Openbare School No 1. In de week van 29 April—4 Mei is verkrijgbaar op bon 11 Havermout, op bon 17 Groene zeep, op 18 Groene erwten en op bon 19 Bak- en braadvet. NIEUWE TONGE. Naar we hebben verno men is tot Directeur van het Distributiebe drijf dezer gemeente benoemd de heer D. v. Noord, Klerk ter Secretarie alhier. De Cultuurcommissie dezer gemeente bestaat uit de heeren: A. Dorst, A. van Es, C. de Haas van Dorsser en A. C. Breesnee allen wonende alhier. Dezer dagen is er bij winkeliers ver krijgbaar gesteld, kaas 20 de maximum prijs bedraagt 75 cent per K.G. Het kohier van de Personeele belasting No 1, is invorderbaar verklaart en is aan den Ontvanger te Oude Tonge ter hand ge steld. Binnen eenigen tijd, zullen naar men heeft vernomen ingevolge ministerieele cir culaire een rantsoeneering voor het invoeren van vetten, en zullen er daartoe rijksvet of boterkaarten worden uitgereikt, waarop zal worden verstrekt: le normaal margarine tegen f 0,50 het p. 2e Marg. melange A (verm.) 0,75 het p. 3e B(verm.) 1,10 het p. 4e Boter. 1,60 het p. leder persoon boven den leeftijd van 1 jaar zal 1 kaart ontvangen om daarop te betrek ken een der hiervoren genoemde soorten. Binnen eenlge dagen, zuilen sollicitan ten worden opgeroepen naar de betrekking van Boekhouder, der N. H. Kerk alhier, we gens overlijden van den Boekhouder den heer Robër. Voor aanvullingskaarten van de 48ste week zal zitting worden gehouden ten kan tore van het Distributiebedrijf alhier op Dinsdag den 14 Mei a.s. des v.m. van 11—12 uur (nieuwe tijd). Deze week' is er verkrijgbaar gesteld, 80 gram havermout. W. T., had het ongeluk met zijn voet in aanraking te komen met de tram, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Als een zeldzaamheid kan gemeld wor den, dat bij A. v. d. Doel, smid alhier een jonge geit bij een houd zoog. DIRKSLAND. Deze week is op bon 60, 2 Hectogram boonen verkrijgbaar. In verband met den Hemelvaartsdag zal de Zitdag van den Rijksontvanger in deze gemeente in plaats van op 9 Mei, gehouden worden op Donderdag 16 Mei a.3. Met'toog op de te verwachten drukte, tengevolge van de late uitreiking der aanslagbiljetten, In komstenbelasting, verdient het aanbeveling wanneer men veel biljetten te betalen heeft, zulks ditmaal ten kantore Middelhamis te doen. De twee huizen met erf aan den Straat- dijk zijn Vrijdag j.I bij afslag in koop toe gewezen Perceel 1 aan den inzetter J. v. d. Groef voor f340 en pereel 2 en 3 in combinatie aan D. Gestel Pz. voor f3500,— De Burgemeester van Dirksland, Me- lissant en Herkingen brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nij verheid ea Handel door controleurs zal doen nagaan, wie meer gezaaid heeft dan waarop hij vclgens de voorschriften reeht had, bij over treding waarvan niet alleen proces-verbaal wordt opgemaakt, maar het gezaaide zal moeten worden omgeploegd of zal tot in bezitneming of verbeurdverklaring van het gewas worden overgegaan. Aangezien het thans nog tijd is en men de eerste publicatie meest in den wind ge slagen heeft, waarschuwt ondergeteekende belanghebbenden ernstig om voor het te veel gezaaide alsnog bruine boonen, aardappelen en andere voedingsgewassen te deden, Zander zaaibewijs is verboden de verbouw der volgende gewassen mosterdzaad, karwjjzaad, blauwmaanzaad. kanariezaad, zaaiuicn, Westerwolsch Ray- graszaad en andere grassen voor zaadwin ning geteeld, spi naziezaad, peenzaad, radijs zaad, knollenzaad, koolrapenzaad, sluitkool- zaad, uienzaad, ramenaszaad, seldeiijzaad, en andere groenteladen, suikerbieten, vlas, cichorei, tabak, kool, spinazie, pootuien, snijboonea, sperzieboonen, prei, selderij, pastiuaken en andere groenten, met uitzon dering van vroege aardappelen, peen, kool rapen en knollen. STELLENDAM. Van den bekenden duiker A. Sperling alhier werd Vrijdag een been verbrijzeld, door het uiteen springen van een benzinevat.De man werd onraiddelfjk met de motorboot van den beurtschipper J. L. Waling naar Rotterdam vervoerd ea aldaar in het St. Franciseusgasthuis opgenomen. De heer Charbon burgemeester alhier is benoemd tot voorzitter der commissie van den grintweg Sommelsdijk—Ouddorp. Zondag zijn alhier de eerste zwaluwen gezien. OUDDORP. L.l. Vrijdag en Zaterdag zijn de graan Controleurs aan het werk geweest. Wat een bereeriag gaf dat in de gemeente en wat een stof tot velerlei besprekingen. Zeo hier en daar is nog wel wat verborgen graan gevonden, zelfs op plaatsen verstopt, waar het allerminst vermoed werd. De hoe veelheid is niet groot. Voornamelijk zija er perionen door getroffen, die het slechtst hun koren kunnen missen. BR1ELLE. Alhier is deze week verkrijgbaar van 28 April tot 4 Mei a.s. op ben 13,4 K G. aardappelen, op bon 15, 0,5 K.G. Havermout en op bon 17, 2 K.G. groene erwten. Voor de verpleegde in 't Geuzengestieht Wilhelmus van Nassauwen alhier, werd deze week ontvangen f64,525. Het Bestuur van v. d. vereeniging Flo- ralia alhier heeft 't plan opgevat de kinderen in de a.s. zomer, bloemen te laten kweeken. Hiertoe zullen een 6-tal soorten vap planten uitgereikt worden, waarvan de mooiste op een tentoonstelling te houden op 31 Augus tus a.s. bekroond zullen worden. TINTE. Overal ziet men visch of hoort er tenminste van visch spreken, nu er geen vleesch is te krijgen. Het zou te wenschen zijn, dat men in onze omgeving ook visch kon krijgen. Wie zorgt er eens voor In onze omgeving wordt er nog erg op aangedrongen, meer grasland te scheuren. Ingezonden Stukken in kranten, redactiear tikeltjes en gemeenteraden bemoeien er zich mee. SIMONSHAVEN. Onze dorpsgenoot de heer P. Morée behaalde op het examen voor hoefsmid gehouden op 25, 26 en 27 April te 's-Gravenhage, het diploma met lof. SPIJKENISSfi. Vrijdagavond vergaderden in de zaal van L. v. Bodegom verschillende eigenaars van melkvee. De leider der verg. de heer A. Vos zette het doel dezer samen komst uiteen n.l. gelet op de omstandig heid dat de minister 10 der koelen in be slag zal nemen, zonder te letten op soort, leeftijd e.d. was het beter den minister door samenwerking voor te lichten hoe in deze te handelen, en eigenwillig het benoodigde kwantum at te staan. Een voorlooplg bestuur werd gekozen be staande uit de heeren A. Vos, C. A. v. d. Berg, E. Timmers. De verkoop van 't Emmabloempje bracht op f 5566. De copte van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mynheer de Redacteur Mag Ik s.v.p. een plaatsje in Uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn welgemeen- den dank. Het is naar aanleiding van de Distributie te dezer plaats, dat telkens vele klachten ons in de ooren boren. Vooral wat hieraan gaat de (klompen- en schoenenbons. Deze toch worden schaarsch uitgereikt, en wat is het geval, vele gegoede gezinnen profiteeren alhier, zelfs doet zich het geval voor dat dezer dagen 2 Renteniers zich op het Dis tributiekantoor zag vervoegen en men zag de heeren heengaan met een bon voor klom pen, terwijl meer bdioeftige^gezinnen werden uitgefloten, ja zelfs weduwen van bijna alle verdiensten ontbloot, kregen niets. Aan anderen werden weer tweemaal bons uitgereikt. Met de schoenen ging het precies zoo, naar eigen goeddunken werden ze door de heeren uitgereikt. Nog een sterker staaltje, deed zich deze week voor, aan behoeftige gezinnen werd f 1,00 toeslag verleend voor 1 pak turf. Maar wat denk je. Arme gezin nen met 8 19 kinderen en Wed. kregen niets, en een zeker heer J. v. d. W., Comm., en uienveiler welke dit jaar veel geld verdiend heeft werd natuurlijk bedeeld, het was een lief kindje. Maar heeren raads leden, vroede vaderen en Directeur van het Levensmiddelen bedrijf, dat is geen handel wijze. De Wet aegt, dat al diegene recht hebben welke de inkomsten bedragen niet te boven gaan f 1200. Hoog tijd wordt het alhier dat er wat meer gelijkstelling komt, want ontzettend veel kwaad zaad zaait U. Wie van U neemt het heft in handen, en handelt eens zooals het moet. Kijkt in dezen wat de Wet zegt, en «iet zooals thans wat aangaat de belas ting H. O. Daar zou ook nog al wat over te zeggen zijn. Je moet maar eens rond luis teren. M. de R., met dank voor de plaatsing en in dl stille hoop dat er spoedig recht zal gehandeld worden volgens de beschikking die cr gegaven zijn en niet volgens eigen willekeur, teeken ik, Uw dn. X. Harkingen, April 1918. STELLENDAM, 28 April. In deafgeloopen week vischten da gamaleavisschers 5 dagen. Aan de pellerijen werd geleverd 23,000 kg. garnalen h 20 cents. Arrend! sternen ts Reehtbank te Rotterdam Zitting van Zaterdag 27 April 1918. A. W. N., 59 jaar, landbouwer te Nieawen- hoorn, wegens het opzettelijk doen vervoe ren van aardappelen, z.g. Roode Star's, niet gedekt door document, van Nieuwenhoorn naar Briellef 25 boete, subs. 20 dagen hech-y, tenis, .met verbenrtverklaring. Uitspraken 11 Mei. Failissementen. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Geëindigd W. Plomp, handelaar is munufaeturen, te Ouddorp. De Minister vischte aehter het net. Men sckrijft uit Barncveld san het Hbld. Ook onze burgemeester had opdracht van den Minister gekregen, Donderdag alle ter markt eangevoerde tieren in beslag te ne men. Alle hiervoor soedige maatregelen wa ren dan ook sUgltlijk genomen. Een ding bleef echter langen tijd ontbreken, namelijk dc eitjes zelf. Totdat eindelijk een boertje met 64 eieren den drempel overschreed en regelrecht in de armen der politie liep. Een kwartier later volgde no miner 2, wien een zelfde lot weervoer. Bij telling kwam echter uit diens mand slecht vijf .krielkippen- eitjes, die een koopman met hoogstens 6 cent betaald zou hebben en waarvoor de oolijkerd, die niet weinig in zijn vuistje lachte, nu den door den Minister bepaalden prijs van 12 ct. per stuk maakte. En dit nu is alles, wat de in beslagneming heeft opgeleverd. Al spoedig echter vernamen wij, dat de kooplui hun personeel tot ver buiten het dorp hadden uitgezonden waar ze de eieren van de markwaarts trekkende boeren opkochten voor f 13 h f 14 per 100 stuks. Ook op andere plaatsen schijnt het op deze wijze te z(fn toegegaan. Te Amersfooit b. v. kwamen ook geen eieren op de markt. Zij werden deels bij par ticulieren bezorgd, deels buiten de stad op gekocht. Het grootste deel echter was reeds daags te voren aan de boerderij zelve verhandeld. Schadelijke vogels. In de gemeente Rau- werderhem houdt men opruiming onder de houtduiven, die veldvruchten in den zaaitijd uit den grond halen. In den krop van één ge schoten duif vond men 30 ontsproten grau we erwten, die de vogel uit den grond ge haald had. Oude munten. Bij het scheuren van gras land te Hijlaard (Fr.) vond men onder een steen twee zilveren muntstukken uit de 16e eeuw. De assurantie en de vaccinatie onvereenig- baar bevonden met 't geloofsleven van Gods Volk, door C. B. van Woerden Jz. Uitg. Buurman en de Kier; Lelden. De titel zegt genoeg. De Schrijver acht assurantie en vaccinatie onvereenigbaar met 't geloofsleven van Gods Volk en tracht dit in 71 bladz. te verdedigen, 't Is hem niet gelakt ons door de legio teksten, die hij aan- haald te overtuigen. Zijn hoofdthema is: „Wat nit 't geloof niet is, is zonde"; en zijn hoofdfout, die door 't heele boekje dat hoofdthema verge zelt, is deze: „Wie assureert, wie vaccineert heeft geen geloofsvertrouwen in zijn God". Onzes inziens een jammerlijke dwaling van den Schrijver. Er is een particuliere en een algemeene genade. En de aanvaarding van dat feit der algemeene genade Is toch zeker geen ongeloof, maar wel degelijk „geloof", „Christelijk geloof." 't Aanvaarden der „ge nade", als gifte Gods, hetzij dan de zalig- makende,;, hetzij de algemeene „genade" is m

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2